HOOGOVENS ALLEEN PAKKEN TOTAAL EENZIJDIGE AANPAK „Witte lijst" op TH-Delft Personeelsdirecteur dr. Albrecht: Confessioneel „nee" tegen formateur Burger Nederland bleef neutraal tegen over Vietnam CcidócSou^cmt ZATERDAG 24 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN/VELSEN Hij is als een bokser. Onmiddel lijk neemt hij tijdens het gesprek de aanval over. Hard, koel en zakelijk slaat hij, dr. Max Albrecht, de directeur personeel bij Hoogovens, door de dekking heen. Niette min: „Ik blijf altijd tot praten bereid. Je moet menselijk blijven. Je moet de tegenpartij ruimte geven om te ade men". Gevleugelde woorden, die hij in de gevechten met de vakbonden wil waarmaken. De stakingsakties veroor deelt hij scherp. De rechter werd er bij gesleept. „Alleen om", zoals hij zelf zegt, „het praten weer op gang te krij gen". Zeer saillant punt bij dit alles: Max Albrecht is zelf lid van de industriebond NVV. Aan de onderhandelingsta fel en dinsdag voor de Haarlemse rechtbank is hij tegen stander van zijn eigen club. Hoe is dat te rijmen? Albrecht: „Ik ben er altijd van overtuigd geweest, dat er echte wezenlijke veranderingen door gevoerd moeten worden'. De laagst betaalden zitten echt in de verdomhoek. Ik ben echter een man van de „stap-voor- stap-politiek", een Harry ter Heide-man. De huidige opstel ling van de vakbonden verfoei ik". Maar waarom dan dat lidmaat schap van het NVV? „Wel, voor mij als per soon betekent dat niets. Zij kun nen mijn belangen nauwelijks behartigen. Omdat ik achter hun algemene doelstellingen sta, ben ik altijd lid gebleven". Lid gebleven? „Ja, in de periode 19521957 werkte ik er op het wetenschap pelijk bureau, voor halve dagen', als een soort werkstudent. Ik maakte er mijn studie rechten af. Ik ben altijd lid gebleven". Is het niet een gekke situatie als u als vakbondslid onderhandelt met die bonden. Daar zitten toch uw eigen mensen? Dinsdag bevecht u ze voor de rechtbank? Albrecht: „Als ik op dit moment nog lid zou moeten worden dan deed ik dat duidelijk niet. Ook al sta ik achter die door mij ge noemde doelstellingen. Nu ik lid ben blijf ik dat zeker tot na het conflict. Dat haalt de zaken wat uit de emotionele sfeer. Daarna zien we wel verder. Wat mij in dit conflict zo is opgevallen Albrecht wint zich nu op en begint echt kwaad te kij ken. (de enige keer overigens tijdens het gesprek) de bonden weten zelf niet wat voor goede argumenten ze op ta fel moeten brengen. Wij, Hoog ovens, „zijn een bedrijf dat als zeer sociaal bekend staat. Ze pakken juist ons. Waarom?. Arie Groenevelt zei zelf: „Hoog ovens moet als speerpunt die nen. Hebben we dat bedrijf bin- hen, dan moet de rest volgen". Praten willen ze niet. Ze stellen keihard hun eisen. Dat lijkt op chantage. Daarbij wil ik nog deze kantte kening maken, dat wij per dag miljoenen verliezen door deze stakingen". In overlegsfeer Albrecht somt dar; de al beken de argumenten op. Op de vraag: „Toch is het zo dat de laagst betaalden bij de Hoogovens er de laatste jaren in reëel loon op achteruitgingen", zegt hij. „Je kunt die cijfers van verschillen de kanten bekijken- Ik ben het met die bonden eens, dat de lo nen van die laagstbetaalden om hoog gekrikt moeten worden. Maar dan wel in de overleg sfeer". Feit blijft, dat bij Hoogovens forse aantallen werknemers zich achter de bonden opstellen. Hoogovens mag dan' nog zo'n so ciaal beleid hebben, gestaakt werd en wordt er Albrecht:" Het is duidelijk een probleem voor veel mensen. Ze zijn loyaal tegenover de bonden, ze zijn loyaal tegenover de Hoogovens. Er is hier duidelijk sprake van een loyaliteitscon flict. Ik begrijp best waarom uiteindelijk voor de bonden en dus voor staking werd gekozeh. Als vakbonden een koers uitstip pelen, dan is het moeilijk om daar van af te wijken". Ja, maar als die mensen niet willen, dan staken ze toch niet?. „Facet vari belang is zeker de naam van de vakbond en de fi guren die daar aan de leiding staan. Neem Arie Groenevelt. Dr. Max Albrecht: als zeer sociaal bekend Die komt prima over. Zegt hij bepaalde zaken, dan wordt dat door de mensen absoluut nage volgd. Hij spreekt gewone taal. De mensen volgen hem". Komt Hoogovens dan zo slecht over, ondanks dat sociale be leid „Wij komen helemaal niet slecht over. Tegen de vakbonden moe ten wij het echter afleggen. Nogmaals, zij spreken gewonere taal. Wij, wij zijn de directie. Valt dat woord, dan sta je met eer. al op een voetstuk. Dat schept afstand. Daarnaast is het gewoon zo, dat de arbeiders voor een deel achter ons zijn blijven staan. Ze staken dan wel, maar overal hoor je toch, dat het bedrijf er geen schade van mag hebben en dat Hoog ovens als baas een bovenste bes te is. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zoals verwacht werd hebben de confessionele partijen een duidelijk „nee" laten horen aan het adres van kabinetsformateur Bur. ger in diens poging een progressief kabinet sa men te stellen. De fractievoorzitter van KVP, AR en CHU deelden de formateur per brief mee, dat zij geen politieke verantwoordelijkheid willen aanvaarden voor een progressief minderheidska binet, dat niet voldoet aan de eisen van gelijk waardigheid wat betreft programma en personele bezetting. I Nadat hij kennis had genomen van de brief van de confessionele drie was het commentaar van VVD-fractieleider Wienel: ..Kabinetsformateur Burger kan zijn biezen pakken". De heer Wiegel wees in zijn commentaar op het feit dat de VVD steeds heeft aangedrongen op een herstel van de samenwerking tussen de VVD, de confessionele partijen en DS'70. „De christen-democratische fracties vragen na drie maanden opnieuw om een zespartijenkabinet. Dat oiets njet kan had de heer Ruppert al uit gevonden". Deze reactie gaf de socialistische fractievoorzitter drs. Den Uyl gisteravond op het antwoord van KVP, AR en CHU. „Aan de ver vulling van de opdracht die mr. Burger kreeg, nadat informateur Ruppert tot die conclusie was gekomen, willen da heren Ar.drlessen, Biesheuvel en Tilanus kennelijk niet meewerken", aldus drs. Den Uyl. ,,Het is aan de formateur om uit te maken, welke mogelijkheden hij verder ziet om ons land als nog aan een progressieve regering te helpen." (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG Bij een en quête door het NIPO, ge houden op 22 en 23 januari, d.w.z. nog voor het ingaan van het huidige bestand in Vietnam, is gebleken dat 69 procent van de Neder landers zich neutraal op stelde als het ging om de strijd tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Voorts sprak 17 pet zich uit voor Zuid- en 9 pet voor Noord-Viet- nam. Maar dezelfde vraag om partij te kiezen tussen Noord- Vietnam en de Verenigde Staten leverde veel meer steun op voor Hanoi: 27 pet, tegenover 18 pet voor Washington. 52 pet nam een neutraal standpunt in. Voor actieve bemoeienis met het con flict was 40 pet, tegenover 56 pet die zich daartegen uitsprak. Verdeeld over politieke partijen en kerkgenootschappen bleken vooral veel PPR- en D'66-stem- mers zich tegen Amerika en voor Noord-Vietnam ui1 te spe ken. De gereformeerden, en met name de AR, spraken zich het duidelijkst uit voor Amerika en Zuid-Vietnam. Slechts de kie zers van twee partijen PPR en D'66 waren in meerder heid \oor bemoeienissen met het Vietnamese conflict. Uit de vraagstelling heeft het NIPO ook verbanden gelegd met het conflict in het Midden- Oosten. Een kruissortering le verde als resuultaat dat dege nen die zich voor zuid-v>etnam uitspraken ook in ruimer meer derheid partij kozen voor Israël, terwijl degenen die zich voor Noord-Vietnam uitspraken ofwel Israël steunden of een neutraal standpunt innemen. Het neutra le standpunt ten aanzien van Vietam komt ook overeen met een neutraal standpunt betref fende het Midden-Oosten. De steun voor de Arabische staten is over de gehele lijn bijzonder gering. Markten Anjers 23—27, Idem Charmeur 45 I., Ru/.vil Z.ulna 3,, Dnu.liku 64, 36—47, Belinda 04, So- stepm 3.60-SnlJ- len Ideal 1,20—3,40, "9. Gei mian SU—l.uu, 28—48, Streliua ?n-Jnarrund ,20- 1.80, Iris: F'rcfsla's S 2,702,90, 85. Narcissen .peiduorn, Goli Mouse China Strike, Paul Richter, Char Christmas Gold. Prcludli 1.20—1.65. Coplnnd 1,65—1.' Aladdin 2,40—3.00, ibbele tul- Velllng Katwijk 'a d. Rijn, 23 febr. Waspeen p. kist: A I 2,90—6,00, A II 2.GO 5.20, IJ I 8,10- 10,60, I! II 4.GO, C I 6,70—8,50, C II 5,80- 7,20. en p. klst 8.60—10,00. lircekpeen p. klst 5,30. Prcl 43—68. Boerenkool 1,24. Aanvoer waspeen 261 000 ktr. jioentovelllng Lelden (23 febr.) Champignons 1.66-1.76; Andijvie 1.74—1.81: Snijbonen 10.U0; Kroten, gekookt 70; Groeno kool 49-63; Ra barber 80—110; Spinazie 1.44—1.54; Spruiten A 1.111 13: Spruiten B 90—35; Prei 78—86; Uien mlddolgrot Winterpeen 36; Wtlnf 81—1.68; Komkon C 84-8' Sla A i rkt °Leld( 36: Wtlol i 1.01; Komkor ;<immers IJ 62 ■3—26« 11 16-17 n (23 febr.) 6; E :hapen 60; vette lar 1500—1600: slachtst p met 2 lammeren lammeren 175-350; 550—650; schram- Voor het laatste kar. als bewijs gelden, dat behoorlijke aantallen mensen bij Hoogovens een lang dienstverband achter de rug hebben. Die mensen zijn te vre- den". Over onze rug Max Albrecht weet het allemaal in korte tijd scherp te zeggen. Het kort geknipte haar, de prie mende ogen. Fel beent hij weg. Hij heeft het druk. Later is er nog wat tijd. Hij wil nog kwijt: „Wij als Hoogovens zijn duide lijk de dupe van ons prima so ciale beleid. De bonden nemen ons als voorbeeld. De hele me taal-cao wordt over onze rug uit gespeeld". Dat hoort bij een harde opstel ling. Arie Groenevelt zegt dat er voor de laagst betaalden nog zo veel schade is in te halen dat het allemaal best kan. De reac tie van Albrecht daarop: „Ik moet dan wel zeggen: beste Arie, dan zeg je dat maar in het parlement. Je pakt de zaken maar in groot verband aan, maar Hoogovens allecr; pakken is een totaal eenzijdige aanpak". Legt dan uit dat Hoogovens juist daarom het kort geding bij de rechter aanspande. Wordt de zaak daarmee niet verscherpt? Albrecht: „Nee, want als de rechter ons gelijk geeft dan is er weer een over legsituatie gecreëerd. Optimistisch voor de langere termijn? of ziet u Engelse toe standen? „Ik ben bezorgd. De kans zit erin dat wc in gevaarlijke situa ties belanden Je krijgt echte klassetegenstellingen". Daar komen dus de oude marxistische theorieën om de hoek kijken? „Ja, maar dat zijn dan theo rieën of ideologieën, die ik perse niet wil". Laatste vraag. Iri de wandelgan gen hoor je de bonden en ook wel Hoogovenmensen zeggen, dat Hoogovens geweldige reser ves zou hebben. Daarmee zou het bedrijf de verliezen voorlo pig best op kunnen vangen. Uw dreigementen dat de werkgele genheid in gevaar zal komen, gaan dan helemaal niet op. „Dit is in één woord quatsch. Noem mij een bedrijf, dat goed draait als er lang gestaakt wordt j' Nieuwe variant in de hink-stap-sprong Eén van de grote onderwijsproblemen in Nederland is, hoe het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (VWO) en het universi tair onderwijs beter op elkaar afgestemd kunnen worden. Eerste fout welke begaan werd, was, dat bij het werken aan de mammoet wet en de herstructurering van het hoger onderwijs planmakers en onderwijsexperts (wat lang niet altijd dezelfde mensen zijn) langs elkaar heen hebben gewerkt. Toen de „mammoet" uit het laboratorium kwam en praktisch moest gaan werken, werd de tweede fout begaan; het éne experiment volgde het ander op, zodat in feite er voor het VWO geen jaar voor bij gaat, of men voelt daar dat de opzet volgens welke men werkt, op losse schroeven wordt gezet. Het allernieuwste is de suggestie van de „linkse drie" In de Tweede Kamer, om de zesde klas van het atheneum en gymnasium maar bij het wetenschappelijk onderwijs onder te brengen; op die manier komt er voor universiteiten en hogescholen een propadeuse van twee jaar en wordt tegemoet gekomen aan één van de nadelen van de wet-Postumus. Op het eerste gezicht lijkt het ons een suggestie te zijn met bepaalde verdiensten maar tevens met grote gevaren. WANT DEZE suggestie opgeteld bij de middenschool-theorie, waarin de progressieve partijen gevoelsmatig ook geloven zonder ernstig rekening te houden met ernstige bezwaren betekent in feite dat het VWO niet veel meer wordt dan een overgangsjaar. In de tweede plaats menen we in redelijkheid toch wel de vraag op te mogen werpen, of zeventien-jarigen echt wel rijp zijn voor het uni versitair ondcrwijs-systeem en of op die manier dc sluis nog niet wijder wordt opengezet naar een toestand, waarbij voor mensen tussen de 17 en 20 jaar van algemene vorming weinig terecht komt en het specialisme hoogtij gaat vieren. Bovendien moet er dan op nog jeugdiger leeftijd een beslissende keu ze worden gemaakt met nog meer kans op teleurstelling, om zwaaien en verloren jaren. Wij geloven dat het hoog tijd wordt, dat VWO en hoger onderwijs eerst een serieus gesprek gaan beginnen over hun onderlinge aan-* sluiting. Zij zijn bet meest tot oordelen bevoegd en zij zijn met de jongeren de nauwst betrokkenen in deze belangrijke kwestie, waarin naar onze smaak veel te veel geëxperimenteerd wordt op een manier die in feite improviseren is. DE RISICO'S die door allerlei plannen reeds ontstaan zijn en aan de lopende band nog ontstaan, lijken ons dermate groot, dat enig uit stel va» de universitaire studie-reorganisatie desnoods maar voor lief genomen moet worden. And era volgt er na de kreupele mammoet nog een lange reeks van andere dieren met permanente kwalen, zodat ons hele onderwijs dan gelijkenis gaat vertonen met een mislukte hink-stap-sprong. DELFT/ROTTERDAM/ GRONINGEN (ANP) Aan de TH Delft zal een „witte lijst" worden geproduceerd als onderdeel van de maat regelen voor invordering voor invordering van de duizend gulden collgegeld. Dit houdt in dat de afdelin gen zullen opgeven hoe veel studenten wel recht op onderwijs hebben. Ir. T. Verheul van het college van bestuur heeft dit giste ren in de hogeschoolraad meegedeeld. Van de ongeveer 10.000 studenten aan de TH Delft hebben er vol gens het college van bestuur thans 7000 het collegegeld be taald. De boycotter» zullen per 5 maart een aangetekende brief Eenhedep lange-afstand- schutters in oplichting DEN HAAG (ANP) De regering acht een krachtiger bestrij ding van de terreur geboden. Minister-president Biesheuvel zegt dit In een mededeling aan de Tweede Kamer. In oprichting zijn twee eenheden lange-afstand-schutters. Een eenheid wordt gevormd uit de politie, de andere uit de krijgs macht. Ook zijn voorbereidingen getroffen om een aantal mi litairen een speciale opleiding te geven in het zogenaamde „close-combat". De speciaal op te leiden politie-ambtenaren en militairen wor den op basis van vrijwillige aanmelding aangewezen. Bij se lectie, opleiding en vorming wordt bijzondere zorg betracht. Tot degenen die met de rechtstreekse begeleiding van de op leiding en vorming zijn belast behoort een tweetal „beoefe naars van gedragswetenschappen". De minister-president zegt in zijn brief dat de regering in haar plicht zou tekort schieten als zij geen rekening zou houden imet de mogelijkheid dat verschijnselen van terroristische aarde, zoals deze zich in ons land reeds hebben voorgedaan, zich zullen herhalen. krijgen, waarin hun het recht op onderwijs aan de TH wordt ont zegd, tenzij zij alsnog voor 15 maart betalen. Het college van bestuur van de Erasmus-univenslteit in Rotter dam heeft de eis van de boy- cot-studeolen met betrekking tot het kinderbijslag-formulier afge- Builen-akademische en vooral po litieke aktiegroepen hebben vol gens het college van bestuur van de Rijksuniversiteit In Gro ningen de bezetting van de universiteit het vorige weekeinde mogelijk gemaakt. Deze acties brengen de universiteit in lelijk diskrediet, aldus de woordvoer der van het college. Een voorstel van het college van bestuur over de beperking van de aantallen toe te loten eerste jaars studenten is gisteren door de universiteitsraad In Gronin gen goedgekeurd. Voor de facul teiten geneeskunde, tandheel kunde, farmacie cn geologie zal het komende jaar eeo numerus fixus gelde»- Makarios moet zich verantwoorden NICOSIA (DPA) De president van Cyprus, aartsbisschop Ma karios van de Grieks-orthodoxe kerk, moet zich op 7 maart ten overstaan van de drie metropo lieten van Cyprus in Limassol verantwoorden voor het feit dat hij terzelfdertijd een geestelijk en een wereldlijk ambt bekdeel, wat volgens het Grieks-ortho doxe kerkelijke recht niet kan. Verschijnt Makarios niet ter zit ting, dan zullen de drie metro polieten tot diens ontzetting uit zijn aartsbisschoppelijke ambt besluiten. President Makarios heeft de druk van de metropolieten tot nu toe altijd weerstaan met het argu ment, dat hij het volk van Cy prus In de huidige kritieke om standigheden niet In de steek kan laten. MU#* ;t 1 -V H Hf 1, Md'^vor'e'kovfci ^00r e "C/hebber staat er een beeldschone hlihvanger op de Tweewieler Rai, dir vandaag in Amster- ipen 'viiiV;"(oks«l,ha" dam geopend is: deze fraaie Parley Davidson. Het motormonster kost wel 12.750 gulden, maar daar te lammerenheb je dan ook wel een motor voor biggen en geiten

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7