ACCENT Nog maand lang stuntprij zen HP •8 Kerncentrales zijn niet veilig genoeg 8 "8 "56 O» 2 ÜKlEffa Het boek in 't zonnetje gezet deUJflENE Bisschoppenconferentie wijdt studie aan kritische gemeenten NOODKABINET RMS PRESENTEERT ZICH IN DEN HAAG DENIEUWELINIE Ook minimumprijs halfvolle melk? NDERDAG 22 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Milieuvereniging: (Van een onzer verslaggevers) I eN HAAG De Vereniging Milieudefensie heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken gevraagd of er een cala miteitenplan bestaat betreffende de kernreactoren in Do- devvaard en Petten. De vereniging wil weten, „in verband met de toenemende ongerustheid", of en zo ja welke maatregelen men zich heeft voorgenomen of welke voor- lieningen zijn getroffen voor het geval zich een ongeluk [OU voordoen bij de reactoren. De Vereniging Milieude- ensie heeft tevens de leden der Tweede Kamer gevraagd eer kritisch te zijn ten opzichte van het kernenergiebe- jid in Nederland, met name over de kernreactor in Bors- sele, de KEMA-reactor in Arnhem en de reactor in het litse KAlkar. 1956 vroeg de KEMA voor het erst een vergunning aan om suspensiereactor te mogen mwen. In de jaren daarna is iet de bouw begonnen en sinds •ptember 1972 is de reactor ge- ir gebruik, maar in al jaren was men nooit verder jekomen, dan een voorlopige iergunning. Een rapport van de Gezondheidsraad uit - 1965 con- tludeert ondermeer, dat men met dit type reactor nog geen enkele ervaring heeft, dat er ich veel radioactief materiaal zal bevinden, dat de reactor- ia! de overdruk niet kan weer staan en dat het terrein onge schikt is omdat het grenst aan dichtbevolkt gebied. Vol de vereniging zou een der gelijke reactor in Amerika en Duitsland nooit mogen draaien. ras al 30,5 miljoen gul den in de reactor geïnvesteerd. Daar zou toen nog 14,5 miljoen bijkomen dacht men. Dat werd 66 miljoen, zodat het totaal tot toe 96,5 miljoen bedraagt. De Vereniging Milieudefensie vindt dat er geen vergunning lot inwerkingstelling mag wor den verleend, ook omdat er zelfs nog geen 'oprichtingsver- gunning is. Maandag wordt in Arnhem een hoorzitting gehou- de reactor. Dk betreffende de kerncentrale in Bo'rssele (Z) heeft de vereni ging veel vragen. Zo zouden de gebruikte noodkoelsystemen en de veiligheid rond afval en ver voer onvoldoende zijn. Iï bezwaren tegen de centrale in Kalkar, waar Nederland in deel neemt, zijn ondermeer: de ge varen van deze reactor zijn een veelvoud van de gevaren van de ndere reactoren zoals Borsse- t; binnen tien jaar zijn de kos te vijf maal zo hoog geworden lis de oorspronkelijke raming en zullen circa twee miljard gulden bedragen: een economi sche exploitatie van de centrale is vrijwel zeker niet mogelijk. De Tweede Kamer moet nauw keurig het overheidsbeleid con troleren voordat definitieve be slissingen worden genomen, al dus de Vereniging Milieudefen sie. ,,Dit is onze laatste nood kreet aan het parlement". Deze week staan de weekbladen alle in het teken van het boek. Dit ter gelegenheid van de boe kenweek 1973, die van 23 fe bruari tot en met 3 maart duurt. Over uitgevers, schrij vers en hun produkten wordt een boekje opengedaan in afzon derlijke bijlagen van De Nieuwe Linie en Vrij Nederland. Accent de Haagse Post en Elsevier hebben eveneens van vele van hun pagina's een boekenstalletje De Haagse Post laat de laagst be taalden bij Hoogovens aan het woord: „We zijn helemaal niet van plan om die hogeren iets af te nemen, maar we zeggen ge woon: jullie krijgen d'r niks meer bij totdat het gelijk is". Met vele voorbeelden toont het blad verder aan dat onze krijgs macht weer braaf in het gareel is gaan lopen zoals dat door oude' houwdegens is bepaald. Het sprankje kritisch modernis me dat in de starre legermaat- schappij begon door te breken, is zeer snel en zeer systema tisch de kop ingedrukt. In de boekenpagina's onder ande re: gesprekken met de uitge vers Rap en Van Gennep en de schrijvers A. D. Hildebrand en Gerrit Krol. «c m Vrij Nederland constateert dat de stakingen nog maar het begin zijn van een mogelijk harde strijd in Suriname. De felle hou ding van bevolking en regering heeft overigens ook de bonden verrast. Rudie Kross, bondsse- cretaris: „Ik wist niet dat we al zo ver waren, dat wil zeggen dat de regering al zover was met het vestigen van de sterke staat en tegelijkertijd dat de be volking zover zou gaan met haar antwoord daarop". De controverse die is ontstaan binnen het NKV tussen de Unie BLHP en de industriebond naar aanleiding van de nivelleringsei- sen van de laatste, wordt breed uit de doeken gedaan. Verder bekijkt het blad kritisch een universiteitsbezetting. In de boekenbijlage van alles wat voor iedereen van Van 't Reve tot Rinus Ferdinandusse. Elsevier's Magazine duikt in het metaalconflict. De achtergron den ervan en het standpunt van bonden en werkgevers erover krijgen uitvoerig aandacht. Aan stichter van het geheel is vol gens Elsevier NVV-er Arie Groenevelt. Suriname's korte revolutie wordt onder de loep genomen. Het is weer „beleefd afwachten met gebogen hoofd". Elsevier brengt verder nog exclu sief een interview met Alia, de blonde schone die koningin van Jordanië werd. Willy van Hemert en zijn zonen Ruud en Hans praten vrijmoe dig over hun werk en blijken het niet met elkaar eens te zijn. Het boek komt aan zijn trekken in vle pagina's van Bertus Aaf- jes tot Zikken. We staan aan het begin van het verval van het Amerikaanse im perium zegt de Groene, in 'een dubbel interview met twee Ame rikaanse Marxistische econo men. het blad maakt verder nog duide lijk waarom de Wadden aan de winning van aardgas worden opgeofferd. Het hoe en wat van de NAVO wordt in een uitstekend gedocu menteerd artikel beschreven. Geen boekenbijlage, geen pagi- naatje extra kon er af. En daar mee neemt de Groene duidelijk afstand van een stelling in Vrij Nederland. „De beste manier om linkse intellectuelen rustig te houden, is het regelmatig bij voegen van dikke boekenbijla gen". Accent komt deze week met nog eens een afscheid van het Kur- haus, een uitstekend interview met Herman Bode, bestuurder van de Industriebond NW, en laat Eibert Meester, eerste ka merlid voor de PvdA, een lans breken voor een nationaal xera parlementair kabinet, „eön club van kerels", zoals hij zegt. „die bekwaam zijn, voor niets en niemand bang. Mannen die ge zamenlijk en individueel weten wat zij willen en niet naar de kiezersgunst lopen te hengelen." Ook in Accent aandacht aan de boekenweek. Een duidelijke mening van minis ter Van Agt over de huidige po litieke crisis geeft het blad zijn gezicht. Van Agt: „lk zou de PvdA in de regering willen zien, omdat in die partij een groot elan is voor vernieuwing en so lidariteit met mensen die het minder goed hebben en voor de stabiliteit van het land en het sociale klimaat is het ongunstig dat zo'n grote partij vele jaren achtereen buiten de deur blijft. Het is structureel bedenkelijk als de PvdA geen medeverant woordelijkheid behoeft te dra gen. Dat leidt er ook toe dat de radicalisering in deze partij hol lend verder gaat. Als je zelf niet allemaal met je eigen han den hoeft waar te maken wat je zegt, is het gemakkelijker aller lei dingen te eisen". Verder het conflict bij Hoogovens, een blik op Pakistan en een be schouwing over de nacht van Brussel. In een fijne boekenbijlage o.a. een interview met de schrijvers Ben Bogart en Daniel de Lunge. Bij een brand in Terborg zijn gisteravond De brand ontstond in de rubberfabriek, m plaats niet meer redden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minimum prijs van 69 cent per liter verpakte volle melk zal pas op z'n vroegt omstreeks 18 maart van kracht worden. Tot zo lang kunnen groot winkelbedrijven nog ongestraft melk te gen stuntprijzen blijven verkopen. Het produktschap zuivel heeft gisteren in een extra vergadering een ontwerp-verorde- ning opgesteld voor de minimumprijs. Op 7 maart wil het schap de definitieve ver ordening vaststellen. De minimumprijs van 69 geldt voor een liter ver pakte volle melk (minstens 3,15 procent vet). Daarvoor heeft minister Langman (economische zaken) toestemming gegeven. Het produktschap zuivel vindt echter ook een minimumprijs nodig voor halvolle melk met een lager vetgehalte. Schapsvoorzitter ir. Van Dam gaat binnenkort met de minister praten om het schap de be voegdheid te geven ook voor halfvolle melk een bepaalde minimumprijs verplicht voor te schrij ven. Gevreesd wordt dat het stunten anders met halfvolle melk door zal gaan. De melkdetailhan- delaren hebben erover geklaagd dat halfvolle melk in advertenties als „verse dagmelk" valse lijk wort aangeprezen. Het produktschap sprak zich nog niet uit over de gewenste hoogte van de minimumprijs voor halfvolle melk. Het produktschap had om een minimumprijs van 72 cent per liter gevraagd. Verschillende schaps bestuurders waren teleurgesteld dat de minister niet verder heeft willen gaan dan 69 cent. Vol gens de heer Van Brenk van de Vereniging Melk- detailhandelaren blijft er bij een minimumprijs van 69 cent in de winkel gezien de normale in koopsprijs voor de melkman die aan huis ver koopt nog slechts een winstmarge van 3,1 pet. UTRECHT De bisschoppencon ferentie heeft gisteren in haar buitengewone vergadering beslo ten de studie-afdeling van het secretariaat der rk kerkprovin cie opdracht te geven een on derzoek in te stellen om inzicht te verschaffen in de vraagstuk ken betreffende- kerkbeleving en in het bijzonder betreffende allerlei kerkelijke grondvlak structuren welke zich, links of rechts, min of meer onafhanke lijk van de bisschoppen opstel len. Het is de bedoeling dat de studie afdeling hierbij contact houdt met enkele theologen, die van de bisschoppenconferentie het verzoek zullen krijgen, voorbe reidend werk te verrichten voor een herderlijk schrijven over pluriformiteit. Om een dergelij ke brief had het Landelijk Pas toraal overleg, dat eind januari in Noordwijkerhout is gehouden, gevraagd. De studie—afdeling zal zich ook bezig moeten houden met de ka pitale vraag waar in het geval van min of meer onafhankelijk opererende gemeenten de gren zen van de zogenaamde „com- munio" (verbondenheid in het geloof en in de orde van ge meenschap) liggen. De uitvoerige bespreking van sug gesties om een soort advies commissie voor kerkelijke ba sislichamen in het leven te roe pen, leidde tot de unanieme overtuiging van de bisschoppen dat een eventuele commissie ieder geval tot taak zou moeten hebben hen raad te geven en niet zonder meer allerlei bewe gingen te wettigen. Arbeidsonrust in Spanje De vroegere Argentijnse president Juan Peron. die enkele dagen in Brussel op bezoek is geweest, verwelkomt hier zijn vrouw Isabel die uit Rome arriveert. Vanuit Brussel vertrok het echtpaar Peron, dat nog steeds hoopt op succes bij de komende verkiezingen in Ar gen- tnië naar Parijs. MADRID-BILBAO (AFP) - De openbaar aanklager bij het tri bunaal voor de openbare orde in Madrid heeft zware gevange nisstraffen geëist tegen tien mansen, die leidende posities zouden hebben bekleed in de verboden „arbeidersvakbond". Tegen een bankbediende en een drukker werd voor elk dertien jaar gevangenisstraf geëist. Een van de verdachten zei dat de socialistisch-igeoriënteerde „ar beidersvakbond" slechts het reciht op vrije vakverenigingen I en het stakingsrecht nastreefde. In Bilbao zijn 3.000 arbeiders op een scheepswerf voor twee maanden geschorst nadat ze het werk hadden neergelegd om ho ger loon te eisen. De bisschop van Bilbao, mgr. An tonio Anoveros, heeft er op aan gedrongen dat de arbeiders in het overleg met de bedrijfslei ding door werkelijk representa tieve mensen vertegenwoordigd worden. In de Edese schaapskooi is het momenteel een drukte van belang, nu er een waarlijke geboortegolf heeft plaatsgevonden. Tot het warme voorjaarszonnetje doorbreekt zullen de lammetjes binnen blijven onder de hoede van herder Dirk Bos. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het onafhan kelijke noodkabinet in bal lingschap van de Repu bliek der Zuid-Molukken (RMS) heeft zich gisteren officieel laten presenteren aan de Nederlandse rege ring. Een delegatie van zes personen klopte daartoe om klokslag twaalf aan op de deur van het kabinc-t van het ministerie van Al gemene Zaken aan Plein 1813 in Den Haag. kunnen vrijmaken om de dele gatie te ontvangen deerde hen niet. „Meneer Biesheuvel heeft op het ogenblik wel andere din gen aan zijn hoofd," aldus de woordvoerder van de delegatie H. O. Hukom, die in het noodka binet de funktie van minister van voorlichting vervult. De de legatie had er vrede mee, dat zij werden orttvangen door een ambtenaar van het ministerie van Algemene Zaken, mr. J. Merckelbach. De heer Hukom verklaarde na af loop, dat de delegatie had mee gedeeld op welke wijze het in 1969 al tot stand gekomen nood- kabinet was samengesteld. Ook het hoofddoel van het kabinet was uiteengezet: Op vreedzame wijze erkenning van de Repu bliek der Zuid-Molukken door de VN zien te bewerkstelligen. Het werkterrein van het noodkabi net ligt daarom meer buiten dan binnen Nederland. Of het noodkabinet gesteund wordt door de groep van ir. Manusa- ma is zeer de vraag. Volgens de heer Hukom heeft ir. Manusa- ma veel tot stand gebracht, maar niets bereikt inzake de po litieke status van de Republiek Maloekoe Salatan. De club van ir. Manusama heeft ook geen in vloed gehad op samenstelling van kabinet en volksvertegen woordiging. Hukom: „U moet dat zien als twee partijen die hetzelfde- doel op een verschillende manier na streven." Kruitfabriek Muiden weer in bedrijf DEN HAAG (ANP De kruitfa briek In Muiden mag weer draaien. De regering heeft hier toe gisteren besloten. De interdepartementale commis sie die een advies aan' de rege ring zal moeten uitbrengen over de verplaatsing van de kruitfa briek, zal naar het zich thans laat aanzien volgende week worden ingesteld. Bij de ontploffingsramp op 8 de cember j.l- kwamen twee Ma rokkaanse gastarbeiders om hei leven. Twee werknemers wer den in het ziekenhuis opgeno men en zeven anderen konden na in het ziekenhuis behandeld te zijn naar huis gaan. Bij de kruitfabriek in Muiden heb ben zich meermalen explosies voorgedaan. De ernstigste ge beurde in 1947, toen 17 personen om het leven kwamen. In de Tweede Kamer zijn herhaalde lijk vragen gesteld over de fa briek. Buit 50.000 Overval op postagentschap ROTTERDAM (ANP Met op merkelijk gemak heeft een on geveer 35-jarige ongewapende en ongemaskerde overvaller gis" termiddag een postagentschap in Rotterdam-Zuid weten te be roven van een bedrag van onge veer 50.000,-. Omstreeks 17.30 uur stapte overvaller de speelgoedwinkel binnen, waarin het postagent schap is gevestigd. Hij liep re gelrecht op het loket af. waar de 54-jarige winkelier en een 20-jarige ptta-ssistente bezig wa ren met het opmaken van de kas. „Ik moet geld hebben", schreeuwde hij het tweetal toe. Vervolgens bond hij de twee vast met het snoer van een elektrische telmachine en deed hen een postzak over het hoofd. Nadat het tweetal op zijn bevel op de vloer was gaan liggen, -verliet de overvaller met het geld de winkel. ,IIeel Vietnam* twee miljoen DEN HAAG (ANP) De actie „Heel Vietnam" heeft tot nu toe ongeveer twee miljoen guldon opgebracht. De Novib (Neder landse organisatie voor Interna tionale Ontwikkelingssamenwer king) meldt dit In haar tijd schrift. De Novib zegt door te willen gaan met haar pogingen heel Neder land te mobiliseren voor heel Vietnam. De nationale hulp is „zeer triest" beneden de gering ste maat gebleven, vindt de No vib. Oorzaak hiervan Is de splij ting van het Nederlandse volk door wat de Novib noemt soms onjuiste, soms onvolledige infor matie rond het Medisch Comité Nederland-Vietnam. Dit comité geeft alleen hulp in Noord-Viet- nam en die gebieden in Zuid- Vietnam, die niet onder controle staan van de regering Thieu. Door die „soms onjuiste, soms on volledige informatie" Is volgens de Novib ten onrechte de indruk gewekt als zou alleen het Me disch Comité hulp verlenen In Noord-Vietnam en de gebieden van het Zujdvietnamcse bevrij dingsfront. Er zijn ook andere organisaties die dit doen, zoals het Rode Kruis en kerkelijke hulporganisaties. Gabon wijst priesters en zendeling uit LIBREVILLE (AFP) Uit Ga ban zijn gisteren twee priesters en con zendeling vertrokken. Ze zijn uitgewezen op beschuldi ging van „inmenging in de bin nenlandse politiek". Het betreft twee Franse paters van dc H. Geest en oen protestantse theo- logie-Ieraar. Zij waren alle drie werkzaam in Makokou In Gabon. President Albert Bernard Bongo, verklaarde, dat missionarissen en zendelingen zich uitsluitend hebben bezig te houden met de evangelisering. Hij wees er op. dat met deze uitwijzing geen ac tie bedoeld is tegen de kerken zelf. Minder lood in EEG-benzine BRUSSEL (AP De EEG Is van plan het loodgehalte In ben zine te doen verminderen. Lood in de brandstof heeft zoals be kend een belangrijk aandeel In de „vuilheid" van de afgewerk te gassen die uit de uitlaat ko- De Europese commissie zal de landen spoedig een voorstel zen den over het beperken van het loodgehalte in benzine tot 0,4 gram per liter. Andere naam voor paard „Ta Heyrand" PARIJS (AP Een Parijso rechter heeft gisteren bepaald dat mevrouw Germalne Wcr- thcimer die een van haar ren paarden Talleyrand had ge doopt, deze naam binnen een maand moet vervangen. Voorts moet zij 10-000 frank scha devergoeding betalen aan mo- vrouw Felicie do Talleyrand-Pe- rigord Gonzales de Andia en haar zoon Manuel. De dame is afstammeling van de grote Talleyrand die, kan men wel zeggen, vah Napoleon was wat Kissinger is van Nixon. Dat een paard naar haar illustere voorvader was genoemd vond zij eenvoudig een schande. Zo zelfs dat zij eerst 200.000 frank schadevergoeding had geëist. Brand in klooster Atlios ANTHF.NE (DPA) F.cn brand heeft aan van de oudste kloos ters van dc monniken op de berg Athos in de nacht van dinsdag op woensdag ernstige schade toegebracht. De drie ka pellen met waardevolle fresco's uit de 14e en 15e eeuw en het gastenverblijf van het klooste* Xyropotamou werden een prooi der vlammen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9