BMW TURBO Hoogovens door eigen zo plat alsof het walserij is gegaan anna Lievestaking in Velsen-N. KOREWAARGARAGE B.V. - LEIDEN SKODA-deaEer voor Leiden en omstreken AUTOBEDRIJF JCITELEEN PSETVAN SCHIE FIAT 126 KOST NOG GEEN F 6000 ENZAB B.V. - LEIDEN UW BMW-DEALER Bejaarden gedragen zich het best in Rekord- verkoop bij motorfietsen het verkeer in 1972 DCNDLRDAG 22 FEBRUARI 1973 LE1D3E COURANT ÊM.a«*v FIAT 128 Vanaf f'7.824 Vraag vrijblijvend proefrit aan streekshowroom voor: FIAT - AIJTOBIANCHI EN LANCIA Showroom: KOREVAARSTRAAT 19 DONDERDAGAVOND TELEFOON 01770-42146 KOOPAVOND Sint Jacobsgracht 10-18 LEIDEN Telefoon 01710-21560 PELSEN-NOORD Alleen Hoogoven nummer drie werkt nog op het 48 hecta re uitgestrekte terrein dat rook en stank pleegt te spuwen over Velsen-Noord. Hij wordt met goedvinden van de stakers in bedrijf gehouden om in de zes „af gegrendelde" ovens de temperatuur te handhaven op 700 graden, zodat ze snel weer tot de benodigde 1300 graden kunnen worden aangeblazen wanneer het conflict een einde vindt. Een lieve staking, daar in Velsen. Maar hij kost het bedrijf wel even zes mil joen per dag, tegen de vakbonden 80.000 gulden. Het lijkt een ongelijke srijd, hoe onverzettelijk al gemeen bedrijfs-directeur Th. van Erp zich ook spie gelt in het meterslange po litoer van zijn onderhande lingstafel. 1.000 Werknemers heeft Hoog ovens. Daarvan waren er gister avond slechts 1140 als staker gregistreerd. Toch ligt het be drijf zo plat alsof het door een van zijn eigen walserijen was gehaald. Hoe kan dat? „Meer stakers hebben we niet nodig", gnuift Herman Bode, die na mens de industriebond van het NKV het conflict roodgloeiend houdt. „De mensen die daad werkelijk actie voeren, zitten in de kransslagaders van het con cern. Hoogovens is een proce sindustrie. Haal je een tussen schakel weg, dan maak je de hele keten onbruikbaar". Jan de Jong, 'de stakingsleider van de industriebond NVV, vult aan: „Je moet niet denken dat er e niet meer van onze leden willen staken. Ze komen me smeken of ook hun afdeling nie plat kan. Ik moet ze er gewoon van over tuigen dat het niet nodig is, om dat we ons doel hebben bereikt. Wat heet? Een etmaal is genoeg geweest om de hele produktie te ontwrichten zonder dat er licha melijke ongelukken zijn gebeurd of schade aan de installaties is aangericht". Voor slechts vjjf afdefingen op het immense Hoogoventerrein gold gisteren het stakingsparool. Maar tijdens de voorbereiding van twee weken die de vakbon den voor hun actie hadden ge nomen, waren ze er met chirur gische precisie uitgepikt. De dienst materialen en magazij nen, het railvervoer, het labora torium, de centrale werkplaats, de staaf- en draadwalserij. In kleine groepjes komen de sta kers het registratiecentrum bin nen dat is gevestigd in een hou ten bara dei k, ,eDB ind ee ten barak die „De Buitenhof" heet en normaal de onderne mingsraad herbergt. Het NVV heeft voor het noteren van de namen die goed zijn voor een stakingsuitkering van maximaal 36 gulden per dag plus 4 gulden voor twee kinderen, acht man nodig. Het NKV kan het met twee man af. Het CNV schittert door afwezigheid, hetgeen ook te zien is aan de banden die de honderd leden van de ordedienst om de arm dragen. De letters CNV erop zin met een zwarte viltstift weggekrast. Overigens valt er geen onvertogen woord over de christelijke broeders. Een lieve staking. Over de lege koffiebekertjes en volle asbak ken heen vliegen de grollen heen en weer. „De Hoogovens klagen wel dat wij ze als proef konijn gebruiken voor de hele grootmetaal, maar toevallig zijn zij het haasje". Wiep van Roe de, de 25-jarige actieleider in de zuurstoffabriek, zegt: „Zet als jeblieft in de krant dat we alles doen om de installaties onbe schadigd te laten en om de vei ligheid te waarborgen. We hou den zelfs de deuren gesloten om leden van de Rode Jeugd te we ren. Het zijn sympathieke jon gens. maar je hebt ze niet in de hand en we willen knokpartijen voorkomen". Daarnaast echter is het een keiharde staking. Een woord dat keer op keer valt. Keihard. Een staker uit de staaf- en draadwalserij: „Giste ren liep ik nog in de ziektewet. Vandaag vang ik opeens dertig gulden minder. Ik had best ziek kunnen blijven, maar je wilt so lidair zijn". Zelfs gastarbeiders met hun veel kwetsbaardere positie melddnen zich. zij het zeer druppelsge wijs. in „de Buitenhof" en wor den door een heer in rap Spaans en Italiaans geholpen. „Ze zijn het niet gewend' zegt hij, „Ze begrijpen niet dat de plaatselijke autoriteiten hebben toegezegd de politie er helemaal buiten te laten. In hun eigen land hadden ze al lang in de bak gezeten". Toch registreer je, zwervend door de walm en de stank van het tijdelijk zijn laatste adem uitblazende con cern, emoties die te denken ge- „Gestapo" roept iemand van het hoger personeel, die kennelijk liever procenten heeft dan cen ten („de kwestie waarom het draait) tegen een ordebewaar der met armband. „Over mijn lijk krijg je je zin nog niet". Ergens anders is een jongeman die het op het laboratorium een eind geschopt zegt te hebben, tekenen van hysterie aan het vertonen. Een staker klopt hem vaderlijk op de rug. „Rustig man. Denk om je gezondheid, die is meer waard dan onze ac tie. Van ons mag je het stand punt innemen dat je wilt". Weer ergens anders wappert een NVV-Iid met zijn lidmaatschaps kaart. „23 jaar zit ik in dit be drijf". roept hij, „eindelijk heb ik het een beetje goed gekregen en nu probeert mijn eigen bond er ewer wat af te knabbelen. Ht gaat me aan mijn hart, maar ik zeg op". Daartegen over staan werknemers die zich in het kielzog van het conflict opeens als vakbondslid komen opgeven. In het hoofdkwartier van de stakingsleiding aan het fantasieloze Wijkerstraatweg in Velsen zegt Jan de Jong van het NW: „Noem het maar oor logswinst. Als ze binnen drie jaar weer opzeggen, moeten ze de stakingsuitkering terugbeta len". Hij en collega Herman Bode van het NKV hebben een uitputtende dag achter de rug. Op onder handelingsniveau mag er dan geen enkel contact met de di rectie van Hoogovens zijn ge weest in het technsche vlak was er dat des te meer. Via een speciale „hotline" stonden beide partijen voortdurend met elkaar in verbinding om de afspraken na te koemen die de ochtend voor de staking onderling ge maakt zijn en die het garande ren van de veiligheid van have en goed op het uitgebreide ter rein tot doel hebben. „De direc tie heeft gen fair play ge speeld", zegt Jan de Jong daar over. „Wij wel". Twee uur voor iedere nieuwe actie hebben we trouw de directie op de hoogte gesteld zodat de nodige maatre gelen getroffen konden worden. Maar de directie probeerde dan meteen de mensn op de betrok ken afdeling te intimideren. En vanmorgen reden er 20 locomo tieven in plaats van de 13 die we hadden afgesproken. Daar hebben we even een eind aan moeten maken". Algemeen bedrijfsdirecteur Van Erp in de ontvangstruimte van de directievleugel, waar dik be legde broodjes en dure sigaren op de marmeren tafels staan: „Tja. het punt is nog niet gena derd waarop we geen werk meer hebben voor werkwilligen. Integendeel: we hebben ze hard nodig". Ook op andere terreinen zit de be drijfsleiding niet stil en probeert ze de staking te breken. Er wordt kwistig gestrooid met stencils die voorrekezien dat het verschil tussen het centenvoor- stel van de vakbeweging en het procentenstandpunt van het ho gere personeel voor de laagstbe taalden op de cao-schaal een winst van 5 gulden per maand oplevert en voor de hoogstbe- taalden een verlies van 91,50 gulden. „Zijn de verschillen voor u een staking waard?" vragen de pamfletten retorisch. „Wilt u daarvoor Hoogovens ka pot staken?" Een actievoerder zet er de vol gende kanttekening bij: „Het gaat ons niet om centen of pro centen. Wij willen de structuur, de volkomen absurd^ inkomens- structuur in Nederland verande ren. Daar vechten we voor". Op het troosteloze terrein in Vel- sen-noord waar voor even de rook en stank lijken op te trek ken, werkt alleen nog Hoogoven nummer drie. Zijn taak is lou ter het op peil houden van de nodige gasdruk om de „afgebla zen" ivens warm te laten. Het ijzer dat het produceert, wordt onmiddellijk gegoten tot „brood jes" - onbruikbare brokken me taal waarmee Hoogovens hoog stens in zijn maag kan zitten. Een lieve staking. Maar het zijn geen zete broodjes die er bij gebakken worden. dealer BMW-motoren voor Leiden NIEUWSTRAAT 40 LEIDEN TELEFOON 01710-21077 Een rijdend laboratorium Op de Personenauto RAI oogstte de BMW Turbo veel bewonderende blikken. Deze fraaie experimentele veilig heidsauto zal echter nooit in produktie worden genomen, hoewel de Beierse fabriek in het Turbo projekt veel geld heeft gestopt. De ervaringen, die worden opgedaan met de twee Turbo's, die zijn ge maakt, zullen zo mogelijk wor den toegepast in de bestaande BMW-series, of ip toekomstige nieuwe modellen. De uiterlijke schoonheid van de BMW Turbo steekt af bij de logge veiligheidsauto's die in Amerika zijn geconstrueerd. Een veiligheidsauto is per defi nitie eigenlijk een grote auto, omdat de lengte van bijvoor beeld een voorsteven mede be palend is voor de veiligheid van de inzittenden bij botsin gen. Hoe langer de „neus", hoe groter de klap die opge vangen kan worden. Het gaat er immers ook om bij een bot sing te voorkomen, dat de pas sagiersruimte dusdanig in el- kaar wordt gedrukt, dat er voor de passagiers te weinig overlevingsruimte overblijft. De voor- en achterkant van de Turbo zijn als „kreukelzones" uitgevoerd. Ze kunnen vervor men en zijn na lichte aanrij dingen vormherstellend. Ach ter deze kunststoffen be- schermschilden zijn op hydrau lische schokbrekers gemonteer de U-profielen aangebracht. Om toch gemakkelijk in deze zeer lage (110 cm) wagen te kunnen stappen is hij voorzien van twee vleugeldeuren. De portierstijlen zijn over de ge hele breedte van de wagen in het dak doorgetrokken en vor men zo een rolbeugel. De beide zittingen in de wagen bieden een goed uitzicht en een voortreffelijk zitcomfort. Uit oogpunt van veiligheid zijn alle interieurdelen bekleed met schuimplastic. Het dashboard levert de be stuurder zeer uitvoerige infor matie en doet denken aan het instrumentarium van een vliegtuig. Alle bedieningsorga nen en schakelaars zijn binnen het bereik van de bestuurder aangebracht en ook gemakke lijk te bedienen als deze de veiligheidsgordel aan heeft. Een gedeelte van de Instru mentengroep bevindt zich links van de bestuurder op de voor ste portierstijl. De motor is dwars voor de achteras geplaatst. Het betreft een tweeliter viercilinder in- spuitmotor met uitlaatgas-tur bocompressor, die 200 DIN pk levert. Zeer veel aandacht is besteed aan ophanging van de motor en veerelementen, zodat van minimale trilling en la waai sprake is. Als remmen zijn zowel voor als achter ge ventileerde schijfremmen toe gepast. Uiteraard is de wagen uitgerust met een veiligheids- stuurwiel. De wagen heeft een topsnel heid van 250 km/u en accele reert in 6,6 sec. van 0 tot 100 km/u. De uitlaatgas-turbocompressor heeft vele voordelen. Een ge wone zuigermotor Iaat veel energie via de uitlaatgassen ontsnappen. De turbocompres sor maakt die energie echter nuttig. Hij vangt de hete gas sen uit de motor op in een tur bine, die daardoor extra ener gie oplevert. Groot voordeel hiervan is de hogere verbran ding en dus schoner uitlaatgas, kleiner motorvolume, minder lawaai. Bij BMW beseft men heel goed, dat een volledig veilige auto niet gemaakt kan worden. Wel probeert men bijvoor beeld met behulp van Turbo zoveel mogelijk veiligheid te bereiken Bij gelegenheid van de ope ning van de Personenauto RAI heeft Fiat de definitieve prij zen bekend gemaakt van haar twee nieuwe modellen. De klei ne Fiat 126 gaat 5916 gulden kosten en de nieuwe sportwa gen Fiat X 1/9 komt op 14.500 gulden. De Fiat 126 valt derhalve nog Juist in de prijsklasse tot 6000 gulden. Hij zal moeten concur reren met bijvoorbeeld de goedkoopste versie van de le lijke eend, de Citroën 2 CV 4 (435 cc), die 5745 gulden kost, ue Fiat 850 E (843 cc), die 5997 gulden kost, de Honda N 600 (598 cc), die 5999 gulden kost, de Citroën 2 CV 6 (602 cc), die 6050 gulden kost, de DAF 33 (746 cc), die 6140 gul den kost, de Simca 1000 LS (944 cc), die 6145 gulden kost, de BLMC Mini 850 (848 cc), die 6170 gulden kost en de Renault 4 (845 cc), die 6275 gulden kost. Toyota heeft, evenals bij de twee jaar geleden RAI-tentoon- stelling, prijsverlagingen be kend gemaakt. De Toyota 1000 is 400 gulden goedkoper gewor den en kost nu 6999 gulden. De Toyota Celica modellen zijn maar liefst 1000 gulden goed koper. zodat de Celica LT en de Celica ST. resp. 11.499 en 12.499 kosten. Skoda importeur Englebert in Voorschoten levert alle Skoda's in het vervolg af met een be handeling tegen roest volgens de ML-methode tegen een klei ne meerprijs. In verband met het 75-jarig bestaan van deze importeur wordt een radio er gratis bijgeleverd. De Skoda 100 kost nu 6578 gulden, de Skoda S HOR Coupé kost nu (met ML-behandeling, radio, verstralers, en hoofdsteunen) 120 gulden duurder (8594 gul den). (ROB GORRIS) Hoge Rijndijk 278 - Tel. 01710 40697 40698 Deze tekening laat zien hoe de schokabsorberende bumpers in elkaar zitten. Geheel links het vervormbare kunststof deel. dan het U-profiel met de hydraulische dempers. De verkoop van motorfietsen in Neder land heeft in het afgelopen jaar een re cord opgeleverd. Niet minder dan 7.869 machines kregen een kenteken, een toe neming derhalve van 54 procent ten op zichte van de 5.103 registraties in 1971. De motorfiets-hausse heeft kennelijk nu ook ons land bereikt. De verkoopcijfers (exclusieve leveringen aan het leger, wedstrijd- en crossmachines) ontwikke len zich de laatste jaren als volgt: 3514 in 1967, 3600 in 1968, 3756 in 1969, 3835 in 1970, 5103 in 1971,7869 in 1972. De Skoda S 110 R Coupé wordt in het kader van het 75-jarig bestaan van de importeur voor een meerprijs van 120 gulden geleverd met radio (de antenne gratis gemonteerd), ML-anti' roestbehandeling, verstralers en hoofdsteunen. De veiligheid van bejaarden in het ver keer krijgt in ons land in onvoldoende mate aandacht van overheden, bestuur ders en rijschoolhouders, aldus de Ned. Ver. Bescherming Voetgangers (VBV). In 1971 werden 1328 voetgangers boven 65 jaar gedood of gewond in het verkeer. Uit een Amerikaans onderzoek blijkt, dat bejaarden, wanneer zij de werking van verkeerslichten maar begrijpen, zich daaraan wensen te houden, en de groep vormen, die zich in dit opzicht het beste gedraagt.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7