Norvicus gmg' DOS Sterrengevecht in Vijf Meihal ging, Noordwijk bleef, nu al veertig jaar Zware strijd De Zijl/LGB Bona Stars en indooratletiek concurrenten Quick Boys kan verder uitlopen op Jodan Boys spoi Basketbal AZC maakt weinig kans Zaterdagvoetbal Waterpolo DONDERDAG 22 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT NOORD WIJK Maart 1933. De Crisis heerst alom. Velen hebben aanzienlijk meer vrije tijd dan hun lief is. Tja, wat doe je dan? Je richt een voetbalclub op en geeft haar de eenvoudige naam Noord- wijk. Op 4 maart 1933 om precies te zijn kreeg deze achteraf gezien historische daad gestalte. Achtenvijftig voetbalenthousiasten stonden In het Verenigingsgebouw aan de Hoofdstraat aan de wieg van wat verworden is tot één van Neerlands bekendste zaterdagclubs. Nadat Norvicus voortijdig was overleden en DOS een miskraam was ge bleken, had Noordwijk aan Zee, naast het meer rooms-katholieke SJC in Noordwijk-binnen, een welgeschapen voetbalvereniging. Op 5 maart 1948 werd dit, in modieuze kledij gestoke n team van Noordwijk kampioen van de vierde klas. Staande v.l.n.r.: Van Nes, J. P. Hazenoot, Harteve ld, G. v. d. Wiel, Duindam, Hoek, Van RooyenPlug, N. v. d. Wiel, Tissing, Spaanderman en Van Kesteren. Zittend: Smit, M. v. d. Wiel en Hazenoot. Zij, die onvoorwaardelijk in de macht van de traditie ge loven, zullen er van overtuigd zijn, dat Noordwijk in 1973 kampioen wordt. Want achtereenvolgens bij het vijftienjarig, het vijfentwintigjarig en het dertigjarig jubileum behaalde de Noordwijkse voetbalvereniging de titel. En dit jaar bestaat ze veertig jaar, dus. Nu, bijna veertig jaar later staat voorzitter L. Korbee aan het hoofd van een vereniging van zo'n 580 leden, waarvan de spe lenden verdeeld zijn in acht se nioren-, veertien junioren- en zes pupillenelftallen. Het ge- zichtbepalende standaardteam is één van de kandidaten voor de nationale voetbaltitel in de zaterdagsectie. Niet zonder vol doening stelt secretaris W. Spaanderman, door zijn 27-jarig bestuurslidmaatschap, waarvan 26 jaar als secretaris, de ver personificatie van wat binnen en buiten Noordwijk op bestuur lijk gebied is gepresteerd, vast dat ,,we een gezonde vereniging zijn". Een vereniging, die bin nenkort een .complete" accom modatie onder haar beheer hoopt te hebben. Boeren, bur gers en buitenlui van Noordwijk geven de club bij gelegenheid van het veertigjarig jubileum namelijk een complete lichtin stallatie, de supportersclub een geluidsinstallatie, en (voorzitter Kordee): „We hopen van de gemeente een vierde veld te krijgen", hetgeen je nauwelijks meer een hint kan noemen. Veertig jaar Noordwijk. Dat is waard herdacht te worden. Op schrift hebben dat de heren W. J. Plug, W. A. Plaatzer en E. Waal gedaan. Hun pennevruch- ten zijn bijeengebracht in een jubileumnummer, dat volgende week verschijnt. Navolgende historie-in-vogelvlucht ontleende haar gegevens eraan. Omdat alle begin nu eenmaal moeilijk is, maakte de start van de voetbalvereniging Noordwijk daarop geen uitzondering. Noordwijk had geen veld in die beginjaren en woonde in bij SJC. In die moeilijk periode, waarin de contributie het astro nomische bedrag van twintig cent per week van ieder lid vergde, was de heer J. Plug. de huidige ere-voorzitter, praeses, terwijl de toenmalige secretaris, J. van Nes thans erelid is. Noordwijk kwam pas echt van de grond toen het de beschik king kreeg over een eigen veld. Bij de Duinweg lagen velden, die echter met 1000 m3 zand dienden opgevuld te worden en dat was financieel niet haal baar. Daarom werd het voor malige veld van Norvicus door de leden speelklaar gemaakt. Zelfwerkzaamheid van veel be tekenis, want pas nu konden ook jeugdleden worden aangeno men. Maar de horten en stoten, die de fröbel- en kleuterperiode van Noordwijk begeleidden, be schouwden hun taak als nog lang niet ten einde. In 1941 was Noordwijk zover, dat het aan de voetbalcompetitie van de NVB (de K was er toen nog niet bij) kon deelnemen. De oorlog maakte voetbal in officieel ver band echter al spoedig onmoge lijk en toen die ten einde was, bleek het veld van Noordwijk voorlopig ongeschikt. De sugges tie om dan maar weer, zoals rechts secretaris W. voorheen, op het strand te gaan voetballen werd terzijde gelegd. Op zaterdag 19 oktober mocht loco-burgemeester Vogelaar de eerste omwenteling van een voetbal op een nieuw veld, aan de Duinweg, voor zijn rekening nemen. Een terrein slechts, te weinig voor alle elftallen. Sportief gezien verliepen de zaken Het feestprogramma ter gele genheid van het veertigjarig bestaan van de voetbalver eniging Noordwijk ziet er als volgt uit. Op vrijdag 9 maart in Lido een feestavond voor seniorleden. Daarop zullen zeven leden, die al veertig jaar lid zijn, worden gehul digd. Medewerkende arties ten zijn o.a. Rita Corita de Camé's, the Oldtimers en de Bierkauwers. Op zaterdag 10 maart wordt in hotel De Zee leeuw de officiële receptie gehouden. Deze receptie zal Programma muzikaal worden opgeluis terd door Crescendo, ten overstaan van de pers geloot uit de drie plaatselijke mu ziekverenigingen die Noord wijk rijk is. Vrijdag 16 maart is er voor A- en B-ju nioren een drive-in show in Lido met als Disc-jockey's Peter van Eyck en Frans Bakker. Voor de C-junioren en pupillen is er in het Ver enigingsgebouw in de Hoofd straat op vrijdag 23 maart feest, met o.a. een film (Jer ry Lewis) en bigo. Op He melvaartsdag wordt er voor de Al-junioren een voetbal toernooi gehouden. Uiteraard zal ook het eerste een jubi leumwedstrijd spelen. Da tum en tegenstanders daar van zijn nog niet bekend. Het bestuur onderneemt po gingen het team van oud-in ternationals daarvoor te en gageren. voor Noordwijk toen nog niet zo florissant als nu. Het was slechts een eenvoudige vierde klasser. De opmars begon in 1948. Een nederlaag tegen Kat wijk mocht niet verhinderen dat Noordwijk op 28 fabruari van dat jaar de kampioensvlag mocht hijsen, terwijl het via promotiewedstrijden de derde klas zou bereiken. De velden- nood bleef. Het Katwijkse KRV was zo vriendelijk om bij te springen, maar pas in de jaren vijftig zou er daadwerkelijk iets veranderen. Op 2 september 1950 nam Noordwijk een nieuwe accommodatie in gebruik: het huidige, aan de Van Panhuijs- straat gelegen complex, waar van toen overigens nog maar één veld beschikbaar was. Kleedgelegenheid was er even min, maar daarvoor bood de openbare school een oplossing, waarmee Noordwijk meteen één van de weinige verenigingen in Nederland was met verwarmde kleedkamers. Maar goed, het begin van de hui dige accommodatie was er. Dat van de voetbalsucce6sen van nu nog niet. In 1954 degradeerde Noordwijk zelfs naar de vierde klas. Maar het was ook het jaar, waarin de Leidse trainer Van Duyl werd aangetrokken. Aanvankelijk voor één seizoen, het zijn er vijftien geworden. Hij bracht Noordwijk van de vierde naar de eerste klas. In 1958 werd de derde klas bereikt en in 1963 de tweede klas. De dorpsclub groeide uit tot een volwaardige amateurvereniging. Wedstrijden tegen buurman en eeuwige rivaal Quick Boys uit Katwijk trokken die jaren rustig zo'n zevenduizend toeschouwers. Toen twee seizoenen geleden de eerste klas werd gevormd was Noordwijk daar uiteraard bij. Bestuurlijk verliepen de zaken goed: dat het evenwel niet al tijd op rolletjes liep, moge blij ken uit het voorval op die avond in 1964, toen het bestuur en bloc aftrad. Om een half uur later en bloc terug te keren. 1970 was het jaar waarin de actie ve supportersclub werd opge richt. 1973 ten slotte moet het jaar worden, waarin Noordwijk landskampioen wordt. Maar dat is een ander verhaal. JOHN KROON. LEIDEN Drie wedstrijden zijn er nu gespeeld in de kampioen poule van de basketbalcompeti tie en Bona Stars is er nog niet in geslaagd om tot winst te ko men. Alle drie de wedstrijden waren de Leidse Stars daar hee dicht bij, doch op het beslissen de moment kwamen zij net iets tekort. Voor een echte verras sing hebben de Stars dus nog niet gezorgd, maar wellicht gaan zij daar aanstaande zater dag wat aan doen, wanneer Fiat Stars op bezoek komt in de Mei hal. Of Fiat Stars door dezelfde hel moet als Levi's twee weken ge leden hangt er van af of Bona Stars met succes zand in de goed geoliede Fiat machine weet te strooien. Laat Bona Stars zich niet overrompelen door de snelle uitvallen van de Amsterdammers en is de Leidse defensie beter gesloten dan te gen Raak/Punch, toen onder de basket nogal wat gaten vielen, dan kan het weer een nek aan nek race worden. Aanvang 20.30 Zaterdag worden ook gespeeld in Haarlem de ontmoeting tussen Levi's en Raak Punch en in Rotterdam Transol RZ tegen Lions. Zondag is er de wedstrijd LionsLevi's in Zandvoort. Dames: Blitz kan door in de Vliethorst het laaggeplaatste O en O te verslaan een plaatsje op de ranglijst stijgen. Bona Stars moet in Vlissingen met succes tegen SC Matador haar kopposi tie weten te verdedigen. Jeugd: Bona Stars zal het in Rot terdam uitermate moeilijk krij gen tegen Transol RZ. Eerder in het seizoen kwamen de jeug dige Stars daar tot winst, nu moet datzelfde gebeuren om in de titelrace (die gaat tussen Bona Stars won in de kampioenspoule tot nu toe nog geen enkele strijd, ondanks de goede vorm. waarin Wim Petrici (geheel iinl verkeert, hier samen met Ruud van Eyck (midden) en Harry (met de bal) in actie tegen Levi's Flamingo's. Transol. AMVJ en Bona Stars) mee te blijven tellen. District: Essor zal zich niet veel zorgen hoeven te maken voor de thuiswedstrijd tegen Sprin gers. MSV zal nog vaster op de laatste plaats gedrukt worden, omdat de Noordwijkers in Al phen kansloos zullen zijn tegen BVO. Forwodians mag in Delft weinig moeilijkheden ondervin den van DAS en kan zo de vier de plaats wat veiliger stellen. TRK zal het in Den Haag moeilijk hebben tegen Te W ve; als er maar de hele strijd een hoog tempo onderh den wordt, zal dat de Ha naars de das om doen. B moet tweemaal het veld in men. Vrijdagavond in Delft gen Ariston en zaterdag Vliethorst in Voorschoten tej koploper Achilles. Twee pun moeten er dit weekeind voor Voorschotenaren wel in zitten LEIDEN Voor de tweede maal deze maand rijden de indooratletiekwedstrijden en de basketbalwedstrijd van Bona Stars elkaar in de wie len. Twee weken geleden werden in de Groenoordhal voorwed strijden op de Nederlandse Kampioenschappen indoorat letiek gehouden, terwijl op dezelfde avond Bona Stars- Levi's Flamingo's werd ge speeld. Twee elkaar concur rentie aandoende sportevene menten tegelijkertijd in Lei den, waarvan vooral de at letiek het slachtoffer werd, „al mag dat", om met Ton Daey Ouwens, directeur van de Groenoordhal te spreken, „in o'n grote agglomera tie niet gebeuren". Het ge beurde toch en het zal zater dag weer gebeuren. De heer Verplancke van atletiekver eniging De Bataven, dat sa men met AV Leiden de kam pioenschappen in de Groen oordhal organiseert, beklaag de zich gisteren over de hou- ding van Bona Stars, dat niet bereid bleek zijn wed strijd van zaterdag te verzet ten. Later kon hij ook begrip opbrengen voor het stand punt van Bona Stars' voorzit ter André de Jong: „Als we op zondagavond spelen on dervinden we de concurren tie van Studio Sport. Dat kost ons zo vijfhonderd toe schouwers. Later op de avond zou ook niet gunstig zijn. Op vrijdagavond kun nen we ook niet omdat ons team (dat zaterdag en dins dag ook al in competitiever band aantrad) dan te sntl achter elkaar zou spelen". De oplossing? De Jong (tussen haakjes adjunct-directeur van de Groenoordhal): is typisch Leids dat zoiets gebeurt. Iedereen vindt al leen zijn eigen club belang rijk. Waarom gaan we niet eens met zijn allen om de ta fel zitten, om zoiets te voor komen?. Meer over de atletiekwedstrij den, die zaterdag, en zondag in de Groenoordhal worden gehouden elders in deze krant. LEIDEN In de eerste klas A van de competitie zaterdagvoetbal zijn vier wedstrijden voor het einde nog vier kampioenskandidaten. De spanning is derhalve letterlijk en figuurlijk ten top gestegen. Eén van de vier is het veertigjarige Noordwijk en dat speelt een uitwedstrijd tegen een andere titelkandidaat: Zwart Wit '28. Johan de Lange (links) twee spelers van RCL, die zaterdag het vrijwel beslissende duel tegen DVS '33 voor de boeg Hoewel Noordwijk de laatste we ken meer punten heeft ver speeld dan nodig was, zou een zege in Rotterdam een welis waar voortreffelijke prestatie, maar toch niet zo'n grote ver rassing zijn. Want juist tegen sterkere ploegen, die technisch voetbal primair stellen, komt Noordwijk tot zijn beste presta ties. Omdat zowel Van der Gijp (Zwart Wit *28) als Van der Horst (Noordwijk) aan het ein de van het seizoen hun club zul len verlaten, zullen er twee trai ners langs de kant zitten, die met een kampioenschap af scheid willen nemen. Het dege lijke Kozakken Boys blijft bij aan de top door een zege op het inmiddels veilige De Zwerver, terwijl SHO met het zeker de graderende Doto weinig moeite mas hebben Voor Quick Boys is er dé kans om zich naar vei liger oorden te spelen. Het Goudse Jodan Boys kan op drie punten worden gezet. In Kat wijk moet dat mogelijk zijn. Pi- kant: ook bij deze wedstrijd staan twee trainers tegenover elkaar, Halkes (Quick Boys) en Cremers (Jodan Boys), die aan het einde van het seizoen af scheid nemen. Ter Leede moet trachten mee te profiteren van een eventuele zege van Quick Boys. Bij Heerjansdam moeten de Sassenheinvers minstens een punt veroveren, ook al is dat nog niet helemaal veilig. In 2B zal zaterdag duidelijk wor den, of Rijnsburgse Boys aan een werkelijk herstel bezig is. Ook ASWH, dat op bezoek komt, is een degradatiekandi daat, één van de vele in deze klas. Sizo zal als koploper van 3A (west I) ook bij Wieringer- meer overeind kunnen blijven. Heel wat moeilijker krijgt RCL (3B, west I) het. In Ermelo is de grote concurrent DVS '33 gastheer. Omdat dat in eigen huis vooral erg sterk is, zullen de Leiderdorpers met één punt al tevreden zijn. Koudekerk is in 3A van West II mans genoeg om Loosduinen klop te geven. Uiteraard speelt Katwijk in 4A te gen DSO weer met 0—0 gelijk. Dat betekent dat DSVP steviger op kop komt, omdat het SVOW van de laatste weken te zwak is om een voet aan de grond te kunnen krijgen. Of zou het toch weer anders lopen??? Met be hulp van Hermandad, dat Ca- pelle één of meer punten afhan dig zou moeten maken, kan SV '35 in 4B kampioen worden. Maar dan moet het zelf wel van Oegstgeest winnen en dat zal op De Voscuyl niet zo eenvoudig zijn. Lisser Boys en TAVV strij den tegen elkaar om een betere middenmootklasserin?. zoals ook ARC dat doet tegen Monster. Koploper Woubrugge (afdeling Leiden) heeft weer vrij en wacht rustig af of-de concurren ten Hazerswoudse Boys en GWS weer zo vriendelijk zijn punten te verspelen. Dat zit er tegen respectievelijk Valken '68 en Sleutels eigenlijk niet in. Leiden zal tegen Kagia baas in eigen huis willen en kunnen blijven en hetzelfde geldt voor VWS tegen WSB. MVKV heeft rust. Velocitas te laat in vorm LEIDEN Het reeds gedegra deerde Velocitas bereikte de vorm net te laat. Gisteravond klopten de I. derdorpers Fiks met 12-10, nadat de zwart hem den gedurende de 2e helft al ge ruime tijd een flinke afschei ding hadden bewerkstelligd. Reeds in de eerste minuten was het duidelijk dat Velocitas met een zege afscheid van de KNKB wilde nemen. Via 2-2 werd het met 2 invallers opererende Fiks voor het eerst met een ruime achterstand geconfronteerd bij 4-2 en dat verschil hebben de Leiderdorpse korfballers tot aan de rust vast kunnen houden (6- 4). Na de wisseling was Fiks snel afgehaakt, toen de Oegst- geestse ploeg eerst langszij was gekomen (6-6) maar daarna de inspanning voor de inhaalma noeuvre moest bekopen. Veloci tas wandelde naar een ongeken de weelde, n.I. een voorsprong van 5 punten. (11-6). Toch kwam Fiks nog aardig in de buurt, want via 11-8 werd uitein delijk afgesloten op 12-10. Voor Velocitas scoorden Arie Meer burg (4x), Jan Bruins (2x), Ge rard van Poelgeest (2x), Ybo Schutte, Tineke Schutte, Wil Borst en Jennie Wirts ieder één maal. Bij Fiks waren dat Leo Stronks (3x) Fred de Gruijl (2x), Marjan Huizing (2x), Jack van Berkum, Kees v. d. Mey en Herma Tobe. LEIDEN - Voor AZC staat aan staande weekend een zware wedstrijd op het programma. De Alphenaren -moeten zondag om 20.15 uur in het Sportfond- senbad te Arnhem uitkomen te gen Neptunus. De Arnhemmers staan op de derde plaats in d hoofdklasse. Hoewel de AZC-ers op het ogenblik goed in vorm zijn is het toch niet erg waar schijnlijk dat zij er tegen de snelle en geroutineerde ploeg van Neptunus Arnhem erin sla gen om 1 of 2 punten te verove ren. De ZIJL/LGB speelt zaterdag in zwembad „De Does" om 18.15 uur tegen BZV Fortuna. De ploeg uit Den Bosch staat op de vijfde plaats in de eerste klasse en heeft nog steeds vooruitzich ten op de tweede plaats, die eveneens recht geeft om te pro moveren. In de eerste wedstrijd tegen Fortuna speelde de ZIJL/LGB met 44 gelijk. Het zal dus voor de Leidenaars, die nog steeds ongeslagen bovenaan staan in de eerste klasse beslist geen gemakkelijke wedstrijd worden. BZPC moet zondag om 16.00 uur in het Sportfondsenbad Oost uit komen tegen het IJ. De ploeg uit Bodegraven staat met nog 7 wedstrijden te spelen onderaan in de eerste klasse met 5 punten achterstand op HPC. De ploeg van het IJ staat op de vierde plaats van onder. In het eerste competitieduel tegen de Amst dammers speelde BZPC geli maar omdat het IJ op het og blik goed in vorm is zal het moeilijk worden voor BZPC dit resultaat te herhalen- LZ'86 ontvangt zaterdag om H uur in zwembad „De Does1' Leiderdorp de ploeg van Roll dam. LZ'86 staat nu op eei deelde vijfde plaats in de de klasse A met 4 punten terstand op koploper DAW terdam neemt met 2 punten laatste plaats in ip de rangli Het moet dus mogelijk zijn v de Leidenaars om zaterdag volle winst te behalen. LEIDEN Zondag zal de zwt ploeg van de ZIJL/LGB 14.00 uur in zwembad „De V germolen" te Voorburg het vi de en laatste gedeelte van B-zwemcompetitie afwerken, pupillen van trainer Rob Sci ten staan samen met zwemt De Rog op een gedeelde twe 1 plaats in de B-competitie, de Leidenaars er in slagen in het vierde gedeelte voor Rog te eindigen, dan zullen promoveren naar de A-comp tie, de landelijk hoogst ben bare klasse.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4