Hoogovens oordeel van vraagt rechter kort geding staking over lijmaker Kist Pétain terug op eiland Yeu m WERELD GESCHOKT DOOR NEERHALEN LIBISCHE BOEING INZET: 5 MILJOEN PER DAG Zwakke botsing Hazerswoude/HR Staakt vuren in Laos van kracht PvdA tegen |\)lympische Spelen Nederland m POPPYS VOOR KURHAUS ADIEU Griep: kort maar hevig m verdien hechte BON DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 64e JAARGANG No. 11936 DONDERDAG 22 FEBRUARI 1973 U/Ff3 ™V?0SJ«H?aH' telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-re Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,28 per mm. Telefoontjes 2,60. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ2,15 kwartaal 27,76; jaar 108 Ned. I: 19.20 uur Zwijgen is goud, oude films; 20.35 uur Merry Christmas, Fay, thriller; 22.15 uur Horen en zien, concert. Ned. II: 20.21 uur Goeie ouwe kof fergrammofoon, muzikale show; 21.45 uur Mr. Margiter, tv-spel. In het algemeen veel bewolking met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Krachtige, af en toe harde wind tussen west en noordwest. Min. temperaturen ongeveer 3 graden. Maxima morgen rond 5 graden. Morgen zon 07.39 tot 18.08, maan 00.46 tot 09.17. Scheveningen hoogwater 06.43 en 19.00, laag- water 02.32 en 14.53. (Van onze correspondent) TEL AVIV—CAIRO De we reld is geschokt en verontwaar digd over het neerschieten van een ongewapend Libisch passa giersvliegtuig boven de Sinaï- woestijn door Israëlische straal jagers. Daarbij kwamen meer dan zeventig mensen om het le ven en raakten acht ernstig ge wond. Deze cijfers zijn zeer voorlopig, want over het juiste getal van de inzittenden lopen de opgaven uiteen. Ook Israël is duidelijk ongelukkig met het ge beurde; premier Golda Meir heeft haar spijt uitgedrukt over het verlies van mensenlevens. Het vliegtuig, een Boeing 727, was van Tripoli (Libië) via Benghazi op weg naar Cairo. Boven Egypte kwam het terecht in een zandstorm als gevolg waarvan mogelijk instrumenten onklaar zijn geraakt. Het raakte uit de koers en het werd waar genomen boven een Israëlisch militair vliegveld. Vandaar werd via de radio opdracht tot landen gegeven. Hierop werd niet ge reageerd. Pogingen om opnieuw radiocontact te krijgen misluk ten. Daarop stegen Israëlische (waarschijnlijk Het toestel moet toen getroffen zijn. Mogelijk heeft de Franse gezagvoerder Bolleret gepro beerd nog te landen; het toestel is in ieder geval op de grond geëxplodeerd. De overlevenden zijn overgebracht haar een zie kenhuis in Bersheeba. Volgens Libische opgaven had het toestel 112 inzittenden aan boord. Vol gens Israëlische opgaven ruim tachtig, bijna allemaal Arabie ren. Drie Franse bemanningsle den onder wie gezagvoerder Bol leret, wiens laatste boodschap aan Cairo was dat hij „door ge vechtsvliegtuigen omringd was" kwamen om het leven; twee Fransen zijn ernstig gewond. De Arabische wereld besculdigt Israël van een „barbaarse daad" en heeft tegenactie aan gekondigd. In Israël betreurt men het gebeurde maar men wijst er op, dat de gezagvoerder om onbegrijpelijke redenen niet gehoorzaamde en op Arabische dreigementen explosieve zelf moordvliegtuigen op Israël te la ten storten. In Washington en Londen is men zeer bezorgd over de toekomst van eventuele vredesbesprekingen. PARIJS De kist van Pétain is gevonden en teruggebracht naar het kerkhof van het eiland Yeu, waar het stoffelijk overschot van de vroegere maarschalk vanmorgen andermaal In dezelfde graftombe is bijgezet, in aanwezigheid van nabe staanden. De ontknoping van het verhaal had het volgende verloop. Het- graf was in de nacht van zondag op maandag geschonden, maar dezelfde dag kreeg de politie een tip dat een blauwe es tafette (vrachtwagen) was gebruikt. Een marktkoopvrouw be kende later met vijf personen het graf te hebben geopend en de kist naar het vasteland te hebben gevoerd. VIENTIANE, (AP) - In geheel Laos is vanmorgen om zes uur (Ned. tijd) een wapenstilstand van kracht geworden. De Amerikaanse bonbardementen waren al enige uren voordien gestaakt. De wapenstilstand be gon 25 uur na de,officiële onder tekening van een vredesover eenkomst tussen de regering van premier Soevanna Phoema en de communistisch-gezinde Pathet Lao onder leiding Soevanna's halfbroeder, prins Soephanoevong. Het zal nog da gen duren voordat vaststaat of de wapenstilstand effect sor teert. an onze parlementaire redactie len Haag De PvdA in de Tweede Kamer wenst niet dat Olympische Spelen in Nederland zullen worden gehouden. CRM- secretaris Vonhoff deed enige lijd geleden de suggestie te pro beren de Olympische Spelen van 1984 in Nederland te krij gen. PvdA voelt daar niets voor vanwege de „duizelingwekkende bedragen", die dat zou kosten. Gezien de nood in vele* welzijns sectoren kan dat geld beter worden besteed. Academici: niet meewerken aan college- geldwet EN HAAG - De Vereniging van academici bij het wetenschappe lijk onderwijs VAWO heeft haar circa 3000 leden aangeraden niet mee te werken aan uitvoe ring van de "1000-gulden-wet" en geen studenten op te sporen lie het collegegeld niet betaald hebben. Utrechtse studenten hebben lesloten door te gaan met pri- kacties tegen het hoge collgege- geld, Het college van bestuur van de Rotterdamse Erasmus- iniversiteit heeft haar bereid- litgesproken met de boy cottende studenten te praten aver het kinderbijslagformulier. !t college van bestuur van de Amsterdamse universiteit heeft dinsdagavond na een bes oten vergadering snel de aanman ingsbrieven gestuurd aan stu denten die nog niet hebben be taald. Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De direktie van Hoog ovens heeft vanmorgen bij de president van de rechtbank in Haarlem een kort geding aan hangig gemaakt tegen de indu striebonden van het NKV en het NVV. De direktie van het be drijf vraagt de president van de rechtbank de industriebonden te gelasten hun aktie te beëindi gen en het stakingsparool in te trekken, op straffe van 5 mil joen gulden per dag. In eerste instantie had de direktie laten weten voorlopig nog geen juridi sche stappen tegen de bonden te overwegen. Toen gisteravond de mededeling kwam, dat de sta king het bedrijf vijf miljoen gul den per dag zou kosten, begre pen insiders echter al, dat de direktie bepaalde stappen zou ondernemen. Temeer, omdat een vrij groot deel van de werk nemers in Velsen het niet met de staking eens is. Men hoopt op een spoedige uitspraak van de Haarlemse rechter. Intussen groeit de arbeidsonrust in de metaalsector en ook in an dere bedrijfssectoren. Elf Gro ningse bedrijven (metaal, kar ton, confectie) staakten vanmor gen enkele uren. In metaalbe drijven in Amsterdam, de Zaan streek en Rotterdam overwoog men vanmorgen nog het houden van solidariteits-stakingen. In de textielsector dreigde vanmor gen een gelijke aktie als bij de Hoogovens. In die sector hebben de vakbonden laten weten, dat zij vóór maandag een antwoord van de werkgevers willen heb ben op de cao-eisen van de vak bonden, die neerkomen op die bij de Hoogovens. Stakingen in de textielindustrie zal voor de conjunctuurgevoeli ge sector een ramp betekenen, aldus 'de werkgevers. Zij becij feren het verlies dan op tiental len miljoenen guldens, die nooit meer in te lopen zijn. In verband met de groeeiende ar beidsonrust hopen de werkge vers op een spoedige uitspraak van de rechter. De Hoogovens- direktie verklaarde gisteravond reeds dat 't bedrijf een „proef konijn" voor de vakcentrales is om te zien hoever zij kunnen gaan met hun loonnivellering (centen - procenten) en met hun eisen om medezeggenschao, waarom het volgens de heer A. Groenevelt van de Industrie bond - NVV in werkelijkheid gaat. Dit laatste is voor de Hoogovens- direktie mede aanleiding tot het kort geding, omdat „een poli- tiek-ideologisch doel van de bonden over de rug van een on derneming uitgevochten wordt. Dit is onverantwoordelijk", al dus de Hoogovens-direktie. Zij hoopt dat de rechter zal gelas ten de staking op te schorten en de onderhandelingen opnieuw te openen. EN HAAG De regering heeft besloten om „op het juiste mo ment" diplomatieke betrekkingen aan te knopen met Noord-Viet- Z>« regering wil niet veel tijd laten verlopen, doch eerst nog iet verloop van de maandag a.s. beginnende Internationale confe rentie van Parijs over Vietnam afwachten. it heeft minister Schmelzer (Buitenl. Zaken) gisteren bij het debat ever zijn begroting aan de Tweede Kamer medegedeeld, inister Boertien (Ontwikkelingshulp) maakte bekend dat Nederland bereid is voor de wederopbouw van Vietnam, Laos en Cambodja 30 miljoen gulden beschikbaar te stellen, waarvan 16 miljoen ten laste van de lopende begroting. Nederland zal streven naar internationaal gecoördineerde hulpverlening in het kader van de Verenigde Naties. Met een speciaal vliegtuig heeft de KRO gisteren enkele groepen artiesten, die morgenavond in het show-programma Kurhaus Adieu optre den, opgehaald. On der hen de Poppys, twintig succesvolle jongens uit Parijs, die als ervaren reizi gers op de banken van Le Bourget wachtten op de vlucht naar Amster dam. Een andere hoge gast is Reinder Zwolsman (foto), oud president van de EMS. Hij zingt morgen in het radio-programma Van Twaalf tot Twee een toepasselijk af scheidslied. 's Mid dags geeft Zwolsman zijn visie op de affai re rond het Kurhaus in het programma Spreekuur, dat om vier uur begint. Meer nieuws over Kurhaus Adieu op pag. 2. Den Haag De griepepide mie van begin dit jaar blijkt slechts van korte duur te zijn geweest, maar fiks te hebben toe geslagen. Dit blijkt uit het aantal ziektemeldingen, dat de uitvoeringsorganen van de ziektewet hebben moe ten verwerken. Bij het Gemeenschappelijk Admi nistratiekantoor (2/3 van alle Ned. werknemers) be droeg het aantal ziekte meldingen in de tweede week van januari 70.000 (23% meer dan in 1972). Het Sociaal Fonds Bouw nijverheid (373.000 werk nemers) meldde in die week een stijging van 33°/» de Detam (detail handel en ambachten (400.000 werknemers) een stijging van 27%. HAZERSWOUDE Bij een ge compliceerde botsing in Hazers- woude is gisteravond een auto mobiliste zwaar gewond. Zij moest met hersenletsel naar het ziekenhuis in Leiden worden vervoerd. Het ongeluk gebeurde op de krui sing Hoge Rijndijk—Frederik van Eedenplein. Een voorgesor teerde 2CV werd te laat ontdekt door de bestuurster van een DAF, waardoor een botsing on vermijdelijk was. Een naderen de Volkswagenbus kon vervol gens de beide wagens nog wel ontwijken maar klapte in zijn uitwijkmanoeuvre tegen een boom. Even later botste een derde wagen achter op de DAF, waardoor deze op de andere weghelft terecht kwam en werd geschept door een tegenligger. Er waren nog een aantal ge wonden. De materiële schade was groot. Vanmorgen om ongeveer kwart over acht werd een bromfietser op. de Rijndijk bij Zoeterwoude gesneden door een afslaande au tomobilist. De bestuurder van de brommer werd gewond en moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Eis: 625.000 dollar Joden bezetten gebouw wereldraad New York EW YORYK - Ongeveer twintig leden van de oodse Defensie Liga houden sinds gistermiddag de kantoren van de Wereldraad van Kerken in New York bezet. Zij eisen onder andere een schenking van 625.999 dollar aan een aantal Joodse „bevrtjdings- groepringen". Eugene Smith, vertegenwoordiger in New ork van de wereld raad, verklaarde dat de bezt- tebs, ook de cis hebben gesteld dat de Wereldraad alle banden met Syrië, Irak en de Sowjet-U- nie verbreekt en dat president Nixon geen contacten met Mos kou zal onderhouden „tot alle joden vrijelijk de Sowjet-Unie hebben mogen verlaen". 19 mille buit bij inbraak aan Wagnerplein LEIDEN Bij een radio-zaak aan het Wagner-plein is inge broken. De inbrekers, die zich via de achterzijde de toegang tot het pand hadden verschaft, verdwenen met apparatuur ter waarde van /lfl.000,—Gestolen werden er o.a. versterkers, pla tenspelers, cassetterecorders e.d. Senaat steunt anti- kapingswet WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse senaat heeft zon der tegenstemmen een wetsont werp goedgekeurd dat het mo gelijk maakt luchlvaarmaat- schappijen, di vliegen op landen die kapers of terroristische or ganisaties herbergen, de lan dingsrechten in de Verenigde Staten te ontnemen. de villa van Boux de Cas- san, een bekend aanhan ger van Pétain. Vandaar was de kist vervoerd in de richting van het mas sagraf van Douaumont bij Verdun, tot men besloot, gezien de bewaking van de wegen, uit te wijken naar Parijs. Gisteravond gaf een zekere Hubert Massol een pers conferentie in Parijs, waar hij zich voorstelde als chef van het comman do en zijn eis van eerher stel voor Pétain bekend maakte. Hij noemde zich kandidaat voor de Repu blikeinse alliantie, een ui terst rechtse organisatie, waartoe ook de bekende advocaat Tixier Vignan- court behoort. De man werd tijdens de perscon ferentie gearresteerd, waarna hij de plaats waar de kist verborgen was, bekend maakte. Hubert Massol, bestuurslid van de rechte georiënteer de Alliance Républicaine. Deze organisatie heeft de verantwoordelijkheid op zich genomen voor trans port van het stoffelijk overschot van Pétain, LEIDEN Een 63-jarige inwoon ster uit Leiden liep gisteren een schedelbaslsfractuur op, toen zij met haar fiets kwam te vallen. Op de kruising Levendaal-Rijn straat, verleende zij geen voor rang aan een bromfietser. Eon vierkleurenbalpolnt mot zeltkleur- klezend mechaniek, In mat verchroomde uitvoering en verpakt In een luxe Inte- rleurdoosje Het aanbrengen van een nieuw abonnement wordt door ons goed beloond. Voor ieder nieuw kwartaalabonnement, dat door U wordt opgegeven," ontvangt u een echte 'Blijmaker'. Maak een ander blij met onze krant en uzelf met zo'n geweldige Blijmaker. stuur deze hon In open envelop, zonder post zegel naar: antwoordnummer 349, Leiden Noteer m.i.v. de LEIDSE COURANT Naam: Adres Woonplaats als nieuw kwartaalabonnee op Stuur blijmaker nr. 1 (4,kleurenbalpolnt) naar: Naam: Adres Woonplaats LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1