TURKS FRUIT IS EEN VOLWASSEN FILM Sportief ballet van Czarny bij Ned. Dans theater Raad van Kerken besprak komende kerkenconferencie Kerkprovincie op nieuw adres Boek van Wolkers vertaald in soms aangrijpende beelden La Croix: Kerk in Nederland springlevend ■KORTE METTEN- DONDERDAG 22 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 12 T rappeldans l van La Singla in Diligentia Het zou aardig zijn om in plaats van het podiumgebeuren eens de taal van de impressario's van Spaanse dansgroepen te be schrijven. De publiciteit rond bijv. een figuur als Nureyer is daar niets bij. Over de volbloed- zigeunerin La Singla, die —hoe kan 't anders uit een achter buurt van Barcelona stamt, le zen wij, dat zij danst alsof zij van de duivel bezeten is. Zij spuwt vuur uit haar mond en blust het met haar voeten! Bo vendien is La Singla doofstom geboren en heeft zij altijd ge weigerd een dansacademie te bezoeken. Toch is deze wilde boskat goed voor een avondje temperament. Ze heeft inmiddels leren spre ken en met wervelende haren als een voodoo-danseres geeft ze een oververhitte one-woman- show weg, die eerder doet den ken aan het Carnaval do Rio dan aan de in wezen zo verfijn de flamencokunst. Toegegeven, de trappeldans beheerst zij uit stekend, maar een Rondena en een Allegrias zien wij toch lie ver niet in een lange broek dan sen. La Singla maakt veelal even fu rieuze als dubieuze gebaren Haar rechter arm schiet telkens als een seinpaal omhoog en al is zij dan ongetwijfeld singulier, een unicum is zij geenszins. Ze heeft zich weten te omringen met parate gitaristen en zan gers vaak meer ruw dan rauw terwijl ook een enkele danseres nog wel eens in een van La Singla's adempauzes de strokenrok mag aantrekken. Recordprijs voör Schelfhout AMSTERDAM (ANP Op een verkoping bij Mak van Waay in Amsterdam, waar uiterst willig werd geboden, is een winter landschap van Schelfhout van eigenaar veranderd voor een bedrag van 360.000. Dit is vol gens de kunstveiling zeker een der hoogste bedragen ooit In Europa betaald voor een 19e eeuws werk. De veiling werd trouwens over haar geheel gekenmerkt door record-prijzen. Zo ging een win- tergezicht van Leickent van de hand voor 114.000 en werd voor drie werken van de 91e eeuwse schilder Klinkenberg te zamen 116.500 betaald. Andere uitschieters waren schilde rijen van Weissenbruch 62.000, van Willem Maris 30.000, 31.000 en 44.000), van A. Mauve 35.000, van Charles Rochussen (Koning Wil lem III aan de Noordzeekust voor 25.000 en van Willem Roelofs 25.000. De Italiaanse ambassadeur in ons land, Marchese Don Livio Theodoli, heeft gistermiddag in het Amstel Hotel te Amsterdam het eerste exemplaar van de stereo-opname van Verdi's opera „Attillo" aan tenor Bergonzi overhandigt, die op de plaat de rol van Fores'te zingt. Bergonzi zal solistisch optreden tijdens de VARA-matinee op zaterdag 24 februari in het A msterdams Concertgebouw. Op de foto rechts Ber- in in het midden zit de pianist Kees van der Ben. Tussen het publiek en deze be- drijfszekere muzikant in over heerst het grijs van de simpele kostuums van Joop Stokvis. De halflange dansrokken van de vier meisjes achten wij minder funktioneel. want de podiumwet- ten laten nu eenmaal geen par- terre-acrobatiek en radslag in jurken zonder split toe. Tenzij dit natuurlijk als erotisch schok effect is bedoeld, maar tenslot te is Czarny geen Hans van Manen en wilde hij met deze Paganini Variaties niet meer dan een glimlachend en sportief dansvermaak. Dat is hem uitstekend gelukt. In het overige programma het te persoonlijk engagement van Van Manen voor de titelfiguur in zijn Opus Lemaitre, zijn Solo for Voice I met Jenny Veeninga als vocale animeerdame, alsook Tetley's Mythical Hunters, waarin zoveel oerdriften sugges tief worden losgemaakt. Gisteren ln Diligentia dus, «ven- als verleden jaar in de Toneel zaal, geen harmoniserende no blesse van de flamenco, maar op z'n hoogst een gooi naar de gitanendans van de nomadise- rende zigeuners. Kleurig amuse ment met letterlijk veel wilde haren, opgepept temperament, rugdecollété en on-Spaans be nenbloot. Charles Czarny, die altijd zoveel sport in zijn choreografieën doet, heeft het repertoire van het Nederlands Danstheater met een aantrekkelijk muziekballet verrijkt. Op de Paganini Va riaties van Brahms geeft hij acht dansers en danseressen vol op gelegenheid te laten zien, dat zij de duivelse speeldrift van Paganini en de lyriek van Brahms in vloelende lichaams- staal kunnen omzetten. Een aal, die iedereen gisteren in de goed bezette Kon. Schouw burg kon verstaan en waarde- Geestelijke diepgang zoekt Czar ny, bij wie de linker voet veelal niet weet wat de rechter arm doet, niet, maar wel streeft hij met succes naar een verant woorde vlakvulling. Het lijnen spel is soms dapper, maar blijft altijd dansant en is alleen dan hoekig, als de muziek dit voor schrijft. Op het podium zonder achterhoek is veel licht. Achter- Erasmusprijs 1973 voor Levi-Strauss Van onze kunstredactie DEN HAAG De stichting Prae- mium Erasmianum heeft de Erasmusprijs 1973 toegekend aan Claude Levi'Strauss, hoogleraar in de sociale anthropologic aan het College de France. De Erasmusprijs, die 100.000 gul den bedraagt, is één der belang rijkste op cultureel gebied. De laureaat zal een deel van de prijs besteden voor een nog na der te bepalen cultureel project van Europese betekenis. De prijs zal hem in de tweede helft van mei worden uitgereikt door prins Bernhard, regent van de stichting. AMSTERDAM Als Je de Nederlandse speelfilms van de laatste jaren op een rij tje zet, is Turks Fruit zonder meer de bes te van het stel. Regisseur Paul Verhoeven bleek gisteren in het Amsterdamse Tu- schinski-theater zijn topplaats in de vader landse filmdivisie geconsolideerd te hebben na het succes van „Wat zien ik", want zijn verfilming van het boek van Jan Wolkers is in een heleboel opzichten uitzonderlijk volwassen en soms zelfs aangrijpend. Tweemaal applaus, waarvan één maal zeer lang, leverde de voorpremière voor een pu bliek van genodigden uit schrijvers-, radio- en TV-wereld, van Remco Campert tot en met Ton van Duinhoven op. En terecht. Slechts één ding lijkt het succes van Turks Fruit in de weg te staan, en dat is het boek van Jan Wolkers. Op het eerste ge zicht wat vreemd, maar gisteren bleken velen film en boek te willen vergelijken. Een scheefgaande vergelijking, want wat het boek zo meeslepend maakt, is de alles overheersende „adem" van schrijver Wol kers. Wat hij vertelt, wordt in het begin van Verhoevens film nogal anekdotisch in korte scènetjes verwerkt met een „frappe" aan het eind. Het lijkt dan even of Verhoe ven de verteltrant van zijn „Wat zien ik" niet heeft kunnen loslaten. Het scenario is die eerste twintig minuten wat teveel op effect toegespitst en speculeert nogal op de bekendheid met het boek. Maar wanneer de liefdesrelatie tussen Erik Vonk (de iknfi- guur die in Wolkers' boek naamloos blijft) en Olga zich ontspint, schotelt Paul Ver hoeven een gaaf stuk film voor. Wie zich geërgerd heeft bij de onverbloemde liefdesnotities van Jan Wolkers, zal zich bij de film zonder meer niet gelukkig voe len. Maar daar tegenover staat dat de meeste van die naakte feiten zo wezenlijk binnen de verhouding Erik-Olga passen, dat zelfs tegenstanders zich na even „door gebeten" te hebben, gewonnen zullen moe ten geven. Rutger Hauer heeft geen enkele merkbare last van zijn „Floris-image" en speelt Erik Vonk met een enorme natuur lijkheid en weet zelfs tussentonen als te derheid binnen grofheid waar te maken. Monique van der Ven komt vooral uit de verf in haar overgave aan Erik, haar ver slaafdheid aan zijn ongecompliceerd lijken de, egoïstische wereld. Het keerpunt in haar gedrag, als ze Erik verlaat, wordt door Verhoeven en scenarioschrijver Ge rard Soeteman een beetje verdoezeld. Na die breuk kon Monique van der Ven mij ook al door make-up en dialoog niet meer zo overtuigen. Al filmt Verhoeven de ondergang van het meisje koel, zijn Hol landse „Love Story" is dan af en toe wer kelijk aangrijpend. Zoals in de ziekenhuis scène waarin Rutger Hauer vanachter een raam het onderzoek aan de aan een her- senturmor lijdende Olga meemaakt en zich op het glas de gestalte van de dokter (Dolf de Vries) aftekent die weet dat er geen redding meer is. Al wordt er in kleinere rollen soms wat lichtelijk gechargeerd ge speeld, Wim van den Brink zet een kei van een rol neer als de Radetzky-mars zingen de vader van Olga, en Tonny Huurdemnn is erg raak zijn schijnheilige, burgerlijke doorsneevrouw vol venijn. Een grandioze scène (een visioen van Erik Vonk) is de ondergang van Wim van den Brink zingend op zijn eigen doodskist tijdens de crematie. Er zitten meer van die knappe scènes in Rutger Hauer en Monique van der Ven in een van de meer tedere scènes uit Paul Ver hoeven's nieuwe Nederlandse speelfilm „Turks fruit". Turks Fruit: Olga en Erik aan het strand, en wijn drinkend op straat in de stromen de regen. Paul Verhoeven heeft geen „diepe" film ge maakt. Daarvoor is het verloop van klucht naar drama teveel aan de oppervlakte ge bleven. Maar hij weet je toch zo mee te slepen dat je een aantal scènes ontroerd ondergaat. En dat valt van weinig Neder landse films tot nu toe te zeggen. De mu ziek van Rogier van Otterloo is voortreffe lijk, met een fraai mondorgelthema door Toots Thielemans. Turks Fruit sluit on danks een aantal wat te onnoodzakelijk na drukkelijk gebrachte onverbloemdheden beslist niet aan bij de recente Nederlandse successen op de blote golf. Verhoeven zet de Nederlandse film een groot aantal tre den hoger op de ladder naar een interna tionaal niveau. BERT JANSMA De Raad van Kerken heeft op haar laatste vergadering in Utrecht uitvoerig gesproken over de voor volgend jaar geplande kerkenconferentie. De Raad van Kerken nam het besluit daartoe in juni van het vorig jaar, mede bij gelegenheid van de vergade ring van het Centraal Comité van de Wereldraad van Ker ken. Een dergelijke conferentie tus sen de kerkgenootschappen van Nederland zou de oecu menische beweging in Neder land moeten intensiveren. De meeste leden-kerken bleken hun deelname te hebben toe gezegd, maar de plannen nog vrij vaag te vinden. Namens de katholieke kerk merkte de bisschop van Bre da, mgr. H. Ernst, op dat de conferentie een. brede verga dering van de Raad van Kerken zou moeten zijn, in die zin dat per kerk niet slechts twee leden maar mo- deramina, episcopaten en vertegenwoordigers van het grondvlak zouden deelnemen. Deze laatsten zouden moeten worden aangewezen door de provinciale raden van Ker ken. Mgr. Ernst was van mening dat de conferentie het best opgeschroven kan worden tot 1975. Het thema van de conferentie zou naar zijn mening noch louter bin nenkerkelijk, noch louter maatschappelijk dienen te zijn, maar moet worden ge put uit de gemeenschappelij ke taken van de verschillen de kerken in de samenle ving. Ds. F. Landsman van de her vormde kerk, pleitte er, ge- De verschillende diensten van de r.k. kerkprovincie en van de bisschoppenconferentie zijn verhuisd naar hun nieuwe kantoren in de Blltstraat 121 te Utrecht. Ze zijn daar bereikbaar onder telefoonnummer 030—334244 en onder telexnummer 40148. De diensten omvatten het secretariaat van de rk. bisschoppen conferentie (dr. W. Rood), het secretariaat-generaal van de r.k. kerkprovincie (d? P. Vriens), het bureau van het secreta riaat-generaal, onder leiding van de coördinerend directeur dr. J. Albers en secr. mej. drs. M. van Wayenburg. Verder het studiesecretariaat met dr. A. Vermeulen en drs. J. Heyke, het secretariaat voor het kerkelijk kader met dr. O. ter Reegen, het juridisch secretariaat met mr. F. van Spaen- donck, de afdeling archief en documentatie met drs. Snabel en tenslotte de afdeling pers en publiciteit onder leiding van de heer H. Kouwenhoven. In het aangrenzende pand Biltstraat 119 zijn onder hetzelfde tele foonnummer nog bereikbaar, de Nederlandse Raad voor Litur gie (drs. E. de Jong), de Nederlandse St. Gregoriusvereniging (dr. B. Kahmann) en de sectie liturgie voor religieuzen (drs. C. Nefkens). steund door ds. Kruyswijk van de gereformeerde ker ken, voor dat gerichte bijbel studie centraal zou staan. Hij voelde niet veel voor het voorstel van Mgr. Ernst om de vertegenwoordigers van het grondv ak te laten kiezen door de provinciale raden, omdat men op die manier al leen de vrienden van de oe cumene bereikt. Volgens ds. Landsman moet het grondvlak te laten kiezen conferentie worden betrok ken en zo breed mogelijk worden gerepresenteerd. Namens de sectie oecumeni sche actie van de raad licht te pastoor C. Roeleveld zijn uitvoerige nota over de ker kenconferentie toe. Op voor stel van ds. Landsman droeg de raad de sectie oecumeni sche actie en het moderamen op tijdens de volgende ver gadering uitgewerkte plan nen voor de kerkenconferen tie ter tafel te brengen. Behalve voor links, rechts, conservatief en progressief blijkt er ook nog mogelijkheid te zijn voor mini en maxi in de kerken. Ter illustratie van deze verticale onderscheiding deze foto van de aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey, die Londen laat zien aan mevrouw Christa Crengel, van de fede ratie van Protestantse kerken in Oost-Duitsland, die de synode van de Kerk van Engeland bijwoont. „De Nederlandse katholieken willen niet in het isolement leven en niet de rol spelen van de zieke kerk van Euro pa, want hun kerk is spring levend." Aldus het Franse katholieke dagblad „La Croix" in een reportage over de katholieke kerk in ons land, met name over een pa rochie te Borne en het stu dentenpastoraat op de t.h. te Enschede. Het artikel, dat overigens een welwillend en positief beeld schildert van het Nederland se pastoraat, bevat na een korte beschrijving van de po larisatie ook een kritische noot. Men heeft de indruk aldus La Croix dat deze mensen ondanks zichzelf zich hebben laten opsluiten in het Nederlandse ghetto en zich laten beheersen door de in terne problemen van hun kerk." Het artikel besluit met een ad vies: „Slechts regelmatig de contacten tussen de Neder landse kerk en kerken in het buitenland zouden in staat kunnen zijn om veel van de huidige problemen van hun dramatische geladenheid te ontdoen, zodat wellicht zal blijken dat de problemen verkeerd zijn gesteld. Deze kontakten zouden de katho lieke kerk in Nederland weer een missionair elan kunnen geven, iets wat haar nu schijnt te ontbreken." Akkoord op komst tussen Praag en Vaticaan Er is overeenstemming bereikt tussen het pauselijk staatsse cretariaat en de Tsjechoslo- waakse regering over de be noeming van enkele bis- De pauselijke nuntius In Brazilië, kardinaal Humberto Mozzonl, heeft voor zijn ver trek naar Rome, waar hij een nieuwe positie aan vaardt, in Brasilia verklaard vóór het celibaat en tégen dolle mina's in de kerk te zijn. „Nonnen, zo zei hij, be kleden al belangrijke func ties, maar aan mannen moet de oppermacht in de kerk blijven." Het provinc'.alaat van de bijna duizend leden tellende orde der Franciscanen in ons land zal binnenkort van Weert naar Utrecht verhui zen. De Franciscaanse com muniteit in Weert blijft be staan. Wat e» met de provin- cialaatsvleugel van het klooster gaat gebeuren is nog niet bekend. De synode van de Evangeli sche Landskerk van Hessen- Nassau heeft de Evangeli sche dominee Trommers- haeuser uit Frankfort ontsla gen omdat hij lid is van do communistische partij van Duitsland. „Op het ogenblik en onder de gegeven omstan digheden kan een theoloog in dienst van de kerk niet tege- llikertijd lid zijn van de comnvnistLsoh" nartij", al dus de prcs'dent van de kerk. De Roemeense predikant ds. Richard Wurmbrand komt onder auspiciën van de Internationale Raad van Christelijke Kerken op 8 maart naar Nederland waar hji die dag om half acht in de Ned. Hervormde Juliana- kerk te Veenendaal een voor dracht zal houden. Op 6 maart spreekt ds. Wurm brand in Antwerpen. De generale synode van de Nederlandse hervormde kerk hoeft ds. J. C. Jttrg uit Apel doorn herkozen tot praeses. Tot assessor en assessor se cundus zlln opnieuw gekozen ds. G. Snllt t it F.de en ds. H. L. de Wijk uil F.exta. Als as sessor tertijs Is voor de eer ste maal ouderling A. Rui terkamp uit Almen gekozen. In een verklaring hebben 136 priesters uit het Spaanse aartsbisdom Seville hun on gerustheid uitgesproken over de groeiende werkloosheid en het toenemend aantal fa- briekssluitingen. Reeds een jaar geleden leeft een groep priesters aanaacht gevraagd voor de onzekere situatie van de arieiders, maar, al dus de nieuwe verklaring, sindsdien 's er niets gebeurd. De priest nr*:iad van het aartsbisdom heeft intussen een permanent informatiebu reau ingericht voor arbeid en sociale zaken om objectie- ve informatie te bieden als achtergrond voor de predi king. schoppen. Aldus verneemt KNA uit betrouwbare bron in Praag. Binnenkort wordt de benoeming verwacht van nieuwe bestuurders ln de verschil ende delen van het land. Voornaamste punt van conflict tussen Praag en het Vati caan zou de huidige kapit tel-vicaris van Olomouc, prof. dr. J. Vrana geweest zijn. Deze zou voor het Vatikaan niet zo aanvaardbaar zijn geweest vanwege zijn aktivl- teiten in de Tsjechoslowaak- se vredesprlesterbeweglng en vanwege zijn voorzitter schap van de Tsjechische Pacem-in-Terris-beweging. Het Vatikaan zou voor een compromisoplossing gekozen hebben door prof. Vrana niet te benoemen tot aartsbis schop van Olomouc, maar tot apostolisch administrator. Voor Slowakije zouden norma liter zes nieuwe bisschoppen en een apostolische admini strator moeten worden be noemd. Voorlopig is echter een akkoord bereikt over de benoeming van twee bis schoppen en een apostolisch administrator. IN DERDE WERELD LEELT HELFT VAN KATHO LIEKEN Uit het Statistisch Jaarboek van de katholieke kerk over 1970 dat dezer dagen in Rome is verschenen, blijkt dat bijna de helft van de ka tholieken in de Derde Wereld woont. Men acht het niet uit gesloten dat binnen een hal ve eeuw het zwaartepunt van de katholieke kerk verlegd is naar Latijns-Amerlka of Afrika. De groei in de Derde Wereld is volgens het jaarboek met name te danken aan een ge ringere secularisatie en aan minder ambtsverlatingen dan in Europn en in Noord- Amerika. De katholieke kerk is nog steeds de grootste geloofsge meenschap met 659 miljoen leden. Latijns-Amerika telt 245 miljoen katholieken, Azië 53 miljoen, Afrika 40 mil joen, Latijns-Amerika is voor 82 procent katholiek, Afrika voor twaalf, en Azië voor 2,4 procent. Het aantal diocesane priesters is toegenomen in Azië en Afrika maar elders zijn de cijfers sterk teruggelopen. In de Derde Wereld neemt het aantal seminaristen nog al tijd toe. In Azië zijn er ruim 21.000, in Afrlku 28.000 en in Latijns-Amerika 40.000. In twee jaar is het aantal zus ters met 80.00C gedaald tot rv' -i een miljoen. Van dit miljoen wnrken er ruim 122.000 in atijns-Amerikn, 73.000 in Azië en 33.000 ln Afrika.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13