i Ombudsteam voor stadsvernieuwing Verplicht dutje chauffeurs na controle op rijtijden Confessionelen blijven bij eis gelijkwaardige behandeling Meer geld nodig voor CRM-beleid CcidóeSotwa/tit Luchtcontrole snelle rijders Rookstop in VN-kantoor DONDERDAG 22 FEBRUARI 1973 LCOoRAinT PAGINA 11 DEN HAAG De confessionele kamerfracties zijn ontevreden over de conclusies die kabinets formateur Burger heeft getrok ken uit een vergelijking van het progressieve en het confessione le program. De fracties van de KVP, ARP en CHU hebben gis teren over hun opstelling tegen over de formatie vergaderd. Vandaag bespreken de fractielei ders Andriessen (KVP), Bies heuvel (ARP) en Tilanus (CHU) hun gezamenlijke opstelling. Gisteravond kwamen zij daar niet aan toe, omdat met name de AR-fractie langdurig werk had met haar standpuntbepa ling. In deze fractie waren wel enige kamerleden te vinden die een progressief kabinet wilden dulden. Maar anderzijds voelde de stroming-Biesheuvel voor een harde aanpak, waarbij aan de formatie-Burger zo gauw mo- grelijk een einde moet worden gemaakt. KVP en CHU waren van oordeel, dat mr. Burger wat al te licht vaardig concludeert, dat op grond van de programma's de confessionelen een kabinet-Den Uyl wel kunnen dulden. Dat is voor de confessionele fracties nog niet aan de orde. De confessionele fracties vinden dat formateur Burger nu eerst maar eens duidelijkheid over zijn plannen moet bieden. Als hij uitgaat van een progressief kabinet-Den Uyl eventueel aangevuld met enige confessio nelen dan valt er met de con fessionelen niet te praten. Het den. Wanneer mr. Burger alsnog aan koerst op een kabinet van pro gressieven en confessionelen met gelijkwaardige behandeling van beide politieke blokken, dan willen de confessionelen wel doorgaan met deze formatie. TEL AVIV (AP) - De stakende technici van de Isralische luchtvaartmaatschappij El Al hebben het werk hervat op ge rechtelijk bevel. Hun wilde sta king had drie dagen geduurd. RIDDERKERK De politie van Ridderkerk heeft begin deze week bij een nachtelij ke vrachtwagencontole In sa menwerking met de Rijks Verkeersinspectie acht van de 45 aangehouden chauf feurs verplicht een paar uur te slapen omdat ze te lang hadden gereden. Na het gedwongen dutje, dat varieerde van twee tot tien weer verder met een proces- vérbaai op zak. Totaal kreeg uur, mochten de chauffeurs negentig procent van de aan gehouden chauffeurs een pro ces-verbaal, o mdat hun pa pieren niet in orde bleken. In veel gevallen betrof het 't niet goed bijhouden van het werkboekje met rijtijden om zo de te lange rijtijden te verdonkeremanen. De controle werd in de nacht van maandag op dinsdag ge houden op de Rijkswegen 15 en 16 evenals op de weg naar Europoort. Men is door het grote aantal overtredin gen erg geschrokken. De conclusie kan niet anders zijn, dan dat veel chauffeurs die met hun zware vrachtwa gens 's nachts op de weg zit ten allerminst fit zijn. De chauffeurs moeten officieel na vier uur rijden een half uur rust houden, terwijl ze gebonden zijn aan een maxi male rijtijd van acht tot ne gen uur per dag. Een van de aangehouden chauffeurs bleek reeds 17 uur achtereen te hebben gereden. DEN HAAG Morgen wordt in Den Haag opgericht het lande lijk ombudsteam voor stadsver nieuwing. Het doel van dit team zal zijn het geven van bijstand aan hen, die stadsvernieuwing door middel van rehabilitatie of minder ingrijpende wijkverbete- ringen willen nastreven en het verbeteren van en het geven van meer inhoud aan inspraak. Het initiatief voor de oprichting is genomen door dr. E. Nypels, di recteur van het wetenschappe lijk bureau van D'66 en oud-Ka merlid. Kamerleden van D'fi6, KVP, PPR, PvdA en VVD, ar chitecten, stedebouwkundigen en onderwijs- en welzijnsdeskundi- gen werkten aan de oprichting mee of toonden interesse. De groeiende behoefte aan kennis om te kunnen beoordelen of in het kader van stadsvernieu wing woningen gesloopt dan wel verbeterd moeten worden is één van de redenen om het ombuds team op te richten. Daarnaast speelden een rol de toegenomen belangstelling voor de woon functie en het feit, dat sanering leidt tot onnodige hoge huren en verstoring van de wijkgemeen- schap. Er wordt gedacht aan het forme ren van een netwerk van des kundigen, die zich vooralsnog belangeloos bereid verklaren steun te ver'enen aan groepen bewoners of aan personen die deskundige bijstand nodig heb ben. Het zal daarbij moeten gaan om hetzij richting te ge ven aan het beleid op rijks-, provinciaal- of gemeentelijk ni veau hetzij eenmaal opgestelde plannen zodanig om te buigen dat de nadelige kanten van de realisering worden weggeno- Een foto die in Haifa werd genomen van de in Israël gebouwde ka nonneerboot Reshef (Vlam). In Libanon werd verklaard dat deze boot aan de actie van gisternacht tegen de Palestijnse kampen heeft deelgenomen. DEN HAAG (ANP) Een meer derheid in de confessionele ka merfracties wil de begroting- 1973 van het departement van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk met 11 miljoen verhogen. Via verschuivingen binnen het totaal van de rijks begroting zal de dekking voor dh bedrag kunnen worden aan gegeven bij de indiening von de voorjaarsnota. Deze wens uitte mevr. Garde- niers-Berendsen (KVP) toen zij hierover gisteren een motie in diende tijdens de begrotingsbe handeling van CRM. De fractie van de CHU, evenals verschillende leden van de AR- fractie en enkele KVP'ers, zijn deze mening niet toegedaan. Bestemming van de verhoging is volgens mevrouw Gardeniers: muziekscholen, jeugd- en jonge renwerk, herstructurering lan delijke jeugdorganisaties, het ongedaan maken van bezuini ging op de exploitatie van de vormingscentra en een volledi ger uitvoering van de rijksrege ling subsidiëring van landelijke organisaties voor lichamelijke opvoeding en sport. De verlangens van de confessione len zijn bescheiden tegenover die van de Progressieve Drie, die ruim 55 miljoen meer voor CRM willen. Aanslagen in Nrd-Ierland BELFAST (AP) Zowel protes tantse als katholieke guerrilla strijders hebben gisteren in af zonderlijke aanvallen toeges a- gen, waarbij een Britse militair werd gedod en een cafe door een bom werd verwoest. De soldaat was de derde Britse militair die in minder dan 24 uur om het leven kwam in Noord-Ierland. In miliiare krin gen vreest men dat het Ierse Republikeinse leger een nieuwe offensief heeft ingezet tegen de Britse troepen. GENEVE (AFP) De leiding van het Europese kantoor van de Verenigde Naties in Génève heef aan haar personeel ge vraagd op afdelingen waar ro kers en niet-rokers bij elkaar zitten het roken tijdens de wer kuren op te geven. De leiding vindt dat hoffelijkheid en respect voor de vrijheid van de ander, eist van mensen di roken dat ze zich n geze schap van niet-rokers van tabaksge bruik onthouden. (ADVERTENTIE) ^JOHAININUS - ORGEL het juichende orgel met de betaalbare J prijs voor huiskamer en kerk v.a. f 7.900, Joh. de Heer De grootste orgel- en piano speciaalzaak Oostplein 131-146. Rotterdam -Tel. (010) 115255 Twee Nigeriaanse sewar- dessen maken in het ver volg samen met vijf Ne derlandse collega's deel uit van het cabineperso neel op een vlucht, die de KLM in samenwerking met Nigeria Airways ie dere week met een KLM- vliegtuig uitvoert. Twaalf stewardessen van de Ni geriaanse luchtvaartmaat schappij hebben er een omscholingscursus voor gevolgd. Bij het eerste vertrek van men gecombi neerde bemanning van Schiphol onderstreepten de dames Pratt. Israel. Effiong en Warnaar glim lachend de nieuwe vorm van samenwerk ng. Surinaamse leraren zetten staking voort PARAMARIBO (ANP) - Maar winig leerkrachten in Suriname hebben gisteren gehoor gegeven aan de oproep van minister van onderwijs, prof. Mitrasingh, om zich op de scholen te melden. Van officiële zijde werd de op komst teleurstellend genoemd. De stakende leerkrachten zijn tot de conclusie gekomen dat men door zal gaan met staken totdat eisenpakket is ingewilligd. De Centrale van Landsdienaren Organisaties, Clo, waarbij de leerkrachten in overheidsdienst zijn aangesloten, heeft het vol gende eisen pakket bestrijding van de inf atie. Daarom moeten de salarissen minstens twintig procent omhoog. Een betere ziektekostenregeling. Op het ogenblik, aldus de Clo, kan al leen de werkelijk rijke man ge neeskundige verzorging betalen. Een betere verlofregeling. De bijeenkomst tussen regering en vakbonden over de conflictsi tuatie volgens een regerings woordvoerder ,,geen enkel posi tief resultaat" opgeleverd. Over de loop van het gesprek, waar van nog niet zeker is dat het zal worden voortgezet zijn officlee geen mededelingen gedaan. Strop voor A.B.P. Huren omlaag in Almelo ALMELO (ANP) Geconfron teerd met een maandenlang leeg staan van een 21 miljoen gulden kostend complex van nieuwe premiewonlngan in Al melo, heeft het Algemeen Bur gerlijk Ponsioonfonds (ABP) in Heerlen als belegger besloten de huur van deze waningen met 70 tot 95 per maand te verla gen. Het gaat om 338 fctdustrie^l gebouwde woningen, waarvan er pas 23 verhuurd zijn. Halt maart komt de laatste serie hui zen gereed. Ds huren variëren van 355 tot 415 per maand. Ze werden 260 tot f 340 per maand. De 23 huurders die er thans a! wonen zu 'en extra profiteren van de huurver!aging. Beaoten is na me' jk dat 'e ver'agrig voor hen ngaat op het moment dat ze er kwamen wonen. In totaa! wordt ongeveer 10.000 aan deze huurders terugbetaald. In h.i zu den van CaUfornië hoeft zich gis eren ert vi vooral dz stad Cxnard. 112 km ten noordwesten va Les Angzl Iw m ,iscn licht werden gewend, s'xrtte een gz -'te i h? sled c ni>um in. Wolkenkrabbers in de slc.d z.aaidzn l.czn ei zich binnen aan tafels en deurposten vasthouden. De eigenaar van zijn voorraad uit de rekken geslingerd. zrd.zvl.ig vccrgsdcan, waarbij .co. v.zrd. llcewel slechts h ven er srpermarkt in hei wezr, en de mr. zn meesten i deze supermarkt zag de helft Leefklimaat in ziekenhuis Ons z^kenhuiswezen staat de laatste jaren niet alleen vanwege het snel stijgende kostenpeil aan kritiek bloot; na de kritische aktie in school, vakbeweging, politieke partijen zijn sport- en cultuurorgani saties aan de beurt gekomen en vervolgens worden de ziekenhuizen „doorgelicht". In bestuurlijke zin hebben we al een paar crises achter de rug; maar in het algemeen komt nu ook het leefklimaat in ziekenhuizen aan de orde, onder meer de vraag in hoeverre de verhouding tussen medici en verplegend personeel ten opzichte van patiënten vertrouwensrela tie heet. terwijl ze In feite een kwestie is waarbij de éne partij, alle autoriteit bezit, en de andere partij, als ze het slecht treft, geen en kele inspraak heeft. Verschillend Mensen die direfct met een ziekenhuis te maken hebben gehad, zullen op de vraag hoe het leefklimaat er is, heel verschillend reageren: de één heeft alleen maar lof, ook afgezien van het succes van de medische behandeling en een ander is boordevol kritiek. In verschillende gevallen spelen karakter en verwachtingen van de patiënt hierbij een even grote rol als de houding van het instituut en zijn personeel waarmee hij te maken krijgt. Op de inter-mense- lijke relaties van een ziekenhuis is hetzelfde van toepassing wat ook geldt voor een club, een bedrijf, of een school; waar de een het naar zijn zin heeft, diept een ander alleen maar klachtenmateriaal op. En waar In een ziekenhuis menigeen tot complete passiviteit gedoemd is en beschikt over een zee van tijd om op kleinigheden te letten, is het leefklimaat er des te meer kwetsbaar. „Ombudsman" Er zijn a! suggesties gedaan om in de ziekenhuisbesturen minder 1 technische experts en meer oud-patiënten te zetten. Dan moet men wel de goede oud-patiënten uit het legrioen dat jaarlijks de bedden bevolkt weten uit te kiezen. Anders wordt het middel erger dan de kwaal. Beter zou het zijn, wanneer in de dagelijkse leiding van elk zieken huis een man of vrouw voldoende tijd kon vrij maken om te kunnen - fungeren als klachtenbureau in hogere instantie; zo'n „ombuds man" zou wel over bijzondere kwaliteiten en hoog sociaal gezag moeten beschikken om in het zeer kwetsbare klimaat van een zie kenhuis patiënten en personeel (inclusief de medici) tegen elkaar in bescherming te kunnen nemen. Zo iets vergt behalve kundigheid en grote psychologische begaafdheid onnrddellijk ook hoog niveau; misschien wel een soort direkteur-ge- neesheer met een sociale taak binnen de gemeenschap waar hij werkt. Burger speelt slimme huwelijksmakelaar AL kan mr. Burger zich nauwelijks voorstellen dat gelet op de bij hem ingediende stukken een kabinet-Den Uyl geen voldoende steun van confessionele fracties krijgen zal. de KVP en haar chris ten-democratische zusterpartijen zien het toch een tikkeltje anders. Zij blijven erbij zich wat betreft hun inspraak in de kabinetsformatfe geen knollen voor citroenen te laten verkopen, zelfs niet wanneer de formateur die knollen in een mooi vloeipapiertje heeft verpakt. HET spel van imr. Burger is in zijn laatst-geschreven scène niet zon der trucjes; hij bagatelliseert verschillen tussen het linkse program en de hoofdpunten welke de confessionele fracties bij hem hebben ingediend; duidelijk afwijkende standpunten noemt hij „van weinig betekenis" en wanneer hij dat niet in ernst kan beweren, voorspelt hij dat de tijd en zich wijzigende omstandigheden raad zullen bren gen. Hij bromt een beetje over Den Uyl's pathetische kreet dat hij geen kiezersbedrog mag plegen (een onjuiste omschrijving van onwil om de linkse partijraden tot amendementen op hun eigen vergissing te bewegen), maar hij bromt harder tegpn de rekenlineaal waarmee de confessionelen afmeten of ze wel gëlijkwaardi «behandeld worden. En intussen deelt dezelfde formateur doorlopend duwtjes uit om ten minste Andriessen te krijgen In de hoek waar Den Uyl hem hebben wil. FEITELIJK speelt Burger de rol van een slimme huwelijksmakelaar; hij hemelt de gelijkgerichtheid van de bedoelingen der ndspirant- partners op en bezweert dat men niet over een paar schele ogen, kromme benen en vlekjes op de huid vallen moet. Maar de huwelijksmakelaar moet daarbij proberen te vergeten, dat Den Uyl en zijn familie feitelijk geen bruid begeren, maar alleen een maltresse. Wij vinden dat men dan van die maltresse geen belofte van trouw moet verlangen; zeker niet zoals Burger wil,voor vier Jaar. Laos, zekerheid voor Vietnam EEN maand na Vietnam heeft ook Laos zijn bestand gekregen. I.aos en Cambodja leken blijvende haarden van onrust en geweld te blij ven. als uitvalsgebied voor de partijen die in Vietnam worden ver ondersteld de wapens te hebben neergelegd. In Cambodja hebben de strijdende partijen tot op heden zelfs gewei gerd om te onderhandelen en de toekomst van het regime van Lon Nol wordt dan ook met de dag onzekerder. In Laos heeft prins Soe- vannah Phoema evenwel altijd de hoop op verzoening weten levend te houden. Desondanks heeft hij reden gehad om verbitterd te zijn. Noord-Vietnam heeft zijn land gebruikt om in het zuiden te infiltre ren en de Amerikanen hebben die omstandigheid aangegrepen om van zi|n land het meest gebombardeerde en ontbladerde land ter wereld te maken. Ongeveer een derde van de bevolking is vluchte ling, de economie is verwoest, vijandige troepen beheersen een groot deel van het land. Desondanks heeft Soevannah Phoema zijn geloofwaardigheid als neu tralist kunnen behouden en de partijen in zijn land opnieuw kunnen bewegen tot het aangaan van een coalitieregering, hoe onzeker de toekomst daarvan ook is. In ieder geval wordt het geweld vermin derd tot een voor de huidige generatie ongekend laag niveau. Een belangrijk nevenaspect van de nieuwe wapenstilstand is een rug gesteun voor het bestand in Vietnam. Met een gepacificeerd Laos wordt het moeilijk de strijd in Vietnam indirect voort te zetten. Dat is een hele geruststelling. Ramp in Sinaï, mogelijk fatale klap voor vrede Het niet goed te praten neerschieten van een Libisch verkeersvlieg tuig door Israëlische jagers kan een fatale klap betekenen voor de vooruitzichten op vredesoverleg in het Midden-Oosten. Deze vooruit zichten begonnen zich duidelijk af te tekenen: in de VS waren nieu we initiatieven ontwikkeld, waar Egypte niet in eerste instantie af wijzend tegenover stond. Voordien waren er al toenemende geruch ten geweest, dat koning Hoessein welgevallig tegenover een uk- koord met Israël stond. Het incident in de Slnul heeft de Arabische wereld in opperste woede gebracht en daarmee heeft iedere politicus terdege rekening te houden. Niet voor niets heeft premier Golda Meir haar spijt over het gebeurde betuigd en spreekt de Israëlische minister van stant Gnlili van „een echte ramp". Een ramp niet al leen voor de vredesvooruitziohten maar ook voor de El Al. want wraakacties tegen El Alvliegtuigen zijn praktisch onvermijdelijk. DRIEBERGEN De rijkspolitie kan nu van -lt de lucht op jacht gaan naar snelheidsovcrtredcrs. Vanuit een vliegtuigje wordt de snelheid gemeten van automobilisten, waarna een politic-Porsche de opdracht krijgt een eventuele overtreder nan te houd.n. De richtlij nen welke auto het is cn waar die zich bevi dt, krijgt de Porsche vanuit het vliegtuig. Hij wordt er naar toe gepraat. De eigenlijke snelheidscontrole zelf vindt plaats door de tijd te meten die een auto nodig hce.t om tussen twee bakens naast de weg waar tussen de a.'stand bei.d is te rijden. Dj rijksn tj D iv. ons vanmorgen dat het systeem nog riet i ds p -i.l'jk in gebruik .s, maar dat het zeker mogcl.jk- heden bied; voor de toekomst. Het sijstecm vereist echter zeer veel organisatie. Hoe dan ook, men kijke als te hard rijdende automobilist scherp uit, niet alleen naar agenten achter bomen maar ook naar rondcirkelende vliegtuigen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11