Deel Kamer keurt acties studenten af 1 £eidóe@oma/n£ Kritiek op samenvoegen kleuter- en basisscholen I Ü/Atotecke Verdeeldheid confessionelen enprogressieven „Rotterdam" weer bezet Baby te vondeling in vliegtuig Nieuwe artsenvereniging tegen abortus-euthanasie Grootste drukte eind juni verwacht pOENSDAG 21 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) )EN HAAG VVD, DS'70 en de confessionelen hebben gis teren in de Tweede Kamer de bezettingsacties van stu denten tegen de 1000-gulden-collegegeldwet scherp afge keurd. De VVD verweet de universiteitsbesturen dat zij teveel aarzelen tegenover actievoernd studenten en vond dat ook de minister een actiever beleid dient te voe- Toelatings eisen SER wijzigen Den Haag (ANP) Het comité Representtiviteit werkgevers en heeft in 'n brief aan de Tweede toelatingsprocedure tot de So- Economische Raad voor gesteld. Aanleiding tot de brief zijn berichten dat de in de SER ver tegenwoordigende vakorganisa ties overwegen er consequenties aan te verbinden, wanneer een meerderheid in de SER zou be sluiten de Centrale voor Hoger Personeel (NCHP) een aparte werknemerszetel in de raad te verlenen. hereenkomstig algemeen gelden- reeds in wettelijke bepalingen gestalte hebbqn gekregen, mo gen verkregen machtsposities niet worden gebezigd om ande ren kunstmatig toegang tot markten en/of onderhandelings organen te onthouden", aldus de brief. Weer uitbarsting mlkaan Heymaey IEYKJAVIK (RTR) - Het ei- land Heymaey aan de zuidkust tan IJsland is gisternacht op- re uw door een uifbarstiïig van fevulkaan Helgafell geteisterd, ön reusachtige golf lava stroomt nu in de richting van de enige stad op het eiland, dat sinds de eerste uitbarsting op 23 januari door de ongeveer vijf duizend bewoners is verlaten. ZEEPOST let de volgende schepen kan zee post worden verzonden, de data, waarop de correspondentie ui terlijk ter post moet zijn be zorgd. staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms ..Ronneburg (26/2); Australië: ms „Akan- gourou" (1/3); Brzilië: ms „Ronneburg" (26/2); Canad: ms „CP Discoverer" (27/2); Is raël: ms „Nerlandia" (2/3); Ja pan: ms „Rhine Mar u(28/2); Kenya, Oeganda Tanzanië: ms „Eichsfeld" (28/2z; Ned. Antil len: ms „Palamedes" (1/3); Su riname: ms „Bennekom" (27/2); Verenigde Staten" van AAmerika: ms „Sea-Land Gal loway" (27/2); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z-W.-Afrika: ms „Tarpon Silver" (28/2) et Residentiekoor o.l.v. Joris Ivens geeft op dinsdag 13 maart een concert in de R.K. Kerk Leywag Den Haag. Medewer king verlenen sopraan Ank Reinders, alt Marianne Diele men, tenor Willy van Hese, bas Ruud van der Meer en het Ge westelijk Orkest voor Zuid-Hol land. Op het programma staan Mozarts .Requiem en „De Klaagzangen van Jeremias" van Marius Monnikendam. VOUNGSTOWN (AP) - Funkti- Yüngstwn in de Amerikaanse staat Ohi, zijn gister begnnen met kntrleren van de passa- gierslijste in een pging m de meder p te spren van een pas gebren baby die werd aan- getrffen in het tilet van een vliegtuig van de United Air Li fe baby. een meisje, is inmiddels in een ziekenhuis pgenmen. Haar testand werd bevredi gend genemd. Punktinarissen zeiden dat het meisje kennelijk maandagavnd in het vliegtuig, dat van Wa- weg was, ter wereld was ge bracht. De meder met het kind na de landing in Yung- stwn in het tilet hebben achte- gelaten. De baby werd maandagavnd, n- geveer een uur nadat de passa giers het vliegtuig hadden verla- Vnden. Mevr. Van Veenendaal (DS'70 sprak over ontwrichtende, politi serende groepjes aan de univer siteiten, die een op de toekomst gericht beleid trachten te blok keren. De acties tegen het colle gegeld zijn haars inziens slechts een middel van deze groepjes en niet een doel op zich. Vol gens haar is de academische vrijheid in gevaar en' 'kan men deze ontwikkeling niet lijdzaam blijven aanzien. Ongeveer 50 studenten hebben vanmorgen opnieuw een deel van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam bezet, nadat gisteren een eerste bezetting was opge heven toen het universiteitsbe stuur dreigde met politie-ingrij- pen. Ook aan andere universi teiten en hogescholen blijven groepjes actievoerende studen ten zich roeren. Zo dreigt op nieuw een bezetting van de t.h.- Delft. 1 BREESTRAAT 151-153 Autodagtrein naar Basel UTRECHT (ANP) - Behin juni gaat de eerste autodagtreinver- binding waar de Nederlandse Spoorwegen bemoeienis mee heeft, van start. Hij rijdt van Hoek van Holland naar Lörrach bij Baselv ice versa. Hij ver trekt (eenmaal in de week) om even voor half acht 's morgens uit Hoek van Holland en arri veert om 16.37 uur in Lörrach. Men kan van deze nieuwe ver binding gebruik maken tussen 3 juni en eind september. De andere autotreinen alle nachtverbindingen zijn ge handhaafd. UTRECHT (ANP) —De groep bij haar arisen die zich sinds 1971 heeft verzet tegen de abortusrichtlij nen van het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse te sluiten om op :en niet te onder schatten invloed uit te oefenen op het verde beleid inzake abor tus en euthanasie". Maatschappij tot Bevordering De initiatiefnemers stellen in hun Geneeskunst, heeft nieuwe vereniging het Neder lands Artsenverbond opge richt. Deze vereniging streeft ernaar, de eerbieding van het menselijk leven als doel en be grenzing van he medisch hande len in de praktijk te brengen en/of te handhaven. De vereniging heeft alle atsen in Nederland, leden en niet-leden van de KNMG, opgeroepen zich brief aan de Nederlandse medi ci, dat de abortus-richtlijnen, die zij tevergeefs hebben probe ren te wijzigen, de eerste stap vormen op een weg die de art sen seeds verder verwijdert van wat het wezen van de genees kunst uitmaakt. Een woordvoerder van de KNMG betreurt de oprichting van de nieuwe vereniging. Hij wees erop, dat de stuurgroep volop de gelegenheid heeft gehad om bezwaren tegen de abortus richtlijnen kenbaar te maken. Ze zijn ook enigszins aangepast. „Maar het is nu eenmaal onmo gelijk om volledig aan de wen sen van één groep tegemoet te komen. Binnen de KNMG be staan net zoveel verschillen van opvatting als binnen de gehelde Nederlandse bevolking". DEN HAAG Zowel binnen het progressieve als binnen het con fessionele kamp heerst ver deeldheid ove de vraag, hoe het verder moet gaan met de po ging van mr. Burger een kabi- Vandaag zal daarover meer dui- net-Den Uyl te formeren. De KVP meent, dat een kabinet- Den Uyl, aangevuld met enkele confessionelen, best geduld kan worden. linkervleugel van PvdA en PPR vindt dat de formateur met zijn compromissen te ver gaat, ter wijl de linkervleugel van de i-i In de wachtruimte van het vliegveld van Youngstown (Ohio) in de Verenigde Staten werd gisteren een baby gevonden, na de landing van een vliegtuig uit Washington. De moeder bleek spoorloos. Vermoedelijk is de baby tijdens de vlucht geboren. In een ziekenhuis constateerde men dat de baby het goed maakte. Naar de moeder wordt gezocht. delijkheid kunnen komen, want de confessionele Kamerfracties beraden zich over de „conclu sies van mr. Burger" De rech tervleugel van KVP en ARP zal trachten de formatiepoging van mr. Burger te laten stranden om zo weer tot samenwerking met de VVD te komen. Daar mee zouden de rechtse KVP'ers wel het ongenoegen van partij bestuur en partijraad op de hals halen, omdat die na de verkie zingen een samenwerking met de VVD hebben afgewezen. Bovendien dreigt altijd nog het gevaar van een breuk in de confessionele samenwerking als de interne conflicten te hoog op laaien. Bekend is immers dat de CHU helemaal niet voelt voor samenwerking met de pro gressieven. Het gaat er nu om of de confes sionelen genoegen willen nemen met een bjjrol de witte rand van het progressieve kabinet en niet rechtstreeks onderhan delen met de progressieven, die op hun beurt de grootste moeite zullen hebben interne conflicten te vermijden, omdat het pro gram zozeer „geactualiseerd" is dat zelfs de confessionelen het niet kunnen afwijzen. Dr. Peers op vrije voeten NAMEN (ANP) De Belgische vrouwenarts Willy Peers is gis terenmorgen voorlopig op vrije voeten gesteld. Het besluit hier toe werd genomen door de on derzoeksrechter en het parket van Namen. Peers werd op 16 januari in hechtenis genomen omdat hij in ongeveer 300 ge vallen abortus zou hebben ge pleegd. Geen nieuw proces Sirhan WASHINGTON (UPI) Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren een verzoek afge wezen van Sirhan B Sirhan, die levenslange gevangenisstraf uit zit wegens de moord op senator Robert Kennedy, om herziening van zijn vonnis. Volgens het verzoek is Sirhan wel iswaar aangehouden op de plaats van de moord met een nog rokend geweer in de hand, maar is er „belangrijk tastbaar bewijsmateriaal" dat hij niet de fatale kogel heeft afgevuurd. Sirtian werd na de moord op Ken nedy in 1968 ter dood veroor deeld. Maar zijn vonnis werd veranderd in levenslang toen in Californië de doodstraf werd af geschaft. Een overzicht van het zgn. „Mau- poleumin het Amsterdamse Maagdenhuis, waar de univer siteitsraad gisteren de eisen van de bezetters besprak. Presentjes vanuit Drente ASSEN (ANP) Driehon derdvijftig directeuren en commissarissen van de industriële en dienstverle nende bedrijven in de Randstad Holland zullen binnenkort een echte Drentse „krentenstoet" ontvangen. Drie vier keer per jaar kunnen ze gedurende drie jaar een presentje uit Drente tege moet zien, telkens weer iets anders, maar toch al tijd specifiek Drents. Ze krijgen dat van de be heerscommissie van het Industrialisatiefonds Drente, dat in plaats van een harde reclame-actie een meer psychologisch gerichte actie voor vesti ging in Drente gaat hou den. „Er zijn in Drente kleine dingen die de aan dacht kunnen vestigen op het zeer gunstige woon- en leefklimaat en die worden verstuurd", aldus de commissie. Vakbeiveging corrigeert "IVIET in haar actie op het terrein van lonen en prijzen heeft de Ne- deralndse vakbeweging de laatste jaren haar grootste successen behaald; ook niet bij haar pogingen om de sociale wetgeving te ver beteren op de paar punten die hiervoor nog in aanmerking komen. Haar meest vruchtbare arbeid verrichtte die vakbeweging op de momenten dat zij op de bres klom om bij fusie en bedrijfssluitingen ongelukken te voorkomen. Niet alleen in het geval van ENKA-Breda heeft het ingrijpen van vak bonden voor de werkgelegenheid ter plaatse gunstige resultaten in de wacht weten te slepen. Er zijn meer gevallen waar dit ingrijpen bedrijfssluiting of verplaatsing wist uit te stellen en in enkele geval len zelfs definitief voorkomen. T^RGENS bewijstt dit, dat de bedrijfsbesturen bij hun eerste beslis- sing niet zorgvuldig te werk waren gegaan: maar ook blijkt dat de vertegenwoordigers van de werknemers (in de eerste plaats de ondernemingsraad) bij voorgenomen wijzigingen in de bedrijfsstruc tuur zo snel mogelijk ingeschakeld moet worden; dat de onderne mingsraad het recht moet hebben om van haar kant de deskundi gen te raadplegen die voor behoud van werkgelegenheid noodzake lijk zijn. In die zin is het optreden van de vakbeweging als corrigerende factor op te specifiek economische en financiële overwegingen uiterst be langrijk. Hier ligt een urgent punt bij het uitwerken van plannen om tot wijziging van de ondernemingsstructuur te komen. L>ADICALE voorstanders van maatschappijhervorming lopen warm voor invoering van arbeidsbestuur in de onderneming. Zo'n op lossing kan een einde maken aan bepaalde kwalen van kapitalisme maar ze garandeert niet dat het dan met het welzijn van de grote massa wel goed zit. In een land als Joego-Slavië bijvoorbeeld staat de werkgelegenheid er verre van fraai voor en in andere landen die als arbeidersparadijs worden afgeschilderd, is men terecht gekomen in systemen die helemaal op de prestatie- en produktiemaatschappij afgesteld zijn die voor moderne hervormers ook taboe is. Wij dachten dat de betere oplossing is voor de vakbeweging de ruim te scheppen welke ze nodig heeft om als corrigerende factor te kun nen optreden. Waar mogelijk liefst via de ondernemingsgewijze georganiseerde werknemers: waar dat niet kan met inschakeling van de deskundige vertrouwenslieden waarover ze via hun vakbe weging kunnen beschikken. Want zeker op het vitale punt van het voortbestaan of de ondergang van een bedrijf mag de inspraak niet beperkt blijven tot de onder nemingsleiding en de kapitaalverschaffers. De bewijzen zijn er, dat dan verkeerde besluiten kunnen vallen. DEN HAAG Staatssecretaris Schelfhout van Or.derwijs kreeg gisteravond van de Tweede Ka mer nogal wat kritiek op zijn plan tot integratie van basis- en kleuteronderwijs. In de komen de tien jaar zouden scholen moeten integreren, te beginnen met jaarlijks zo n 300. Dit plan betreft 15.000 scholen en tiendui zenden onderwijzers en kleuter leidsters. De KVP-er Hermes vond de jaarli|kse golven samen te voegen scholen veel te groot. Hij zal liever eerst experimen ten. Het aaneen taaien van twee Her-plan voorbehoedmiddelen zou zijn opgesteld; verontrus ting ook over sexvoorlichting op Haagse scholen, waar een fol der zou zeggen, dat veel oude ren volkomen verouderde opvat tingen zeggen, over sex hebben, zodat leerlingen beter zelf alles uitproberen. „Wij ouders zijn weerloos tegen dergelijke Infec ties van het onderwijs," aldus de heer Beuker. De minister zou volgens hem ondermeer richtlijnen moeten doen uitgaan over het gebruik van school ruimten voor schoolfeestjes. oude Jassen levert nog geen De Kamerleden Hermes en Laban nieuwe jas op" De linkse drie hadden al een voorstel ingediend om de maxi male klassengrootte bij het ba sisonderwijs van 36 naar 35 te verlagen. Volgens PvdA-er La- ban zou hierdoor van het voor spelde onderwijzensoverschot van 1100 man 800 van hen aan werk geholpen worden. RKPN-Kamerlid en ex-leeraar Beuker hield heftig pleidooi te gen "valse voorlichting" over sex en drugs op middelbare scholen. Hij voerce brieven aan van verontruste ouders, onder meer betreffende de Kiviet- school in Wassenaar waar een willen deze week van de minis ter horen, in we'ke regio's per 1 augustus een tweede verplichte onderwijsdag voor 15-jarige werkende jongeren mogelijk is. Pas vorige week is een enquête formulier naar de vormingsin stituten gestuurd om te horen hoehoe men over de mogelijkhe den tot invoering denkt, terwijl toch op uiterlijk 1 april de be slissing over die tweede dag moet vallen. Op een parkeerplaats in Amsterdam-Oost heeft zich een groot aantal zigeuners gevestigd, naar onge noegen van de omwonenden die de politie met klachten overstromen. De zigeunerwas (foto) ligt op de struiken te drogen. Marine zoekt gevaarlijk vat DEN HAAG - ANP De ml|- nenveger „Dokkum" van de ko ninklijke marine heeft vandaag opnieuw gezocht naar het geel- gekleurd vat met radio—actief afval, dat in december bij het overladen van een booreiland naar een schip In de Noordzee is geraakt. Een zoekactie van de marine In januari leverde geen succes op. Aanleiding tot de nieuwe poging het vat te vinden, zijn de be richten dat het vat tijdens het afgelopen weekeinde op het strand bij IJmuiden gesigna leerd zou zijn. De zoekactie zal in eerste instan tie ongeveer vijf dagen duren. Arrestatie voor ontvoering DALLAS (AP) Rechercheurs van het federale recherchebu reau FBI hebben In verband met de ontvoering van een 12- jarige bankierszoon een man gearresteerd. Dc jongen werd vrijgelaten nadat zijn ouders een losgeld van 200.000 dollar hadden betaald. MIJD DE VAKANTIEPIEK DEN HAAG (ANP) Indien men geen schoolgaande kinderen heeft en niet gebonden is aan collectieve bedrijlsvakanties, ga dan vóór 30 juni of na 10 augustus met vakantie. Dit advies geeft de Stichting Recreatie, die erop wijst dat dit jaar de grootste vakantiedrukte omstreeks zaterdag 30 juni Is te verwachten. Dan beginnen de vakanties van de lagere scholen en de collectie ve bedrijfsvakanties in de bouw- en nevenbedrijven en de tex tielindustrie in heel Nederland, alsmede van de collectief slui tende bedrijven in het oosten en noorden van het land. Ook zul len er in die periode veel vakantiegangers uit de Duitse deel staat Rijnland-Westfalen In ons land zijn, omdat daar de schoolvakanties dit jaar van 15 Juni tot 28 Juli zijn vastgesteld. De stichting zegt dan ook: Nederlandse vakantiegangers met schoolgaande kinderen, die niet gebonden zijn aun collectieve bedrijfsvakanties. doen er goed aan op zaterdag 28 Juli met va kantie te gaan. De grootste drukte is volgens de stichting dan voorbij.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9