Hoogmade volledig onder controle LAANBOMEN VAN BOSKOOP VERKEREN IN „ADEMNOOD" i Werk van Stahlecker bij Heuf kunst rijn- en veenstreek Directeur gezondheidsdienst voor dieren ri Vereniging voor openb. onderwijs wil bij projecten meer hulp ouders Drie nieuwe raadscommissies voor Woubrugge Ridderhof IW GINA 5 WOENSDAG 21 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT hi van de ziekte abortus-Bang in enkele Hoogmadese veesta- aam pels is bepaald niet verontrustend. De stichting gezond- verlora heidsdienst voor dieren in Zuid-Holland heeft de zaak na- bel Guj melijk volledig onder controle. Volgens de directeur van ïföniqij dienst, de heer Wijhe, moeten de abortus-Banggeval- Via Groningen en Wassenaar is de ziekte in de Hoogmadese pol der en in de Doespolder terecht gekomen. In september van het vorige jaar moest de veestapel vao de heer J. van der Geest worden geslacht, nadat een ge val van abortus-Bang bij een var. zijn koeien was ontdekt. Hoe besmettelijk de ziekte kan zijn blijkt nu weer uit het feit, dat de veestapels van de heren Hogeveen, Van der Kroft en Winter als verdacht zijn aange merkt. In totaal gaat het hier om 200 koeien. De incubatietijd bij abortus-Bang bedraagt onge veer vijf maanden. 3 veestapels aji verdacht van besmetting len in Hoogmade gezien worden als „nakomertjes" van een grote besmetting in deze streek. De ziekte abortus- Bang is in Nederland zo goed als uitgeroeid; de gevallen, die zich nu nog voordoen vooral in de provincies Noord-Brabant en Zuid-Holland vallen dan ook onder de zeer strenge nazorg door de provinciale gezondheids diensten voor dieren. tot een totale uitroeiing moet leiden. Hoogmade is echter nog het slachtoffer geworden van de laatste stuiptrekkingen van het in doodsstrijd verkerende abor- tus-Bangmonster. Oorsprong van ziekte België in bortus-Bang is een gevaarlijk soert jmiskraam, die voorkomt bij koeien. De ziekte, die bijzon der besmettelijk is, is genoemd naar de dierenarts Bernhard Bang uit Denemarken. Deze arts heeft in 1900 de bacterie ontdekt, die het „besmettelijke verwerpen" zoals de ziekte in Nederland ook wel wordt ge noemd veroorzaakt. Abortus- Bang kan echter tevens ge vaarlijk zijn voor mensen. Ie- uid, dèe direct met de ziekte sanrakiing komt, bijvoorbeeld dierenarts, kan namelijk de oplopen. Zoals de naam al zegt jn Zeeland en Limburg bijvoor- komt de koorts bij deze ziekte beeld lag het aantal op drie per Vorig jaar zijn in de provincie Zuid-Holland 21 gevallen van abortus-Bang geconstateerd en behandeld. Samen met Noord- Brabant, waar 18 gevallen aan het licht kwamen, betekent dit een uitschieter vergeleken met de andere provincies. golven opzetten. Steeds als denki, dat na een heftige koortsaanval, de ziekte achter de rug is komt een nieuwe golf. Dat kan maanden duren; het is chter niet dodelijk. De golven- de koorts heeft Wel desastreuze gevolgen en de patiënt zal bijna nooit weer helemaal de oude worden. Men moet echter al herl ver in de geschiedenis te rug gaan. wil men in ons land eer. geval van golvende koorts als gevolg van abortus-Bang te rugvinden. 'orige week ztfjn dus drie boerde rijen in Hoogmade tot verdach te gebieden verklaard. Deze nieuwe gevadlen zijn weer het all< gevolg van eerdere besmettin- gen. De oorsprong van de reeks liet zo goed als zeker in België, de pro- liciale dienst, de heer Wijhe. eide provincie. In Groningen, Fries land, Drente cn Overijssel kwa men helemaal geen gevallen vfan deze ziekte voor In 1972. Toch is men in Zuid-Holland op de goede weg. In 1971 moest na melijk 45 keer worden ingegre pen toen de ziekte de kop op stak. Een van de oorzaken van het hoge cijfer in Zuid-Holland is volgens de heer Wijhe te vin den in het feit, dat er in de pro vincie zeer veel gehandeld wordt in vee. Het is een komen en gaan van „vreemdelingen". Van de 250.000 in Zuid-Holland grazende koeien worden er ge middeld 80.000 per jaar verhan deld. Aanvulling geschiedt dan gedeeltelijk door aankoop van vreemd vee, dat soms uit het buitenland afkomstig is. gezondheidsdienst op het spoor van abortus-Bang komen. Bij de minste aanleiding wordt dan een bloedonderzoek verricht bij de veestapel, waar de melk vandaan komt. Hieruit worden definitieve conclusies getrokken. Als een koe inderdaad besmet is dan is het zaak snel te hande len. De betreffende veehouder wordt direct op de hoogte ge bracht. Binnen twintig dagen na aanmelding moet de hele vee stapel vernietigd zijn. Vóór de slachting nemen taxateurs de waarde van het vee op. Via de gezondsheidsdienst krijgt de veehouder dan negentig procent var de gebruikswaarde van de werkelijk besmette koeien te rug. Koeien, die alleen verdacht zijn worden zelfs voor de volle honderd procent vergoed. Bui ten de romps>omp heeft de vee houder dan alleen nog melkop- brcngstverlies. De gezondheids dienst adviseert de gedupeerden verder altijd zo snel mogelijk bij de aankoop van een nieuwe gezonde stapel. In 1958 is men in Nederland be gonnen met de strijd tegen abortus-Bang. Voor die tijd was ongeveer de helft van het totaal bestand aan koeien besmet. In 1962 was het percentage aange taste veestapels tot twee pro cent teruggebracht. Sindsdien is het aantal gevallen van deze ziekte geleidelijk afgenomen en nu verkeert men dan ook in de lange periode van nazorg, die KOUDEKERK/ALPHEN Voor een volle zaal heeft de afdeling Koudekerk/Hozerswoude van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrouwen in zaal "Nabij" de mini-revue "Vrouwenspiegel" opge voerd. De regie was in honden van mevrouw Noordermeer en de muziek werd verzorgd door mevrouw Kroes. Na de pauze werd op deze 20ste bijeenkomst van olie afdelingen in de Rijnstreek een dia-kwis gehouden dat als thema "De Rijnstreek door" had. Mede dankzij deze quiz werd de bijeenkomst een groot succes. OUD ADE Voor de bewoners van de Oostenrijkse woningen is deze enorme vuilhoop geen pretje. Ze verspreidt een gru welijke stank, die zelfs tot in de huizen doordringt. Na vele klachten hebben Burgemeester en Wethouders een voorstel aan de gemeenteraad gedaan om deze mesthoop te verwijde ren. In de eerstvolgende gemeenteraadsvergadering zal hier over beslist worden. ALKEMADE De vereniging openbaar onderwijs wil de ouders meer bij de school gaan betrekken. Dit kan verwezenlijkt worden door de ouders te laten helpen bij het voorbereiden en realiseren van projecten. Dit kwam ter sprake op de jaarvergadering van de vereniging. De heer Simhoffer hield een lezing over audio-visuele middelen in het onderwijs. De spreker haalde het belang aan van de toepassing van technische hulpmiddelen in het onderwijs. Hij noemde daarvan, dag- lidhtprojectiekasten, gestuurde dia-series met gekoppeld geluid, overhead-projectors, language-master, video-cassette recorders en talenpractica. Door middel van enkele filmfragmenten zette hij zijn woorden kracht bij. De belangstelling voor deze vergadering was bijzonder groot. Niet al leen de inspecteur van het lager onderwijs, de heer Fonhof, en eni ge gemeenteraadsleden waren aanwezig, maar ook leerkrachten en bestuursleden van basisscholen in de wijde omgeving. ustf I0SKOOP In het boomkweke rijcentrum Boskoop zijn vele laanbomen op sterven na dood. Ondanks de inspanningen bij de boomkwekerijbedrijven, de pro- dukten zoveel mogelijk tegen ziekte te vrijwaren, blijken de bomen door aardgas te zijn aangetast. verscheidene plaatsen in tien straten heeft de plantsoenen dienst gasconcentraties gemeten de nabijheid van de bomen. Hierdoor werd de bomen 'n vol doende hoeveelheid zuurstof ont nomen. De gasconcentraties werden veroorzaakt door enige lekkages en door de oude leidin gen die niet berekend zijn op het aardgas dat met hoge druk wordt aangevoerd. Het aanleggen van een nieuw bui zennet is een kostbare en lang durige aangelegenheid. Om de bomen te sparen heeft de plant soenendienst daarom een mid del gevonden om de bomen toch van zuurstof te voorzien. Door middel van beluchtingskokers, die In de grond worden ge bracht, wordt het gas van de bomen af gehouden. Het aard gas kan door de kokers verdwij nen. terwijl de zuurstof in de grond treedt. Vier bomen zijn op deze wijze al behandeld met goed resultaat. De dienst gemeentewerken denkt nog honderd bomen op dezelfde manier te moeten be handelen. De kosten hiervan zijn ƒ13.125,- waarvoor een krediet aan de raad gevraagd wordt. cht WASSENAAR In kunstzaal Heuff te Wassenaar exposeert tot en Aij met 24 februari a.s. de in Den Haag geboren schilder Adrian Stah lecker een aantal van zijn zwaar geborstelde schilderijen. Deze schilder woont nu al drie jaar in Spanje. Hij werkt met een vrij be perkt kleurenprogramma meest bruinen een enkele maal in combinatie met rode tinten. Daardoor geven zijn werken op het eer ste gezicht een wat sombere indruk. Daarnaast schijnt hij een voor liefde te hebben voor grootmoeders tijd, gezien de attributen op verschillende van zijn doeken. Zijn techniek is zwaar. Hij werkt veel met het paletmes of de grove kwast waarmee hij de verf in over het algemeen rechthoekvakken opbrengt. Dat geeft zijn doeken iets „gebeeldhouwds", vooral in de koppen van zijn sujetten, maar we vinden het ook terug in enkele stillevens en bloemstukken. k'an die laatste wijs ik graag op „Herfstboeket" met de zeer mooie bruinen en ook vooral op het zeer goede, sierlijk gecompo neerde „Eucalyptus". Ook van de gewoonste zaken als een potka cheltje of een naaimachine weet hij aantrekkelijke beelden te schil deren. Kaar mijn smaak het meeste forse werk wordt echter wel gevormd door de portretstukken, juist ook door de boven gesignaleerde tech niek. Die geeft aan de sujetten wat wilds en ruigs, ook al mede door een wat overmoedig en zeker ongebruikelijk kleurengamma. Dat komt vooral tot uiting in enkele forse mannelijke naakten zoals „Vicente" en het halfnaakte „Rita". Een merkwaardig schilderij is Jazz-zangeres" met het tweemaal herhaalde gezicht, hetgeen de beweging sterk suggereert. Mijn persoonlijke voorkeur gaat toch in het bijzonder uit naar het prachtig-stoere portret „De tuinman" en een stilleven met flessen, waarin onder meer een zeer fraai blauw is verwerkt. laarnaast exposeert Gerda Wijmans een aantal van haar keramische produkten. Daaronder zijn enkele grappige neerzetobjecten met egeltjes. Veel potten en andere voorwerpen getuigen van vormfanta- sie maar er staan ook een aantal mooi geglazuurde min of meer klassiek gevormde potten en mooi gestileerde schalen en vazen. 'looi en gedegen werk. WOUBRUGGE De raad van Woubrugge stelt op de raads vergadering van morgen drie nieuwe commissies In. Het zijn een culturele, een onderwijs commissie en een speciale com missie gemeentehuis. Mevrouw Bochove-Jansen had de wens te kennen gegeven haar eigen Nieuwkoopse Raadscommissies openbaar NIEUWKOOP In de vergade ring van morgen zal de raad zich moeten uitspreken over het al of niet openbaar maken van alle raadscommissies. Tot nu to® waren alleen de vergaderin gen van de raadscommissies voor lichamelijke opvoeding en sport openbaar. Enkele andere punten die ter spra ke komen zijn: Beroep van de heer Van Wijk, Aankoop van een film over het landschap en het vogelleven in het plassenge- bied van Nieuwkoop, verorde ning over parkeren van vracht wagencombinaties, onbewoon. baarverklaren van verschillende panden aan de Dorpsstraat, subsidierevisie voor torenuur werk van Katholieke Kerk, her druk van het boek „De geschie denis van Nieuwkoop. werk te gaan exposeren. De commissie zal zich daarom gaan toeleggen op het propage ren van zoveel mogelijk kunst in Woubrugge. De commissie wordt samenge steld uit één lid van het college, twee raadsleden, één onderwijs kracht van een plaatslijke ba sisschool en drie in enige vorm van kunst geinteresseerde inwo- B. en W. stellen de raad voor een krediet van .0050,- te verlenen voor de eerste opzet van een dergelijke commissie. De voorgenomen plannen voor de bouw van een scholencomplex maken het opzetten van een on derwijscommissie wenselijk. De commissie zal zich dan bezig houden met het adviseren over de nieuwe plannen. De commissie zal bestaan uitéén lid van het college, twee raads leden en twee vertegenwoordi gers van de ouderverenigingen e/of leerkrachten. Tenslotte komt de uitbreiding van het gemeentehuis aan de orde. Een speciale commissie zal worden ingesteld om dit project te begeleiden. Buiten de burge meester zullen in deze commis sie drie raadsleden, de directeur gemeentewerken, de gemeente secretaris en de afdelingschefs van de gemeentesecretarie zit ting hebben. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Op dit nu nog braak liggend stuk terrein zal over enige tijd het dorpshuis van Koudekerk aan den Rijn verrijzen. Het ligt oostelijk ten opzichte van het Alexan- derzwembad. De eerste voor bereidingen voor de bouw van Ridderhofzijn inmid dels gemaakt. 33 „La Sin sla danst. LEIDEN Donderdagavond treedt in het Rijnlands Lyceum de fla menco-danseres ..La Singla" uit Barcelona op. Zij is een van de grootste ontdekkingen op flamgebied van deze eeuw. De jonge zi geunerin oogstte reeds op 17 jarige leeftijd prima perskritieken. Zij is voor veel danseressen in Spanje een inspirerend voorbeld. Gita rist Andres Batista begeleidt haar en de zangers Jésus Heredia en Chatro de Utrera. nog 2 gitaristen, 4 dansers en danseressen en 2 zangeressen vormen het zuidelijke decor voor La Singla. Hainrnro-danoere* „La Sliigla": Rijn- Innd. Lyream. d.,ml«.rda* 2? februa ri. Minuut 20 16 uur. Blijspel van KPJ werd groot succes AARLANDERVEEN Onder grote belungstelling van ouders, leden en donateurs heeft de K.P.J. afdeling Aarlenderveen het blijspel "Geen bruidspaar in duplo" opgevoerd. Het stuk liet zien, wat er voor consequenties zich voor doen, als familie zich beter voordoet dan hij is. Op smakelijke wijze weten de acteurs Tom van Veen. Mien Ouwerkerk, Ana van Kessl, Ren Kempen, Ria Theuns, Loek Verhage, Gerda Theuns en Trudy Koos het blij spel op te voeren. De regie was in handen van de heer Valen- tijn. VIOS speelt Schandaal in de Groene Kakatoe' OUDE ADE - De toneelvereniging VIOS uit Oud Ade treedt vrij dag en zondag op In het Dorps huls met het spel „Schandaal in de Goene Kakatoe", een klucht In drie bedrijven. Dit Frans getinte stuk speelt zich af in een aristocratisch milieu, dat plotsklaps verstoord wordt door een schrijver, een loslo pend meisje en een „persmus kiet". ZIJ laten hun aanwezig heid terdege blijken en vinden stof genoeg om de boulevards van het plaatsje waar het stuk speelt van nieuws te voorzien. De klucht is verschillende ma len door het beroepstoneel met veel succes op de planken ge bracht. In de pauze van de voorstelling zal een grote verlo ting worden gehouden. Kaarten voor bejaarden worden gereser veerd. VIOS: ..Schandaal In de Groene Kaka toe". I>nrpahu|a Oud Ade, ZS en 28 februari, aanvang 20 uur. Rectificatie In het raadsverslag van Zevenho ven is een storende fout gelo pen, De heer P. de Boer, die voorsteldehet bedrag per leer ling op 2,15 vast te stellen. Hij werd hierin alleen gestend door de heer C. van Veen. In de krant stond dat hij niet ge steund werd door de heer Van Veen. Eigen rechter1 krijgt boete voor klap ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG Een 37-Jaiige beton werker uit Alphen had een „glu rende buurman" een paar fikse klappen toegediend. Voor de Haagse politierechter vertelde hij, dat al meer mensen In de buurt last hadden gehad van de naar-binnen-kljker. „Wanneer u denkt dat iemand naar binnen gluurt, sluit dan de overgordijnen, of waarschuw de politie, maar neem niet het recht in eigen hand". De gedaagde vond dat zulks in dit geval best gerechtvaardigd was en kondigde meteen na de eis van de officier van Justitie aan in hoger beroep te zullen gaan. Het vonnis werd toch conform de eis van de Officier 150 gul den boete. De geslagen buur man was zich er niet van be wust gegluurd te hebben.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5