Parkeergarage „hangt nog' op voorwaarden van oliemaatschappij Hoe een stukje Oegstgeests uitzicht na eeuwen verdwijnt stad en randgemeenten Gemeente-werkman redt moeder en kind van verdrinkingsdood PAGINA 3 WOENSDAG 21 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT Het terrein aan de ir. Driessenstraat: Waarschijnlijk staat hier de eerste tijd nog geen parkeergarage. LEIDEN De wallekanten staan vol auto's. In heel wat binnenstads-straten van Leiden moeten leve ranciers tussen het gepar keerde „blik" door slalom rijden om hun goederen het liefst op tijd aan de man te brengen. De ge meentereiniging kan niet dan met grote moeite het huisvuil van de binnen stadsbewoners ophalen om dat geparkeerde auto's de vuilniswagen in de weg staan. Parkeergarages, in of om andere Nederlandse binnensteden inmiddels vertrouwde, inrichtingen zijn in Leiden nog steeds een droombeeld. Bijna een jaar geleden meldde wet- Betonnen palen, bijeengehouden door een vloer en voorzien rage niet maar het bouwen is niet het grootste karwei. i borstweringen: mooi i houder Kret in een verga dering van de commissie stadsontwikkeling, dat on derhandelingen gaande wa ren met gegadigden voor exploitatie van „de" par keergarage aan de Ir. Driessenstraat. Maar hoe staat het er nu mee? Wanneer men gebruik maakt van „prefab" elementen, kan de bouw van een parkeergarage in een paar weken „bekeken" zijn. De vraag is, of zo'n constructie overal in het stadsbeeld aan vaardbaar is. De bouw is dus niet het punt, waarop de onder handelingen tussen gemeentebe stuur en belangstellenden nog steeds hangen. van de parkeergarage door de Die gegadigden blijken afkomstig uit de wereld van de oliemaat schappijen. Jarenlang hebben ze geijverd voor het vestigen van hun benzineverkooppunten. Ze wilden desnoods inschikkelijk zijn, als hun maatschappijvlag maar vrijuit boven hun nieuwe tankstation zou mogen wappe- Nu de behoefte aan benzinesta tions vrijwel gedekt is, draaien ze de rollen om: Ze hebben nog wel belangstelling voor de ex ploitatie van een parkeergara ge. maar dan onder bepaalde voorwaarden. De vestiging van een benzineverkooppunt bij de inrichting is niet hun enige eis. Ze willen ook dagwinkeltjes, bij voorbeeld een bloemenstalletje. een accessoire-zaakje etc. aan het project verbinden. Boven dien willen ze, dat de omgeving IOETERWOUDE Mevrouw Van Diemen-v.d. Sluis en haar driejarige dochter Natalie, wo nende aan de Rijnstraat 47, zijn gistermorgen uit het water ge red van de Meerburgerwate ring. De vrouw was daarin terecht ge komen met haar fiets waarop ook haar dochtertje zat bij de brug naar de kleuterschool „De Krakepit" om haar andere dochtertje af te halen. Gemeen te-werkman J. Hoogervorst die in de nabijheid op het sportcom plex aan het werk was sprong op het hulpgeroep in het water. Hij bracht eerst de moeder naar de kant om daarna haar dochtertje op het droge te bren gen. LEIDEN Voor de kleine wijk Meerburg is een grote wens op „de laatste hand" na in vervulling gegaan. Naast het winkelcentrum is een eenvoudi ge maar voor kinderen aantrek kelijke speelgelegenheid gecre- eerd. Niet zonder reden richt het bestuur van de stichting Wijkcentrum Meerburg in zijn laatste contactblad, namens de wijkbewoners, een woord van dank aan de gemeentediensten, die aan het tot stand komen van het speelterrein hebben bijge dragen. gemeente „parkeer-vrij" ge maakt wordt. Vanuit hun stand punt bezien, is dat misschien te begrijpen. Want om technische redenen is het nauwelijks doen lijk, danwel tegen zeer hoge kosten, om de garage voor één of meer verdiepingen in de grond te doen verzinken. Ander zijds staan de gemeentelijke bouwvoorschriften slechts een bepaalde goothoogte toe. Voeg daar de beschikbare oppervlak te aan toe en het wordt duide lijk dat de parkeergarage aan de Ir. Driessenstraat de ga rage, waarover het gesprek gaat maar van zeer beperkte capaciteit zal zijn, hetgeen ui teraard de exploitatie nadelig beinvloedt. De eis, de omgeving „parkeer- vrij" te maken, is voor het ge meentebestuur moeilijk in te willigen, zolang er nog mensen in de binnenstad wonen. Wan neer het bovendien toelaat, dat er dagwinkels gevestigd worden in of bij de parkeergarage, dan zal de middenstand, niet ten on rechte, in het geweer komen. Sinds het plaatsen van parkeer- meters en parkeerautomaten blijkt dat het betaald parke ren in de Leidse binnenstad vrij aardig loont. Het aanbod van auto's en de beschikbare plaats is redelijk in evenwicht. Wie wil' winkelen in de binnenstad kan zo is gebleken, zijn wagen zon der moeite voor de duur van een uur of wat kwijt. Alleen op „top-dagen", donderdagf avond) en zaterdag, is de stad meer dan vol. En dat gegeven maakt het 't gemeentebestuur moge lijk, de voorwaarden van de oliemaatschappijen nog eens in alle rust te bestuderen. OEGSTGEEST Wat professor Johannes Wesselius helemaal zag in de oude toren van Rijnsburg weten we nu niet meer. Deze Leidse hoogleraar, begenadigd leerling en collega van Boerhaave, was in elk geval zeer gecharmeerd van deze stoe re, degelijk Hollandse wijsvinger van de Rijnsburgse abdij. Als hij een ogenblik zijn botanische Hortus wilde vergeten en vanachter een foliant door zijn raam over de Hecreweg west waarts schouwde, Inoest en zou hij „den Toom" zien prikken tegen het grauwe wolkenpak aan de kim. Ook zijn nazaten zouden daar prijs op stellen, zo meende hij, terwijl hij zijn lange Goudse pijp liet puffen. Hij handelde zoals een goede voorvader betaamt en liet de zaak met zorg vastleggen. Nu was in die 18e eeuwse dagen het kopen, verhandelen en erven nog een lieve lust. Men kende het Monopoly-spel niet als tijd verdrijf, maar percelen en kapitale goederen waren er volop en als het even kon maakte men het liefst akten op en teken de contracten. Als er toen al neurosen hadden bestaan, zou- dm heel wat erfgenamen voortijdig in de stroom van nota riële verrichtingen ten onder zijn gegaan. Professor Wesselius kreeg „aan de overkant" in 1735 te maken met ene weduwe, Maria Timmers geheten. Een gegoede we duwe overigens, want zij kocht als vrouwe van Waalwijk een boerderij Wilthoef. Johannes Wesselius had in 1723 dergelijke ontwikkelingen al voorzien en zijn uitzicht contractueel bevei ligd. De koopster moest gedogen dat de professor het recht zou hebben om ter breedte van zijn buitenplaats, tegenover het verkochte gelegen, bomen te planten op de kant van de sloot langs dc Heereweg, zonder dat de koopster „het vrije uitzicht van de buitenplaats zal mogen incommoderen, waar- Voor de koopster jaarlijks twee gulden tien 6tuivers zal genie ten". De heer H. van Woerden doet alle moeite c De hoogleraar had zich verzekerd van het recht op uitzicht. De akte wees de gronden ten oosten van de weg als „heersend erf" aan en de gron den ten westen daarvan als „lij dend" of „dienend" erf. Op zo'n lij dend erf werden bepaalde eisen en verboden gelegd. Inmiddels is de tijd niet stil blijven staan. De barokke Wesselius kon, kijkend naar de Rijnsburgse toren, rustig zijn toe back blijven zuigen totdat de dood daar 'n einde aan maakte. Even on gestoord bleef de volgende bewoner, professor Adriaan van Rooijen, in het genot van een vrije blik, maar zonder dat hij er erg in had verknol de zoon mr. Jan van Rooijen in 1784 de zaak voor latere geslachten van kopers of erfgenamen. In dat jaar kwam Den Thoorn van Rhijnsburg op losse schroeven te staan, althans de doorkijk erop, van af de plaats, waar nu Huize Duin zicht en „Kleine Curium" aan de Rhijngeesterstraatweg liggen. Mr. Jan kocht het land aan de overkant en daarmee hield het servituur (met de last van het lijdend erf ten op zichte van het heersend erf) op. Er had vermenging plaatsgevonden. Twee eigendommen waren in één hand. Daarmee was bijna twee eeu wen geleden de uitziohtskous af. Het servituut is ter ziele en kan de huidi ge bewoner van „Klein Curium", waar eens Wesselius en Van Rooijen van het buiten-leven genoten, helaas niet meer baten. Als de heer H. van Woerden, sinds begin van dit jaar gepensioneerd leraar scheikunde aan de Bonaventura-scholengemeen- schap, over enige tijd uit de fijn- sehalige venstertjes van zijn statige onderkomen kijkt, ziet hij geen ab dijtoren meer, maar een stel metse laars die acht dubbele huizen (twee onder één kap) met laattwintigste eeuwse ijver aan het optrekken zijn. Want ook Oegstgeest kan het zich niet permitteren, een bestemmings plan te laten vallen voor een servi tuut dat in historische rook is opge gaan. Eerlijk gezegd, heeft de heer Van Woerden, die in de curiale rust van zijn pastorieachtige woning het oude liefheeft en er in zijn werkka mer-bibliotheek een patriarchale schrijn van eerbiedwaardigheid voor heeft ingericht, nooit gemeend dat een servituut de bouwnijvertieid een duimbreed in de weg zou kunnen leggen. Hij wist al jaren van het vervallen servituut af. Zijn studie van de opgeving geïnspireerd en gestimuleerd door de Oegstgeestse historicus W. J. van Varik als gezag hebbende betrouwbare bron had hem al uit de droom geholpen. Maar de zoons van deze goede vader en leraar gingen tekeer tegen het be stemmingsplan en zeiden tegen de heer Van Woerden: „Vader, u moet er iets tegen doen. Met dat servituut maakt u een goede kans". De heer Van Woerden lachte maar eens en tekende bezwaar tegen het plan aan. Hij hielp de gemeente Oegstgeest aan een stevige portie werk, want de zaak werd tot de bo dem uitgezocht. „Talloze buiten plaatsen hebben van die servituten gehad", aldus de heer Van Woerden, „verbod om te bouwen, het bewaren van het uitzioht. Nou ja, mr. Jan van Rooijen heeft de erven ver mengd; 190 jaar later heeft deze ge meente er haar plezier aan opgekund. t Rijnsburg Men heeft in elk geval er wel werk van gemaakt om mijn aanspraken te kunnen ontzenuwen. Er is nu tot in Den Haag toe een zucht van verlich ting geslaakt, waar Ged. Staten thans ongestoord hun gang kunnen gaan met het afgeven van de goed keuring. We krijgen nu hier tegen over een vrij losse bebouwing met die dubbele huizen. We hadden het erger kunnen treffen, een flat of zo. Je mag in de Randstad niet ver wachten. dat je kilometers uitzicht tot de duinen bewaart". Ommuurd en wat weggedoken in het groen van het Bos van Wyckerslooth wachten Duinzicht en „Klein Cu rium" op hun overburen. Eeuwen ontmoeten elkaar hier. Alles is ver gankelijk- servituten en andere erfdienstbaarheden, het uitzicht op een vissersdorpachtige toren, de geest van schout en baljuw Van Dortmont een van de eerste eige naren van de hofstede Duinzicht en later de geesten van Wesselius, zijn dochter Adriana die met Adriaan van Rooijen in de echt was verbon den. Ze zijn alle naar een ander rijk verhuisd. Ruim een eeuw geleden wijdde en stichtte hier nog baron Van Wyckerslooth van Schalkwijk, bisschop Cornelius Ludcvicus (in partibus infidelio), maar laten de „ongelovigen" van Oegstgeest het niet horen). De bisschop van Cu rium, die zijns ondanks bulkte van de aardse goederen en ei alle goed mee deed (de dichter Gerard Brom moet van hem hebben gezegd, dat „alles wat hij aanraakte met goud werd gezalfd") heeft op Duinzicht cum annexis zijn stempel gedrukt. Hij was geen groot man, maar wel goed. Tot 1915 heeft er zijn bisschoppelijk „paleis" gestaan, waar Peerke Don ders tot priester werd gewijd in de kapel. Er moesten ook nog geestelijken worden opgeleid voor de Oostindi- sche Missiën, maar dat is er nooit van gekomen. De bedoeling was ech ter goed; het tekent de edele baron bisschop. Sinds een paar jaar is de gemeente Oegstgeest eigenares van de grond van het „Seminarie voor de Neder landse Koloniën". De heer Van Va- rik heeft het alles opgetekend en hij kan er nog meer van vertellen. De heer Van Woerden spit rustig door in zijn lusthof, waar jaartallen hun sporen hebben achtergelaten. Mevr. Van Woerden vindt (met een korrel tje zout) het spijtig van „dat mil joen aan smartegeld, nou ja het was toch leuk om er aan te denken", en de goede zonen, die in feite de aanstichters waren van het schr.ftelijk gevecht (ellen lange brieven, onderzoeken, bijlagen, tekeningen en adstructies, ambtena ren die hun pen erbij opaten en Van Varik die in z'n vuistje lachte) zijn intussen ook overgegaan tot de orde van de dag. Nog één keer samen op de foto met vader Han, dit op het lijdend erf. steunen! op een fictie, torenwaarts wil turen. Het was de moeite waard. Burgemeester Van Eijsinga heeft er smakelijk om gelachen. Wat een servituut allemaal niet kan uitrichten. Om tureluurs van te worden. Maar uiteindelijk hoef je met de geschiedenis ook geen loopje te nemen. Die heeft er lang genoeg voor geduurd. Ton Pleters Sein pre Avanti strooide met wereldmelodieën LEIDEN Het Chr. Muziek* en Toneelgezelschap „Sem* pre Avanti" heeft het weer voor elkaar gekregen: veel plezier, zonnige zang, ver zorgde kostumering, betame lijke scherts en een volle zaal, die enthousiast heeft meegeleefd met wat gister avond in de Stadsgehoorzaal als nieuw programma bijna drie uur lang werd voorge schoteld. Een avondje ver antwoord uit, kunnen we wel stellen. Aan de vooravond van de lente (zoals bloemrijke Herman Blom ons wilde doen gelo ven) heeft Sempre Avanti een boeket wereldmelodieën geplukt en over de hoofden van zijn grote aanhang uit gestrooid- Koor en orkest, onder uitste kende leiding van Koos Ku- kler, waren prima in vorm. Het orkest vooral blijkt bij zonder geoutilleerd voor het spelen van zigeunermuziek. Ook de solisten Nel de Vries, good old Wim Brugman, Tiny Arnoldus (als een twee de Liesbeth List in „Oud Amsterdam" en net zo goed als Marlène Dietrich, als ze „niet alleen uit liefde wil huilen"). Jan de Vries (mooi timbre). Jannie Visser Truus Nasveld en Wil de Nie leverden goede prestaties. Wim van Ark en Hans Ooste- rom zorgden' voor de vrolijke komische gesproken noot tus sen de bedrijven. T.P. Verzamelaar van verbalen' krijgt drie weken LEIDEN/DEN HAAG Een 32- jarige man uil Leiden had vorig iaar verschillende vergrijpen op zijn kerfstok. Zij varieerden van diefstal van 8 ballpoints uit een warenhuis tot brand stichting, waarbij een schade van 25.000 gulden was veroor zaakt. Daartussendoor had hij nog een gestolen brommer gekocht, een auto onder invloed bestuurd en een taxi vernield. „U bent een verzamelaar van processenverbaal", aldus de po litierechter. mr. Van Wasse naar. Omdat de verdachte zon der werk Is, luidde hot vonnis slechts drie weken gevangenis straf. LEIDEN De afdeling Leiden van de Nederlondse Vereniging van Huisvrouwen houdt haar jaarvergadering op donderdag 22 februari in de kantine van Clos en Leerbruggen aan de 3e Binnenvestgracht. Tijdens de vergadering, die om 14.00 uur begint, zal mevrouw Van Eysin- ga-Horst, echtgenote van de burgemeester van Oegstgeest, worden ingelnstalleerd als ere presidente van deze afdeling. LEIDEN De Katholieke Na tionale Bond voor E.H.B.O. af deling Leiden heeft weer een aantal diploma's kunnen uitrei ken. Dc geslaagden zijn: J. Bentveld; M. Bouckaert; T. Heersma; J. Homan; N. Kers bergen; P. Klein; M. Kuipers; W. van Leeuwen; M. Linde man; M. van Maarle; J. Marks; H. Merts; J. Naber; M. Nooijens; G. van Paridon; E. Post; W. van Schalk; S. Sieval; D. Slingerling; E. van Slinger land; N. van Slingerland; E. van de Velden; J. Verhoog; M. Zuurmond. LEIDEN De Stichting Paard rijden Gehandicapten voor Lei den en Omstreken, orgnnlseerde onderlinge wedstrijden In de ma nege aan de Wassenuar.se weg. Gehandicapten en validen stre den gezamenlijk om de eer. Ge reden werden de proeven Dl voor mindergevorderden en D2 voor gevorderden. Als jury trad op mevrouw Naessens, geassis teerd door mej. Hesseling. De uitslag was als volgt: Dl: 1. de heer Duivenvoorden op Pipo; 2. Jeanette Plunje op Blanca; 3. T. van Neijnatten op Pipo; 4. Helma Vulpen op Blanca. D2: 1. Heidi Jansen; 2. Marie Donker; 3. Tessa Cohen; 4. Ineke Kret. OEGSTGEEST K O, afdeling Oegstgeest wil een cursus „Ca baret techniek" organiseren. Ca baretier Frank Sanders Is aan gezocht om deze cursus te gaan leiden. Om de belangstelling vcor deze cursus te pellen, wor den belangstellenden verzocht zich op te geven bij het Bureau K O, Oude Vest 45, tel. 31841. Dc lossen (18 stu'ts) zullen op za terdagmiddag gegeven worden en duren elk 2 uur. Als mini- mumleefijd wordt 17 jaar ge steld, terwijl een middelbare of daarmee gelijk te stellen oplei ding gewenst is.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3