HOOGOVENS BIJNA LAM DOOR HARDE STAKING blijmaker Dreigement van hoger personeel met staking J Nu ook vrede in Laos ze zeggen.. Week voorwaardelijk in euthanasieproces Conflict over nieuwe CAO Drie schuldigen in Leidse last Kleuter ernstig gewond verdien 'n echte BON 64e JAARGANG No. II935 WOENSDAG 21 FEBRUARI 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned I: 20.31 uur Die Rote Kapel- Ie. spionage-serie; 21.40 uur Stroming, informatie over het hlaatselijke vormingswerk. Ned. II: 19.05 uur Jonge mensen op weg naar het concertpo dium; 20.21 uur Weet u waar de Rozenlaan ligt?, tv-spel; 21.35 uur Televizier supplement, de positie van de Nederlandse An tillen. Plaatselijk een bui Eerst veel bewolking met enige regen. Morgen af en toe zon maar ook plaatselijk een bui. Matige tot krachtige wind uit west ot noordwest. Minimum temperatureno mstreeks 4 gra den, maxima rond 7 graden. Zon: 07.41—18.07, maan: 08.54; hoogw. Scheveningen: 6.10, 18.27, laagw. Schevenin gen: 1.58, 14.22. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Meer dan 4000 leden van de Nederlandse Centrale van Hoger Perso neel hebben gisteravond tij dens acht vergaderingen in het land besloten stakings- of stiptheidsakties te onderne men in die bedrijven, waar de werkgevers met de vak centrales een akkoord sluiten over de „centen en opcen ten". Deze eisen van de vakcentra les worden door de Centrale beschouwd als nadelige ar beidsvoorwaarden voor het hoger en leidinggevend per soneel, waarover eenzijdig beslist dreigt te worden. Tijdens de acht bijeenkomsten onder rrfeer in Den Haag en Amsterdam hebben de 4000 leden een kwart van het totaal ledenbestand van de N.C.H.P. in een motie vastgelegd, dat de Centrale erkend moet worden als re presentatieve organisatie en dat zij op sociaal-economisch terrein moet kunnen mee spreken. De Centrale wil niet onder alle omstandigheden buiten de c.a.o. blijven, maar zij wil wel duidelijk meespreken en meebeslissen over een mo gelijke integratie. Oe N.C.H.P. heeft zich gister avond duidelijk als vierde vakcentrale gepresenteerd, aldus de woordvoerder. LEIDEN Een kleuter is gister middag ernstig gewond toen hij de Haarlemmerweg overstak #en door een auto werd aangereden. Het kind, de vierjarige Tonny Leuering uit de Koningsstraat, kreeg een zware hersenschud ding, een flinke wond aan het hoofd en brak bovendien het lin ker bovenbeen". dat men jaloers is op ons personeelomdat die altijd het eerst bij de nieuwe kollekties zijn... Uw mooiste nachtrust heet De "harde" matras toet alle comfort jjn- Van 'n "zachte -J Rechtstreeks geleverd doori VAN DER KLUGT Haarlemmerstr. 202 Lelden VAN DER KLUGT Raadhuisstr. 247 Alphen HET SLAAPKAMERCENTRUM Gracht weg 59-61-63 L De kalender zegt dat het nog steeds winter is, maar de natuur stoort er zich niet aan. Overal zitten al knoppen in bomen en planten en ook de crocus- sen vinden dat het weer lang genoeg geduurd heeft en steken hun kopjes boven de grond. LEEUWARDEN De rechtbank te Leeuwar den heeft vanmorgen vonnis gewezen in de eu- thanasiezaak tegen de Noorwildiger arts me vrouw G. E. Postma- Van Boven, die op uitdrukkelijk verzoek haar ernstig zieke moe der van het leven had beroofd door haar een overdosis morfine te ge ven. Mevrouw Postma (45) werd veroordeeld tot een week voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar. De officier van jusitie, mr. G. R. Nube had veertien da gen geleden een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twe ejaar geëist. De president van de recht bank, mr. C. J. Veder sprak het vonnis uit in een volle rechtszaal. Een bus met Noordwoldigers was naar Leeuwarden gekomen om blijk te geven van hun sym pathie voor mevrouw Post ma. In de overweging van het von nis zei de president dat de rechtbank niet twijfelde aan de goede bedoelingen van mevrouw Postma. Volgens de rechtbank kon mevrouw Postma echter geen beroep doen op psychische nood of op materiële wederrechtelijk heid, omdat er volgens de verklaringen van een getui- ge-deskundige genoeg moge lijkheden voor haar open wa ren om andere wegen in te slaan en daarbij dacht de president met name aan een klimmende dosis morfine of een klimmende dosis farmen- tica om het geestelijk of het lichamelijk lijden te ver zachten. Het komende (al een beetje bezig zijn de) carnaval zal Iedereen verstrikken In de serpentines. Niet de oude rolle tjes papier, maar modern, een serpen tine uit de spuitbus. Eén bus „pret- worm" is goed voor 150 meter spuit- plezier. De meeste Hoog-"o\ 1 roken thans niet (Van een onzer verslaggevers). VELSEN Tussen de 2000 en 3000 stakers hebben er sinds gisteravond 5 uur voor gezorgd, dat de Hoogovens te Velsen met zijn 23000 werknemers praktisch geheel stil ligt. Van de zeven ovens zijn er vijf dicht, twee draaien nog op een laag pitje. „De staklngsaktie verloopt zeer gedisciplineerd", aldus stakings leiders Bode (N.K.V) en De Jong (N.V.V.) vanmorgen. De direktie van Hoogovens sprak daarentegen van een ernstige situatie. Intussen hebben onge veer 1500 werknemers de direk tie en bonden laten weten, dat zij de stakingsaktie veroordelen en dat zij zich verontrust afvra gen hoe 2000 werknemers hun wil kunnen opleggen aan 23.000 werknemers van het bedrijf. Het conflict bij de Hoogovens door de vakbonden bij voortdu ring geprezen als een bedrijf met uitstekende sociale voorzie ningen is voor zowel werkge vers als werknemers-onderhan delaars in de metaal een princi pe-kwestie geworden. Het gaat om een verhoging in centen of opcenten, of een mengvorm daarvan. De direktie heeft de vakcentrales de laatste dagen verweten de door haar toegestoken hand te weigeren. De vakcentrales van hun kant verwijten de direktie, dat zij een abrupt einde ge maakt heeft aan het óverleg. De vakcentrales kwamen gister middag met tegenvoorstellen. Bij weigering van deze voorstel len zou een stakiog uitbreken. De direktie heeft dit ultimatum afgewezen en als gevolg daar van werd om 5 uur gistermid dag het stakingsparool uitgege ven. Voor de vakcentrales speelt bij dit conflict ook duidelijk de hou ding van het hoger en leidingge vend personeel mee. De vakcen trales willen ook namens dit personeel onderhandelen. Het hoger en leidinggevend perso neel wil echter als partner mee beslissen en dit heeft nu reeds tot tegenstellingen ook binnen de vakcentrales geleid. „Loon-nivellering en medebeslis singsrecht van de werknemers zijn nu duidelijk aan de orde", aldus de stakingsleiders van Hoogovens, die ervoor zorgen, dat machines en ovens van het bedrijf geen enkele schade on dervinden. Het C.N.V. heeft zich niet met de organisatie van de staking ingelaten. Stakende C.N.V. leden krijgen wel uitke ringen uit de stakingskas. Stakende arfbeiders bij de breedbandwalserij van Hoogovens bespreken de situatie. Spaanse arbeiders die zij proberen over te halen mee te staken begrijpen de situatie. Spaanse arbeiders dit zij proberen over te halen mee te staken begrijpen het niet helemaal en zijn bang dat hun verblijf in Nederland in gevaar komt als zij gaan staken. Gedwongen vakantie JERUZALEM (Reuter) Vierhonderd werknemers van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al hebben het bevel gekregen met vakantie te gaan, om de weerslag te verminderen van een wilde staking van onderhoudsperso neel die de diensten van de maatschappij verlamd heeft. Bokser Joe Frazler lag nog op de eerste plaats toen het ploegje renners de laatste ronde van de 2-mijl fletswed- strijd inging. Dat duurde niet lang; hij werd gepasseerd door zwemmer Bob Seagren, de Franse skiër Jean Clau de Killy en de Australische tennisser Rod Laver. De wed strijd was een onderddeel van een tweedaags „super- stra"-festival. En natuurlijk voor niets gaat de zon op: Seagren bijvoorbeeld werd er 119.000 gulden rijker. Fra zler werd laatste met 10.800 gulden. Wieeenthal aangesproken met Eichniann WENEN (AP) De Ha- liaanse minister van Bui tenlandse zaken Giuseppe Medici heeft op een pers- konferentle Ir. Simon Wie- senthal, het hoofd van het joods dokumentatiecen- Irum In Wenen, aange sproken als "mijnheer Elchmann". W'lesenthal, die groe be kendheid verwierf door zijn aandeel in de opspo ring van Adolf Eichmann, stelde Medece ee nvraag over conflict in het mid den Oosten. Toen Medeci hem antwoordde, sprak hij hem bij vergissing als "mijnheer Eichmann" ia plaats van met mijheer Wiesen thai. VIENTIANE (AP) De regering van Laos onder premier Soe- vanna Phoema en de communistische Pathet Lao hebben een vredesakkoord getekend In de villa van Soevanna Phoema aan de oever van de Mekong. Het akkoord houdt in: een wapeqaSiJstand, die morgenochtend om zes uur Nederlandse tijd van kracht wordt; de vorming van een voorlopige regering van nationale eenheid, waarin beide partijen gelijkelijk vertegenwoordigd zijn; de vorming van een gemengde politieke commissie om verkiezingen te or ganiseren en tenslotte de uitwisseling van alle gevangenen en terugtrekking van alle vreemde troepen binnen negentig da- gie. Een internationale controlecommissie waarin India. Po len en Canada zitting hebben, zal belast worden met het toe zicht op het bestand. Verdrag en wapenstilstand betekenen het einde van de Ameri kaanse militaire activiteiten in Laos; de luchtaanvallen zullen worden gestaakt. Het akkoord werd voor de regering getekend door minister van binnenlandse zaken Pheng Phongsavan en voor de Pathet Lao door Phoemi Vongvichit. secretaris-generaal van de commu nistische Neo Laos Hak Xat. LEIDEN De overheid, da werkgevers en do Universiteit zijn de ware schuldigen van de Leidse last van verkrotting, ver keersproblemen, laag inkomens- en opleidingspeil en het ge brek aan culturele en sportvoor- zieningen. Dit schrijft WIK, het weekblad van de Industriebond NVV. De overheid wordt gekpitteld om het hanteren van het rode potlood in de Leidse begro ting en de geringe bereidheid van de randgemeenten om hulp te bieden. De ondernemers zijn ook schuldig volgens WIK om dat men gebruik maakt van het lage scholingsniveau en de ge ringe animo om diepte-investe ringen te doen. De Leidse uni versiteit wordt aangewezen als schuldige, omdat die profiteert van goedkope Leidse grond, wo ningen en wegen. De mensen, die hoge inkomens verdienen bij de universiteit wonen buiten Leiden. „Misschien kan de Leidse univer siteit eens wat terug doen en zich actief met de Leidse ellen de gaan bezig houden". In WIK wordt deze week de Leid se problematiek uitgemeten over twee pagina's. Inbraak in kantoor LEIDEN Via het oude postkan toor aan de Breestraat zijn maandagnacht inbrekers het kantoor van de Bedrijfsgenees kundige dienst binnengedrongen. Uit een geldkistje dat op de be nedenverdieping stond, werd een bedrag van zestig gulden weggenomen. Luchtverkeer over Frankrijk ontregeld Schiphol Het Is duidelijk ge worden, dat he< doorgaande verkeer hoog in het Franse luchtruim onmogelijk s gewor den als gevolg van de actie van de Franse luchtverkeersgclei- ders. Het gevolg daarvan is, dat vluch- ten over Frankrijk moeten wor- I den omgeleid. Voor de KLM be tekent dit dat vluchten naar Spanje en Portugal hetzij over Engeland, hetzij via Genève worden gedirigeerd. Dat ontregelt het normale vlucht- schema in hoge mate. In som mige gevallen zag de KLM zich genoodzaakt vluchten te annule- Nr. 6 Fijn voor zoon of dochter is deze ori ginele plastic tele-voetbel. Ook deze bijna niet kapot te krijgen bal, krijgt u thuisgestuurd na opgave van een nieuw abonnement. Het aanbrengen van een nieuw abonnement wordt door ons goed beloond. Voor ieder nieuw kwartaalabonnement, dat door U wordt opgegeven, ontvangt u een echte 'Bljjmaker'. Maak een ander blij met onze krant en uzelf met zo'n geweldige Blijmaker. stuur deze bon in open envelop, zonder post zegel naar: antwoordnummer 349, Leiden Noteer m.I.v. de LEIDSE COURANT Naam: als nieuw kwartaalabonnee op Woonplaats Stuur blijmaker nr. 6 naar: Naam: Adres Woonplaats LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1