UITBARSTING VAN GOERAN CLAESON Leen Pfrommer: „In voorbereiding üfsschien iets te veel verwend" |r- Piet Kleine reed lauwheid van wereldkampioen weg Het WK in cijfers Kuipers kiest voor studie i - m s X. w C M.*-* êr* DEVENTER Na rijn zwak ke 1500 meter had ook Göran Claeson de wereldtitel al opgegeven. Zijn grote con current, Sten Stensen, die op de schaatsmijt bijna drie se conden sneller ~was, was hem immers ook al gepasseerd in het klassement. Met de we tenschap dat Stensen de tien kilometer altijd sneller aflegt dan hijzelf had Göran Clae son, de man die door al zijn trainers te weinig vechtlust en een te zwakke mentaliteit wordt verweten, de strijd al opgegeven. Het bleek'uit zijn opening op de tien kilometer die zo langzaam was dat Piet Kleine, die achter de Zweed wilde blijven hangen om zijn derde plaats in het kjassement te verdedigen, in arren moede maar het initia tief nam. Göran Claeson, die in Schenks tijdperk gedoemd was de eeuwige tweede ,te blijven, gleed volgzaam achter de Nederlander aan. Tot na vier kilometer. Toen nam Piet Kleine brutaalweg (en regle mentair juist) voorrang na de kruising. Het duurde wat lang en Claeson die uit zijn ritme raakte, ontstak in woe de. Ineens ging de man die bijna nooit uit zijn lauwheid was te halen, maar wiens schaatsaanleg onmiskenbaar is en wiens techniek bijna de perfectie heeft bereikt, geë motioneerd over de baan. Hij wilde per se die brutale Hollander, die vorig jaar niet eens in de kernploeg was opgenomen, pakken. h zijn bezetenheid om Kleine te achterhalen, joeg hij het tempo op. Verbeten sloeg hij de aanval af die Kleine vier ronden voor het einde plaats te, en in de laatste drie ron den attaqueerde hij, aange moedigd door zijn wild zwaaiende coach Kees Broekman, de tijd die Sten sen in het eerste paar tegen Van Helden had neergezet. Het leek te lukken. Het ver schil met Stensen werd al lengs minder. Meest compleet Hij reed zelfs bijna anderhalve seconde onder de tijd van Stensen. Maar in de slotron- den werd het verschil gerin ger, en toen de Zweed de laatste ronde inging, knepen Zou Claeson het halen of niet. Met een formidabele laatste ronde maakte Göran Claeson aan alle onzekerheid een eind. Zijn overwinning op de tien kilometer bracht hem het wereldkampioenschap. ,,En terecht", vond Piet Kleine, die Claeson naar zijn wereld titel trok. „Claeson is de meest complete schaatser. Hij had op de 1500 meter pech, dat hij erg slecht ijs trof. Maar zijn 500 meter (tweede in 42.1) en zijn over winning op de vijf kilometer waren van klasse. Ik vind hem de juiste kampioen". Claeson die eindelijk eens rug- gegraat toonde, dwong door zijn rijden in Deventer res pect af. Ook bij de teleurge stelde Noor Sten Stensen. Hij had immers zijn kansen zien stijgen na een zeer goede 500 meter. Hij werd nota bene zevende in 42,98. Maar de specifieke stayer moest juist op zijn sterkste afstanden zijn meerdere er kennen in Göran Claeson, want ook op de 5000 meter werd hij, net als op de tien kilometer metklein verschil door de Zweed verslagen. Dat kostte hem de zege. Restte hem als troostprijs de tweede positie. Göran Claeson en Sten Stensen zorgden met hun spannende tweestrijd ervoor dat het verregende toernooi althans in sportief opzicht slaagde. Want de luid aangekondigde aanval van de Nederlandse kernploeg op de top-twee bleef uit. De afstand met de twee koplopers van het ama- teurschaatsen bleef vrij groot en de formatie van Leen Pfrommer moest zelfs dulden dat de Rus Ivanov en de Noor Storholt in het klas sement tussen hen kropen. Dat was voor een groot ge deelte al duidelijk na de 500 meter die door de Nederlan ders stuk voor stuk beneden hun kunnen werd afgelegd. Piet Kleine, wellicht de meest getalenteerde van de kern ploeg beperkte met zijn achtste plaats op de sprint de schade nog het meest. Hij mocht na een constant gere den toernooi daarvoor de be loning in ontvangst nemen door bij de huldiging boven het nummer drie op het ere schavotje te klimmen. Harm Kuipers, die op de sprint de tweede Nederlander was, klasseerde zich n aeen tac tisch goed gereden race te gen de Rus Ivanov, die perse op zes seconden achterstand moest worden gereden, als vierde in de eindrangschik king. De verrassend goed rij dende Rus eindigde daardoor als vijfde, juist voor Jappie van Dijk, die op de tien kilo meter in een rechtstreeks duel zelfs ongenadig slaag kreeg van Jan Derksen, die daarna nog opklom naar de negende plaats. De grootste deceptie in het Ne derlandse kamp was echter Hans van Helden, die in Gre noble tweede werd en juist daardoor ln staat werd geacht om Claeson en Sten sen van hun voetstuk te sto ten. Een abominabel slechte 500 meUr ln 43.99 maakte meteen een einde aan zijn il lusies. „De pers heeft me kapot ge maakt door zoveel over me te schrijven en zoveel aan me te vragen", was de wat bizarre verklaring van Van Helden over zijn matig op treden. „Door al die toestan den was ik te gespannen en miste ik de rust om een bocht in te knallen". De ver klaring van Jan Derksen voor het betrekkelijk falen van Van Helden, Van Dijk en zichzelf: „Wij hebben na Grenoble nieuwe buizen on der onze schaatsen gezet, waardoor we alle drie nog niet erg in ons ritme zijn ge komen". Een bewijs temeer van de onervarenheid van de op nieuw opgebouwde Oranje- formatie van Leen Pfrom mer. Juist routine is in de schaats sport zeer belangrijk. Dat bewezen Göran Claeson en Sten Stensen nog eens af doende in Deventer! BERT VOSKUIL Na zijn fenomenale race tegen Goeran Claeson viel Piet Kleine uitgeput in de armen van coach Leen P/rt Even vermoeid als Kleine was Claeson, die op een bankje neer zeeg maar wel zijn hand omhoog kon brengen om de enthou siaste toejuichingen van het publiek te beantwoorden. STEN STENSEN nog net gewipt DEVENTER - De coach van de Nederlandse schaatsploeg, Leen Pfrommer, die donder dagavond onmiddellijk na zijn terugkomst uit het Noor se Gol verklaarde dat hij in vorige seizoenen misschien meer succes had gehad maar in het afgelopen sei zoen ten minste zoveel ple zier omdat zijn huidige ploeg geen vedettes meer kent, toonde zich gisteravond na het verregende wereldkam pioenschap op de Deventer ijspiste toch zeer tevreden over de behaalde resultaten. Leen Pfrommer: Wij kunnen slechts verdrietig zijn over de omstandigheden waaron der dit kampioenschap moest worden gereden. Het hele jaar hebben wij geen gele genheid gehad om ons juist daarop voor te bereiden. De verschillen in E.K. en W.K. zijn daarom niet in tijden uit te drukken. Elke vergelij- 'kingsmogelijkheid ontbreekt. Ik ben ervan overtuigd dat men in Deventer alles ge- daan heeft om de baan in zo goed mogelijke conditie te brengen. Ik moet echter tot mijn spijt constateren, dat de kwaliteit van het ijs ma- tig was." I i.Wat de eerste dag betreft", aldus Pfrommer, „zijn de verwachtingen te hoog ge spannen geweest. Men moet niet vergeten dat ik met een onervaren ploeg moet wer ken. Al mijn jongens hebben onder een enorme psychische druk moeten rijden." Bij elkaar "Wat de resultaten betreft, meen ik te moeten benadruk ken dat ik niet ontevreden kan en mag zijn. Op de 500 m is Hans van Helden welis waar ongeveer een seconde beneden zijn kunnen geble ven, maar op de 5000 m heb ben al mijn rijders de plaat sen behaald, waar zij thuis horen. Zeer opvallend is dat alle jongens tijdens de Ne derlandse, de Europese en de wereldkampioenschappen dicht bij elkaar zijn geble- „Japple van Dijk werd Neder lands kampioen, Van Helden was onze beste man in Gre noble en in Deventer werkte Piet Kleine zich naar de top. Onderlinge verwisselingen zijn dus wel mogelijk maar in kracht ontlopen ze elkaar maar zeer weinig." Fenomenaal schikking heb over een zeer homogene ploeg. Voor elkaar kunnen de jongens de gaten opvullen. Over de 1500 m op de tweede wedstrijddag ben ik bijzonder tevreden. Alle jongens nebben zich op die afstand enorm geweerd. Op de 10.000 m was Piet Kleine ditmaal een geweldige uit schieter. De manier waarop hij Goeran Claeson naar de wereldtitel voerde, was in een woord fenomenaal." Hoewel Pfrommer over het eerste j aars-optreden van de „tweede garnituur" na het verstrek van Schenk, Bols, Verkerk en Verheijen bijzon der tevreden is, kan hij be grip opbrengen voor de kri tiek die er geweest is ten aanzien van zijn mogelijk te ontspannen voorbereiding op dit wereldkampioenschap. „De mogelijkheid zit er dik in", is de mening van Leen Pfrommer, „in Noorwegen regende het, in Heerenveen ook. Wat moet ik dan doen? Ik heb toch maar gekozen voor Gol. Daar hebben wij vijftien dagen mooi vriezend weer gehad en het was er bovendien windstil. Toch meen ik er goed aan gedaan te hebben voor Gol te heb ben gekozen. „Dat de omstandigheden ln Deventer zo slecht zouden zijn, heb ik onmogelijk kun nen voorzien. Van die kant bekeken zijn de jongens tij dens de voorbereiding wel licht toch iets te veel ver- Claeson (Zwe) 42.10( 2) Stensen (No) 42.98( 7) Kleine (Ned) 43.04( 8) Kuipers (Ned) 43.27(10) Ivanov (SU) 42.93( 6) Van Dijk (Ned) 43.55(13) v. Helden (Ned) 43.99(25) Storholt (No) 42.61 5) Derksen (Ned) 44.73(34) Vea (No) 43.48(12) Kondakov (SU) 43.74(18) Bollerud (No) 44.21(28) Coates (Aus) 43.23( 9) Martsjoek (SU) 43.66(15) Fransson (Zwe) 43.96(24) Kobayashi (Jap) 43.56(14) 2.15.47( 6) 2.12.70( 1) 2.13.00( 2) 2.14.69( 5) 2.15.86(10) 2.15.48( 7) 2.15.89(11) 2.13.15( 3) 2.16.48(13) 2.17.06(16) 2.18.44(22) 2.17.66(19) 2.20.55(30) 2.19.25(28) 2.20.95(31) 2.18.20(21) 7.47.03( 1) 7.47.30( 2) 7.50.69( 4) 7.53.10( 6) 7.49.76( 3) 7.55.21( 7) 7.51.88( 5) 8.11.59(16) 7.55.43( 8) 8.02.49(10) 8.01.74( 9) 8.03.35(12) 8.04.86(13) 8.07.10(14) 8.02.49(10) 8.11.28(15) 15.45.98( 1) 15.48.00( 2) 15.48.53( 3) 16.01.04 5) 16.11.92C 8) 16.06.63( 7) 16.03.60( 6) 16.12.39( 9) 15.59.96C 4) 16.22.27(12) 16.18.31(11) 16.17.19(10) 16.33.36(15) 16.32.45(14) 16.25.55(13) 16.40.00(16) 181.259 181.343 181.869 183.529 183.789 184.563 184.655 184.771 185.764 186.530 186.977 187.292 188.234 188.410 188.470 Schip in Leen Pfrommer wilde nog even ingaan op het door Jos Valentijn getekende contract bij de I.S.S.L. Het heeft ook hem bijzonder verrast en hij had zeker niet verwacht dat de overgang van Nederlands beste sprinter naar de profs bij het wereldkampioenschap voor amateurs zou gebeuren. „Ik vind het erg jammer, dat Jos Valentijn dit besluit heeft genomen. Ik had liever gehad dat hij er tevoren met mij over had gesproken. Be halve een goede technische en tactische begeleiding gun ik graag iedereen een goede boterham in de schaatsen- rijderij maar ik betreur het ten zeerste dat de I.S.S.L. geen ruimte heeft gelaten om daaromtrent te overleg gen. „Jos Valentijn was de eerste die het contract van 15.000 gulden met de K.N.S.B. met de daarin opgenomen boete clausule ondertekende en nu is hij ineens weg. Ik ben er van overtuigd dat hij zich heeft laten overdonderen en ik vind net jammer dat hij bet schip is ingegaan." GERRIT ZWIERS JOS VALENTIJN volgens Pfrommer het schip in (zie verder achterpagina DEVENTER Harm Kuipers zal het volgend jaar geen deel uitmaken van de kern ploeg. Hij ziet geen kans zijn artsenstudie en sport nog langer te combineren. „Op deze wijze kost de schaat- straining mij teveel tijd", al dus Kuipers. „Ik heb dan ook, in overleg met Pfrom mer, besloten mijn plaats in de kernploeg beschikbaar te stellen". Via de gewestelijke training zal ik mij bij het Nederlandse kampioenschap proberen te plaatsen voor de grote toernooien Doordat ik op die manier minder behoef te reizen, houd ik meer tijd voor de studie over. Mis schien gooi ik, als ik over een paar jaar ben afgestu deerd, wel weer alles op schaatsen. Voorlopig echter gaat de studie voor". mtrn. Jé Methode h '1 zullen de heren van H de KNSB wellicht toch teleurgesteld zijn, er mag gezegd worden dat de wereldkampioen schappen in Deventer een succes zijn gewor den wat de publieke be langstelling betreft. Na de plotselinge teruggang van het bezoekersaantal bij schaatswedstrijden zal niemand zo optimis tisch zijn geweest om twee dagen een uitver kocht stadion te voor spellen. Maar dat er gis teren in de stromende regen toch veertiendui zend waren nog drie duizend meer dan zater dag toen het ook al bees tenweer was moet een succes worden ge noemd. Dat is groten deels te danken aan de gewijzigde opstelling van de KNSB ten op zichte van de publiciteit. Als het publiek niet meer, zoals vroeger, in drommen naar het schaatsen stroomt, zal het schaatsen (lees en- treekaarten) bij het pu bliek gebracht moeten worden. En dat gebeur de toen een publiciteits bureau de opdracht kreeg te trachten „De venter vol te maken". Voor het eerst waren in het gehele land voorver koopadressen ingescha keld. Het is een simpele methode die tot succes kan leiden. Je moet er alleen opkomen en het uitvoeren. En daarvoor zijn vaklieden nodig Triest(er) I aren reeds beoefent de Amsterdamse za kenman Leo van der Kar een uitzonderlijk soort van sponsoren. Hij stuurt jonge, veelbelo vende sportlieden naar oorden waai1 zij in hun sport precies het duwtje kunnen krijgen dat hen in eigen land dikwijls niet gegeven kan wor den. Bij experts worden zij „bijgeschaafd" en zij komen er altijd be ter van terug. De sport bonden mogen een voor dracht doen, het Van der Karfonds betaalt zonder daarvoor ooit iets in de vorm van re clame terug te zien. Het is daarom des te verwonderlijker dat een aantal sportbon den niet eens de moeite neemt om hun veelbelo vende jeugd aan te mel den of dat zo stuntelig doet dat het Van der Karfonds er niets mee kan aanvangen. Opval lend is ook dat het juist bonden zijn die meestal nogal van de daken schreeuwen dat zii ner gens geld voor hebben. Zii hebben geen recht van spreken meer. Of zij hebben geen jeugd die in de verste verte ook maar iets voor de toekomst betekent. En dat zou nog triester zijn. Verscherpt I) e bond voor schaat- profs (ISSL) heeft in Deventer de ISU openlijk de oorlog ver klaard. Door Jos Valen tijn te contracteren en door vliegtuigen met spandoeken over Deven ter te sturen werd het „conflict" verscheept. Het is de vraag of ver standig gehandeld werd. Het Nederlandse schaatsvolk zit echt niet op een „rel" te wachten en het aanstaande week einde zal in „De Uithof" blijken in hoeverre deze publiciteitsstunts aan slaan. Door alles wat in Deventer gebeurde, is een ding vooral duide lijk geworden: de ISSL zal het volgende seizoen zeker doorgaan, want anders haal je aan het einde van de reis zoveel herrie niet op je hals. En dat is toch wel ver rassend.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9