Groningse door politie universiteit ontruimd Vruchtbaar overleg Kissinger en Mao VETERANEN UIT VIETNAM BIJ IRA Breng visserij- aktiviteiten van IJmuiden naar Scheveningen ÊeidócSotvimit Ontvoerd meisje gevonden Dit jaar geen tweede zitting meer van LPO Terreur in Amsterdam toerma naar China Afgezant van Sadat naar V.S. LEIDSE COURANT GRONINGEN Op verzoek van het colle ge van bestuur heeft de politie vannacht een einde gemaakt aan de bezetting van de Groningse universiteit. De ontruiming verliep vlot. In ongeveer 40 minuten had de politie alle bezetters in bussen van het gemeentelijk vervoerbedrijf naar het po litiebureau afgevoerd. In totaal registreerde men op het bureau 360 bezet ters. Er is een collectief proces-verbaal opge maakt. De politie wacht verder nadere richtlij nen van de justitie af. Nadat van de bezetter naam en adres was genoteerd, konden zij weer huiswaarts keren. Bij de bezetters waren ook een tiental leden van de wetenschappelijke staf van de universiteit, ondr wie de filosoof prof. dr. L. Nauta en het Gro ningse CPN-gemeenteraadslid S. Adema. SVLECH EEN STUDENT (een bekende van de politie) moe uit het gebouw worden gesleept omdat hij wei gerde vrijwillig te gaan. Het universiteitsbestuur had de politie ingeschakeld omdat door de bezet ting het universitaire leven dreigde stil te komen liggen, terwijl men ook wilde voorkomen dat, zoals in Leiden en Eindhoven is gebeurd, wel be talende studenten met geweld en niet-betalers van het collegegeld uit de geoouwen zouden ver wijderen. Ook op de Erasmus-universiteit in Rotterdam drei gen acties tegen de collegegeldwet. Op een pro testvergadering, die werd bijgewoond door 300 studenten, werd besloten het universiteitsbestuur tot morgen gelegenheid te geven het versturen van aanmaningsbrieven om het collegegeld te be talen, in te trekken. Aan de gemeentelijke universiteit in Amsterdam gaat de bezetting nog steeds door. <Voor morgen avond is een demonstrative optocht naar de aula aangekondigd, waar dan de universiteits raad vergadert. Zaterdag werd in Amsterdam een liefdadigheids feest gehouden ter ere van de weduwen van RAF-piloten. Het bal werd geopend door prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. (Van één otnzer verslaggevers) ERGEN Hoewel de vangsten achteruit zijn gegaan, is het aantal visafslageat toegenomen. n in 1960 Scheveningen en Umuiden de enige twee aan kerplaatsen van belang, nu Hg het er tien. Dit bracht v«s- srij econoom drs. A. Hilde- kandt ertoe op de vrijdag en aterdag in Bergen (N-H) ge- liouden visserijdagen te ^pleiten foor verplaatsing van de visse- itjaktiviteiten van IJmuiden naar Scheveningen en Dein Hel der. Ds. Hildebrandt, eind vorig jaar gepensioneerd als hoofd van de afd. visserij van het Landbouw Economisch Instituut, achtte het bedrijfseconomisch wel juist, dat een kotter de vis aanvoert in de woonplaats van de schip- per-eigenaar, maar nationaal economisch gezien niet. De legt toe op het staatsvis- jershavenbedrijf in IJmuiden, de gemeente Den Haag op ds Scheveningse visafslag. visser heeft er recht op, aldus drs. Hildebrandt, aan te voeren waar hij wil, maar dan moeten de hogere kosten niet 'op de ge meenschap afgewenteld worden. Imuiden heeft geen eïgen vissers meer, als vissershaven is-het een loortiaven van Katwijk. De Kat- wijker vissets kunnen echter ook in Scheveningen terecht, liet alle vrsserijdeskundigen ble ken hei met drs. Hildebrandt te zijn, hoewel ook sommi- van hen voor concentratie pleitten. Meer onderzoek op dit punt acht men nu gewenst. lUCAYA :AP; Drie Ameri kaanse toeristen die bloemen tochten, hebben zaterdag het ontvoerde vierjarige dochtertje van een Canadese bankier ge vonden en haar ongedeerd bij haar ouders teruggebracht, zo meldt de politie in Lucaya (Ba hama). Iwee gewapende overvallers na men Andrea Spencer donder dagavond mee maar hebben nooit de 250.000 dollar losgeld opgehaald die is teruggevonden bij een cementfabriek, let meisje, dochter van Robert Spencer en zijn vrouw Joan, werd op ongeveer vijftien kilo meter van haar huis door de toeristen gezien. KANDIDATE VOOR OSCAR De Amerikaanse actrice Cicely Tyson is kandidaat voor een Oscar wegens haar spel in de film Sounder. Gisteren kwam ze in Londen aan waar de film zijn Britse première beleefde. ieten... Kardinaal Alfrink: (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Kardinaal Al frink verwacht dat er dit jaar geen tweede zitting zal komen van het Landelijk Pastoraal Overleg (LPO). In de KRO-ru- briek Kruispunt verklaarde de kardinaal gistermiddag te ver wachten dat de deskundigen, die dit overleg moeten voorbe reiden, van menirig zijn, dat men dit jaar niet meer bijeen moet komen. In het maandelijkse gesprek voor de KRO-radio noemde de kardi naal de eerste zitting van het LPO in Noordwijkerhout een „fase van een bewustmakings- proces van de katholieke ge meenschap". Naar zijn mening heeft het LPO minder polarise rend binnen de groep gewerkt dan destijds het Pastoraal Con cilie. „Afgezien van het incident over het bisdom Roermond, zijn i de tegenstellingen minder sterk naar voren gekomen. Er was een serene sfeer, dat was van weldadige invloed op degenen die bijeen waren", aldus kardi naal Alfrink. AMSTERDAM (ANP) De straatterreur heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag In Am sterdam hoogtij gevierd. Liefst zes personen deden bij de poli tie aangifte, dat zij van geld en papieren waren beroofd. Enke ben liepen daarbij verwondingen Pp. Op de Weterinschans vlak bij Pa- radiso raakte een 20-jarige Pa- rijzenaar C. A. C. al zijn bezit tingen kwijt toen hij door een paar mannen werd beroofd. Hij liep ook 'n niet ernstige steek wond in de buik op. Een inwoner van Zaandam werd op het Rembrandtsplein of het Thorbeckeplein door een „Indo- nesich type" neergeslagen en moet een tijd lang bewusteloos zijn geweest. Hij kon geen juis te opgave doen van hetgeen hij vermiste. Op de stille Oosterdokskade werd tegen de ochtend een daar lo pende Luxemburgse vrouw neergeslagen en beroofd van pa pieren en geld. Een 44-jarige Amsterdammer werd door een negental kleurlingen nabij de Nieuwmarkt van 900 beroofd. Twee mannen die kennelijk de hele nacht door op stap waren geweest werden in de binnen stad van geld en papieren be roofd. Een 22-jarige jongeman werd door een tiental knapen uit een telefooncel gesleurd en mishandeld. Hij liep hoofdwon den op. VERSCHOLEN UIT ANGST VOOR STRAF De 14-jarige Marc Robert heeft zijn ouders dagen van ongerustheid en spanning bezorgd. Na de brand op 6 februari in een Parijse school waar 21 kinderen en leraren om het leven kwamen werd hij als vermist opgegeven. De politie vond hem bij een vriend waar hij zich verborgen hield uit vrees voor straf wegens slechte studieresultaten. MELBOURNE (RTR/DPA) Met een dienst in de kathe draal van St. Patrick is gis teren in Melbourne het veer tigste r.k. internationale eu charistisch congres geopend. De openingsplechtigheid werd geleid door kardinaal Lawrence Shehan, de pause lijk legaat, die een brief van paus Paulus voorlas, in diè brief zei de paus het te be treuren het congres niet bij te kunnen wonen. Paus betreurt ahvezigheid op euch.congres Aan de vooravond van het con gres heeft kardinaal J. Wille- brands, hoofd van het Vati caanse secretariaat voor de eenheid der christenen, ge waarschuwd tegen het te sterk de nadruk leggen op de verschillen tussen de kerken. Op een conferentie van onge veer driehonderd theologen herinnerde hij eraan dat het „gemeenschappelijk gebro ken brood" een symbool van de eenheid is. Hij waar schuwde er tegen de ver schillen in de opvatting over de eucharistie tot een vast staande regeling te maken. ..Waar voor mn geld GEKLAAGD wordt er door veel instanties die zich bezig hou den met beroepssport dat de belangstelling achteruit holt; geklaagd wordt er door sommige culturele instellingen dat bij uitvoeringen en manifestaties de groep mensen die van de geboden gelegenheden gebruik maakt, net als een ziek plantje langzaam wegkwijnt. En het resultaat is overal dat de zaak financieel niet meer te redden valt; dat ze zonder forse subsidiëring niet meer draaiende te hou den is en behalve absoluut ook verhoudingsgewijze steeds grotere bedragen vergen gaat. Over de aanwezigheid van de kwaal is de publieke opinie In Neder land het eens; over de oorzaken van die kwaal allerminst. Voor een deel kan de schuld op radio en televisie geschoven worden en menig klager maakt daar prompt een groot deel van. Anderen beweren dat sport en cultuuruitingen achterblijven bij de ontwikkeling van onze samenleving; weer anderen denken, dat mensen die komen kijken en luisteren te weinig spanning die hen raakt en speelsheid die hen ontspant geboden wordt. Wij hebben de indruk dat bijna steeds meespeelt een nogal realisti sche en materiële overweging bij het publiek: „Ik wil waar voor mijn geld en als ik dat niet krijg, blijf ik thuis. Want bij mijn beeldbuis en luidspreker kan ik gemakkelijk aan knoppen draaien met de kans dat ik (al wordt het steeds duurder) vind wat ik be geer". De tv eg terug STEUN voor deze stelling vinden we een beetje bij het verschijnsel dat hier en daar in de sportsector de belangstelling voor het amateurisme weer groeit. De weg terug wordt hier ingeslagen! De mensen vinden eenvoudig, dat wanneer ze voor iets veel moeten be talen, ze recht hebben op een maximale inspanning en prestatie bij degenen voor wie ze hun geld uitgeven. „Schiet niet op de pianist, want hij doet zijn best" willen ze beperkt zien tot de echte ama teurs; niet bij het „beroeps"; daar moet maar gelden dat je bij een banketbakker wiens taartjes zuur smaken niet meer terugkomt of dat een behanger die de rollen scheef plakt, heeft afgedaan. Bij de kunst komt daar nog bij, dat de overgrote meerderheid geen prijs stelt op „laboratoriumwerkt", maar op produkten die daar ge ijkt bevonden zijn. Voor de man die in 't „laboratorium" bezig is, is het produktieproces boeiend en voldoening geven; de consument voelt zich alleen betrokken bij het resultaat. De theorie van een muziekstuk, de knappe vondsten in een tekst, het interesseert de man die komt kijken of luisteren maar matig. Er moet iets op hem overgebracht worden. Wat? Het komt bij de sport altijd neer op een element van spanning, bij de kunst op een element van ontroering. „Waar voor m'n geld". Als we dat buitenshuis niet krijgen, halen we het in een luie ligstoel bij Ironside, Mannix of Peyton-place. En an ders hebben we altijd nog mies en Willem. Nu beginnen De tijd gaat snel; daarom zijn politieke partijen in enkele steden al bezig voorbereidingen te treffen voor de gemeenteraadsverkie zingen van 1974. In Bussum hebben de progressieve drie daarvoor samen met de P.S.P. al een links front opgericht, dat samenwer king aan de stembus moet voorbereiden en programmatisch uitwer ken. Een voorbeeld dat navolging verdient en dan beslist niet alleen in de linkse hoek; ook partijen die geacht worden rechts of in het midden te staan, zouden moeten proberen bij de gemeenteraadsverkiezin gen versnippering te voorkomen en door een duidelijke stellingname in de plaatselijke politiek de interesse van de kiezers te wekken die juist bij gemeenteraadsverkiezingen in grote getale verstek laten gaan. Maar met samenwerkingsplannen moet men dan nu al beginnen. Ten eerste om de verkiezingen straks niet in te gaan met een program dat niets zegt of een program waarvan men in ernst zeggen moet dat tien gekken meer kunnen vragen dan één verstandig man geven kan. Ten tweede omdat men dan heel zorgvuldig kan nagaan welke kandidaten echt capabel zijn en ook echt tijd kunnen vrij maken voor het politieke werk. Ten derde omdat samenwerkingsplannen die vljf-vóór-twaalf gesmeed worden, meestal alle slechte kenmer ken van improvisatie dragen. Ten vierde omdat op die manier wel licht voorkomen kan worden dat aan de gemeentelijke stembus straks versnippering weer hoogtij gaat vieren en de gemeenteraad een Poolse landag „klein formaat" wordt. De Amerikaanse presidentiële adviseur Henry Kissinger luistert met aandacht naar hetgeen de Chinise partijvoorzitter Mao Tse Toeng hem te zeggen heeft. Op de achtergrond de premier van de Chinese volksrepubliek, Tsjoe En Lai. BELFAST (Reuter) Het Britse leger maakt zich in toenemende mate bezorgd over Amerikaanse hulp aan het Ierse republikein se leger en de moglljkheld dat Vletnam-ve- teranen naar Ierland komen om aan de zij de van het IRA te vechten. Volgens funk- tionarisscn van de Britse inlichtingendienst zijn Amerikaanse oud-railltairen, onder wie vele oorlogsveteranen uit Vietnam, al bezig leden van het IRA te oefenen In de vele aspecten van de guerrillastrijd. ®ver het mogelijk weer "opne- I Volgens de Londense Sunday Telegraph had men van China in de FAO spre- de Britse inlichtingendienst 12 Amerikaan ken. I "OME (DPA) Het hoof dvan de voedselen landbouworgani- Mtie van de VS, de FAO, dr A Boerma, is gisteren uit Rome vertrokken voc.r een bezoek van Kventicn dagen aan China en Japan. Hij zal in Peking se oud-militairen geidentificeerd, die met het IRA samenwerkten. Een groot deel van de veteranen zou zich voordoen als toeristen of journalisten en zou voornam- toeristen of journalisten en zou voorname lijk opereren in de Ierse republiek en zel den in het noorden. Ze zouden gespeciali seerd zijn in het maken van trucbommen. Volgens de Britse inlichtingendienst heeft de internering van de meeste wapendeskundi gen van het IRA de gi: a-organisatie gedwongen Amerikaanse i litairen aan te trekken. Men schatte dat bijna 90 procent van de wapens van de provisionals uit Amerika afkomstig is. Inmiddels is de kans op een gesprek tussen de twee tegenover elkaar staande gods dienstige groeperingen in Noord-Ierland ge torpedeerd door een veto van protestantse zijde: De Ulster Loyalisten raad (ULC) waarin verschillende protestantenorganisaties van de harde lijn zitting hebben, besloot een aanbod van de katholieke arbeidspartij voor een ronde-tafelconferentie te verwer- CAIRO (UPI) Hafez Ismail, presidentieel adviseur voor na tionale veiligheid in Egypte, Is zondag voor een officieel bezoek naar Londen gereisd. Daarna zal hij ook een officieel bezoek aan Washington brengen. Het besluit om Ismail naar Wasli- inghton te zenden is gebaseerd op de instemming van Cairo met een Amerikaanse suggestie over het belang van een bezoek van een verantwoordelijke Egyptische functionaris'aan de Amerikaanse hoofdstad voor be sprekingen op hoog niveau. Naar verluidt zou Nixon over wegen zijn adviseur Kissinger een bemiddelende rol In het Midden-Oosten te laten spelen. PEKING (Reuter—DPA) De normalisering van de betrekkingen tussen Pe king en Washington lijkt het afgelopen weekeinde in de Chinese hoofdstad een flink eind in de goede rich- ting te zijn gegaan. Deze algemene verwachting is niet in de laatste plaats ge- baseerd op het verrassende gesprek van twee uur dat de Amerikaanse adviseur Henry Kissinger zaterdag had met partijleider Mao Tse-toeng. Kissinger had gisteren, op de vierde dag van zijn bezoek, een besreklng van vijf uur met de Chinese premier Tsjoe En-lai. Hij heeft nu reeds meer dan 20 uur met de Chinese leiders ge sproken, naar verwachting over Vietnam, Taiwan en het aan- nopen, in de een of andere vorm, van wederzijdse betrek kingen. Kissinger is vandaag naar Tokio vertrokken. De massamedia in China stonden volledig in het teken van de ont moeting tussen Mao Tse-toeng en Kissinger. Het Chinese par tij-orgaan volksdagblad publi ceerde onder een achtkolomskop en met twee foto's een artikel ever de begroeting in de werk kamer van Mao en het begin van het gesprek, waaraan ook Tsjoe En-lai deelnam. Nog op merkelijker vond men in Peking echter de berichtgeving over de ontmoeting in het journaal van de Chinese televisie. De film beelden duurden vijf minuten, hetgeen ongebruikelijk lang werd genoemd. Di correspondent in Moskou van het Joegoslavische blad Politika bericht dat men zich in bepaal de Russische kringen wapent te gen de mogelijkheid van een te rugkeer naar de koude oorlog als de Verenigde Staten en Chi na elkaar in een anti-Russische geest zouden toenaderen. Naar zijn zeggen hebben de Russen hun hoop dat du niet het geval is meer gesteld op „het realis me" van Nixon dan op „de geest van verzoening van Mao Tse-toeng". De gevangenisdichter Alfredo Bo- nazzi is uit een Romeinse gevan genis ontslagen nadat hif de helft van zijn veroordeling tot 24 jaar (wegens roofmoord) had uitgeze teni% Bonazzi verwierf met wer ken die hij in de cel schreef mer dan 12 litteraire prijzen. Rijkswacht- drama in België OOSTENDE (ANP) In het Bel gische Westende heeft een 23-ja- rige rijkswachter uit Etterbeek» die sedert een week werd ge zocht, gisteravond de comman dant van liet district Veurne fvan de rijkswacht doodgescho ten toen deze samen met een andere rijkswachter de gezich te wilde arresteren. Kapitein de Groote en de andere rijkswachter maanden de ge zochte zich over te geven. Deze schoot echter door de deur van een kamer waar hij zich had verschanst en de kapitein werd dodelijk getroffen. De man pleegde nadien zelfmoord. Bruiloft verstoord TORONTO 19/2 (AFP) Twee gemaskerde bandieten hebben zaterdag in Toronto de bruiloft van een jong paar verstoord. Zij losten vijf schoten waarbij twee gewonden vielen, de brui degom en een getuige, en gin gen er met de cadeaus ter waarde van 3.000 dollar van door.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5