Unieke uitvoering van Strawinski's Soldatenverhaal Oor spronkelij kheid kwam goed tot uiting Leidenaars te gast bij KRO's Brandpunt Bijzondere bouw voor flat bij Leiderdorpse brug „Vergrote" EEG en gevolgen op LTB-vergadering Johannes Passie van Bach: Spraakverwarring over sluitingsuur horeca-bedrijven in Noordwijk Chauffeur ontvoerde scholier 1. PAGINA 3 MAANDAG 19 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT StSÖ 611 Str66kni6UWS Een grandioos concert van het Residentie-orkest, onder leiding van Willem van Otterloo heeft zaterdagavond een uitverkochte Stadsgehoorzaal in zijn ban ge houden. Met het oog op de ge halveerde podiumruimte, moest de Sinfoniëtta van Janacek wor den vervangen door de Sinfo niëtta van Willem van Otterloo, hetgeen op zichzelf, zonder deni grerend te doen over Janacek, een goede ruil was. Met dit voor blaasinstrumenten geschre ven werk heeft Willem van Ot terloo zich een instrumentator me( gevoel voor kleurrijk klank verhoudingen getoond, maar ook een componist die struktu- reel met meesterhand zijn werk heeft neergezet. Alle lof voor de blazersgroep, die op onvolprezen wijze deze Sinfo niëtta naar voren bracht. En nu wij het over deze blazersgroep hebben, meersterlijk toonde zij zich ook in de Prélude l'après <"un faune van Debussy, waar mee dit programma sterk werd geopend. Waarnaar iedereen reikhalzend heeft uitgekeken, was de unieke uitvoering van Strawinsky's ,1'historie d'un soldat". Naar de bedoeling van de componist heeft de regie het werk ge bracht in de sfeer van „rondrei zend kermistoneel", waarop ook de entourage was gebaseerd. Het orkest was op een hoger ge legen platvorm geplaatst; op de voorgrond, binnen een eenvou dig decor met palen, planken en tenten, speelde zich dit in wezen dramatische gebeuren af, de fi guren gehuld in clowneske ker- miskledij. Het spel van de duivel met de mens, die zijn geestelijk bezit prijs geeft voor rijkdom, komt in folkloristische verhalen veel vuldig voor. Dit verhaal is op zichzelf dus niets bijzonders, maar wel de indringende mu ziek, waarin Strawinsky dit spel vervatte, die het zonder meer tot een meesterwerk verhief. Het ritmische vioolthema voor soldaat Joseph, de boertige clowneske muziek aan blaasin strumenten en slagwerk toebe deeld, met in het tweede deel de satirisch bedoelde koralen, laten begrijpen welk een opzien dit werk bij zijn verschijnen heeft gemaakt. Hulde voor Wil lem van Otterloo en zijn men sen v.jor de wijze waarop zij dit hebben gebracht. En een extra vermelding voor Jaring Walta, die de verre van eenvoudige vioolpartij voor zijn rekening Hiermee zou onze recensie, voor wat het muzikaal deel betreft moeten ophouden. Maar spel en dans zijn met deze muziek ver weven. Het waren leden van de Nieuwe Komedie, die t>et visue le deel ten uitvoer brachten. Dc voornaamste rol had de ver teller, Niek Panvcras. Met een grandioze inzet leidde hij het verhaal in, raak in de sfeer van de kermisklant. Maar wij heb ben toch even een vraagteken geplaatst of hij ook in die ge deelten waarin het gebeuren in mime werd uitgevoerd, niet te veel de aandacht aan zich trok en zich juist op die momenten wat minder indringend had moeten opstellen. Henk Votel in de rol van de duivel, moest ge stalte geven aan de personifica tie-van-het-kwaad in meer dan een verschijningsvorm. Geen eenvoudige opgave omdat dit kwaad alleen menselijk ge dacht kan worden. En binnen- die begrenzing heeft hij zijn rol ook gebracht. In zijn dubbelrol als marktvrouw echter deed hij te veel denken aan de heks uit Paulus de Boskabouter. Deze in tonatie was niet zijn sterkste kant. Maar knap gespeeld was het moment van zijn stemmuta- tie, waarin de vrouw weer dui vel werd. In zijn bescheiden rol verdient Robert Prager als de flegmatieke toneelmeester even naar voren gebracht te worden. Knap werk ook van Rein Ed- zard als soldaat Joseph en van danseres An ja Licher, die bin nen enkele vierkante meters de zieke prinses gestalte moest ge ven. Al met al een sterke en unieke uitvoering, waarmee het Resi dentie-orkest en de Nieuwe Ko medie een grote prestatie heb ben geleverd. B. Rijnders NOORDWIJK De balletschool van Nancy Gerdes gaf zaterdagavond een openbare uitvoering in het dorpshuis „De Kuip". In het afgelopen jaar heeft de Dordtse lerares' veel jongeren en ouderen opgeleid en wat zij met deze leerlingen heeft bereikt is bewonderenswaardig. Het werd een indrukwekkend spel van uitbeelding en gratie. Aanstaande zaterdag vindt een herhaling van de uitvoering plaats. LEIDERDORP Het terrein naast de Leiderdorpse brug krijgt een nieuw bouwplan. On langs werd dit plan goedge keurd door de commissie ruim telijke ordening en openbare werken. In het nieuwe plan komt een flat langs de rand van het terrein, dat afloopt van zes tot twee la gen. Door een ruime binnen plaats zal de flat van de be staande bebouwing komen af te staan. De commissie zal zich nog moe ten buigen over de hoeveelheid parkeer- en speelruimte. Ook zal het plan met de bewoners worden besproken alvorens het in de gemeenteraad komt. In het complex komen 136 wonin gen. Er komen 95 twee-kamer flats, 35 flats met drie of vier kamers. Voor wat betreft de be woners mikt men op het perso neel van Heinekens en het Eli sabeth Ziekenhuis. Het ligt in de bedoeling er premie-huurwonin gen van te maken. LEIDEN Bewoners van Leiden en omstreken zijn te gast ge weest in KRO's Brandpunt. Zij zouden de vragenstellers worden in de uitzending van zaterdag avond. Van te voren werden zij geïn strueerd door Ed van Wester- loo: „Ik hoop dat u niet op de „lange latten" gaat staan, wij willen een programma met vaart erin". Hierdoor waren na NOORDWIJKERHOUT In zaal Brama trad zaterdag, avond de muziekvereniging Harpe Davids op onder grote belangstelling. Dirigent J. Mey uit Den Haag wist het gezelschap tot grote hoogte te brengen. Ook het tamboer- en majorettecorps liet en werve lende show zien. Een „authentieke uitvoering".van Bach's Johannes Passion, dit wil zeggen: met gebruikmaking van een authentiek barok-instru- mentarium, brengt problemen mee, waaraan Collegium Musi- cale Gent, Arti Vocale Antiche en Musica Antiqua Amsterdam, gezien hun uitvoering zondag avond in de Stadsgehoorzaal, veel aandacht hebben besteed. Of zij echter alle problemen hebben kunnen oplossen blijft een vraag. Het kleine koor, dat in Bach's tijd uit jongens- en manrenstemmen bestond, is niet „authentiek" te noemen, en daarin ligt het po- bleem. De technieken van oude instrumenten, het non-vibrato van strijkinstrumenten, vraagt aanpassing van de stemmen. Ook van de solo-stemmen. Men heeft daarmee rekening gehouden, maar daarmee was men er nog niet. Een sopraanstem als die van Alinda de nijs, klinkt non-vibra to meedogenloos hard, ongenu anceerd en muzikaal onbewogen. En dit laatste komt niet voor rekening van een voorgeschre ven techniek. Een tweede probleem was dat de grootste partijen, die van de evangelist en de Christusfiguur, in stemtechnisch opzicht, het zwakst bezet waren. Harry Ge- raerts (tenor) en Harry van der Kamp (bas) hebben daarmee NOORDWIJK B. en W. van Noordwijk vinden dat de slui tingstijden van de horeca-bedrij ven ongewijzigd moeten blijven. Vooral in de zomer is men niet Van plan de sluiting te verlen gen. Aan dit besluit is wel de nodige spraakverwarring vooraf ge gaan. Een aantal exploitanten van horecabedrijven had zich tot de gemeenteraad gericht met het verzoek de sluitingstijden van de bedrijven te verlengen. Zo wilden zij 's winters geopend zijn tot 1.00 uur behalve op vrij dag en zaterdag, wanneer men tot 2.00 uur geopend wilde zijn evenals dagelijks in de zomer maanden. 'lit voorstel heeft een storm van protest ontketend. Horeca- Noordwijk verklaarde niet ach ter het voorstel te staan en haar ook niet te ondersteunen. Ook de bewoners lieten zich niet onbetuigd. Op 2 februari richten 33 bewoners van de Voorstraat en Herenweg een brief aan de raad waarin ze een verlenging van de openingstijden afwijzen. Op 6 februari komt er een stuk binnen, dat ondertekend is door <76 ingezetenen. Hierin wordt een strenger optreden tegen or- i deverstoorders gevraagd. In I antwoord hierop verklaart het I college, dat de politie al het mo gelijke doet om de orde- en rustverstoring zoveel mogelijk tegen te gaan. Maar zij kan niet op elk tijdstip en op verschillen de plaatsen op tijd zijn. Het treffen van regelingen om ver dere uitbreidingen tegen te gaan is reeds in studie. Feestavond van bouwvakhond VOORHOUT De afdeling Voor hout van de NKV Bouwvakbond heeft vorig jaar het ledental op 106 kunnen handhaven ondanks dat een aantal mensen van beroep veranderde. Voorzitter Joop Warmenhoven deelde dit mee aan het begin van de feestavond, die in „Boerhaave" werd gehouden. Hij wekte allen op het bonds- werk te blijven steunen en de krachten te l vndelen. Hierna vertoonde Joop Warmen- h' :n oen zclfvcrvaarJi^do kleurenfilm over „Noorwegen 1972". De met humor doorspek te begeleiding van de filmer en de interessante vistechniek vie len bij velen zeer in de smaak. ongewild tot de authenticiteit bij gedragen, want ook Bach heeft deze problemen gekend. Maar, en dit geldt voor Harry Ge- raerts, de grotere vrijheid van de evangelistenpartij en de gro tere bewogenheid (in vergelij king tot die uit de Matth^uspas- sion) heeft hij goed aangevoeld, en daarin schoot hij muzikaal niet te kort. Een sterke bezetting voor de aria's vormden in de eerste plaats Max van Egmond en ver der de countertenor René Ja cobs (voor de altaria's) en de tenor Michiel ten Houte de Lan ge, die overigens hun partij con vibrato zongen. Het koor was van een verrassen de lichtheid en beweeglijkheid. De hoog genomen tempi, ook in de koralen, waren volkomen aannemelijk én klonken verfris send. Bij alle overwegingen van „ja en nee prevaleerde in zijn totaliteit toch het „ja" in deze uitvoering, dié in veel opzichten interessant is gewetst. B. Rijnders Ad Langebent in gesprek met NKV voorzitter Brussel. ZOETERWOUDE Op dc jaar vergadering van de LTB heeft de heer Verhoef langdurig ge sproken over de gevolgen van een „vergrote" EEG voor de veehouders van Nederland. Vooral voor de drie nieuwe partners in de EEG voorspelde de heer Verhoef grote moeilijk heden. Maar ook de veehouders in Ne derland zullen het niet gemak kelijk krijgen. „De nieuwe" drie zullen ons uitdagen, maar met onze geleverde prestaties en bewustzijn van eigen waarde zullen we de hand aan de nieu we ploeg slaan, aldus de heer Verhoef. „We moeten blijven zoeken naar mogelijkheden tot kostprijsverlaging te komen en ons af te stemmen op onze part> De rondvraag spitste zich toe op de kwestie van de veemarkt in Leiden. Er waren nogal wat zorgen over de continuering hiervan en de wijze waarop. Ook de verontreiniging van het oppervlaktewater en de veror dening hierover kwamen nog aan de orde. ALPHEN De nieuwe klauter- school Pico."-> i- rpges ~'i r- enkele wandkleden van dj Al pheuse kr.ns e.res A rn Dijk. Onlangs kreeg de leiding van de school bericht dat zij tot de aanschaf van dergelijke kle den mocht overgaan. n tegenwoordigheid van de kleu- tc-.-s- en de leiding van de school werden cS" kleden officieel over hand gu. Jrie kleuters mochten de wandkleden onthullen. Zij stellen een kasteel, een woning en een boom voor. NOORDWIJK De Noordwijkse recherche arresteerde een 25-ja- rige chauffeur uit Den Haag, die er van verdacht werd een jongen van twaalf jaar uit Lisse te hebben ontvoerd met de be doeling ontucht met hem te ple gen. De knaap, die samen met een vriendje van de sport kwam, werden te Lisse door de chauf feur aangesproken. Hij vroeg hen de weg naar Voorhout en verzocht de jongen mee te rij den en hem de weg te wijzen. Een van de jongens stapte l»\ doch in plaats van naar Voor hout reed de chauffeur naar de afgelegen Nachtegaalslaan te Noordwijk. Hij gaf de knaap geld en trachtte daarna ontucht met hem te plegen. De jongen slaagde er echter in uit de cabi ne van de vrachtwagen te ko men en naar een woning te vluchten, waar hij licht za,z branden. De bewoner, een re servepolitieman. bracht de jon gen naar het bureau. Bij zijn verhoor gal de knaap een zo nauwkeurige beschrijving van de chauffeur en de auto, dat de man binnen twee dagen, in sa menwerking met de recherche te Den Haag kon worden gevat. Hij ontkende aanvankelijk hard nekkig, maar na confrontatie met de jongens uit Lisse legde hij een volledige bekentenis af. „Maanlander" op trimbaan NOORDWIJK Binnenkort zal de trimbaan In de Noordduinen een "maanlander" krijgen. Aan vankelijk dacht men aan enige I kleine speeltoestellen voor kin- deren, die met hun ouders mee komen, maar bij nader Inzien geeft men de voorkeur aan één groot toestel. Het apparaat komt in het centrum van het trim-parcours. Men is tot deze beslissing geko men doordat de kinderen ook de •trimtoestellen gingen gebruiken, maar dan als speelgoed. Hier door werden de toestellen be schadigd en konden de volwas senen, voor wie ze eigenlijk be- doe'd zijn er geen gebruik meer van maken afloop natuurlijk een deel van de aan de orde gestelde proble men niet opgelost, maar het gaf toch stof tot nadenken. Het was voor de Leidenaren een boeiende belevenis. Men geraak te meer betrokken bij de aan de orde gestelde onderwerpen dan dat ooit thuis het geval is. Ook de service was allerplezie rigst. Chauffeur Korenwinder bracht allen met touringcar heelhuids heen en terug. De ont vangst in de foyer was gastvrij en ongedwongen. Vragenstellers kregen in Studio I een apart plaatsje voor de camera's. Bij onderwerpen „Universiteitsbe zetting" en „centen-procenten", bleken er nogal wat opponenten in de studio aanwezig te zijn. Rond kwart voor elf toen de lichten gedoofd en de camera ontmanteld werden, kregen de bezoekers een paar broodjes en kopjes koffie aangeboden. Terug in Leiden stond de Leidena ren een verrassing te wachten: de KRO had een kist met ap pels mee gegeven. Iedereen mocht er een paar mee nemen. Meesterschap van Claus kwam tot uiting in „Suiker" Oegstgeest Als er een ding afgelopen zaterdag bij de op voering van "Suiker" door de Noorder Compagnie In het Rijnlands Lyceum duide lijk naar voren is gekomen, dan is dat wel het meester schap van Hugo Claus. Een minder groot auteur zou er niet In geslaagd zijn een zaal, die voor het merendeel gevuld was met scholieren, een hele avond geboeid te la ten kijken naar een voorstel ling, die het op de meest es sentiële punten behoorlijk liet afweten. De meeste blaam treft in dit verband regisseur Eric Oost hoek. Misleid door de omge ving waarin Claus zijn con flictsituaties heeft geplaatst, heeft hij zich in zijn regie geheel vastgebeten in de so ciale misstanden, die in het stuk aanwezig zijn. Dat deze alleen maar dienen als een perfect opgebouwd decor, waarin zich de tragische driehoeksverhouding Max-Ki- lo-Malou ontwikkelt is geheel aan hem voorbijgegaan. De pasteltinten, waarin Claus de verhouding tussen het door de wol geverfde meisje en de goedhartige dikzak getekend heeft, ontbraken in deze voorstelling geheel en al. De essentiële en absoluut onmis bare slotscène paste duide lijk niet in deze regie-opvnt- ting (of juist een gebrek daaraan) en was er dus maar uitgegooid. Ook was de tekst van Claus flink "gemo derniseerd" met o.a. een aantal drieletterwoorden, die wel humoristisch werkten, maar precies op het verkeer de moment. Gelukkig dat er nog altijd regisseurs zijn, die het beter weten dan de au teur. De bezetting werkte evenmin mee om er een op alle fron ten geslaagde voorstelling van te maken. Rutger Hauer (Max) en Coby Stunnenberg (Malou) bleken zich totaal niet bewust van de geladen heid, die in hun rollen beslo ten lag en zorgden voor het meest vlakke en ongeïnteres seerde spel, ,dat ik sinds lang gezien heb. Hero Muller (Kilo) toonde meer begrip voor zijn rpl, maar kon het met deze regisseur en tegen spelers alleer niet bolwer ken. De avond werd gered door Sacco van der Made en Robert Sobels (de beide Min nes), twee oude rotten in het vak, die weten wat zij met een goede tekst doen moeten. PAUL KORRENHOF

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3