Prof Jos Valentijn kan nu onbezorgd verder studeren JOKE VAN BEUSEK0M LIJKT DUIDELIJK „BADMINT0NM0E' Schneider behaalde judotitel REGEN SCHEELDE KNSB RUIM TON Young ongenaakba; Hulde voor Chinees 5 FE BR lJ!THOF DEN Hf Schietrecords Eland weer als vanouds Ui Florettitel MAANDAG 19 FEBRUARI 1973 AS GRONINGEN Martin Poglajen heeft gisteren in Groningen tij dens 't toernooi om de nationale judokampioenschappen 2 titels veroverd. In de finale van het middengewicht moest de gerou tineerde judoka, die in zijn lan ge sportloopbaan nog geen Ne derlands kampioen was, het op nemen tegen Adri van Polanen. Poglajen, enigszins gehinderd door een knieblessure, toonde zich in de eindstrijd dat hij over meer ervaring dan zijn tegen stander beschikte en won op be slissing van de scheidsrechter. Ook in de titelstrijd alle catego rieën toonde Poglajen zich de sterkste. De fanatiek vechtende Amsterdammer Chris Dolman verwees hij naar de tweede plaats. Het was verrassend dat favoriet Henk Kruis, die bij de zwaargewichten nationaal kam pioen werd, niet verder kwam dan een vierde plaats. In de finale van de lichtgewichten triomfeerde de Amstelvener Ko ning over de sterke Fred Schil der, die met een houdgreep werd uitgeschakeld. Theo Schneider scoorde in de eind strijd bij de halfmiddengewich- ten met eeri heupworp een vol punt tegen de Vlaardinger Hoogendijk. Vincent Boot ver overde eveneens met een heup worp, het kampioenschap bij de halfzwaargewichten. Hij triom feerde over de Amsterdammer Bosman. De resultaten zijn: Lichtgewicht: 1. J. Koning (Amstel veen). 2. F. Schilder (Velp), 3. en 4. C. Brandts (Maastricht) e Hees (Maastricht). Halfmlddengewicht: 1. Th. A. Schnei der (Den haas), 2. F. H. A. Hoog endijk (Vlaardlngen), 3. H. Boersma Mlddnegwlcht: 1. M. Poglajen (Ge leen), 2. A. J. van Polanen (Lel den). 3. J. WIJers (Nljmeger Halfzwaargewlcht1. C. C (Zwolle). 2. .J Bosman dam). 3. T. Hendrlksen (Amers foort). Zwaargewicht: H. Kruis (Utrecht). 2. G, de Groot (Almelo), 3. B. Hen kei man (Maastricht). Alle oaOegorlëen: 1 M. Fogtajen (Ge- leen) 2. C. Dolman (Amsterdam). 3. W.' Peters (Geleen). DEVENTER De hele schaatsa- mateurwereld werd dit weekein de, verzameld in Deventer, op geschrikt door het bericht dat Jos Valentijn een profcontract had getekend. De ISSL zorgde met de aankondiging dat Valen tijn aanstaande zondag zou star ten in het toernooi om de zilve ren schaats in De Uithof een rel die heel Deventer in haar ban hield. Niet in het minst door de manoeuvres van Dit was de reclameboodschap van de ISSL, die door een vliegtuig over het Deventer-schaatsstadion werd de profbond zelf. Want waren er zaterdag al vliegtuigjes boven het stadion verschenen, waarin de wedstrijden om de zilveren schaats werden gepropageerd, zondag maakten de profbazen het nog bonter. „Zilveren schaats op de Uithof met Schenk, Verkerk, Bols en in op vallende rode letter Valentijn", was de leus die de reclame vliegtuigjes met zich meetrok ken. Jos Valentijn schokte de schaatswereld door nog voor het schaats seizoen ten einde is een profcontract te tekenen. LINZ Op de laatste dagen van de Europese schietkampioen- schappen op luchtwagens te Linz hebben de deelnemers uit de Sovjet-Unie niet alleen vier gouden medailles veroverd, maar ook de wereldreoords op de nummers van zaterdag ver beterd. De Nederlandse schutter Willie Hillen werd tiende op geweer. DEVENTER De eerste ereronde in het IJsselsta* dion te Deventer was niet voor de winnaar over de eerste afstand. Evenmin voor Franz Krienbuhl, die daarop een abonnement heeft. De eer ging dit maal naar de Chinese coach, die zwaaiend naar het publiek zijn entree in het stadion maakte. Dat hij nauwelijks op de schaatsen kon blijven staan, was van minder belang. Hij gaf slechts een voorproefje van het geen zijn landgenoten te zien zouden geven. Franz Krienbuhl, de onver- slijtbare 44-jarige Zwit ser, was er natuurlijk in Deventer wel weer bij. Op de 500 meter maakte hij een glorieuze entree. Als een bok schoot hij over het ijs. Beide knieën staken haaks naar voren, zodat het leek alsof hij vierkante bochten reed. Het was maar goed dat de baan omgeven was door een duidelijk zicht bare omheining, anders was de Zwitser al in de eerste ronde het stadion uitgereden. Maar zei de Coubertain al niet eens dat deelnemen minstens zo belangrijk is als winnen? Het was na het spandoek, dat Ard Schenk en Hasse Börjes in Go- fenburg met zich meevoerden ,,ISU and ISSL make love en no war" een koude douche voor alle vredesstichters in de schaatswereld. De KNSB rea geerde dan ook fel op het con tracteren van de door Pfrom- mer als aanstaande wereldkam pioen op de sprint aangeduide Jos Valentijn. Al werd de eerste reactie van KNSB-directeur Co- mello ,,dat is verraad" door de handige jongens van het recla mebureau van de KNSB nog wat diplomatieker verwoord in het officiële communiqué dat Met het tekenen werd uitgegeven. De tekst van zaterdagavond dat communiqué getiteld ,,de zaak Valentijn" luidt als volgt: „Het bondsbestuur van de KNSB betreurt ten zeerste de houding van de ISSL in de afge lopen dagen. Het contracteren van Valentijn voordat deze het jaarlijkse contract met de schaatsbond op 15 maart zou hebben beëindigd, en het vlie gen met reclamevliegtuigen bo ven het stadion wordt als provo cerend ervaren. Een dergelijke houding schept een atmosfeer, welke niet bevorderlijk is voor het houden van een vrudhtbaar gesprek tussen de ISU en ISSL in de nabije toekomst. De bond betreurt tevens het feit, dat Va lentijn afgezien van een mede- gevlogen. danks zou het dagelijks bestuur van de bond Valentijn maandag uitnodigen voor een gesprek deze week in ieder geval voor a.s. zaterdag teneinde de consequenties van zijn stap door te praten. Deze zijn: a. terugbe taling van de 15.000 gulden, wel ke de bond in zijn begeleiding in het huidige seizoen heeft geïnvesteerd: b. terugbetaling van het renteloos studievoor schot van 1600 gulden, welke hij van de bond heeft ontvangen; c. het verlies van zijn amateursta- tus als schaatsenrijder. Het waren argumenten waar het 20-jarig sprinttalent uit Ter Aar maar weinig tegenover kon stel len. „Ik heb getekend omdat ik mijn overgang naar de profs zie als een sportieve promotie. Ik werd bij de amateurs alleen maar verslagen door Moeratov. Nu moet ik het gaan opnemen tegen vedetten als Keiler en Börjes", vervolgde Valentijn. „Ach en het profcontract was zo goed dat ik nu ongestoord kan studeren en nog wat kan overhouden ook". nodige opschudding. De ISSL- praeses wilde namelijk een vrij kaart hebben om de wereldkam pioenschappen te volgen. Na een discussie met DlJC-voorzit- ter. Wil van der Plas, kocht hij raison van 62 gulden twee kaartjes voor beide dagen. Hij verkeerde overigens slechts een half uurtje op de tribunes. En nadat hij zijn pogingen om via dr. Lap gesprekken met de rij ders in hun kleedkamers door de officials „nee er komt nie mand in de kleedkamers" zag gedwarsboomd verdween hij met de stille trom. Neely had overigens al wel een gesprek gehad met de aan staande wereldkampioen Goeran Cleason. De Zweed stelde echter erg hoge financiële eisen. Mede ook omdat hij in feite geen trek heeft in een profcontract. Na af loop van dat gesprek verklaarde Neely, dan ook teleurgesteld „Wij van de ISSL hebben nu ons laatste aanbod aan Claeson gedaan. Als hij nog prof wil worden moet hij maar naar ons toekomen". Daar ziet het niet naar uit want Claeson spotte na het wereldkampioenschap „als ik prof zou worden moet ik erg veel geld hebben". Naast Clae- De huldiging son wilde Neely ook Sten Sten- sen benaderen. BERT VOSKUIL de snelste meterrijders: v.l.n.r.: Mas Suzuki (3e), Bill Lanigan (le) Goeran Claeson 2e). het contract half negen logenstrafte Valentijn zijn eer der geuite beweringen dat hij tenminste nog twee jaar ama teur zou blijven. „Ach een mens mag toch wel terugkomen op een eerdere beslissing. En alles ging zo snel in zijn werk", was het slappe verweer. Valentijn overlegde voordat hij tekende nog wel met een jurist en er lij ken zelfs mogelijkheden in te zitten dat hij de 15.000 gulden dwangsom niet aan de KNSB hoeft te betalen. Valentijn deed er zelf erg geheimzinnig over. Hij mag overigens wel het be drag dat de KNSB-sponsor, de Friesche vlag producent op zijn spaarbankboekje heeft gestort 'behouden. deling aan coach Pfrommer, Naast Valentijn, beide dagen in geen contact heeft opgenomen Deventer aanwezig als toeschou- met het bondsbestuur over zijn wer, zorgde ook de president overgang naar de ISSL. Deson- van de ISSL Ned Neely voor de Kees Verkerk was ook in Deventer om naar zijn zeggen „jong ta lent op te sporen". Van onze paardesportmede- werker HILVERSUM Eland heeft gisterenmiddag op de Hil- versumse draversbaan weer het eerste prijzengeld 5000 gulden voor zijn Haagse eigenaar Gerard van der Elshout in de wacht gesleept. Het heeft er echter lang naar uit ge zien, dat de combinatie Eland—Jan van Dooye- weerd niet zover zou ko men. Na de start in deze draverij over 2440 meter —waarin Eland een handicap had van 25 meter namen For Ever en de nieuwe Franse import van eigenaar Sjeng Hendrikx de leiding. Ai- glon had verleden week bij zijn eerste optreden makkelijk ge wonnen. Eland was matig weg aan de start. De leiding was in de laat ste bocht nog onveranderd. Eland was opgerukt tot de vijf de plaats en moest in het laat ste rechte stuk een eindsprint achter zijn nieuwe sulky inzet ten. For Ever zakte terug en Aiglon had een klein foutje ach ter de rug. Een boeiend gevecht om de eerste plaats in het laat ste rechte stuk. Op zeker ge wonnen door Eland, in de prachtige tijd van 1.21.1 Jan van Dooyeweerd na de strijd „Het is ditmaal niet gemakke lijk gegaan. Aiglon tweede plaats —is een goed paard en is in de Nederlandse top goed op zijn plaats". Op de derde plaats kwam Florissant. Dinsdagavond koerst Hilversum weer verder: de eerste start ls om zes uur. De Ups: Gareel-prijsmet trio: Karollne. King Belwln en Karin van de Waard. FllacreprljsKlmberly Gregor. Kld Eemshorn en Karonja. Karos-prijs met tria: Jupller Schans. Klaartje en Impuls W Landauer- prijs: I: Irish Kennedy. Tmpala Gregor en Ivo D. Jurlksha-prljs: In- grld Hanover. French Mac en Ger- manla. KoetsprIJs: Ideal Dear. Isard H en Iltus Hollandla. Amotrl- eewln terkampioenschap V met tri*: Karei Duke. Heldin en Idle Way FlacreprlJs. tweede afdeling: Kalief R. Lonely Star en Robold. Glg-pUJs Kim Nardlnclant. Jasper en Isabel G. Landauer-prijs (tweede afdeling) Jan Pom B. Julius Caesar en Joop Hollandla. Van onze sportredactie uitstekende prestatie van Mar jan Luesken die haar versloeg met 11—7, 7—11 en 9—12. In het herendubbel finale waren ook drie games nodig. Piet Ridder en G. v. d. Vlugt zegevierden over de Drop Shot-combinatie Weijs/Paleewong met de cijfers 15—3, 9—15 en 15—7. gereis de laatste maanden. Het- Wonderbaarlijk en gezien het geen echter niets af doet van de slechte licht weer begrijpelijk 12, 17-18 en 12-15. Bij het heren enkel ging de titel naar Piet Ridder. Clement Wortel staakte in de tweede game de eerste had Piet gewonnen met 1015 door een blessure. DEN HAAG Heel de Neder landse badmintontop op Ag nes Vermeulen-Geene na was in het strijdperk bij het tiende Benelux-toernool in de Sporthal Lindo-Duin in Scheveningen. Or ganisator Ernst: Het is ditmaal niet moeilijk geweest de top te krijgen. Ze behoeven geen in schrijfgeld te betalen en ook het materiaal is door ons beschik baar gesteld". De Nederlandse topspelers en speelsters waren niet best te vreden over de omstandigheden waaronder in de Lindo-duin moest worden gespeeld. Het licht is op vele plaatsen onvol doende, terwijl de schijnwerpers op andere plaatsen te scherp stonden afgesteld. Daar door verliepen er ook vele par tijen in drie games. Voor het talrijke publiek is het Benlux- toernooi dan ook een evenement geweest, waarvoor je het nodige geduld moest opbrengen. Zater dagmiddag om twaalf uur ging men van start, terwijl gister avond rond zeven uur de prijzen konden worden uitgereikt. Me de-organisator Martijn Massar: „We konden twee dingen doen. de inschrijving beperken, of een Marathon-toernooi ervan ma ken. Dat laatste is het geval ge weest, vele malen konden we de top niet krijgen en moesten we het op het Benelux toernooi met de minderen doen. Deze moeten nu terwijl onze nationale top en jeugdtop het toernooi bezoe ken toch ook de kans hebben te spelen. 46 dozijn shuttles werden er stuk gesla gen voordat de uitslagen be kend konden worden gemaakt. De spanning was te snijden in de finale gemengd dubbel. In de tweede game liet Rob Ridder de bekende kreet horen „Pollens", terwijl Joke van Beusekom na de tweede game met een glim- lach vertelde: „We houden het gewoon spannend". Ten slotte verloor Joke van Beusekom HHIHiHiHiHHHHHNHMMI Van Ginneken van Marjan Luesken en Rob Ridder met 15- Joke van Beusekom heeft een vermoeide trip was het feit dat de twee Neder landse topdames Joke van Beu sekom en Marjan Luesken te gen de Vijfsluizen combinatie Marjolijn Kroon en Hennie Wes- dorp drie games nodig hadden. De eerste game werd in de verlenging met „licht te gen de Vijfsluizen-combinatie ra zegevierden Joke en Marjan met 151 en 157. ISSL-president Neely moest een kaartje van 62 gulden voor het Deventer stadion kopen. Het slechte weer bij het wereld kampioenschap schaatsen scheelde de KNSB zeker ander halve ton. „Want bij goed weer waren er zaterdag zeker 2.500 en zondag zeker 3.500 man meer de poorten van het schaatssta- dion binnengegaan", aldus KNSB-directeur Comelio. Door dat er nu ruim 25.000 toeschou wers (zaterdag 10.856 en zondag 14.200) de tribunes bevolkten, leek de KNSB een verlies van 160.000 gulden. Daar staat wel tegenover, dat de Deventer kunstijsbaan 'n vaste zittribune rijker is, waaraan de KNSB 325.000 gulden bijdroeg. Als er inderdaad 6.000 man meer wa ren gekomen had de KNSB met de organisatie van het wereld kampioenschap schaatsen (dat vier jaar geleden nog 375.000 gulden aan winst opleverde), quitte gespeeld. Kees Verkerk was beide dagen op de hoofdtribune ijverig bezig de resultaten van zijn amateuristi sche collega's bij te houden. Toen hijop een gegeven ogen blik in de lens keek van het toe stel waarmee een fotograaf „op jacht" was, zei de Puttershoe- ker: „Ik ben hier op zoek naar jong talent". Klaas Schenk, vader van 's we relds beste schaatsenrijder Ard Schenk, kwam na de tiende rit op de 5.000 meter zaterdagmid dag verkleumd van de tribunes. „Het is geen stijl", zei Klaas Schenk, „dat ik na zestien bondscoach te zijn geweest, niet eens ben uitgenodigd en noegen heb moeten nemen een plaatsje op de tribune, kaart heb ik notabene zelf i ten kopen". Klaas Schenk verder: „En ik zo naar de prestaties van Hans van Helden en s anderen, dan zijn het toch derdaad maar amateurs leken bij Ard". Voordat Piet Kleine op de dag aan zijn 5000 m rit zo ginnen, was de man uit iandscheveld lange tijd ont baar. Kleine bevond zich no de kleedkamer terwijl de i ker bij herhaling smeekte de Nederlander toch vooral de start zou verschijnen, coach Leen Pfrommer wist niet meer. In alle hoeken ten zocht hij, totdat eindt Piet Kleine op de baan scheen. Tot opluchting Pfrommer en tot vreugde het publiek dat onmiddellijk koor de schone hymne meer doen" aanhief. Het te laat verschijnen Piet Kleine had wellicht iet maken met het minder ge centreerd rijden van de Ne landers tijdens de eerste Hans van Helden presteerde op de 5000 m tijdens het ne van de eerste bocht nog n V zijn handschoenen ae ken. En tijdens de hij naar de tribunes zeggen wilde „zien jullie V wel". Wel de toeschouwers ff ben hem gezien, maar nietl nend. INZELL Sheila Young, wereld kampioene sprint, heeft zater dag zonder noemenswaardige tegenstand de 500 en de 1000 meter van wedstrijden te Inzeil gewonnen. De krachtmeting met Olympische kampioene Monika Pflug bleef uit omdat de West- duitse trainer zijn rijdster liever spaarde. Monika Pflug is pas hersteld van een blessure en trainer Höfl vond de wedstrijden van het ko mende weekeinde om het we reldkampioenschap voor klasse mentsrijdsters in Stromsund be langrijker dan de confrontatie met Sheila Young. Westduitser Lichtenstern vierde opnieiuw op de 500 ra chti in 40.45 seconden. (Ned.. 46.67, (W.D.) 46.89, 46.10, 3. Froukje Jongsma 6. Monika StüUlc 3. Christie Dufter 1.40.50 eter: l.Llchtenstern 40.34. Heida (Ned.) en Nooltgedagt (Ned.) 41.52. 4 Beyer (VV.D.) 41.56. 5. Eicher (W.D.) 41.96. 6. Vriend (Ned.) en Kopp (W.D.) er: 1. Helda 1 mlnvut 23.58 Elchner 1.24.85, 3. Lichten. .24.91. Ook zondag zegevierde de sprint- kampioene Sheila Young op bei de afstanden. Da tijden waren iets beter dan die van zaterdag: 43.61 sec. en 1.30.52. Bij de he- Jan Heida andermaal de 1000 meter, nu in 1.23-50. De DEN HAAG —Tijdens de Nf landse kampioenschappen men op floret heeft Zaal V uit Amsterdam zowel bij dt ren als de dames de titel overd. De Amsterdamse éqt versloegen in de finalerond E] Valkeniers (Haarlem). De belangrijkste resultaten dames, finale: Visser Ara dam (Annemarie Tonneke Petrus, Helen Ko Ine Leunenberg)—Valke Haarlem (Yvonne Boomg Lenie Kokkes, Caroline vai Hem, Ingrid van Laere) Om de derde plaats: KLM stelveen (Marion Dwinger, grid Heydenrijk, Ida R Astrid Broekman)—De Wapenbroeders Den Haag ma Sloos, Nelleke Wagen N 1 Wilma Huguenin, Grietje den Boer) 94. HEREN, finale: Visser (E !n'c bracht, Koster, Van Leef?8 Siffels)Valkeniers (Kn lkei Boutmy, Mosman, Janssen ®"v 3, om de derde plaats: ";.c (Godhelp, Dwinger, 1 *.'J Dirks)Zaal Kardolus Be: 1,1 zen (Van den Berg, Blok ro6 Rijn, Knigslow) 8—8 (57—"

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16