Toenadering in Ulster voorkomt executie W. Kok - NVV - kreeg flauwte idócSou^ont NIET MIS Provincie werkt mee aan beter openbaar vervoer Den Haag-Leiden GEEN SPRAKE VAN KOMPLOT IN JORDANIË ZATERDAG 17 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT Italiaanse schoolkinderen tonen een collectie in Turijn: links een jas in Schotse wo{, waarbij kraag en manchetten zijn afgezet met rood en zwart apenbont. Het jac rechts is afgezet met hetzelfde bont in wit en zwart. Tien maanden voor dood op verzoek ROTTERDAM (ANP) De techtbank in Rotterdam heeft 22-jarige Rotterdamse Jannie T. veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk. De officier van jus titie had een zelfde straf geëist. Ot rechtbank achtte b'ewezen dat de jonge vrouw vorig jaar de 41-jarige Rotterdamse wapen handelaar E. Sies op diens uit drukkelijk verzoek met een pi stoolschot van het leven beroof de. Het drama maakte een ein de van een jarenlange liefdes verhouding tussen Jannie T. en de wapenhandelaar. Beiden wa ren tot de slotsom gekomen dat de verhouding uitzichtloos ge worden was, nadat de echtgeno te van de wapenhandelaar deze had ontdekt. Tijdens de behan deling van de zaak, veertien da gen geleden, verklaarde Jannie T. dat beiden voor het dodelijke schot al twee mislukte zelf moordpogingen hadden gedaan. Nadat de jonge Rotterdamse vrouw haar minnaar, zoals was afgesproken, had gedood -met een pistoolschot in het hoofd, durfde ze de hand niet meer aan zich zelf te slaan. Tbc-controle op scholen afgeschaft 9EN HAAG (ANP) de TBC- controle op de scholen wordt per 31 juli dit jaar afgeschaft. Dit heeft van het ministerie van Volksgezondheid gisteren mee gedeeld. De maatregel is het gevolg van de sterke vermindering van het aantal tuberculosegevallen on der scholieren. Volgens een woordvoerder van volksgezond heid wacht de maatregel nog op een formele kabinetsbeslissing, 'et ls de bedoeling na 31 juli een nieuw bewakingssysteem in te voeren, waarbij drie TBC-con- trolecentra overblijven. De cen tra zullen komen in Zuid-Hol land, Overijssel en Zuid-Lim- hurg, omdat hier relatief de meeste TBC-gevallen voorko- Zege Ajax 'iraeus Ajax heeft gisteren zijn tweede wedstrijd in Griekenland gewonnen. In Piraeus werd Olympiakos voor 40.000 toe schouwers met 2—1 verslagen. De ruststand was 1—1. lelzer opende de score na negen minuten. Viera maakte gelijk in de twintigste minuut. Een kwar tier na rust zette Ger Mühren Ajax opnieuw op winst met een doeltreffend afstandsschot. Olympiakos had kort voor het doelpunt van Mühren een straf schop ongebruikt gelaten. Ux speelde met: Wever: Suurbler. Schllscher. HulshoM, Krol: Ger «ueitren. Neeskens en Arnold MUh- fW: Hep. Cruijtt (Haan) en Keizer OOoton). (Van onze correspondent ROGER SIMONS) LONDEN De 29-jarige Noörd-Ier Albert Browne, die in Belfast ter dood veroodeeld werd wegens moord op een politieman zal niet worden opgeknoopt. Als hij in beroep gaat, zal minister Whitelaw hem vermoe delijk in naam van de Britse regering genade verlenen. dc drie anderen ook protestan ten waren. Zij werden in 1970 vrijgesproken van moord op een politieman in de beruchte Shan- kill Road. Datzelfde jaar liepen ze echter gevangenisstraffen op wegens ongeoorloofd wapenbezit er. het gebruik van vuurwapens om mensenlevens in gevaar te brengen. Browne is protestant en lid van de para-militaire vereniging voor de Defensie van Ulster (UDA). In oktober van vorig jaar had hij een auto gestolen, waarmee hij over een snelweg reed. Agent Andrew Harron probeerde hem tegen te houden. Browne vuurde een revolver af naar de politie man, die getroffen werd in het hoofd en vier dagen later stierf. Een katholieke rechter heeft Browne de doodstraf gegeven. Na de uitspraak verklaarde een zegsman van de UDA, dat Browne déze straf niet verdiend had, omdat er geen kwestie was van voorbedachtheid. De woord voerder zag in dit vonnis het begin van een jacht op „loyale" (protestantse) Ieren. Het is duidelijk, dat de protestan ten scherp zouden reageren als Browne opgeknoopt werd. Spaart de overheid echter zoals verwacht zijn leven, dan zullen militante katholieken mopperen, dat hij genade krijgt omdat hij een protestant is. Geen beul In een land waar de laatste twee jaar minstens 700 moorden ge pleegd werden, zou Browne's opknoping de toestand alleen maar explosiever maken. Er zijn trouwens nog andere rede nen waarom een genadeverle ning zich opdringt. De eerste is van praktische aard. Groot-Briütannië heeft geen openbare beul meer, die rond reist om ter dood veroordeel den te gaan opknopen. In Engeland, Wales en Schotland is de doodstrif afgeschaft se dert 1965. Deze maatregel gold echter niet voor Noord-Ierland, dat toen nog een eigen regering had. Uister volgde in 1966 het voor beeld van de rest van het Ver enigd Koninkrijk, behalve voor moorden, gepleegd op politie mannen en soldaten. Browne is de eerste Noord-Ier sinds 1961, die de doodstraf krijgt. Dit vonnis verraste vele Britten, die meenden dat de doodstraf afgeschaft was in heel hun land. Het eiland Jersey is do enige andere uitzondering. Ondanks het feit, dat in Ulster sinas 1969 al 34 politiemannen, 150 militairen en 30 leden van het Ulster Defence Regiment (een soort burgerwacht) ver moord werden is Albert Brow ne slechts de vierde Noord-Ier, beschuldigd van een misdaad waarop de doodstraf staat, e ironie van het geval wil, dat Toenadering Een belangrijke politieke reden waarom Albert Browne niet op geknoopt zal worden, is het voornemen van de hoofdzakelijk katholieke sociaal-democrati sche en labourpartij van Ulster om besprekingen aan te knopen met de „United Loyalist Coun cil", de raad waarbij zeven mi litante protestantse organisaties aangesloten zijn. William' Craig, de fanatieke voor zitter van deze raad, neemt geen afwijzende houding aan. Craig verklaarde gisteren dat het katholieke verzoek volgende week besproken zou worden tij den? een vergadering en dat het antwoord van de protestanten vermoedelijk gunstig zou zijn, „tenzij de katholieken willen praten over Ulsters eventuele toetreding tot de Ierse repu bliek". Eerder in de week heeft Craig ge zegd, dat hij van Noord-Ierland een autonoom dominion wil ma ken. De eerste schuchtere poging tot toenadering tussen gematigde katholieke polici en militante protestanten wordt in Londen als een zeer gunstig teken be schouwd. Sommige waarnemers voorspellen zelfs „een belangrij ke politieke doorbraak". Daar zit ze dan. Miss TV Europa, de Utrechtse Sylvia Kristel, op haar overwinningspremie, een Mercedes 350 SL, waarvoor in de au towinkel ruim 40.000 gulden Inoet worden betaald. Sylvia lacht vriendelijk, maar of ze echt blij is moeten we nog afwachten. Ze heeft immers geen rijbewijs. Sylvia, die met haar prijs op de Per sonenauto RAI te bezichtigen was, heeft haar Miss TV-Europa titel niet alleen kunnen veroveren vanwege haar fraaie Hjn, maar ook vanwege haar intelligentie, zodat verwacht kan worden, dat ze haar rijstudie spoedig met goed gevolg zal beëindigen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tijdens een interne beraadslaging gedurende een schorsing van de openbare discussies in de Sociaal-Economische Raad is het SER-lid Wim Kok (35) gistermiddag plotseling onwel geworden. De heer Kok bleek door een flauwte bevangen te zijn. Een Ijlings ontboden dokter vond de gezondheidstoestand van de heer Kok geruststellend, maar stuurde zijn patient wel naar huis. Wim Kok is voorbestemd om voorzitter van het NVV te worden. Hoewel men in de SER zeer geschokt was door het incident had men toch niet de verwachting, dat het de kandidatuur zal beïnvloe den. Zesmaal twee handen aarde waren er nodig voor een ceremoniële aanplant van een boom In de tuin van St.-Pal's Cathedral in Londen. De boom is een Canadese spueresdoorn, die speciaal vanuit Montreal was overgevlogen bij gelegenheid van de opening van een nieuw Canadees bankierskantoor in Londen. Bankiers en officials schudden gezamenlijk hun handen leeg. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De provincie Zuid Holland zal alle medewerking ge ven aan de verbetering van het openbaar vervoer in het gebied tus sen Leiden en Den Haag. De provinciale bestuurscommissie voor het verkeer heeft zich gisteren in een vergadering opgesteld achter de plannen van de werkgroep Milieubeheer Leiden voor een experi menteerproject met het openbaar vervoer in deze streek. Tot nu toe heeft het provinciaal bestuur zich nauwelijks bemoeid met het openbaar vervoer en de integratie daarvan. Binnen het raam van de streekplannen heeft het provinciebestuur echter bevoegdhe den voor de planning van het openbaar vervoer. „Het openbaar streekvervoer is op de laatste adem na dood", consta teerde gedeputeerde dr. Eijslnk gisteren, reden waarom de commis sie gisteren besloot medewerking te verlenen aan het op korte ter mijn aanpassen van de moeilijke punten in het streekvervoersnet en op langere termijn het openbaar vervoer als een der belangrijkste uitgangspunten te nemen voor planologische plannen. Veel hangt nu af van gemeentebesturen en streekvervoersbedrijven voor de uitvoering van het experimenteerproject, waarvoor zoals bekend extra subsidie is gevraagd aan de minister van verkeer en waterstaat. Akkoord over KLM-cao-s UTRECHT (ANP) - De KLM, de drie bij de vakcentrales aange sloten vervoersbonden, de ver eniging van hoger KLM-perso- neel en de drie verenigingen van vliegend personeel hebben overeenstemming bereikt over de hoofdlijnen van een looncon- tract voor 1973. Dit heeft de al gemene christelijke bond van vervoerspersoneel meegedeeld. Op basis van het centraal ak koord is men het eens geworden over een indexering (prijscom pensaties), een algemene loons verhoging van 3 procent, uit breiding van de vakantie en verhoging van de vakantietoe slag met 0,4 procent. Over een aantal andere wijzigingsvoor stellen wordt het overleg nog voortgezet. Universitair AMSTERDAM De heer B. L. G. Bakker is aan de vrije uni versiteit te Amsterdam geprom. tot doctor in de wisk. en na- tuurw. op het proefschrift „Ex ploration of Philips, plot using separable potentiaals". Prom, prof. dr. R. van Wageningen. Een belangrijk deel van de dag heeft de SER besteed aan het antwoord op de vraag hoe de raad vanaf volgend jaar moet worden samengesteld. Met name ging het erom, of en hoe de N-aJerlandse centrale van ho ger personeel een categorale organisatie in de SER moet worden vertegenwoordigd. De „erkende" vakcentrales wilden voor de NCHP geen zetel af staan, maar evenmin het aantal zetels uitbreiden. Namens hen stelde de NKV-er Spit, dat het hoger personeel „een zeer schimmig begrip" in ruime mate door de vakcentrales wordt vertegenwoordigd. Hij stelde voor de hele problema tiek van de vertegenwoordiging in de raad nog eens in studie te nemen. Zeker heeft de vakbewe ging behoefte aan beraad in ei gen kring. Vandaar dat de zaak over ee nmaand opnieuw aan de orde zal komen. DE HEER W. KOK Metaalbonden willen acties UTRECHT (ANP) De centrale raad (het hoogste wetgevende orgaan) van de industriebond NKV heeft het tot dusver ge voerde cao-beleid van het cen- traai bestuur op een vergade ring in Utrecht met algemene stemmen goedgekeurd. De ver gadering heeft het bestuur ge machtigd, de CAO-eisen zonodig kracht bij te zetten door middel van acties. Het bestuur kreeg toestemming, daarvoor bonds- gelden vrij te maken. Met een overweldigende meerder heid hebben ook de leden van verschillende ledenvergaderin gen uitgesproken voor het voe ren van actie om kracht bij te zetter aan de eisen van hun bond bij de vernieuwing van de cao voor de metaalindustrie. In enkele gevallen vergaderden le den van de industriebond NVV samen met leden van de indu striebonden NKV en CNV. -wmmazmr i,1 Het kan het weekje wel worden S er op de keper beschouwd in Nederland na de schok van de no- vemberverkiezingen niet veel opzienbarends gebeurd, de laatste volle week van februari zou wel eens een kentering kunnen bren gen. De kabinetsformatie moet dan in een beslissend stadium gera ken; en of mr. Burger nu slaagt dan wel faalt, daarover zullen in de publieke opinie harde noten gekraakt worden. Maar de periode van 18 tot 25 februari kan de natie in de bekende zin des woord „het weekje wel worden", indien met acties bij Hoog ovens en Groot Metaal de sociale rust op grote schaal wordt omge zet in harde arbeidsconflicten. Het klimaat is daarvoor door de so ciale partners in de industrie rijp gemaakt. Werkgevers en vakbonden hebben in 2e instantie wel bevestigd dat het centraal akkoord voor 1973 een nivellerende loonpolitiek ver biedt noch eist. Maar dat is dan een van de weinige hoofdpunten waarover ze het eens zijn. De werkgevers in de metaalindustrie weigeren een C.A.O. te aanvaarden waarin industriebonden hun ni- velleringsbeleid opleggen aan niet door die bonden vertegenwoordig de werknemers. De industriebonden maken van hun kant hiervan een breekpunt en ze eisen ook toepassing van de collectieve arbeids- sovereenkomst op bedrljfsgenoten die dit niet willen. Inkomensbeleid Om het principe van een ander, sociaal rechtvaardiger inkomens beleid gaat het al lang niet meer. Dat wordt ook in de meeste beambtenbonden als juist erkend; ook het woensdag bij mr. Burger ingediende program der confessionele partijen spreekt zich uit voor een beter Inkomensbeleid en maakt geen bezwaar tegen verhoogde belastingtarieven voor de beterbetaalden. Maar het gaat om het tempo waarin en de manier waarop. De Indu striebonden eisen spoed, hebben er geen bezwaar tegen wanneer in het geval van kleine middengroepers risiko's worden genomen en wensen buiten beschouwing te laten de verzwaarde druk welke mensen boven de loongrens ervaren uit diverse overheidsmaatrege len. Een economisch expert van de N.V.V.-bond heeft bij de berekenin gen welke hij tegenover de nivelleringsklachten van de werkgevers stelt, dan ook geen zin met fiscale consequenties rekening te hou den. Hij gaat ervan uit dat alle beter-betaalden wel een flink stuk fiscale druk van zich weten af te wentelen, maar handelt dan even grof als de liberaal die klaagt over misbruik van de sociale wetge ving op grote schaal. Opportunisme Om haaét te kunnen maken met toenadering van inkomens windt men in de industriebonden het beperken van de prijscompensa tie voor hogere inkomentrekkers veel interessanter dan het „centen in plaats van procenten" wat betreft de reële loonsverhoging. Kennelijk zit hier een stukje opportunisme in het spel, omdat momen teel de prijscompensatie meer betekent dan de ruimte voor reële loonsverbeteringen. Het is juist dat beter-betaalden aan prijscom pensatie niet mogen „verdienen" omdat dan inderdaad de inflatie in de hand wordt gewerkt. Maar het lijkt ons niet Juist daarbij de fiscale en andere consequenties tot „niet terzake" te proclameren. Dit kan werknemers die beslist niet thuis horen in de groep „kapita listen" dermate irriteren en feitelijk onrechtvaardig behandelen, dat ze blijvend hun heil buiten de grote vakcentrales zullen gaan zoeken en daarmee het polarisatievraagstuk een extra complicatie bezor gen. Davos, een benauwde gedachte Het is 'n even ontstellende als benauwende gedachte. Als de leden van de vereniging tot behartiging der belangen van Nederlandse longlij ders hun bestuur waren gevolgd zou de asthmaklinlek in Davos, waar zoveel ernstige zieken hun kostbare gezondheid hebben her wonnen, van de kaart zijn geveegd, zijn gesloten. Het nu versche nen rapport van de onpartijdige commissie van onderzoek heeft hen in het gelijk gesteld met hun actie tegen het voornemen van het be stuur. De leden blijken met een kluitje in het riet te zijn gestuurd. De commissie heeft de motieven van het betuürom tot sluiting over te gaan (teruglopend patiëntenbestand, financiële exploltntlemoellljk- heden) ontzenuwd. Dat blijken geen steekhoudende argumenten te zijn. De werkelijke door het bestuur nooit uitgesproken motie ven blijken te zijn. dat het bestuur niet meer Ls opgewassen tegen de organisatorische en bcleidschaos In Davos. waartegen 't niet tij dig is opgetreden. En daar had dan een belangrijk stuk volksge zondheid aan moeten worden opgeofferd. Het is nauwelijks te gelo ven. Het bestuur heeft besloten zijn functies op de komende ledenvergade ring beschikbaar te stgllen. We kunnen ons ook moeilijk voorstellen, dat dc leden nog vertrouwen hebben in dK bestuur. Aon de leden de moeilijke taak de zaak opnieuw op poten te zetten. Want de kliniek in Davoo kan blijven bestaan,zij het niet in haar huidige vorm, zo heeft de commissie van onderzoek geconcludeerd. Wat dat laatste betreft, zouden we willen zeggen uiteraard. Want er zal niet alleen in Nederland, maar ook ln Davos schoon schip moeten worden ge maakt. Cairo (AFP) De Palestijn se guerrillabeweging „El Fatah" heeft in een memo randum aan de Arabische regeringen, dat in Beiroet gepubliceerd, verklaard een aantal revolutionairen, die op het punt stonden naar het bezette gebied te gaan, door de Jordaanse inlichtingendienst zijn gearresteerd tengevolge van de samenwerking met de Israëlische dienst. dat de berichten omtrent Het Jordaanse ministerie i Bin- het beramen van een staatsgreep in Amman on juist zijn. „El Fatah" zegt dat donderdag >vr «t '-i W Vijf jaar oud en een wegduivel in de dop. De banden die om zijn speelgoedauto zitten zijn goed voor snel heden van 300 kilometer per uur, mar ze wegen slechts 7 kilo per stuk. ongeveer de helft van wat een normale autoband weegt. nenlandse Zaken had donderdag bekendgemaakt dat enkele per sonen die Jordanië wilden bin nenkomen om handelingen te verrichten die nadelig waren voor het land. wnren gearres teerd. Kranten in Beiroet meld- don dat leden van de Zwarte Septemberorganisatie een sa menzwering hadden beraamd tegen de regering van Koning Hoessein, die momenteel In de Verenigde Staten zijn witte broodsweken doorbrengt. Hoes sein zou direct naar Jordanië terugkeren. Maatregelen universiteiten Barcelona BARCELONA UPI De Spaanse regering heeft gisteren het sta tuur van de drie universiteiten van Barcelona opgeschort, waarmee het aantal universitei ten in Spanje waar noodmaatre gelen van kracht zijn, op vijf la gekomen. In juli werden noodmaatregelen van kracht voor de twee univer siteiten van Madrid. De universiteitsbesturen hebben nu de macht studenten te schor sen of uit te sluiten die „het normaal functioneren van aca demische instellingen en het universiteitsleven verstoren".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7