V er voer s-experiment in streekplan voegen College het oude blijft bij standpunt Restauratie Sassenheim bijna gereed Busvervoer in Bollenstreek sluit niet aan op pendelen LTB kritisch over streekplan stad en streeknieuws Verkeerscommissie in Staten: Volksdans feest in ,,'t Hok" Wat u moet weten I^AGINA 3 ZATERDAG 17 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT we in gewestelijk verband vol doende kracht kunnen opbren gen. De Leidse Baan lost niets <S) tlng?^ ilDEN/DEN HAAG „Leiden Kla-" heeft een busbaan gemaakt: ik 'iïudlu. leb n0g n0oit ZO n rotzooi mee" 3.55-24~gemaakt. Welke verkeersdes- tundige heeft zo'n situatie kun- We moeten, om het autoverkeer ontwerpen?" in te dammen, het openbaar ras een van de hartekreten, vervoer stimuleren en het in re- waarmee de heer M. v.d. Voet latie brengen met andere func- gistermorgen in de verkeers- ties in het streekplan. •kè*sifcommissie van provinciale sta- .Als we er alleen het selectief ge- Is (21 Hap 1975 te lijf ging. het plan, ontwikkeld door de 3.55-bi amenwerkende vervoersmaat schappijen NS, West-Nederland NZH heeft ook de Werk groep Milieubeheer aan de Leid ie Universiteit een fiks aandeel jehad. heer Van der Voet: „De Leid- h se Baan még niet. Maar we ;dedeli Rijgen wel een tramlijntje van /prh™ le NS naar Katwijk. Terwijl de iKatwijkers allang niet meer in ,eiden gaan winkelen. Ze trek en naar Den Haag". De heer ,/an der Voet was een van de idh>s< (weinige) statenleden, die zich t soïiijorgen maakten over de practi- buji( sche uitwerking van de voorge komen integratie van het ver- K' voer in de regio. .3*0 (deputeerde Eysink stelde in het vooruitzicht dat de visie van de de ^Werkgroep („dat is een uit- gangspunt") in de provinciale gstha plannen zal worden ingepast. Dat zal in de integratie voldoen- moeilijkheden opleveren, dan zal moeten blijken of bruik van de particuliere auto maar door bereiken, dan is al veel opgelost. In antwoord op de opvatting van twee statenle den dat ook het onderhavige ex perimenteer-project maar kor- te-termijnwerk en een facet van het totale probleem is, zei de heer Eysink dat het doel van het vervoersplan is: het wegne men van bottle necks op korte termijn en op langere termijn het verbeteren van de infra structuur. „Misschien is de kritiek die we kregen wel in hoofdzaak gegaan tegen het feit, dat we te veel op lange termijn hebben gewerkt en we, wat op korte termijn kon gebeuren, te lang hebben laten liggen". Hij stelde voor, het plan van kennisgeving aan te nemen met dien verstande, dat alle nieuwe ontwikkelingen in de commissie opnieuw worden behandeld. Zilver voor kettinglasser J. H. Seijn LEIDEN Uit handen van bur gemeester Vis ontving gisteren de heer J. H. Seijn een ere'me- daille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De heer Seijn kreeg deze konink lijke onderscheiding vanwege zijn 50-jarig ambtsjubileum als lasser van elga-kettingen, in dienst van de Kon. Ned. Grof smederij. Op het kantoor van de Grofsmederij werd de jubilaris door de burgervader toegespro ken en nam hij de onderschei ding irt ontvangst. |t zijn enkele conclusies uit de zie vergadering over de werkgele genheid in de Bollenstreek, die „Samenwerkingsorgaan Vakcentrales" te Lisse belegde, heer J. G. van Gellekom, adjunct-directeur van het GAB- Lisse schetste deze problemen. Om" dat een groot aantal eigen vervoer be schikt, ontstaat er een pendel- probleem. Elke dag verlaten 3.000 werknemers de streek en inkomende pendel van 1.700 man. De mogelijkheden die het openbaar vervoer biedt zijn miserabel. ook de CAO in de bollenbedrij- ven niet in het belang van de werknemers: zij hebben een contract voor één jaar en als het de werkgever belieft, kan hij hen met een opzegtermijn van zes weken ontslaan zonder de beschermende tussenkomst van een ontslagvergunningspro- cedure. Zelfs werknemers met 30 of 40 dienstjaren kan men zonder meer o'p straat zetten. Van die CAO moet men af, aldus de spreker. Het fuseren tot giganti sche bedrijven achtte hij niet de beste weg. ROELOFARENDSVEEN Gis termiddag is in de Petrus Ban. denkerk de tentoonstelling ge opend van oude aanzichtkaar ten over en van Roelofarendsveen. Reeds direct na de opening toon den vooral ook de jongeren grote belangstelling. Geslaagd SASSENHEIM Afgelopen week zijn in het Verpleeghuis en Reactiveringscentrum „Sint Bernardus" de volgende zieken verzorgenden geslaagd voor het diploma: Marion en Truus v.d. Drift, Corrie Snik-v d. Berg, El- les Ruigrok, Babs v.d. Zwaan, Riet Hogema, Marjan Stoelhorst en broeder Frans de Vries. Bo vendien slaagden in Utrecht de volgende zusters voor de voort gezette opleiding van het diplo ma ziekenverzorgende: M. v.d. Vlugt, T. v.d. Lip, I. Berntzen. Allen zijn geslaagd die aflegden. VOORHOUT ,,'t Hok" in Voor hout gonsde gisteravond van de volksdans en volksmuziek. Voor de pauze trad de groep „Krici Krici Ticec", (wat zing kleine vogel, zing betekent), uit Oegst- geest op. Deze volksdansgroep, bestaande uit 4 jongens en 4 meisjes, welke voor de twaalfde maal met succes optrad, de monstreerde voornamelijk Joe goslavische volksdansen. Na de pauze trad de „Yaravi"-groep, eveneens uit Oegstgeest, voor 't voetlicht, 3 jongens en 1 meisje. Deze groep bracht met zelfge maakte instrumenten Latijns-A merikaanse muziek ten gehore. Opvallend waren hun bijzonder fraaie, zelfgeborduurde kos tuums, welke met veel engelen geduld tot stand moeten, zijn ge komen. De sfeer werd reuze gezellig, toen „Krici Krici Ticec" na de pauze het enthousiaste publiek in hun dansen wilden betrekken, waar uiteraard gretig gebruik van werd gemaakt. AI met al een fijne avond, die zeker voor her haling in aanmerking zal ko men. Een complimentje aan de organisatie van „Kontakt" is zeker op zijn plaats. (Van onze universiteitsmedewer ker) Leiden Gistermorgen heeft een delegatie van boycottende stu denten met het College van Be stuur over de tijdens de bezet van Bestuur niet van zijn eer der ingenomen standpunt afge weken: Aan de meeste eisen is zijns inziens in de aanmanings- heeft geformuleerd. Wat betreft het inschakelen van de fakul- teitsadministraties bij de regi stratie, stelt het College van Be stuur nadrukkelijk, dat van deze gegevens géén gebruik zal wor den gemaakt bij de verdere uit voering van de 1000-guldenwet. Het College blijft het standpunt Er zal dus geen tegenbrief van de brief voldoende tegemoetgeko men en het College kan de visie van de Leidse Studentenbond dan ook niet delen, dat de brief voor de ontvanger te onduidelijk zou zijn. huldigen, dat het slechts terwil- le van de duidelijkheid een defi nitie van onderwijsvoorzieningen De Margriet modeshow, voor de 20ste keer door het land trekkend, deed ook dit jaar weer Leiden aan. In de Stadsgehoorzaal demonstreerde Margriet, in drie voorstellingen, de nieuwste zelf-maak voorjaars- en zomermodellen. De ontwerpers van Margriet lieten plooien en plissé in rokken en jurken overheersen; maakten veel gebruik van pastelkleuren en rekenden vast op een goede zomer gezien de luchtigheid van stoffen en modellen. De zelf maaksters kunnen weer aan de slag; gebruik vooral veel kleuren. kant van de universiteit worden nagezonden, en de L.S.B. is fi nancieel niet bij machte dit zelf te doen. Wel heeft het College van Bestuur gewezen op de mo gelijkheid van informatie via het universiteitsblad „Acta et Agenda", doch de editie, waarin deze publikaties zouden kunnen worden opgenomen, zou volgens de L.S.B niet vóór 23 febr. ver schijnen. AIS uiterste datum van betaling wordt in de aan maningsbrief echter 24 febr. ge noemd. Daarom zal er aanstaande maan dag om 15.00 uur in het Acade miegebouw een massameeting plaatvinden, waarop de boycot- ters hun ideeën over de wet en de daaruit voortvloeiende ver plichtingen uiteen zullen zetten. Inmiddels heeft het College van Bestuur zijn afkeuring uitge sproken over de inval door een groep studenten in het bezette gebouw inlichtingen en inschrij ving. Het bestuur van de Socië teit Minverva heeft verklaard zich te distantiëren van zowel de bezetting als de ontzetting en het daarbij gebruikte geweld ten zeerste af te keuren. De Leidse Studentenbond tenslotte heeft haar grote verontwaardi ging uitgesproken over zowel het optreden van de knokploeg als de inerte houding van de po litie. Zij heeft besloten, om d.m.v. een hiervoor speciaal in gesteld juridisch werkgroepje de mogelijkheid van een aan klacht tegen de politie en de in vallers te onderzoeken. 'ASSENHEIM De restauratie van de Hervormde Kerk in Sassen heim nadert zijn voltooiing. Op feestelijke wijze zal de kerk op 2 •naart in gebruik worden genomen. Voor belangstellenden is er op zaterdag 3 maart gelegenheid de gerestaureerde kerk te bezichti- ■lasï] «en- pr e restauratie van de kerk, die het oudste historische gebouw van D(P hssenheim is, werd mogelijk door de activiteiten van de Sassenheim- ïciis bevolking en subsidies. Zo werd er in 1970 een restauratiefonds Gjn opgericht, dat nu 130.000,- bevat. Ook de Hervormde Dameskring nJ m liet zich niet onbetuigd. Er werden een obligatieactie en verschillen- 30 de fancy-fairs op touw gezet. De oud-papieractie van de gebroeders j jj1 Westra bracht alleen al 12.000,- op. ount totale kosten van de restauratie bedragen 710.000,- waarvoor Sn ('°0r 1161 f 390.000,- subsidie verleend wordt. Het wachten is op 1 Hi de subsidie voor het historisch Goldfusz-orgel uit 1657 125.000). ii ec< Nu „behelpt" men zich met het kabinetorgel uit de afgebroken ka- fdrer 4>el van „De Bernardus", dat zolang in bruikleen gegeven is. 13. kt is niet voor de eerste keer dat dit uit de twaalfde eeuw daterende arlai kerk)e perstaureerd -wordt. Na de plundertocht van de Spanjaarden Ier 'n 1573, brandde het kerkgebouw helemaal af. Alleen de muren ble- urop ven gedeeltelijk overeind. In plaats van de tufstenen muren werd "iet kleine baksteen een bouwlaag aangebracht. De smalle spleet- sazii vensters werden vervangen door hoge gotische ramen. de tweede restauratie, in 1923 werd de toren, die uit de dertiende ik i eeuw dateert, aangepakt. Hij werd aanzienlijk hoger en er werd een 17 klokkenstoel met een klok in de toren geplaatst. Het lage gedeelte van de kerk dateert van het begin van de 18e eeuw. Dankzij de be- moeienissen van de heer Van der Sterre werd dit gedeelte ook on- der Monumentenzorg geplaatst. -do )e nieuwste restauratie heeft voornamelijk in het interieur plaats ge- v! bad- E« gaanderij, die plaats bood aan circa veertig mensen is zepn weggebroken. In verband met de verplaatsing van de kansel, kwam nH<,a er nog een ruimte vrij, zodat er nu ruim 300 plaatsen in de kerk p il *ijn. De \4oer is bedekt met zwarte hardstenen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de kerk met kerstmis af te heb- SM ben. Dit was niet mogelijk omdat er extra zorgen moesten worden e ti» gewijd aan de nieuw te bouwen kerkekamer. DOS huldigde A. v. Egmond NOORDWIJK De heer A. van EgmonA is gisteravond door de sportvereniging DOS gehuldigd. Hij werd veertig jaar geleden als bestuurslid gekozen en is deze maand ook precies vijftig jaar lid van de vereniging. Voorzitter C. van Duyn, een van de vele sprekers, bood namens de vereniging (foto) een horloge met inscriptie aan. Drumband VIOS krijgt majorette korps ZOETERWOUDE De drum band VIOS (Vooruitgang Is Ons Streven) doet haar naam alle eer aan, zo bleek tijdens de jaarvergadering in café Land zicht. Het jaaroverzicht van se cretaris W. K. v. Bohemen ver meldde o.m. de nodige succes sen en de inschrijving van het 100ste lid. Er staan voor het nieuwe vereni gingsjaar weer een aantal be langrijke zaken op het program ma. Zo houdt het bestuur zich bezig met de vorming van een majoretten-korps, dat met de jeugddrumband één geheel zal moeten gaan vormen. Het eer ste nummer vat een informatie blad is verschenen. Dit wordt zeer belangrijk geacht ter ver sterking van de band tussen le den en bestuur. ROELOFARENDSVEEN De afdelingsbesturen van de LTB van de bij de kring De Meerlan den aangesloten afdeling, waren goed vertegenwoordigd op de in de kantine van de bloemenvei ling „EMM-Roelofarendsveen" gehouden jaarvergadering. Voorzitter C. A. Langeslag uit Rijsaterwoudc sprak hierover zijn blijdschap uit. Verwelkom de de nieuwe geestelijk adviseur pastoor Adank uit de Kwakel, drs. Van Wersch, alg. secr. van het hoofdbestuur, de spreker van deze avond, de heer v. d. Kroo-i, mej. Tromp uit Haarlem van de ESHV, de heer A. R. Mei ma, ing. directeur van de Veense bloemenveiling, alsmede diverse vooraanstaande figuren uit de LTB-kring. Voorts gaf voorzitter Langeslag een kort resumé van de gehouden oriën- tatiedagen van de LTB voor de kringbestuurders en het hoofd bestuur. Bij de mededelingen werd een overzicht gegeven van de kc ?nde activiteiten, o.a. met een programma van de ko- mer sectie-vergaderingen, als ook die van de sectie jongeren. Kritische kunttekeningen werden gemaakt inzake de procedure voor het int' sen reeds berucht geworden Sticekplan Plassenge- bied. Een dc prekers, die uit punt aanroerde, was van me ning dat grote waakzaamheid geboden blijft. Speculerende makelaars en co issieletr weten blijkbaar meer van de mogelijke realisering rn dc plannen uf dan de betrekkerer. in dit Plassengebied. Men moet daarom zorgen voor een zo uit gebreid mogelijke informatie aan de belanghebbenden. LEIDEN De afdeling Leiden van D'66 heeft een nieuw bestuur gekozen. Ge kozen werden de heer Groot voorzitter. Wamsteker, se cretaris. Geertman penning meester; Glaubitz en Bis- schoff, leden. Het adres van de secretaris is: A- Wamste- ker-Meijer, Herengracht 74. tel. 40904. LEIDEN De Koninklijke Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde organiseert op woensdag 21 februari een le zing. Mevrouw dr. Venverloo zal spreken over „Galopa- gos". Na een inleiding over de Galapagos archipel en zijn bewoners zullen dia's en een kort filmpje vertoond worden'. Aanvang van de le zing 20.00 uur, plaats: Rijks herbarium aan de Schelpen kade. LEIDEN De commissie voor algemene en bestuurlij ke aangelegenheden houdt op dinsdag 20 februari een ver gadering in het stadhuis (ka mer 234). Tersprake komt ondermeer het ontwerpraads- voorstel voor het inrichten van eerf politiepost in de Me- renwijk. Aanvang van de vergadering 20.00 uur. LEIDEN Adri van Pola- nen kan morgen zijn nationa le judotitel verdedigen. Van Polanen. die enkele weken geleden de pezen van zijn knieën verrekte, is door de arts van de Nederlandse Ju- dobond volledig fit ver klaard. LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN Een in zijn ei gen land getrouwde mi hier nog een keer verloofde Turk se gastarbeider is gisteren door de Haagse politierech ter tot een boete van 150 gul den veroordeeld. De Turk had, enkele weken nadat hij bij zijn verloofde was gaan wonen, zijn aanstaande schoonvader flink geraakt, nadat hij ook al het broertje van zijn verloofde een mep had verkocht. AARLANDERVEEN De L.T-B. afd. Aarlanderveen, hield in het „Oude Recht huis" een groot klaverjas- wedstrijd. Door de voorzit ter, de heer P. C. Boere, werd aan het einde de hoofd prijzen uitgereikt aan: I. H. Wijzcnbroek met 6048 pun ten, 2. Mevr. G. Bunnlk 5918 punten, 3. H. Hoogervorst met 5805 punten. ALPHEN AAN DEN RIJN Deze week is de gemeen- tegids 1973 van Alphen ver schenen. In de gids wordt iets verteld over de gemeen te en de samenstellers heb ben getracht de veelheid van activiteiten hor.dig weer te geven. Het boekje komt van voorlichting en is in de eer ste plaats bedoeld voor nieu we inwoners. Elk jaar ver schijnt de bijgewerkte editie. BOSKOOP EEen 26-jarige boomkweker uit Boskoop Is gisteren door Haagse kanton rechter tot een boete van 100 gulden veroordeeld, omdat hij met zijn brommer tegen een geparkeerde auto was aangereden. Na het ongeval was hij naar huis gebeend om een bakfiets te halen waarmee hij de wrakstukken van zijn brommer wegvoer de. OUD-ADE In verband met de toneeluitvoering van VIOS op 23 februari is de kruis- en klaverjasavond van „Jong Ade" verplaatst naar 22 februari. Ze wordt gehou den in café 't Lage Land v-maf 20 uur. F.r wordt ge kaart om mooie prijzen. ROELOFARENDSVEEN De vereniging „Openbaar Onderwijs" houdt op maan dag haar ledenvergadering ir.' de ..Alkenburcht" Na de vergadering is er om 21.00 uur een voor iedereen toe gankelijke lezing door de heer Simhoffer. Hij zal spre ken over audeo-visuele mid delen bij het moderne onder wijs. De ledenvergadering begint om 20.00 uur. RIJPWETERING - Ter ge legenheid van het vijf-jarig bestaan van dc gymvereni ging „Harambee", is er morgen, 18 februari, voor alle leden een H. Mis uit dankbaarheid om 10.30 uur in de parochiekerk. In het kader van dit eerste lustrum, zullen op zondag. 18 maart, openbare gym- en turnwed- strijden worden gehouden in de grote zaal van het dorps huis. RIJPWETERING - De handhalver. „N.I.O." houdt a.s. dinsdagavond, 20 februa ri, de Jaarlijkse algemene le den-vergadering. Aanvang 20 uur in de rode zaal van het dorpshuis. De agenda bevat een groot aantal belangrijke punten, reden waarom het bestuur er op aan dringt, dat alle leden van 14 jaar en ou der de vergadering bijwo-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3