Hollanders in Bulgarije ZIJN FAVORIETE TOERISTEN Op de naïve tour in Hoorn Foto-suggesties voor Salland ft Holland lijkt een toverwoord geworden in Bulgarije. En dat is op z'n minst een vreemde gewaarwording voor wie het verre BalkanJand (drie uur vliegen) op een va kantiereis bezoekt. Het is zo langzamerhand in heel Oost-Europa al normaal geworden dat je bij 't uit spreken van de naam van je geboorteland „Hollanda" met de kreet „Ajax" wordt be vindt ik geweldig" - Hulshof straat: .Jullie nummer 4 groet (een jonge Bulgaar op blijft een onuitsprekelijke naan.'. Maar in Bulgarije gaat die D„kendheid met ons westelijke koninkrijkje ver der. De Bulgaren werken als bezetenen aan de opbouw van een toerisme dat zowel Oost als Westeuropeanen binnen de grenzen haalt om zomer zon te genieten aan de Zwar te Zeestranden en winterzon in bergoorden als Borovets en Pamporovo. Omdat het contingent Bulgaren dat een vreemde taal spreekt in ver houding nog klein is, en de buitenlander beslist moeilijk heden zal hebben met het Cy rillische schrift is er een net van gidsen en reisleiders op gebouwd. dat het de groeps- en individuele toerist naar wens makkelijk kan maken. De meeste gidsen spreken Frans, van oudsher een taal die vaste voet aan de Bul gaarse grond had, maar de laatste jaren worden er steeds meer gidsen opgeleid in de Duitse en Engelse taal. Favoriet Normale zaak, dat laatste. Maar je staat wel even aan de grond genageld als de heer Radoulov, chef public relations van het bureau Bal kantoerist, je vertelt dat sinds 1972 gidsen in de Ne derlandse taal worden opge leid! Aan het Instituut voor Economie en Hogere Toeris- tiek in de kustplaats Varna bleek behoefte aan een ex tra-taal op het programma. De studenten konden toen kiezen uit drie talen, waaron der het Zweeds en het Neder lands. De keus viel toen bij na unaniem op ons taaltje, dat voor de meeste Bulgaren toch eerder een spraakgebrek dan een redelijk uitspreekba- re woordenstroom moet lij ZATERDAG 17 FEBRUARI 1973 Bulgarije's hoofdstad Sofia is ken. Een feit dat je als Hol lander toch wel even doet stijgen in eigenwaarde. Unaniem Natuurlijk is die keus welbe wust gemaakt. Zonder er zelfs maar navraag naar te doen, verzekeren een vijftal gidsen mij, onafhankelijk van elkaar, dat de Nederlanders voor hen de favoriete toeris ten zijn. ,,En dat is geen compliment" verzekerde o.a. Christo Annastasou in rede lijk Nederlands. Hij zorgt voor de ontvangst van Neder landse toeristen in het win- tersportc/sntrum Pamporovo beslist een bezoek waard. en zomers aan de „Goud kust" (Zlatny Piassatsi) bij Varna. Hij is een van de eer sten die zich in onze taal kan behelpen en bezocht Neder land al een aantal keren. „Een groep Nederlanders heeft hier Oudjaar gevierd" vertelde Annastasou, „het was in één woord geweldig. We hebben hier nooit zo'n sfeer gehad." Als een wat schamel bewijs staken nog steeds een aantal afgebrande „sterretjes" uit het houtwerk van hotel Morgawetz. Rados- lav Radoulov over de Neder landers: „Jullie volk is in wezen een vriendelijk volk. De stranden van Bulgarije aan de Zwarte Zee zijn voor de meeste bezoekers het vakantiedoel. landers houden over het alge meen van het Bulgaarse eten. Bovendien duiken ze na de avondmaaltijd niet meteen in hun hotelkamer, maar ze laten net als de Bulgaren een paar flessen wijn opentrekken. Ze maken graag een feest van hun va kantie." Mooi welkom In 1971 bezochten zo'n 23.000 Nederlanders Bulgarije. De cijfers over 1972 zijn nog niet bekend, maar naar schatting liggen ze stukken hoger. Ra doulov: „We hopen dat bui tenlanders zich bij ons thuis voelen. En het is toch een mooi welkom als Nederlan ders in hun eigen taal ont vangen kunnen worden?" Landgenoten moeten er maar dankbaar gebruik van ma ken. Vooralsnog worden ze vaak aangezien voor Duitsers en dat is ook in Bulgarije geen voordeel. Pas na en kele uitroepen „Hollandia" komt er een grijns op het ge zicht van de gemiddelde Bul gaar. En je weet dat je thuis bent. Zoals in de fascineren de en enorme Orthodoxe Alexander Nevski-kathedraal in Sofia, waar een van de kerkdienaren een soort koster je aanspreekt: „Wat voor taal spreekt u? Frans, Duits?" Het wordt Duits, onder de verzekering dat we Hollanders zijn. „Hol landers" Gaat u dan even zitten." Er worden twee stoelen aangesleept. „Mag ik even grappig zijn?" zegt de koster. „Nee, u komt niet uit Holland. Holland is het land van Juliana, van Jo seph Luns, van Rembrandt en van veel bloemen. En u hebt geen bloemen meegeno men. Nee, u bent geen Hol landers." Hollanders zijn veel meer dan Fransen of Duitsers geïnteresseerd in het land dat ze bezoeken en ze maken erg gauw contact met de mensen. Als een Fransman iets niet goed vindt zet hij het hele hotel op stelten, zo dat iedereen het hoort. De volgende dag is ie wel bereid excuses te maken, maar dat gebeurt dan wel onder vier ogen". Angel Angelov, direc teur van het Bulgaars Ver keersbureau in Amsterdam: „Als een Nederlander niet goed bediend wordt, wil ie best een keertje zeggen dat het niet zo erg is. En Neder- Boerderijen als deze in hef Overijsselse Ham komt men tijdens de foto-safari in Salland regelmatig tegen. Met pannen op het onderste deel vanhet dak is het traditionele riet vervangen, omdat de koeien In de stal eronder door hun uitwaseming het riet te snel zouden laten verrotten. Na de in de zomer van 1972 met succes gehou den tentoonstelling „naleven in Hoorn" Is nu in het Westfries Museum in Hoorn een perma nente afdeling voor de produkten der Westfrie- se naleven gereserveerd. In deze galerij van Westfriese naleven zal de bezoeker produkten aantreffen van bekende en onbekende zondag schilders, zoals Cornelis Kaay uit Twisk, Wil lem van Dok uit Enkhuizen en Pieter Ha- geoort uit dezelfde Zuiderzee-stad. Vele schil ders. die hun werk aan het Westfries Museum hebben afgestaan, genieten reeds internationa le faam en oogsrten al succes met hun zon dagsstreken op buitenlandse exposities. Het Westfries Museum is het eerste Nederlandse museum, dat een speciale afdeling heeft ge wijd aan de naïeve schilderkunst. een eeuwenoud hoevendorp, bestaande uit enkele tiental len Saksische boerderijen. Ze staan voor een groot deel op de monumentenlijst. De fol der is een uitgave van de Stichting Amateur-fotografie in samenwerking met de Streek-WV Overijsselse Heu velrug en Salland en de ANWB. Er is in de folder te vens een duidelijke kaart van de ongeveer 90 kilometer lan ge route afgedrukt evenals een 16-tal praktische foto-tips in telegramstijl. Zegt u „heb ben die folder" dan kunt u hem gratis bestellen bij bo vengenoemde Streek WV, Markstraat 19 in Raalte, te lefoon 05720-2343. De nieuwe folder „Boerderij en-fotoroute Salland" is een hartelijke uitnodiging aan ie dere kiekkast-bezitter om eens een zwerftocht te maken langs de vele oude boerderij en in het fraaie land van centraal-Overijssel. Temid den van hei, bos, weilanden en akkers liggen hier de vele boerderijen als eenzame krenten in het volkorenbrood. „Stuk voor stuk fotogenieke objexten", waarschuwt de folder bij voorbaat en toont dat ook aan door middel van foto's. De fotoroute voert on der andere door Beerze, Rage-enTOURage Vrijwilligers gevraagd Ook In 1973 worden er onder auspiciën van het Protestants Christelijk Centrum voor de z«rg aan geestelijk en licha melijk gehandicapten, weer een twintigtal kampen geor ganiseerd. Naast kampeer- tochten in Duitsland staat er onder meer ook een trektocht voor meisjes op het prograrti- ma. Ook zijn er kampen in Oostvoorne, Lunteren, Otterlo en Ommen. Alle kampen val len in de periode, waarin scholen voor buitengewoon onderwijs, sociale werkplaat sen en dagverblijven vakan tie hebben. Deelnemers vanaf 12 jaar kunnen voor een Philadelphiakamp ingeschre- Om leiding aan deze kampen te geven zoekt het P.C.C. ruim 200 jonge mensen tus sen 18 en 40 jaar, die zich een week of 11 dagen belan geloos beschikbaar willen stellen. Voor de hoofdleiding worden mensen gezocht met ervaring in de zwakzinnigen zorg. Daarnaast is er behoef te aan groepsleiding, ver pleegkundigen en stafleden, die voor de groepen willen koken. Aanmelden bij Kamp commissie P.C.C., Dillen burgstraat 33 in Utrecht. Te lefoon 030-51.29.37. 4? Philadelphia kampen Gedonder in de Griekse glazen De internationale reisorganisatie Hotelplan doet klanten op pagina 38 van zijn reisgids voor 1973" een waardevolle suggestie aan de hand voor gratis verlenging van een Grieks vakantie-avontuur. Op deze pagina, waar Rhodos wordt behandeld, ontwaart men ook nog een rood aangelopen Nederlander, die met een „ik kan het nog niet helpen"-gebaar een glas over zijn schouder in de richting van een respectabele hoop reeds gebroken glaswerk werpt. Herzijde staat losjes leunend op zijn bezem een ober gramstorig toe te kij ken. In de praktijk zal dit wel weer een ser geant van de Griekse geheime politie blijken te zijn, die toevallig door de kolonels naar het rozeneiland was gestuurd om te controle ren of die vermaledijde Hollanders zich nu eindelijk eens hielden aan de Grieske wetten En ja hoor daar zat er weer een van het type „glaasje op, smijt maar raak". Paar weken geleden was nog een Hollands meisje dat ook al onbekommerd met bokalen stond te smij ten en achteraf zei dat ze deze gewoonte had overgenomen van de Grieken zelf Die zou den al lang met glazen gooien, als ze in een vrolijke bui zijn. En dat wordt beweerd van een volk, dat uitgerekend de democratie heeft uitgevonden Nou ja, dat is alweer tien tallen eeuwen geleden en niemand praat er meer over. Maar ja, het is toch het idee „De bezem door die hardnekkige geruchten- brei", hebben de kolonels bevolen. En gelijk heeft de zoveelste Nederlander een extra va kantie van een paar weken. En gratis ook nog. Toch fideel van de kolonels. En aardig van Hotelplan om ons aan die mogelijhkeid te herinneren. Sinds 1 januari 1973 geldt in Zwitserland voor alle auto's, dus ook de buitenlandse en zelfs voor een wagentje met een NL-nummerbord een maximum-snelheid van 100 kilometer. Dit op alle wegen, met uitzondering van enkele autosnelwegen. Deze beper king geldt voorlopig voor drie jaar. De provinciale WV van Gel derland heeft een parapluser vice ingesteld. De paraplu's staan gratis klaar bij elke Gelderse VVV. Voor het ge val, dat u nattigheid voelt op de Veluwe. KORT EN KLEIN Bureau Zweden, Vijzelgracht 17 in Amsterdam, telefoon 020—22.87.98. Daar kunt u ook de uitgebreide brochure „vakantie in Zweden 1973" gratis bestellen. De kampeer- aanbieding geldt voor een groep of gezin van maximaal vier en minimaal drie perso nen, onder wie twee ouderen moeten zijn. Zij dienen bij voorkeur per eigen auto te reizen. De prijs van dit ar rangement is gelijk aan de retourpassage Amsterdam Göteborg per Tor Line v.v. Als extraatje komen daarbij dan nog 12 gratis overnach tingen op meer dan 30 keu- ze-vrije campings in Zweden. Ook vakantiegangers met brommer en scooter kunnen van dit arrangement gebruik maken. TOURage-enTOURage-enTOURage-enTOURage-enTOURage-enTOURage-enTOU Honden en katten taboe op vakantie Er wordt in de kringen van dierenliefhebbers wat afge blaft en gemiauwd over de discriminerende bepalingen, die vele landen er op nahou den voor huisdieren. De angst voor hondsdolheid (ra- biës in dokters-pruimemond- je) is in een aantal landen nog zo groot, dat huisdieren in de praktijk vaak een hin derlijk bezit blijken te zijn, als de vakantie aanbreekt. De echte dierenliefhebber wijzigt zijn vakantie tijdig, als hij bemerkt, dat de vier voeter niet meemag, anderen zorgen voor een tijdelijk on derdak. En helaas is er ook een steeds groter wordende categorie, die de hond of kat zonder pardon op een stille plek uit de auto zet en hard wegrijdt. Mogen we u een paar tips geven om mogelijke teleur stelling te vermijden: in De nemarken, Engeland, Finland, Ierland, Noorwegen en Zwe den is het vrijwel onmogelijk om huisdieren op vakantie mee te nemen (de vereiste quarantaine in deze landen loopt op tot zes maanden). Hinderlijke beperkende maat regelen bestaan er ook voor Oost-Duitsland, Griekenland, Joegoslavië, Portugal en Tsjechoslowakije. Voor alle andere Europese landen geldt de normale richtlijn ten aan zien van inenting tegen rabiës. I Ook voor hem moet ge zorgd worden tijdens de vakantie. De jaarlijkse "Festspiele" van Bregenz speelt zich voornamelijk op en rond de Bodensee af. Bekeer u tot Bregenz Bregenz aan het legendari sche Bodenmeer, Invalspoort voor Oostenrijk en sinds vele jaren een internationaal cul tureel centrum, dat zomers tienduizenden naar zijn Fest spiele trekt, heeft voor 1973 nieuwe plannen. In mei wordt in deze stad een zeil- school geopend. Begonnen wordt met 5 jollen, 2 jachten en een reddingsboot. Men kan in Bregenz nu een zeil- cursus van 14 of 21 dagen volgen en tevens examen doen. Wie in zijn vakantie liever geen nattigheid wil voelen, komt in Bregenz ook aan zijn trekken. De omgeving is rijk aan bossen en bergen en is daardoor ideaal voor het ma ken van tochten. Langs de oever van het Bodenmeer (See, houden de Oostenrij kers zelf hardnekkig vol. Die hebben nog nooit een echte Zee gezien) loopt een 8 kilo meter lange wandelweg. Ook op het plateau van de Pfün- der kan men danig uit de voeten. Deze berg, die het fraaiste uitzicht biedt op het Bodenmeer is vanuit het cen trum van Bregenz per kabel baan bereikbaar. Tenslotte heeft Bregenz ook aan de jazz-liefhebbers ge dacht. Dit voorjaar wordt in de stad een groots opgezette jazz-meeting gehouden voor musici en belangstellenden uit de gehele wereld. In de zomer doet men de zaken nog eens dunnetjes over tij dens het „Bodensee-Jazz-Se- minar" voor amateurs. Ala u met deze wetenschap voor ogen besluit om u te be keren tot Bregenz kunt u alle verdere inlichtingen krijgen bij het Oostenrijks Verkeers bureau, Herengracht 437 in Amsterdam, telefoon 020- 62188. Groenland- safari met Ik, Jan Cremer Schilder-schrijver-stuntman Jan Cremer heeft een nieuwe job. Hij treedt dit jaar op als reisleider tijdens een speciale Groenland-safari, die dertien dagen duurt en begint op 22 april. Cremer kent Groenland als de binnenzak van zijn duffel: vorig jaar heeft hij er met een camera-team weken rondgezworven en in die pe riode is hij op het bevroren dak van de aarde zo gefasci neerd door dit groteske land schap, waar hij met 25 leden, 225 honden en enkele Eski- i o's doorheen joeg, dat hij het graag nog eens dunnetjes met wat avontuurlijke Neder landers zou willen overdoen. Deze reis, die even onverbid delijk dreigt te worden als Jan's bestsellers, wordt geor ganiseerd door het reisbu reau Scandinavian Arctic Sunway, Saxen Weimarlaan 58 in Amsterdam, telefoon 020-719012. Daar wil men u ook desnoods uiterst discreet de deelnemersprljs per tele foon doorflulstcren. Die is al even ijzingwekkend als dc reis zeif: in elk geval meer dan 3000 gulden, éèn en an der afhankelijk van het aan tal deelnemers.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17