Programs verschillen nauw elijk; MISBRUIK SOCIALE WETTEN TEGENGAAN Gevolgen daling dollar niet bekend Suriname had rustige nacht CeidóeSouna/tii Mijn motie was geen kindermoord motie Formateur Burger: VRIJDAG 16 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 KABINETSKRAKER Dr. DECKERS (90): DEN HAAG (ANP) „Als er bij een kabinet-Den Uyl een motie zou komen, waarin staat: We willen van dit ka binet niets weten, dan zou dat een kindermoord-mo tie kunnen zijn". Dit vindt mr. dr. N. L. Deckers, die op 27 juli 1939 de Kamer uit parle mentair-democra tische zin de voor stellen van dat ka binet op hun meri tes beoordelen", al dus dr. Deckers, die zei onder de huidige kamerleden een zekere agressi viteit en een „ge brek aan stijl en al lure" te bespeuren. motie indiende die Zo'n „kindermoord- kabinet-CoIijn bij de presentatie in de Tweede Ka mer ten val bracht. kabinet komt, hoe dat er ook zal uit zien, dan moet de motie" zou volgens „Het had toen naar mijn mening op de weg van de heer Colijn gelegen het overleg te herope nen", aldus dr. Deckers. Colijn had zijns inziens een programma moeten opstellen waarvoor wel een kamer meerderheid te vin den was. „Dat heeft hij niet ge daan. hem sterk verschil- Dr. Deckers is afge- len van de motie lopen woensdag ne- die hij in 1939 in- gentig jaar gewor- diende. Formateur den. Hij Is oud- Colijn kon toen Tweede-Kamerlid voor een door hem voor de Rooms Ka- opgesteld ontwerp- tholieke-Staats- programma geen partij, oud-minister meerderheid bij de en oud-lid van de fracties krijgen. Raad van State. DEN HAAG Kabinetsformateur Burger zal vermoedelijk begin volgende week zijn ontwerp-re- geerprogram gereedhebben. Een team van ambtelijke des kundigen helpt hem bij het ver gelijken van het progressieve „memorandum" en het „pro gram op hoofdzaken" van de confessionelen. De verschillen tussen de beide programs wor- ittn uiterst klein genoemd. Ve/wacht wordt dat de formateur met een ontwerp-program zal komen, dat ook voor de confes sionelen acceptabel zal zijn. Hoe de formateur met zijn pro gram zal opereren ik nog niet bekend. Men neemt aan, dat hij formateur van de confessionelen alsnog uitvoerig antwoord krijgt op zijn kribbige brief, waarin hij vraagt de vertrouwelijkheid van het confessionele program op te heffen. De confessionelen stelden zich eerder al op het standpunt, dat aan het prijsgeven van de pro- gramgegevens „elke zin is ont vallen", daar zij nniet gelijk waardig worden behandeld door de formateur. De confessionelen zullen nu nog duidelijk moeten maken, of zij ermee akkoord gaan, dat de informatieur hun pr-o gram toch mag gebruiken bij het opstellen van zijn regeerpro- gram. «op speculeert dat zijn pro- Gaa„ de progressieve drie ak. gram dusdanig acceptabel voor confessionelen zal zijn, dat zij indien het kabinet Den Uyl dit program als basis neemt dat kabinet niet zon- I der meer naar huis kunnen stu ren. let overleg in de drie confessio nele fracties over de kabinets formatie wordt vandaag pas afgesloten. De ARP-fractie heeft gisteren niet vergaderd in ver band met het overlijden van het ARP-Kamerlid Walburg. Men houdt er rekening mee, dat de koord met een program-Burger, dat ook voor de confessione len acceptabel is, dan kan er geen zakelijke aanleiding be staan confessionele ministers buiten het progressieve kabinet Den Uyl te houden. De forma teur moet beide groeperingen .echter nog zover zien te bren gen. Luchtmacht-sergeant William Robinson werd opgewacht door zijn moeder bij zijn terugkeer in zijn vaderland. Ook hier weer een ontroerende begroeting. In de Verenigde Staten spelen zich iedere dag opnieuw ontroeren de taferelen af als Amerikaanse krijgsgevangen gemaakte mili tairen terugkeren in hun land. Luchtmacht-majoor Arthur Bur- rer werd door zijn vrouw en zoon allerhartelijkst verwelkomd. Afgewezen fusie bollenexport komt er toch UTRECHT (ANP) Enige jaren geleden kregen de op Amerika werkende Nederlandse bloem bollenexporteurs van een orga nisatiebureau de raad, een tota le fusie aan te gaan; dat zou de enige oplossing zijn voor hun problemen. De exporteurs schrokken erg en volgden de raad niet op. Maar nu komt die fusie er toch door de gedwongen liquidering van kleine exportbe drijven, die door grotere wor den overgenomen. De heer H. J. Hylkema, voorzitter van het produktschap voor sier gewassen, vertelde dit gisteren in Utrecht op de jaarlijkse tuin- bouwconferentie van de Neder landse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. MINISTER NELISSEN: DEN HAAG Minister Nelissen ons land nog steun aan de dol- financiën) heeft gisteren in de lar zal geven. Tweede Kamer verklaard nog Minister Nelissen kon zich de te niet te kunnen overzien wat de gevolgen voor het Nederlandse bedrijfsleven zullen zijn van de waardevermindering van de Amerikaanse dollar. Het Neder landse prijspeil zal door de dol- lardevalutatle ongeveer een half percent minder stijgen. De ex port naar de VS zal moeilijker worden. Mede daardoor wordt de werkgelegenheid negatief beïnvloed. De bewindsman van financiën wees er in het financiële kamer debat op dat het tempo van de inflatie in West-Europa belang rijk groter is dan in de V.S. In het algemeen had de Tweede Kamer met de minister vertrou wen in de recente monetaire maatregelen, waardoor voorlo pig een einde gekomen. Alleen de communist Bakker vroeg zich af hoelang leurstelling in de Kamer over de internationale monetaire be sluitvorming wel indenken. Ook hij was er niet gelukkig mee. Hij zei er in het Brussels overleg van de ministers der Europese gemeenschap bezwaren te heb ben aangetekend. Italië en Ier land hadden hun instemming daarmee betuigd. Een dergelij ke besluitvorming zonder de kleine landen als Nederland er niet in te kennen moet niet meer voorkomen, aldus minister Nelissen. Loenoehod reed al vijf km MOSKOU (Tass/AFP) De Loe- nochod-2 heeft bij zijn tocht over de maan de uitlopers van de krater Lemognier bereikt De Sovjet-Russische maanwagen heeft nu ongeveer vijf kilometer afgelegd. Van 13 tot 15 februari heeft de maanrobot stereoscopische fo to's doorgeseind, de eigen schappen van de bodem vastge steld en talrijke metingen ver richt aan de chemische samen stelling van de maanbodem. Daarbij is de uitwerking van de röntgenstraling van de zon op de resultaten van de metingen geschat. PARAMARIBO (ANP) Alle sombere voorspellingen ten spijt is het vannacht in de Surinaam se hoofdstad Paramaribo rustig gebleven. In de nacht .van woensdag op domderdag werd 5000 mensen, hoofdzakelijk leer krachten, verplegend personeel en havenarbeiders. In de parti culiere sector is gistermorgen nagenoeig overal het werk her vat. de Surinaamse hoofdstad ge- In de gieTederen van de stakers ls plaagd door talrijke relletjes, branden en plunderingen. De re 11 enmakers waren hoofdzake lijk werklozen en scholieren. Spoor van daders putmoord Deventer (Van een onzer verslaggevers). DEVENTER De recherche heeft een vrij nauwkeurig signa lement van de twee mannen die het hangslot kochten waarmee de put in de Giidekelder na de moord op de bar-exploitant Tjalling Tjalkens in Deventer werd afgesloten. Op grond van verklaringen van een man die gelijktijdig met de twee mannen op 12 december in de winkel was, heeft de centrale recherche informatiedienst te Den Haag twee foto's samenge steld. Het personeel van de win kel, dat beide mannen ook ga desloeg en bij de afrekening be diende, heeft de juistheid van de gereconstrueerde signale menten bevestigd. De recherche gelooft dat men met de gege vens die thans ter beschikking staan een goed beeld heeft van de kopers van het hangslot. Dr. Peers blijft in arrest LUIK (AP) Het gerechtshof in Luik heeft gisteren beslist dat dr. Willy Peers, de vrouwenarts die een maand geleden werd gearresteerd wegens het ver richten van onwettige abortus sen, in de gevangenis moet blij ven. Dit is de derde keer dat een rechtbank beslist heeft dat de arts in voorarrest moet blijven. Peers werd op 16 januari gear resteerd nadat een anonieme beschuldiging tegen hem was ingebracht. /i Vandalen zetten deze auto van de handrem, zodat hij in het water terecht kwam. Reddingsploegen moes ten uitrukken om de wagen weer op het droge te krijgen, iets wat op het randje van deze waterval beslist geen pretje was. Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG „In de sociale verzekeringen moe ten we geen heksenjacht gaan bedrijven alsof er op grote schaal misbruik zou worden gemaakt". Dat zei staatssecretaris Rietkerk Sociale Zaken) gisteren in de Tweede Kamer. Hij wees erop dat de laatste tijd het misbruik en oneigenlijk ge bruik van de sociale verzekeringen sterk in de belangstelling staat. Hoewel geen heksenjacht moet worden bedreven, noemde de staatssecretaris het goed als de socia le wetgeving kritisch wordt bezien. Juistmook met het oog op de zorgwekkende stijging van de premielast. De kosten van de sociale verzekerin gen moeten scherp in de gaten worden gehouden. De centrale gedachte in de volksverzekeringen is de solidariteit met de zwakken, maar niet met hen die misbruik van de wetgeving maken. Iedereen vindt dat het misbruik moet worden be streden, want het gaat hier om ordinaire diefstal, zei de staatssecretaris. De moeilijkheid is dat nauwelijks is te becijfeferen in welke mate mis bruik wordt gepleegd. Van misbruik op grote schaal is echter niets gebleken. Anders ligt het met het oneigenlijk gebruik van de sociale verze keringen. In dat geval wordt geprofiteerd van de „mazen" in de wetten, zodat bijvoorbeeld uitke ringen terecht komen daar waar ze eigenlijk niet horen. Bekeken wordt nu of de wetgeving zo kan worden verbeterd dat er minder kansen zijn om ten onrechte van de sociale wetgeving te profite ren. Hij kondigde aan dat met het oog hierop een wijziging op de werkloosheidwet wordt ingediend. onenigheid ontstaan over het verloop van de vakbondsacties en de gang van zaken op straat. Veel stakers menen, dat een en ander uit de hand is gelopen en dat er geesten zijn opgeroepen, die moeilijk te bezweren zijn. Ook zou er ontevredenheid be staan over de wijze waarop de staking is voorbereid. De in Suriname verblijvende Ne derlandse journalisten hebben bij de Nederlandse Vereniging van Journalisten geprotesteerd tegen het tel'egram dat de NVJ vorige week aan premer Bies heuvel en de Surinaamse rege ring heeft gestuurd en waarin werd gesteld dat er in Suriname persbreidel zou bestaan. De Ne derlandse 'journalisten zeggen dat hun tijdens een aanwezig heid van tien dagen in Parama ribo en andere delen van Suri name geen geval bekend is dat een telegram als door de NVJ. verzonden, zou kunnen recht vaardigen. De Surinaamse sectie van de Ko ninkrijkscommissie zal niet deelnemen aan de conferentie van de koninkrijkscommissie, die van 26 februari tot 9 maart op de Ned. Antillen zal worden gehouden. De voorzitter van de Antilliaanse sectie, J. M. G. Evertsz, ont ving een telegram van de Suri naamse sectie, waarin stond dat de Surinaamse sectie er vanwe ge de bestaande situatie in Suri name van heeft afgezien aan de voorgenomen conferentie deel te Wereldsynode bisschoppen over missie VATICAANSTAD (CIC) In het najaar van 1974 zal wederom een bisschoppensynode ln Rome worden gehouden, ditmaal ge wijd aan de missionering, aldus het Italiaanse katholieke pers bureau Asca. Paus Paulus zou tot dit onder werp beslo en hebben na over leg met zijn medewerkers en rekening houdend met de voor stellen, die daarover al op het synodesecretariaat waren bin nengekomen. De laatste synode, in 1971, was gewijd aan de rechtvaardigheid in de wereld en aan het priesterschap. Opnieuw discussie over Amerikaanse troepen in Europa WASHINGTON (AP/Rtr) De aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Europa moet volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken William Ro gers niet in verband gebracht worden met het oplossen van de handels- en monetaire proble men. Hij zei dit gisteren nadat een aan tal senatoren de eis gesteld had, dat een groot deel van de Amerikaanse troepen uit Euro pa teruggetrokken moet worden, den. Rogers verweerde zich tegen de kritiek die vanuit Europa zijn land bereikt heeft. Europa vreest n.l., dat Amerika, nu zijn export goedkoper gaat worden de duurder wordende import zou willen afremmen. „Amerika zal zijn grenzen niet sluiten voor import uit het bui tenland", zei hij tijdens een persbijeenkomst. „Amerika ver langt wel verruiming van de handel, die voor de Amerikaan zelf voordelig zijn." De cellist Yehuda Hanani geeft op maandag 26 februari een recital in Diligentia te Den Haag met aan de vleugel Gerard van Blek Blerk. Kurhaus ivordt een moeilijk besluit /GEMAKKELIJKER is het de laatste maanden niet geworden: het uiteindelijk advies dat B. en W. van Den Haag de staatssecretaris van c.r.m. moeten uitbrengen inzake de handhaving van het Kurhaus op de ijlst van Monumentenzorg. Het handhaven of laten verdwijnen van het Kurhaus is binnen de Haagse gemeenschap „een tere zaak". Ook onder de Haagse ge meenteraadsleden zullen er zijn die voelen voor een totale hercon structie van het Scheveningen-langs-de-boulevard, maar dit om poli tieke redenen liever niet verkopen. De knoop moest daarom in feite worden doorgehakt door B. en W. maar ook dit college wekt de indruk de verantwoordelijkheid van welke beslissing dan ook het liefst helemaal aan de regering te la ten. Sinds zakelijke belangengroepen in actie zijn gekomen om het Kur haus te mogen slopen, die daarmee een comité van tegenactie in het leven riepen, is er weer het een en ander gebeurd. Wetenschapsmensen op het terrein van de kunsthistorie hebben de uitspraak gedaan dat behoud van het Kurhaus om artistieke rede nen gewenst is. Maar een ander artistiek argument om het gebouw intact te laten verdween: het Residentie-Orkest wil zijn eigen con certgebouw liever elders in de gemeente laten oprijzen en heeft daarvoor bereids van het gemeentebestuur de eerste toezeggingen gekregen. Tegelijkertijd hamert de belangengroep die Scheveningen een nieuw aanschijn wil geven harder op het aambeeld met het pressie-argu ment dat voor de verwezenlijking van haar plannen het Kurhaus verdwijnen moet. Natuurlijk heeft een staatssecretaris voor CRM als het om Monumentenzorg gaat, daar geen boodschap aan, maar men weet nooit Het kritieke punt voor handhaving van het Kurhaus was en blijft, welke bestemming het gebouw zal moeten krijgen en wat het ge schikt maken voor die bestemming kosten gaat. Nu het Residentie- Orkest zijn hoop op andere mogelijkheden heeft gezet, wordt de ba sis voor een culturele bestemming gevaarlijk smal. En de mogelijkheid van het stichten van een Schevenings casino? Die is niets anders dan een ver perspectief. Ce beslissing welke de re gering ter zake nemen moet, is nog meer een op-de-lange-baan- kwestie dan onze kabinetsformatie. Serene sfeer in vergadering Roermond ROERMOND (ANP) Voor het eerst sinds het conflict in het bisdom Roermond van vorig jaar mei is gisteren de dekens- vergadering bijeen ge weest onder leiding van haar voorzitter, mgr. J. GUsen. De vergadering voltrok zich in een „sere- Ine en hartelijke sfeer", aldus een communiqué. Het overleg is op verzoek van de dekens tot stand gekomen, na een uitvoe rig gesprek met mgr. P. van Odijk, voorzitter van het kathedraal kapittel, met drs. Van Kempen, voormalig personeelschef van het bisdom en met de nieuw benoemde vicaris dr. H. van der Meer. Samenwerking in Belfast BELFAST (UPI) Vrijwilligers uit rooms-katholicke straten ln Belfast gaan voortaan sai met legerpatrouilles op stap een eind te maken aan moordpartijen op katholieken in de wijk Andersonstown. Een legerwoordvoerder zei dat de militairen aan hun burgerlijke gezellen zullen vragen de naam op te geven van automobilisten die in de nacht de wijk binnen rijden. Het museum van Walsall, een klein Engels stadje bij Birming ham, heeft van een rijke verza melaar een collectie schilderijen gekregen ter waarde van onge veer zeven en 'n half miljoen gulden. Er zijn doeken bij van Van Gogh, Picasso, Cézanne, Constable. Turner en Reynolds The Green River Jazz Band uit Rotterdam geeft vanavond een concert in de Haagse Jazzclub. Deze charmante middelbare scholiere uit Oostenrijk, de 17-jarige Roswitha Kobald, zal het komende jaar door het leven gaan als Miss Oostenrijk 1973. Met haar vitale maten 90-58-88 versloeg zij haar zestien andere rivales. Universitair ROTTERDAM Aan de Eras mus Universiteit te Rotterdam, fac. der Ec. Wetensch. zijn gesl. voor het kand.ex. Ec. We tensch. T Ammeraal te Scheve ningen, G J Kempen te Den Haag, J Peters Den Haag, G A M van Reijsen te Den Haag, A W Rijneveld te Rijswijk, R Schutjes te Den Haag, van Al phen te Leiden, J den Braber te Rijswijk (ZH), P L M Brandjes te Wassenaar, B J Chrisitaanse te Den Haag, R T Devilee te Rijswijk (ZH), F W H M Heus (met lof) te Den Haag, H Hijl- kema te Den Haag. Th J Korte- man te Zoetermecr, G C Kuntz te Voorburg, E Gillavry te Den Haag, J H Marinus te Zoeter- meer, H A Peers te Den Haag, W Scheffer te Leiderdorp, W J S Snijders te Delft, A J Speel man te Delft. Th B M van Vel- sen te Zoete rwoude, D B Vor- thoren te Delft, A W Voskamp te Den Haag, P Worsdorfer te Den Haag. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Alcor" (21/2) Australië: ms „Discovery Bay" (22/2) Brazilië: ms „Alcor" (21/2) Canada: ms „CP Tra der" (21/2), Indonesië: ms „Ly- caon" (20/2), Japan: ms „Be- nulder" (21/2), Kenya, Oeganda Tanzanlö: ms „Teniers" (23/2), Ned. Antillen: ms. „Neptunus" (19/2), Suriname: ms „Neptu nus" (19/2), Verenigde Staten van Amerika: ms. „Sea-Land Galloway" (21/2). Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z W.-Afriku: ms „Montfort" (21/2). Benoeming NIJMEGEN - Aan de katholieke universiteit te Nijmegen is be noemd mevrouw dr. C.I. Des- saur thans lector aan de Nij meegse universiteit tot gewoon hooglcruar in de faculteit der rechtsgeleerdheid. Mevrouw Dessaur zal onderwijs geven in de criminologie. Zij werd in 1931 in Den Haag geboren. Zij volgde het eerste vrijzinnig christelijk lyceum te Schevenin gen. Na haar eindexamen stu deerde zij vervolgens filosofie aan de gemeentelijke universi teit van Amsterdam. Intussen was mevrouw Dessaur in dienst getreden bij het ministerie van CRM te Rijswijk. DEN HAAG (ANP) Tot lid van d Eerste Kamer is gisteren toegelaten én beëdigd de heer K. Meuleman te IJsselmuiden. Hij werd benoemd In de vacatu re ir. C. N. van Dis (SGP), die is overleden. De heer Meule man, veehouder in ruste, maakt deel uit van het SGP-hoofdbe- stuur, is lid van de Provinciale Staten van Overijssel en lid van de gemeenteraad in zijn woon plaats. Verkoop huizen Krans, Vlllii Parkweg wen 27 ƒ830,000 J. J. 116/118/120 2J i Mr. H. M. M en Duin- omuhodt Jr. Mrnat 10/8/6 61.800 J W. GAdden. Percelen TeylerntroM 40 t/m 62 31 000 G. H. Steven Peru. Kun. Wllhelmlnalann 660. Vburg 76 600 300 N.N., t/m 241 en N.N., 20/22 18.000 t 78/R0 20.000 M. Zelnel. >rli J. P Turlor Vun Ruvcateljn- 30/82 12.100 M. Zclicl. Kftndldant-notarU A. A. wnd. Notarl* L. W A. 1 ASf£

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9