160 Jaar oude Turf huis gaat tegen de vlakte Volkstuinpionier Van Tol loopt vast op planologie Voorhout gaat studeren op plannen voor jaren na 1980 Vlashoven laat van zich horen streeknieuws Rijncruise door bejaarden van Alphen a.d. Rijn VRIJDAG 16 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT ROELOFARENDSVEEN Het oude voorhuis aan het Noordeinde in Roelofarendsveen, waarin tot nog toe enkele generaties van de bakkersfamilie Van Rijn woonden, wordt binnekort gesloopt. Het 160 jaar oude pand is niet meer op te knappen, reden waarom de 28-jarige J. van Rijn heeft besloten de boel tegen de vlakte te laten werken, waarna op de „puinhopen" een nieuw huis annex winkel gebouwd zal worden. De zaak wordt mo menteel draaiende gehouden in een kleine noodbarak naast het pand 175. Tussen de verhuizingsrommel ver telt de heer Van Rijn. dat voor al het verzakken van het oude huis niet tegen te houden is. De oorzaak hiervan is, dat het ge bouw op een ondergrond van turf staat. Van een flinke funde ring is geen sprake. Het vlak langs het huis denderende ver keer heeft verder de laatste ja ren nog een handje geholpen bij de eerste sloopwerkzaamheden. Bakker Van Rijn wil waar schijnlijk ter geruststelling van velen zich straks niet aan nieuwbouw bezondigen. Nee, op Van hondekar naar de electrowagen de plaats van het turfhuis komt een fraai bouwwerk-in-stijl. Geen vierkante blokkendoos maar een huis met hoog punt dak en fraai geveltje en kleine 50 bij 50 centimeter ruitjes. Het geheel komt 70 centimeter ho ger en een stukje verder van de weg te liggen. In het pand is altijd al een bakke rij geweest. „Meester Bakker" Castelein begon er 160 jaar ge leden. Indertijd werd het deeg nog gekneed in de zogenaamde trog. Dit hield in, dat de bakker zijn schoenen uitdeed, vervol gens op de rand van de trog ging zitten om het deeg rollend met de voeten te bewerken. En Het eeuwenoude Turfhuis aangezien toen ook het spreek woord „Wat niet weet, wat niet deert" al was uitgevonden smaakte het brood prima. Bak ker Van Geer was de volgende eigenaar van de bakkerij. In 1938 nam ..opa" Van Rijn de boel over. Zijn zonen traden in zijn voetsporen en ook zijn kleinkind. Daarmee zijn we in het heden beland want dat kleinkind is de huidige bakker J. van Rijn. Het bedrijf is in de loop der jaren flink uit de klui ten gewassen. Opa Van Rijn presteerde het 35 jaar geleden om zijn zelf gebakken brood ook nog per hondekar te bezorgen. Nu rijden er drie electrokarren en een auto rond. Zesendertighonderd broden in 15 soorten glijden nu in en uit de oven van bakker Van Rijn, die zegt zijn werk een bij zonder warm hart toe te dra gen. Van fabrieksspul wil hij dan ook niets weten. Hij maakt zelf zijn koekjes, zelf zijn marsepijn en is nu zelfs al bezig met het fabriceren van chocolade paas eieren, die begin maart al in de winkel moeten liggen. Er kan dan veel veranderd zijn in het bakkersbedrijf, het vroeg-op- staan is gebleven. Dat betekent op normale dagen om vier uur en vóór „dubbele" dagen om half twee 's nachts uit de veren. „Je gaat eraan wennen", zegt warme bakker Van Rijn. Op 5 maart aanstaande zal als al les in orde is met de bouw van het nieuwe huis worden be gonnen. Het is de bedoeling, dat de winkel niet al te groot wordt en vooral, dat de oude sfeer be houden blijft. ALPHEN AAN DEN RIJN De leden van de Kath. Bond van Be jaarden en Gepensioneerden, Al phen aan den Rijn, gaan een ze vendaagse Rijntocht per boot maken met de Holland Cruise Lijn naar Riidesheim, een van Duitsland's wijnfeestencentrum. Nu al hebben 30 voor de boottocht ingeschreven. Op de boot is er plaats voor 80 personen. Deelna me staat ook open voor niet Al- phenaren, niet-leden van ge noemde Bond. ongeacht geloofs richting en leeftijd. Prettig is het vooral voor bejaarden te weten, dat de bedden naast el kaar en gelijkvloers zijn opge steld. Over deze uitstap, die 14 april in Arnhem van wal gaat en waar heen de deelnemers uit Alphen per autobus worden gebracht, en die voor velen een eerste let terlijke in de boot stappen zal betekenen in hun leven, is uit voerig van gedachten gewisseld tijdens de druk bezochte jaar vergadering. AVIOS liet de bejaarden van toneel genieten BODEGRAVEN De toneelver eniging Avios bracht in het Dien stencentrum voor de bejaarden een voorstelling van het blij spel: Patrica. Er moest wel een en ander geïmproviseerd worden als er geen toneel is, maar met kaasplanken komt men heel ver. Dit heeft de kwaliteit van de op voering ook niet in het minst geschaad. De recreatiezaal was tot de laatste plaats bezet. De bejaarden kwamen van Nieu- werbrug, de Meye en Zwam- merdam. Het werd de meest ge slaagde avond van dit seizoen in het Dienstencentrum. Voorzitter van Avios verkalarde nog zelden zulk een meelevend publeik te hebben gehad en was gaarne bereid deze opvoeringen te herhalen. Voor inlichtingen kan men zich ook wenden tot de heer W. Seij- sener, Van Boetzelaarstraat 56, tel. 01720-74816. De afdeling met circa 400 leden, heeft in de vakature, ontstaan wegens gezondheidsredenen be danken van Mevrouw Groenen dijk. tot bestuurslid gekozen de heer W. Seijsener. Op voorstel van het bestuur is be sloten op 1 mei a.s. in Alphen een bezinningsdag te organise ren, mede ter behandeling van actuele onderwerpn. O Alphen aan den Rijn De 72-jarige Alphenaar T. B. heeft gistermorgen een her senschudding opgelopen en bekwam vleeswonden toen hij met zijn bromfiets tegen een portier van een stilstaan de auto opreed. Financiële noden bij „Ons Belang" flOSKOOP De bejaardenbond „Ons Belang" uit Boskoop zit fi nancieel bijzonder krap nu de gemeente een verzoek tot subsi die voor de bond heeft afgewe zen. De contributie bedraagt nog een gulden per maand maar zal door de stijgende kos ten naar een gulden vijftig moe ten worden opgetrokken, ie bond is in ieder geval van plan om voor het jaar 1973 op nieuw subsidies aan te vragen. In totaal telt de Boskoopse be jaardenbond tachtig leden. Een overzicht van de kosten is als volgt: vervoer per bus van en naar de soos 27,50 gulden per week, zaalhuur 110 gulden per maand; daarbij komen dan nog kleine steeds terugkerende kos- KOUDEKERK In het kort geding dat de heer Dorrepaal tegen de gemeente Koudekerk heeft aangespannen is nog geen uitspraak ge komen. Het meningsverschil tussen de heer Dorrepaal en de gemeen te ontstond toen de heer Dorrepaal zonder vergunning aan zijn ge reeds bestaande loods van 115 m een stuk van 20 m bouwde. Na afloop van het geding durfde geen van de partijen uitspraken te doen over de afloop van de zaak. Volgende week donderdag zal de rechter een uitspraak doen. Op de foto: De betreffende loods aan de Hoge Waard. VOORHOUT - Moet er nu reeds een duidelijke omlijsting worden gemaakt voor woningbouwplan nen in Voorhout na 1980 of wordt voorlopig nog een paar jaar de kat uit de boom geke ken? En als er inderdaad plan nen gemaakt gaan worden, zoekt men de uitbreiding dan in het gebied Oosthout? Voor- en tegenstanders hebben gister avond in de Voorhoutse raad weer volop de gelegenheid ge had om langdurig over dit on derwerp touw te trekken. van Os (WD) zag het niet erg zitten met ontwikkelingen in het plan Oosthout. Liever zag hij de toekomstige huisvestingsproble men op een andere wijze bena derd. „Voorhout", zei hij. „leent zich slecht voor uitbreiding. Met de spoorlijn en de Leidse Vaart zitten we met een onnatuurlijke situatie die uitbreiding moeilijk maaktHet is onmogelijk om in de toekomst op economisch verantwoorde wijze Voorhout uit te breden", zo zei hij. Veel lie ver zag hij dat een eventuele wo ninguitbreiding in Bollenstreek- Doorgroeien of stoppen verband gerealiseerd kan wor den (Poelpolder). Het plan Spoorlaan vond hij voor Voor hout voorlopig wel voldoende armslag tot 1980. „We hebben nog wel wat jaartjes om de zaak nog eens rustig te bekij ken. Plannen worden snel ach terhaald in deze tijd. Niet dat ik het plan Oosthout van de baan wil vegen, maar ik zou het toch wel even in de ijskast willen leggen" aldus ir. Van Os. Burgemeester Stolwijk voelde weinig voor dat ijskastidee. ,,We moeten straks niet het ver wijt krijgen" zo zei hij, dat we de tijd tot 1980 niets hebben ge daan. Nieuwe plannen vergen jaren van voorbereiding". Wethouder Huigsloot voegde daar nog aan toe" Ook na 1980 moe ten we opvang van de Voorhout- se bevolking hebben. We kunnen moeilijk alle woningzoekenden tot die tijd in de ijskast stop pen." De discussie eindigde tenslotte met een voorstel van de heer IJdo waarin werd voorgesteld „vanwege de gewijzigde omstan digheden het structuurplan 1968 niet meer als uitganspunt te ne men bij 't onderzoek naar moge lijkheden om ook na 1980 voor zieningen voor woningzoekenden in Voorhout te vinden". Dit voorstel werd met zeven stem men voor en zes tegen aangeno men. Nog maar nauwelijks had het col lege en de raad en korte inge laste rustpauze achter de rug of de vlammen laaiden al weer hoog op bij de vaststelling van de begroting van enkele lagere scholen. De meerderheid van het college vond het wenselijk om die begroting eens onder de loupe te gaan nemen. De door het schoolbestuur gevraagde vergoeding van 187.50 per leerling wilde het college in ste instantie niet uitkeren. Zelf kwam het tot een voorlopig be drag van 175 gulden. Als uit dit begrotingsonderzoek zou blijken dat de uitkering inderdaad de hoogte in moet dan zou dit als nog aan de raad ter goedkeuring worden aangeboden. Mevrouw Wijling (P.R) vond dit maar een vreemde gang van za ken. De begroting is elk jaar zonder slag of stoot aangeno men en waarom nu niet? Ik vind dat het college wat meer vertrouwen in de schoolbesturen moet hebben. Burgemeester Stolwijk zei dat dat vertrouwen wel degelijk aanwezig is en dat zo'n steekproef voor de rest niets om het lijf heeft. „Er steekt niets achter". TER AAR Het volkstuintjesproject in Ter Aar staat mo menteel te wankelen op zijn zoals nu gebleken is niet bijster solide grondvesten. De gemeente Ter Aar heeft namelijk per advertentie eventuele gegadigden ge waarschuwd en ontraden om een definitieve binding met tuintjeseigenaar Van Tol aan te gaan. Als reden geeft de gemeente op, dat de voor de tuintjes gebruikte grond een agrarische bestemming heeft, waarop geen recreatie in welke vorm dan ook mag geschieden. Tuinieren in een volkstuin blijkt een vorm van recreëren te zijn en is dus niet veroorloofd. De gemeente Ter Aar waarschuwt de be langstellenden dan ook om teleurstellingen te voorkomen. De duizenden guldens, die de heer Van Tol reeds geïnves teerd heeft in het project dreigen zodoende in het water te vallen. Zoals In onze krant van afgelopen dinsdag reeds stond vermeld, heeft de heer A. W. Van Tol uit Ter Aar de vorige maand een advertentie geplaatst, waarin hij gegadigden vroeg voor de huur van zijn in aanleg zijnde volks tuintjes aan de Schilkerweg (ongeveer 40 stuks) en aan de Langeraarse Plas bij de Para- dijsweg (ongeveer 20 stuks). Dertig procent van de in totaal zestig uintjes zouden gereser veerd worden voor invaliden en minder draagkrachtigen. Sociale bewogenheid, zo verklaarde de heer Van Tol ons vorige week, had hem tot het volkstuónenpro- ject gebraoht. Toen de heer Van Tol vorige week donderdagmid dag zijn eerste gesprek met de burgemeester van Ter Aar had (op verzoek van de burgemees ter) waren de volkstuinen al een aardig eind in uitvoering. De bedoeling was immers de tuinen op 1 maart aanstaande open te gooien. Een andere opmerkelijkheid is de volgende: Vlak voordat een ver slaggever van onze krant met de heer Van Tol een gesprek had over het tuinencomplex, had dezelfde heer Van Tol een onder houd met de burgemeester, waarin deze hem nadruk kelijk heeft geadviseerd om zo snel mogelijk te stoppen met investeren. In ons gesprek met de heer Van Tol, direct hierna dus verklaarde hij, dat de burgemeester zeer ingenomen was met zijn plannen en dat al les prima naar wens verliep. Een toch op zijn minst zonder linge uitspraak van een man, die juist heeft gehoord, dat hij een flink bedrag heeft „ver speeld". Gistermorgen pas is de eerste brief van de heer Van Tol op het gemeentehuis ontvan gen. Het antwoord van de ge meente zal vrijwel zeker afwij zend zijn. Op een stuk grond imet agrarische bestemming mag niet getuiniierd worden, daar valt niet aan te wrikken, aldus de gemeente. Voor het terrein aan de Lange raarse Plas geldt daarbij ook nog de plassenverordening, wel ke beperkte voorschriften voor de oevers beval. Behalve het verbod van recreatie geldt voor de gronden met agrarische be stemming verder, dat er niets op gebouwd mag worden, dat niet met landbouw te maken heeft. Geen kassen, geen schuurtjes, niets van dit alles. De heer Van Tol moet dit alles ontgaan zijn want in een brief aan geïnteresseerde gegadigden schrijft hij, dat veentuele opstal len „op verzoek door mij ge bouwd en verhuurd" zullen wor den! In diezelfde brief schrijft hij over bijzondere voorzienin gen, die ik nog niet openbaar kan maken." Bij de gemeente vraaigt men zich verder af of er wel zo'n behoef te bestaat in Ter Ara aan volks tuintjes. Volgen de heer Van Tol was er overweldigende be langstelling voor zijn tuinen. De gemeente kan zich moeilijk voorstellen, dat er in Ier Aar veel mensen zijn, die naast hun eigen voornamelijk agrari sche werk ook nog eens in de vrije tijd de spa ter hand ne men. Het is verder niet aanne melijk, dat mensen uit andere gemeenten, bijvoorbeeld Alphen, een stuk gaan reizen om te tui nieren. Hoe het ook zij, de heer Van Tol is vast besloten om 140.000 gulden in de zaak te in vesteren, een niet misselijk be drag, waar zo nu en dan ook nuttigere dingen mee gedaan worden. KOUDEKERK Vanavond zal .op „de zolder" van het gemeentehuis een expositie worden geopend van oude voorwerpen. Voor het verschaffen van het tentoongestelde verleenden verschillende Leidse mu sea en particulieren hun medewerking. De tentoonstelling is voor het publiek geopend van 19 februari tot 24 maart. Langeraarse missionaris overleden LANGERAAR Door een onge val is afgelopen maandag mis sionaris Henricus Otto in Argen tinië overleden. Mevrouw Otto- Van Moorsel uit Langeraar heeft dit deze week uit Argentinië De missionaris was bijna 59 jaar. 34 jaar was hij lid van de con gregatie van missionarissen van de Heilige Familie en 29 jaar priester. Aanstaande zaterdag wordt in de parochiekerk van de Heilige Adrianus in Lange raar ter nagedachtenis van mis sionaris Otto een Mis opgedra gen. Opknapbeurt voor noodschool LEIDSCHENDAM Een van de portalen van de noodschool aan de* Gravin Juliana van Stolberg laan zal voor 22.000 worden verbouwd. Het ligt in de bedoe ling deze ruimte te gaan inrich ten voor allerlei activiteiten. In de gemeenteraadsvergadering van volgende week zal de raad hierover een definitieve uit spraak doen. Gezien het steeds terug lopende aantal leerlingen zal er voorlopig geen nieuw ge bouw komen voor de „Duiven- voordeschool", die nu in het noodgebouw gevestigd is. Op verzoek van de Stichting RK Schoolbestuur van Leidschen- dam gaat de gemeente wel ge voorzieningen treffen voor het noodgebouw. Zo zal de nood school een goede opknapbeurt krijgen tegelijk met de verbou wing van het portaal. NOORDWIJKERHOUT De 's- Gravendamseweg, voorbij de vlashoven, is geen verkeersweg meer. Enkele jaren geleden heeft de provincie de weg opge legd. De blindedarm werd afge knepen en kreeg opeens een ge heel ander karakter. De Vlasha ven zo werd de naam werd een woonstraat. Een dood lopende woonstraat. Op aandrang van mevr. A.E.N. Kouwenhoven-Desain besloot het gemeentebestuur het woonkara- ter van De Vlashoven du'delij- ker te benadrukken. Men denkt er zo ongeveer 50.000,- aan te mogen besteden. Donderdagavond kregen de bewo ners van De Vlashoven ruim schoots de gelegenheid om hun visie op de verfraaiing van nhun woonwijk te geven. Wet houder P. C. Heemskerk en zijn staf van technische en admini stratieve ambtenaren hebben in ruime mate suggesties voor de verbetering van het woonkarakr ter van de Vlashoven gekregen. Het overbodige rijwielpad ruige heg moeten verdwijenen: er moet speelruimte voo jongste jeugd worden geschapen en vlak voor de brug, die overi gens dringens van nieuwe le» ningen moet worden voorzien, moet een keerruimts voor au to's worden aangelgd. Uiteraard '."ret de verlichting worden ver1 beterd en er moet meer groen worden aangelegd, dat echter weer niet te hoog mag groeien. De wateroverlast zou moeten wor den verklein door de aanleg van een rabatstrook.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6