Studentenknokploeg slaat universiteits bezetters uiteen WEERBAARHEID GEWAPEND MET HOCKEYSTICKS EN PARAPLU'S Burgemeester van Oegstgeest loopt boos weg uit Gewestraad RHIJNGEESTER STRAATWEG DUURDER DOOR BEZWAARSCHRIFT Administratief medewerkster «RAIFFEISENBANK stad en randgemeenten Feestmiddag Voorhoutse bejaarden MCCabe and Mrs. Miller The Kid/ Liefdestechniek in perfectie Sexcontacten gezocht PAGINA 5 VRIJDAG 16 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT K De bezetters in gesprek met de politie Aan de aanvankelijk zo rustig ver lopen bezetting van de centra le administratie van de Leidse Universiteit, is vannacht rond half twaalf een nogal abrupt en gewelddadig einde gekomen. Anders dan in Utrecht, werd dit karwei in Leiden niet door over heidsfunctionarissen geklaard, maar door een groep studenten, die de collegegeldwet kennelijk een warm hart toedraagt. Som mige bezetters menen, dat de studenten-weerbaarheidsver- eniging "pro patria" de hand in deze aktie heeft gehad. Volgens ooggetuigenverklaringen, verzamelden zich rond 22.30 u. kleine groepjes studenten, rond het gebouw aan de Stationsweg. Niet lang daarna werd de nood uitgang de enige weg, die toegang verschafte tot de ruim ten van de centrale administra tie en die uit veiligheidsoverwe gingen was opengelaten be stormd, nadat eerst een wacht post was overmeesterd. De knokploeg, bestaande uit onge veer 60 met hockeysticks, stok ken en paraplus bewapende stu denten, drong vervolgens het gebouw binnen dat zij met har de hand ontruimden. De inmid dels gearriveerde politie vond het niet nodig om in te grijpen, en kon even later haar intrek nemen, om de door de inval aan gerichte ravage op te ruimen. Of de politie zoals in Utrecht in speciale paraatheid was gebracht, wilde men vannacht nog niet mededelen. Eerder op de avond hadden de bezetters in een plenaire verga dering een mandaat opgesteld, op grond waarvan een afvaardi ging van hen hedenmorgen om 10.00 u. met de voorzitter van het College van Bestuur, Cath. zou onderhandelen, In dit man daat werd ingegaan op het ant woord, dat het College van Be stuur op de eisen van de bezet ters had gegeven. Het College van Bestuur stelde dat de mees te eisen van de bezetters met be trekking tot de aanmaningsbrie al waren ingewilligd. De LSB erkende dat dit inderdaad het geval was, doch dat deze te gemoetkomingen zeer verscho len in de aanmaningsbrief wa ren opgenomen en de brief als geheel tezeer bij de studenten en vooral bij de ouders de in druk zou wekken, dat de daarin gesuggereerde handelwijze, n.l. om de 1000 gulden te betalen, inB de gegeven omstandigheden de enig mogelijke zou zijn. De LSB wijst er echter met nadruk op dat dit niet het geval is, en dat nog steeds geen enkele sanktie tegen de boycot mogelijk is. Bovendien blijven de bezetters en liet College van Bestuur op en kele belangrijke punten r. t el kaar van mening verschillen: De boycotters menen dat het College van Bestuur ten onrech te op de stoel van de wetgever is gaan zitten, door eigenhandig een definitie van het volgen van onderwijs als criterium voor de betalingsplicht te formuleren. En het bezwaar, om in de aan maningsbrief de studenten, die wel betaald hebben, uit te spe len tegen de boycotters, achten de bezetters door de inval van vannacht overtuigend bewezen. Wat de uitvoerbaarheid van de collegegeldwet betreft, had een deel der studenten graag gezien, dat het College van Bestuur de konsekwenties van haar eerder ingenomen standpunt zou blij ven aanvaarden, en desnoods tegen de beslissing van de minis ter in beroep zou gaan bij de Kroon. Dit voorstel werd echter niet in het mandaat opgenomen. Hoewel de onderhandelingspositie van de bo/cottende studenten door het beëindigen van de be zetting uiteraard is verzwakt is het verzet tegen de wet nog niet gebroken. Vandaag zouen de ak- tievoerende studenten om 14.00 u. in een plenaire vergadering bijeenkomen om zich te beraden over nader te nemen stappen. Maandag zal om dezelfde tijd in het Academiegebouw een mas sameeting plaatsvinden. VOORHOUT Meer dan 100 bejaarden van Voorhout hebben gisteren genoten van de gezelli ge middag, die hun door de Oranjevereniging werd aan geboden. Allereerst waren er de kleuren dia's van de bejaardentocht- 1972, vertoond door Frans van Dam, een van de leden van het comité uit de Oranjevereniging, dat de bejaardentochten organi seert. De bejaarden hebben veel gela chen om de reisindrukken van afgelopen zomer. De dia-vertoning had de stem ming er in gebracht voor een optreden van de accordeonist Sjaak de Vries en het duo John en Lily van Brussel (goochelen en buikspreken) met Henk Driessen als conferencier. Bolbloemenbroeiers uit Voor hout zetten de bejaarden in de bloemen en tot slot was er nog de afgelopen zomer, 'n verloting waarvoor 200 prij zen bestaande uit fruit, le- vensmidelen, bloeiende plan ten ets. beschikbaar waren. Bijna ledereen ging met één of twee prijsjes naar huis. Maar toen liep "t al tegen half 7. Dhr Jan v. Gent dankte 't jaarden. RIJNSBURG Burgemees ter Eysinga liep gisteren teleurgesteld weg uit de gewestraadsvergadering. De groep Oegstgeest had bij monde van het prot. chr. gemeenteraadslid brouwer gevraagd om de voorlopige gemeenschappe lijke regeling van een ge west Leiden te verlengen tot 1 september 1974. Hij en zijn Oegstgeest-verwan-' ten meenden dat de tijd tot 1 augustus van dit jaar te kort is om een definitieve regeling gedegen van de grond te krijgen. In de ge westraad vond men ovei het algemeen dat toch moest worden doorgegaan met het vastleggen van een definitieve regeling. De heer Brouwer dreigde: „Als de raad niet tot verlenging kan besluiten, zullen wij niet meer deelnemen aan een verdere be raadslaging". Na een schorsing leek de zaak te zijn gesust, maar burgemeester Eijsinga had her en der al (gedempt) verklaard, naar huis te zullen gaan als er geen beslissing over de motie-Brouwer genomen zou worden. Na heropening werd besloten de bespreking voort te zetten. De heer Eijsinga stond enigszins aangedaan op en deel- De gewestraad, tweede van rechts burgemeester Eysinga, die de raad boos zou verlaten. de mee, dat hij de vergadering ging verlaten, omdat hij „niet onder druk wen$te verder te gaan. Ik heb trouwens nog een gemeenteraadsvergadering. Ik ga weg". De burgemeester pak te zijn biezen en verliet de zaal. Voorzitter Vis riep hem nog na: „Goede middag meneer Eijsin ga", waarop deze reageerde met „Ik dank U, goede mid dag". Hieruit en uit het verdere verloop van de vergadering bleek maar weer eens dat het toekomstige gewest zal bestaan uit een aan tal gemeenten, die hun eigen aardige status hoger aanslaan, dan een bestuurslichaam dat over de barricaden van de ge meentelijke grenzen heenreikt. De voornaamste resultaten van de roerige vergadering zijn, dat vooralsnog wordt afgezien van directe verkiezingen van de le den van de gewestraad door de inwoners van het gewest en dat de voorzitter voor zes jaar be noemd zal worden door de Kroon. Een amendement-Van Aken en de zijnen beoogde een benoeming van de voorzitter door de gewest raad zelf. Dit amendement werd met 23 tegen 10 stemmen verworpen. Ook het PvdA-amendeir.ent om rechtstreekse verkiezingen op te nemen in de regeling leed schip breuk. Volgens het dagelijks be stuur van het gewest was geble ken, dat rechtstreekse verkie zingen niet tot de onmogelijkhe den behoren. Maar ondanks steun van de heer Toelen (Lei derdorp) en zijn PAK-mede- raadslid Drenth, werd het vöor- stel van Van Aken verworpen. De uiteindelijk door de gewest raad geaccepteerde ontwerp regeling zal aan de betrokken gemeenteraden worden toege zonden, met het verzoek om ad vies en (desnoods) wijzigingen. Als sluitdatum werd gesteld 1 mei 1973. Over voorstellen van de heren Wiebenga (VVD, Lei den) en Detmers (Zoeterwoude) ter „bestudering van de voorbe reiding" en over het al of niet doorgaan van directe verkiezin gen, zal worden beraadslaagd als de gemeenteraden hun reac ties hebben ingediend. ed et OEGSTGEEST Tegen het plan ocilt Rhijngeesterstraatweg bezwaarschrift Ingediend dat steunde op een servituut. Dit is gisteravond behandeld in de ge meenteraadsvergadering van Oegstgeest. Het bezwaarschrift zette alles op losse schroeven. Bij de gegadigden waren ten op zichte van de grondprijzen be paalde verwachtingen gewekt, maar omdat opschorting van de uitwerking plaats had, moest een nieuwe berekening gemaakt worden. Dit had tot gevolg dat er 33.000 gulden minder uit de bus kwam dan op de.exploita- tieopzet van 1972 was berekend. Hoewl de raad niet gelukkig was met het remmende bezwaar schrift en de 33.000 gulden kwestie, ging men toch na enig tegenstribbelen acoord. Het ge sputter kwam vooral van de kant van D'66 die bang was dat Belangstelling minimaal bij Dekenale Raad Zoeterwoude ZOETERWOUDE Bij dc eer- stc vergadering van de Deke nale Raad waren slechts drie i 01 belangstellenden aanwezig, g? Deze moesten ook de teleur stelling nog verwerken dat de heer Kurvers, die een inleiding •set zou houden over „Jongerenpas- n t toraat" niet op kwam dagen, dif. Het onvoldoende contact met het grondvlak in de Kerk kwam e uitvoerig aan.de orde. Men con- slateerde een tekort aan uitwis seling van informatie over de activiteiten in de diverse paro chies. s-en Diocesaan Informatiecen trum zou dit euvel kunnen ver helpen, maar voor de oprich ting daarvan ontbreekt 't aan mankracht en geld. Mogelijk zal 'n verbetering optreden, als de parochiebesturen goed gaan werken. Opgemerkt werd dat mensen die om de een of andere reden af stand genomen hebben van de Kerk, niet in de kou mogen blij ven staan. De dekenale Raad nam afscheid van drs. P. van der Geest, de missionair voorzitter van de DPR, die de Stompwijkse paro chie in de raad vertegenwoor digde. De volgende bijeenkomst vindt plaats in Hazerswoude-dorp op 5 april. de gemeente riu een subsidie gaat verlenen aan de adspi- rant-bouwers. „En dat gaat ten koste van de gemeenschap". Drs. De Graaf (PvdA) hoopte dat, omdat er aan de Rhijngees terstraatweg geen sociale wo ningbouw wordt gepleegd, er in het toekomstige Haaswijk meer plaats zal zijn voar dergelijke soorten woningen. Ook jde vaststelling van het huur- harmonisatieplan bevatte voet angels en klemmen. Op ver zoek van drs. De Graaf zegde wethouder Thorn toe, te zorgen voor een overzicht van wat er aan de gemeentewoningen ge daan is en wat men er nog aan hoopt te doen. Stemming bracht het plan erdoor met als tegen standers Brouwer (PC), Van Veen (PC) en de PvdA. Verder werd in de vergadering nog het volgende beslist: Bijdrage aan kerkelijke be graafplaatsen en verlenging van de overeenkomst inzake het ge bruik begraafplaats en huisje bij de Groene Kerk. Een crediet van 664.500 gulden wordt beschikbaar gesteld voor de bouw van een gymnastieklo kaal aan de Kamperfoelielaan. Mevrouw J. van Geldere-Van Gorkum is benoemd als onder wijzeres in vaste dienst aan de Terweeschool. Mejuffrouw L. Koel gaat in maart als leidster de kleuterschool „De Bokke- sprong" verlaten'. Tijdens de rondvraag werd nog eens de aandacht gevestigd op de recycling (hergebruik) van glas. L1SSE De kans is groot dat Rijkswaterstaat bij het realiseren van de grote westelijke omleidings- weg een flinke hap gaat riemen uit de tuinen van de hoekhuizen Heereweg—Laan van Rijckevorsel in Lisse. Hoewel burgemeester Berends in de afgelopen raadsvergadering heeft verklaard dat geen me ter grond meer zal worden afgenomen dan noodzakelijk is, is het zelfs niet uitgesloten dat zelfs enkele huizen op deze drukke verkeershoek er aan moeten geloven. Beroep van Leidenaar door B en W afgewezen NIEUWKOOP - B. en W. van Nieuwkoop zullen tijdens de op 22 februari te houden raadsver gadering voorstellen het beroep schrift van de Leidenaar L. van Wijk te weigeren. De heer Van Wijk heeft in oktober van het vorige jaar een aanvraag bij de gemeente ingediend voor het bouwen van een botenhuis bij de woning Simon van Capelweg 48 in Noorden. De weigering door de gemeente, die daarop volgde, was geba seerd op het feit, dat de betref fende grond de bestemming „water" heeft en daardoor niet mag worden bebouwd. B. en W. verklaren nu, dat de inhoud van het beroepschrift geen aanlei ding vormt om het standpunt te wijzigen. ADVERTENTIE Op ons bankkantoor is momenteel plaats voor een actieve medewerkster. Voor het verrichten van afwisselende administratieve en baliewerkzaamheden zoeken wij een meisje met Mulo/ Mavo-opleiding, liefst met enige typevaardigheid. Leeftijd tot circa 21 jaar. Belangstellenden kunnen voor meer informatie over de funktie en onze gunstige arbeidsvoorwaarden per tele foon of brief een afspraak maken met de directie van de Coöperatieve Raiffeisenbank „Voorschoten", Koningin Wilhelminalaan 2, telefoon 01717 - 4901. SPAARBANK EN ALLE BANKZAKEN Tragische western CAMERA —Een man op een paard komt in de .scheme ring bij een etablissement aan. Een stereotiep begin voor een lugubere western. Toch Is „MCCabe en Mrs. Miller dat niet geworden. Het is eerder een tragisch verhaal over een man in zijn sa loon en een vrouw in haar hoerenkast. De man heeft na kennismaking met de plaatselijke bevolking een etablisse ment opgericht. Alles gaat goed tot Mrs. Miller eraan komt. Zij weet hem wijs te maken dat hij baden moet aanleggen en een „schone" hoerenkast moet beginnen. McCabe gaat er op in. Tot zo ver zou de argeloze toeschou wer denken dat McCabe een slim mannetje is. Tot er mensen komen die zijn saloon willen kopen. Dan rea geert hij heel anders dan men denken zou. Bij het vallen van het doek laat de regisseur de toeschouwers met tal van vragen over McCabe en Mrs. Miller achter. Chaplin als vader tegen wil en dank voorlichtings film Leiden Volgende week za terdag draait KO in het Rijksmuseum voor Volken kunde „The Kid", een film van Charlie Chaplin. De voorstelling begint om 14.30 uur en is toegankelijk voor alle leeftijden. In „The Kid" vindt Chaplin een baby, die op een hoek van een straat te vondeling is gelegd. Hij neemt het kind mee, maar kan er zelf eigenlijk niet voor zorgen. Op alle mogelijke manieren probeert hij dc baby weer kwijt te raken, maar dit lukt niet. Teneinde raad brengt hij het kind toch zelf groot. „The Kid" is een van de mooiste tragi-komedles von Chaplin. In het voorprogramma wordt „Tilly's romance" vertoond, de allerbeste film van Charlie Chaplin zelf. REX In het Rex-theater T~v f deze week „Liefdestechnie lJe ZOV€elSte ken in perfectie". Weer een van de vele „moraal" films waarbij artsen, psychologen en dit maal zelfs een rector zijn ingeschakeld om borg te staan voor een juiste benade ring van de sexualiteit. Na tuurlijk kunnen voorlichtings films zinvol zijn; voorwaarde is wei dat het een goede voorlichtingsfilm is. Deze productie die, zoals de titel aangeeft, perfectie omtrent het sexuele leven zou aanbieden, is echter een volkomen flop. Er wordt veel gesproken, veel getoond aan de hand van teke ningen en platen; wanneer er echter iets „live' wordt geshowd en het ook maar een beetje intiem wordt, wordt hot beeld onscherp en ziet men allerlei ledematen onduidelijk heen en weer draaien op het scherm. LUXOR De sexgolf over Ne derland :s al een eindweegs weggeëbd. De belangstelling voor „schunnige blaadjes" neemt af. Maar films, die de naakte waarheid beloven, gaan er no^ altijd in al is het wel steeds hetzelfde pu bliek, dat er luidruchtig van komt genieten. Dat doet, bij het zien van de film „Sexcontacten gezocht" het vermoeden rijzen, dat enkele sexblad-ultgevers de rolprent hebben gefinancierd om de belangstelling voor hun uitgaven weer wat-op peil te brengen. De lokkertjes in bladen als „This is your week" zijn de adver tenties, die op de verbeelding werken van preutse en vrijmoe dige zielen. Stel je nou voor dat je es „Sexcontacten gezocht" licht een tipje van de sluier op over wat er dan zou kunnen gebeuren. Daarbij blijkt, dat de stijf heid van Londen een fagade is, waarachter 7 8 miljoen In woners en 1.2 miljoen toeristen nijver naar liefde en contact zóeken. Een stad vol contactstoornissen, als Je de film wilt geloven. Op den duur toch een vermoeiend-saaie stad. Geef mij Lutjewle- rum maar. Of Leiden natuurlijk, dat liegt er niet om. Londén: stad vol contact stoornissen

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5