Leen geen Pfrommer verwacht herhaling Grenoble Kruithof doet aanval op werelduurrecord Beroep Transol is afgewezen Schaatsers willen erkenning lange afstand Best nu toch naar Canada VRIJDAG 16 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Straffen van KNVB Leen Pfrommer houdt er rekening mee dat de blessure van Göran Claeson behoort bij de koude oorlog-tactiek. De coach van c sen tot de grote kanshebbers op de wereldtitel. Nederlandse schaatsers rekent tevens Sten Sten- Arnhem „In vorige jaren heb ik misschien meer suc ces gehad, maar in het af gelopen seizoen meer ple- rier", zei de coach van de j. Nederlandse schaatsploeg Leen Pfrommer gister avond onmiddellijk na aan- 1 komst uit Gol op het sport- centrum Papendal bij Arn- j hem. „Mijn ploeg kent niet meer zoals verleden vedet- I tes. Zodra iemand die allu re zou willen aannemen, wordt hij onmiddellijk door een ander lid uit de kernploeg op de hak geno men. Dat maakt het werk voor mij niet alleen plezie riger, maar ook een stuk gemakkelijker". Leen Pfrommer verwacht niet di rect een herhaling van Greno ble, waar de Nederlanders de tweede tot en met de zesde plaats bezetten, maar dat zij zich met z'n vijven bij de eerste zestien en wellicht bij de eerste twaalf zullen klasseren, daarvan is hij overtuigd. ÜJ deze verwachting neemt de succesvolle Nederlandse coach, die de toppers Ard Schenk, Kees Verkerk, Jan Bols en Eddy Verheyen is kwijt geraakt aan de ISSL, in overweging: „Göran Claeson is tijdens de sprintkampioenschappen gebles seerd geraakt aan een lies. In hoeverre hier van een spelletje sprake is, zal nog moeten wor den afgewacht. Sten Stensen, die in Grenoble wegens een fou tieve wissel is teruggezet, is echter een levensgevaarlijke ge gadigde voor de bezetting van de topplaats. Van de Amerika nen en vooral de Chinezen is mij op dit ogenblik te weinig bekend, maar ik zie ze niet bij de top eindigen". den te gaan bundelen. Ik zie graag een discussieweek inge steld, waarin de coaches van alle schaatsploegen de gelegen heid krijgen hun zienswijze over de techniek en de taktiek van het schaatsenrijden naar voren te brengen. De een kan leren van de ander en op die manier moet het mogelijk zijn de inter nationale schaatstop naar een nieuw en wellicht nog hoger ni veau te brengen. genwoordiger van het publici teitsbureau Kortekaas te Den Haag, „bijna 20.000 kaarten aan de man gebracht. De te ver wachten verkoop aan het IJssel- stadion gegevens die berus ten op de ervaring zal het to taal aantal bezoekers brengen op 20 tot 27.000 (9 h 12.000 op zaterdag en 12 h 15.000 op zon dag). EEnzijdig De discussie mag echter niet een zijdig zijn, anders weiger ik mijn medewerking. Ik denk ook aan het aantrekken van tal van deskundigen die ieder op hun terrein eom lezing kunnen hou- d«n. In die lezingen kan de hele problematiek van het schaatsen rijden worden behandeld. Op die manier heb ik wellicht meer in te brengen dan de coa ches van andere landen, die duidelijk zijn blijven stilstaan, maar dat is een kwestie van Ia- tere zorg. In de eerste plaats gaat het erom de schaatsenrij- derij uit het slop te halen. En daar zit het nu toch wel duide lijk in". Tijdens de persconferentie op Pa pendal, kwamen voorts naar vo ren dat het met de publieke be langstelling voor dit evenement nogal meevalt, na de teleurstel lingen die de schaatstoernooien tot nu toe in dit seizoen hebben moeten ondervinden. „Er zijn", aldus de heer Labohm, verte- De directeur van de Deventer kunstijsbaan Piet Bergströ mad- Vlseert daarom al diegenen die paar Deventer willen komen dat toch vooral tijdig te doen. De kans is anders groot dat velen op zaterdag de opeaiingsritten op de 500 meter (totale tijds duur hooguit een uur) zullen moetqn missen. Ten aanzien van de door de KNSB „geschonken" 325-000 gul den voor de bouw van vaste tri bunes in het Deventer stadion wil KNSB-voorzitter Wim Co- mello geen conclusies verbinden aan toekomstige aanwijzingen van schaatsevenementen in Ne derland. „Wij moeten", aldus Wim Comello, „rekening houden met de realiteit. We moeten over een aantal jaren niet kij ken naar het aantal dat komt opdagen". Om quitte te spelen heeft de KNSB een bezetting van onge veer 30.000 toeschouwers over beide dagen in totaal nodig. DEN HAAG De tuchtcommls- sie betaald voetbal van KNVB heeft de volgende straf fen opgelegd. Telstar: R. C. van Haalem een wedstrijd geschorst. Boete 100 gulden. FC Dordrecht: F. den Hartog een wedstrijd geschorst, een wed strijd voorwaardelijk, C. Hen driks een wedstrijd geschorst, een wedstrijd voorwaardelijk. Wageningen G. S. Meurs een wedstrijd geschorst, een Wed strijd voorwaardelijk. Boete van 150 gulden. Eindhoven: H. P. Oosterhout, een wedstrijd geschorst, een wed strijd voorwaardelijk. Boete 100 gulden. Helmond Sport: G. M. van Melis een wedstrijd geschorst. Boete 150 gulden. - Excelsior: J. C. Merrelaar een Kees Smit, basisspeler van b'iat Stars, is toegevoegd aan de Neder landse basketbalselectie. Hans van Helden toonde zich, met uitzondering van de nationale feam- pioenschappen, de beste amateurschaatser van dit seizoen. Hij hoopt GERRIT ZWIERS in Deventer opnieuw hoge ogen te gooien. Eerste club met eigen zwembad Uden Dankzij een goede sa menwerking met een aantal plaatselijke bedrijven en een belangrijke eigen Inbreng heeft de zwem- en waterpolovereni- ging „De Zeester" uit Uden als eerste vereniging In Nederland do beschikking gekregen over een eigen overdekt verwarmd trainingsbad. Het bassin mee* 20 bij 9 meter en heeft eer. waterdiepte van 1.70 meter. Het gebouw omvat ver der twee kleedkamers, een klei ne kantine, toilet- en douche ruimten. De officiële opening van het trainingsbad staat voor zaterdag 24 februari op het pro gramma. Het belangrijkste argument om een eigen bad te bouwen is het hoge bedrag dat een zwemver eniging anders moet betalen voor de huur van gemeentelijke baden. In sommige plaatsen loopt dat bedrag op tot een ton per jaar. De stichting van dit eigen oefenbad heeft nog geen 90.000 gekost. Do jaarlijkse lasten raamt het Zeester-be stuur op een kleine twintigdui zend gulden. De totale bouw van het sober uitgevoerde oe fenbad heeft niet langer dan elf weken geduurd. AMSTERDAM De wed strijd uit de eredivisie (he ren) basketbal tussen Transol RZ en Fiat Stars zal moeten worden overge- SPORTTOTO DEN HAAG De eerste prijs in toto 29 van het weekeinde 10 en 11 februari zal moeten worden gedeeld door 75 winnaars, waar door de eerste prijs maar net boven de 2000 gulden komt. De cijfers van tot 29 zijn: 609.260 deelnemers, 1.421.610 gulden in leg, beschikbaar voor de prijzen 601.341. Eerste prijs 150.335, 75 win naars, per kolom 2004,40, tweede prijs 150.335, 1622 win naars, per kolom 92,60, derde prijs 150.335, 13.837 winnaars, per kolom 10,80. De premie van 150.335 gulden zal na het sluiten van de reclame termijn op 7 maart door loting worden toegewezen aan een van de winnaars van de eerste prijs. Optimaal D® Nederlajidse rijders hebben ilch optimaal voorbereid. Aan de tekortkomingen op de ver schillende afstanden is de grootst mogelijke aandacht be- «tced. „Maar", zegt Leen Pfrommer, „er blijven verras singen mogelijk en die kunnen juist deze kampioenschappen in Deventer naar een onverwacht hoogtepunt sturen. (Ik wil daarbij bijvoorbeeld aan de Rus Lavrushkin die in Grenoble I verstek moest laten gaan, maar dit weekeinde wel wordt inge- Mt, denken. Lavrushkin heeft in I de afgelopen weken voldoende kunnen trainen en van hem kunnen ongetwijfeld grote pres taties worden verwacht. Met de i Japanners houd ik geen reke ning. Die hebben alleen twee «printers gestuurd", tos van de aanstaande wereld kampioenschappen op de snelle 'jspiste van Piet Bergström het „betere" Bislet was Leen ffrommer graag bereid de toe komst van het schaatsenrijden te belichten. „Volgens mij", zei de KMA-officier die nog altijd •He mogelijke vrijheid geniet om de Nederlandse schaatsen rijders naar de top te blijven voeren, „blijft het een zaak de training van de landelijke bon- speeld. TRZ had beroep aangetekend tegen deze be slissing van de protestcom missie. De commissie van beroep van de NBB heeft het appèl van TRZ verwor pen. In de wedstrijd, gespeeld op 22 december 1972, werd Tom Chestnut van Fiat Stars door scheidsrechter A. Rcnout voor het resterende gedeelte van de eerste helft uit het veld ge stuurd. Fiat Stars protesteerde tegen deze beslissing nadat do wedstrijd door Transol met 85 82 was gewonnen. Het protest werd toegewezen en do wed strijd diende opnieuw te worden vastgesteld. De commissie van beroep bekrachtigde gisteren de uitspraak van de protestcom missie. ASSEF De 36-jarige architect Jan Roelof Kruithof uit Havelte gaat vanavond op de kunstijs baan in Assen trachten het wereld uurrecord te verbeteren. Als be geleider fungeert de 45-jarige Jeen van den Berg. Gezamenlijk hoopt men te slagen het record van 34.205 meter, op 11 februari 1968 in Heerenveen gevestigd door de 24-jarige Bolswarder Tonny Ferwerda, scherper te stel len. „Jan rijdt momenteel sterker dan Tonny in zijn tijd. Onder ideale omstandigheden moet hij 600 h 800 meter meer rijden", is de mening van de Heerenveense ex-schaatscrack Jeen van den Berg. Tijdens een training heeft Jan Kruithof het record al eens met 600 meter verbe terd. „Als Ik er nu een kans toe zag, deed ik het niet", aldus de Drentse lan ge afstandsrijder, die zegt momenteel in lotpvorm te verkeren. Minstens drie uur per dag, zo'n 20 uur per week, is Jan Kruithof actief bezig met de schaatssport. „Op dit wereld-uurrecord ben ik gebrand. Ik ben een beetje eer- Jeen van den Berg, eens winnaar van de elfstedentocht, rijdt sa men met Jan Kruithof de race die moet uitmonden in het we reldrecord. zuchtig en heb mij er volkomen op in gesteld". Voor Jan Kruithof is het een zekere compensatie voor het wegblijven van de elfstedentocht, waarvoor hij nu al jarenlang intensief bezig is met het uurwerk in de schaatssport. Inzeil Via de sponsor van Jan Kruithof en Jeen van den Berg. de Heerenveense juwe lier Jeroen, zal getracht worden om ook op de wonderhaan in Inzeil een record poging te gaan ondernemen. Dat zou dan moeten gebeuren tijdens de daar gehouden recordwedstrijden van 1 tot 4 maart aanstaande. Op die manier hoopt men ook internationaal meer erkenning te krijgen voor deze recordwedstrijden. Tot nu toe heeft de KNSB deze pogin gen nooit officieel erkend, al wordt offi cieus wel registratie gehouden van de records, maar diploma's worden er niet voor verstrekt. Die uurrecords dateren overigens al vanaf het begin van deze eeuw. De Nederlander Koning was de eerste die in 1906 in Davos tot een gere gistreerde tijd kwam van .32.370 meter. Naast de mislukte poging van de Belg De Ridder in 1925 (24.556), vestigde Ma- rius Strijbis ln 1947 in Amersfoort een nieuw nationaal record van 30.056. In 1968 slaagde Hans van Helden erin als eerste de 32 kilometergrens te over bruggen, door in een wedstrijd met Jeen van den Berg tot 32.107 meter ie komen, tegen v.d. Berg 31.307. Toen veertien dagen later Hans van Helden weer een poging ondernam, moest hij de eer geven aan zijn meerijder Tonny Schema Ferwerda, die tot 34.205 meter kwam, tegen Van Helden 33.048. De Friese Brabander reed 9 maart 1969 alleen, en kwam toen tot 33.765 meter. Het samen rijden heeft ontegenzeggelijk voordelen, al zal iedere schaatser zijn eigen race moeten rijden, met net als in klassementswcdstrijd«n beurtelings binnen- en buitenbaan 's Avonds Nu wordt met belangstelling uitgezien naar de poging van Jan Kruithof, die gecoached zal worden door zijn trainer Cees Smouter. Meer dan 20 juryleden zullen 's avonds om half elf present zijn om de verrichtigen van dc twee rijders nauwlettend te volgen. „Op een avond kan het weer gunstiger zijn, en ideale omstandigheden heb je wel nodig", zegt Jeen van den Berg, die in eerste instan tie de eer aan Jan Kruithof laat. „Maar theoretisch zou ik kunnen doorgaan om het record te pakken als Jan Kruithof vastzit", aldus bijrijder Van den Berg, die destijds als leermeester Kruithof schaatsen leerde. Belde rijders maken deel uit van de Jeroenploeg, die ook aan de lange afstandswedstrijden in Brandbu en Strömsund gaat deelnemen. Afgaande op de afstand die Tonny Fer werda afi legde, kan worden gesteld dat re gemiddeld rondjes van 42.1 werden gereden. „Maar onder het rijden krijg je een oplopend schema, daarom moet er sneller worden gestart. Jan Kruithof moet rondjes van 41 seconden gaan draaien, dan komt hij er stellig. Ik zie hem de 35 kilometer wel halen, vooral omdat er tegenwoordig veel meer op uurwerk en afstanden wordt getraind. Ook rijders als Appie Weijs en Johan Wardenier zijn momenteel in de vorm om het record te verbeteren". Jeen van den Berg is stellig overtuigd van het slagen van de onderneming. Maar een vereiste blijft het weer. Mocht dat onverhoopt niet meewerken, wordt de recordpoging uitgesteld tot dinsdag 20 februari aans-aandc op de zelfde tijd. Eventueel zal dun een ande re Jeroenrijder, Henk Portengen uit Die- men, als tegenstander fungeren. RF.INDER BOSMA. Na zijn uitstekende resultaat te. gen Casslus Clay is de eerste aanbieding voor Joe Bugncr al weer binnen. In Italië wachten hem 40.000 dollar als hlf uitkomt tegen Bepl Ros. Aanbod voor Joe Burner FLORENCE Een Italiaanse promotor heeft Joe Bugncr, de Britse Europese zwaargewicht kampioen 40.000 dollar geboden voor een titelgevecht tegen de rtaliaan Bepi Ros. De promt tor Adrlino Sconcertl zei dat hij het gevecht In Padua of Trcviso wilde houden. Ros (30), is de Italiaanse zwaarge wicht kampioen. Hij is nooit voor de Europese titel uitgeko men. TORONTO George Best gaat zaalvoetbal spelen in Canada, h raison van vijf duizend dollar per dag. Dit heeft Joe Martin, voorzit ter van de World Indoor Football League (WIFL) in Toronto bekend gemaakt. Joe Martin vertelde dat hij Best telefonisch had gecontracteerd. De ex-rechtsbuiten van Man chester United, die door deze club op de transferlijst is gezet, zou zich bereid hebben ver klaard te spelen voor de Toron to Canadians. Voor elk doelpunt dat hij scoort krijgt hij honderd dollar premie. Vorige maand weigerde Öest van Joe Martin een aanbod van j 100.000 dollar per jaar, met een minimum van vijf jaar. De WIFL draait nu sinds 29 januari. Bij de drie tot nu gehouden wed strijden kwamen irt totatU twin tigduizend toeschouwers. Zaakwaarnemer Frank Evans verklaarde gisteravond dat het nog lang niet zeker is dat Geor-1 ge Best inderdaad voor de i WIFL gaat spelen. „Eind deze week reizen we naar Toronto om de zaak te bespreken. Dan zal George er eens goed over nadenken en daarna pas zal hij ja of nee zeggen". KAAS INDE RING Tussen de zesde en zevende ronde - waarin hij op punten zou winnen van zijn Turkse tegenstander - wordt half zwaar gewicht Dinky Brcmers gesoigneerd met een stukje kaas uit het vuistje. Zijn verzorger 'Ome' Hein Swiegers zweert daarbij: 'Met zo'n smakelijk hapje tussendoor heb ik al heel wat jongens naar een overwinning gejaagd!' (NZB-foto).

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13