ACCENT Melkhandel meer mans met minimum melkprijs s HP ■3 Q) Q) *2 2 Kissinger: mijn reputatie als playboy is nuttig Wyn Sargent wilde vrede brengen onder stammen in West-Irian Gasconflict in Engeland leidt tot explosieve toestand Koeien met vo.ffel-tbe in Drente 3 pONDERDAG 15 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Bezorging staat op het spel (Van één onze verslaggevers DEN HAAG Het bestuur van het Productschap voor Zui vel heeft gisteren een gesprek gehad met minister Lang- man van Economische Zaken over de moeilijke situatie, waarin de Nederlandse melkhandelaren dreigen te gera ken nu bij verschillende grootwinkelbedrijven de melk ver beneden de gebruikelijke prijs verkocht wordt. De bestuursleden van het productschap deelden na afloop van het gesprek mee, goede hoop te hebben dat de minis ter binnen een week hun eis zal inwilligen: het vaststellen van een minimumprijs van 72 cent per liter voor de ver koop van melk. en kleine tweeduizend melkhan delaren uit heel Nederland kwa men gistermiddag naar het Con gresgebouw in Den Haag om daar te protesteren tegen wat zij noemen „een oneerlijke en moordende concurrentie", die sinds enkele maanden in de melkdistributie is ontstaan. Volgens de Verenigde Nederland se Melkhandel, die de bijeen komst gisteren organiseerde, staat het voortbestaan van de melkman-aan-huis op het spel. „Het werkelijke gevecht waar het om gaat is het voortbestaan van de melkdistributie aan huis", aldus een woordvoerder gisteren op een persconferentie. „Als deze oneerlijke en onge rechtvaardigde concurrentie doorgaat, zal de hele branche verdwijnen". Sommige melk handelaren zouden door de stuntverkoop in de supermark ten hun omzet reeds met dertig tot veertig procent hebben zien teruglopen. ie goodwill van de bedrijfjes van de kleine zelfstandigen zou de laatste maanden bij verkoop niet meer waard zijn. Altijd werd de goodwill in onze bran che gesteld op acht gulden per verkochte liter per week, maar ia is die goodwill niets meer nard", aldus een bestuurslid «n de Verenigde Melkhandel. Over het algemeen wordt de melk „aan de kar" verkocht voor tichtig cent per liter (in karton verpakt). De winst voor de de-, tailhandelaar bedraagt 13 cent per liter, omdat hij inkoop 67 cent moet betalen. Verschililen- de supermarkten zitten met hun prijzen op het ogenblik zelfs on der de inkoopsprijzen, door tij delijk voor het trekken van klanten op de prijs toe te leggen of door melk uit buurlanden te betrekken. Een concern biedt op het ogenblik de melk al aan voor 57 cent per liter. De organisaties van de melkhan delaren hebben gevraagd om de minimumprijs van 72 cent, om „eerlijke concurrentie mogelijk te houden". Voozspeld wordt, dat de consu ment op de lange duur het slachtoffer zal worden van de afbraakprijzen, wanneer er niet De onrust ln Suriname en de dol larcrisis zijn de voor de hand liggende onderwerpen, die de weekbladen min of meer uitput tend behandelen. Elsevier komt daarnaast met een indringende reportage over „Je zult maar jood in Rusland zijn", waarin de volgende oproep: „De joden met wie wij spraken, drongen er allen op aan hen te bellen, brieven te schrijven, de Sovjet regering onder druk te zetten. De beste tijd om te telefoneren is 's avonds tussen half acht en acht uur. Drie minuten met Moskou kost in Nederland tien gulden, in België 140 franc. De wachttijd is dan zelden langer dan dertig minuten. De joden, met wie wij in Moskou spraken, wensen niet te worden vergeten. Ze zijn dankbaar voor iedere actie die in het westen voor hen ondernomen wordt." Het nieuwe boek van Van 't Reve „Lieve jongens" wordt ge kraakt. „Dat in dit boek teveel gezeurd wordt, is niet het erg ste. Het gaat cr niet om, dat Van 't Reve dit jaar niet gedis poneerd is geweest (dat kan ie dereen overkomen), maar dat hij het klaarblijkelijk zelf niet heeft gemerkt". vredesakkoorden" en publiceert verderop het eerste interview dat Kissinger, de speciale advi seur van president Nixon, ooit heeft gegeven. Hij zegt: „Als ik ga onderhandelen met Le Due Tho, dan weet ik hoe ik me moet gedragen bij hem, en als ik met een meisje uitga, dan weet ik ook hoe ik dat moet doen. Bovendien, Le Due Tho is niet gekomen om te onderhan delen omdat ik een toonbeeld van zedelijke moraal ben. Hij is naar de onderhandelingstafel gekomen omdat hij iets met mij wil, net zoals ik iets van hem wil. Als het er op aan komt, ge loof ik, dat in zo'n geval als met Le Due Tho. net als trou wens met Mao en Tsjoe En-Lai, mijn playboy-reputatie nuttig is geweest, en nog steeds is, om dat die hielp en helpt mensen gerust te stellen. Omdat ze zien dat ik geen museumstuk ben." In Exloo leert de politie, volgens het blad, in het kader van de terreurbestrijding schieten om tc doden. „Het zou niet meer dan normaal zijn, wanneer de kamer daarover spoedig een openbaar debat hield." Ook een reportage over de Pompe-kli- niek. „Er is geen weg terug. Wij kunnen niet meer gesloten worden. Dat is met deze patiën ten en deze straf niet meer mo gelijk." De Haagse Post onthult een ge heim wetsontwerp, betreffende de centrale personenadministra- tie. Het blad wil na de volkstel ling een hernieuwd"bffensief te gen de blinde automatiserings drift ten departemente. „Bij on gecontroleerde invoering van zo'n centrale databank ver dwijnt het recht van het indivi du om te bepalen welke infor matie over zichzelf hij met an deren wil delen, hoeveel infor matie hij verstrekt en op welk moment. Een interview met Cilia Gale- sloot, voorzitster van de strijdab- re algemene studentenvereni ging Amsterdam over de dui zend gulden-wet. „Wat minister Van Veen doet is gewoon een lachertje. We zaten toevallig in de mensa toen voor de televisie bekend werd gemaakt dat hij met uitsluiting van tentamens en examens had gedreigd. Toen begonnen al die studenten te bulderen van het lachen." Maar ook: „Er bestaat gewoon een stemming van: laten we maar afwachten. Dat moeten we zien te doorbreken, want dan win je dc boycot voor dit jaar wel, maar ze zijn nou al weer bezig met regelingen om de wet vol gend jaar beter uitvoerbaar te maken." DE NIEUWE UNIE De Nieuwe Linie vindt een min derheidskabinet Den Uyl geen goede oplossing. Maar als het er komt ,,dan mag het trachten de impasse te doorbreken door het uitschrijven van nieuwe ver kiezingen. Nogmaals: het is een beroerde oplossing. Maar ook zij gezegd, dat de confessione len met veel minder vertrouwen nieuwe verkiezingen tegemoet kunnen zien dan de progressie ven. Die laatsten moeten dan wel nieuwe samenwerkingsini tiatieven ontplooien. En ze moe ten in zulk een geval duidelijk de meerderheid van de kiezers Feyenoord-manager Brox wordt geïnterviewd over de vermin derde belangstelling voor voet bal. Hij vindt „De spelregels en dc taktlek moeten worden ge wijzigd. zodat defensief voetbal zoveel mogelijk kan worden ge weerd. Dat er bijvoorbeeld een lijn wordt getrokken tot waar buitenspel geldt, want nu zie je sommige spelers gewoon niets anders doen dan op buitenspel lopen." Accent duikt in de problematiek van de persoonlijke leningen en roept op de omslag meteen maar uit: „Juk van krediet drukt op steeds meer mensen". Zorg heeft het blad voorts over de vele schoolhoofden in de rand stad die er de brui aan geven en die. bezwijkend onder span ningen, vertrekken naar het platteland. „Het hartinfarct lijkt een beroepsziekte te worden, waardoor velen hun pensioen niet halen." Hoe dat komt? ..De meeste schoolhoofden hebben een gecombineerde taak. die in het algemeen als veel te zwaar wordt ervaren. Daarbij moeten alle recente, vaak geforceerde ontwikkelingen in aanmerking worden genomen: de onderwijs- vernieuwingren gaan gepaard met een toenemende bemoeienis met de school van buitenaf." ingegrepen wordt. Melkbezor gers aan huis zijn er dan niet meer, weggeconcurreerd, ter wijl de grote concerns dan door monopoliepositie de prijzen kun nen opdrijven. Een spandoek op de protestbijeenkomst gister middag wees erop: „Voordelig melk halen, later tol betalen". Wyn Sargent, de schrijfster die West-Irian moest verlaten om dat haar activiteiten de Indone sische regering niet beviel. DICK STAPEL, portretschilder, heeft een Franse prijs gewon nen. Het Instituut de France koos zijn damesportret uit onge veer achthonderd inzendingen. DJAKARTA (AP) Het avon tuur van Wyn Sargent, een Amerikaanse schrijfster die in de jungle van West Irian trouw de met een papoea-stamhoofd, is gisteren definitief afgelopen. De Indonesische regering beval haar het land voor aanstaande zaterdag te verlaten. In een te lefonisch vraaggesprek ver klaarde Wyn Sargent, een lan ge, magere vrouw van ongeveer 40 jaar, dat zij enkele spannen de momenten had meegemaakt tijdens haar verblijf van 4% maand bij een van de meest primitieve stammen ter wereld. Zij zei dat haar huwelijk met Obaharok, een stamhoofd uit het gebied van Siapkosi Mulia- me nabij het stadje Wamena in de Baliem vallei, niet legaal was. Wij waren overeengeko men het huwelijk niet te laten legaliseren, zo verklaarde zij. Toen ik Obaharok voor het eerst wilde spreken, stonden er 30 krijgers rond het dorp op wacht om vreemdelingen te weren. Maar ik bracht drie geschenken voor het stamhoofd mee: een bijl, een mes en een spade. Hij was er weg van. Ik ben met Obaharok getrouwd om drie stammen, die met el kaar op voet van oorlog leefden, tot vrede te brengen, en het was alleen maar een ceremonië le huwelijksplechtigheid, zo ver klaarde zij. Wyn Sargent zei dat zij in haar poging om vrede te stichten een bloedzuster van twee ande re stamhoofden was geworden. Zij sneden mijn pols open en die van de twee andere stamhoofden, lieten 't bloed sa menvloeien en maakten ons zo tot bloedbroers en -zusters. Toen zij op 8 januari met Obaha rok in het huwelijk trad, kwa men duizenden en duizenden Westirianen naar de huwelijks plechtigheid. Zij kwamen van mijlen ver naar het huwelijk dat voor het eerst in hun geschiedenis vrede bracht tussen de oorlogvoerende stammen. De stamhoofden slachtten 25 varkens en die heb ben we samen opgegeten ter ge legenheid van het begin van een vreedzame periode voor hen. Wyn Sargent zei niet of de plaat selijke autoriteiten ook voor de huwelijksplechtigheid waren uit genodigd. Zij werd uitgewezen omdat het militaire bestuur van mening was dat haar activitei ten schadelijk waren voor de ontwikkeling van het gebied. Sargent, een weduwe uit Hunting don Beach in Californië, ver klaarde dat ze naar West Irian was gekomen om foto's te ne men en het leven van de Pa poea-stammen te bestuderen en zeker niet om het sexleven van de stammen te bestuderen. Ik heb slechts 50 dagen nodig om mijn werk te voltooien, zodat ik met tevredenheid kan zeggen dat mijn werk vrede en een dracht heeft gebratht onder vij andige stammen. Ik ben geen sociaal werkster of antropologe. Dat hoorde bij de kwaadaardige geruchten die mensen, die mij niet mochten, hebben verspreid, aldus Sargent. 613e Staatsloterij V 14 februari 1973 derde klasse prijzen van f 25,- zijn gevallen op nummer» eindigende op: 6 f 50,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 f 50,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 98 f 50,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 11 f 50,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 73 f 100,- zijn gevallen op nümmers eindigende op: 82 f 200,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 916* f 400,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 867 f 1.000,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 058 f 2.000,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 8332 Een prijs van f 5.000,- is gevallen op het nummer: 085599 r f 5.000,- is gevallen op het nummer: 011453 f 5.000,- is gevallen op het nummer: 031241 f 5.000,- is gevallen op het nummer: 016002 f 5.000,- ia gevallen op het nummer: 018036* i de prijs van f 10.000,- is gevallen op het nummer: 095662 I f 25.000,- Is gevallen op het nummer: 043371 J f 50.000,- Is gevallen op het nummer: 056453 f 100.000,- is gevallen op het nummer: 047554 Een extra prijs van ƒ250.000,- is gevallen In de serie U op het nummer: 064300 en een troostprijs van f 4.000,- op nummer 064300 van elk van de andere series. Een extra prijs van f 500.000,- is gevallen i in de serie N op het nummer: 054257 en een troostprijs van f 5.000,- op nummer 054257 1 van elk van de andere series. b LET WEL: Op een met een gemerkt nummer is ook een van jj ce lagere prijzen gevallen. Consumentencontact Na devaluatie prijsverlaging doorberekenen DEN HAAG (ANP) Het Consu mentencontact heeft in verband met de devaluatie van de Ame rikaanse dollar minister Lang- man van Economische Zaken telegrafisch gevraagd ervoor te zorgen, dat lagere invoerprijzen volledig in de consumentenprij zen tot uitdrukking zullen ko men. Als gevolg van de deva luatie zullen de invoerprijzen van consumentengoederen, half fabrikaten en grondstoffen da len. zo stelt het Consumenten contact. Het gezonken binnenschip wordt na de aanvaring naar de Waaloever gesleept Geen gasgevaar bij gezonken binnenscliip ZALTBOMMEL (ANP Na een aanvaring is het binnenschip Majorca (937 ton) gisterochtend bij de gemeente Varik in de Waal gezonken met aan boord een lading van 825 ton ferrosili- cium. Deze stof kan bij aanra king met water een zeer giftige damp ontwikkelen. Het ministe rie van Verkeer en Waterstaat heeft evenwel meegedeeld dat er geen acuut gevaar voor de omgeving bestaat. Eén ruim van het schip is na de aanvaring onderwater gelopen, een tweede ruim gedeeltelijk. Bij proeven in de omgeving van het lek geslagen schip heeft men tot nu toe geen fosfor- of arsenicumverbindingen geme ten. Er zijn ook watermonsters genomen. Vandaag zou een begin worden gemaakt met het overbrengen van de lading in een ander schip. De Majorca staat onder controle van Rijkswaterstaat. Postagentschap- houders willen praten over beveiliging HAARLEM (ANP) - Het bestuur van de Nederlandse vereniging van postagentschaphouders heeft in verband met het toene mend aantal ovedvallen op post agentschappen om een onder houd gevraagd met de centrale directie van de PTT. De zeven h acht honderd postagentschap houders die Nederland telt, ach ten de beveiliging van hun agentschappen onvoldoende. De postagentschaphouders zijn niet in dienst van de PTT. Het zijn winkeliers, die een gedeelte van hun zaak als postloket in ge bruik hebben. (Van onze correspondent) LONDEN De 47.000 gast arbeiders van Groot-Brit- tannië hebben het gisteren op een confrontatie met de regerlng-Heath laten aan komen over een looneis van iets meer dan drie pond per week. In het ka der van de strenge tweede fase van premier Heath' be ruchte loonpolitiek kan hun evenwel ten hoogste 2.24 pond toegestaan worden. De gastarbeiders nemen dit niet. Zij zijn van oordeel, dat hun lo nen al jaren wachten op een be hoorlijke aanpassing. Maar de regering weigert. Ze weet heel goed, dat duizenden arbeiders van andere industrieën als hon gerige wolven gereed staan om in geval van een concessie de anti-inflatiepolitlek totaal te ver scheuren. Het gevolg van de confrontatie tussen regering en gastarbei ders is het eerste conflict in de geschiedenis va nde Britse gas- industrie. De arbeiders zijn een programma begonnen van langzaamaan en stiptheidsac ties. Deze campagne leidde tot een sterke daling van de gas druk en in sommige gevallen zelfs tot een totale stopzetting van de toevoer. Ongeveer 500 fabrieken van een- traal-Engeland werden al zon der gas gezet. Honderden arbei ders kunnen niet meer werken. Omdat het plotseling begon te winteren en de vraag naar gas voor verwarming dus aanzien lijk toenam, gaf het conflict vrijwel overal aanleiding tot een sterke daling van de gas druk. Radio, televisie en kran ten hielden niet op het publiek te waarschuwen voor mogelijk ernstig gevaar. In Groot-Brittannlë maken name lijk nog 5,5 miljoen huisgezin nen gebruik van stadsgas dat ontplofbaar is als het ten gevol ge van te lage druk vermengd wordt met lucht. De bevolking wordt aangespoord de waak vlammen van gashaarden, for nuizen, geisers en centrale ver warming regelmatig te Inspecte ren. De overheid maakt zich vooral zorgen over het lot van alleen- wonenden, bejaarden en blin den. Het Britse volk wordt ver zocht elkaar te helpen. De rege- ring-Heath maakt van dit onge wone conflict gelijk gebruik om iedereen doodsbang te maken. Als we de regering geloven, vliegt binnen afzienbare tijd het ene Britse huis na het andere in de lucht, maar de regering be looft dat zij bepaalde maatrege len zal nemen. Waarnemers vermoeden, dat spoedig een noodtoestand afgekondigd zal worden. Zeven miljoen Britse hulzen vers bruiken zeegas, de tegenhanger van het continentale aardgas. In deze woningen is het gevaar veel minder groot. Voorlopig zullen de verbruikers van zee- gas geen hinder ondervinden, omdat de toevoer en distributie van hun brandstof volautoma tisch geregeld wordt. De andere gasverbruikers staan echter voor een zeer moeilijke tijd Het conflict kan zeer lang aanslepen en zelfs leiden tot nieuwe algemene verkiezingen. In afwachting doen de verko pers van butagas gouden zaken. HOOGEVEEN (ANP) In en rond de dorpen Pesse en DrlJ- ber In Zuid-Drenthe lijden op het ogenblik veel koelen aan vo- geltuberculosc. De boeren be schouwen de duizenden kok meeuwen die boven Drenthe 'vliegen als de overbrengers van de ziekte. De gezondheidsdienst voor dieren In Drenthe heeft vogels laten doodschieten voor onderzoek. Volgens directeur Ter Heege is tot nu toe vergeefs geprobeerd een verband te leggen tussen ziekte en de duizenden meeu wen, die volgens de boeren via hun uitwerpselen de ziekte zou den overbrengen. Koelen kun nen van de vogel-tbc herstellen, maar varkens minder goed. Onderzoek in de laatste jaren heeft uitgewezen dat er In Dren the 36.000 meeuwen broeden, waarvan alleen al 8400 op de heide bij Dwingelo.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7