Studentenbond bezet administr atiegebou w Leidse Universiteit Cultureel Centrum zorgt voor nieuw leven in Hoogmade LTB-ers huldigden voorzitter Kuipers ORUMDISCUSSIE >VER TWEESPALT BINNEN [ET HUMANISME stad en streek 'S „Bestuur moet zich tegen 1000 gulden-wet uitspreken" 15 winkeliers te Zoeterwoude in vereniging Herengrachters willen geen buitenlander als buur OOK Wat u moet weten Plan Westeinde bijna voltooid I f VAGINA 5 DONDERDAG 15 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT ,EIDEN Gisteravond rond 22.00 uur, heeft een aantal van ongeveer 60 studenten zich via de nooduitgang toe gang verschaft tot de ruimten van de centrale administra tie van de Leidse Universiteit, en deze ruimten bezet. De Leidse Studentenbond had daartoe op een speciale actie- de definitie van onderwij svoor- vergadering besloten, nadat eerder gedane pogingen om zieningen, zoals in hun brief ge- ec^ met het College van Bestuur te onderhandelen over het al dan niet verzenden van de aanmaningsbrief aan studen- ten, die de 1000-guldenwet blijven boycotten, gefaald had den. De bezetting had een ordelijk verloop. een perscommuniqué gaven de de aanmaningsbrief onmogelijk bezetters te kennen fel protest kan gelden als betalingsdwang, aangezien inschrijving het gehe le jaar mogelijk is. het recht op kinderbijslag, zoals de faculteiten niet bij contrr die in de bijlage van hun brief en registratie betrokken zuil is gemaakt, onwettig en onjuist worden, is, De verklaringen van het College van Bestuur, in de bovenge noemde punten geëist, dienen formuïeerd, discutabel is, volgens de geijkte publiciteits- Ongeveer zestig studenten waren gisteravond bijeen in de ruimte van de administratie om te protesteren tegen de 1000 gulden. tegen het verzenden van de brieven aan te tekenen, en aan het College van Bestuur de vol gende eisen te stellen: met de middelen, die haar ter beschikking staan, het onmoge lijk is, de boycot van de ge wraakte wet te breken. i het nog steeds tegen de 1000- de koppeling van betaling van guldenwet is, college- en inschrijfgelden aan kanalen, en in eert brief aan alle studie- en vakantieadressen van de studenten, aan wie een aanmaningsbrief is verstuurd, te geschieden, aldus het com muniqué. Zoals bekend is het concept van de aanmaningsbrief maandag j.l. op de vergadering van de Universiteitsraad besproken, en, na een aantal wijzigingen', ter kennisgeving aangenomen. Toen reeds gaf de LSB te kennen, zich niet met de gang van za ken te kunnen verenigingen, en zich over mogelijk te onderne- De eerste reactie op de bezetting een tegenbrief, met daarin de voornoemde punten, te bewe- acties te zullen beraden. De bezetting had aanvankelijk ten doel het verzenden van de brie ven onmogelijk te maken. Aan gezien echter een deel waar schijnlijk al verzonden was, heeft men besloten door middel van de bezetting het College van Bestuur tot het zenden van van de zijde van het College van Bestuur, was niet bepaald gunstig. Onderhandelingen met de bezetters, via de voorzitter van de Universiteitsraad. Cou- prie, bleken gisteravond nog niet mogelijk, maar verwacht werd dat dit in de loop van van daag zou geschieden. lllllllIjllllElllilllII 1JHHKKMIEIBIIS HU— EGSTGEEST Tijdens een Het bestuurslid de heer Jac. Salm feestelijke jaarvergadering van sPrak woorden van hulde tot de d, L.T.B., afdeling Oegstgeesl, pilaris overhandigde hem 6 6 namens de leden 40 procents ge werd in café ,,De Roode schenk in 't bekende glazen om- Leeuw" gisteravond de heer H. hulsel met etiket. H. Kuipers gehuldigd. 25 jaren De echtgenote van de heer Kui- pp voorzitterschap van een afdeling pers ontving een enorme vinger- i welke in het verleden vele acti- vltelten ontplooide en daarnaast ips en downs kende is een pres- itie welke niet onopgemerkt in het hoofdbestuur van de _,TB voorbij is gegaan. plant. Ook de heer H. Groot, eveneens drager van de gouden speld werd gehuldigd. Hij is ruim 29 jaar secretaris van de afdeling geweest en zal tot er een opvolger benoemd is deze functie als waarnemend nog enige tijd vervullen. Van Saase deelde mede, Desondanks werd er vast maar dat het hoofdbestuur de heer H. Kuipers bij het 25-jarig jubi- i onderscheiden had met de Jouden Erespeld. afscheid genomen en vertolkte de heer Salm wederom met ca deaus de gevoelens van de le- LTB-hoofdbestuurder van Saase reikt de oorkonde uit aan voorzitter Kuiper EIDEN Zaterdag organiseert 'i afdeling Leiden van de stu- itenvereniging op Humanisti- :he grondslag Socrates een fo- mdiscussie. Het forum heeft plaats in het Leids Academiege- iw en begint om 10 iiur met i korte inleiding van elk i vooropstellen. Namens het Hu manistisch Verbond zal direc teur Fiege aan het forum deel nemen. Namens de „Vrije ge dachte" komt bestuurslid Kief en van het humanistisch jonge rencentrum en Humus Lambert de Vos. sprekers. Vanaf half drie De arts Van Terwigsa, één van - de eerste HV-leden, zal de be houdende groep vertegenwoordi gen. Verder nemen deel aan het forum drs Postma, hoofdbe stuurslid van het HV, en de Leidse studentenpastor Van Breukelen. ct-dij ordtwsproken zal worden over de it g£ich verscherpende tegenstelling ,,UnH>'nnen het Humanisme tussen lijk.j^n die tot maatschappelijk- metF'chte actie willen komen en de- Met deze dag wil Socrates tevens >ven|>enen, die het beschouwelijke of aandacht besteden aan zijn 25- practische hulpverlening jarig bestaan. woudse consument zal binnen kort worden geconfronteerd met de aktiviteiten van een winke liersvereniging. "De oprichting daarvan is gisteravond een feit geworden tijdens een zeer druk bezochte vergadering in Don Bosco. Aan het einde van de langdurige en Intensieve bespre kingen meldden zich reeds di rect 15 van de aanwezigen als lid aan. Een groot aantal anderen vroeg nog enige bedenktijd maar on getwijfeld zal een aantal van hen zich alsnog aanmelden. Heet hangijzer bij de beraadsla gingen vormde de financiële ba sis van de aktiviteiten. Deze werd gevonden zoals door de voorbereidingscommissie sloot men met 17 tegen 7 stem- Voordat het concept-reglement in men toch hierop over te gaan. Het aantrekkelijke voor het pu bliek zal gelegen zijn in het feit dat straks plaatselijk, mogelijk, maar één zegel meer wordt uit gegeven waardoor snel sparen verzekerd is. voorgesteld in de vorm van een Voorzittef H. J. C. Paardekooper zegelsysteem. Het doel is door uitgifte van zegels de contante verkoop van goederen te stimu leren en concurrentie van groot bedrijven te weren. Daarbij zal de gezamenlijke presentatie een grote rol spelen. Ondanks de bezwaren van een deel van de consumenten tegen zegels, zoals deze door sommi gen werden verondersteld, be- zei in zijn openingswoord dat 't midden- en kleinbedrijf storm achtige ontwikkelingen door maakt. „Wat dat betreft hangt er ons Zoeterwoude nogal wat boven het hoofd". Dit zal des te meer reden zijn om gezamen lijk op te treden, ook het aan zien van Zoeterwoude verandert heel snel, wat nog lang niet al tijd wordt onderkend. bespreking kwam, wees de heer Paardekooper er op dat het be stuur er een principiële zaak van maakt, dat alle leden van de winkeliersvereniging ook lid zijn van een landelijke organi satie van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Er bleek veel begrip aanwezig voor dit standpunt wat noodzakelijk is om in voorkomende gevallen te kunnen terugvallen op een centrale organisatie met haar staf en deskundigen. Binnen veertien dagen zal een nieuwe vergadering worden uitgeschre ven waarop een bestuur zal worden gekozen en de statuten zullen worden goedgekeurd LEIDEN De stichting Migrantencentrum heeft het plan om het voormalige Vroom en Dreesman-magazIJn aan de Herengracht te kopen. Zij wil het pand ombouwen en geschikt maken voor de huis vesting van ongeveer 150 buitenlandse werknemers. Om met de ver bouwing te kunnen starten heeft de stichting bij de gemeente Lel den een subsidie-aanvraag Ingediend. Op de Herengracht is men het niet eens met de plannen van de stichting. De bewoners van de nabije omge ving zijn voornemens de plan nen van de stichting de voet dwars te zetten. Vooral de ne ringdoenden, voelen niets voor de vestiging van 150 buitenland se werknemers aan de Heren gracht. Niet uit het oogpunt van discriminatie, laten zij weten, maar om het brandgevaar, het verschil in zeden en gewoonten, het parkeren, kortom gewoon vanwege de overlast. Een win kelier is bang dat zijn klanten niet meer durven te komen uit vrees voor de buitenlanders. Vanuit de buurt is men al op het stadhuis geweest om te vragen of men van hogerhand de toe stemming en de subsidie wil weigeren. Een handtekeningen actie wordt op touw gezet. Waarom wil de stichting het pand eigenlijk zo graag kopen? Het antwoord is duidelijk volgens de stichting. Men is blij met zo'n groot pand, omdat dan gezorgd kan worden voor goede behui zing. Men heeft natuurlijk liever integratie in de stad, maar de moeilijkheden die buitenlandse werknemers dan ondervinden zijn bekend en groot. Vele bui tenlandse werknemers leven in krotten of overvolle pensions. Daarom wil de stichting zelf zorgen voor behuizing. Zij wil het gebouw opdelen in wo ningen voor vier personen, met wasgelegenheid en keuken. Be neden zou recreatieruimte ge maakt kunnen worden. Tegen over de actie van de omwonen den staat de stichting wat scep tisch, uitgaand van het feit dat wanneer er een studentenflat van gemaakt zou worden er nie mand iets gezegd zou hebben. Waarom wel studenten en geen buitenlandse werknemers, vraagt de stichting zich af. 'GMADE Op de plaats ^aar enkele maanden geleden *»og de oude lagere school stond s men deze week zonder enige Officiële omlijsting gestart met Ie bouw van een cultureel cen tum. Zodra de opening ervan fcehter de rug is (aan het begin °n het nieuwe schooljaar hoopt m zo ver te zijn) zal er be vist heel wat meer 'even in de oogmadese brouwerij gaan ko- en. Niet alleen zal het gym- •stiekonderwijs van deze nieu- accommodatie gaan profite- (tot nu toe moest men 'ds op bezoek in Woubrugge) Paar bovendien zal het ge meenschapsleven een belangrij ke nieuwe injectie krijgen, ^cultureel centrum is dusdanig ^^>uwd dat de inwoners van Hoogmade volop de kans krij gen nieuwe initiatieven op sportgebied te gaan ontplooien zoals volleybal, tafeltennis etc. Op de 450 m2 zal een gymzaal annex vergader- of bioscoopzaal worden gebouwd, een vergader ruimte met bar-buffet, kleedlo kalen een hal foyer en een hob byruimte. Dit laatste vooral met het oog op groepen uit de Hoog- madese bevolking die eventueel initatieven willen gaan ont plooien op het gebied van bloemschikken e.d. Vrij uniek in dit nieuwe complex is de gymzaal waar dankzij een speciale bovenbouw de ouders van kinderen de verrichtingen van hun kroost kunnen gade slaan. De Stichting Cultureel Centrum heeft het benodigde be drag van 240.000 gulden dankzij een groot aantal Hoogmadese instanties bijeen kunnen garen. Het kerkbestuur stelde het haar toebehorende stuk grond be schikbaar, de plaatselijke cCha- ritas-afdeling zegde een bedrag van 200.000 gulden toe, de pro vincie zorgt voor een subsidie van maximaal 25.000 gulden ter wijl bovendien nog een bijdrage van 4000 gulden van het Kon. Juhanafonds verwacht kan wor den. De Hoogmadese bevolking kan zelf nog een aardig steentje bijJragen door in te schuiven voor een obligatielening van 25.000 gulden. De gemeente, die ook al de kosten eventueel exploitatietekort tot voor de sloop voor haar reke- een maximumbedrag van 7500 ning nam, staat garant voor een gulden. jaarlijkse aanvulling van een De aanwezigheid van een bar-buf- Woonwagenkamp niet naar elders HAZERSWOUDE Het woonwa- genkampje aan de Westzijdeweg te Hazerswoude-dorp zal voorlo pig moeten worden gehand haafd. B. en W. komen tot deze conclusie, evenals de commissie voor planologie, die vindt dat het thans niet tot de reële mo gelijkheden behoort om dit mi ni-kamp op te heffen c.q. te ver plaatsen. Verplaatsing binnen de gemeente stuit af op de on mogelijkheid om te kunnen be schikken over een geschikte plaats. Daarnaast zou het een lange tijd duren die gemoeid zou zijn met het tot stand bren gen van de planologische rege lingen, die daarmee gepaard moeten gaan. BOSKOOP Harmonieka pel „Excelsior" geeft a.s. vrijdag een concert in de Beurshal. Na de pauze is er een groot bal waaraan „De Vrijbuiters" hun muzikale medewerking verlenen. Aan vang 20.00 uur. BOSKOOP De KPJ geeft a.s. zaterdag een uitvoering van het blijspel „Het Engel tje". In de pauze is er een grote verloting. Met mede werking van „De Jolly Jo kers" wordt er na afloop van de uitvoering een' bal gege ven in Amicitia" (Reeu- wijk). Aanvang 19.45 uur. HAZERSWOUDE - In de openbare raadsvergadering van volgende week donder dag zal dc heer Poot als raadslid worden beëdigd. De heer Poot volgt de heer Mat- ze op in de ARP-fractie. LEIDSCHENDAM/NOOT- DORP - De tuinbouwstudie- club Leidschendam/Nootdorp organiseert morgen een ex cursie naar Naaldwijk waar een open dag wordt gehouden voor slatelers. Over op kweek, residu en oogstmecha- nisatie kan met onderzoe kers en voorlichters worden gediscussieerd. Vertrek om half twee vanaf de RKDEO- kantine. LEIDSCHENDAM De vol gende sociëteitsmiddag voor gehandicapten is op 2 maart. Dan zal worden begonuen met een cursus bloemschik ken. Wie tussen 18 en 65 jaar isl lichamelijk gehandicapt is en interesse heeft voor de soos, kan inlichtingen krijgen bij mevrouw Van Pelt (teL 3017) of mevrouw Roelofs (tel. 5740). ROELOFARENDSVEEN - Zaterdag organiseert de vo gelvereniging "De diamant- virik" haar jaarlijkse vogel- beurs van 13 tot 17 uur. Toe gang is gratis. Men kan te recht voor rullen, kopen en verkopen van vogels. ROELOFARENDSVEEN - De afdeling Alkemade van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde organiseert eert voorlichtingsavond op 20 februari in kamer 1 van de Alkeburcht, aanvang 20.15 u. De heer W. Oudshoorn utt Oegstgeest houdt een lezing met dia's over het gebruik van vaste planten. ROELOFARENDSVEEN In de kantine van DOSR wordt a.9. vrijdag weer een kaart en kienavond gehou den. Aanvang 20.00 uur. VALKENBURG - De NCVB. afdeling Valkenburg, hield in de zaal van de Hervormde Kerk een bijeenkomst o.l.v. mevrouw Strlkkorda-Van Eek. Het was de zesde ver gadering van dit seizoen. De meditatie droeg als thema "Nu is de dag der Zalig heid". Er werden huishoude lijke mededelingen gedaan. De nieuwe leden werd de werkwijze van de NCVB uit gelegd. VALKENBURG - De In Val kenburg gehouden collecte voor „Draagt Elkanders Las ten" heeft 281 gulden opge bracht. WOUBRUGGE Het fanfa rekorps „Harmonie" geeft aanstaande en volgende week vrijdag een uitvoering in Het Oude Raedthuys. Na de pauze wordt een opvoe- ring gegeven van de klucht „De Huistiran" van Godfried Bomans. Aanvang 20.00 uur. mi fet in het cultureel centrum zal volgens het Stichtingsbestuur geen nadelige invloed hebben voor de plaatselijke horeca. „Het wordt geen gebouw waar we per sé met kratten pils wil len gaan gooien", aldus hun standpunt. ZOETERWOUDE Het Zoeter- woudse woningbestand onder gaat in de komende maanden een aanzienlijke uitbreiding. Gistermiddag werden de sleu tels overhandigd van de eerste van een lOOtal woningen, welke In opdracht van Bouwsolld N.V. door het Woerdense bouwbedrijf Radix en Veenman zijn ge bouwd ln het bestemmingsplan Westelnde dat biermede zijn voltooiing nadert. De plechtigheid vond plaats aan do Kerklaan. Het was bijzonder toevallig dat de familienaam van de nieuwe bewoners welke nu nog ln Zoetermeer wonen ook Kerklaan is...Burgemeester Detmers, welke vergezeld was van wethouder Duindam en de heer A. Cooijmans. directeur gemeentewerken, hanteerde als eerste de sleutel om de woning van dc familie Kerklaan te ope nen. Daarna kwam men bijeen in Ons Huis, waar directeur M. L. Rijkers van Bouwsolid het wóórd voerde en een spaarbank boekje aanbood aan het zoontje van de familie Kerklaan. De verkoop van de hulzen heeft een zeer vlot verloop gehad en het wekte dan ook geen verwon dering dat de heer Rijkers Eerste huis gereed van Bouwsolid NV hoopte dat deze eerste bouw in Zoeterwoude niet de lantste zal zijn. Burgemeester Detmers wenste de familie een prettige tijd in zijn gemeente toe en sprak de hoop uit dat zij zich snel zullen thuis voelen in de gemeenschap. Het intergratie proces zal kunnen worden bevor derd door de geleidelijke uit groei van de gemeente. Cadeaus werden aangeboden namens de plaatselijke middenstand en de Raiffeisenbank.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5