BEZIG ZIJN IN ANTONIUSHOVE Voorzichtige open communie in Den Bosch Scherpe kritiek op regime in Spanje Ziekenhuis even vergeten: Platen gevraagd Vicaris Rooijackers gaat heen Situatie kerk in Zaire baart zorgen Korte metten DONDERDAG 15 EEajR«J*»RI II/,3 LEIDSE COURANT PAGINA 11 LEIDSCHENDAM Wanneer Is een ziekenhuis leuk? „Als Je uit mag", zullen de meeste patiënten zeggen. Want hoe comfortabel soms ook, zelfs een nieuw ziekenhuis als St.-Antoniushoeve in Leld- schendam blijft een noodzakelijk kwaad, niemand komt er voor zijn plezier in. En wat levert een ziekenhuis meer, dan verpleging, was beurten en behandeling? „Als het ergste achter de rug is, verveel je je dóód", zeggen patiënten, die daar In een ziekenhuis niet erg bang voor boeven te zijn. En bovendien is in Antoniushove altijd mej. Ammerlaan er nog. De patiënt, luisterend naar kanaal 4: „Radio-Antoniushove? Schitterend". Mej. A. Ammerlaan is misschien de enige van al dat ziekenhuis personeel, die niet uitsluitend in medische termen denkt. Zij overweegt: „Ik wil in het ont vangst-vouwblad een apart in legvel stoppen, om de patiënten te vertellen wat de mogelijkhe den tegen verveling zijn. Van dat vel wil ik ook een blad ma ken, om dat als een schilderijtje LEIDSCHENDAM „Radio- Antoniushove" vormt een on derdeel van de activiteiten van de afdeling „bezigheids therapie". Een aantal vrij willigers zet zich voor deze omroep in, \aak met behulp van eigen spullen. Het platenbezit van de omroe pers is niet bijster groot en daarom al kan soms 'n beroep worden gedaan op de handel, vragen de omrcep-medewer- kers platen. Grammofoonpla ten, het geeft niet wat voor soort. Bezigheidstherapeute mej. A. Ammerlaan: „Er zijn ver moedelijk veel jongeren, die de top veertig compleet heb ben. maar daarop zijn uitge- luisterd en met en nieuwe voorraad thuiskomen. Die oude platen zou de omroep hier heel goed kunnen ge bruiken. Andere platen na tuurlijk ookwie (oude) pla ten kwijt wil, hoeft ze maar af te geven bij de por tier i van haar eigenhandig gemaakte knuffelbeesten. Een In de kamers te hangen. Dan kan niemand meer zegken dat hij er niet van wist." Mej. Ammerlaan is hoofd van de afdeling bezigheidstherapie, be heert een ferme ruimte met een schat aan bezigheidsdingen, waarvan alle lopende patiënten gebruik kunnen maken. Een wat beladen woord, dat the rapie, voor velen misschien iets dat heeft te maken met leren lopen of zo, iets geneeskundigs. Maar voor mej. Ammerlaan be tekent het: vergeten dat je in een ziekenhuis bent, al is het maar voor een paar uren per dag. Door bezig zijn, onderdeel van de genezing. Niks De 'herapeute: „Er kwam hier ec..s een man, die grommerig in ee-i hoekje ging staan en zei: ik weet niks, ik kan niks, ik doe niks. O, goed hoor, zei ik, be kijkt u het maar. Eer half uur later was hij uit zich zelf aan het werk gegaan, met een figuurzaag. Om een pop te zagen. Er valt hier voor ieder een wat te doen". Om dat te Illustreren heeft mej. Ammerlaan een groot aantal voorbeelden opgesteld: poppen, houtsnijweric, geëmailleerde sie raden. harlekijnen, borduur werk, mcca''ekweric, schilderij en. Zij zegt- „Je kan wel allerlei materiaal hebben, maar je moet de patiënten, die misschien nooit met de ham'cr bezig zijn geweest, op een pedr hte bren gen. Als zij maai c:.i voorbeeld zien, gaan zij vwr.elf wel aan de slag. En ik ben er om te hel pen." Dit laatste is natuurlijk wel no dig; niet iedereen weet, hoe je met emaille te werk moet gaan met welk gereedschap je een fruitschaal uit een blok hout snijdt." Vouwblad Wat nadenkend ls de therapeute gestemd over de wijze waarop de nieuwe patiënten worden voorgelicht over haar werk. In het vouwblad, dat alle nieuwe patiënten krijgen, wordt de aan wezigheid van de bezigheidsthe rapeute slechts summier aange stipt. Hierin staat te lezen over het Huis, de werkers daarin, de re gels ervan, geestelijke verzor ging. Slechts twee maal drie re gels over de bibliotheek en de vrijetijdsbesteding: "De hoofdzuster zal u gaarne de catalogus van onze bibliotheek ter inzage geven. Boeken kunt u aanvragen bij onze bibliotheca resse, die u regelmatig komt bezoeken." En „Wanneer u zich zou verve len, zal onze bezigheidsthera peute u zeker ideeën aan de hand doen om uw dag op pretti ge wijze te vullen." Het toeval wil echter, dat de bi bliotheek in het ongerede is ge raakt, de catalogus niet langer van toepassing is. De boeken moeten opnieuw worden geco deerd en voor een deel nog worden uitgepakt. Radio-Antoniushove is nog wat warrig gehuisvest, maar aan het eind van deze maand moet deze ruimte een echte studio zijn, mét stille kamer. Onder haar verantwoordelijkheid berust ook de studio, waarin de scheikunde student Jan van Erp druk bezig is en de technische dienst. Zij bouwen aan Radio- Antoniushove, geestdriftig aan gemoedigd door de therapeute. „Ja, ze, Van Erp en de andere jongens, doen het voor niks: waarom zou iemand niet iets voor niks mogen doen?" Voor ontspanning blijkt Antonius hove niet over een overdreven groot budget te beschikken. „Ja, het materiaal dat de pa tiënten gebruiken, moet worden betaald. Maar het is niet véél." Het gaat mej. Ammerlaan er maa' om, dat de lopende pa- tiënter Iets doen. „Sommigen le ren hier een hobby„die ze thuis voo -tzet .-n." En met een blik naar de studio In opbouw: „Wie wil, kan zelf voor de microfoon komen". Het Is een onderdeel van "bezig zijn." Karretje Me). Ammerlaan: „Ik ga maar met een karretje de patiënten langs, dan kunnen ze uitzoeken. De meeste patiënten weten niet goed wat ze willen lezen en een catalogus zegt ze ook niet zo veel." Wel ligt het in de bedoeling, om een deel van de ruimte in te richten tot bibliotheek; maar de therapeute heeft erg veel te doen en alles kan niet tegelijk. De lopende patiënten kunnen de bezigheidsruimte "zeg maar handenarbeidlokaal" van twee tot half vijf bezoeken en daarbij is de therapeute uiter aard aanwezig. De bibliotheek van St. Antoniushove ls nog niet wat het moet worden. Voorlopig gaat mej. Ammerlaan met een selectie in een karretje de zalen af. Het plaatselijk beraad van kerken in Den Bosch heeft zich als eerste in ons land uitge sproken over de brief van de bisschoppen over de „open communie". Na diepgaande discussies en een gesprek met mgr. J. Bluijssen van Den Bosch heeft het beraad beslo ten de bestaande praktijk voort te zetten om bij gelegen heid van gezamenlijke activi teiten, bijvoorbeeld van de Vastenactie, eucharistie en avondmaal te vieren, waarbij leden van de verschillende ker ken als gasten aanwezig zijn. Mgr. Bluijssen heeft zijn in- s'temming met dergelijke dien sten betuigd, mits geen uit drukkelijke uitnodiging tot communiceren wordt gedaan. Een en ander betekent dat er ook dit jaar weer in diensten op de eerste zondag van de vasten ter gelegenheid van de start van de actie „samen ver der" in Den Bosch en omge ving en onder eigen verant woordelijkheid katholieken aan de avondmaalsvieringen in de reformatorische kerken kunnen deelnemen en reformatorische christenen de communie kun nen ontvanger in de eucharis tievieringen in een aantal ka tholieke kerken. Drie leden van het beraad heb ben zich principieel niet kun nen verenigen met het stand punt van de anderen. Zij zijn in geweten van mening, dat de aanbevolen vieringen van eu charistie of avondmaal in de huidige omstandigheden in Den Bosch niet behoren te worden verwezenlijkt. Maar zij hebben zich bereid verklaard „om pastorale redenen" te berusten in de voortzetting van het voorzichtig gevoerde beleid. Mgr. L. Rooijackers. Mgr L. Rooijackers (68) vicaris van het bisdom Den Bosch, gaat op 1 maart met emeritaat. Hij legt zijn functies van vica ris neer e nzal ook uit het hoofdbestuur van de St- Willibrordusvereniging tre den. In 1961 werd hij door wijlen mgr. Bekkers gevraagd voor het diocesaanbestuur. Als lid van de centrale commissie ls hij indertijd een van de moto ren van het pastoraal concilie van Noordwijkerhout geweest. In de oorlog heeft hij enige ja ren in het Duitse concentratie kamp Dachau gezeten. Op woensdag 28 februari neemt hij afscheid met een re ceptie in het bisschopshuis aan de Parade in Den Bosch, 's middags van vijf tot zeven Roerig huwelijk Een sereen moment op de hu welijksdag van de Franse pop zangers Sheila (Annie Chancel en Ringo (Guy Bayle): zij schuiven elkaar de ring aan de vinger tijdens het kerkelijk hu welijk in de Notre Dame de la Gare in Parijs. Maar de foto geeft wel een be drieglijk beeld, want de am biance leek meer die van een studentenbetoging. Half Parijs was er voor op de been met jeugd in de bomen, op de da ken, op auto's en in lantaarn palen. Kepi's van agenten rol den over de straatstenen, schoe nen werden vertrapt, japonnen verkreukeld en kapsels geruï neerd. In het stadhuis werd 'n \>rouw die met de plechtigheid niets te maken had en onder weg was naar de ontvanger van de belastingen in de draai kolk van het gedrang meegeno. men naar de trouwzaal. In de kerk, die dan toch weer eens vol was, hing een comple te kerm'ssfeer met zingende en schreeuwende mensen op de banken. Overigens moest de godsdienstige plechtigheid door de pastoor worden ben"rkt, want bu'ten wachtte een lijk wagen voor een kerkelijke be grafenis. In een twaalftal kerken van Pamplona in de Spaanse pro vincie Navarro Is ernstig kri tiek geleverd op de politieke en sociale toestand in Spanje. Dit gezamenlijke optreden vormt de scherpste kritiek, die sinds maanden in de Spaanse kerk Is gehoord. De gouver neur van Navarro heeft een klacht ingediend bij de recht bank met het verzoek na te gaan of er sprake is van een strafbaar feit. In een verklaring, die In het dagblad van Pamplona gepu bliceerd ls, schrijft een groep priesters: „Wij leven in een permanente staat van geweld, die de uiterlijke schijn heeft van legaliteit en legitimiteit". De staat van geweld omschrij ven de priesters als een situa tie, waarin het merendeel der burgers beroofd is van zijn es sentiële vrijheden en zijn rech ten niet kan laten gelden. „Het volk, zo zeggen de pries ters, kan zijn mond niet open doen. De zwakken moeten niet langer onder druk van de angst leven. Het volk moet zich kunnen organiseren en moet vrijuit kunnen spreken. De bijzondere rechtbanken, de rechtbank voor de openbare orde en de militaire rechtban ken dienen te verdwijnen. De processen moeten worden her zien en alle politieke gevange nen dienen amnestie te krij gen", aldus de priesters. Betrouwbare zegslieden in Rome hebben aan het Franse persbureau AFP gezegd dat het Vaticaan zich ongerust maakt over de hervatting van de aanvallen op de kerk in Zaire van de kant der officiële Instanties. Het heeft er alle schijn van dat de situatie er voor de kerk in Zaire ongunstiger voor staat dan vorig jaar. Toen verzeker de president Moboetoe dat hij alleen bezwaren had tegen kardinaal Maloela. Nu schrij ven de kranten over de bis schoppen als „trawanten van de duivel" en beschuldigen zij hen ervan de nationale revolu tie te saboteren. President Moboetoe heeft ver klaard over officiële documen ten te beschikken, waaruit blijkt dat de bisschoppen een contrarevolutie voorbereiden. De president heeft dezer dagen gesprekken gevoerd met de kardinaal en de voorzitter van' de bisschoppenconferentie. Zoals bekend is de gehele ker kelijke pers in Zaire een ver schijningsverbod opgelegd. Daartegen is door de interna tionale unie van de katholieke pers, UCIP, bij de regering protest aangetekend. Installatie eenvoudiger De dertig nieuwe kardinalen die op 1 februari door paus Paulus werden benoemd zullen in een eenvoudigere plechtig heid dan voorheen worden geïnstalleerd op 5 maart. Het gebruikelijk geheim consistorie cn het openbaar consistorie zullen belde op die dag plaats vinden. De huidige kardinalen zullen 's ochtends in de hal van het pauselijk paleis samenkomen. Daar zal de paus hen formeel van de nieuwe benoemingen op de hoogte brengen. Later zul len de kardinalen en de nieuw benoemde kandidaten plaats nemen in de gehoorzaal van de basiliek van Sint Pieter waar hen de kardinaalshoed op het hoofd zal worden geplaatst. In de namiddag zal de paus een plechtige mis opdragen, samen met de nieuw-benoemde kardinalen. Tijdens de mis worden dan de ceremoniële ringen uitgereikt. Aanvraag diakonaat De bisschoppenconferentie heeft dinsdag tijdens haar ver gadering in Haalrem, na her nieuwd overleg, besloten bin nenkort in Rome de Invoering van het permanente diakonaat van gehuwde mannen in de Nederlandse kerkprovincie ana te vragen. Verder heeft de bisschoppen conferentie haar goedkeuring gehecht aan de beknopte visie van de bisschopelijke vasten brief 1973 over „Welvaart, ver antwoordelijkheid, versobe ring". Het is de bedoeling dat deze versie op zondag 11 maart in alle kewrken wordt voorgelezen. Het integrale do cument en de voorleesversie zullen aan alle pastores en pastorale werkers in de laatste dagen van februari samen worden toegezonden. Na een kortstondig ziekbed is te Nijmegen overleden, pa ter dr. J. N. van Pinxteren M. H. M., lector in de geschiede nis en de actuele problematiek van de kerk in Afrika. Hij was 54 jaar. Vrijdag om half twaalf is de academische rouwzltting in de aula van de universiteit van Nijmegen. Des middags om drie uur is de eucharlstie- v'oring in de parochiekerk van Nuland. 6 Kardinaal Alfrink zal zon dag een persoorü'k be~ce': b-e-gen ren Keu'e". HM za' drar de vierirg b!:v/r--n ven het 5"-'?.rig priesterfeest van dr. Gielen, kanunnik van de kathedraal van Keulen. Met kanunnik Gielen onderhoudt kardinaal Alfrink al jarenlang een vriendschappelijke relatie. Tot zijn plaatsvervanger in het bisdom Rome heeft paus Paulus de 60-jnrige bisschop Lulgi Rovogattl benoemd. Hij neemt in die functie de plaats In van mgr. Poletti, die on langs tot kardinaal is be noemd. De Wereldraad van c-':en heeft de a: •~es!olen Ite-'en cpgo-o:oen o-geveer -e cn n "een -u den beschik baar te 'tellen voor de eerste fase in de wederopbouw van Indo-China. In de komende drie jaar zal de Wereldraad naar schatting jaarlijks een bedrag van ruim 4.5 miljoen gulden besteden aan reeds lo pende hulpprogramma's in Vietnam, Laos en Cambodja. In Columbia zijn 't afgelopen jaar vijfendertig priesterstu denten tot priester gewijd. De meeste van hen zijn direct aan het werk gep-an in Zuid-me- rikrrnse bi'dimmen. Het se- m'ncrie vrrr de nleurc r'es ters h'tn rp'el''ip" n is late roep.-gm. Cp d' o- mrt r n - p 't- ge mannen uit bijna alle Zuid- KERK EN WERELD en Midden-Amerikaanse lan den, de Verenigde Staten en Europa. Bisschop H. M. Janssen uit Hildesheim heeft de Duitse bis schoppenconferentie er opge- wezen dat men er rekening mee moet houden dat ongeveer 40.000 voormalige Duitsers de komende tijd uit de Sovjet- Un e terug zullen keren. Een groot v. n hen verb'ijft inn 1de' s al in West-Duits- land. De b sr.rhop heeft opge- -• cl' ren :e hei van de-e r- rsen n c's naar Siberië ge transporteerd.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11