Atje weegt gezin af tegen goud Nieuwe coach NHV Hury moet zich verantwoorden Honkbalselectie maakte kennis met revolutionaire methodes DROEVE BOKSAVOND Tijdens trainingsstage in Florida Stunt HIJS bij Tilburg Beschuldigd van oplichting 971 DINSDAG 13 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT (Van onze speciale verslaggever) TILBURG De stemming was er weer helemaal. Niet minder dan 3500 toe- V schouwers, waaronder honderd Hage naars, waren afgekomen op het te ver wachten spektakel dat Tilburg en Hijs Veronica gisteravond zouden bieden. Een ijshockeyhappening is het inder daad geworden, al waren de Haagse supporters na afloop aanzienlijk beter gehumeurd dan hun Tilburgse colle ga's. Want Hijs zorgde voor een grote verrassing door de landskampioen in eigen hal de winst uit de handen weg te grissen. Na een boeiende krachtmeting wees het scorebord in de propvolle Pel- likaanhal de eindstand aan: 5-—7. Hijs was voor deze belangrijke wedstrijd voor de competitie om de Coupe NN enigszins ge handicapt. De Haagse formatie moest het stel len zonder captain Wil Ooms, die wegens exa- menzorgen moest worden vervangen door Arie Klein. Bovendien verschenen Roomer en Koopmans gehavend op het ijs. Beiden had den de avond tevoren oogblessureS opgelopen, maar speelden ondanks hechtingen in het hoofd toch. Roomer zelfs met één dicht oog. Ondanks deze verzwakkingen maakte Hijs vanaf het begin duidelijk niets voor de rol van underdog te voelen. De Haagse ploeg nam in de zevende minuut de leiding door een treffer van Hagendoorn, diè zou uitgroeien tot de meest waardevolle speler. Hoewel Tilburg via Tuma naast Hijs kwam waren de Hage naars niet te stuiten. Door doelpunten van Tunstead (bijzonder fraai) en Hagendoorn Topscorers Hijs: Hagendoorn 3; Tunstead 2; De vergrootte Hijs de marge tot twee treffers. Grauw 1; Hunting 1; Tilburg: Tuuna 2; Dat was ook de eerste tussenstand. In de Krikke 1; MacDonald 2. Rob Hagendoorn scoorde driemaal tegen Til burg en had daarmee een fors aandeel in de overwinning van HIJS op Tilburg. tweede actie Hep Hijs zelfs nog verder uit. Tunstead, Hunting en Hagendoorn brachten de zes voor Hijs en Krikke de drie voor Tilburg op het bord. In de laatste periode trok Tilburg furieus ten aanval. Er ontstonden enige scher mutselingen, maar de wedstrijd lie pniet uit de hand. Zelfs met vijf man tegen drie slaag de Tilburg er niet in de achterstand teniet te doen. Toen Hijs weer compleet was stond de zege vrijwel vast. McDonald, Tuma en op nieuw McDonald brachten Tilburg nog wel dichtbij (5—6), maar De Grauw maakte aan twijfel een eind: 5—7. Tussenstanden: 1—3 1—3 3—1; [STERDAM Josef Hury wordt waarschijnlijk niet de op volger van Jaroslav Mraz als bondscoach van het NHV. Na dat het bondsbestuur vorige week tot overeenstemming was gekomen met de 36-jarlge Hon gaarse Duitser is bij het NHV ernstige twijfel gerezen over de persoon Hury. Uit West Duitsland zijn beschuldi gingen ten aanzien van de fi nanciële handelingen van Hury geuit, die het bondsbestuur heb ben doen besluiten tot nader be- Hury zou zich hebben schuldig gemaakt aan verduiste ring, oplichting en flessentrek kerij. Naar aanleiding van deze beweringen zal het bestuur van het NHV vanavond vergaderen. Voor deze bijeenskomst is ook sef Hury uitgenodigd, het NHV bestaat op dit mo- __0 tent de neiging, zelfs wanneer •'Hury de beschuldigingen zou ÊLj kunnen weerleggen, niet met hem in zee te gaan. Na de aan val op zijn persoon meent men dat voor de 36-jarige handbal trainer geen goed werkklimaat Nederland kan bestaan, olgens Heinz Munzert, de publi citeitsplan van het verbond, is er op dit moment bij het NHV twijfel of de papieren die Hury bij zijji sollicitatie in gesprek ken heeft overgelegd hij zou als sportlustrucbeur werkzaam zijn geweest aan de Goethe-uni- versiteit te Frankfort echt zijn. m< >1 Jaroslav Mraz (foto), de teruggeroepen handbalcoach, schoof zijn landgenoot Jecic Hrvoje als kandidaat naar voren, maar het hand- balverbond achtte Hury capabeler. cretaris-penningmeester Wim van der Voort, niet alleen om een trainer voor de topploegen, maar ook om een man die het cursuswerk binnen de bond be ter op poten kon zetten. Het trainersapparaat in het NHV behoeft verbetering en aanvul- da[ hij enkele sportzaken voor forse bedragen heeft opgelicht balspelers niet heeft afgelost; dat hij het Duitse handbalver- bond geen afrekening heeft ge geven over een voorschot van 7.000 mark, hem verstrekt om schoolwedstrijden te organise- iry was een van de twee kandi- daten voor de vacature Mraz. Hij heeft zelf gesollici teerd en heeft met de andere kandidaat, de Joegoslaaf Jecic Hrvoje (voorgedragen door de Joegoslavische bond) proeftrai- «ningen verzorgd en gesprekken met de technische leiders en het bestuur van het verbond ge voerd. tijdelijke opvolgers van Mraz, to Gerris voor de dames en fertus Cras voor de heren, chtten de kwaliteit van Jecic frvoje als trainer groter, maar bet bondsbestuur koos voor hiry. Het ging ons, vertelde se- ^IJsland speelt tweemaal uit •N HAAG De wedstrijden Van het Nederlands voetbalelftal tegen IJsland, in de voorronde van het toernooi om het wereld- ampoioenschap, zullen beide in 'ederland worden gespeeld. De ïerste op 22 augustus, is toege- *vezen aan het Ajax-stadion: de tweede aan het stadion van Go Ahead Eagles in Deventer. i)= ^oals bekend speelt Oranje zijn iPelangrijkste voorronde wed strijd, tegen België 18 novem ber, in het Olympisch stadion te IAmsterdam. Dit stadion krijgt een interland, een vriend- ichappelijke tegen Spanje op 2 "ei. Het Feyenoordstadion in botterdam mag dit jaar slechts eenmaal het Nederlands elftal herbergen, op 10 oktober tegen Polen. ling. Aan die taak is Mraz door zijn werkzaamheden met topploegen niet toegekomen. Mraz moest zich teveel richten op de natio nale teams. De heren bereidden zich voor op de Olympische kwalificatiewedstrijden, de da mes op het in Nederland gehou den wereldkampioenschapstoer- nooi. Aangezien het NHV niet alleen verbetering in de top wil, maar ook aan de basis, zocht men naar een man met oplei dingservaring. Het zoeken naar een dergelijke figuur in Neder land had geen succes. Hury leek aan de eisen te voldoen, meer tenminste dan Hrvoje, die voor al interesse had in de training van de topploegen en dan nog met name de herenselectie. Heinz Munzert vertelt: Wij heb ben de antecedenten van Hury onderzocht. Het verbond heeft echter niet nagegaan of tegen hem aanklachten liepen wegens wetsovertreding. Dat is niet het eerste waar je aan denkt. Nadat de beschuldigingen tegen Hury het bondsbestuur uit Duitsland via Limburg hadden bereikt, is het NHV in de omge ving van Frankfort, waar Hury zegt te hebben gewerkt, dieper gaan graven. De heer Munzert zei verder: Wan neer Hury komt bij de vergade ring van het bondsbestuur zul len hem de beschuldigingen, zijn persoon betreffend, worden voorgelegd. Hury zal, indien hij komt, worden geconfronteerd met de volgende beweringen: Dat er tegen hem in Duitsland een aanklacht loopt wegens het vervalsen van cheques; dat hij leningen bij Duitse hand- i dat hij niet, zoals hij zelf be weerde, Hongaarse international is geweest. (Van onze sportredactie) DELFT Na een veertien daagse trainingsstage in Florida is gisteren een na tionale honkbalselectie op vaderlandse bodem terug gekeerd. Tot de voor het merendeel uit jonge spe lers bestaande groep be hoorde ook Hans Augusti- nus, de catcher van Spar ta. Met Wim Crouwel en Hamilton Richardson vormde Hans Augustinus het trio routiniers in het gezelschap waarvan onder meer Winneke Remmers waal en Eygendaal, deel uitmaakten. De 29-jarige Hans Augustinus ver woordt wat de Nederlandse honkballers vlak bij Miami hebben meegemaakt. „Sommige dingen", vertelt Augus tinus, „grenzen aan het onge looflijke. We waren onderge bracht in een soort opleidingsin stituut van een Amerikaanse miljonair. Deze heeft daar zo'n dertig jonge spelers bij elkaar gebracht die worden opgeleid Hans Augustinus (boven) kwam met de hele Nederlandse honkbalselectie onder de indruk tot major leaguehonkballers. Je ningsmethoden van de Amerikanen. ziet er Portoricanen, Cubanen en Dominicanen. Die jongens variëren in leeftijd van achttien tot tweëentwintig jaar. Iedereen heeft een salaris, maar hoeft vrijwel niets anders te doen dan te honkballen. Daarnaast moe ten ze nog bepaalde andere les sen volgen, maar de nadruk ligt op honkbal. Er heerst een zeer strenge discipline. In de periode dat wij er waren is er een spe ler naar huis gestuurd, omdat hij zich niet aan de regels hield". Efficiënt De Nederlanders zijn onder de In druk gekomen van de efficiente manier waarop honkbal op de Kansas City Ryoals Baseball Academy wordt gedoceerd. „De accommodatie is er om te be ginnen voortreffelijk", zegt Au gustinus. „Er zijn vijf officiële velden. De training wordt op een manier aangepakt zoals wij ons niet kunnen voorstellen. Bij de slagtraining wordt alles op video opgenomen en later aan de hand van die opnamen wor den instructies gegeven. Alles is erop gericht om het slaan tot in de perfectie op te voeren. Er bestaat een apparaat, waar voor ze zelfs nog geen officiële naam hebben, waarmee de bal op de slagman kan worden af gevuurd met een effekt dat een werper niet kan maken. Een ander voorbeeld is de power swing. Dat is een vleugelachtig ding, dat je op de knuppel moet schuiven bij het inslaan. Je slaghout krijgt er vier vleugels mee, waardoor de weerstand veel groter wordt en de inzwaai aanzienlijk effectiever. Wij ge bruiken hier nog die ringen, waarmee de knuppel wordt ver zwaard. Dat zijn kleine voor beeldjes waaruit blijkt hoe we tenschappelijk de hele zaak wordt benaderd." Er wordt ook veel gedaan aan de fysieke beheersing. Alles is erop afgestemd om de lichaamsfunc ties onafhankelijk van elkaar te laten functioneren. Zo behoorde tot de training ook trampoline springen. Tijdens het springen werden bepaalde instructies ge- geven. Zo moest je bijvoorbeeld Opgestoken bal slechts af en toe zichtbaar is. Hij komt op je af terwijl een aan- en uitgaande lamp hem be schijnt. Dat zijn allemaal onder delen van de training, waar we hier nog nooit van gehoord heb- wanneer je los was van het tras bepaalde armbewegingen maken. Dat lijkt eenvoudig. Maar probeer het maar eens. In eerste instantie kun je het niet. Een ander facet is de oogcon- centratietrainingen. Er wordt iets geprojecteerd dat geleide lijk in de breedte wordt uitge rekt. Je moet het zo lang moge lijk met beide ogen blijven vol gen. Daardoor wordt de reik wijdte van je gezichtsveld ver groot. Weer iets anders is de verbetering van het zicht op de bal. Als er een bal wordt gesla gen verlies je hem op een gege ven moment uit het oog. Om dat zo min mogelijk te maken is er een apparaat, waardoor de De Nederlandse selectie heeft ui teraard van het verblijf in Flo rida het nodige opgestoken. „De eerste dag van ons verblijf daar", zegt Augustinus, „wer den we behandeld alsqf we nog nooit een honkbalwedstrijd had den gespeeld. Maar na een dag hadden die instructeurs wel In de gaten dat wij ook wel een bal konden slaan. We hebben ln korte periode komt alles wel als een lawine op je af. Maar een paar praktische tips waar je bijvoorbeeld veel aan hebt zijn de volgende. We hebben opge stoken dat onze manier van honklopen verkeerd is. Op de „Amerikaanse" manier zet je je voet op een zodanige manier op het kussen dat je veel beter kunt starten op weg naar het volgende honk en bovendien een veel geringer risico op een bles sure loopt. Iets anders is de sprinttraining. Bij ons wordt rechtuitgelopen. Beter is in cir kels lopen. Dat doe je tenslotte ook als je langs de honken gaat of een bal in het verre veld wilt pakken". die veertien dagen acht wed- Twee begeleiders werken nu aan strijden gespeeld. Een ervan hebben we met 12—2 gewonnen. Die jongens wisten niet hoe ze het hadden. In de volgende par tij hebben ze wel eventjes re vanche genomen". ,Het was uiteraard een bijzonder nuttig verblijf. Maar in zo'n een rapport over de materie dat over enige tijd aan alle Neder landse coaches zal worden voor gelegd. Op deze manier zal het hele nationale honkbal profijt hebben van de trainingsstage. En dat was toch de bedoeling. FRANK WERKMAN Bill Arce bij Italië DELFT Het Nederlands honkbalteam zal tijdens het toernooi om het Euro pese kampioenschap in Haarlem een bekende te genstander hebben. Ne derlands grootste rivaal in de strijd om de tite' Italië, heeft namelijk b. slag gelegd op Bill Arce als coach. Beenders in gips DELFT Nol Beenders Is de trip van de nationale honkbalselectie naar Flo rida niet zo best bevallen. De werper van Haarlem Nlcols Hep in een vriend schappelijk partijtje voet bal een ernstige blessure op die hem zeker zes we ken bulten spel zet. Beenders raakte bij een botsing aan zijn enkel ge wond en bl| onderzoek ln een ziekenhuis bleek dat een botje van de enkel was gebroken. Beenders heeft de rest van het ver blijf In Florida met zijn voet ln het gips gezeten en zal dat zeker nog eni ge tijd moeten doen. Kramer Freher toch Sparta DELFT Landkamploen honkbal Sparta zal ko mende seizoen toch over international Jan Kramer Freher kunnen beschik ken. Kramer Freherhad eerder na enige onenig heid met Sparta over schrijving naar stadge noot Fcyenoord aange vraagd, maar Is op dit besluit teruggekomen. Ook Harrle van der Berg maakt weer deel uit van de selectie van Sparta. Ontwikkeling Er zijn nog meer facetten waaruit blijkt dat het Amerikaanse honkbal nog steeds in ontwikke ling is. Steeds weer zoekt men naar ilieuwe methodes om de spelers completer te maken. „Voorop staat bij elke trainings methode", deelt Hans Augusti nus mee, „dat iedereen erg ont spannen moet zijn. Je levert de beste prestaties als je niet ver krampt bent. Daar wordt voort durend op gehamerd. Je moet beheersing hebben. DURDRECHT De procedure bij de Zuidhollandse bokskampioenschap pen voor amateurs is dat ze worden gegund bij inschrijving. Zodoende kreeg „Bouwlust" In Dordrecht de titelstrijd in de C-Masse toegewezen. Om uit de kosten te komen wel licht iets te verdienen moesten twee avonden worden gegeven maar de pijn was dat er geen boksers wa ren want het is droeve armoe in de C-klasse. Om toch programma's in elkaar te kunnen draaien, werden gisteravond allerlei duelle tjes gegeven tussen juniores partijtjes die desnoods in een sohool gegeven kunnen worden maar niet op een avond waarvoor men het volle pond moet betalen en een aantal prestatiepartijen die in feite weinig zin hebben want de man krijgt toch de ti tel; matige goede of uitstekende prestatie. Sinds vorig jaar zelfs een k.o. gegane amateur tot kampioen werd uitgeroepen, zou men die „presteerders" net zo goed in de boksschool kunnen gaan bekijken. Maar Dordt vond het allemaal prachtig want veel plaatselijke favorieten kwamen gister avond in het broeierige kneuterige zaaltje „Americain" aan de beurt die hysterisch werden toegejuicht. Maar nuchter beschouwd was het een ar moedige avond met slechts enige echte fi nales, die ook nog ontaardden in knokpar tijen. Met de kampioenen C-klasse die naar de B-categorie mogen overgaan, is het peil in die hogere klas weinig gediend, helaas. Echt Een van die „echte finales" was in het zwaargewicht tussen Batens (Nicolaas, Rijswijk) en Luyendijk (De Haan, Schie dam), die constant met het hoofd inkwam en steeds met zijn hele lichaam duwde, waartegen de scheidsrechter nimmer op trad. Dat Batens in de clinch vele opstoten plaatste, is de jury blijkbaar ontgaan want de score voor winnaar Luyendijk gaf daar van geen blijk. Een merkwaardige eind strijd was die in het zwaarweltergewicht tussen Lantrok (Huizenaar, R'dam) die te voren in de halve finale van Janti (Dordt) had gewonnen en Ros (Te Pas, Den Haag) die meende dat hij zich enige show kon veroorloven. Ros liet ln de eerste ronde de monstratief de handen zakken en werd on middellijk met een links-rechtse combina tie zwaar k.o. geslagen. De enige titel voor Den Haag werd behaald door halfzwaargewicht Bougonje (Hoogen- band) die daarvoor niet behoefde te boksen omdat Gerritse (Te Pas) ln de vooravond van Fassina (Nicolaas) had verloren en deze vorige week al van Bourgonje in de halve competitie. In de prestatiepartijen leverde bantamge- wicht Driese (Bouhuizen, Mlddelharnis) in derdaad een prestatie tegen A-klasser Dolf Krijgsman (Dordt) die alles gaf, won maar Driese was de morele overwinnaar met zijn uitstekende partij tegen een bok ser uit de hoogste klas. HERMAN VAN BERGEM Uitslagen finale»: llchtweller Ollpltz (DOS, VII»- NlnKcn) w.o.p. van Van Doorn (Uouhulzen); mld- (leriKewlcht Okkerac (Gouda) wlni door t.k.o. der- laa's) l pres lomeostor (DOS), itlepartljj. licht K'-'wlcht Noteboom (Bol zwicht Drluso (Bouhuizen), wel- J. Mou- terKewlcht Do Rooy (Dordt). Junlorkamploencn C-klasse: mlddencewlcht F, Meulemecster (DOS), llchtweltcr Sntd (Dordt), vedergewicht Van Sluyi (Dordt), supervllogKe- wlcht De Laar» (Dordt), halfzwanrgewlcht Van Ham (Dordt), lichtgewicht Vnn Tol (Te Pbb). BRANDBU Atje Keulen—Deelstra heeft na alle lofredes op haar twee de Europese schaatstitel laten door schemeren dat zij na het wereld kampioenschappen in het Zweedse Ströndsund zal overwegen om te stoppen. „De sfeer in de kernploeg is na het afscheid van Stien Baas voor mij toch enigszins anders ge worden. Ik sta nu alleen, als de eni ge oudste van de groep. En ik ben er nog niet uit of het wel goed is wanneer ik volgend seizoen doorga". Atje kennende zal het, zeker als ze ook de wereldtitel in haar bezit krijgt, en wie twijfelt daar nu aan weinig tijd nodig hebben om haar besluit dan te nemen. Zij schaatst er namelijk nog veel te graag voor. En te goed natuurlijk, ondanks haar leeftijd van 34 jaar- Doet ze cr echter wel verstandig aan? Ze heeft heel veel van haar gezin gevergd. Dat maandenlange reizen kon de laatste jaren worden opgevangen door haar man Jelle, die de boerderij beheerde en door haar schoonmoeder, die de zorg voor de kinderen overnam. Een prachtige opoffe ringsgezindheid die in de Nederlandse sportwereld meer tot z'n recht zou moeten komen, wanneer Atje waar ook ter we reld weer eens het erepiatform beklimt. Zij zijn immers de stille werkers van het goud. Niet voor niets zei de Friese huis moeder in Brandbu dan ook: „Het fijnste moment hier was het weerzien met Jelle. Als hij erbij is, stimuleert me dat enorm. Dan rijd ik eigenlijk alleen voor hem". Dit is echter maar een halve waarheid. Atje bedoelt ook nog iets anders te zeggen, na melijk, zo'n reis naar Noorwegen is voor Jelle een enorm fijn uitje. Dan ziet hij ook eens een andere wereld en leert hij ook an dere mensen kennen. Goldrace Want Atjes goldrace is natuurlijk fijn voor het Nederlandse damesschaatsen, zeker nu haar positie voorlopig onaantastbaar lijkt, maar dat mag niet de verplichting mee brengen door te gaan ook als het minder verantwoord is. Het gezinsgeluk kan name lijk aangetast worden wanneer de werel den van beiden echtgenoten teveel uiteen groeien. En die kans bestaat. Atje leeft na melijk nu al jaren in de betrekkelijke weelde rondom de dames kernploeg. Jelle blijft in principe In Irnssuim achter, waar het beheer van de boerderij van zijn vader veel aandacht opeist. Als de Europees kampioene zich echter nuchter blijft opstellen en de belangen van de opvoeding van de drie kinderen voort durend afweegt tegen de wedstrijdsport die haar thans stralend toelacht, kan er weinig misgaan. De ervaring en van het verleden schenken in die richting erg veel vertrou wen. Het zal echter wel zaak zijn twee punten in het bijzonder in de gaten te hou den. In de eerste plaats reed Atje Keulen haar races heel lang op kracht, maar Ge rard Moarse een psychologische vak man, die het probleem van zijn vedette nauwkeurig volgt heeft haar techniek bijgepolijst en het gemak van een echte superster komt nu aan het licht. Alles gaat zo soepel en elastisch dat je je bijna af vraagt of je droomt. Een vrouw Van 34, die dit nog kan. Hoewel iedereen weet dat er eens verandering in moet komen, wordt het natuurlijk nog moeilijker voor Atje om in deze vorm afscheid te nemen. De verlei ding om nog een jaar bij te tekenen wordt gewoon erg groot- Groter de tweede plaats speelt het argument van nsorlng een steeds groter wordende rol. !nar verblijf in de kernploeg en haar ccla- e sucessen in de Internationale schaats- cld zijn namelijk rnclametcchnlsch zeer I waard. bewees de Friesche Vlag, dc sponsor de KNSB. Aanvankelijk speelden de ■oordelljke zakenlui, die een eyecatcher ior Rivella zochten, met het idee Atje ilen-Deeistra alleen financieel te steu- Daarna pas, heerste in de Friese riiaatskringen de mening, kreeg het voor stel gestalte om de complete kernploegen voor heren en dames te sponsoren, wat ge beurde. HANS DE BRUYN

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11