Andere" Luther in nieuw theater-perspectief DERTIG NIEUWE NAMEN IN COLLEGE KARDINALEN Hervormde bezinning op kerk en taak Ingrid Haebler speelde Mozart Korte metten Stuk van 7 uur tot 3 uur teruggebracht telefoontjes; Roller PAGINA 8 LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 FEBRUARI 1973 Zoals gemeld zal paus Paulus op 5 maart dertig nieuwe kar dinalen „creëren" tijdens een consistorie dat hij op die dag zal bijeenroepen. De namen van de nieuwe leden van het heilig college laten we hier volgen. De datum achter de naam geeft de geboortedag Europa: mgr. Albino Lucianl (17-10-'12). patriarch van Vene tië. Mgr. Louis-Jean Guyot (7- 7-'05), aartsbisschop van Tou- Kardinaal M. Gonzalez Martin louse. Mgr. Paul Philippe o.p. 16-04-*05), Frankrijk, secreta ris van de congregatie voor de geloofsleer. Mgr. Salvatore Pappalardo (23-9-'18), aartsbis schop van Palermo. Mgr. Ugo Poletti (19-4 '14), vicaris van Rome. Mgr. Umberto Mozzoni (29-6-'04), Italië, nuntius in Brazilië. Mgr. Lulgi Raimondi (2-10-'12), Italië, apostolisch delegaat voor de Verenigde Staten. Mgr. Sergio Pignedoli (4-6-'10) Italië, secretaris van de congregatie voor de evange lisatie van de volkeren. Mgr. Pietro Palazzini (19-5-'12) Ita lië, secretaris van de congre gatie voor de geestelijkheid. Mgr. Ferdinando Giuseppe An- tonelli (14-7-1896), Italië, secre taris van de congregatie voor de heiligverklaringsprocessen. Mgr. Hermann Volk, (27-12- *03), aartsbisschop van Mainz. Mgr. Boleslaw Kominek (23- 12-'03), Polen, aartbisschop van Wroclaw (voorheen Bres- lau). Mgr. Narciso Jubany Ar- nau, (12-8-'13) aartsbisschop van Barcelona. Mgr. Marcelo Gonzalez Martinez (16-1-'18), aartsbisschop van Toledo. Mgré. Antonio Ribeiro (21-5- '28), patriarch van Lissabon. Noord-Amerika: Mgr. Hum berts S. Medeiros (6-10-'15) aartsbisschop van Boston. Mgr. Timothy Manning (15-11- '09), aartsbisschop van Los Angelos. Kardinaal L. Raimondi Latijns-Amerika: Mgr. Avelar Brandao Vilela (13-6-'12), Bra zilië, aartsbisschop van Sao- Salvador-de-Bahia. Mgr. Paulo Evaristo Arns (14-9-'21), Brazi lië, aartsbisschop van Sao Paulo. Mgr. Anibal Munoz Du- que (30-10-'Q8), Columbia, aartsbisschop van Bogota. Mgr. Raul Francisco Prima- testa (14-4-T9), Argentinië, aartsbisschop van Cordoba. Mgr. José Salazar Lopez (12- I-'IO), Mexico, aartsbisschop van Guada/ajara. Mgr. Luis Aponte Martinez (4-8-'22), Por to Rico, aartsbisschop van San-Juan. Afrika: Mgr. Maurice Otunga januari 1923), Kenya, aartsbis schop van Nairobi. Mgr. EmiJe Biayenda (1927), Volksrepu bliek Congo, aartsbisschop van Brazzaville. Azië: Mgr. Paul Yoshigoro Ta- guchi (20-7-'02), Japan, aarts bisschop van Osaka. Mgr. Jo seph Cordeiro (19-1-T8), Paki stan, aartsbisschop van Kara chi. Australië: Mgr. James Robert Knox, (2-3-T4), aartsbisschop van Melbourne. Mgr. James Darcy Freeman, (19-ll-'07), aartsbisschop van Sydney. Oceanië: Pio Taofinu'u (9-12- '23), Samoa, aartsbisschop van Apia. Kardinaal J. Freeman De rooms-katholieke kerk van Malta gaat op aandrang van het Vaticaan grondbezit afstoten. De katholieke kerk zou momenteel op Malta eige nares van 37,5 vierkante kilo meter grond zijn, waarmee ze de eerste grootgrondbezitster van het eiland zou zijn. Van de jaarinkomsten van 350.000 pond sterling is ongeveer 140.000 pond afkomstig van de grondopbrengst. De rooms-katholleke kerk van Malta gaat op aandrang van het Vaticaan grondbezit afstoten. De katholieke kerk zou momenteel op Malta eige nares van 37,5 vierkante kilo meter grond zijn, waarmee ze de eerste grootgrondbezitster van het eiland zou zijn. Van de jaarinkomsten van 350.000 pond sterling is ongeveer 140.0U0 gulden afkomstig van de grondopbrengst. In Gouda is op 85-jarige leeftijd de emeritus oud-katho lieke pastoor Joh. A. Roeseling overleden. Pastoor Roeseling was van 1939 tot 1958 werk zaam in 's-Gravenhage. Na zijn emeritaat in 1958 bleef hij in Den Haag wonen, totdat hij zich een half jaar geleden te Gouda vestigde. Vrijdag zal de uitvaart in Utrecht plaats vin den. De heer B. G. M. Spekman tot assistent-perschef op het tot assistent-perschef op het secretariaat van de r.k. kerk provincie In Nederland. De heer Spekman, geboren in Voorburg, is thans werkzaam als redacteur bij het Brabants Dagblad. Over het tijdstip van de indiensttreding wordt nog overleg gepleegd. Prof. dr. P. J. Schoonen- berg S.J., hoogleraar in de dogmatiek aan de katholieke universiteit van Nijmegen is in april vijfentwintig jaar hoogle raar. Hij promoveerde destijds aan de theologische faculteit Canisianum van de Jezuïeten te Maastricht op een proef schrift, getiteld: theologie als geloofsvertolking. De vorig jaar november door de hervormde synode aanvaarde nota „De weg van het belijden der kerk" en het gespreksmateriaal „Overwe gingen over het belijden, leven en werken van de Nederlandse hervormde Kerk", zijn nu in druk verschenen. De nota kost vijftig cent. De „Overwegin gen" één gulden en zijn te be stellen door overmaking op giro 50292 van de quaestor-ge neraal van de Ned. Hervormde Kerk in Den Haag. Van 25 februari tot 4 maart wordt in de hervormde kerk de voorjaarszendingcollecte ge houden. De hervormde zen dingsraad zamelde vorig jaar ongeveer vijfeneenhalfmiljoen gulden in. Het geld is nodig om het gewone zendingswerk te continueren. Dr. A. v. d. Heuvel. „Wat hebben wij elkaar te bieden en wat mogen wij van elkaar verwachten als ambtsdragers, als landelijke en regionale mede werkers in de kerk?" Deze vraag staat 9 en 10 maart centraal op de conferentie die Kerk en Wereld te Driebergen en de her vormde centrale voor vormingswerk tezamen met dr. A. van den Heuvel, dan secretaris generaal van de hervormde kerk gaat or ganiseren. Op die bijeenkomst zullen ook vragen naar de zin van de huidige opzet van het kerkelijk apparaat en naar de gestalte van de ge meente in deze tijd aan de orde kunnen komen. De conferentie wordt aangeboden als „een goede gelegenheid voor ambtsdragers, kerkelijke medewerkers en andere belang stellende kerkeleden om in contact te komen met de nieuwe se cretaris-generaal van de hervormde kerk en hem daart)ij beter te leren kennen". Opgave voor en inlichtingen over het weekeind Kerk en Wereld, Driebergen 03438-2241. Abortus roept bedenkingen op in Zweden Steeds meer doktoren en ver pleegsters In Zweden hebben bedenkingen t«gen abortus-pro- vocatus. Dit blijkt uit een on derzoek van twee artsen en een socioloog die een onder zoek hebben ingesteld naar de bezwaren die er bestaan tegen het verlenen van of het helpen bij abortus. Uit het onderzoek blijkt dat een op de vier personeelsleden van ziekenhuizen in vier Zweedse steden met de ge dachte speelt een ander beroep te kiezen. Meer dan eenderde van de dok toren en verpleegsters meent dat er geen basis bestaat om over te gaan tot abortus, tenzij er sprake is van zeer dringen de medische indicatie. Negen van de tien ondervraagden wa ren van mening dat abortus wettelijk verboden moest zijn „vanaf het tijdstip dat het kind zich in het lichaam van de moeder laat voelen". Volgens mbtelijke stukken zijn er in Zweden vorig jaar 24.000 gevallen van abortus ge registreerd, die door de wet zijn gesanctioneerd. Ten op zichte van 1971 betekent dat een stijging van ongeveer vijf entwintig procent. In regeringskringen denkt men vrij ruim over abortus. Toen echter in 1971 van de kant van de kerken heftig protest werd aangetekend tegen de voorge nomen algemene legalisering van abortus, heeft de rege ringscommissie, die zich daar mee bezig hield haar plannen voor onbepaalde tijd terugge trokken. Computer bekijkt werk van Thomas Volgens Radio Vaticana wor den de zevenhonderd jaar oude werken van de beroemde theo loog en filosoof Thomas van Aquino, waaronder de „Sum ma Theologica" op het ogen blik nauwkeurig onderzoent door een computer. Een groep deskundigen is al twintig jaar bezig met het ma ken van een index van alle woorden rond 10.600.000 in totaal die de dertiende eeuwse geleerde heeft ge bruikt. Het is de bedoeling dat het on derzoek door de computer vol tooid is vóór de herdenking in maart 1974 op de sterfdag van Thomas van Aquino. De geleerde, die „doctor ange- licus", de engelachtige leraar, wordt genoemd, leefde van 1225 tot 1274 en wordt nog steeds beschouwd als de groot ste theoloog van de rooms ka tholieke kerk. Twentse expositie over bisschop „van toen" In het Rijksmuseum Twente te Enschede is een tentoonstelling ingericht over de bisschop van Münster, Cristophel Bernhard van Galaen, die In de volksmond in Twente is blijven leven als „Bommen-Berend". In 1665 trok bissohop Von Galaen, die zowel kerkvorst als krijgs man was, de grens van Twente over, stak het dorp Losser in brand en bezette Enschede, waar zijn soldaten het stadje plun derden. Ook trachtte de bisschop in 1672 de stad Coevorden te bezetten. Bisschop Von Galaen was een ijverig kerkvorst, hetgeen toen te vens betekende dat hij de protestantse Nederlanden een zeer kwaad hart toedroeg. De tentoonstelling toont hem in zijn kerkelijke en ln zijn wereld lijke hoedanigheid. De familie Von Galaen zelf heeft veel bewaard en ook het bisdom Münster bezit nog veel herinneringen aan de periode van „Bom men-Berend". De expositie in het Rijksmuseum Twente bestaat uit tientallen prenten, schilderijen, plattegronden, dokumenten een gewaad, kelk, afbeeldingen van het bisschoppelijk wapen, ka nonnen, kogels en helmen. „I.uther, Münzer of de dubbele boekhouding" van de Duitse schrijver Dieter Forte is ener zijds de ontluistering van een historisch gegroeid beeld zoals Hochhuth dat in zijn „Stellver- treter" eens van Paus Pius XII gaf, anderzijds is het een com plexe poging diverse „soorten" geschiedenis aan elkaar te kop pelen. Toneelgroep Theater bracht dit stuk, dat oorspronke lijk 7 uur duurt, gisteravond in een eigen bewerking van zo'n 3 uur in de Koninklijke Schouw burg: Een opvoering die op z'n minst opmerkelijk te noemen is. Dieter Forte's stuk heeft sinds de oeropvoedirtg in 1970 niet nage laten verwarring te stichten. Logisch, want Forte ontkracht aan de hand van brieven en his torische documenten het „ede le" beeld dat wij van kerkher vormer Luther hebben. Terecht of niet terecht doet er eigenlijk minder to, want de historie is nu eenmaal niet in „z'n achter uit" te schakelen en zelfs een keuze uit documenten blijft een zeer persoonlijke zaak. Boven dien wordt Forte's „nieuwe" Luther nauwelijks een duidelijk herkenbare figuur. Hij is soms de speelbal, soms profiteur van de Duitse keurvorsten, soms waarachtig in de rechtlijnigheid van zijn denken, soms vals hys- René Lobo als Münzer. eerst medestander later tegenspeler van Luther in „Luther, Münzer of de dubbele boekhouding" door To neelgroep Theater. Kontaktavond ouders van basisschool irrOMPWIJK - Op initiatief van de oudervereniging hebben de ouders (ruim 40) van de tweede klas van de basisschool gepraat over het hoe en waarom van de Eerste Communie. In welke vorm men het gaat doen, wordt men het wel eens, er is nl. een organisatiecommissie gevormd, bestaande uit de dames v. Bem- melen, v. Bohemen, de Bruyn, Janson, v. Steen en v.d. Voort. Besloten is alvast om het feest in 2 etappes te vieren, nl. 27 mei en 3 juni. let waarom van de Eerste Com munie zal blijkens de reacties van diverse ouders een duistere zaak blijven. Ondanks inleidin gen van voorz. van Rijn en pa ter Weytjes, die er beiden op wezen, dat het in principe een taak van de ouders is. terisch. Het belangwekkende van dit stuk toneel is de koppe ling van krachten die tussen 1514 en 1525 speelden: De kerk hervorming van Luther, de boe- renrevolutie van (o.a.) Münzer en de macht van het geld, in de persoon van bankier Jakob Fug- ger, almachtig financier van kerk én staat en eerste toepas ser van de „dubbele boekhou ding" uit de titel. Forte doet dat zeer modern, bijna cabare tesk met anachronismen als „Dow Jones", aandeelhouders vergaderingen, en (werk van vertaler Dolf Verspoor?) „pro fijtbeginsel". „Het gaat in dit stuk niet om de theologie" zegt Forte zelf in een inleiding. Hij gaat zelfs zover de kapitalist Fugger centraal te stellen en hem redegevend voor een aan tal gebeurtenissen te laten zijn. „Luther/Münzer" lijkt dan ook op een „Lehrstück" Ia Bertolt Brecht, al mist Forte diens dra matische kracht. Nergens weet hij sterke speelsituaties voor zijn stof te vinden en zijn werk blijft 'n nogal intellectualistisch „vertelsel". De figuur van de theoloog/revolutionair Münzer is dramatisch nogal stuntelig met losse monologen in het stuk gepast, al kan de keus van dramaturg Karei Muller uit For tes 7 speeluren daaraan debet zijn. Elise Hoomans regisseerde het brokkelige gegeven knap tot één geheel, maar had nauwelijks ge noeg capabele acteurs tot haar beschikking om de vele rollen adequaat te bezetten. Jeróme Reehuis wist knap de astrante Luther neer te zetten met ln het begin een opvallende gelijkenis met het Luther-portret van Cra- nach, René Lobo was bijna se reen de idealist Münzer, eerst mede- later tegenstander van Luther (historisch feit), Ed- mond Classen viel eigenlijk het meeste op als Frederik van Saksen, bijgenaamd ,De Wijze" al kan je dat na Forte's visie moeilijk meer zeggen. Verdere opvallende rollen: Bernard Droog keihard en efficiënt als Fugger; de rol van Paus door een nar vertolkt Forte schrijft eigenlijk een vrouw voor en Karei de Vijfde als jojoënde paskwil. „Luther/Mün zer" kan je vooral na de pauze nauwelijks goed thea ter noemen, een interessant werkstuk is het zonder meer. BERT JANSMA Kunst en Kunstenaars De verzameling Butot: minderbe kende meesters uit de zeven tiende eeuw van Holland en Vlaanderen zullen geëxposeerd worden in Museum Boymans te Rotterdam van 16 februari tot 1 april. H. H. Kamerlingh Onnes wordt 80 jaar. Een overzichtstentoonstel ling van zijn werken wordt ge houden in Kunsthandel Liernur te Den Haag van 10 februari tot 2 maart. Toneel vertaler Alfred Pleiter overleden (Van onze kunstredaktie) Den Haag. Eerst nu wordt bekend dat maandagnacht j.l. de beken de vertaler Alfred Pleiter op 52-jarige leeftijd in een Amster dams ziekenhuis Is overleden. Alfred Pleiter, een pseudoniem voor Dick Sternheim, heeft ln zijn loopbaan ontelbare toneel- en televisiestukken in het Neder lands vertaald. Hij kreeg ver maardheid door de manier waarop hij vooral een blijspel- dialoog in eigentijds Nederlands dat voor de acteur altijd „bek te" (goed ln de mond lag) kon omzetten. Een van zijn meest recente vertalingen was die van de parodistische „naakt-revue" „Oh Calcutta". Het gisteren avond in Den Haag gespeelde „Op blote voeten in het park" werd ook door hem vertaald. Alfred Pleiter was opgenomen wegens suikerziekte. Hij is in een coma gestorven. Vrijdag middag a s. wordt hij begraven. Jeugdmiddag Blauwkousen HAZERSWOUDE De carnavasl- verenlging De Blauwkousen uit Hazerswoude is erin geslaagd, voor de jeugd een attractie van de eerste ordo te kunnen pre senteren. Op zaterdag 24 februari, om 13.30 en 15.30 uur, wordt in het Groe- nendijks parochiehuis namelijk de film. die gemaakt werd van de wereldkampioenschappen voetbal te Mexico, vertoond. De jeugd moet twee kwartjes en tree betalen. Overwogen wordt, om de film ook nog eens naar Hazerswoude te halen voor de ouderen. Schilderijen van Martin Dieterle zijn te zien in de New Style Gallery, Anna Paulownastraat 107 te Den Haag van 11 februari tot en met 11 maart. LEIDEN De heer J. C. Blom, momenteel werkzaam als motormaaier bij de afde ling Plantsoenen van de dienst Gemeentewerken van Leiden, viert dinsdag 13 fe bruari a.s. zijn zilveren dienstjubileum. Het feest wordt op de dienst in interne kring gevierd. De heer Blom trad op 14-jarige leeftijd in dienst bij de Plantsoenen dienst. LEIDEN De gemeentelijke archiefdienst van Leiden gaat met een tentoonstelling een beetje begrip kweken voor zijn werk. Aan de hand van prenten, tekeningen en andere stukken uit eigen be zit wil het Gemeentearchief van 26 maart tot 13 april antwoord geven op de vraag „Wat is en doet de Archief dienst". De tentoonstelling wordt ingericht in het ar chief aan de Boisotkade 2a. 9 WOUDBRUGGE Scheepswerf De Dageraad heeft een order gekregen om een kotter te bouwen voor de rederij C. Varkevisser uit Katwijk. Het vaartuig krijgt een 1200 pk Deutz-motor en de afmetingen zijn 34 x 8 x 4,07 m. Het schip wordt in oktober van dit jaar afgele verd. LEIDSCHENDAM De af deling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen houdt woensdag 14 februari in het dienstgebouw van de ned. herv. kerk aan de Regthuys- straat de jaarvergadering. Na de jaarverslagen is er een bingo-avond. Het jaar feest wordt gehouden op 21 maart. Doordat Cor de Groot helaas toch van een come-back in de grote zaal heeft moeten afzien, was gisteravond Ingrid Haebler so liste bij het Residentie-Orkest. De Weense pianiste speelde een van de verrukkelijkste Mozart- concerten, dat in G groot, Kö- chel 453. Zoals te verwachten was, gaf haar doordachte en ook door voelde spel veel te genieten maar de vertolking als geheel was niet steeds stabiel en conse quent. Er waren soms onlogi sche contrasten tussen hard en zacht, enkele ritmische oneffen- heidjes en een paar grillige abruptheden, maar erkent moet worden dat deze Mozart zo ver schrikkelijk nauw luistert, dat zelden alles helemaal ideaal lukt. Niettemin warpn de ovatie en de bloemenhulde voor de so liste zeer terecht. Van Otterloo was vooraf in een suite uit Handels Watermusic voor ons gevoel minder geluk kig geweest wat vooral te wij ten was aan nerveuze en ge jaagde tempi. Handels muziek verdraagt dat n:et omdat ze veel te evenwichtig is en te breed van allure. Innerlijke on rust en onzekerheid wreekt zich genadeloos. Op dit punt laat de romanticus Brahms de vertolker veel meer ruimte. In diens derde symfonie waren dirigent en orkest dan ook beter op dreef. Van Otter- loo's affiniteit met het werk ma nifesteerde zich overtuigend. Vanavond zal hetzelfde program ma in de PWA-zail worden her haald. Ks. Universitair nieuws DELFT Aan de TH Delft is dr. H. K. Ostendorf uit Geleen ge promoveerd op het proefschrift „An interpretation of the UV and ESR spectra of some chlo- rocomplexcs of tervalent titia- num". DELFT —Aan de TH Delft is dr. T. van Herwijnen te Heiloo ge promoveerd op net proefschrift „On the kinetics and mecha nism of the CO-shift conversion on an copper/zinc oxide cata lyst". De heer Van Herwijnen is wetenschappelijk medewerker aan de TH Delft. DELFT —Aan de TH Delft zijn geslaagd voor: Kandidaatsexamen natuurkundig Ingenieur: P. Breuning te Delft, Castricum, M. Kornalijnslijper te Den Haag, A. J. van de San- de te Bergen op Zoom. 9 LEIDEN Het katholiek Vrouwengilde houdt op 13 fe bruari weer een Gildeavond. Aanvang van de avond die gehouden wordt in de Zuider* kerk aan de Lammenschan- seweg is 20.00 uur. ALPHEN Het Alphense Welfare-werk van het Ned. Roode Kruis houdt a.s. dins dag een voorlichtingsmiddag voor vrijwilligers in het Roode Kruisgebouw. De vrij willigsters gaan gedurende twaalf weken een cursus van één middag per week volgen, deze middag is 14.00 uur. KATWIJK De komende week wordt er weer gecollec teerd voor de Groesbeekse tehuizen. De opbrengst is voor het meer aanpassen van de werkvoorziening en uitbreiding van therapieën. ZOETERWOUDE Zon dagavond start in Babel een schaakcompetitie die daarna om de veertien dagen een vervolg krijgt. Elke liefheb ber is in de Zuidbuurt wel kom. ZOETERWOUDE Zon dagmorgen is er om 10 uur een gezinsmis in de Christus Dienaarkerk waardoor de Hoogmis welke normaal op dit tijdstip aanvangt komt te vervallen. Eerder vonden de gezinsmissen om half neg<~ plaats maar deze tijd ble. 1 minder gunstig. ZOETERWOUDE Nu het natuurijs steeds meer uit blijft heeft de K.P beslo ten om morgenavond geza menlijk te schaatsen op de baan van „De Uithof" in Den Haag. Vertrek om I' uur vanaf het centrum j bus. dzzi dzb 01710-22244: slechts 2 x betalen - slechts 3 x betalen Diversen WIJ VERZORGEN AL UW DRUKWERK maandag- en donderdagavond van 7—8 uur Fa. L. A. v Berge Henegou wen. Schelpenkade 47, Leiden. Tel. 20794. e Zon", rxing. i-a H. J Dicbcn. Zc pingel 23. Tel. 21839 I Aangeboden: 1100 nw. p< alm. 48*42x10. Kislenlabri mond. Tel. 01718—12843. 2. Zoo goed verzorgde huwelijksreportage, (ook bij u Ihuis). tnloan 12a, Leiden. Tel Cobelsu."^1. Droogkasl en stoomm&ngel aanwi 2ig. Geopend van v.m 7 30 lol 6 0 n m Zaterdag tot 12 00 v.m. Cht tirps) Invahdenstokken. wandel- n van Oerle. Haarlemmerstraat 95 bij de Vrouwensteeg. Reparaties n alleen aan da zaak aangeno- Camping Rembrandt, Raphael, Esmeralda, Occasions. Nieuwerkerk a.d. IJssel 01803-3137, na 18 uur: 010-228959. Folders: Postbus 59. Uithoorn. 02975-63768. 1500.-. Keuze uil 30 sluks Sleekier- weg 67a, Alphen a/d Rijn. Tel. 01720- 73294. Te koop aangeboden Lessen, clubs Heugatelttegels. Alle kleuren diroct leverbaar. 5 jaar garantie. Gemakkc- li|k lo leggen. Tijdelijk Stanley mes cadeau bi| aankoop van min. 20 te gels. Smits Woninginrichting. Mare 98, Vrouwensteeg 9. Tel. 23913. 5 AUTORIJLESSEN VOOR 37.50. Vervolg- en losse lessen 9.75. BTW inbegrepen. VW Au torijschoolcombinatie „De Centrale" Leiden: Hoge Rijndijk 106, tel. 34255. Gebroken ruilen glas-ln-lood repara- ron. Glasreparaliobedrijl D. Galjaard. De Sitterlaan 76. Tol. 01710-32916. Hang-, legkasten - linnenkasten, me ^sorlenng.Ultramodern! N?el schc Kerkgrachl 47-49, Leiden. Tel. 01710-33078. Voor goed |udo natuurlijk Sport te, condiuelraining, damesgymn |u- dolesson slaan onder leiding van A 1972 on oud Europees kampioen Tel 01710-23728. UW WEGW'JZER- KLEiNTJE WORDT GELEZEN SchrlJI uw kind het nieuwe seizoen in voor de cursus |eugdjudo va 4 Luiten. Picterskcrkgracht 9. Leiden Tel. 01710—23728. Bl|letsen: alle vakken, gymnasium. HBS. Atheneum. Havo en Mavo Bol voor inlichtingen: Bijlescentrale/huis- workbegeleiding van de Algemene Studenten Arbeidsverlenlng. Tel 01710-32245.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 8