ttï - Tennisclub ziet uit naar bouw van clubhuis M. K. liet arig eum 50-, jubi stilletjes voorbijgaan Opzet Vietnam- collecte is te eng Bruto-bedrag fancy fair was ruim 25 mille rijn- en veenstreek 9' i V B. en W. Hazerswoude: OOK Wat u moet weten DONDERDAG 8 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT /r 1 Tekening van het gebouw, zoals het gaat worden. TER AAR —Het is allemaal be gonnen in de zomer van 1968 toen de heren A. Rad en W. D. Keulemans het initiatief namen om in Ter Aar een tennisvereni ging op te richten. Al spoedig meldden zich 80 liefhebbers met een handtekeningenactie als eerste gegadigden. Eerst op 28 januari 1970 kon men tot een definitieve oprichting van de vereniging komen. Gebouw is ook voor anderen beschikbaar In het begin zat het de vereniging niet mee als het ging om ruimte te vinden voor het realiseren van de tennisaccommodatie. Maar al spoedig werden er vruchtbare contacten met het gemeentebestuur gelegd, waar na in het voorjaar van 1971 de vereiste goedkeuring van G.S. afkwam waadoor men met de aanleg van twee banen kon be ginnen. Voorzitter Keulemans vertelde tot zijn genoegen dat B. en W. van Ter Aar alle medewerking had toegezegd voor een spoedige kredietverlening. Een aanvanke lijk gemaakt plan omvatte een totaal complex waarmee een be drag van 135.000.— gemoeid zou zijn. Dit hoge bedrag schrikte af en men besloot daarom een eenvoudig ontwerp te kiezen. Hierdoor kon men snel van start gaan. Op 8 juli 1972 kon burgemeester H. J. van der Poel de twc-e ba nen officieel in gebruik stellen. Intussen had de vereniging reeds een ledenstop moeten in voeren. Doch spoedig werden er nieuwe contacten gezocht met B. en W. om reeds aan uitbrei ding met een derde baan te be ginnen. De 110 leden en 10 jeugdleden tellende vereniging had gedurende een half speelsei zoen een onderdak in een omge bouwde caravan. Hiermede was door zelfwerkzaamheid een ge brekkig doch gezellig ontmoe tingspunt gevonden. Een voortvarend bestuur durfde ook al te denken aan plannen voor een echt clubhuis om zo doende dit jaar voor de eerste keer mee te kunnen doen aan de interdistrict-competities op de zaterdagmiddagen. De bouw commissie, die o.a. bestond uit de heer A. Hoopman, architect, kon tenslotte aan de hand van een fraai ontwerp van zijn hand verdere plannen uitwerken. Men had hiervoor een krediet nodig van ca. 77.000. De vereniging hoopt d.m.v. diverse activiteiten de benodigde eigen middelen op te brengen. Dit lukte gedeelte lijk door het uitschrijven van een certificaatlening, waardoor al 4.000.is binnengekomen. Door een raadsbesluit van maandag 5 februari jl. stelde de raad van Ter Aar het gevraag de krediet beschikbaar. Het ligt in de bedoeling van de Ter Aarse tennisvereniging om eenieder die belangstelling heeft voor de beoefening van de ten nissport een onderdak te ver schaffen in de ruimste zin van het woord. Ook in de winter maanden wil men activiteiten ontwikkelen om zodoende van het nieuwe clubhuis een opti maal gebruik te kunnen maken. Met spanning en genoegen ziet men uit naar het moment waar- Het bestuur rond de plannen Voortvarend bestuur bracht club tot bloei op burgemeester van de Poel maandag 12 februari om 10.00 uur de eerste paal zal slaan voor het nieuwe clubhuis. De vergadering van de Tennisver eniging Ter Aar kon zich giste ren wederom verheugen in een grote opkomst. Ook nu waren er weer ca. 55 leden aanwezig. Bij het punt „bestuursverkiezing" kwam een voorstel ter sprake dat was ondertekend door ca. 15 leden. Deze groep leden wilde middels dit voorstel een tweetal dames in het bestuur opnemen. Hierna ontspon zich een levendi ge discussie met als gevolg, dat de meerderheid van de aanwezi ge leden „de" kwaliteiten van de bestuursleden belangrijker vonden dat de keuze man of vrouw. Toen er daarna gestemd moest worden trokken de beide dames kandidaten zich terug en wer den de beide kandidaten, die het bestuur had voorgesteld de he ren A. E. v. d. Ham en C. de Koning gekozen met ruime meerderheid. LEIMUIDEN/RIJNSATERWOUDE Bij de firma Maarse en Kroon heeft men dezer dagen in alle stilte het vijftigjarig be staan van de busonderneming "gevierd". Geen diners geen trompetgeschal, geen grote personeelsfeesten, niets van dit al les. Wel een tegeltje, een ballpoint en bonbons voor het person&el maar daarmee is het ook helemaal afgelopen. De reden van deze soberheid Is de "minder rooskleurige" financiële situatie van het streekvervoerbedrijf. Op 1 februari van het jaar 1923 om kwart over zeven 's morgens begint autobuseigenaar Jac. Maarse zijn eerste bustocht richting Leiden.Het ritje duurt 85 mnuten en kost zeventig cent. Er wor den die dag 142 passagiers vervoert hetgeen een totaal van maar liefst 41 gulden oplevert. Nu vijftig jaar later is de situatie enigszins veranderd. In de vierhoek Leiden Haarlem-Amster dam-Utrecht rijden momenteel 120 wagens van Maarse en Kroon, bestuurd door 300 chauffeurs terwijl daarnaast nog eens 200 anderen in het bedrijf werkzaam zijn. Per bus wordt jaar lijks 90.000 kilometer gereden, hetgeen dus wil zeggen, dat de MK-bussen er jaarlijks samen om en nabij vijftien miljoen kilo meter doordraaien. In de èerste dagen van de autobus verenigden de heren Jac. Maar se en C.Kroon zich in een firma om met dit nieuwe vervoermid del lijndiensten te gaan rijden. Indertijd hadden de wagens nog houten passagiersbakken. Reeds twee weken na de start van het bedrijfje was men aan de aanschaf van een tweede bus toe. De reden hiervoor was de grote veemarktdrukte midden februari 1923. In 1928 was het park uitgebreid tot zes terwijl het zusterbe drijf "NV Autobusonderneming", waarover de beide heren te vens de directie voerden, vier bussen telde. Dit tiental was eind 1935 uitgegroeid tot 23 doordat enige bedrijven in de tussentijd waren overgenomen. Vlak voor de oorlog kwam van het totaal zelfs op vijftig "bakken". Al in de loop van het eerste oorlogs jaar 1940 begon de motorbrandstof schaars te worden. Dat werd improviseren met als eerste resultaat de aanhangbus: een geheel complete bus werd door middel van een koppelstang getrokken door een andere. De tweede bus was bemand met een chauffeur, die meestuurde. De techniek stond echter niet stil. De eerste bussen van Maarse en Kroon verschenen met achter op het chassis een houtgasgenera tor. Hierop volgde de turfgasgenerator en weer daarna de antra- ciet-gasgenerator, welke op een aanhangwagentje achter de bus werd meegevoerd. Tenslotte was daar de persgasinstallatie, wel ke kon worden gevuld bij stations in Alphen aan den Rijn en in Leiden. Later in de oorlog werden alle bussen door de Duitsers gevorderd en raakte het hele wagenpark aan de zwerf. Na de oorlog werd de arbeid echter weer met nieuwe moed aangepakt, waarna een grote bloeiperiode volgde. In 1967 had de firma 189 wagens. Het aantal is sindsdien teruggelopen doordat er in de huidige bussen meer zitcapaciteit is gemaakt. fair stond als gewoonlijk onder de supervisie van de reeds be jaarde heer Th. v. d. Wereld, terwijl vele vaardige vrouwen handen er maandagmorgen voor zorgden, dat het dorpshuis binnen enkele uren weer helder en keurig uitzag. Het netto-bedrag wordt door het Hjer volgen tenslotte nog enkele t t uitslagen: van de grote verlo ting viel de kleurentelevisie op RIJPWETERING Nu alles offi cieel geteld is blijkt de grote fancy-fair te Rijpwetering alle records te hebben gebroken. Na de laatste tellingen is men aan een total bruto-opbrengst geko men van ruim 25 mille! fancy-fair comité geschat 11.000, hetgeen alleen al door het rad van avontuur bij elkaar is gedraaid. Dit betekent een dubbel jaarhuur van het dorps huis voor de Ripse verenigin gen. De opbouw van de fancy- Ter Aar. In het Dorpshuis van Ter Aar hebben vele kinderen woensdagmiddag 7 februari jl. kunnen genieten van het optre den van Billij de rakker en de clown Hans Worst. Voordracht directeur O.W. in Alkemade ALKEMADE De gemeenteraad van Alkemade komt 12 februari bijeen om te voorzien in de va- kature van een directeur Ge meentewerken. Als opvolger van de onlangs overleden heer Deen worden door het college van B. en W. achtereenvolgens voorgedragen de heren F. de Jong, directeur O. W. te Schip luiden en P. L. Siero, chef bouw- en woningtoezicht in Al kemade. HAZERSWOUDE •- Burgemees ter en wethouders van Hazers woude hebben de plaatselijke Vredeswerkgroep medegedeeld, dat zij geen medewerking willen verlenen aan het verzoek, om vergunning te geven voor een huis-aan-huis-collecte voor de Stichting Medisch Comité Ne- derland-Vietnam. De afwijzing is, aldus het college, KOUDEKERK De heer M. Nahon vierde onlangs zijn 25-jarig jubi leum bij de firma F. Bos. Namens de directie kreg de jubilaris uit handen van de heer Bos een gouden armbandhorloge. Voor me vrouw Nahon had hij een gouden broch en een boeket bloemen. Van zijn collega's kreeg de heer Nahon een fototoestel met toebehoren en een bloemstuk. Op de foto bevestigt de heer Bis het gouden hor loge om de pols van de jubilaris. BOSKOOP De gereformeerde kerk aan de Zijde dreunde onder het machtige geluid van elf koren aangesloten bij de Koninklijke Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen. Afdeling: Leiden en Om streken, die gezamenlijk psalm 140 zongen ter opening van de zan gersavond. Hoewel het geref. Kerkkoor te Boskoop o.l.v. D. van den Bosch pas twee jaar lid is van de afdeling Leiden was men zeer enthousiast deze avond in Boskoop te organiseren. Het Boskoopse kamerkoor, sinds kort aangesloten bij de bond, maak te zijn debuut. De apartheid van de zang (madrigaal) is opvallend en zeer fijn. De tweede voorzitter van de Bond, D. van de Blom, leidde de avond op een gezellige manier. Tijdens de pauze dankte hij het Boskoopse kerkkoor voor de gastvrijheid. Gelukkig zien we in de koorzang een opgaande lijn. De mensen zijn het kassie kijken beu en gaan weer aktief zang en muziek beoefe nen. Aldus de heer Van de Blom. Het geref. kerkkoor kreeg een staande ovatie voor het Halleluja van G. F. Handel. Ds. C. va nder Tas sloot de avond met een dankgebed na het door drie koren gezongen „Dit is de wereld, waar ik woon". na rijp beraad tot stand geko men. B. en W. kunnen zich niet geheel verenigen met de te "enge" doelstelling van' de be treffende stichting, aangezien deze, menen zij, slechts gericht is op hulpverlening aan Noord- Vietnam en de Vietcong. De actie van de Stichting is een duplicering van de activiteiten van het internationale Rode Kruis, aldus nog steeds B.en W. die erop wijzen, dat deze or ganisatie een strikte neutraliteit in acht neemt en hulp verleent aan Noord- én Zuid-Vietnam. Het college verwijst naar de af gelopen week gehouden nationa le actie "Heel Vietnam". „De door u (vredeswerkgroep, red.) gevraagde collecte is dus een dubbel beroep op de offervaar digheid van het publiek voor hetzelfde doel". B. en W. beroepen zich bovendien op het adviesorgaan' van de ge meente (de stichting archief en Inlichtingenbureau inzake het inzamelingswezen). Deze heeft, volgens het college, geadviseerd afwijzend te reageren op ver zoeken om collectevergunningen ten behoeve van de Stichting v Medisch Comité Nederland-Viet- nam. „Omdat een beroep op de publieke offervaardigheid slechts dan gerechtvaardigd is, indien de doelstellingen uitslui tend berusten op zuiver humani taire gronden en gericht zijn op het verlenen van steun in het belang van alle noodlijdenden onafhankelijk van heersende po litieke situaties". Aldus het Ha- zerswoudse college in zijn schrijven aan de Vredeswerk groep. „Hoewel dit advies net bindend is, verwachten wij toch dat u begrip voor ons standpunt kunt opbrengen", besluiten B. en W. Vredeswerkgroepsecretaris Cees Stolwijk (Burgemeester War- naarkade 41): „Belachelijk! Bij na overal mag de collecte wel worden gehouden, behalve dan i in enkele achterlijke gemeenten. Wij willen, dat dit beleid van B. en W. in de gemeenteraad aan de orde wordt gesteld. „Piet Fase, van de Vredeswerkgroep „In hoeverre kun op een ge ven moment neutraal blijven?" e Vredeswerkgroep had het plan, om de burgerij voor de te houden collecte in te lichten. „In een stencil hadden we hen willen informeren, voor wie de collecte bestemd zou zijn", al dus beide Vredeswerkgroeple den. Voor de tweede keer (B. en W. gaven eerder aan hen en PvdA geen toestemming te col lecteren voor Zuidelijk Afrika) vangt de groep bot bij B. en W. J.v.d. Hoorn, Binnenweg 29. De ge prijzen vielen op de num mers: 1655, 293, 327, 776, 1803, 935, 1887, 236 en 2066. Onder aantoning van het lotnummer kunnen de prijzen in het dorps huis worden afgehaald. De naam van de pop was Saskia en werd na loting gewonnen door Margo v. Emmerik. Speerwerpen: 1. W. Hardwijk, Leiden met 1015 pnt., 2. P. Wee- nink 1011 pnt., 3. B. v. Haas- tregt 860 pnt. Sjoelen: 1. Jos Hoogenboom, 2. P. Duivenvoorden, 3. Fred Boere. De 956 elastiekjes werden gera den door mevr. Van Zeil-Borst (950 en het pokerspel won Ton Bouwmeester met 35 punten. HAZERSWOUDE In de kantine van voetbalvereni ging St. Bernardus wordt morgen weer geklaverjast. Aanvang 20.00 uur. - HAZERSWOUDE Avanti heeft onlangs 7500 kilo oud papier opgehaald. De op brengst is voor de bouw van een clubhuis. Met deze hoe veelheid is de opbrengst van vorige keer met 500 kilo overschreden. LEIDEN In verband met de aansluiting van waterleidin gen door de Leidse Duinwa ter Maatschappij zal de Boerhaavelaan met ingang van 12 februari aan beide zijden en in beide richtingen voor de duur van twee dagen voor het verkeer gesloten moeten zijn. Tijdens de pe riode van afsluiting wordt het verkeer omgeleid via de Van Swietenstraat. LEIDEN De Leidse aquariumvereniging houdt haar jaarvergadering van avond in de kantine van de Adler-fabrieken aan, de Rooseveltstraat. Behalve de jaarverslagen zal er een le zing worden gehouden door de heer Visser. De secretaris en de 2e penningmeester, beiden aftredend, stellen zich herkiesbaar. RIJPWETERING Het prijsjassen voor alle kaart- liefhebbers houdt het bejaar den-comité deze week in café „De Vergulden Vos". Vrij dagavond om 8 uur. Het gaat weer om vele mooie prijzen! RIJPWETERING Ter versteviging van de jeugdkas komen leden van de rksv „Rijpwetering" a.s. zaterdag weer oud papier ophalen. Verzocht wordt, vanaf 9 uur oude kranten en tijdschriften gebundeld klaar te zetten. RIJPWETERING Ten aanzien van de viering van het eerste lustrum van de gymvereniging „Harambee", is in het verslag van de jaar vergadering vorige week een fout geslopen. De H.Mis uit dankbaarheid is op zondag 18 februari om 10.30 uur, maar de gym- en turnwedstrijden worden pas gehouden op zon dag, 18 maart. ZWAMMERDAM Op de Buitenkerk is gisteren een Daf te water geraakt. De be stuurder, de heer V. uit Woerden wist zich bijtijds in veiligheid te brengen. Nieuwe leden in bestuur LTV-Ter Aar TER AAR Tijdens de jaarver gadering van de L.T.V. afd. Ter Aar heeft een gedeeltelijke be stuurswisseling plaatsgevonden. Wegens vertrek van secretaresse mevr. M.N. van de Jagt-Hooger- vorst en het bestuurslid mevr. G. Versluis-van Schie werden als medebestuursleden gekozen mevr. H. Oostdam-van Staveren en mevr. T. v.d. Hoorn-de Wit. Tevens werd besloten het bestuur uit te breiden met mevr. Koele- man-Houdijk. De penningmees- teresse van de vereniging, mevr. A. Vermeulen-van Tol gaf een overzicht van een ge zonde financiële positie van de vereniging. Als blijken van waardering werd aan de schei dende bestuursleden een atten tie overhandigd waarna zij op hun beurt het bestuur en leden dankten voor de prettige samen werking. J. Bontenbal jubileerde ij Dageraad Ouderavond bij Fioretti- college LISSE Op het Fioretti-college wodt vanavond een ouderavnd gehouden met leerlingen van de bugklassen. De oudes werden geïnfomeerd ove een poject dat de leerlingen nat afgesloten hebben. Over dit project („De Krant" ge ven de heren Koster en Glas een toelichting. Hierna volgt een film over het ontstaan van een krant. Vervolgens kunnen de ouders i de hal en de loka len de plakkranten en scripties van de leerlingen gaan bekij ken. Ten slotte geven de leerlin gen zelf nog een toelichting over alles wat ze tijdens het project (ze zijn onder andere naar de journalistenschool ge weest hebben meegemaakt. Ter Aar. Gisteren heeft de burgemeester van Ter Aar. de heer H. J. van de Poel onder grote belangstelling de eerste paal geslagen voor de nieuwbouw van een kantine en kleedkamers van T.A.V.V. Door zelfwerkzaamheid van de leden van de voetbalvereniging zullen de kosten te WOUBRUGGE In Het Oude Raedthuys werd woensdagmor gen in besloten kring de heer J. Bontenbal gehuldigd wegens het feit dat hij een kwarteeuw werkzaam was op de scheeps werf De Dageraad. Directeur Th. Boot herinnerde er aan, dat de jubilaris weliswaar als spantenbuiger werkzaam was doch ook bij allerlei andere werkzaamheden betrokken was. Namens de directie overhandig- de hij een enveloppe met in houd terwijl mevrouw Bonten- bal een bloemenbak ontving. Namens de personeelsvereni ging bood de heer De Boer een kroonlamp aan. Het gezelschap, waaronder ook de vader van de jubilaris de 86-jarige B. Bon tenbal, die 38 jaar op De Dage raad had gewerkt, bleef nog ge ruime tijd gezellig bijeen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4