Jannie T. schiet minnaar dood op zijn verzoek Bouw complexen „tweede woningen' beslist afremmen Veroordeelde Britten mogen straten vegen Mgr. Gijsen ziet moeilijkheden LPO als een afgedane zaak Europaraket voor 2 maanden gered Benoeming 30 nieuwe kardinalen ZATERDAG 3 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Rotterdam (ANP) Over veertien dagen zal de 22-jarige zijn eerste zelfmoordpogir Rotterdamse Jannie T. van de rechtbank te horen krijgen oMs'jul'g'ebeurt er iets dut mot of en zoja hoelang zij nog in de gevangenis moet zitten voor het misdrijf waarvoor zij gistermiddag terecht moest staan: levensberoving op verzoek. Na een dramatische zitting wees de rechtbank donderdagmiddag in eerste instantie een verzoek van de raadsvrouwe af om onmid dellijk uitspraak te doen in deze zaak. Mevrouw mr. H. M. de Kat-Pres- ser was op grond van de rap porten tot de conclusie gekomen dat Jannie ontslagen moet wor den van rechtsvervolging omdat het feit, het op diens uitdrukke lijk verzoek doden van haar minnaar, de 41-jarige Rotter damse wapenhandelaar E. S. haar volgens de psychiaters in sterk verminderde mate kan worden toegerekend. De officier van justitie, mr. W. D. Meeter, had in een uiterst mild requisitoir tegen Jannie T. tien maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest waar van drie maanden voorwaarde lijk geëist. Murw gemaakt door slaapmidde len en in een „Wagnériaanse zelfvernietigingssfeer", zoals de officier W. D. Meeter het uit drukte, maakte Jannie T., in de schemerige kelder van S. wa penhandel in Rotterdam met één pistooolschot in de slaap een einde aan het leven van haar minaar. Het was de of ficier vond ook dat daar geen twijfel over kan bestaan een duidelijke dood-op-vprzoek. Kort voor het dodelijk schot, afge vuurd uit een pistool dat in de wapenwinkel ter verkoop lag, had S. voor de zoveelste keer tegen Jannie gezegd: ,,Ik wil doodgaan. Ga met me mee", in een vlaag van totale verbijste ring en ontreddering waren de twee die fatale morgen van de 27ste juli tot de slotsom geko men dat er geen andere uitweg meer was dan de dood. In zijn requisitoir maakte de offi cier, uiterst koel en zakelijk stap voor stap, de weg die de getrouwde wapenhandelaar en zijn twintig jaar jongere vrien din aflegden tot de fatale mor gen van de 27 juli van het vori ge jaar. Vijf jaar voor Jannie een eind maakte aan het leven van haar minnaar leerden ze el kaar kennen. Ze was onmiddel lijk verliefd op hem en het was haar eerste liefde. Er ontstaat een voor S. buitenechtelijke ver houding die na een half jaar door zijn echtgenote wordt ont dekt. Jannie gaat dan van S. weg maar komt weer bij hem terug als de wapenhandelaar name S. tot wanhoop brengt. Er komt een deurwaarder die aan kondigt dat zijn vrouw een echt scheidingsprocedure is begonnen en beslag heeft laten leggen op de winkel en op de auto. De wa penhandelaar stort geestelijk volledig in. De volgende dag be sluiten S. en Jannie, zo zegt de officier een eind aan hun levens te maken. Op 27 juli schiet Jan nie, na het innemen van kalme ringstabletten S. op diens ver zoek dood en meldt zich, volko men gebroken via haar moeder bij de politie. „Centen of procenten' TN de voor het loonbeleid zo belangrijke sector ..Groot Metaal" dreigt het overleg af te springen op de kwestie „Centen of pro centen". Het conflict vloeit daarbij niet voort uit een controverse werknemers-werkgevers; er is sprake van drie partijen, omdat de vakbondsdelegatie uiteenvalt in woordvoerders van handarbeidera en woordvoerders namens de beambtenbonden, waarvan de laatsten meer bezwaar maken tegen de zienswijze van de industriebonden dan tegen de wenkgeversvoorstellen. De kwestie smeult al lang, maar laait nu op; ze is te meer belangrijk omdat van de afspraken die bij „Groot Metaal" gemaakt worden, zeker een stimulerende invloed zal uitgaan op andere bedrijfstakken en eerlang ook in de overheidssector. Wat de industriebonden willen is een loonsverhoging ook als corn» pensatie wegens prijsstijgingen waarbij iedereen zoveel mogelijk eenzelfde bedrag in handen krijgt; de laagst-betaalden krijgen dan meer dan bij gewone procentuele afspraken, de hogerbetaalden minder. Onoverzichtelijk Gina Lollohrigida overhandigt president Tito van Joegoslavië een fotoalbum. Gina vertoefde in Joe goslavië in verband met een filmfestival. Het vrachtschip Yokmar is gisteren in zware mist tegen een hefbrug gebotst, die nog in zijn lage stand was. Het ongeluk gebeurde in het Chesapeak en Delawarekanaal in de buurt van St. Georges (VS). PARIJS (AFP) De ELDO-raad heeft In een communiqué ver klaard dat het programma van de Europa-2-raket nog twee maanden zal worden voortgezet en dat daarvoor het nodige geld beschikbaar wordt gesteld. Overeengekomen is, voor 1 april 1973 een besluit over voortzet- (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Groot-B rittan- nië wordt dit jaar geëxperi menteerd met een soort ar beidsdienst voor veroordeel den, die de voorkeur geven aan werk voor de gemeen schap in plaats van te moe ten brommen. Dit nieuwe sys teem wordt beproefd in Lon den, Nottingham en het graafschap Shropshire. Het aantal werkuren, bepaald door de rechter, schommelt tussen minimaal 40 en maximaal 240.' De keuze van het werk hangt af van een reklasseringsambtenaar. .Een van de eerste veroordeelden, die arbeidsdienst wilde doen, was een 20-jarige student. Peter Giles, van Nottingham. Wegens illegaal bezit marihuana kreeg hij 120 uur "gemeenschapswerk". Peter moest de straten vegen, wat hij dan ook weer niet zo boeiend vond. "Ik had liever in een ziekenhuis gewerkt," zei de student. De overheid en het gerecht moeten echter rekening hou den met de publieke opinie, die vandaag de dag van oor deel is. dat booswichten lang niet zwaar gestraft wor den. Sommige Britten zijn trouwens de mening toege daan, dat de toenemende misdadigheid alleen doeltref fend beteugeld kan worden door de doodstraf, die al eni ge jaren niet meer bestaat, opnieuw toe te passen. Het conservatieve en invloed rijkste deel van de Britse openbare mening verlangt, dat booswichten hun verdien de loon krijgen. Als ze een gevangenisstraf opgelopen hebben, mogen zie niet te gauw weer op vrije voeten gesteld worden. Deze publie ke opinie vraagt zich achter dochtig af, waar een modern experiment dat veroordeel den een zekere vrijhei schenkt, goed voor is. Vooral in Londen achten de overheid en de rechters zich verplicht er voor te zorgen, dat het "gemeenschaps werk" sterk op dwangarbeid gelijkt. Het ligt daar in de bedoeling zwaar schoonmaak en ander opruimingswerk toe te vertrouwen aan veroor deelden, die liever de handen uit de mouwen steken dan in de bajes te zitten. Maar deze arbeidsdienst moet altijd een positief resultaat hebben: bijvoorbeeld een schoonge maakt terrein dat geschikt is om een nieuw speelplein of een jeugdkamp van te ma- Lui De critici van het nieuwe expe riment, waaraan dit jaar on geveer 300 veroordeelden on derworpen zullen worden, voeren échter nog andere be zwaren aan. Sommige boos wichten zijn gewoon niet ge schikt om op semivrije voe ten te lopen, zeggen ze. Hoe kan je een ex-winkeldief ver trouwen, die voor je zaak de straat moet vegen? Zelfs de Britse vakbonden vin den gaten in het arbeidssys- teem. Ze houden er niet van, dat veroordeelden "werk afpakken" van men sen met een blanco strafre gister. zelfs al gaat het maar om de baan van straatve gers of vuilnismannen. Het laatste bezwaar komt van degenen, die erkennen, dat de doorsnee Brit een broer tje dood heeft aan hard wer ken. Om de haverklap heeft hij een thee- of koffiepauze nodig om uit te blazen. Ar beidsdienst voor veroordeel den. zeggen deze critici, brengt niets op. Ze zullen zich toch nooit moe mak' en in ieder geval er weinig van terecht brengen. ting van het programma te ne men. Frankrijk heeft zich gisteren hef tig verzet tegen West-Duitsland om Europa nog een laatste kans te geven op een eigen, goede ruimteraket. Frankrijk wil een telecommunlcatiekunstmaan mee lanceren. De raad van de Eldo, de Europe se organisatie voor de ontwikke ling van een ruimteraket, kwam gisteren bijeen om de begroting voor 1973 op te stellen. De Fratöen willen het 641 miljoen dollar kostende raketprogram ma redden. Volgend jaar zou er de Frans-Westduitse telecommu- nicatiekunstmaan Symphonie mee worden gelanceerd. Provinciaal woningbeleid DEN HAAG Tot 1980 moeten er in Zuid-Holland 178.000 nieuwe woningen gebouwd worden.Dit betekent dat er per jaar 22.000 nieuwe woningen van de grond moeten komen. Dit blijkt uit bet rapport van het bestuur van de provin cie Zuid Holland over een provinciaal woningbouwbeleid. In 1971 kwamen er in Zuid Holland 30.000 woningen ge reed, zodat, wanneer met het huidige tempo doorgegaan wordt, ruimschoots in de behoefte kan worden voorzien. Veel doden bij treinrampen ALGIERS (Reuter) Vijfender tig mensen zijn om het leven gekomen en eenenvijftig gewond geraakt toen een passagiers- trein in het oosten van Algerije uit de rails liep. Bij een treinorïgeluk in Brazilië, 160 km ten noorden van Rio de Janeiro, zijn volgens de eerste berichten zeventien merïsen om gekomen. De trein, bestaande uit acht wa gons, ontspoorde op weg naar de stad Campos. Afremmen van het bouwtempo is echter volgens het provinciebe stuur niet gewenst, omdat er tot 1980 ook een aantal oude wonin gen aan de woningvoorraad zul len worden ontrokken, en deze, boven de behoefte, vervangen zullen moeten worden door nieuwbouw. Hoeveel woningen er gesloopt zullen worden in de eerstkomende jaren kan het provinciebestuur niet berekenen. In het rapport komt het provin ciaal bestuur ook tot de conclu sie dat er in de afgelopen jaren op ongeoorloofde wijze een groei in de woningbouw tot stand is gekomen buiten de ste delijke kernen. Deze suburbani satie wijt men aan een aanvan kelijke onderschatting van de woningbehoefte en een ontbre ken van een integraal ontwikke lingsbeleid. In Zuid Holland is geen plaats voor het tot stand brengen van grote complexen „tweede wo ningen". Er moet eerst worden gezorgd dat ieder naar eigen behoefte een volwaardige eerste woning kan kiezen, aldus het rapport. rrEGEN deze nivelleringstendens wordt van diverse kanten bezwaar gemaakt; in principe niet helemaal terecht, omdat wanneer me» naar een rechtvaardiger inkomensbeleid wil komen, inderdaad een nate van nivellering (zeker netto) noodzakelijk is. Het oude onder- cheid tussen „witte boord" en „blauwe kiel" zal daarbij moeten verdwijnen. iar wat sommige vakbonden nu in de praktijk willen, lijkt ons een geforceerde handelwijze. Men kan de positie van de beterbetaalden in het bedrijfsleven niet losmaken van die van de beterbetaalden in de vrije beroepen. Bovendien is het netto-resultaat van een nivelle- ringsbeleid ln de loonsector op dit moment totaal onoverzichtelijk, omdat de beter-betaalden en vooral de middengroepers door allerlei maatregelen (fiscus, premiebetalingen, huur- en tariefsverhogin gen) dit jaar zo aangegrepen worden, dat een extra last wegens niet-gecompenseerde prijsstijgingen er niet meer bij kan. Is er enig betrouwbaar statisch materiaal aanwezig dat de situatie rond deze groep sociaal-economisch wat meer overzichtelijk maakt? Niet in handomdraai ZOLANG dit ontbreekt, kan men de beambtenbonden geen ongelijk geven, wanneer ze weigeren datgene te doen wat de industrie bonden voorstellen. De kwestie „centen of procenten" kan niet in een handomdraai worden opgelost, net zo min als men doen kan alsof ze niet bestaat. Tenslotte mag niet vergeten worden dat van de bruto-vedhogingen bij de gesalarieerden boven de weistandsgrens" weer een forse brok door de fiscus en premiebetalingen wordt opgeëst. En die brok door de fiscus en primiebetalingen wordt opgeëist. En die brok komt via de kassen van de overheid de gemeenschap in haar geheel weer ten goede. Woiiingbouw in de Randstad Minister Udink geeft toe, dat een van de weinige vlekken in zijn nu van diverse kanten geprezen woningbouwbeleid is de achterstand ln woningbouwproduktie van de Randstad. „Aan de rijksoverheid ligt het niet", verklaart de minister; zl.1. spelen bij deze achterstand allerlei plaatselijke oorzaken mee: gemeentelij ke grensproblemen, onvoldoende intergemeentelijke samenwerking, grondstoffen e.d. Als dit zo is, moet de rijksoverheid maar wat krachtiger tegen lagere bestuursorganen optreden. Maar er is misschien nog een oorzaak voor de achterstand in woning bouw. Zeker voor Den Haag en omgeving. Is men in tl: Haagse ag glomeratie niet te royaal met het bouwen van grote kantoren? Het komt herhaaldelijk voor, dat er enorme flatcomplexen verrijzen en dat de daarin opgenomen kantoorruimte lange tijd te koop of te huur staat. Kennelijk raakt de markt verzadigd en vanwege het spreidingsbeleid van de rijksoverheid zal die verzadiging wellicht permanent wor den. De grondstoffen, werkkracht en financiën welke in deze kanto- renbouw gestopt worden, zouden dus beter aan woningbouw besteed kunnen worden. Kunstenaars mogen Staten zaal verfraaien Kunstenaars uit heel Zuid-Holland kunnen hun bijdragen leveren aan de nieuwe vergaderzaal voor Provinciale Staten, die op het ogenblik aan de Zuld-Hol- Iandlaan in Den Haag gebouwd wordt. Voor geïnteresseerde kunstenaars wordt op vijf februari, 's mid dags om half vier op 't pronvin- ciehuis een informatiebijeen komst gehouden. Het is de be doeling dat meerdere kunste naars aan de verfraaiing van de Statenzaal en bijbehorende ruimten meewerken. DEN HAAG (ANP) Mevr. mr. S. J. Alma, administrateur bij het ministerie van Justitie, is bij bevordering benoemd tot of ficier in de orde van Oranje- Nassau. De lading giftige afvalstoffen, die vorige weer van Duitsland naar Nederland zou worden gestuurd, be vindt zich nu in niemandsland. De Nederlandse douane weigert de vaten te accepteren, maar ze mo gen niet meer in Duitsland ingevoerd worden. Eltcn it er nu mee opgescheept. Een van de nieuwe kardinalen zal de 45-jarige patriarch van Lissa bon. Antonio Ribeiro zijn. Hij wordt de jongste in het college van kardinalen. dit eerste consistorie sinds 1969 zal het aantal kardinalen op 145 zijn gebracht, het hoogste aan tal ln de geschiedenis der kerk. Europa gaat vijftien kardinalen leveren: acht Italiaanse, twee Franse, een Westduitse, twee Spaanse, een Portugese en een Poolse. Dr e zijn Noordamerika- ne:\ twee komen uit Australië, t- u t westelijk Samoa, vijf uit Z '-Amerika Brazilië (2), Co- lu. j, Argentinië en Mexico en vier uit Afrika en Azië. F.cn hunner is F.mile Biayenda (45) uit Brazzaville. De jongste nieu we kardinaal is 44, de oudste 77 jaar oud. VATICAANSTAD (UPI/AP) - Het Vaticaan heeft gisteren be kendgemaakt, dat paus Paulus op 5 maart een consistorie zal beleggen ter benoeming van dertig nieuwe kardinalen. Met (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND Ondanks het feit dat er een aantal feiten in voor komen die in overeenstemming zijn met de werkelijkheid heeft mgr. Gijsen zich met nadruk gedistantieerd van een artikel in een landelijk ochtendblad (De Telegraaf) waarin werd be weerd dat kardinaal Alfrink een poging had gedaan mgr. Gijsen op de knieën te krijgen. Tijdens het landelijk pastoraal overleg in Noordwijkerhout heeft de kardinaal met de andere bisschoppen overwogen mgr. Gijsen te vragen of het niet ver standig zou zijn een paar ver zoenende en kalmerende woor den te spreken. Mgr. Gijsen was bij dat beraad niet aanwe zig. Hij was zondagmorgen vroeg na zelf een stille mis te hebben opgedragen, een lange wandeling langs het strand gaan maken. Hoewel mgr. Gij sen juist voor aanvang van de middagvergadering op Leeuwen horst terugkeerde, slaagde de kardinaal er pas in de theepau ze in mgr. Gijsen even te spre ken. De bisschop liet de kardi naal echter weten zich niet in staat te voelen de slotbijeen komst bij te wonen. In Eindho ven verklaarde mgr. Gijsen donderdagavond dat hij het, ge zien de sfeer, beter had gevon den niets te zeggen omdat hij niet de martelaar wilde uithan gen. Zoals al eerder vermeld, zou kar dinaal Alfrink uit de opmerking hebben begrepen dat mgr. Gij sen zich niet goed voelde. In een uitvoerig artikel vcrichtte een landelijk ochtendblad dins dag dat mgr. Gijsen helemaal, niet ziek was, maar dat hij weg was gegaan omdat hij geen ver klaring wenste te ondertekenen waarin de bisschop de toezeg ging deed een ander beleid te gaan voeren. De perschef van het bisdom Roer mond, de heer J. %-anjaard, verklaarde gisteravond dat de bisschop zich van de tendens van het artikel in het landelijk ochtendblad nadrukkelijk heeft gedistantieerd, hoewel hij dit niet nader wilde verklaren zou den er ook zaken in voorkomen, die met de werkelijkheid in overeenstemming waren. Kardi naal Alfrink liet woensdag we ten dat men mgr. Gijsen op geen enkele manier onder druk heeft gezet. De particulier se cretaris van de bisschop, die zich over deze affaire niet uit wenste te laten, volstond gister avond desgevraagd met de op merking, dat de bisschop er geen behoefte aan heeft een ,,nietes-wellos"-spclletje te blij ven spelen. In kringen van de bisschop is men dun ook van mening dat mgr. Gijsen de moeilijkheden rond het l.PO als een afgedane zaak zal beschou wen. Open gesprek opleiding van priesters ROERMOND (ANF) Het over leg tussen mgr. Gijsen, bisschop van Roermond, cn de leiding van de hogeschool voor theolo gie cn pastoraat priesteroplei ding) ln Heerlen heeft niet ge leld tot beslissingen, zo heeft mgr. Becl, president van het cu- ra'or.'um van deze opleiding na afloop van het overleg ver klaard. „Het was een open gesprek, waarbij men naar elkaar heeft geluisterd, een echt gesprek", nidus mgr. Beei. Onderwerp waren het leerplan en het door de bisschop gewenste convict, waar de priesterstuden ten zouden moeten samenwo nen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7