Touroperators wijken vaak van gulden middenweg af NU VOOR NOG GEEN 600 GULDEN HEEN EN WEER NAAR NEW YORK SCANDINAVIE-REIZIGERS WORDEN FEESTELIJK IN DE BOOT GENOMEN SATERDAG 3 FEBRUARI 1973 Prijsverschillen tot zo'n 200 gulden voor precies dezelfde reis naar dezelfde plek en hetzelfde hotel zijn vastge steld door de redactie van de ANWB-Toeristenkampioen, die in de afgelopen weken de aanbiedingen van 40 van de belangrijkste Nederlandse touroperators heeft doorge licht. In het nummer van 12 januari en eind januari wor den de resultaten van dit on derzoek bekend gemaakt en de belangrijkste ontdekking daarbij is, dat van een uni form prijzenpakket nauwe lijks sprake is. Gebleken is bijvoorbeeld, dat toeristen, die boeken bij verschillende reisorganisatoren in hetzelfde hotel en met dezelfde accom modatie en verzorging toch verschillende prijzen betalen. Deze verschillen worden ver oorzaakt onder meer door de wijze van vervoer (en met name de keuze van lucht vaartmaatschappij), dag- of nachtvlucht en de tijdstippen, waarop touroperators laag- en hoogseizoen laten ingaan. Onder de intrigerende kop ..een vliegvakantie kan goed koper dan u denkt" schrijft de Toeristenkampioen: „Om tot vergelijkbare eenheden te ko Frifs Aronson onderzoekers met een Achilleshiel men is uitsluitend gekeken naar 15-daagse vliegreizen van reisorganisatoren, die hun klanten onderbrengen in hetzelfde hotel, in dezelfde soort kamers met gelijke fa ciliteiten en maaltijdverzor ging. De kwaliteit van de rei zen is buiten beschouwing ge laten. Die laat zich op dit moment nog niet vergelijken. Wat trouwens voor de één goed is, kan voor de ander niet goed genoeg zijn. Wat de één onder gezelligheid ver staat, kan voor de ander stierlijk vervelend zijn." Dan volgen pagina's vol taaie tabellen, die men via een geheimschrift van afkor tingen dient te ontcijferen. Conclusie van de Toeristen kampioen daarbij: „Het is niet zo, dat de ene touropera tor over alle linies goedkoper is dan de ander. Zelfs een reisorganisator als Necker- mann, die de image heeft goedkoop ta zijn, kan soms duurder uitvallen. U behoeft maar even te kijken naar een drukbevlogen toeristen oord ais Torremolinos aan de Costa del Sol". De lezer doet dat dan maar haastig, want hij heeft zijn abonnementsgeld immers niet voor niets betaald. Dan blijkt inderdaad, dat voor een reisje naar Don Pedro, vol pension, bij Evenements- reizen 560 gulden in mei moet worden neergeteld en bij Neckermann 579. Dat is dus een verschil van negen tien gulden, laten we zeggen 15 pilsjes met schuimend manchet. In Pontinental biedt Neckermann op basis van Fraaie kleurenfoto's zijn dikwijls bijzonder misleidend. vol-pension een reis aan voor 709 gulden. Grote concurrent, de nieuwkomer Sunair vraagt voor dezelfde reis 752 gulden. Met de laatste vertrekt men dan wel op zaterdag, terwijl Neckermann op donderdag de lucht ingaat. Conclusie van de Toeristen kampioen: „In de meeste ge vallen is het hier een kwestie van: wie is de grootste? Denkt u maar eens aan de prijzenslag van een grote su per- of massamarkt in de concurrentiestrijd met de kleine kruidenier. De grote organisator met een geduchte omzet durft meer en kan daardoor meer en voordeli ger inkopen. Dat ziet men aan de vliegtuigstoelen, maar we vinden diezelfde trend ook terug in de hotels en apparte menten. Als de reisorganisa tor in één of meer hotels voor de volle programmape riode tientallen kamers meer inhuurt, krijgt hij ze wel goedkoper dan de kleinere collega, die een voorzichtiger inkooppolitiek moet voeren. En dan is het duidelijk, dat de grote organisator door die inkoop van stoelen en kamers met zijn arrangement voor deliger in de markt ligt dan de kleinere collega in datzelf de hotel". Prijsdumping FritS Aronson, directeur van Neckermann Vliegreizen in Nederland, zegt daarop: „Hier zit nu juist de achilles hiel van dergelijke onderzoe ken. Wie achter de schermen van het reiswezen kan kij ken. weet donders goed, dat steeds meer touroperators in een bepaald hotel twee of drie kamers huren, omdat de gevreesde concurrent daar ook zit. Die handvol bedden worden dan tegen een af braakprijsje op de markt ge worpen. Maar als je binnen stapt en zo'n kamer wilt hu ren, blijkt in negen van de „Mogen we meneer, me vrouw misschien een andere reis aanbieden?". Die dan wel tientallen guldens duur der is, maar dat hoort bij de spelregels van de prijsdum ping. Het komt veelvuldig voor, dat onze concurrenten doelbewust met hun prijzen naar een populaire Necker- mann-bestemming lager gaan zitten dan wij, maar dan wel op basis van enkele te verge ven bedden. Ik heb niks te gen onderzoekingen van Consumentenbonden en der gelijke, maar laten ze dan alsjeblieft ook naar die hotels toegaan en het aantal bedden tellen, dat een bepaalde tour operator er gereserveerd heeft. Wat heeft de klant er immers aan, als hij met een lokprijsje naar binnen wordt gehaald en daar hoort, dat hij net achter het net vist. Deze manier van prijsdum ping komt overigens steeds meer in zwang. Het is zelfs al voorgekomen, dat andere touroperators in de eigen Neckermann-hotels drie of vier bedden huren en dan met hun prijs'tientallen gul dens lager gaan zitten dan wij. Ze verliezen dan welis waar dik op zo'n reisje, maar omdat het slechts vier of vijf gasten betreft, kunnen ze zo'n strop makkelijk dra gen. Onvolledig Over de kleurige reisfolders meldt de Toeristenkampioen nog: „Ze zijn vaak onvolle dig. Bovendien kunnen de fraaie kleurenfoto's van de afgebeelde hotels en apparte menten, omringd door blijde en doorzonde jonge mensen, bijzonder misleidend zijn. Ze zeggen niets over de werke lijke ligging aan of bij het strand. Door het uitgangs punt van de opname kan bij voorbeeld een tweebaansweg tussen hotel en strand volle- PRIJS VERSCHILLEN VOOR EXACT DEZELFDE VLIEGREIS KUNNEN NOG AARDIG OPLOPEN dig verdoezeld worden. Even min vertelt zo'n foto iets over drukte of geluidshinder". Er worden ook voorbeelden genoemd: „Van hotel Mare Nostrum aan de Costa del Sol zegt FIT, dat het schitte rend gelegen is iets buiten Fuengirola, maar direct aan zee. Volgens Hotelplan staat het anderhalve kilometer ten zuiden van het centrum, maar Evenementsreizen houdt het op twee kilometer. Van Las Piramides zegt FIT, dat het „direct aan het strand" ligt. Centouri/Sunli- i ner zegt: „vlakbij het dorps centrum" en Magneet heeft nagemeten, dat het vijftig meter van het strand ligt". Meetlat Een ander voorbeeld: „Hotel Oro bij Torremolinos. Vol gens Arke een 3-sterren-hotel even buiten de stad. Erg best dus. Volgens Silverjet een goed middenklasse-hotel, twee kilometer van de stad en 200 meter van het strand. Volgens de NRV 100 meter van het strand en 25 minuten lopen van de stad. Als je dat soort zaken leest, ben je wel nieuwsgierig naar het merk meetlat, dat de experts bij hun onderzoekingen hebben gebruikt". Directe rechtse van de KLM. In de fanatieke prijzenslag op het Atlantische luchtfront, heeft de KLM nu ook uitgehaald en een directe rechtse geplaatst. Met ingang van 1 april zullen, met toestemming van de Rijks Lucht vaart Dienst een aantal tarieven drastisch worden verlaagd. Dit doet de KLM op eigen houtje, want de IATA-maatschappijen zijn het ondanks vele marathon-vergaderingen niet eens kunnen wor den over een uniforme tarieven-politiek voor de Noord-Atlanti sche route, die voor de meesten de financiële kurk ls, waarop zij drijven. Het belangrijkste element in het KLM-pakket is ongetwijfeld de invoering van een nieuw, zeer laag gesteld tarief, dat voor een reto-- Amsterdam—New York zal variëren van 587 tot 915 gul- de afhankelijk van het seizoen, waarin men reist. Dit is 150 g- oedkoper dan het nu geldende laagste tarief. In aanmer- ki: jr dit tarief komen passagiers, die 90 dagen vóór vertrek boi .1 en daarbij een kwart van de reissom vooruit betalen en de rest 30 dagen vóór de vlucht voldoen. Zij. die uit Amsterdam vertrekken, zijn met deze nieuwe prijzen bijna 100 gulden goed koper af dan reizigers, die Amerika als startpunt kiezen. Dit ver schil heeft de KLM ingevoerd om het reizen naar Amerika en Canada te bevorderen. Indien men door welke omstandigheden ook de reis moet annuleren, wordt 25 procent van het passagebe drag ingehouden. Voor een premie van ongeveer 3 procent kan men zich echter tegen dit risico verzekeren. Ook de normale jaarretours in de economy-klasse zullen bij de KLM in laag- en tussenseizoen verder verlaagd worden. Neemt men wederom Am sterdam—New York v.v. als voorbeeld dan wordt dat 1450 en 1606 gulden tegen 1482 en 1652 gulden nu. Voorts is het stelsel van de excursietarieven (lage prijzen met beperkte geldigheidsduur) vereenvoudigd. Tot nu bestonden er zowel 14 tot 21-daagse als 22- tot 45-daagse retours. Voor beide categorieën komt er nu één 14 tot 45-daags tarief in de plaats, dat qua tariefhoogte ongeveer het midden houdt tussen de huidi ge twee. Het bekende jaarretour in het hoogseizoen 2.086), de jeugdta- rieven 737—813) en de eerste klas tarieven (jaarretour 2.910) blijven in het nieuwe KLM-pakket ongewijzigd. ZWIJNEN BIJ DE ZWEDEN Prijsbewuste wegwezers kun nen dit jaar profiteren van een speciaal vakantiearran gement in Scandinavië dank zij de actieve Tor Line en gracht 17 in Amsterdam, te- het Bureau Zweden (Vijzel- lefoon 020—228798). Wie de huur voor minimaal een week van een vakantiewo ning in de eeuwig zinger.de bossen combineert met een boottocht per Tor Line vanuit Amsterdam naar Göteborg, krijgt een reductie van twin tig gulden per persoon. Voor het gemiddeld gezin kan dat voordeeltje dus nog aardig oplopen. Wat de huurprijzen van vakantiewoningen in Zweden betreft: die variëren van 250 tot 300 gulden per week. Voor een gezin van vier personen hoeft een der gelijke vakantie dus, inclusief Noorwegen als toeristenland duidelijk in opkomst. Appartementsreizen, sinds Jaar en dag gemeengoed voor de hordes, die naar de Spaanse zon trekken, zijn er in 1973 ook voor het eerst In Noorwegen. De primeur heeft Scandinavië-speciallst Scanla- Iux, die in het unieke fjor den-gebied rondom Bergen een reeks appartementen voor Nederlanders heeft ge reserveerd. De reis erheen wordt ge maakt met de Bergen-Line vanuit Amsterdam. Meene men van de eigen auto wordt sterk aangeraden, want Noorwegen is een enorme, stille lap grond en de afstan den tussen bijvoorbeeld het versgekookte eitje en het wa tervalletje, dat je beslist moet gezien hebben om straks op het dia-avondje bij Kees niet voor gek te staan, zijn navenant. De Bergen Line brengt uw auto heen en terug voor 37 gulden in vóór- en naseizoen en voor 145 gul den in het hoogseizoen. Voor het appartement (douche, toi lette, kitchinette en twee ka mers) betaalt u dan nog eens vanaf 398 gulden. Bij deze Driii is een ontbijt inbegre pen. Het Noors VerKeersbu- reau, Leidsestraat 74 in Am sterdam, telefoon 020222545) weet er meer van. Dezelfde Bergen Line, die de oudste verbinding tussen Ne derland en Noorwegen onder houdt, heeft dit jaar 20 ver schillende reizen in zijn pro gramma. Variërend van mi ni-cruises naar Bergen tot dolromantische tochten naar Spitsbergen. Prijzen vanaf 350 gulden Vertrek uit Am sterdam elke zondag en elke woensdag. Men vaart dan re gelrecht naar het fjordendi strict. Een andere mogelijkheid om op comfortabele manier Noorwegen te bereiken biedt Fred Olsen met zijn .luxe veerboot Blenheim. Wanneer men een reis boekt voor vier personen gaat de auto ook nog gratis mee. Dat scheelt gelijk een slok op de aquavit. Noorwegen is als toeristen- land overigens duidelijk in opkomst. In 1972 gingen voor het eerst in de geschiedenis meer dan 100000 Nederlan ders naar dit groene dak van de wereld, waar men nog steeds het rijk aleen heeft temidden van 100.000 eilan den, 10.00 m®ren, woeste bergstromen en ontelbare watervallen. Ondanks de wassaode stroom toeristen blijrt Noorwegen een rustuo- se, want het heeft ruimte plenty en is zuinig omge sprongen met zijn inwoners (op een gebied, dat tien keer groter is dan Nederland wo nen slechts 4 miljoen men sen). Fred Olsen heeft naar dit unieke vakantieland 30 all- in-reizen voor automobilisten en liefhebbers van het open baar vervoer. Elke reis be gint in Amsterdam aan boord van het 13.000 ton metende varende paleisje Blenheim, dat onder meer beroemd is door zijn dagelijks eet-maar- raak-tafei-toer, waar men voor een handvol zilverlingen mag graaien in een culinair luilekkerland. Om enkele voorbeelden van Noorwegen- reizen te noemen. Er is een 15-daagse autotour van ruim 1300 kilometer langs berg en dal (736 gulden), een ont dekkingsreis in de voetsporen van Peer Gynt (728 gulden), een 10-daagse superreis door zuid- en midden-Noorwegen met verblijf in uitsluitend eerste klas hotels (840 gul den), maar ook een econo- my-autotour van vijftien da gen voor 544 gulden. Er zijn ook standplaatsreizen, die in prijs variëren van 440 tot 672 gulden. Bij deze prijzen is de bootreis inbegrepen. Fred Ol sen (in Neaerianu vertegen woordigd door V.C-K. Ko ningsplein 15 in Amsterdam, telefoon 020—248303) heeft ook vakantiehuisjes te huur de bootreis, niet meer te kos ten dan 1320 gulden voor veertien dagen. Een bedrag je, dat je voor een vochtig optrekje in Wijk aan Zee ook neertelt. Vraag dat maar aan de Reine Luft-happers, die nog steeds naar onze smalle, verveloze kust afzakken om aan de boorden van de Noordzee hun dagelijkse kniebuigingen te maken. Er is nog plaats in de herberg De Stichting Nederlandse Jeugdherbergcentrale (Prof. Tulpstraat 2 in Amsterdam, telefoon 020—226045) biedt aan elke doordouwer boven Je 14 en zeg onder de 30 (of schoon een hippe grootvader echt de deur niet zal worden gewezen) zo'n 60 herbergen in eigen land aan (waaronder enkele juweeltjes) en daar naast nog eens 4600 jeugdher bergen in meer dan 50 Euro pese landen. Met de interna tionaal erkende jeugdher- bergkaart op zak kan men in al deze huizen onbekommerd binnenstappen. Verder heeft de NJHC voor 1973 nog wat andere vakantiepotten op het vuur staan: tochten naar de ruigste plekken van Noorwe gen, een kano-tripje in Zwe den en zelfs een kampeerreis naar Afghanistan, compleet met ingebouwde buikloop. Rondom Pasen is de NJHC ook razend actief Dan wor den er onder meer reizen georganiseerd naar Londen, Parijs en Berlijn. En dat al les voor jeugdige prijzen. SPITS IDEETJE: naar Spitsbergen Spitsbergen, de vlak onder de Noordpool gelegen Noorse ei landengroep, is bij ue gemid delde Nederlander alleen vaag bekend uit de v.tp, Noot, Mies-periode. Waar schijnlijk had h,, foor het aardrijltskundeproefwerk over dit onderwerp ook nog een drie. Om uw geheugen nu wat op te frissen, in da winter is Spitsbergen ^rijwel onbewoond, op een handvol wetenschappers en natuur- mesjokkeme kaakkerds na. Maar zodra de dagen weer gaan lengen (er dat gebeurt in het hqge Nojrden zo rigo- reus, dat op een gegeven mo ment de zon het vertikt om onder te gaan) dan is deze grimmige, onherbergzame rotsformatie, die altijd nog zo'n twee keer groter is dan Nederland en al mei al 2000 vaste inwoners telt, een doel treffende magneet voor men sen, die nu eens helemaal wat anders willen dan an ders. En net zoals oma's bont jasje voor een tientje op de rommelmarkt bij de echte trendsetter het einde is, zo is een tripje naar Spitsbergen ook echt helemaal te gek. Dit jaar maakt de Bergen Line tussen 16 juni en 8 september elf boottochten raar deze massieve ijsklomp. We willen niemand dwingen, maar wie er op gebrand is een wit voet je voor altijd te halen, kan nu misschien toch beter dat appartementje op Mallorca afzeggen en de in de uitver koop gekochte bikini ruilen voor wat extra borstrokken. D. Burger en Zn., afd. passa ge, Westerstraat 9 in Rotter dam, telefoon 010111220, weet er alles van. Nog even gauw koutje oplopen in de caravan Als u over een caravan be schikt en over wat losse vrije dagen is het misschien een koud kunstje voor u om nog even de vlucht te nemen naar één van de dertien win tercampings in Zwitserland, die speciaal voor kampeer- ski-liefhebbers zijn ingericht. Deze campings zijn al'e dicht gelegen bij bekende winter- iportgebieden en voldoen aan gerechtvaardigde eisen van door de winterwol geverfde kampeerders. Voor iedere ca ravan is er aansluiting op het lichtnet, de sanitaire voorzie ningen zijn compleet en ook kan men overal rekenen op de aanwezigheid van ver warmde was- en droogruim te. Dit jaar zijn er weer twee nieuwe wintercampings bijge komen: één in Grüsch in Graubunden en de ander in Hoek Ybrig in Centraal Zwit serland. Voelt u voor een dergelijk winters uitje dan kan het Zwitsers Verkeers Bureau in Amsterdam. Ko ningsplein 11, telefoon 020— 222033 uitkomst bieden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14