JAMS BOND UVÊANDLÏÏDIÊ n m 007° 007* 007° 007 ra IN PINEWOOD-STUDIO VOOR DE HAAIEN JANE SEYMOUR DOL OP. DEVENTER KOEK ra Een kortgeknipte Roger Moore als de nieuwe James Bond 007 op de foto, die Moore zelf het beste vindt. Jane Seymour als de dromerige Solitaire in "Live and let die". Een van de mooiste vrouwen ooit in een Bond film zegt regisseur Guy Hamilton. Londen Roger Moore alias Ivanhoe alias Simon Tem plar, de Saint en alias de Engelse helft van de televisiese rie „De versierders" heeft er wéér een alias bij. De man, die de laatste tien jaar zo vaak via de beeldbuis uw huis kamer binnendrong dat er voor hem gewoon geen tijd overbleef om nog enig serieus filmwerk te doen, staat op het ogenblik in de Pinewood-studio voor de camera's als de genadeloze strijder tegen de misdaad-in't-groot James Bond 007. Moore was gezien zijn televisieverleden de aan gewezen opvolger van Sean Connery, toen bleek dat deze voor de film „Live and Iet die" nu eens voet bij stuk hield en zich niet nog eens liet verleiden om in de huid van Ian Fleming's super-geheimagent te duiken. „Maar" voegt re gisseur Guy Hamilton, die Connery in „Goldfinger" en „Diamonds are forever" onder zijn hoede had. er aan toe ..Roger is een wat andere Bond dan Sean, atletischer en beweeglijker". wil grijpen door Voodoo en handel in hard drugs. Ro ger Moore alias Bond ben gelt gebonden aan zijn te genspeelster Jane Seymour op een metalen liftje boven het riviertje, waar straks een paar haaien zullen wor den losgelaten Maar Bond zou Bond niet zijn als hij zich ook niet uit deze netelige positie wist te bevrijden. We hebben alle gelegenheid om te bestude ren hoe hij dat doet, want de scène moet een paar keer over. Tussen de opna men door roert een der stu diohulpen met een lange stok driftig in het water om er wat beweging in te krij gen wat een leuke reflectie van schijnweroer licht op de rotswand veroorzaakt. Als opname 725 tot volle te vredenheid van Guy Hamil ton in de trommel zit is het lunchpauze, waarbij we even de gelegenheid krijgen om met Bond's nieuwste te genspeelster Jane Seymour te praten. Moore zelf moet even naar de make-up afde ling om de bloedige strie men op zijn arm te laten opverven. Jane Seymour heeft dat niet nodig. De afdrukken van het touw staan nog vuurrood in haar polsen. „Ja, je moet er wat voor over hebben" zegt ze la chend. „Het is wel eng op dat wiebelende ding daarbo ven, maar Roger is gewel dig. Het griezeligste wat ik tot nog toe heb meegemaakt was echter <n Jamaica ach terin een speciaal voor de film uit Engeland geïmpor teerde dubbeldekker. Met Roger aan het stuur worden we weer eens achtervolgd. „Sean kon je bijvoorbeeld door een schoorsteen laten kruipen om hem vervolgens met een achteloos gebaar een vuiltje van zijn verder smetteloze witte dinnerjac- ket te laten wegpinken. Het publiek verwachtte zoiets van Sean en accepteerde volkomen dat deze Bond een schoorsteen kon „ne men" zonder noemenswaar dig vuil te worden. Van Ro ger verwacht je iets meer realisme, ook al blijft hij stoïcijns koud onder de meest gruwelijke omstan digheden. Hamilton vindt het werken aan Bond-films overigens ee«* steeds weer fascinerende bezigheid. „Elke dag krijg je weer nieuwe problemen uit te dokteren. Het staat er soms zo simpel in het scenario, maar o wee als Je het pro beert te realiseren. Neem nou die achtervolging per speedboot, waar we in New Orleans half oktober mee begonnen. Zo'n achtervol ging op het water is niets nieuws en al honderd maal vertoond. Nee, wij wilden met die boten ook de wal op, dwars door en over het verkeer. Onmogelijk, zeiden de experts. Toen haalden wij er een computer bij, die uitrekende, dat mits onder een bepaald*" hoek gelan ceerd zo'n speedboot wel degelijk een fraaie buiklan ding op een drukke ver keersweg kon maken zon der met z'n neus in de grond te boren. En neem nou eens die ontsnapping op het vliegveld. Roger ont komt in een pipercup, ver nielt onderweg acht vlieg tuigen en zorgt er ook nog voor, dat drie hem achter volgende Chevrolets 1973 to tal loss gereden worden. In Bond-films moet alles bui ten proporties en toch ook weer vanzelfsprekend zijn. Als je voor een film als „Live and let die" krokodil len nodig hebt ga je naar een krokodillenfarm op Ja maica, dan heb je er met een 1500 in alle maten. Ik bedoel maar, allps aan zo'n Bond-film Is mesc dan le vensgroot. Roger is overigens fantas tisch, hij heeft gewoon ple zier in de meest uitputtende opnamen, „zegt de rijzige Hamilton, die op een teken van de belichters dat zij met hun werk klaar zijn zich op zijn gemak naar de camera begeef'; om eens door d« lens te kijken of het er naar gpnoegen uit ziet. De grote studiohal is door Sidney Cain er zijn helpers omgetoverd tot één groot onderaards gewelf compleet met waterval en riviertje. Daar zetelt schurk nummer één, de donkere Dr. Ka- nanga, die de wereldmacht We weten te ontsnappen door onder een brug door te rijden, waarbij de hele bo venste verdieping van de bus wordt afgerukt. Guv had het helemaal uitge kiend en me verzekerd dat er niets kon misgaan, maar ik zat'm wel te knijpen. Trouwens ook die keer toen we zogenaamd onder vuur genomen werden. Ik lag op de grond en ineens spetter den er overal om me heen kleine explosietjes uit de grond. Daar hadden ze met niets van verteld en nog da gen daarna werd ik er mee geplaagd. Telkens weer zel den ze dat er straks een bom naast me zou ontplof fen. Ze zijn hier trouwens sterk in practical jokes. Gisteren lieten ze me ter wijl ik vastgebonden oo dat liftje stond tot m'n knieën in het water zakken". Zulke grappen kan Jane Sevmour best hebben. Ze vindt zo'n Bond-film een geweldige er varing. Daarvoor stond ze in de tweede televisieserie over de Onedin Line, die nog niet in ons land werd uitgezonden. Die rol heeft haar weer die van Bond's voornaamste tegensneelster bezorgd. Onafhankelijk van elkaar zagen producent Al- bert Broccoli en regisseur Hamilton meteen in haar de ideale Solitaire, willoos werktuig in de handen van de wrede Dr. Kananga. „Als ie uit zo'n serie komt, waarin je aldoo? maar kle- "Live and let die" z speedboot over de it weer vol precies berekend stuntwerk. Dank zij de computer kan nu ook weg vliegen zonder brokken te maken. ren uit I860 moet dragen, is het heerlijk om zoiets als dit te doen. Ik hoop nu maar op een goede komedie of iets dergelijks want ik wil een serieuze actrice worden en niet alleen maar een glamour-poes". Jane, die 15 februari 22 wordt is getrouwd met Mi chael Attenborough, zoon van Richard. Ze ontmoette hem tijdens We opnamen van „Oh, what a lovely war", haar eerste filmrol, waarin ze een zinnetje mocht zeggen. Richard was de regisseur. „Het is grap pig dat ik mijn schoonvader al vijf weken kende voordat ik mijn man ontmoette" zegt ze lachend. Jane, die al heel jong als balletdanse resje op de planken stond vindt eigenlijk, dat ze veer tig jaar te laat geboren is. „Het lijkt me zo heerlijk om in een van die kolossale Amerikaanse musicals uit de jaren dertig te staan" verduidelijkt zij. Jane Seymour spreekt ook een aardig woordje Neder land. „Ik heb veel kennis sen in Nederland, in Am sterdam en in Boxtel. We hadden vroeger altijd Ne derlandse meisjes au pair in huis. En „voegt zij er aan toe" bovendien is mijn moeder een Nederlandse. Ze komt uit Deventer en heet Mieke van Trigt. In de oorlog zat zij in een kamp in het toenmalige Neder lands Oost-Indië. Ze wist te ontsnappen en in Zuid Frankrijk ontmoette ze toen mijn vader. Later werkte ze in Engeland bij het Ne derlandse Rode Kruis. Ze woont vlak bij de studio. Erg gemakkelijk voor mij, want nu hoef ik pas O' half zes op als ik aan het werk moet. Mijn vader is John Frankenberg. Hij is gynaecoloog en waarschijn lijk verantwoordelijk voor ongeveer de helft van de mensen hier in de buurt. Jane Seymour is dol op film. „Bij toneel verveel ik me weieens" geeft ze eer lijk toe. „Ik wil best wel een paar weken in een stuk staan, maar het lijkt me verschrikkelijk om jaren avond aan avond hetzelfde te spelen. Televisiewerk is ook wel leuk. Ik heb nog in „De dubbeldekkers" ge staan. 'n Waanzinnig popu laire serie, ook in het bui tenland. Wilt u geloven, dat ik nog steeds royalties ont vang vanuit de gekste plaatsen ter wereld? „En Jane laat zich dan nog even ontvallen, dat ze een Chel sea-Supporter is ook dol op Deventer koek, èn specu laas èn chocolade hagelslag en die dikke chocoladelet ters. Allemaal dingen, die je in Engeland niet kunt krijgen. L' weet het dus als u nog een Deventer koek of zo 'huis hebt. U kunt hem voor Jane's verjaardag zen den naar Miss Jane Sey mour, c/o The Elm house, 138 Vine Lane, Hillingdon, Middlesex, England. Intussen Is Roger Moore ook zover, dat hij even een praatje kan maken. Hij heeft zojuist het gevecht op leven en dood met Yaphet Kotto achter de rug, die de maentige Dr. Kananga speelt en is nog een beetje buiten adem. „Die gevech ten onder die hete schijn werpers zijn het ver moeiendst" vertrouwt hij ons tie. „Maar het is ge weldig werk. Ivanhoe spe len was ook wel leuk, maar in zo'n lange televisieserie betrap je je er toch op dal Je in herhalingen vervalt. Maar het werd goed be taald voor een spelletje, dat kinderen voor niets doen. The Saint was weer anders, ook leuk om te doen, maar op den duur ga je toch weer jezelf Imiteren. Ik weet niet of 't u opgevallen is, maar in De Versierders kon ik iets meer variatie brengen. Bond is wèèr an ders. Simon Templar doet alles ten eigen bate. Bond is een moordenaar, die op drachten uitvoert. Harder dus. Ik heb voor deze rol mijn haar korter laten knippen. Ik weet niet of u straks mijn Bond-versie goed vindt. Mijn moeder beslist wèl", zegt deze 42- jarige zoon van een Lon- dense politieagent. Dat al zijn rollen de laatste jaren toch een beetje op elkaar lijken, hindert hem niet. „Blijkbaar willen de men sen me go zien. Waarom zou ik dao dit genre de rug toekeren. Ik betnal er de huur van". Roger Moore bekent, dar hij eigenlijk helemaal geen super-atleet is. „De enige soort waarin ik ooit uit blonk was zwemmen, maar daar hebben ze nog nooit een van mijn films aan op gehangen. Verder scherm ik, doe eigenlijk van alles een beetje, behalve voetbal en cricket.. Daar heb ik de tijd nooit voor gekregen". James Bond's grote tegen stander Dr. Kananga wordt gespeeld door Yaphet Kot to. die zojuist nog een film met Anthony Quinn heeft gemaakt „Across 110th street", die eerstdaags ook in ons land te zien zal zijn. Als je hem de „eerste schurk van de film" noemt protesteert hij. „In „Live and let die" speel ik een heel aardige man. Ik wil de wereld verbeteren op mijn eigen manier. Met Voodoo en verdovende middelen. Wie vindt er nu van zich zelf dat hij een schurk is?" En op de waarneming, dat hij toch niet zo aardig te gen James Bond is in de film. zeet hij „Heel begrij pelijk. Wat doet die Bond in mijn grot". Nogal vermoeid van het gevecht, dat hij zo juist met Roger Moore heeft moeten leveren blijkt Kotto nu niet bepaald de spraakzaamste man op de set. Over de positie van de negeracteur tegenwoordig in de film wil hij zich be slist niet uitlaten. „Ik ben acteur, de rollen die ik speel hebben niets met mijn huidkleur te maken. In „Across 110th street" speel ik een politieluitenant. Het is een keiharde film en zo aangrijpend. dat Tony Quinn en ik soms wat dia loog improviseerden om de spanning te breken. Maar neemt u me niet kwalijk maar ik moet me nog even afschminken. Dat zwarte gezicht is niet van mij". En weg is Kotto, die al die vragen maar hin derlijk vindt. Schurk num mer twee. de formidabele Geoffrey Holder 3ie de rol van Baron Samedi speelt is ook al niet te bereiken. We hebben deze schilder en choreograaf, die van de op brengst van zijn schilderij en een eigen dansgroep be kostigde even aan het werk gezien toen hij met Guy Hamilton en een Londcnse karate-expert hef gevecht tussen Kananga en Bond voor do camera in scène zette. Het werd een waar ballet, waarbij deze kolos sale negerdanser over een lichtvoetigheid bleek te be schikken dia men achter deze spiermassa niet zou -zoeken. Maar ook hij moet het in de film tegen de veel tengerder Bond afleggen. „Ach" zegt Guy Hamilton „de mensen weten van te voren, dat Bond toch zal winnen. Het gaat er alleen maar om het zo exotisch en ongewoon aan te kleden dat het toch een boeiend kijk spel blijft". Vandaar ook dat iedere Bond-film weer in een andere uithoek van de wereld speelt. Je moet er niet aan denken, James Bond in zo'n voor iedereen tegenwoordig bereikbaar vakantieoord als Majorca! Dat kftn gewoon niet. Vandaar ook dat de volgen de Bond „The man with the golden gun", waarvoor de opnamen In september be ginnen, In Thailand wordt opgenomen. Wéér met Ro ger Moore, dat staat nu al zo vast als een huls. OTTO MILO. Bepaald zachtzinnig gaat het ook in deze Bond-film niet toe. "Ik ben veel minder aardig dan gewoonlijk" legt Roger Moore er zelf van. Yaphet Kotto als de schurk Dr. Kananga in "zijn" grot. Een imposant studiodecor "waar Bond niets te maken heeft" vindt Kotto. Bond's tegenspeelster Jane Seymour met een Deventer moeder en een Zuidafrikaanse vader tijdens de opna men in Jamaica.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13