Griffier Schepel verlaat Kamer «Recht voor PvdA en PPR tegen verdere huur verhoging CeidocSouAont1 KISSINGER NAAR HANOI MR. JAAP BURGER: Protestacties tegen groetplicht ontoelaatbaar Lof voor hoge woningproduktie Uitkering gedupeerden windhoos MARKTEN Overleg weder? opbouw (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op een receptie in de Ridderzaal stonden gister avond twee politici met elkaar te praten: PvdA-fractieleider Den Uyl en mr. Jaap Burger. Het onderwerp laat zich raden: De vorming van een nieuw kabinet. Vanmorgen heeft de Ko ningin mr. Burger ontvangen om hem te vragen een kabinet te vormen. Even treedt mr. Burger vanuit de politieke achter grond naar voren. Net als Marinus Ruppert, de informateur, met wie hij in de Raad van State zit. Het ligt voor de hand, dat Ruppert in de statige Kamers van de Raad van State over leg met Burger heeft gepleegd, voordat deze door de Koningin als formateur werd gevraagd. De 68-jarige Jaap Burger is een markante figuur, een rondborstige socialist, met een gulle lach. Hij zou zee man geweest kunnen zijn, wat bonkig en vooral „recht voor zijn raap" in zijn uit spraken. Geen zeeman, maar jurist en politicus was hij. Burger werd in 1904 in Willem stad geboren. In 1929 sloot hij zijn rechtenstudie in Am sterdam af, waar hij in dat jaar tot de SDAP was toege treden. Na 13 jaar in Dor drecht advocaat te zijn ge weest, sfak hij in mei 1943 per boot naar Engeland over. Een paar maanden la ter werd deze Engelandvaar der eerst minister zonder portefeuille, later minister van Binnenlandse Zaken in het eerste kabinet-Gerbran- dy. De AR-politicus van de oude stijl en de socialist heb ben het elkaar soms heel moeilijk gemaakt, want voor Gerbrandy was Burger „een luis in zijn pels". Burger trad als minister af, omdat hij het met Gerbran dy niet eens was over de zui vering van politieke delin quenten. Zijn standpunt was: Het gaat niet om wie fouten hebben gemaakt, maar om wie werkelijk fout was. Maar dat vond Gerbrandy te slap. Van 1945 tot 1962 was Burger lid van de Tweede Kamer, sinds 1953 fractieleider van de PvdA. Hij is afgetreden als fractieleider, nadat in de PvdA steeds grotere weer standen tegen zijn optreden waren gegroeid. Hem werd te emotioneel en ongenuan ceerd optreden verweten. Gevreesd werd, dat deze „ruwe" oppositie tegen het toenmalige kabinet De Quay bij de volgende verkiezingen de PvdA geen goed zou doen. Burger werd in 1963 lid van de Eerste Kamer, is sinds een paar jaar lid van de Raad van State en zal volgend jaar met pensioen gaan. Mr. Burger kan soms beeldend uitdrukken, maar houdt niet van mooipraterij. Hij mocht in de Tweede Kamer soms wat tomeloos optreden, van zijn eerlijkheid was men overtuigd. Oud-minister Luns zei over hem: „Hij heeft steeds met open vizier gestreden, hij heeft een ontwapenende lach en zin voor humor. Kortom, een heel aardige man". Burger voelt niet zoveel voor het grote verlangen van D'66, de gekozen minister president, wel voor het dis trictenstelsel. Overigens heeft hij D'66 nooit „erg se rieus" genomen. Dat kan bij de komende kabinetsformatie nog aardig worden Hij zal in die formatie proberen er een links kabinet uit te slepen, waarvoor hij zo no dig ongezouten taal tegen zijn partijgenoten zal gebrui ken. De ervaren politicus Burger weet heel goed wat wel en niet haalbaar is. En dat zal hij desnoods ook Den Uyl aan diens verstand bren gen. DEN HAAG (KNP) De ministers Van Agt en De Koster achten de protestacties van de Vereniging voor dienstplichtige mili tairen (VVDM) te gen de groetplicht „ontoelaatbaar". Minister Van Agt heeft dat gisteren in een brief aan Pax Christ! meege deeld. Het bestuur van de katholieke vredes beweging Pax Christi had op 24 januari de gratie verzoeken van de veroordeelde WDM-bestuursle- den ondersteund. Pax Christie schreef in een brief aan minister Van Agt, dat het dyna misch karakter van het recht te weinig wordt erkend bij de Van Agt aan Pax Cliristi: stemming kennis van de brief van de minister, die hij op 10 januari schreef. Daarin constateer de minister Van Agt dat het militai- recht een toepas- echter, mede na mens zijn ambtge noot van defensie, dat uit zijn brief van 10 januari geen positieve waarde ring voor protestac ties mag worden afgeleid. sing toelaat welke Pax Christi heeft zich rekening houdt met voorgenomen om veranderde maat- zich met deze zaak schappelijke opvat- intensief bezig te tingen. blijven houden. Orkaan in Argentinië: 20 doden BUENOS AIRES (AFP) - Een orkaan heeft gisteren in het ge bied van Buenos Aires in Ar gentinië twintig mensen gedood e® zestig ernstig gewond. In Avallaneda in het zuiden van de hoofdstad stortte een gebouw in en bedolf ongeveer dertig hutten met hun Inwoners. Door de he vige regenval kwamen veel straten blank te staan en werd het verkeer belemmerd. Grote delen kwamen zonder elektrici teit, het spoorwegverkeer werd een chaos. De storm rukte daken weg en ont wortelde bomen en knakte tele graafpalen. Honderden vluchten de daklozen hebben hun toe vlucht gezocht in scholen. Hulp ploegen zoeken nog naar slacht offers onder puinhopen. Prinses Paola van België heeft in Brussel de galapremière bijgewoond van de Belgische film „La chambre rouge". Voor het begin van de fitm raakte de prinses in gesprek met de Franse acteur Maurice ftonet. LEEUWARDEN (ANP) Het werkcomité „Ramp Ameland" heeft GO.000 uitgekeerd aan slachtoffers van de windhoos ramp die vorig jaar de camping „Duinoord" trof. Het bedrag moet volgens het werkcomité worden gezien als een derving van vakantievreugde. Per reisgezelschap of groep (ge zin) is 30 plus 50 per per soon uitgetaald. Het gaat om 650 mensen verdeeld over 350 groepjes. De slachtoffers krijgen nog deze week een brief waarin hen ge vraagd wordt de grote schades (aan caravans, tenthuisjes enz.) op te geven. Aan de hand van die opgaven wordt dan de over gebleven 2 ton verdeeld. Niet naar de Maliebaan Zou Nederland al een wettelijk benoemde ombudsman bezitten, dan had deze een mooie klus kunnen krijgen door uit te maken of de regering wel juist handelt door de mogelijkheden voor overheidsper soneel om volgende week dinsdag op de Maliebaan te gaan protes teren, zo klein mogelijk te maken. Het maakt een nogal zielige indruk zoals de ministers Geertsema (ambtenaren) en Van Veen (onderwijs) gebruik maken van de sten cilmachine om via circulaires degenen die uit de staatskas betaald worden onder ogen te brengen, dat zij feitelijk geen recht hebben om op de normale manier tegen een overheidsmaatregel te protes teren. Begrijpelijk zou zijn geweest, indien de regering uitsluitend maatrege len had gelast om te zorgen dat vitale dienstbelangen niet geschaad zouden worden. Maar nu heeft zij al boze honden tegen de haren in gestreken: de regeringspermissie om bondsbestuurders wel vrijaf te geven voor een protestdemonstratie lijkt op het gebaar van een pa troon die een werknemer die fel komt protesteren tegen sociaal on recht een dubbeltje geeft om in de kantine een kop koffie te gaan drinken „en daarmee basta! Zivakste punt Te meer betreurenswaardig is het standpunt van de regering, omdat zij bij het overleg grote fouten heeft gemaakt. Zoals in ons vorige commentaar op deze kwestie laten we in het midden of van het overheidspersoneel niet gevraagd mag worden de financiöle last 'welke uit de overheidspensioenen voor de staatskas voortvloeit wat te verlichten. Maar wat de overheidswerknemers hun werkgever terecht kwalijk ne men is de arbitraire en tegelijkertijd kronkelige houding welke de betreffende politieke bewindslieden bij het overleg hebben aangeno men. Eerst ging het om een bijdrage tot inkrimping van het begrotingste kort teneinde de inflatie te kunnen bestrijden. Toen kwam er de brief van minister Geertsema met als afwijzend argument tegen het werknemervoorstel om de bijdrage van de overheid aan het Alge meen Penioenfonds met één procent te verlagen, dat dan de natio nale besparingen op een ongewenste manier verminderd zouden worden. Met als gevolg dat In de weekbladen van het overheidspersoneel met dikke kopletters werd uitgeroepen: „Er zijn grenzen", „De maat is vol", „De aap uit de mouw", „Een kat in het nauw". Gevangen poort Door zich tegenover de protestdemonstratie op te stellen als een schoolmeester die geen gemier aan zijn hoofd wil hebben en alleen wenst over te gaan tot de orde van het lesrooster, lijkt het wel alsof de ministers de zwakke plekken in hun overlegsbeleid willen camou fleren. Vroeger liepen bewindslieden die zoiets deden het risiko dat als het misging - ze niet op de Maliebaan maar in de Gevangenpoort te recht kwamen. Zo wreed zijn we in de 20ste eeuw niet meer. Een motie van wantrouwen tegen de manier waarop ze het overleg ge voerd hebben, verdienen de heren intussen wel. Van onze parlementaire redactie Om DEN HAAG Dc PvdA en de PPR hebben zich gisteren in de Tweede Kamer afwijzend opge steld tegenover de verdere huurharmonisatie. Ook maken zij er bezwaar tegen dat met het oog op de huurliberalisatie de woonruimtewet 1947 verder buiten werking wordt gesteld. Het kamerlid Janssen (PvdA) heeft hierover twee moties inge diend. Vandaag heeft minister Udink (Volkshuisvesting) zich tegen de moties uitgesproken. (Van onze parlementaire redactie)- DEN HAAG Mr. A. F. Schepel heeft gisteren afscheid genomen als griffier van de Tweede Ka mer. Kamervoorzitter Vondeling en ministerpresident Biesheuvel hebben in toespraken hun grote waardering voor de scheidend griffier betuigd. Tijdens een re ceptie in de Ridderzaal bood dr. Vondeling namens de Kamerle den mr. Schepel 'n televisietoe stel aan. Ministers en oud-ministers, Kamerleden en andere politici hebben op een drukke receptie In de Ridderzaal de scheldende griffier de hand geschud en met elkaar het laatste nieuws over de kabinetsformatie besproken. Mr. Schepel is 41 jaar in dienst van de Tweede Kamer geweest. Ruim 26 jaar is hij als griffier de „eerste secretaris" van de Kamer geweest. Kamervoorzitter Vondeling zei gisteren in een toespraak dat de benoeming van mr. Schepel in 1932 „een schot in de roos" is geweest. De griffier was voor de Kamerleden een vraagbaak, een soort lopende parlementaire encyclopedie. Onder toezicht van griffier Sche pel zijn de gebouwen van de Tweede Kamer in de laatste ja ren belangrijk uitgebreid en ge moderniseerd. „U was onze bouwheer", zei kamervoorzitter Vondeling. Ter herinnering zal een zaal in het gerestaureerde pand Binnenhof 5 de „Schepel- zaal" worden genoemd. &e grote deskundigheid van mr. Schepel in parlementaire zaken zal in de nabije toekomst niet onbenut blijven. Het presidium van de Tweede Kamer heeft be sloten de vitale scheidende grif fier een opdracht te geven tot het schrijven van een nieuwe toelichting op het reglement van orde voor de Tweede Kamer. 6 13e •3 -V;." Staatsloterij 31 januari 1973 eerste klasse prijzen van 10,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000,— zijn gevallen op nummers èindigende op: Een prijs van f 2.000,— is gevallen op het nummer: f 2.000,— is gevallen op het nummei f 2.000,— is gevallen op het numm f 2.000,— is gevallen op het numm f 2.000,— is gevallen op het numm de prijs van f 5.000,— is gevallen op het nummer: f 25.000,- Is gevallen op het nummer: Een extra prijs van ƒ50.000,— is gevallen in de serie A op het nummer: en een troostprijs van f 1.000,— op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van f 50.000,— is gevallen in de serie S op het nummer: en een troostprijs van f 1.000,— op nummer: van elk van de andere series. Attentie: op een met een gemerkt nummer is ook een van J de lagere prijzen gevallen. 090590 028708 036949 039704* 079015 039344* 039344* 037039 037039 Kaasmarkt Woerden (31 jan.) geen Veemarkt Den Bosch (31 Jan.) aan voer: totaal S01Srunderen 2526" graskalveren 672: vette kalveren 07: nuchtere kajveren 3151schapen en lammeren 848: slachlvarkens 738: lopers 26: slachtrunderen 1178. Prij zen (ln guldens per stuk): melk- kalfkoelen 1800—2825: gulst 1350—1850: kalfvt >d) 2075 28UU, (zwart) 1800—2450: klam- vaarzen 1850—2200: gulste vaarzen 1585—1860: pinken 1275-1575: gras- kalveren 825—1075: nuchtere kalve ren v. fok en mesterlj 385—560: wel geschapen 130—170; lammeren 135 —165: vaarzen per kg gesl. gew. Ie kwal. 6,45—6.80. 2e kwal. 6.05—6.40: koelen per kg gesl. gew. Ie kwal. 5.85-6.45. 2e kwal. 5.15—5,80. 3e kwal. 4.755.05: stieren per kg. gesl. gew. Ie kwal. 6.65—7.10. 2e kwal. 6,45—6.C0: wurstkoelen per kg. gesl. gew. 4,65—5.15: vette kalveren per kg. lev. gew. Ie kwal. 5,60—5.85, 2e kwal. 5.30—5.55. 3e kwal. 4.85- 5.20: nuchtere kalveren per kg. lev gew. 1,35—1,75; slachtzcugen p. kg. lev. gew. Ie kwal. 2.60—2.67 2e kwal. 2.54—2.59. 3e kwal. 2,48—2.53: slachtvarkens per kg. lev. gew 2.65—2,75: vette schapen 145—185: vette lammeren 175—215. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prijzen) melk- en kalfkoelen Iets rulmer-lul- duur: gulste koelen groter-stug-stljf duur: jongvee groot-goed-vrlj vast: vette kalveren beperkt-wllllger-stljf lichtere kalverer mlnder-vlug.hoger. kookt 70." boerenkool 8595. groene kool 28-29. spruiten A 70-75. sprui- selderlj 3842, komkommers C 88, komkommers D 63—71, komkom mers E 61. sla A 17—28. sla B 15— 16. selderij 7-30. DEN HAAG (ANP) De belas tingdienst gaat meer hulp bie den bij het invullen van het aangiftebiljet voor de inkom stenbelasting. Dit heeft staatsse cretaris Scholten van financiën in de Tweede Kamer gezegd in het voortgezette debat over de begroting-1973 van het departe ment van finznciën. aanpassing van oude hu ren te bevorderen zouden per 1 april extra huurverhogingen kunnen worden toegepast. Vol gens het kamerlid Janssen heb ben maar weinig woningbouw verenigingen en gemeenten op de ministeriële circulaire van 12 september gereageerd om plan nen voor extra huurverhogingen per 1 april in te dienen. Een van de belangrijkste oorzaken hiervan zou zijn, dat er onvol doende tijd is geweest om de huurders bij de voorbereiding van de extra huurverhogingen te betrekken. Hetzelfde geldt voor de nieuwe circulaire, die in januari is verstuurd. De PvdA en PPR menen dan ook, dat extra huurverhogingen in het kader van de huurhamonisa- tie beter achterwege kunnen blijven. De regeringspartijen lieten weten dat zij willen vast houden aan de plannen voor huurharmonisatie en liberalisa tie. PvdA en PPR willen ook verho ging van de rijkssubsidies voor de doorstroming in de woning bouw, omdat die subsidies nu te laat worden geacht. Algemeen was de Kamer bijzon der tevreden over de sterke stij ging van de produktie in de wo ningbouw. Ook dit jaar zijn er gunstige vooruitzichten wat be treft het aantal te bouwen wo ningen. Met name Janssen en mevr. Groensmit- van der Kallen (KVP) vroegen aandacht voor de leegstand van woningen. Ook werd minister Udink gewezen op de werkloosheid van bouw vakkers en de verminderde be langstelling voor het bouwvak. Mevr. Trepper naar Nederland AMSTERDAM (ANP) - Vanmid dag is de 70-jarige mevrouw Loeba Trepper uit Denemarken in ons land aangekomen. Zij Is de echtgenote van de Poolse jood, die in do tweede wereld oorlog ln België en Frankrijk aan het hoofd stond van de or ganisatie „Die rote Kapelle", een Russische splonagegroep. Trepper zit nu al jaren in zijn ge boorteland Polen, maar krijgt geen visum om zich bij zijn vrouw in Kopenhagen te voe gen. Polen wil zijn nationale verzetsheld niet kwijt. Het vi sum wordt hem geweigerd „om redenen van staatsbelang". Leden van het Westduitse organi satiecomité van de Olympische Spelen in München hebben tij dens een bezoek aan Israël kran. sen gelegd op de graven van vijf van de elf Israëlische atleten, die door Arabische terroristen tijdens de spelen zijn vermoord. De bemanning van een IJsland se kanonneerboot oefent in het koude water van de ha ven van Seydisfjordur in het enteren van een trawler van uit een rubberboot. Het vis serijgeschil met Engeland over de grens van de territo riale wateren, dat sinds de vulkaanuitbarsting op het Heymaey-eiland tijdelijk in de ijskast was gegaan, zal in de komende dagen kennelijk weer opleven. Morgen buigt het Internationaal Gerechts hof in Den Haag zich opnieuw over de zaak. nadat men er in eerdere zitting niet was uitgekonien. WASHINGTON (DPA/AFP) Kort nadat ln Vietnam de wa penstilstand van kracht Is ge worden, hebben de Verenigde Staten gisteren het dlplomatieko offensief geopend voor dc toe komstige betrekkingen met Indo- China. President Nlxon maak te op zijn eerste persconferentie sedert zijn herverkiezing bekend dat zijn adviseur Henry Kissin ger van 10 tot 13 februuri uitge breide en openhartige bespre kingen met de Noordvlctnumese leiders In Hanoi zal voeren om over de naoorlogse wederop bouw te praten. De Amerikaanse president zei voorts dat hij nog dit voor jaar president Nguyen Van Thieu van Zuid-Vietnum zal ont vangen om over dc naoorlogse betrekkingen te spreken. Een belangrijk punt op de agenda van Kissingers besprekingen in Hanoi is de herstelbetalingen voor de oorlogsschade in Noord-Vietnam. Volgens do nieuwe Amerikaanse minister van defensie, Eliott Ri chardson verbetert de toestand in Vietnam. De vijandelijkheden verminderen. Richardson ver wacht dat de toestand zich bin nen een week zal stabiliseren. Na vier dagen felle strijd is giste ren in Vietnam de eerste stap gezet op weg naar Internatio naal toezicht op de naleving van het bestand. Leden van dc inter nationale controle-commissie hadden hun eerste officiële bij eenkomst met de militaire com missie van de vier strijdende partijen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9