investeringsregeling Raad wil voor Leiden en Rijnstreek geen Greiven van Vebo-bestuur Van Aken wil cultuur gaan lijmen Krijgt Leidse politie geen leiding Het oude Leiden verdwijnt DUYVERMAN MOET VERANDEREN, VINDT HET PAK PAGINA 3 DONDERDAG 1 FEBRUARI 1973 LEIDSE COURANT siau en ranuytjmtïtJMieM LEIDEN De tweede dag van de begrotingsbehandeling door de Leidse gemeenteraad is gisteren ('s middags en 's avonds) vrij glad verlopen. Bijna alle begrotingshoofdstukken kreeg men in eer ste instantie onder de knie. De oppositie stelde zich gewoon op zoals dat verwacht mag worden: kritiek op de wethouders Kret (Stads ontwikkeling) en Duyverman (Onderwijs) en onduidelijk gerichte terechtwijzigingen inzake de gemeentelijke houding ten opzichte van het Vebobestuur, dat onaangenaamheden had ondervonden met de Groenoordhal. „Maar daar kan wethouder Lijten niets aan doen", zo spaarde de heer Van Aken de portefeuillebeheerder van Bedrij ven. In de verbonden rooms-reformatorische gelederen vond men het allemaal niet zo slecht. Met name wethouder Kret kreeg van zijn J oud-buurman in de KVP-fractie Cornelissens een aardig bravo-tikje op de schouder voor zijn bestrijden van de noden op volkshuisves- tingsgebied. Een belangrijke motie, die gezien de ondertekening wordt ge steund door vrijwel alle frac ties, werd door Van Aken inge diend. Gelet op de structurele aspecten van de Leidse werk loosheid en de ernstige structu rele problemen in de industriële sector in de Rijnstreek werd het college van B en W uitgenodigd. in een goed gedocumenteerd schrijven argumenten aan rege ring en parlement kenbaar te maken, die de noodzaak beplei ten om Leiden «n de Rijnstreek uit te zonderen van de regels t.a.v. investeringen, de z.g. wet selectieve investeringsregeling, die als wetsontwerp bij de Tweede Kamei in behandeling is. Deze wet moet namelijk toe gepast worden in de hele Rand stad. Bedrijven die zich aldaar wallen vestigen zullen 20 pet van het totaal neer te leggen bedrag voor de vestiging moe ten afstaan. De regering hoopt daarmee te bereiken, dat indu strieën die naar het westen wil len komen zich een keer of tien zullen bedenken alvorens de plannen te volvoeren. „Die wet bedreigt Leiden," aldus de heer Zunderman (DS *70). Leiden Cultuur, recreatie, sport en jeugdzaken kwamen gister- midag in de begrotende Leidse raad aan de orde. VVD-er Taf fijn stelde zich achter een PAK-voorstel om de minimum leeftijd voor sportsubsidie te verlagen van 8 tot 6 jaar. De heer Oosterman (D'66) bepleitte grote spoed om iets te doen aan de inbreng van kunstenaars in de Merenwijk (men schijnt zelfs bereid te zijn, gratis plannen in te dienen). Hoe staat het met de plannen voor de Remon strantse Kerk? wilde hij weten. Padt niet beter op geworden. De' heer Duyvestein (PvdA) klaagde over het te lang uitblij ven van goedkeuringen van G.S. inzake vervangende sportaccom modatie. De heer Van Aken wilde cultuur in Leiden gaan lijmen: de Cul- trele Raad heeft te weinig geld. K en O (lof daarvoor) is qua structuur een gesloten huis en de Leidse Schouwburgcom missie (ook niets dan lof) moet aktiviteiten ontplooien ver om de schouwburg heen. Er is een relatie tussen deze drie instan ties „maar ergens moet een nieuwe instantie komen die sa men met het gemeentebestuur vorm gaat geven aan het cultu reel beleid." De heer Zunder man vroeg op welke wijze het college het getroffen Lugdunum denkt te gaan helpen. Hij wees op de wenselijkheid van „één zangtempel voor de Leidse zangverenigingen." PSP-er Gerkema had een „ver koeling" geconstateerd tussen I wethouder mevrouw Den Haan en de Culturele Raad; „ze vraagt weinig of geen advies meer". De C.R. funktioneert slecht, vond Gerkema. ook al j door de kleine personeelsbezet- i ting „en ze hebben te weinig kasten". Ie heer Lamers (PC), specialist op het gebied van maatschappe- I lijke zorg en volksgezondheid, wees op toeneming van de werkzaamheden van de sociale dienst bij de toenemende werk- loosheid. Hij vroeg wat het col lege dacht van de positie van de Welzijnsraad en brak een lans voor een allround opzet van de wijkopbouw. De heer Taffijn wilde de raad binnenkort 25.000 gulden laten geven voor de stichting Migrantencentra, die plannen heeft aan de Heren gracht en van het Rijk een flin- I ke steun zal krijgen; ook Neder landse werknemers kunnen daar terecht. De heer Van Peijpe (PvdA) laakte de zwakheid van het partikulier initiatief alhier in zaken die het welzijnsbeled betreffen. Van Aken, sprekend over econo mische zaken, betwijfelde of Leiden, als een van de ruim 50 gemeenten die donderdags hun koopavond houden, wel goed ge kozen heeft. De overige 533 gemeenten houden de winkels op vrijdagavond open ,met na venante revenuen als componen ten van de detailhandel." Naar zijn mening zal het werkgele- genheidsonderzoek binnen het gewest te lange adem nodig hebben om tot effectieve resul taten te komen. Binnenkort zal gronduitgifte aan de Morssingel ter sprake komen. Dit zal dan een test case worden voor de raad omdat dan de erfpachtre geling te voorschijn zal worden gebracht. Met het uitgeven van lege panden in de binnenstad (die een woonfunctie kunnen hebben) gaat het volgens Van Aken de verkeerde kant uit, omdat de eigenaren bedrijven willen aantrekken om er zich te vestigen en er dik geld voor vragen. Door het Vebo-bestuur was aan de raad een brief gericht met klachten over het gemeentebe stuur, „dat onvoldoende, ontoe reikend en onhoffelijk gehandeld zou hebben op het stuk van sub sidie." Het Vebo-bestuur, aldus Van Aken, zit zeer kort bij kas. Het mocht bij de vee-tentoon stelling gratis beschikken over de Groenoordhal. maar kreeg als de klap op de vuurpijl wel een rekening gepresenteerd voor het schoonmaken van de hal. Hoe zit dat? De heer Zunderman, wijzend op de grofe werkloosheid in Lei den. zei dat Leiden beschikt over een zeer kundige omscho- lir.gswerkplaats, die echter plaats biedt aan een zeer gering aantal mensen. „Juist bedrijven die omgeschoolden te werk kun nen stellen, verlaten Leiden". Hij hamerde op een hechte sa menwerking tussen overheid en bedrijfsleven. Wat betreft de vuilstortplaats op Roomburg wees hij het college erop dat de omwonenden er recht op hebben te weten wat er mis is met de reiniging. „Men moet weten wat daar gaat gebeuren; men wordt er kriebelig van, ik zelf trouwens ook". Als bij to verslag verscheen een paar mi nuten later op de perstribune een brief van het Bureau Voor lichting, gericht aan de bewo ners van de Meerburgerkade en omgeving. Hierin werd medege deeld, dat de komende weken door deze wijk tien wagens per dag extra zullen rijden omdat de vuilverbrandingsinstallatie de komende vijf a zes weken op halve kracht zal moeten draaien. Er moet namelijk een tweede elektrostatische stofvan- ger worden geïnstalleerd, wat gepaard gaat met de jaarlijkse grote schoonmaakbeurt van de oven. De Haagse vuilverbran ding kan het Leidse vuil niet hebben. Daarom gaat dit nu naar Roomburg, waar het met een laag zand zal worden afge dekt. Met vriendelijke groet, al dus het Bureau. Leiden Mevrouw Van Seters (PvdA) mikte gisteravond bij de begrotingsbehandeling even op het onverstoorbaar naar de zoldering kijkende hoofd van on- derwijs-wethouder Duyverman. Om te beginnen voert de wet houder geen beleid t.a.v. de ex terne democratisering. Met de selectietoets van de Bavo-com- missie zit de wethouder ook al op 't verkeerde pad. Een mens onterende zaak, deze toets. Omdat 30 pet van de basis schoolkinderen vanwege opgelo pen achterstand niets van deze toets terecht zullen brengen; de toets In het Sanskriet zal het zelfde effect op hun hebben, dacht mevrouw Van Seters. Ham; Topper eredivisie zijn van gedifferentieerd onder wijs, waarbij een kind de gehele leerstof doorloopt op zijn eigen niveau Al een jaar lang liggen er op het stadhuis rapporten over de brandveiligheid op al onze scho len. Er is een jaar niets mee gedaan. Nou vraag ik u", vroeg zij de heer Duyverman, die niet eens met de ogen knipperde. Haar fractie ziet geen andere uitweg dan hem te vragen, die scholen waar de brandveiligheid WARMOND - Een kijkje bij de Tolbrug. De werkzaamheden daar worden nogal bemoelijkt door verzakkingen en door de onzekerheid waar de energielei dingen liggen. Zou men daarop stoten bij heiwerkzaamheden, dan komen Sassenheim en War mond zonder gas en licht te zit ten. De keerwanden bij de brug moeten worden verwijderd en opnieuw opgebouwd op een ste vige ondergrond van heipalen. De dienst gemeentewerken Lei den. die de directie voert over het werk, zal nu eerst een nood- verbinding voor de gasvoorzie- ning laten maken, zodat men bij de Tolbrug verder kan werken. ernstig te wensen overlaat, di rect te beveiligen „en indien u dat niet wenst te sluiten". Mevrouw Geelkerken (PC) stelde voor, in verband met de inte gratie van het kleuter- en basis onderwijs, de kleuterleidsters j kennis te laten maken met de leerspeelklas. De heer Zunder- man (die onnodig medelijden j had met de heer Duyverman) j vroeg het PAK „Niet zo nega- tief te doen ove«- deze wethou der". Staande achter het spreekgestoelte werd het hem zo lastig gemaakt door inter rumperende PAK-man Van Dam, dat hij op zeker moment sprak van „zwartbroek" i.p.v. zwartboek en daarop zijn glas liet stukvallen. „Och, dat geeft niet", reageerde hij wat kwaad. Volkshuisvesting en Openbare Werken; KVP-er Cornelissens, die al sinds zijn verkiezing hals starrig pogingen onderneemt bij spreekbeurten in de microfoon te kruipen, was in zijn hort een beetje trots op wethouder Ham. „Bij de staatssecretaris van volkshuisvesting heeft hij een krachtig pleidooi gehouden over de noden van de stad, over re habilitatie. hij heeft plannen ontworpen; „we gaan de resul taten zien. Deze wethouder be hoort tot de toppers van de ere divisie". „Voetbal in IJsland", galmde In 't Veld. Een glimlach van Cornelissens was zijn loon: „de heer Ham heeft een juist begrip voor de mensen van de Haver- en Gortc-ellende; zijn plannen terzake wekken bij mij vertrouwen". Alle fracties ondersteunden een motie aangaande de precaire woontoestanden in Leiden. De kern ervan was, de Tweede Ka mer te verzoeken om een rege ling die dezelfde faciliteiten ver leent als die de vier grote ste den ontvangen. Socialist Wep- ster diende een voorstel in waarin B en W wordt verzocht, een volkshuisvestingsplan te doen laten vervaardigen, behel- send o.a. een renovatieschema nieuwbouwprogramma en voor zieningen en faciliteiten om voor de bewoners een aanvaard- j baar huurpeil te bereiken. LEIDEN Het beheerdersecht paar van het St. Antoniusclub- huis. de heer en mevrouw Rooij- akkers hebben gisteren vele blijken van belangstelling gekre gen bij de opening van het nieuw ste gedeelte van het huis. Onge veer 150 afgevaardigden van verenigingen, zakenrelaties en kennissen van de familie Rooij- akkers kwamen een kijkje ne men in de nieuwste zaal met daar aangrenzend een gemoder niseerde keuken. Als trekpleis ter voor de overigens informeel verlopende receptie was er Har ry Touw (Fred Haché), die de bezoekers op zijn onderhouden de manier naar hun plaatsen bracht. Vele cadeaus werden 't echtpaar aangeboden waaronder enkele kaarsenstandaards en een pedaalemmer en een enve. lop met inhoud. In de loop van de dag waren er al verschillen de bloemstukken en gelukstele grammen binnengekomen. Op de foto: het echtpaar Rooijak- kers wordt gefeliciteerd door pater Demmers, bestuurslid van de stichting Anthoniusclub- Th. Engel 25 jaar PTT- er Zoeterwoude Op maandag 12 februari zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer Th. Engel, wo nend Schenkelweg 85, in dienst trad bij de PTT. HIJ startte als I4-jarige hutpbestellcr in Zoeter woude en stapte drie jaar later als besteller over naar Leiden. De laatste 16 jaar is hij als expe diteur werkzaam op het kantoor in Den Haag. Ongetwijfeld zal de jubileumdag niet ongemerkt voorbij gaan. De PTT-directie heeft haar bezoek al aangekon digd en anderen zullen zeker niet achterblijven. In zijn vrije tijd is de heer Engel een ver dienstelijk jeugdleidei en trai ner bij S.J.Z. LEIDEN Een beeld van de steeds sterker veranderende binnenstad. Tussen de heipalen door. een blik op Oude Vest en Oude Singel. Waar vroeger pa triciërshuizen en burgerwonin gen zich in een speels gelid in het water spiegelden, verrijst nu eèn moderne flat. Waar vroeger smalle ophaalbrugge tjes de beide oevers van de Oude Rijn samenhielden, liggen nu brede bruggen, waarover het verkeer ovei vier banen zijn weg door Leiden zoekt. Vlak naast de nieuwe Pauwbrug vor dert de bouw van het „Agnes- complex" van Studentenhuisves ting. Nog net boten de hozen uit steekt de koepel van de Ma- rekerk, een van de meest mar kante punten in het Leidse sil houet. Nog even. dan is zij van deze k^nt af niet meer zichtbaar. LEIDEN De socialist Waal had gisteren in de raad vrij ernstige bedenkingen over het functione ren van de Leidse politie. Hij zal niet hebben verondersteld, dat alle agenten op eigen houtje zich bezig houden met het hand haven van de openbare orde en veiligheid, maar niettemin vroeg hij zich af, of er wel lei ding wordt gegeven aan het po- litie-apparaat. „En welke voor delen biedt een eigen politie korps boven Rijkspolitie?" De raad is in deze materie wel ge handicapt, want er is nog steeds geen raadscommissie voor het politic-apparaat. Er stond nog meer op zijn lijstje van grieve:op het politiebu reau toont men zich niet altijd b d. de aangifte van strafba re. feiten te registreren. Voor- d'e'stai :m »en fiets. Onjuist achtte Waal het. dat fout gestalde fietsen worden weggehaald, maar dat men ver keerd geparkeerde auto's laat staart. Ook schijnt de politie niets te weten van bestaande verordeningen; aan de kap-ver- ordening wordt slecht de hand gehouden. Een doorn int het oog is ook het een jaar bestaande clandestiene autokerkhof aan de Rooseveltstraat. Er wordt niet tegen opgetreden. Tenslotte vond Waal dat de burgemeester geen greep had op het verhali- seerbeleid var. de politie; amb tenaren in gemeentedienst die nen uitbreiding van bevoegdhe den te krijgen in dezen. De brandweer kreeg van hem een pluim, maar een misstand noemde hij de houding van de randgemeenten bij een brand aldaar: per uur betaalt zo'n ge meente 100 gulden, terwijl in werkelijkheid de kos'en 2300 gulden per uur bedragen. De randgemeenten dienen dus meer te gaan betalen. 's Avonds was Waal barmhartig voor de heer Kret, wethouder van Stadsontwikkeling. Een ijverige wethouder, vond hij, die echter een aantal raadsbesluiten had gesaboteerd. Maar alia Kret „zit" nog maar 1'^ jaar. Fractiegenoot Van Aken die een artikel over deze kwestie In de L.C. aanhaalde vroeg het college vóór 4 april '73 zijn visie neer te leggen In een nota over een eenvoudige crematoriummo gelijkheid op de begraafplaats Rhijnhof. De kerkgenootschap pen, aldus van Aken, hebben geen bezwaar. De heer Hout- mar.' (PC) daarentegen zag met belangstelling uit naur een notu met een totaalvisie op de bin nenstad. D'Öfi-cr Oosterman be reed een stokpaardje: monu mentenzorg iri de city. „Wij moeten recht doen aan die mo numenten, anders zijn we ons verleden niet waard". Hij acht te een riota monumentenbeleid noodzakelijk. De Haven wilde hij vrijmaken voor toeristisch gebruik en naar de binnenstad moet een goede bewegwijzering komen. De heer Wiebenga (VVD) sinds dinsdag lonkend naar de PAK- fractie met het oog op een even tuele deelneming aan een toe komstig moerdcrheidscollege vertelde, dat ook zijn fractie in het afgelopen jaar gebreken had gezien in de coördinatie betref fende Stadsontwikkeling. In de nota-honger deelde verder me vrouw Kerling (PvdA), die een grondige hekel zei te hebben „aan boeken voor de plank en rapporten voor de kast". PSP-er Amptmeijer was zeer wantrouwig t.a.v. de onderhan delingen betreffende de bouw van 2056 woningen door de Na- tonale Nederlanden: „Ik ver trouw het voor geen cent". Amptmeijer vroeg het hele dos- s er op. „Dat is de taak var. B. en W. overnemen", wimpelde KVP-fracticleider Dricssen af: „met woorden en moties worden geen woningen gebouwd".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3