MR. BURGER MOET PvdA OMPRATEN Kritiek op Haagse politie in gij zeizaak Metaal-CAO nog niet rond Markt R'dam naar Leiden Meer zwartrijders gaan in 73op de foto KVP-bestuur: PvdA-congres nam onjuiste beslissing Doodslag op zwager: 2^ jaar Gehandeld in strijd met afspraak Oostduitse ambassade in Den Haag Advies Produktscliap: Êcidóc 6oimmi DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I: 19.20 uur Zwijgen is goud, oude films; 20.35 uur Dick Ca- vett-show met Alfred Hitchcock; 21.30 uur De bond en de achter ban. over de Industriebond NVV. Ned. II 19.05 Man van Serengeti, documentaire; 20.21 uur Colum- bo. tv-serie; 22.00 uur De on zichtbare verzameling, film. OVERWEGEND DROOG Eerst opklaringen, morgen in de loop van de dag toenemende be wolking mogelijk gevolgd door regen. Eerst weinig wind, later overwegend matig zuid-weste lijke wind. Minimumtemperatu ren van 0 tot -4 graden, maxi ma morgen rond 6 graden. Morgen zon 08.20 tot 17.28, maan 017.19 tot 15.30. Scheveningen hoogwater 02.04 en 14.20, laag- water 09.54 en 22.15. De stad Aalborg in het noorden van Jutland (Denemar ken) is waarschijnlijk de enige stad met'een verkeers bord tegen autodieven. De borden staan bij parkeer plaatsen. j c? De Haagse Rechtbank veroordeel de vanmorgen een zesentwintig jarige spoorwegarbeider uit Al phen a/d Rijn terzake doodslag op zijn zwager tot twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Na een dag met veel ruzies in de familie vond op het terras voor de woning van verdachte aan de Diamantstraat te Alphen a/d Rijn een vechtpartij plaats stak. Het hartzakje werd hierbij geraakt, na enkele ogenblikken overleed het slachtoffer. De rechtbank wees beroep op nood weer af, eveneens dat verdachte op het moment van plegen van zijn daad niet toerekeningsvat baar zou zijn, doch nam wel in aanmerking dat verdachte ver minderd toerekeningsvatbaar is. De officier van Justitie had tegen verdachte vijf jaar gevangenis straf geësit. DEN HAAG (ANP Het aantal foto's dat dit jaar in het kader van de mobiele contro le op de motorrijtui genbelasting wordt ge nomen, wordt opge voerd van 4 miljoen tot 4.5 miljoen. Dit heeft staatssecretaris Scholten van Finan ciën gisteren meege deeld tijdens de voort gezette behandeling van de begroting-1973 van zijn departement. troleren is noodzake lijk ter bestrijding van het zwartrijden. De bewindsman zei het percentage zwartrij ders niet te kennen. Tijdens het begrotings debat hadden de Ka merleden De Goede (D'66) en Wisselink (CHU) wel percenta ges zwartrijders ge noemd. De Goede ba seerde zich op gege vens van de Haagse politie, die met fotoca mera's het rijden door rood licht betrapt. Vol gens deze gegevens zou 19 procent van de overtreders geen we genbelasting betaald hebben. Wisselink dacht dat 5 tot 10 pro cent van de autobezit ters deze belasting niet voldoet. Staatssecretaris Scholten vond: „Het kan best zijn dat autobezitters, die door rood licht rij den, zich ook op ande re terreinen niet aan de spelregels houden." De heer Scholten kondig de aan, dat een onder zoek naar de zwartrij ders wordt ingesteld. „Als we weten wie dat zijn, wat voor motie ven zij hebben en hoe groot de recidive is, kunnen we maatrege len nemen." Omdat het systeem van de motorrijtuigenbelas ting van ver voor de tweede wereldoorlog dateert, is volgens de bewindsman de tijd gekomen om na te gaan, of dat systeem nog wel volledig bij de tijd genoemd kan wor den. DEN HAAG Als mr. J. Burger (PvdA) die vanmorgen door koningin Juliana werd ontvangen, de opdracht tot het formeren van een kabinet aanvaardt, dan wacht hem de moeilijke taak confessionelen en progressieven nader tot elkaar te brengen. Want, hoe zijn opdracht ook zal lui den een kabinet van welke snit dan ook zal niet kunnen bestaan zonder meerdere of mindere steun van confessio nelen en progressieven samen. De als kabinetsformateur genoemde mr. Burger en fractievoorzitter Den Uyl (PvdA) hieven gisteren op de afscheidsreceptie van kamer griffier Schepel het glas. Een progressief minderheidskabi net zal geen lang leven bescho ren zijn als het niet verzekerd is van enige steun uit confessio nele kring, terwijl voor een con fessioneel minderheidskabinet in omgekeerde zin hetzelfde geldt. De meest wenselijke oplossing een progressief-confessioneel meerderheidskabinet, is tot nu toe door de progressieven afge wezen, omdat ze de kiezers voor de verkiezingen beloofd hebben niet na de verkiezingen samen te werken met partijen waar mee geen afspraken zijn ge- maak'.. Dit is door hel PvdA- cóngres van oktober 1972 beslo ten. Het partijbestuur van de kvp Burgemeester Vis reageert op publicatie van het NKV LEIDEN —De uitgangspunten en conclusies in de publika- tie van de industriebond- NKV over de industrialisatie en werkgelegenheid in Lei den zijn in een aantal op zichten zeer aanvechtbaar. Dit heeft burgemeester dr. D. J. Vis van Leiden via het bureau voorlichting laten we ten na op de hoogte te zijn gesteld van de publikatie van de industriebond, die hij elf nog niet onder ogen had gehad. Volgens burgemeester Vis be rust het artikel waarin de Leidse overheid verweten wordt niets te doen aan de werkeloosheid op onjuiste en onvolledige informatie. Om dat men het artikel zelf nog niet had gelezen is het ge- ment niet in staat er uitvoe rig op te reageren. Bureau voorlichting van de gemeen te Leiden gaf te kennen dat men het artikel op korte ter mijn zou proberen te bem achtigen, waarna het college van B en W met een uitge breider commentaar zal ko- In Mexico heeft zich dinsdag een aardbeving voorgedaan, die aan minstens 17 mensen het leven kostte. Onder meer dit gebouw in de stad Tecoman in Midden.Mexico moest het ontgelden. Reddingsploegen zoeken naar de drie mensen die waarschijnlijk onder de puinhopen bedolven liggen. heeft gisteravond een verklaring uitgegeven, waarin wordt ge steld, dat het een onjuiste be slissing van het PvdA-congres is geweest. Een regeerakkoord te sluiten dat slechts tot een min derheid kan leiden en tegelijker tijd de mogelijkheid afsluit na de verkiezingen met anderen te onderhandelen. Daardoor werd elke mogelijkheid afgesloten tot het vormen van een regering met de linkse drie, aldus het partijbestuur van de KVP en is in strijd met de alge meen aanvaarde opvattingen over deT*r>?retie. - j Informateur Ruppert zou de naam van mr. Burger als formateur niet genoemd hebben als hij niet de zekerheid had deze laat ste een formatieopdracht zou aanvaarden. Daaruit mag te vens geconcludeerd worden, dat mr. Burger zichzelf niet kans loos acht. Hij zal dan zeker de PvdA moeten bewegen haar congres opnieuw bijeen te pen om de vorige week nogeens bevestigde besluiten van okto ber terug te draaien. IJslandse stad wordt herbouwd REYKJAVIK - Premier Johan- nesson van IJsland heeft ver klaard dat de stad Vestman- naeyjar herbouwd zal worden als de vulkaan Helgafjell niet meer werkt. De vulkaan spuwt nu al acht da gen lava en as over de stad. Een groep deskundigen die in opdracht van de regering een onderzoek ter plaatse heeft in gesteld, meldde dat er 100 hui zen verwoest en eveneens 100 beschadigd zijn. j Geologen hebben laten weten dat het maanden en mogelijk zelfs jaren kan duren voordat er een eind komt aan de uitbarstingen van de vulkaan. De bevolking zal misschien pas over jaren naar het eiland Heimay, waarop de stad Vestmannaeyjar ligt, Overleg weer opgeschort DEN HAAG De onderhandelin gen over de cao voor de groot metaal zijn gisteren opnieuw op geschort, nu voor een week. Deze keer hadden de werkge versvertegenwoordigers behoef te aun nader beraad. De moeilijkheden draaien nog steeds om het probleem centen procenten. De bonden wilden aanvankelijk de verhoging van de loonschalen uitdrukken in een voor ieder gelijk bedrag. Eerst wilden de werk gevers hiervan niets weten, maar vrijdag kwamen zij met I een tegenvoorstel: een deel in procenten en een deel in een ge lijk bedrag. Dit zou neerkomen op 1,25 procent plus ƒ20 per maand. De industriebonden heb ben nu het principe van de mengvorm aanvaard, maar ver langen 1 procent plus 25 per maand. Maar het vakbewe gingsfront is gespleten, want de beambtenbonden vragen 2,5 pro cent met een minimum van 33,75 gulden per maand. Bekneld tussen hefplateau en plafond Van onze correspondent Hengelo De S8-jarige H.V. uit Hengelo is gistermiddag in het bottelarijmagazijn van de Hen gelose bierbrouwerij bekneld ge raakt tussen een hefplateau en het plafond. Tussen plateau en plafond was nog maar een ruimte van 15 centimeter, toen V. er In waarschijnlijk gehurkte houding tussen geklemd zat. De man is met ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand wordt omschreven als zeer ern stig. De politie stelt in samen werking met de arbeidsinspectie een onderzoek in. Het ongeluk gebeurde met een palletiseer- machine, een machine die krat- ten of dozen via een transport band aanvoert en daarna sta pelt. DEN HAAG (ANP) - Terwijl in Oost-Berlijn een Nederlandse ambassade-secretaris nog op zoek is naar een pand dat ge schikt is om een ambassade te vestigen, is sinds enkele dagen in Den Haag, in de Van der Spiegelstraat, een Oostduitse ambassade geopend. Tijdelijk zaakgelastigde van de Duitse Democratische Republiek is de handelsraad Ernst Grooskopf. Nederland en Oost-Duitsland kwamen op 29 december over een diplomatieke betrekkingen aan te gaan. Het adres van de Oostduitse ambassade ook voor i visa is Van der Spiegelstraat 5. i De gezamenlijke bonden hebben j telefoon 659350 i voorts vastgehouden aan hun j 1 voorstel om de aanpassing van I Sinds kort is in Den Haag, in ho tel Des Indes, ook een ambassa de van Saoedi-Arabië gevestigd, die wordt geleid door ambassa deur Roash-al-Nowilaty. Tot nu toe was de Saoedi-Arabische ambassadeur in Brussel tevens in Nederland geaccrediteerd. BEST (ANP) Een Tilburgse koppelbaas is gisteravond door een van zijn werknemers be roofd van een bedrag van 35.000. De twee mannen kwamen uit Duitsland, waar de koppelbaas mensen te werk heeft gesteld. Hij had het bedrag bij zich om anderen uit te beta len. Bij een café bedreigde De B. uit Best hem met een vuurwapen en eiste het geld. Hij verdween met de buit in de bossen. Rechtstreeks geleverd door: VAN DER KLUGT Haarlemmerstr. 202 Leiden VAN DER KLUGT Raadhuisstr. 247 Alphen HET SLAAPKAMERCENTRUM t Grachtweg 59-61-63 Lisse (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er is meer kritiek gekomen op het optreden van de Haagse politie in de gijzel- zaak. Had de Haagse advocaat, mr. Schipper, zoals gisteren ge meld, de aanwezigheid van Haagse agenten in de wonmg van een van de overvallers reeds in strijd met de geest van de gemaakte afspraken ge noemd, vandra™ hebben ook de Arnhemse p "*er dr. L. Lel- poup, die L gijzeling in Deil politie - ?!c voortdu rend heeft g erd over de te volgen tactiel:, en de Rotter damse criminoloog prof. Huls man het optreden van de Haag se politie onbegrijpelijk, onver standig en in strijd met de ge maakte afspraken genoemd. de justitie bedrogen voelden. Er werden messen getrokken. Voor de politie toen een reden om de aanval op de woning In Deil zou zijn afgesproken, dat de Haagse politie van tevoren de woning van Daan Denie aan de Lange Beestenmarkt op wa pens zou onderzoeken. De twee daders zouden daar even op verhaal kunnen komen en den zich dan om twaalf de bewoners met traan gas naar buiten te dwingen. Mr. Schippers heeft er spijt van, tij dens het bestand niet in de wo- j ning te zijn gebleven. Dan zou j alles heel anders zijn gelopen. De Arnhemse psychiater vindt I gebeurd is fataal voor j i voorkomen- In de Londense dierentuin werd de lonen aan de stijging van de I onlangs een witte neushoorn ge- kosten van levensonderhoud ook boren. In een pril zonnetje liet te gebruiken voor inkomensni-hij zijn neus gisteren even aan vellering. Per procent prijsstij- i het publiek zien. liet is de eer- ging willen zij de lonen met niet I ste keer dat een witte rinoceros meer dan 20.83 gulden per in gevangenschap ter wereld maand laten stijgen. komt. i nachts aan de politie overge- oraernanu en. Toen zij echter thuis kwa- gevallen. ■en, troffen zij Haagse recher- De Haagse politie zegt, dat haar cheurs aan. Dat zette kwaad n>et bekend was dat c :n po- Na een lange periode van droogte is het gaan regenen in Australië bloed bij de toch reeds over- ''Tie in het huis van D^me aan- i en vooral de stad Sydney kreeg te kampen met wateroverlast. wezig mocht zijn. j straten veranderden I gedwongen werden. spannen die zich door i rivieren waardoor auto's haast tot varen LEIDEN Het Produktschap voor Vcccn Vlees zal de minis ter van Economische Zaken ad viseren, de veemarkt van Rot terdam —die wordt opgeheven te doen verplaatsen naar Lei- mening, dat Lelden gezien zijn ligging in de Randstad en het weidegebied van West-Neder land, bij utstek geschikt is om de marktfunctie van Rotterdam over te nemen. Ook de facilitei- den. Het Produktschap is van ten, die Lelden beidt acht het produktschap attractief, temeer daar het voornemen bestaat, een nieuwe marktloods naast de Groenoordhal te bouwen. Het Produktschap stelt maar één voorwaarde Leiden wil de vee markt van vrijdag naar maan dag en dinsdag verplaatsen mara dan moeten Utrecht en Den Bosch bij een her-indeling van de landelijke veemarkt agenda geen claim op een van deze dagen leggen. Het advies van het Produktschap is overeenkomstig de wens van de (Nederlandse Bond van Vee- en Varkenshandelaren. Op grond van een enquette onder de handelaren, onlangs gehou den, wordt het mogelijk geacht, het aandeel van de veemarkt in de exploitatie van de miljoenen verslindende Groenoordhal, een positieve utikomst te geven, on geacht de investering die gedaa moet worden in een marktloods naast de hal ten behoeve van de buitenmarkt. Die loods zou een plaats moeten krijgen op ho ter rein dat htans in gebruik is bij de korfbalvereniging „Noorder kwartier". Die plaatsbepaling, sportvereniging en Groenoord- haldirectie. zbij vergroting van de Leidse vee markt zal men op en rond het Groenoordhalterrein niet kunnen voorzien in de benodlgdo par keerruimte. Bovendien moet het restaurant een sterke uitbrei ding ondergaan. Op 6 februari a.s. gaat de raads commissie voor de bedrijven voor een oriënterend bezoek naar de veemarkt van Rotter-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1