Jonge overvallers tarten politie en onderhandelaar Groep katholieken verstoort rede van - theoloog H. Kueng Celdóc Somont Belgische arts weer de cel in Vijf overvallen op één dag Stafchef (24) benoemd bij Provisionals Gijzelaars in zenuwcrisis op boerderij Kunst en Kunstenaars Russische A-onderzeeër bij Ierland N DINSDAG 30 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 A Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ongeveer dertig leden van het Michaellegioen een groepering van conservatie ve katholieken hebben gister middag onder leiding van de heer Louis Knuvelder de bijeen komst verstoord die door de Ka tholieke Theologische Hoge- nemers van de bijeenkomst en enkele pastores van de Domini- cuskerk nodig gehad de leden van de werkgroep uit de kerk te verwijderen. Eerst daarna kon prof. Kueng zijn anderhalf uur durende lezing over datgene „wat in de kerk moet blijven" ongestoord houden. school van Amsterdam in de Aan het begin van zijn voordracht In New York is Auguste Joseph Ricord gisteren tot 20 jaar ge vangenisstraf veroordeeld als „de grootste narcotica handelaar die in de Verenigde Staten ooit voor de rechter verscheen", al dus de aanklager. Als hoofd van een bende was hij verantwoorde lijk voor een jaarlijkse smokkel van een ton verdovende midde len naar de Verenigde Staten. LONDEN De nieuwe stafchef van de voorlopige IRA is Jerry Adams (24), afkomstig uit de militante katholieke wijk Ander- sonstown van Belfast. Deze jon geman is bijzonder snel naar de top geklommen in het republi keinse verzet. Ofschoon z'n be noeming tot stafchef geheim ge houden werd door de IRA, kwam ze gisteren toch aan het licht. De benoeming van Adams tot stafchef, als opvolger van de engelse Ier Sean McStiofain, be tekent niet dat alle beslissingen over leven en dood in Noord- Ierland nu afhangen van een 24-jarige beginneling. De voorlopige IRA, die kennelijk genoeg heeft van dictators, ver trouwt ditmaal het opperbevel toe aan drie personen, die iedere verantwoordelijkheid zullen de- len. Jerry Adams draagt de ti tel, maar alle beslissingen zul len tegelijk afhangen van David O'Connell, het politieke brein van de voorlopige IRA, en Joe Cahill, een ouder, maar zeer be-, kend lid van de IRA,. Arrestaties -j in Indonesië DJAKARTA RTR —Het Dja- kartaanse blad Berita Buana meldt vandaag dat honderden mensen in Midden-Java zijn op gepakt omdat zij ondergronds werkende communisten zouden hebben geholpen. Een plaatselijke militaire bevel hebber had het blad toever trouwd, dat mensen uit 24 dor pen in het regentschap Purwo- dadi in het begin van de maand gearresteerd waren. Zij hadden de ontvoering beraamd van functionarissen Veertig min voor versiering balkons AMSTERDAM (ANP) Van de 250 miljoen gulden, die de Ne derlanders jaarlijks uitgeven aan planten en tuingereedschap wordt er 40 miljoen besteed om de balkons van bovenhuizen op te vrolijken. Poor creatieve handvaardigheid ..(breien, handwerken, boetseren maar ook de aankoop van naai machines) wordt jaarlijks 600 miljoen gulden neergeteld. Ca ravans en kampeerartikelen brachten het in 1972 tot een om zet van 320 miljoen gulden en de pleziervaartuigen tot 210 mil- joen. •nbetwiste „toppers" zijn, zo heeft het Amsterdamse onder zoekbureau Ecoplan bv becij ferd, de „doe-het-ze'fmarkl" met een bedrag van 890 miljoen gulden en dê sector auto-acces soires en onderhoudsmiddelen met 770 miljoen gulden, fet bureau heeft verder uitgere kend, dat de totale omzet van de caravan-campingmarkt in 1980 ongeveer een half miljard zal bedragen. èt onderzoek heeft volgens Eco plan verder aan het licht ge bracht, dat jaarlijks aan foto- en filmartikelen voor 450 mil joen gulden wordt ingeslagen. Dominicuskerk was georgani seerd. Met het bidden van de Twaalf Artikelen en hef Rozen kransgebed maakte men het aanvankelijk onmogelijk dat de Duitse hoogleraar prof. Hans Kueng zijn voordracht kon hou den onder de titel „Wat in de kerk moet blijven". De honderden andere aanwezigen, duidelijk verrast en geschokt door dit verstorende optreden, probeerden de groep, die ver spreid in de kerk had plaatsge nomen, ervan te overtuigen dat de door hun gekozen methode om de bijeenkomst onmogelijk te maken, bepaald onhoffelijk moest worden genoemd. De leden van het Michaellegioen legden er de nadruk op dat prof. Kueng niet het recht heeft in een katholieke kerk het woord te voeren. Zij beroepen zich daarbij naar hun zeggen op uitlatingen van de paus, die hij gedaan zou hebben naar aanlei ding van het boek van prof. Kueng over de onfeilbaarheid van de paus. Een half uur hebben de initiatief- merkte prof. Kueng op dat hij er niets op tegen had dat men voor hem wilde bidden. Maar, zo zei hij, we moeten wel vóór elkaar en niet tégen elkaar bid den. Een Spaanse vissersboot zit hoog op de rotsen van de kust bij Vivero. Van de dertien opvarenden ten zich slechts vier te redden. Vier doden zijn geborgen, vijf anderen worden vermist. Geen kabinet met gijzelaars Vanavond is waarschijnlijk bekend of informateur Ruppert in de brie ven van de linkse en confessionele drie nog een straaltje van hoop heeft kunnen zien dan wel na ruim anderhalve maand politiek schaakspel toch moet eindigen met een nul. Dinsdagmorgen, na de voorlaatste zetten van alle betrokkenen, was in elk geval duidelijk waarop Ruppert's spel failliet zou kunnen gaan: de onwil van de linkse drie in alles wat verder gaat dan een minderheids-kabinet-Den Uyl met wat confessionele franje tegen over de tegenzin bij de confessionele drie om trouw te beloven aan een regering welker samenstelling ze slechts schijninvloed heeft en een program waarop geen inspraak wordt geduld. In die omstandigheden lijkt ons. als KVP c.s. nog de mogelijkheid tot formatie open wil laten, het juister om Den Uyl met zijn compleet linkse ploeg een minderheidsbeleid te laten voeren dan mee te wer ken aan een kabinet waarin enkele confessionelen de positie van gijzelaars zullen moeten innemen. Want dan behouden de christen-democratische partijen tenminste de vrijheid waartoe ze in de gegeven omstandigheden ten overstaan van een groot deel van hun achterban verplicht zijn. De verbintenis met de WD hebben Andricssen en zijn protestantse collega's om welke reden dan ook verbroken; zij hebben op die manier duidelijk kenbaar gemaakt met links te willen samenwer ken. Maar wanneer die samenwerking het stempel krijgt van een afgedwongen verloving met een bruidegom n vrjheid en de bruid in het huis-van-bewaring kan men de jongeman beter als vrijgezel zijn geluk laten beproeven. Medische keuring voor dansamateurs DEN HAAG (ANP) Er is een speciale medische keuring voor dansamateurs tot stand geko men- De federatie van bureaus voor medische sportkeuring in Nederland, met vestigingen in meer dan 200 gemeenten, heeft deze speciale keuring onder haar hoede genomen. Het Centraal Dansberaad wildé voor amateurs op dansgebied een medische keuring, zoals er een voor sportbeoefenaars be staat. In overleg met de artsen, die bij de keuring zijn betrok ken voor de dansvakopleiding, zijn aanvullende richtlijnen op gesteld. Het normale basison derzoek voor sportlieden is nu uitgebreid in verband met de zeer speciale eisen, die (bal- let)dans aan het lichaam stelt. Van een onzer verslaggevers ENSPIJK Het Betuwse dorp Enspijk, gemeente Dell, houdt de adem In. Brutale overvallers, de 25-jarige J. B. uit Den Bosch en de 24-jarige de N. uit Den Haag houden met handgranaten, machi nepistolen en revolvers sinds gistermiddag te 16.15 uur Piet Smits, zijn vrouw Ger en de gehuwde en zwangere dochter Jannie in gijze ling in ruil voor hun vrijheid. Beide overvallers zijn zeer agressief. Een legertje politiemannen met aan het hoofd overste P. J. Plattel, heeft tot in de verre omtrek van de in de schaduw van rijksweg 15 verscholen boerderij een cordon gelegd. Onderhandelingen over de eis van de overvallers, een supersnelle wagen, leverden tot vanmor gen 10 uur niets op. „Wij geven niet op", zei de 24-jarige mij gis ternacht telefonisch, „als het moet blazen wij ons en de hele boel op." Een broer van één van de overval lers kwam gisteravond naar Deil om te proberen te bemiddelen met de twee die de familie Smit gegijzeld hielden. Het roversduo ontsnapte eind vo rig jaar uit de gevangenis in Scheveningen en was sindsdien voortvluchtig. Gistermorgen pleegde het tweetal een overval op een postagentschap in Den Bosch. Met een Amerikaanse wagen, zo willen getuigen, ver dwenen zij. De politie zette een achtervolging in en bij het kruispunt Ouderijn kreeg een vliegtuigje van de dienst Luchtvaart Rijkspolitie het tweetal in het oog. Koersend naar Rijksweg 15 moest het duo de wagen achterlaten. Een in- schuur bezig, toen ik opeens twee jonge mannen aan de ach terkant van mijn huis zag. Ik riep: „wat moet dat daar?" Op dat moment smeerden ze hem. Ik ben hen nog even achterna gehold, maar ze lieten zich in een greppel vallen en weg wa ren ze. Ik wilde toen snel de po litie bellen, want het leek me geen zuivere koffie. Op dat mo ment verscheen al een motora gent. Ik moet er niet aan den ken, voor het zelfde geld had den ze bij mij thuis gezeten," aldus de heer Zandwijk. i de landmacht woner van Enspijk werd ge- Het vervolg van het treurspel dwongen zijn auto af te .geven. Met deze kanariegele auto scheurden de overvallers in de richting Enspijk naar de Pro vinciale Weg, de politie op hun hielen. Op de weg naar de boerderij lie ten ze de auto achter. Het twee tal rende rond vier uur het boe- BRUSSEL (ANP) De vrouwen arts prof. dr. Willy Peers ruim een week geleden gearres teerd werd op beschuldiging van het plegen van abortus in meer dan 300 gevallen weet nog steeds niet of hij binnenkort op vrije voeten zal komen. Het hof van beroep In Luik, dat gisteren het door de verdedigers van prof. Peers handelde, heeft zijn uitspraak In beraad gehouden. Het hof heeft tot 3 februari de gelegenheid om tot een uit spraak tc komen. Het parket van Luik had gisteren uitzonderlijke maattregelen ge nomen om eventuele ordeversto ringen bij het paleis van justitie te voorkomen. De arts. die er van beschuldigd wordt meer dan 30ü vruchtafdrijvingen te hebben gepleegd in de afgelopen acht maanden (zaterdag werd tijdens een grootscheepse begro ting var ruim 5000 mensen in Namen zijn vrijlating gebist) werd via een achterdeur het pa leis van justitie binnengebracht. De verdedigers van prof. Peers voerden aan dat hun cliënt al leen maar tot abortus gekomen is om grote menselijke ellende te voorkomen. Ze voerden ook aan dat de justitionele autoritei ten al geruime tijd op de hoogte waren van de handelingen van hun cliënt, maar die oogluikend hebben toegelaten. Ook herin nerden ze er aan dat de Naam se arts grote steun gekregen heeft van de publieke opinie in België. In de gevangenis van Luik, waar de Naamse arts in arrest wordt gehouden, zijn meer dan 3000 telegrammen binnengekomen waarin zijn vrij lating wordt bepleit. Werken van Jeanne Bieruma Oos- ting en plastieken van Eric Claus zijn het onderwerp van een tentoonstelling in Het Kunstcentrum te Den Haag van 3 tot 25 februari. De violist Suna Kan uit Turkije geeft op zondag 11 februari een recital in Diligentia te Den Haag. De begeleiding is in han den van Thom Bollen. De landbouwbeurs van de Grüne Woche in Berlijn trekt duizenden bewoners van de stad aan. die hopen op een dagje onbekommerd smikkelen en smullen. Nederland heeft er een uitgebreide stand, natuurlijk compleet met kaasmeisjes om aan te tonen dat ook hier het leven goed is. De stad Groningen zorgde voor een herdruk van de vorig jaar verschenen herdenkingszegel van de stad. Gemeentepersoneel mag meedoen aan demonstratie Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het college van B. en W. van Den Haag heeft het ge meentepersoneel toestemming gegeven voor het opnemen van bui tengewoon verlof met behoud van salaris voor het deelnemen aan de protestactie op 6 februari tegen het verhogen van de pensioenbij drage van ambtenaren. Dit zal echter zo moeten gebeuren dat de dienstverlening aan de burgerij er niet door vermindert. In de praktijk zal dat betekenen, dat 2 tot 3 procent van het personeel vrij kan nemen. Minister Van Veen heeft het de onderwijzers onmogelijk gemaakt aan de demonstratie deel te nemen. Hij heeft de onderwijsinspectie op dracht gegeven voor 6 februari geen afwijking van het lesrooster toe te staan. De Algemene Bond van Onderwijzend Personeel heeft geprotesteerd tegen de ingreep van de minister. De Amsterdamse onderwijzers houden vrijdag een protestvergadering tegen het besluit van de minister en gaan door met het voorbereiden van deelname aan de demonstratie. moet zich razendsnel hebben af gespeeld. De afstand tussen de boerderij van Zandwijk en die van Piet Smits bedraagt opge- veer een kilometer. Met de poli tie op hun hielen hebben de overvallers rond vier uur de boerderij van de niets dende familie bereikt, oeder Ger en dochter ten In de huiskamer, vader Piet scharrelde in de schuur. Hij moest in eerste instantie blijven waar hij was. Later mocht hij zich bij de twee doodzenuwach tige vrouwen voegen. De politie liet direct groot materieel aan rukken. infrarood apparatuur, schijnwerpers. Pantserwagens en sluipschutters met karabij nen posteerden zich rondom de grote nieuwbouwboerderij en de in aanbouw zijnde bungalow van dochter Jannie. Alle toe gangswegen stonden toen al on der scherpe bewaking van de rijkspolitie, onder leiding van overste Plattel en de Arnhemse procureur-generaal mr. Hustinx. Om half vijf kwamen de beide an dere kinderen van het gezin Smits thuis. Ze konden hun wo ning niet meer bereiken. Ook Cor van de Wetering, de man van Jannie niet. De overvallers legden binnen de kortste keren hun eisen aan de politie voor. Zij wensten een su persnelle auto en een vrije af tocht. De onderhandelingen, ge voerd door overste Plattel, de burgemeester van Deil, waaron der Enspijk ressorteert, de pro cureur generaal mr. J. P. Hus tinx en zelfs de commissaris der koningin in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloemers leverden niets op. Verschillende malen rinkelde in het gemeente huis van Deil de telefoon. De daders bleven bij hun eisen en kregen morele steun van de he vig snikkende mevrouw Smits. De politie noemde toen de toe stand uiterst kritiek. Tegen het middernachtelijk uur hadden de onderhandelingen nog geen steek geholpen. De po litie had inmiddels de pantser wagens terug getrokken. Daar voor in de plaats wierp een felle schijnwerper haar lichtbundels op de boerderij. Rondom de bungalow en de boerderij ble ven de sluipschutters in stelling. Op alle paadjes en zelfs op de landerijen stonden politieagen ten. Rond 12 uur vannacht meldden zich de beide moeders van de overvallers. Zij werden met een politiewagen tot bij de boerderij gebracht. Ook hun smeekbedes tot hun zoons richtten niets uit. Als laatste onderhandelingspoging kreeg de politie de hulp en be middeling van de advocaat van DEN HAAG ANP De overval ln Den Bosch op een hulppostkan toor, die uitmondde in een dramatische gijzeling in Dell Is een van de vijf overvallen van gisteren ln Nederland. Voordat de overval in Den Bosch gemeld werd, was reeds een mel ding binnengekomen van een overval op het bijkantoor van de Boe renleenbank in Budel waar twee gewapende mannen 16000 gulden buit maakten. Kort daarop werd het bijkantoor van de Algemene Bank Nederland in Bodegraven overvallen door drie Duits sprekende jongemannen. Deze overvallers gingen ervan door met een buit van ongeveer 15000 gulden. De vijfde overval vond in Velsen plaats waar twee mannen een hulp postkantoor binnenvielen en een nog onbekend bedrag meenamen. een van de overvallers, mr. N. A. M. Schipper uit Den Haag. Deze ging rond een uur van nacht met de handen in zijn nek naar binnen. Rond 2 uur kwam hij onverrichterzake te rug. De aanvallers bleven bij hun eis: een supersnelle wagen. Hun voorkeur ging uit naar een BMW. Van officiële zijde werd ln de vroege ochtenduren niet meege deeld in welk stadium de onder handelingen waren. Rond 3 uur was nog alles bij het oude: drommen politieagenten en nog overal verlichte boerderijen in een troosteloos landschap. Al leen de honderden belangstellen den, zelfs uit Amsterdam en Gouda waren nieuwsgierigen naar Enspijk gekomen, waren verdwenen. De gegijzelden waren volgens via de telefoonlijnen een zenuwin storting nabij. Dat was ook van ochtend het geval met de lijk bleke Cor van de Wetering en dochter Ida Smits. Tegen vieren meldde zich een particulier bij de politie. Hij wenste zijn snelle BMW 31. be schikbaar te stellen om de over vallers een snelle aftocht te kunnen laten maken. De politie weigerde dit aanbod. Eeven later poogde mr. Schipper, de advacaat van de overvaller, opnieuw onderhandelingen aan te knopen maar die mislukten. Hij bleef dit urenlang volhouden. In eindeloze gesprekken probeerde mr. Schipper de jonge mannen te bewegen, de gijzelaars te la ten gaan en dan zelf te verdwij nen. Meermalen riep hij ver twijfeld door de telefoon: „maar wat willen jullie dan ln hemels naam"... Hij bleef praten; de tijd ging door: 6 uur, 7 uur, 8 uur, 9 uur, 10 uur... fADVERTENTIE Een zaak van vertrouwen GORDIJNSTOFFEN voor MINI-PRIJZEN LONDEN (Reuter) Britse ma rine- en luchtmachtonderdelen schaduwen een Sovjetnisslsche atoomonderzeeër die zich voor de noorkust van Ierland op houdt. De Russische onderzeeër werd ontdekt toen hij onderwater voer op zestig mijlen ten noord westen van Ierlands Donegal- kust. Eeuwenoud hakenkruis in Israël JERUZALEM (Reuter) Israëli sche oudheidkundigen hebben In een oude synagoge bi het dorp Eln Gedi aan de Dode Zee een 1700 jaar oud mozaïek met af beelding van het hakenkruis (oud zonnesymbool) gevonden, zo Is In Jeruzalem bekendge maakt. Hakenkruisen zijn als versierin gen In synagoges eerder gevon den, maar ze waren nooit zo sprekend als die welke men nu heeft blootgelegd. De vondst werd gedaan door dr. Dan Ba- rag van de Hebreeuwse univer siteit van Jeruzalem. Poging conflict anthropologic op te lossen UTRECHT (ANP) - Hel beulmir van de studierichting culturele anthropologic van de rijksuni versiteit In Utrecht heeft staf en studenten uitgenodigd om vol gende week maandag op een plenaire vergadering te komen tot een oplossing van hun con flict. Een deel van de studenten houdt reeds ruim vijf weken het instituut voor culturele anthropo logic bezet, omdat zij meer In spraak willen ia de bestuurs- Het bestuur heeft de betrokkenen een vragenlijst toegestuurd, waarop zij kunnen Invullen hoe ze over diverse punten denken. Brandweerlieden staan voor een hopeloze taak bij een hoogoplaaiende brand in de Amerikaanse stad Pteasantvllle (New Jersey). In een bejaardenverzorgingstehuis vonden tien bewoners de dood, terwijl slechts een zestal wist te ontsnappen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9