Groot deel riool in Ridderveld I zwaar beschadigd Storm over bouw Hazerswoudse sporthal geluwd Orgel onmisbaar in nieuwe Bonifacius Woningbouwverenigingen in Leidschenhage eisen inspraak bij verdeling Uitbreiding van „De Rijnstreek noodzakelijk door Heineken Bliksemactie rondom Alphen rijn- veen- en vlietstreei Riooleamera registreert verwoesting Planning op lange termijn/ PAGINA 4 DINSDAG 30 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT Vuilniszakken in plaats van ALPHEN AAN DEN RIJN - Het 6 kilometer lange gescheiden rioolsysteem in Ridderveld I is voor SO procent beschadigd. Van de overige gedeelten verkeert nog eens de helft in matige staat en slechts tien procent van de rioleringen is goed. Dat Is het opzienbarende resultaat van een onderzoek van de N.V. V. d. Valk uit Zwammerdam, uitgevoerd in opdracht van de gemeente Alphen aan den Rijn naar aanleiding van eerder ge constateerde breuken in de Dia mantstraat (1970), nabij de hoog bouw van Eurowoningen en het Ericapark. (medio 71). De inspectie werd uitgevoerd met een speciaal daarvoor gecon strueerde rijdende rioolcamera. De in totaal 39 filmbanden van dit ingenieuze apparaat spraken boekdelen. Inmiddels heeft het Leidschendamse ingenieursbu reau Fugro de oorzaken van deze onverwacht grote schade onderzocht. De boosdoeners zijn volgens het Fugro de ongunstige bodemge steldheid en de overbelasting van de paalfunderingen. Vooral bij dit laatste punt blijken bij de voorbereidingen destijds ver keerde berekeningen te zijn ge maakt. Wel was rekening gehou den met de normale overbelas ting, maar over het hoofd was gezien dat tijdens het uitvoeren van de bouwprojecten zwaar transport over de rioleringen zou denderen. Bovendien had men bij de aanleg van het rioolsysteem de zgn. .negatieve kloof" (neerwaartse kracht van de grondmassa's op de fundering), onderschat. Gemeentewerken van Alphen aan den Rijn heeft nu een plan ont worpen om, zonder de bewoners grote overlast te bezorgen, de schade te herstellen dan wel nieuwe rioleringen te plaatsen. Het gedeelte Herenweg-Kenne- bakken in Hazerswoude BOSKOOP Het waterleidingbe drijf „De Rijnstreek" te Bos koop staat voor een grote uit breiding in verband met de ves tiging van Heineken te Zoeter- woude en het Elisabeth Zieken huis te Leiderdorp. Tijdens de vergadering van het Algemeen Bestuur werden vrij forse be dragen uitgetrokken. Voor de aankoop van de grond staat 553.000 gulden genoteerd, de aankoop van een mini-com puter zal 40.000 gulden kosten en het herstel van het voorfil ter-gebouw vraagt een investe ring van 50.000 gulden. Heineken zal in de toekomst maximaal 3,9 miljoen kubieke meter water per jaar afnemen. Het heeft zich contractueel ver plicht vrijwel alle extra investe ringen, nodig voor de vestiging van het bedrijf in Zoeterwoude, te behalen. Dit maakt de bedrijfsvoering ta melijk ingewikkeld. Voorzitter van het Algemeen Bestuur, de heer P. M. F. Smolders, burge meester van Alkemade, stelde daarom voor een informatiemid dag te houden voor het bestuur en een excursie naar het bedrijf en de werkterreinen. Avanti naar sporthal Hazerswoude? HAZERSWOUDE Tafeltennis vereniging Avanti uit Hazers woude gaat met de sportstich ting onderhandelen of ze nu al of niet in de te bouwen sporthal wil ondergebracht worden. Dit maakte ze gisteravond bekend tijdens de algemene openbare spoedvergadering van de sport raad, nadat de onrust over de bouw van de sporthal weggeno men was. Wat betreft het onder handelen van Avanti, zei wet houder Van der Werf: ,,Wij zien dat minder triest in dan Avan ti". Voordeel is wel, dat ook bedrijven in Alphen aan den Rijn in de toekomst kunnen gaan profite ren van de extra voorzieningen die voor Heineken gemaakt worden. „De Rijnstreek" hoeft dus geen risico te vrezen ten aanzien van de grote investe ringen die nu gedaan moeten worden. Jubilarissen bij brandweer Leidschendam LEIDSCHENDAM —De feestelij ke jaarlijkse bijeenkomst van het vrijwillige brandweercorps, waarbij altijd burgemeester E. J. M. Kolfschoten en mevrouw Kolfschoten-Bloem aanwezig zijn, heeft dit jaar een speciaal tintje gekregen door de aanwe zigheid van de brandweercom mandant van de Duitse stad Dillenburg, de heer Hatzfeld, die met drie van zijn dorpsleden aanwezig was om de vriend schapsbanden met Leidschen dam weer wat nauwer aan te knopen. Tijdens het diner In restaurant „Drievliet" heeft burgemeester Kolfschoten de onder-comman dant van de brandweer, de heer R. Massaar, gehuldigd, die 25 jaar en de heer J. W. van Haa strecht, die 12y2 jaar lid van het corps zijn. De beide jubilarissen kregen een medalje met oorkon de van de Nederlandse Vereni ging van Brandweercorpsen. Voor de eerste keer kregen ook de dames van de jubilarissen een bloemetje aangeboden om dat, zoals de burgemeester zei, het voor de leden van de brand weer alleen mogelijk is zo goed hun werk en zoveel vrije uren aan het vrijwillige werk voor de gemeenschap te besteden als hun echtgenoten daar volkomen achter staan. HAZERSWOUDE De onrust over de bouw van een sporthal en de realisering van een derde veld voor Hazerswoudse Boys is geheel weggenomen. Dit deelde sportraadvoorzitter Gertjan Windhorst gisteren mee ln een schriftelijke verklaring. Deze werd voorgelezen tijdens een al gemene openbare spoedvergade ring van de sportraad. In de verklaring staat verder: ,,De sportraad rekent het zich tot taak, op positieve wijze aan de realisering van de plannen be treffende de sportaccommodatie van Hazerswoude mee te wer ken". Die Dlannen ziin noeal ambitieus. Op korte termijn hoopt de sport stichting de hal te kunnen bou wen op een strook grond ten oosten van de Sportlaan. Voor het voetbalveld voor Hazers woudse boys zal men nog één kavel grond nodig hebben. Op papier staan verder gepland een „hoofdveld" plus tribune en kleedlokalen, een half verhard oefenveld en twee bij-velden en oefenhoek, mogelijkheden voor beoefening van ondermeer atle tiek, ijs- en korfbalsport. De planning voor deze „super" sportaccommodatie loopt tot na het jaar 2000. Voor de sporthal is ongeveer 2000 m2 grond nodig. Er kan nu be schikt worden over een stuk van 64 bij 59 meter dat reeds in eigendom van de gemeente is. Financieel zou de gemeente een garantiesubsidie moeten verle nen aan de Sportstichting voor de bouw. Voor het derde voet balveld zijn nog geen financie ringsmiddelen aanwezig. Voor zitter van de sportstichting, wet houder Van der Werf. zag de verwezenlijking van dat veld, dan ook niet voor 1976. De wethouder wees er wel op, dat de hulp van de verenigingen c ontbeerlijk is. Hij betreurde dan ook de begrijpelijke „storing" die ontstaan was tussen de sportstichting en de sportraad. Met de vernieuwing van het riool bij het winkelcentrum aan de HerenwegKennedylaan is een begin gemaakt. dylaan is reed» gedeeltelijk ver nieuwd terwijl men bij het win kelcentrum inmiddels ook al met het herstel bezig is. Voor 1973 staan voorts nog op het programma de reparatie van programma. Met herstel zal worden gewacht totdat de He renweg aan het verkeer kan worden onttrokken. van een gedeelte van het stam- riool langs de zuidzijde van de riool van het ABP-complex tot Burg. Bruins Slotsingel en de de Pres. Kennedylaan. Hetzelf- kruising met de Bachsingel. de gaat gebeuren langs de Pres. In de periode februari '74—juli '75 Kennedylaan ten noorden van komt de riolering in het Euro- Het omvangrijke werk zal naar de burg. Bruins Slotsingel. woningencomplex aan de beurt. voorzichtige raming tussen de het stamriool tussen Herenweg Eind '73 wordt een begin gemaakt De rioollengte onder Herenweg 3,7 en 4 miljoen gulden gaan en Bachsingel, de vervanging met de reparatie van het stam- staat voorlopig voor '74 op het kosten. Alphen a/d Rijn De inwendige aanpassing van de Sint Bonifa- ciuskerk te Alphen a/d Rijn aan een meer eigentijds gebruik, zal haar bekroning vinden in het opknappen van het orgel. Dit „laatste loodje" van het totale karwei waarvoor de plannen al in 1968 gemaakt werden weegt het zwaarst omdat 7.000 van de benodigde vierendertig mille nog ongedekt zijn. Onder het motto „Orgel Onmisbaar" (0.0.) wordt dezer dagen in en buiten de parochie een bliksem- aktie gehouden met het doel, de gelden voor de orgelrestau ratie bijeen te brengen. De voornaamste punten van de interieurwijziging van de neogo tische Bonifaciuskerk zal niets afdoen aan de historische stijl van het gebouw. Het zwaarte punt ligt op het verplaatsen van preekstoel en hoofdaltaar en van wijziging van de omgeving van het priesterkoor en van het bankenplan. Uitgangspunt daar bij was een streven naar een aanpassing bij de moderne li turgie, waarbij de kerkgangers ook meer betrokken moeten zijn. Door de nieuwe vormge ving krijgt het kerkgebouw ook een multifunctioneel karakter. Ter hoogte van het huidige priesterkoor ontstaat een po dium dat ook als concertpodium zou kunnen dienen voor muzika le en vocale begeleiding van de eucharistieviering op hoogtijda gen en ook voor buiten-kerkelij ke concerten. Het eerste mu ziekstuk dat na de verbouwing op het podium ten gehore ge bracht wordt is, bij gelegenheid van de her-openingsceremonie, de meerstemmige Mis C 7 van Anton Bruckner. Voor die uitvoering wordt een van de grote organisten uit den lan de aangezocht. Maar dan moet eerst het orgel helemaal in orde zijn. Windladen van het instru ment moeten geheel gesloopt en vernieuwd en bovendien moet het buizensysteem gerestau reerd worden. Het instrument is aangetast door de invloeden van een lekkage die ongeveer zes jaar geleden is ontstaan. De voorlaatste restauratie van het orgel werd in 1940 uitgevoerd door de gebroeders Pols te Alk maar. De thans noodzakelijke verbeteringen zijn toevertrouwd aan de orgelbouwfirma Van der Linden te Leiderdorp, die het karwei tegen de datum van in- gebruik nemen van de ver nieuwde kerk hoopt te hebben voltooid. De werkzaamheden aan het orgel zullen ca. 34 000 kosten. Van dit bedrag is nog 7.000 ongedekt. Het bisdom kon dit bedrag niet garanderen. Daarom houdt een groep, ge vormd door leden van het zang koor, organisten, lectoren en an deren een bliksemaktie die als motto meekreeg: „Orgel Onmis baar". De aktie wordt gevoerd met enveloppen maar men kan zijn bijdrage ook op de Raiffei- senbank storten. Hazerswoude De vuilnisbakk* zijn in Hazerswoude uit dt boze. Sinds 1 januari wordt burgerij aangeraden plastic za; ken te gebruiken, die bij plaatselijke middenstand ve krijgbaar zijn. De afmcti^ moet 80 bij 60 zijn, de dikte 0.) centimeter. De zakken mogen niet te vol en i zwaar bepakt worden, want di scheuren ze en dat geeft een m gatief effect. Men kan ook hj huisvuil in dozen gebunde aanbieden. Die moeten, aldus h< gemeentebestuur van stevj karton en goed dichtgebond^ zijn. Het huis- en grofvuil wordt in Bi zerswoude tweemaal per wee opgehaald. Hazerswoude heeft smaak te pakken van Carnaval HAZERSWOUDE De ingeze- tenen van Hazerswoude heb ben de naam graag de kal uit de boom te willen kijken. Welnu, wat het vieren van carnaval aangaat gaat deze vlieger niet op. Immers, 250 Hazerswoudenaren v zaterdagavond in het Groe- nendijks parochiehuis de boerenkielavond, die onlangs opgerichte carna valsvereniging de Blauwkou sen op touw had gezet. De prins en de raad van elf, benevens de boerenkapel de Voorhoutse carnavalsver eniging De Bokken waren te gast in het Hazerswoudse en brachten, natuurlijk, voor Blauwkous nummer prins Benno I, en de zijnen de nodige ludieke onderschei dingen mee. The Baker Street Band uit Leiden zette de stemming er op deze bij eenkomst ook goed in. „Hit" van de avond was overigens de door Kees Morsch ge schreven en getoonzette navalskraker, die genoemde band met zanggroep Kame leon op de band had gezet. Ook The Freekickers hadden een Hazerswoudse carna valsschlager samengesteld, die tot honderden keren toe de stemming erin hield. Op zaterdag 24 februari organi seren de Blauwkousen een carnavalsavond, ook weer in het Groenendijks parcohie- huis. De „nieuwe" Bonifatiuskerk LEIDSCHENDAM De woning bouwverenigingen hebben er volgens huisvestingswethouder Kranenburg, „na harde maar eerlijke onderhandelingen" in toegestemd tot uiterlijk 1 okto ber van dit jaar genoegen te ne men met één vertegenwoordiger in de woonruimteverdelingscom missie. ie drie woningbouwverenigingen achten één vertegenwoordiger in de commissie, die uit zes le den bestaat, niet in overeen stemming met het aantal leden dat zij vertegenwoordigen. De meeste Leidschendamse wonin gen zijn door de bouwverenigin gen gebouwd en worden door hen verhuurd en onderhouden en dan lijkt de toewijzing van woningen naar hun smaak te veel op bevoogding. Vooral als straks de liberalisatie ook in Leidschendam op gang komt willen de bouwverenigingen meer inspraak hebben, „dan wordt een goede woonverdeling noodzaak." uitbreiding van het aantal sport verenigingen ontstaan er ook meer aktiviteiten en vooral de sportuitwisseling, waarvoor de stichting zich wil gaan inzetten verlangt dat het startkapitaaltje onaangetast blijft". De raad ging z.h.s. met bet voorstel ak koord. Zwemmen, concert en bal door Dit is de sleutel vpn de Amerikaanse stad Scranton Pennsylvaniadie gistermorgen is overhandigd aan de burgemeester van Zoetermeer. de heer J. W. Wegstapel. De sleutel werd overhandigd door mevr. R. Akkerman, namens het Amerikaanse gemeentebestuur. Er is tevens het ereburgerschap van Scran ton aan verbonden. Mevrouw Akkerman, Amerikaanse van geboorte en inwoonster van Zoetermeer heeft enkele weken geleden een bezoek gebracht aan Scranton, de geboorteplaats van John McCormick een sergeant-majoor van de Amerikaanse luchtmacht, die op 22 februari 1945 met zijn toestel in de buurt van Zoetermeer neerkwam. De bronzen sleutel is het symbool van de waardering van de Ame rikaanse stad Scranton voor de eer die jaarlijks nog aan John McCormick wordt bewezen. De gemeenteraad benoemde gis teravond behalve de dames C. den Hoed-Kok en H. J. van Lui- pen-Mijnheer en de heren L. P. J. M. Learbuch, G. M. van de Ruit en C. P. Hoogeveen de heer J. A. A. Grundeken als vertegenwoordiger van de Alge mene, de Christelijke en de R.K. Woningouwvereniging. Bij het voorstel de Stichting Sportgemeenschap Leidschen dam jaarlijks maximaal 750 gul den subsidie te verlenen meen de het PAK-raadslid J. J. Roo- vers, mede namens D'66, dat 't voorstel beter past in de sub sidieregeling die in de maak is. Haast was er naar zijn oordeel niet met de zaak omdat de stichting, volgens de begroting 1973, nog een kapitaaltje van 4000 gulden heeft. Wethouder Bunnik antwoordde, dat het subsidie los moet wor den gezien van de jeugdsport. Het batig saldo is ontstaan bij de fusie van de christelijke en de RK sportgemeenschap en voornamelijk gevormd door het batig saldo van de aktie die de winkeliers van „Dnmcentrum" destijds hebben gehouden. De sportgemeenschap heeft vooral tot taak steun en medewerking te verlenen bij de opichting van nieuwe sportverenigingen, „door Oran j evereniging WASSENAAR De Wassenaarse Oranjevereniging Koningin Wil- helmina ontplooit ter gelegen heid van de verjaardag Prinses Beatrix op 31 januari diverse activiteiten. De muziek vereniging Excelsior geefl woensdag in de Messiaskerk aan de Verlengde Zijllaai acht uur een Prinsesseconcert. In samenwerking met de Oranje vereniging houdt de Wassenaar- se Schoolsportcommissie in het sportfondsenbad de jaarlijkse zwemwedstrijden op vrijdag februari voor het basisonder wijs. De technische uitvoering van het evenement is in handen van De Zilvermeeuwen, wedstrijden beginnen om zeven uur 's avonds. Op vrijdagavond 9 februari zijn de wedstrijden voor leerlingen van het voortge zet onderwijs, de technische lei ding is in handen van de sport vereniging WIK. Zaterdag 3 februari houdt de Oranjevereniging een Prinsesse- bal in het Jeroenhuis in samen werking met de carnavalsver eniging De Deylknotsen. Middel punt van het feest in Prinses Bea II. Het bal begint om half negen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4