£eidóc(Boma/rit DRIE GIJZELAARS IN MACHT VAN OVERVALLERS blijmaker Na beroving PTT-kantoor in Den Bosch Ruppert moet nu knoop doorhakken Overleg metaal voorlopig vast Bestandschendingen in Vietnam duren voort Moeder van overvaller bemiddelt Kortgeding om dia's met buikdanseres' verdien'n echte BON 64e JAARGANG No. 11916 DINSDAG 30 JANUARI 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I: 19.30 uur Tweekamp, quiz; 20.21 uur Mensen, men sen, mensen, ontmoetingspro gramma; 21.40 uur Het einde van een sprookje, sterft de wolf uit? Ned. II: 19.05 uur Hier is Lucy; 20.21 uur Waaldrecht, deel 3; 21.10 uur Lenny Kuhr; 21.50 uur Achter het nieuws met o.a Hit- Ier veertig jaar terug aan de macht en de gijzelaars van En- spijk. Vanavond en vannacht veel be wolking met tijdelijk regen en minimumtemperaturen, onge veer 4 graden, Morgen wisse- ltnd bewolkt met enkele buien en maxima rond 6 graden. Ma tige tot krachtige, morgen aan de kust af en toe harde, zuid westelijke wind. Morgen zon 08.22 tot 7.26, maan 06.46 tot 42 Scheveningen hoogwater 0.7 en 337, laag- water 09.04 en 2.27 Dit is de boerderij van de familie Smit in Deil die door twee overval lers gegeizeld werd. Vannacht werd het huis in de schijnwerpers gezet. Parkeergeld statenleden onnodig )EN HAAG (ANP) - Het Zuid- Ihollandse statenlid J. G. Huy- gens (D'66) meent dat de pro- i vincie Zuid-Holland jaarlijks 6.000 onnodig uitgeeft aan par keergeld voor statenleden die de I vergaderingen op het Binnenhof- l I complex bijwonen. be Provinciale Staten van Zuid- Holland vergaderen krachtens 3 een oud recht op het .Binnenhof in de zaal van de Staten van I 1 Holland, waar ook de Eerste l 4 Kamer bijeenkomt. De statenle- 1' 8 den krijgen een door de provin- i cie te betalen parkeerbewijs om j hun auto's vlakbij het Binnenhof I J te kunnen stallen, hetgeen jaar- f lijks 6.000 kost. In vragen aan Gedeputeerde Sta ten stelt hij voor dat de staten leden voortaan hun auto's op de parkeerterreinen van het pro- vinciehuis moeten neerzetten, dat anderhalve kilometer van i het Binnenhof af ligt. Deze af- j stand kan volgens de heer Huy- gens geen onoverkomelijk be- i zwaar zijn. Prinses Beatrix morgen jarig Kroonprinses Beatrix viert morgen, 31 januari, haar 35-ste verjaardag. Foto graaf Max Koot maakte deze foto van haar. DEIL Rond het middaguur was de span ning in en ronf de boerderij van de fami lie Smits in het Betuwse Deil tot bijna het ondragelijke gestegen. Twee overvallers, de 24-jarige D. de N. uit Den Haag en de 25-jarige J.B. uit Den Bosch hielden op dat moment al bijna 24 uur de 56-jarige heer Smits, diens 55-jarige vrouw en hun 24-jarige gehuwde en zwangere dochter Jannte gegijzeld. De Haagse advocaat mr. N. A. M. Schipper verdediger van de N. had al van 's nachts 12 uur af gepro beerd beide jongemannen te bewegen de drie gijzelaars vrij te laten. Ook de twee moers van J.B. en D. de N. hadden daar toe allerlei pogingen aangewend. Tever geefs. De twee jonge overvallens, eind vorig Jaar uit de Scheveningse gevangenis ontsnapt, worden ver dacht het postagentschap in Den Bosoh gister morgen te hebben overvallen. Toen zij zich nabij Oudenrijn ontdekt wisten namen ze de vlucht. Men gaat verder DEN HAAG Het gesprek bij in formateur .Ruppert tussen de zes fractieleiders van de drie linkse en de drie confessionele partijen heeft gisteren niets op- geleverd. Beide groeperingen handhaafden hun eerder ingeno men standpunten. De fractielei ders hebben dit vanmorgen na fractieberaad nog eens in brie ven aan de informateur beves tigd. Deze moet thans zelf de knoop doorhakken en beslissen of hij I een socialist dan wel een con- fessioneel als formateur van een progressief respectievelijk confessioneel minderheidskabi net bij de koningin zal aanbeve len. Dat zal blijken uit het eind rapport van de informateur, dat deze morgen hoopt te vol- tooien. Moge'ijk is ook nog dat dr. Rup pert besluit het veld te ruimen voor een andere informateur, die bijvoorizeeld de draad met AUTO HEEMSKERK DATSUN DEALER ROELOFARENDSVEEN - LEIDEN Alkemadelaan 1 - Herengracht 79 de VVD weer opneemt. VVD- fractieleider Wiegel heeft al la ten blijken concessies te willen doen aan de confessionelen als de VVD maar in de regering kan blijven. Daarop is nog niet gereageerd. DEIL (ANP) Kort na het mid daguur heeft de moeder van Daniël de N. vanuit het gemeen tehuis in Deil over de telefoon met haar zoon gesproken. Vol gens mevrouw De N. zou haar zoon doodmoe zyn "Ik wil naar huis in Den Haag als u mee gaat", had hy gezegd. Volgens mevrouw De N. zou dit moeten gebeuren. "Laat hem even tot rust komen V2 daarna imog u hem arresteren", zo heeft zy tegenover de politie- ver klaard. Ook de metgezel van De N. zou de wens te kennen hebben ge geven met zyn kameraad mee naar Den Haag te mogen gaan. De beide overvallers zouden vol gens mevrouw De N. gezegd hebben dat zy bereid zyn de gyzelaars achter te laten als zy naar Den Haag mogen gaan. Politie en justitie gingen hierna onmiddellijk in beraad. kwamen in de namiddag in Deil bij de boerderij Smits terecht en gijzelden de drie aanwezigen. De ijlings samengestroomde politiemacht, later aangevuldd oor twee pantserwagens van het .le ger, lieten zij weten een vrijgeleide te willen heb ben om met een beschikbaar gestelde snelle auto te verdwijnen. Maar samen met de drie gijze laars. Dit laatste is totnutoe door de au toriteiten geweigerd Zij eisen vrijlating van de gijzelaars en daarna krijgen de overvallers een vrijgeleide. Een broer van de 24-jarige D. de N. zei rond het middaguu?: ,,Mijn broer die onder de stuff zit zal zich niet gewon- B. de V. ontsnapte op 5 decem- nen geven. Hij schiet nog liever ber vorig jaar toen hij met een de gijzelaars dood. Ik hoop reclasseringsamhtenaar op solli- maar, dat hij die gekke dingen citastiebezoek in Eindhoven niet doet. was. D. de N. kreeg vorig jaar ander half jaar voor het beroven van b 4# loop van de ochtend^heeft het postagentschap aan het Hel- debrandplein in Den Haag. Eind vorig jaar wist hij uit Scheve ningen te ontsnappen. Hij zou thans nog 4 dagen hebben moe ten zitten. Overigens wordt hij ook van andere misdrijven ver dacht. postzegels, die gisteren door de overvallers gestolen auto gevonden tijn, ook afkom stig kunnen zijn van de overval op 9 januari op het postagent schap Oosteinde in Voorburg. >e surveillancedienst van de Haagse politie is vanmorgen ge ruime tijd bezig geweest alle in- en uitgaande wegen van Den Haag te controleren in verband met geruchten, dat de twee overvallers al een vrijgeleide gekregen zouden hebben. de 24-jarige overvaller J B. uit Den Bosch nog geprobeerd KOR-verslaggever Ben Smit als bemiddellaar te laten optreden. Hij had daarvoor speciaal naar Hilversum getelefoneerd. of vellen De enige gunst, die de twee over vallers de gegijzelde heer Smits toestonden was het verzorgen van zijn vee. Dat mocht met zijn auto, maar met een politie man ernaast. Vrouw en dochter werden nog vastgehouden. De man moest terugkeren, of hij wilde of niet (Zie verder elders in deze editie). Arabische terreur HAMBURG (AP) Een Arabier die zegt tc hebben behoort tot de Palestijnse verzetorganisatle Al Fatach heeft gisteravond voor de Westduitse televisie meegedeeld dat de organisatie per jaar gemiddeld 230 miljoen gulden aan steun ontvangt. Li bië en Algerije betalen het meest, Egypte en Syrië dragen niet bij, aldus de man die ver momd op de beeldbuis ver scheen. Haarlem Door tijdens de behandeling van een kort ge ding voor de president van de Haarlemse rechtbank tien dia's te kopen voor 500 heeft het Hillegomse raadslid J. van D. kunnen voorkomen, dat deze dia's waarop hij met een buikdanseres staat afgebeeld, vrij dag in Hillegom zullen worden vertoond. Die dag zal een reünie worden gehouden van de ruim 50 Hillegommers, die onlangs een reis naar Tunesië maakten als winnaars van een wedstrijd van de plaat selijke winkeliersvereniging. Tijdens dat uitstapje, waaraan ook een plaatselijke fotograaf deelnam, die de gebeurtenissen op de gevoelige plaat vastlegde, bezocht het gezelschap een Bedoeïenen feest en werd het raads lid uitgenodigd voor een dansje met een buikdanseres. Men had veel plezier. Eenmaal thuis vond het raadslid het blijkbaar allemaal niet meer zo plezierig en spande hij tegen de foto graaf een kort geding aan om te voorkomen dat de dia's op de reünie vertoond zouden worden. Rechtbank president mr. Bloemarts bekeek de dia's en kwam tot de conclusie dat de danseres zeer netjes gekleed was. Er was geen stukje bloot te zien. ,,Veel danseressen zullen wel anders rondlopen" zei hij. Hij verzocht de fotograaf met een oplossing te komen. Deze bood daar op de dia's voor 50 per stuk te koop aan aan het raadslid. Die ging er mee akkoord. (Van een onzer verslaggevers). DEN HAAG. De metaalbondcn weigeren een compromisvoor stel van de metaalwerkgevers te aanvaarden voor de nieuwe cao-1973. De werkgevers hebben voorgesteld een loonsverhoging van 20 gulden voor iedere werk nemer In de metaal te geven met daarnaast 1,25 procent. „Dit wijkt teveel af vun de voorstellen van de werkne mers", aldus de metaalbonden. Het gaat bij deze onderhandelin gen om een loonsverhoging in centen of in procenten. De me taalbonden willen een zo hoog mogelijk bedrag in centen voor iedere werknemer en een zo laag mogelijk percentage in loonsverhoging. De Unie van Beambten, leidingge vend en Hoger personeel staat echter op een verhoging in pro centen en blijft daaraan ook vasthouden. Het compromis van de werkgevers wordt door de Unie eveneens afgewezen, maar op grond van een teveel aan „centen" en te weinig aan „pro centen". Het te verwachten cao-conflict zal zich daardoor vooral toespitsen op de metaalbonden en de Unie. Niet alle centrifuges zijn veilig DEN HAAG (ANP) Slechts drie van de twintig centrifuges, die de Consumentenbond aan een onderzoek heeft onderwor pen, bleken helemaal veilig te zijn. Zeven van de twintig wa ren bepaald onvoldoende veilig. Uw mooiste nachtrust heet D° "harde" matras mot Al Ia nnmfnrt J40 C Rechtstreeks geleverd door> VAN DER KlUCT Haarlemmerstr. 202 Lelden VAN OER KLUGT Raadhuiestr. 247 Alphen HET SLAAPKAMERCENTRUM Grechtweg 50-61-63 Usee SAIGON (AFP/UPI) - De strijd in Vietnam gaat ondanks het bestand nog door. Vanmorgen woedde op talrijke plaatsen in Zuld-Vletnam de strijd voort terwijl Amerikaanse vliegtuigen communistische troepenconcttn- leving van het bestand zijn wei nig hoopvol. Op afzonderlijke bijeenkomsten met de bij de oorlog betrokken partijen rezen al direct moeilijkheden over procedurekwesties en technische aangelegenheden. Gevechten rond de provinciehoofdstad Tay Ninh, ongeveer 55 hm ten i noorwesten van Saigon, hebben vele duizenden mensen uit hun hui- De eerste vergaderingen I zen gejaagd. Hier bereidt een familie zijn maaltijd, met als enig» internationale I bescherming de ossekar met wat haastig meegenomen bezittingen. trades en konvooien in het noor- De Amerikaanse vice-president den van Laos bestookten. In de Spiro Agnew heeft gisteren in Saigon nogmaals verklaard dat de Verenigde Staten Zuid-Viet- nam steunen en dat de regering Nixon het recht van de NoorJ- vietnamese troepen om op Zuid- vietnamees grondgebied te blij ven, niet erkent. Na Saigon maakt Agnew een reis door Azië om de Amerikaanse bond genoten te informeren over het Vietnamese akkoord. In Parijs acht men het nu vrijwel zeker dat de internationale conferentie over Vietnam op 26 februari in de Franse hoofdstad wordt gehouden. De Franss mi nister van buitenlandse zaken, Maurice Schumann, zal ais voorzitter optreden. ■mmhébhkhPH communistisch georiënteerde groepering Pathet-Lao in een ontwerpvredesovereenkomst een wapenstilstand voorgesteld. In de ontwerp-overeenkomst die aan de Pathet-Lao is overhan digd, wordt o.m. terugtrekking van alle buitenlandse troepen binnen negentig dagen bepleit. afgelopen achttien uur werden volgens het bewind in Saigon door de communisten 260 be standsschendingen gepleegd. Bij de stad Xuan Loc, 70 km ten noorden van Saigon, deed de Vietcong urenlang aanvallen op Zuidvietnamese eenheden. De verliescijfers van beide partijen over de afgelopen uur bedroeg: Vietcong 137 doden, Zuidvietna mese troepen 18 doden. In een radio-uitzending uit Hanoi heeft het Noordvietnamese mi nisterie van buitenlandse zaken de Verenigde Staten en Zuid- Vietnam beschuldigd van aan- va'Ien op vrije gebieden. Noord-Vielnam en de Vietcong Laotiaanse regering heeft de rullen de bepalingen van het bestand nauwgezet naleven en ei sen van de Verenigde Staten en de regering in Saigon hetzelfde, aldus de Noordvietnamese ver klaring. an de die toezicht moet houden op de na- De eerste Amerikanen komen jui chend de trap af van het toestel dat hen van Saigon terugvloog naar de Verenigde Staten. Het terugtrekken van de Amerikaan, se troepen uit Vietnam is in vol le gang gekomen. Nr. 4 Onmisbaar in huis is dit handigo ge- raedschapssetie, bestaande uit een aantal schroevendraaiertjes, 'n boortja 'n priem enz. Alles verpakt in een so lide plastic doos. Het aanbrengen van een nieuw abonnement wordt door ons goed beloond. Voor ieder nieuw kwartaalabonnement, dat door U wordt opgegeven, ontvangt u een echte 'Blijmaker'. Maak een ander blij met onze krant en uzelf met zo'n geweldige Blijmaker. stuur deze bon in open envelop, zonder post zegel naar: antwoordnummer 349, Leiden v.als nieuw kwartaalabonnee op de LEIDSE COURANT Naam: Adres Woonplaats Stuur blijmaker nr. 4 naar Naam: Adres Woonplaats LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1