GRAAG MET APPLAUS VAN DE TRIBUNE AF ZWOLSMAN NIET UITGEZONGEN REINDER ZWOLSMAN: Horoscoop wordt van week tot week gespeld ZATERDAG 27 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Na de hevige verwikkelingen rond zijn gehavende EMS laat Reinder Zwolsman zelf de moed niet zakken. Nu hij op eigen aandrang is vertrokken als president-directeur, heeft deze veel verguisde mag naat juist meer tijd gekregen om alsnog te proberen zijn levensi deaal te bereiken. Zwolsman heeft altijd beroepszanger willen wor den. Iets waarvan hij in zijn puberteit al slapeloze nachten had. Nu is hij zestig en sinds de roerige jaarvergadering van een maand ge leden maakt de heer Zwolsman vorderingen op zanggebied. Elke woensdagavond heeft hij les. Zijn stem wordt als een fonkelende diamant geslepen. In zijn villa op het rustieke landgoed Rust en Vreugd in Wassenaar trekt deze bariton dagelijks alle registers open. Uren oefent hij. Zwolsman leeft graag teruggetrokken, het geen niet wegneemt dat hij ook als fuifnummer een goede beurt weet te maken. Het is een emotioneel man. Een van zijn commissa rissen noemde hem onlangs eem „lieve man". Zwolsman komt nu bij van een razende storm, die zijn EMS tegen de vlakte blies. Het ene moment is hij afwezig en verwarrend, nog geen seconde daarna kan hij bruisend opleven. Een kristalhelder geheugen staat hem dan als levend archief ten dienste. Zijn praatstoel is troef. Met een ake lig fijn gevoel voor het detail haalt hij „grapjes" op, die hem ton nen of miljoenen kostten. In zijn boekenkast staan werken als „Per slot van rekening" „Klerk en Beul" „Geestelijke Oefeningen" en „Arbeid en nieuwe wereld". Hij putte er de inspiratie uit om de motor te zijn van een geliefd en gevreesd concern. In een exclusief interview, dat bijna tien uur duurde, praat Rein Zwolsman openhar tig over zijn standpunten en gedachten. Een stuk privé-leven dat grote invloed had op de bloei en de neergang van zijn imperium. Op deze pagina leert u Zwolsman beter kennen. Niet helemaal, want het achterste van zijn tong heiligt hij. Zwolsman liefste lust blijft de zang, waarbij hij zich veelal zelf met het orgel begeleidt „Ik word altijd afgeschilderd als een harde, zakelijke vent die zich van de hele boel om zich heen geen donder aantrekt. Een vent die alleen maar uit is om geld te verdienen. Dat is niet zo. Daar ken ik mezelf te goed voor. Kon ik maar eens keihard zijn. Ik zie het niet meer dan een sport om er uit te halen wat er inzit. Daarbij geef ik alleen niet zo snel toe. Dat er dan wel eens van mijn kant een grote mond komt, moet je maar niet serieus nemen. Dat geldt ook voor mij. Ik doe altijd alsof het me koud laat. Maar je moet er wel reke ning mee houden dat de wereld gemeen is. Zo gemeen dat ik wel eens stomme dingen heb gedaan of zaken verkeerd heb aangepakt. Ik kan niet gemeen zijn. Ik kan op bepaalde mensen die mij wel eens iets geflikt hebben, ook niet boos worden. Heel gek. Ik vergeef en vergeet snel. Soms voel ik me net een provinciaal. Denk nu niet dat ik meteen een goede lobbes ben, want als het er op aan komt zeg ik met het grootste gemak tegen een onderhandelingspartner: joh duvel op. Zakelijk ben ik ook niet anders dan privé. Dat gaat nu eenmaal niet. Dat is geen mens. Niemand die zich zomaar in twee helften kan splijten. Je geaardheid laat dat niet toe. Iets voorbereiden is niets voor mij. Ik hou van improvisatie. Dat geeft spanning. Als er een bepaald probleem ontstaat is het wel zo dat ik bij mezelf te rade ga. Dat doe ik dan graag alleen, afgeslo ten van de buitenwereld. Een heleboel mensen vinden het verschrik kelijk om alleen te zijn. Het inspireert mij juist. Door dat terug trekken heb ik mijn gezin verwaarloosd en tekort gedaan. Maar de belangen van de EMS waren van dien aard dat ik me er helemaal tegenaan heb moeten gooien. Daarom zal ik eerlijk gezegd blij zijn als ik mijn eigen leven nu eens TEKSTFRED VAN BUNGE een keertje zelf kan gaan bepalen. Door het achterna hollen van zo'n zaak, ben je nooit helemaal jezelf. Daar leef je mee. Boven dien ben ik ijdel en als ik op een tribune sta wil ik er met applaus vanaf. Wie niet? Dan kun je wel zeggen dat je je eigen leven wilt leiden en de benen neemt met de gedachte dat de hele wereld voor jouw part kan instorten, zolang je je taak niet hebt afgerond moet je daaraan niet denken. Want als je datgene achterlaat wat je nog graag had willen voltooien, moet je het blijven proberen. Als ik ver dwijn, dan wel graag met de vlag in top en niet halfstok. FOTO'S: SIMON E. SMIT Dagelijks de „ronde op het landgoed Rust en Vreugd Reinder Zwolsman houdt ervan om zijn horos coop van week tot week te spellen. Hij hecht er geen waarde aan, maar kan het niet nala ten. Als de week voorbij is gaat hij aan de hand van zijn agenda en de uitgeknipte horos coop na wat er allemaal van is uitgekomen. In hoeverre hij zich ook voor de astrologie moge interesseren, Zwolsman voelt zich een op en top Maagd. Talloze kenmerken zijn hierover op papier gezet. Op grond van een studie in 1847 werd van de Maagd onder meer gezegd: ,fVirgo doet veel kleinigheden opmerken, die een juiste blik geven op het wezen van men sen en dingen. Er is echter tevens een zekere terughouding in het uiten van eigen innerlijk leven, waardoor dikwijls werkelijke intimiteit verhinderd wordt. Wat ontbreekt is het zien van de eenheid. De details vragen te zeer de aandacht. Zodoende wordt het waardevolle verband licht uit het oog verloren. IJver, plichtsbetrachting, ordelijkheid en getrouw heid aan spelregels zijn de hoofddeugden van dit karakter, dat echter goed zal doen ook op timisme, meegevoel en gematigdheid aan te kweken. Virgo heeft een practische kijk op de dingen en weet in de regel wel de beste ma nier te vinden om iets te bereiken. Wat het Virgo type zelf denkt wordt meestal belangrij ker gevonden dat wat een ander te berde brengt. Luisteren en opmerken kan een Virgo echter wel. Tegenover anderen maakt de Vir- go-mens de indruk egoist en onhartelijk te zijn. Daarom wordt haar werk meestal niet hoog gewaardeerd. Het humeur is sterk af hankelijk van bijkomende omstandigheden, door anderen gemaakte fouten, weersgesteld heid, gezondheid, berichten van buitenaf etc. De aard is over het algemeen zenuwachtig. Piekeren is dit teken aangeboren. Een char mante glimlach lijkt altijd de een of andere grote zorg te verbergen". Nuchter blijven is belangrijk. Alleen die dingen na streven, waarvan je de zekerheid hebt dat ze haalbaar zijn. Vechten doe ik niet. Waarom zou ik gaan vechten om beter te zijn dan een ander? Dat heeft geen zin. In dat geheel heb ik een hekel aan huichelen. Dat wil overigens helemaal niet zeggen dat ik zelf nooit huichel. Ik besef wel dat huichelen de grote ellende is, die ons samenleven verpest. Dat is al tijd zo geweest. Met onze calvinistische inborst is het in Nederland nog altijd iets erger geweest dan elders. Het gehuichel was voor mij ook aanleiding om van de Gereformeerde Kerk over te stappen naar de Katholieke. In 1948 deed ik mijn eerste heilige communie. Toen zat ik al op alle fronten in de bQuw. Dan te weten dat ik altijd zanger heb wil len worden. Maar mijn vader gaf me geen toe stemming naar het conservatorium te gaan. Ik heb toen zelf maar allerlei baantjes aangepakt. Ik solliciteerde bijvoorbeeld bij de UFA, de Duit se film. Acteren leek me wel iets. Het werd een flop. Waar ze me toen wel wilden hebben was bij het Overschiesche Weekblad. Daar ben ik een paar maanden journalist geweest. Ik werd ingezet om alledaagse dingetjes te verslaan. Daar bleek ik ook niet voor geknipt te zijn. Ik was altijd te laat met mijn tekst binnen. Vandaar dat ze me er snel uitmieterden. Het mooie was dat ik altijd meefeestte als ik ergens een verslag van moest maken. Ik vergat de krant. Menig verslag moet nu nog komen. Bovendien kwam ik overal te laat. Aannemer Ik was koud 26 jaar toen ik aannemer werd en be gon uit te bouwen tot hetgeen ik nu heb. Ik ben wel aannemer geworden, maar dat wil niet zeg gen dat ik dat vak helemaal heb uitgeoefend. Ik begreep er geen biet van. Die dooie stenen spra ken niet tot me. Interesseerden mij ook niet. Aannemer is een pest-werk. De grootste voldoe ning in mijn werk kwam altijd als ik uit het niets iets wist te scheppen. Dan daarbij te zorgen dat het aan alle eisen voldoet. Voor zover het mogelijk was heeft de EMS dat ook gedaan in belang van de Nederlandse bevolking en de eco nomie. In teamverband wel te verstaan, want het is vandaag de dag onmogelijk om nog iets in je eentje te bereiken. Je moet er mensen in betrek ken die zich aan jou kunnen aanpassen, zo goed dat natuurlijk ook andersom gebeurt. Een dergelijke relatie begint al op de schoolban ken. Samen gaat altijd beter dan alleen. Over de school gesproken, een brave leerling ben ik nooit geweest. Dat was uitgesloten. Ten eerste heb ik nooit gedacht dat ik braaf was en ten tweede zou ik het ook niet gewild hebben. Anders was ik misschien toch in het klooster terecht gekomen. Iemand zei namelijk eens tegen me, dat ik rijp was voor het klooster. Het is misschien raar om te horen, maar als ik het allemaal nog eens zou mogen overdoen, ging ik misschien wel het kloos ter in. Dan had ik de strengste orde genomen, anders zou ik het niet kunnen volhouden. Dat is misschien een beetje laf van mezelf, maar een stok achter de deur heb ik nodig in die dingen. Zoals ik al zei heb ik het in het zakenleven nooit alleen willen redden. Ik was ook geen uitgespro ken mannetjesputter. Een wethouder heeft me eens een boekanier genoemd. Klopt niks van, want daarvoor loop ik te veel in het gareel. Ik wou dat ik eens de mogelijkheid had om als een soort boekanier op te treden. Er zijn genoeg zeerovers hier. Mijn sterke kanten liggen op an der terrein. Ik weet bijvoorbeeld dat ik meer werk dan een ander. Als je dat doet, krijg je ook meer voor elkaar. Verder kan ik mensen stimu leren en enthousiast maken voor plannen, waar ik ook achter sta. Ik heb geloof in de verwezen lijking van mijn eigen ideeën. Dat is een kwestie van durf. Misschien ook wel bluf, maar wat ik zeg moet wel waargemaakt worden. Angst Het eindpunt haal ik met vlag en wimpel zonder twijfel. Ondanks alle tegenwerking. Want als ik ergens in geslaagd ben is het de negatieve wer king van alles de kop te hebben ingedrukt. Dat vergt kracht en overtuiging. Daar heb je gevoel voor nodig. Over het algemeen ben ik trouwens wel een gevoelig mens. Ik ben emotioneel, an ders zou ik niet zingen. Door die specifieke ge voelens kan ik ook niet hard zijn. Dan zou ik ook geen angst kennen, ook al houd ik me immer voor nooit ergens bang voor te zijn. Als ik mor gen in het openbaar zou gaan zingen heb ik de grote kans dat ik afga als een gieter. Dan mogen ze een rot kritiek geven. Van te voren wist ik dat ik een dergelijk risico zou lopen. Dat ervaar ik niet als angst. Van te voren zal ik nooit angst kennen. Misschien alleen voor de dood. Op het moment zelf zeer zeker. Gezichtsverlies vind ik ook erg. Het is nooit leuk rot dingen over jezelf te lezen of te horen. Je wilt niet graag voor gek gezet worden. Niemand. Daar kun je kapot van raken. Op de aandeel houdersvergadering zat ik mee te lachen, maar in wezen was het triest en niet leuk. Wat moest ik dan? Huilen? Ik zie het al, dat zou helemaal lachen geworden zijn. Je mag best weten dat ik in de pauze onwel werd, terwijl iedereen aan de koffie zat. Ik laat daar niet graag iets van naar buiten blijken. Niemand zal het ook gezien heb ben, dat ik er rot aan toe was. Het bewijst alleen maar dat ik wel degelijk gevoel in mijn donder heb. Zoals iedereen, arm of rijk. Dat is me nog niet gelukt. Ik moet op het gunstig- kelijk. Je hebt ervoor gewerkt en je bezit een vermogen. Prachtig. Nu moet ik er voor zorgen dat ik niet al te veel van dat vermogen de laan laat uitgaan. Ik heb geen zin meer om te vallen. Niet dat ik wel nooit een smak gemaakt heb, be grijp me wel, maar ik heb nog nooit echt in de put gezeten. Wel ben ik af en toe terneergeslagen en gedeprimeerd. Maar door alleen te zijn over win ik die gevoelens vaak. Ik wil me er niet te gen wapenen. Daar heb ik geen zin in. In alle spontaniteit moet je alles nemen zoals het valt. Meestal red je je dan wel. Politiek Ik zeg niet gauw nee. Dat is een talent op zich. Wellicht kan dat nog wel eens te pas komen in de politiek. Ik hoop over twee jaar in de Haagse gemeenteraad te zitten. Bij de KVP-fractie, ook al b?n ik liberaal r.'.s je kc: woord tenminste ni. t politiek ziet. Maar voor he: zover is moet ik nog de ;:o s maken. D hi: nog even op. Dat is me nog nooit gelukt. Ik moet op het gunstig- wordt het nog even handje-klap, maar voor een appel en een ei gaan mijn bezittingen niet weg. Dat vertik ik". Even de menselijke accu ontladen in alle stilte van de natuur

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9