KRITIEK OP DUUR JUBILEUM Overleg kan grote betekenis hebben It Op kosten sociale verzekering RECLAME EN ARTS SOMS TEGENPOLEN ÊcidócSouAont Goede kans op akkoord over metaal-cao De bedoeling was in het Kurhaus Weerbericht Kardinaal tot L.P.O.: W i, J MARKTEN giro 34 36 00 giro 34 36 OO ZATERDAG 27 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT UTRECHT (ANP) - Werkne mersvoorzitter Van de Aar van de bedrijfsvereniging voor het Bakkersbedrijf heeft na ge sprekken met onder meer de voorzitter van de commissie van toezicht van de Sociale Ver zekeringsraad meeegedeeld, dat de viering van het jubileum op de geplande manier doorgaat. Volgens hem komen er maxi maal 110 mensen aan het diner. Ze kunnen desgewenst blijven logeren. Het zou onverantwoord zijn om hen met een glaasje op naar huis terug te laten rijden, aldus de heer Van de Aar. Hij vertelde dat Hilton niet de eer ste keus van de bedrijfsvereni ging is: „Eerst wilden we naar het Kurhaus, maar dat ging dicht, toen hebben we de hele zaak voorbereid in hotel De Wit- tebrug in Den Haag en dat sloot ook en zo zijn we in het Hilton terecht gekomen". Forse straffen voor grootste bankroof LONDEN (AP) In Londen zijn gisteren straffen van totaal 44 jaar uitgesproken tegen vier mannen die heblien deelgeno men aan de grootste bankroof aller tijden. De bende maakte bij het kraken van de kluis van de Lloyd's Bank in Baker Street in augustus 1971 een buit van naar schatting meer dan 7 mil joen pond. Het juiste bedrag zal nooit bekend worden, want meer dan 100 ei genaars van safe-dozen die wer den leeggehaald hebben nooit opgegeven, om wat voor reden dan ook, wat zij vermisten. Tot nu toe is slechts 231.249 pond achterhaald. De grote man ach ter de inbraak is nooit gevon den. Drie beklaagden zeiden schuldig te zijn, de vierde was onschul dig, zei hij .De drie kregen elk. 12 jaar, de vierde 8 jaar. Utrecht (ANP) Bij de sociale dat er op deze manier „een verzekeringsraad en de vakbon- oneigenlijk gebruik wordt ge- den zijn bezwaren gerezen te- maakt van de gelden van de so- gen de manier waarop de be- ciale verzekering", drijfsvereniging voor het bak- De penningmeester van deze vak- kersbedrijf het veertigjarig jubi- bon(j, de heer H. D. P. Vening, leum van de directeur van deze bedrijfsvereniging, wil gaan vie ren. Men vindt, dat het feest wel wat simpeler aangepakt had kunnen worden. De bedrijfsvereniging biedt de ju bilaris op 8 februari een recep tie aan in het Hiltonhotel in Rot terdam, gevolgd door 'n diner- dansant waarvoor 140 personen zijn uitgenodigd. Als de gasten dat willen, kunnen ze op kosten van de bedrijfsvereniging in het hotel blijven overnachten. Een van de genodigden, voorzitter P. M. de Wit van de christelijke bedrijfsbond HBV, heeft de invi tatie afgeslagen omdat hij vindt Nijhoff-prijzen voor Jassin en Verstegen (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Tijdens een bij eenkomst van het Prins Bern- hard Fonds gisteravond in het stadhuis zijn twee Nijhoff-ver- taaiprijzen uitgereikt aan resp, H. B. Jassin en P. Verstegen. De heer Jassin was voorgedragen voor een prijs, omdat hij naast zijn vele culturele en literaire activiteiten de Max Havelaar van Multatuli heeft overgezet het Bahasa Indonesia. Hij schiep hiermee een goed lees baar Indonesisch boek, dat alle recht Iaat wedervaren aai authentieke stijl en taal. Peter Verstegen was de tweede gelauwerde vooral vanwege zijn vertaling van Nabokov's Pale Fire onder de titel Bleek Vuur. Hij wist hiermee algemene be wondering af te dwingen door een van de moeilijkst vertaalba re werken over te zetten in een voorbeeldig Nederlands. Nabo kov's boek bestaat eensdeels uit gevoelige, ironische poëzie, an derzijds uit droog of speels schreven proza. De vertaling hiervan wordt door de jury xe- groet als een voorbeeld van vakmanschap en overtuigings kracht in een zorgvuldige culti vering van Nederlandse woord keuze en zinsbouw. In deze prijs is mede betrokken de lof voor alle ander vertaalwerk van Pe ter Verstegen, met name dicht werk van Dylan Thomas. Amsterdam (ANP) Geneesmiddelenreclame kan gevaren inhouden voor de patient. Mogelijkheden om deze reclame binnen de perken te houden zijn gering. Daarom is het gewenst de arts minder "vat baar" te maken voor reclame. Dit schrijft dr. F. Kalsbeek, inter nist in Den Haag, in het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde in een artikel "het weerstaan van geneesmiddelenreclame". Tot de gevaren van de geneesmiddelenreclame behoort volgens hem ondermeer een verkeerde keus van een geneesmiddel. Wanneer in een reclamecampagne alle aandacht wordt gevestigd op een sterk werkend geneesmiddel, is het niet denkbeeldig dat het minder sterk werkend middel wordt vergeten, waarmee hetzelfde effect met min der kans op bijwerkingen te bereiken was. Een farmaceutische in- dpstrie kan bezwijken voor de verleiding die moet uitgaan van het effect dat een goed gevoerde reclame campagne heeft. Zij kan er dan toe komen produkten te maken waaraan geen behoefte bestaat. tekende hierbij aan, dat de HBV helemaal geen bezwaar heeft te gen een jubileumreceptie, maar wel tegen de grootse aanpak: „De kosten ervan moeten uit eindelijk door de werknemers worden opgebracht en dat ter wijl de premies voor de sociale verzekering bij de verdeling van de loonruimte toch al zo'n belangrijke rol spelen". Hij meent, dat het jubileumfeest „niet past in deze tijd waarin we zoveel over matiging spre- ken".De werknemersvoorzitter van de commissie van toezicht van de sociale verzekeringsraad, de heer H. Berends, deelde des gevraagd mee dat de commissie van verschillende kanten op het jubileumfeest is geattendeerd. Hij heeft in overleg met de werkgevers-voorzitter van de commissie besloten, het bestuur van de bedrijfsvereniging van de kritiek op de hoogte te bren gen. Hij deelt de bezwaren die er zijn geuit. Op de militaire begraafplaats Bien Hoa treurt een Zuidvietnamese moeder ondersteund door een zoon om de dood van haar oudere zoon, die kort voor het sluiten van het vredesakkoord bij hevige gevechten om het leven is gekomen. Door het toenemen van de depres sieactiviteit op het oostelijk deel van de oceaan is de zachte lucht die al enkele dagen vlak ten westen van ons land lag nu binnengestroomd. De depressie, die voor de aanvoer van de zachtere lucht zorgde, lag gis teravond bij Schotland en trok in de richting van Scandinavië. Fronten van de depressie gaven gisteravond regen, maar van daag zouden er aan de achter zijde van de fronten enkele op klaringen zijn. Daarbij is er vooral aan de kust kans op veel wind. Vooruitzichten voor maandag. On bestendig met lagere temperatu ren. Aantal uren zon: 1 tot 6; Min. temp. van ongeveer min 1 tot plus 3 graden. Max temp. omstreeks 4 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op ge heel droog etmaal: 50 procent. Een picasso kostte maar één gulden KENDAL (UPIA) „Haal dat ding weg, 't Is afschuwelijk", zo zei de vrouw van de Engelse nachtportier Jack Lee tegen haar man, toen hij een tekening ophing in de kamer. De 65-jari- ge Lee had de teening voor twaalfeneenhalve penny (een gulden) gekocht omdat hij de lijst mooi vond. Hij haalde de tekening uit de lijst en ontdekte dat hij een werk van PPicasso had aangeschaft. Een Londens museum bevestigde dat de teke ning een naakte kunstenaar die een vrouw schildert een Picasso is en schatte de waarde op 2000 pond (16.000 gulden). (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT „Dit is een overleg ad hoe, maar het kan desondanks van grote betekenis zijn. Wij als bis schoppen nemen er aan deel, niet alleen om te luisteren, maar ook om zo mogelijk te antwoorden. In deze dialoog Aldus kardinaal Alfrink gister avond in de toespraak die hij hield bij de opening van het Landelijk Pastoraal Overleg, dat tot zondagavond in het con grescentrum Leeuwenhorst zich in werkgroepen en plenaire ver gaderingen zal bezighouden met „de rechtvaardigheid in de we reld" en enkele dringende ac tuele pastorale problemen. Een overleg, gevoerd door tweeëntachtig deelnemers uit het hele land en mede bijge- zal het erom gaan elkanders opvatting en motieven beter te leren kennen en respecteren. Uw overwegingen en ad viezen zullen uiteraard grote invloed hebben op onze be sluitvorming". woond door tientallen vertegen- Ingaande op het polarlsatlever- woordigers van publiciteitsme dia uit binnen- en buitenland, gasten van andere christelijke geloofsgemeenschappen en van het Humanistisch Verbond, als mede door de vertegenwoordi ger van de Heilige Stoel, de schijnsel merkte de kardinaal op, dat het steeds duidelijk wordt, dat polarisatie samen hangt met gebrek aan liefdevol le bejegening, met het ontbre ken van bevestiging, met ont kenning. ■Sr* HF 4, i JËS apostolische pro-nuntius Angelo De bisschoppen, zo besloot hij, Felici, die door de kardinaal zijn openingswoord „met bijzon dere warmte" werd begroet. De kardinaal herinnerde aan de voorgeschiedenis, waarbij de Landelijke Pastorale Raad als gevolg van Romeinse bezwaren werd omgezet in een overleg en wel over de rechtvaardigheid, daarmee aansluitend aan de laatste bisschoppensynode. Wat betreft hot aansnijden van do dringendste problemen van de kerkprovincie in het overleg, zei de kardinaal, dat velen zich zul len afvragen of een dergelijk debat niet zal lelden tot hot naar voren komen van tegen stellingen. Maar, zo zei hij, „Dan antwoord ik met een tekst van de laatste bisschoppensyno de: „De kerk erkent dat allen het recht hebben op een passen de vrijheid van spreken en den ken; dit houdt tevens het recht ln, met behoud van de gewettig de verscheidenheid in de kerk, in een geest van dialoog te wor den beluisterd". gaan vol openheid en vertrou wen met u dit gesprek aan. AFLEVERING 29 Het keukenluik ging open. „Michael is er. Hij is bij Margaret", zei Jean. Edwin realiseerde zich, dat hij het geluid van de voor deur niet had gehoord. Hij keek op zijn horloge. Er was een half uur verstreken sinds hij Margarets kamer had verlaten. Dat gebeurde tegenwoordig dikwijls. Dat Edwin zich erop betrapte, dat hij zomaar uit het raam zat te kij ken. of in een boek, maar zonder werkelijk te kijken, zonder te denken, zomaar in de ruimte te staren. Jean kwam de huiskamer binnen met een kop thee. Ze zette hem op het tafeltje dat Robert uit Afrika had meegebracht. Ze bleef staan, keek naar het tafeltje en raakte het teder met haar hand aan. Haar vingers gle den over het gladde hout en ze dacht aan haar jongste zoon. Het tafeltje was veel voor haar gaan betekenen, en hoe langer Robert weg bleef hoe meer zij het koes terde als een herinnering aan het feit dat hij was weg geweest en teruggekomen. „Hij is nachtenlang op geweest", zei Edwin. „Hij zal weinig slaap hebben gehad." Jean keek hem aan, alsof ze niet wist over wie hij het had. „We zouden hem hier kunnen onderbrengen", vervolgde Edwin, „tot het kind er is". Hij wachtte even en zag dat, wat hij zei, zonder effect op Jean bleef. „Ik ben laatst bij hem thuis geweest en het is er af schuwelijk, Jean. Afschuwelijk voor de jongen. Afschu welijk". „Het is niet praktisch, Edwin", zei Jean. „En ik heb het toch al druk genoeg". Jean's houding ten opzichte van Michael was niets ver anderd. Ze was nog altijd koel en op een afstand tegen hem, als hij er was. Het leek Edwin alsof ze probeerde zijn bestaan te vergeten, hem uit haar gedachten te bannen. Ze sprak nauwelijks tegen hem en haar kleine, geniepige streekjes vielen Edwin op, zoals net doen als of ze had vergeten thee voor hem in te schenken, als ze allemaal in de huiskamer bij elkaar waren. Even later kwam Michael de kamer binnen en ging Jean, zonder iets te zeggen, naar de keuken terug. Edwin greep naar zijn pantoffels. Langzaam trok hij zijn schoenen uit en zijn pantoffels aan. „Vroeger deed Freda dit voor me", zei hij. „De eerste keer dat ze het niet deed, wist ik dat ze volwassen was." Hij keek op naar Michael. Hij stond met een somber gezicht voor Edwin. „Heb je de laatste tijd nog iets van je dochtertje ge hoord?", vroeg Edwin in een poging het gesprek in per soonlijke banen te leiden. „Het schijnt dat ze een beetje went." Edwin dacht terug aan een tijd vóór de oorlog, een tijd waarin er geen sprake was van evacuatie en schei dingen. In die tijd konden gezinnen gelukkig met elkaar leven en waren kinderen geen pakketten met een kaart je om hun nek, toevertrouwd aan de zorgen van men sen die ze nog nooit hadden gezien. „Vóór de oorlog woonde er een oud echtpaar naast ons. Zij stierf een paar dagen vóór de oorlog uitbrak. Onge veer het laatste wat ze tegen W'lf zei was: ,,lk hoop dat jullie er allemaal goed doorkomen". Nou, dat zijn we, hè?" Michael negeerde de uitnodiging om over zijn persoon lijke gevoelens te praten. „Margaret lijkt me niet zo goed vandaag", zei hij, „maar de dokter komt morgen." Freda kwam binnen, met haar armen vol luiers en handdoeken. Ze bleef even staan toen ze Michael zag. Haar blik ontmoette de zijne en wendde zich toen vlug af. „Moeder zei dat er een brief is van Philip", zei ze te gen Edwin. „Ja, hij heeft Jack Barraclough ontmoet. De jongen die bij de promenade woonde." Freda aarzelde even, alsof z® haar volgende zet bere kende. „Dat is leuk voor hem", zei ze, „was dat niet de jon gen, die er altijd op pochte dat hij niet in dienst zou gaan?" „Het was een aardige jongen, Freda", zei Edwin vlug. Hij verbaasde zich vaak over Freda's vijandige houding tegenover Michael. Haar houding leek veel op die van Jean, maar was toch anders. Jean was passief, zij ne geerde Michael eenvoudig, terwijl Freda haar best scheen te doen om hem met bepaalde opmerkingen te kwetsen. „Kom", zei Freda en nam het wasgoed van het droog- rek, „ik ga dit eens klaarmaken. Als ik me wil laten regeren door een kind, zal hot mijn eigen kind zijn, maar niet voordat ik er helemaal klaar voor ben." Ze rende de kamer uit en Edwin keek Michael aan. „Ze bedoelde het niet persoonlijk", zei hij. „Ik geloof het wel. Ze heeft volkomen gelijk met haar oordeel over mij en dat is blijkbaar niet zo best." Het verbaasde Edwin dat Michael het zo gemakkelijk opnam. Het moest toch afschuwelijk voor hem zijn, al les maar aan te horen zonder revanche te kunnen ne men. Later op de avond kwam Sheila. Ze had een brief van David ontvangen, waarin hij schreef dat hij haar zou opbellen als hij tijd had. Ze was blij met de brief, nl verwachtte ze niet dat hij haar inderdaad zou opbellen. Er scheen bij hem altijd iets tussen te komen, en als hij haar opbelde was het meestal vanuit een café. Ze kon dan aan zijn stem horen, dat hij teveel gedronken had. „Ik wil hem vragen of er een kans is dat hij kerstverlof krijgt, want dan zou ik misschien de kinderen voor een paar dagen thuis kunnen halen." (Wordt vervolgd) Britse spion luisterde Kosygin af LOS ANGELES (Rtr) De Britse regering heeft een Amerikaanse geheim agent toegelaten ln Chequers, het buitenhuis van de Britse premier, toen de Britse ex-premier Harold Wilson en de Russische premier Alcxel Kosy gin daar geheime besprekingen voerden over pogingen tot be ëindiging van de oorlog in Viet nam. Dit is gisteren onthuld tijdens het proces van ret „Pentagon Pa pers", de geheime documenten van het Amerikaanse ministerie van dfensie over Vietnam. De twee verdachten in het proces, Daniel Ellsberg en Anthony Russo, worden ervan beschul digd dat ze deze documenten an de Amerikaanse pers hebben toegespeeld. De rechtbank kreeg tevens te ho ren dat de Britten een geheim telefoongsprek van Kosygin met de Russische partijleider Leonid Brezjnjef hebben afgelulstrd. Leldse groenteveiling werden ren de evoerd d I.elüsv hundam. JPIHI commissionair W. de Mooy NoordwIJk, die er 1,11 per stuk voor gaf. Groenteveiling Lelden (26 Jan.) Champignons 180—205; AndllvU —138; Kroten, gekookt 70; Boi kool 72-83; Rode Kool 24—27; Groe ne Kool 27—38; Spruiten A 67—74; Spruiten B 6678; Prei 6666; Uien mlddolgrof 39—44; Witlof 86—130; Komkommers A 111; Sla A 26—37; Sla B 17-21; Selderij 7—26. Veemarkt Lelden (26 Jun.) Aan- voer: sUcren 16; melkkoeien 60; vette koelen 230; vare koelen 60 vette kolveren 28; vette schapen 40. vette lammeren 886; varkens (zeu gen) 47; schrammen 22; blgg< geiten 11; totaal 1686. Prljz guldens per stuk): sluchtstleron per kg. schoon gew. 6,40—7,10; melk koeien 1550—2260; vette koelen per kg. schoon gew. 6,405,70—6.80; vare koelen 1100-14:41-17,00-2100; vette kalveren per kg. lev. gew. 4.806,30; vette schapen 115—155; vette lammeren 165-185—230; drachtige zeugen 600650—600; schrammen 116—125—186; biggen 95—100—106; gelten 2090. Handel; slachtstleren en vette koelen vlug: Melkkoeien goed; vure koelen rede lijk; vutte kalveren, schapen en lammeren vlug; zeugen, schram- biggen en gelten vlug. inarki Leiden Kaasmarkt Alkmaar (26 Jan.) Con>- mlsslenuterlugen (In guldens kg.); Inbrleksedammer 3,77; mli bare 3.82; goudse volvette 3,97. Han del: goed. Zulvelbeurs Leeuwarden (26 Jan,). Commissienoteringen (ln gulden* per kg.): goudse kaas 3,85; edum rner kans 3,63; broodkaas 3,65. Han del; vaat. TEAMWORK IN BISDOM ROTTERDAM Mgr. Simonis heeft beslist inzake de opvolging van zijn afgetreden vl« caris mgr. Postma. Wat hierbij opvalt, is niet in de eerste plaats het feit dat de afgetreden vicaris in het bischoppelijk college dooï twee man wordt opgevolgd; ook niet het andere feit, dat de opvol» ging aan een reorganisatie in de taakverdeling gepaard gaat. Van meer belang is de mededeling dat de bisschop van Rotterdam da kwestie van mgr.Postma's opvolging helemaal met de andere vica rissen doorgesproken heeft en dat bij de opvolging ernaar gestreefd is de pluriformiteit van denken welke er onder de Nederlandse ka tholieken is, tot haar recht te laten komen ln het topbestuur van het Rotterdamse diocees. Dit moet zo ongeveer betekenen dat de nieuwe vicarissen niet op do lijn van hetzelfde denkpatroon zitten als de oude vicarissen mgr. Braun en mgr. v.d. Ende. Met als gevolg dat bischop Simonis in het bisdommelijk topbestuur bij de discussies niet het risico loopt dat hij als „primus inter pares" (het collegiaal beraad) steeds een eenzame positie zal moeten innemen. Verschil Het grote verschil tussen de gang van zaken In Roermond en Rotter dam is, dat ln Roermond bisschop Gijsen zich een team van naaste medewerkers heeft aangemeten die zijn denkpatroon niet alleen be grijpen, maar ook steunen. Mgr. Simonis heeft dit destijds niet wil« len of kunnen doen; hij heeft wel eens uitlatingen gedaan waaruit afgeleid zou kunnen worden dat hij zijn taak in Rotterdam daardoot veel moeilijker ervaart als mgr. Gijsen die in het Limburgse. Betere kansen Niettemin geloven we dat mgr. Simonis in zijn situatie toch meer kans maakt echt als "bruggebouwer" te fungeren dan zijn collega, die de pluriformiteit in de eigen naaste omgeving niet aandurft. In zijn nieufe samenstelling kan het bisdommelijk topbestuur van Rot terdam hopenlijk de bisschop ervan overtuigen, dat de constellatie in zijn diocees behalve enkele extra moeilijkheden toch ook betere kansen schept voor het uitvoeren van de delicate en belangrijke taak waarvoor hij staat. (ADVERTENTIE) leprajaar 1973 "het Jubileum van een schandvlek" 100 laar geleden werd de leprabacterie ontdekt 25 laar geleden vond men hèt geneesmiddel ertegen: ddc •n toch: de wereld kent nog zeker ruim ismilioen leprapatiënten (zaterdag 27 januari 1973 nerv-tv) wereld lepradag 1973 kan men met reoht "het jubileum van een schandvlek" noemen. daarom: giro 34 36 OO tn.V. stichting wereldlepradag nedorland. voor 2,60 redt u een kind. voor 11,geneest u een slachtoffer. wereldlepradag den haag stop lepral bij het „Jubileum". en vla do banken Werknemers beraden 2Üch (Van onze parlementaire redaktle DEN HAAG De metaal-werkge vers hebben gisteren de vakbon den een compromis aangeboden tijdens de onderhandelingen over de nieuwe metaal-cao (ruim 300.000 werknemers). De vakbonden gaan de komende dagen het aanbod nauwkeurig bestuderen en hun achterban er over polsen. Volgende week woensdag wordt verder onder handeld. Er is kans op een ak koord. De werkgevers hebben geboden: Loonsverhoging van 1.25 pet. plus een vast bedrag van 240 per jaar voor ledereen (de industrievakbonden wilden alles in centen, de werkgevers en beambten alles in procenten). Compencatie voor prijsstijging in procenten maar minstens 11.70 per procent prijsstijging per maand (de bondon wilden behalve een vloer ook sen pla fond voor het bedrag aan prijs compensatie). Verhoging vakantietoeslag met 6 pet tot 8 pet (zoals gevraagd). Werkgeversbijdrage voor vak bondswerk van 15 naar 18 gul den per werknemer per Jaar; 2 vakantiedagen erbij (zoals gevraagd) 40-urige werkweek in twee fa sen: vanaf volgend jaar een kwartier, vanaf 1975 een half uur per dag korter (de vakbon. den vroegen alles ineens). Bovenop de nu genoemde loons verhogingen komt een loonsver hoging van 3.75 procent voor ie dereen vanwege prijsstijgingen van vorig jaar die nog gecom penseerd moeten worden. Maar hierover waren de partijen het van begin af eens. De werkgeversdelogatie bleek niet bereid ook het ljogere personeel onder de werking van de cao to brengen. Dat was een gewichti ge eis van de vakbonden. Do werkgevers hebben wel beloofd dat zij de ondernemers por brief bij de cao zullen adviseren ook voor het hoger personeel de matigingstrend te volgen. Dat betekent dat ook het hoger per soneel niet meer dan 1.25 pet. plus 240 gulden zou moeten krij gen. „NEE, DANK V" GERING Rhodes nodigt Nederlandse naar eiland Rotterdam (ANP) - De 20-jarige Ineke van Eek uit Lexmond wil niet terug naar Rhodos. Een uit nodiging van de burgemeester van het Griekse eiland om twee weken eregast te zijn heeft ze afgeslagen. Het meisje zat kort geleden tien dagen in dc cel op Rhodos, omdat ze tijdens een feestje serviesgoed had stukge gooid. Dit oude Griekse gebruik is echter door de kolonels ver boden. De burgemeester van het eiland vindt het jammer, dat het meisje door dit incident een slechte Indruk van de Griekse gastvrijheid heeft ge kregen. Twee adviezen van GS over gewestvorming g(Van een onzer verslaggevers). DEN HAAG Minister Geert- sema van Binnenlandse Zaken is thans In het bezit van de veelheid van meningen, die In Zuid-Holland bestaan ten aanzien van de gewestvorming. G.S. van Zuid-Holland hebben zich thans in laatste instantie uitgespro ken. Na veel overleg zijn twee menin gen overeind gebleven: een zo klein mogelijke meerderheid (4 leden) en een zo groot mogelij ke minderheid (3 leden). De eerste is van oordeel, dat eerst grote duidelijkheid moet bestaan ten aanzien van om vang, takenpakket en plaats van de gewesten. Deze grootst mogelijke minderheid is even wel ook van oordeel, dat ten be hoeve van het westen des lands zo spoedig mogelijk tot een re constructie van het bestuur overgegaan dient te worden. De minderheid Is geporteerd voor vier gewesten: Groot-gewest Den Haag, gewest Midden-Holland (Alphen—Gouda—Woerden), een gewest Rijnmond en een gewest voor de Drechtsteden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7