Drie kleurige vissen in glashelder bronwater ZATERDAG 27 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT IN EENGROOTHUIS met een prachtige tuin woonde een man zonder vrouw. Op een dag trouwde hij met een weduwe die twee dochters had. De man vond zijn vrouw een juweel. En ren blauwgrijs geworden, haar blauwe ogen goudvisachtig rood en haar blanke huid had zwarte vlekken gekregen. En zo ont moette ze vlakbij de bron drie vrolijke jongemannen. om haar lang mooi te houden. De grootste spotte: „Hier komt raadde hij haar aan zich elke dag te baden met het water uit een bron die niet ver buiten de tuin lag. „Het water heeft won derkracht", zei hij, „maar het moet voorzichtig opgeschept worden en dan is het glashel der". mooie jonkvrouw Broertje wat wens je haar toe?" Het meisje liep de broers met de neus in de wind voorbij en het broertje antwoordde: „Ik wens dat ze de grijze haren uit haar hoofd trekt van spijt!" En ik", zei de middelste broer, „ik wens dat zij haar ogen rood huilt van schaamte". Toen het schip verging, dreven drie schipbreukelingen uit elkaar. Ze zagen alle drie een eilandje maar twee konden er niet komen. Eén wel. Wie is die ene: A, B of C? CCLI UlCilCl UCCU, UvSluUb aan haar dochters te vragen óm de ..En ik wens dat ze groen en geel andere dag twee emmers water voor haar te gaan scheppen uit de bron. Zij meende beter op haar meisjes te kunnen vertrou wen dan op haar mans bedien den die zij nog niet goed kende. De eerste keer gind de oudste dochter, die wel knap was maar ook een kattekop. Zij liep met haar lege emmers door de tuin naar het grote hek en kwam langs een huisje waar de oude portiersvrouw voor de deur stond. „Dag meisje", zei het oudje, „wil je niet even binnen komen en wat lekkers eten?" Maar het meisje antwoordde bits: „Ik ben één van de doch ters uit het grote huis en ga niet binnen in een portierswo ning". Zij daalde af naar de bron, maar toen zij de eerste emmer in het water wilde laten zakken, staken zal zien van nijd", zei de grote broer.Thuis zag het meisje zich zelf in de spiegel en meteen be gon zij haar ogen al rood te hui len. In bed met de dekens over het hoofd. P DE ZESDE DAG, toen de beurt weer was aan het lieve zusje, gebeurde bij het oude vrouwtje en bij de vissen alles als tevoren: zij at van de vruch ten, voerde vissen, schepte het glasheldere water en keerde te rug. Ook zij ontmoette de drie broers. De grootste zei bewon derend: „Daar komt een schn jonkvrouw aan!En dat was ook zo. Want bij de bron was iets gebeurd. De haren van het meisje waren diepzwart en fon kelend geworden, haar helder blauwe ogen hadden een drome rig grijze tint gekregen en haar blanke huid was goudachtig drie vissen hun koppen met opengesperde bekken omhoog: wen' 1' ha" b„roTie:„ K 6 vroeg de grootste jongeman. „Ik wens haar rijkdom!", zei de één. „Ik wens haar gezond heid!", zei de ander. „Ik wens haar geluk!" riep de grootste. „Maar aangezien ik denk dat ik haar gelukkig maken kan, hol ik haar achterna". En dat deed hij. een lichtroze goudvis, een glan zend blauwgrijze en een fonke lende zwarte. Boos keek de kat tekop de domme vissen aan en kletste met haar emmer op elke kop die schielijk onder water verdween. De vissen doken naar de bodem van de bron en woel den het slijk om. Het meisje Als je moeder eens een kokosnoot koopt, moet je haar vragen of ze hem niet kapot wil slaan maar overlangs wil doorhakken. Dan vraag jij de twee helften nadat het „vlees" er uit is gehaald en kun je er allerlei tronies van maken, zoals de tekening laat zien. En je kunt zelf vast ook nog wel andere gezichten verzinnen. schop» en keerde b« '"Z met twee emmers vol naar huis. „Maar kind!" riep de moeder, „hoe kom je aan dat vuile water?" „Er was alleen maar modderwa ter in de bron", antwoordde grootste en vrolijkste van de drie broers trouwde met het liefste zusje en zijn twee broer tjes waren bruidsjonkers. Zij kreeg geluk, rijkdom en gezond heid. uit het hoofd van spijt, bleef haar ogen rood huilen en werd groen en geel van nijd. Maar zij beterde haar leven, werd vrien delijk voor het oude vrouwtje en voerde de vissen ijverig, zodat haar blonde haren weer aan groeiden, haar ogen weer hard blauw werden en haar huid weer blank, net als vroeger. D« mopder durfde er zich nier "S mee te wassen en goot het C bij 4, D bij 2, E bij 3 en F bij 6. ter weg. E DAG DAAROP was de beurt aan het jongere zus- j'e. Bij het hek zag zij de oude portiersvrouw voor haar deur staan. „Dag lief meisje", zei het oudje, .wil je niet even bin nen komen en wat lekkers eten?" „Heel graag", antwoordde het lie ve kind en zij ging binnen bij de vrouw die haar rozig gouden abrikozen, blauwgroene bosbes- Deze mannetjes en stokken hoor- sen en diepzwarte bramen voor- den bij elkaar: A bij 5, B bij 1, zette. Het meisje at ervan en het vrouwtje knoopte er nog wat van in een doek om mee naar huis te nemen. Met de doek en haar twee emmers daalde zij af naar de bron. Nauwe'ijks raak te haar emmer het wateropper vlak of daar staken de drie vis sen hun koppen omhoog: een goudvis in de kleur van abriko- f zen, een grijsblauwe in de kleur van bedauwde bosbessen, en 11 één zo zwart als bramen. De vissen sperden hun bekken wijd I open en het meisje knoopte de doek los. In de eerste vissebek I liet zij een kleine abrikoos val- I len, in de tweede wat bosbes- sen, in de derde een dikke braam. De vissen doken voorzichtig onder j en het meisje schepte twee em- mers vol met glashelder water. Dat bracht ze naar huis, waar de moeder er zich mee waste 1 en mooi werd als een roos. De derde dag ging weer de oudste en bracht opnieuw modderwater mee. De vierde dag ging de jongste en bracht het glashelde- i re naar huis. En beide keren gebeurde bij het oude vrouwtje en bij de bron met de vissen 1 precies hetzelfde. OOK OP DE VIJFDE DAG. toen de beurt weer was aan de kattekop, liep zij hoog- r hartig aan het oudje voorbij, sloeg de vissen op hun kop en keerde terug met twee emmers j modderwater. Juist nu was er j J met haar aan de bron iets ge beurd! Haar blonde haren wa- De bijbel van de Mohammedanen heet Koran. Daarin wordt de kameel erg vereerd en een voor beeld van goddelijke wijsheid genoemd. De kameel heeft de mens immers al duizenden ja ren gediend. Een deel van de mensen dan altijd want wij heb. ben het lang met paarden moe ten doen. In de landen waar ka melen leven, zijn ze nog onmis baar. Een kameel kan vijftig kilometer per dag afleggen en dan ook nog eens twee- tot drie honderd kilo dragen. De bult is met vet gevuld zodat de kameel lang zonder eten kan. Net als de koe is de kameel een her kauwer met drie magen. Een kameel kan tenminste vijfen twintig jaar oud worden. Prof. Velema pleit voor basisonderwijs van 4 tot 16 jaar DEN HAAG "Nederland heeft een tekort aan beleid, en heeft dit voorheen altijd gehad ook. En dan komen nu opeens al die onderwijsproblemen, zoals de grote aantallen leerlingen en studenten, en dan worden er toch maar weer allerlei oplos- slnkjes gezocht en wordt te weinig over de hele lijn ge werkt." Deze klacht ligt prof. dr. E. Velema op de tong als hij over 't onderwijs spreekt Nu het mammoetsysteem maar nauwelijks In het onderwijs is ingevoerd, vindt prof. Velema, die leider is van het instituut voor onderwijskunde aan de ka tholieke universiteit van Nijme gen, dat er een ander systeem moet komen: basisonderwijs van 4 tot 16 jaar. In een artikel in het blad "Uit leg" van het ministerie van On derwijs zegt hij het onbegrijpe lijk te vinden, dat men in de zo ingewikkelde samenleving als de onze voetstoots aanneemt dat men kan volstaan met zes jaar identiek basisonderwijs, met daarna een reeks vervolgmoge lijkheden. Prof. Velema heeft het oog op een radikale aanpak van het onderwijs: een basisonder wijs voor kinderen van 4 tot 16 jaar. Als op dit moment het be sluit viel om daartoe over te gaan, zou de uitwerking nog 25 jaar duren, zegt hij. „Maar dan moet er nu een beleid komen. Een beléid." Prof. Velema is bereid om daar voor offers te brengen. „Ik wil aanvaarden, dat het bijvoor beeld in de komende vijf jaar alleen maar mogelijk is iets te doen voor de leeftijdsgroep van 4 tot 12 of 16 jaar. We moeten dan natuurlijk wél weten wat we met al die 16-jarigen doen als ze verderop aankomen" Of de kinderen later nu melkboer of minister worden, prof. Velema wil een geïntegreerd onderwijs voor ieder van 4 tot 16 jaar. In die periode, zo zegt hij in het artikel in "Uitleg", moet ieder een zijn of haar kansen krijgen en moet geprobeerd worden er uit te halen wat er in zit. "Ik geloof niet in verbetering van de gelijkheid van kansen bij de start van het onderwijs. Daar moet voortdurend wat aan wor den gedaan. Gelijkheid van kan sen betekent bovendien voor ve len, dat er een herkansing moet kunnen zijn. Daarom, naast mijn basisonderwijs van 4 tot 16, gevolgd door voortgezet on derwijs van 16 tot 20 en hoger onderwijs van 20 tot 24, moet er een bij- en herscholingskans zijn tot bijvoorbeeld 40 of 45 jaar. Ons huidige onderwijssy steem reikt maximaal tot 24 jaar of zo, maar dat men dan "klaar" is, is gewoon een illusie gebleken." Er wordt tegenwoordig gewerkt aan een samenhang tussen kleu ter- en basisonderwijs. "Dat is mooi," zegt prof. Velema, „maar hoe moet het dan met de aansluiting met het voortgezet onderwijs? Als je daarvan geen beeld hebt, hoef je aan die eer ste samenhang ook niet te be ginnen". „De Brauws plannen voor het ho ger beroepsonderwijs en het ho ger onderwijs? Daar doe ik niets mee. Want ze staan straks voor de poort, afkomstig uit het hele huidige voortgezet onder wijs. We zullen een onderwijssy steem moeten bedenken dat in elk geval zo min mogelijk bar rières heeft. Het moet hebben: echte mogelijkheid tot indivi duele ontplooiing, echte gelijk heid van kansen, voorzien in de behoeften aan mankracht, en zo efficiënt mogelipk zijn. Daar voor moeten we een stuk beleid op de lange termijn voor ogen hebben... en weten waaraan we1 prioriteit geven". Pro. Velema stelt voorts, dat we leven in een wereld die voor tachtig procent beheerst wordt door technische vindingen. De techniek moet ook een plaats krijgen in zijn idee voor basis onderwijs van 4 tot 16 jaar. "Het is een zeer belangrijk, mo gelijkheden gevend aspect van ons cultuurpatroon. Ik wil geen lts-ers of ingenieurs van alle leerlingen maken, maar ze la ten weten waar die techniek vandaan komt, wat de conse quenties zijn en waar het heen gaat. De lts-en gaan steeds meer naar algemeen vormend onderwijs. Maar wat hebben we daar altijd onder verstaan? alle vakken., behalve de technolo gie!" „Wat ik wil is beleid, beleid, en nog eens beleid. Achter mijn sy steem zit een stuk sanering. Want ons voortgezet onderwijs ligt nog teveel in het 19e-eeuw-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6