Aanvang bouw 1320 huizen vorig jaar Alphen bezwaard door wegenplan van de provincie Voorstel zwembad Voorschoten laat zich wachten op Mini-raad in Leiderdorp stad en streeknieuws Schot in Leidse woningbouw OOK Wat u moet weten W aterhuishouding vereist aandacht Subsidie voor „Irene"? PAGINA 3 ZATERDAG 27 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN In het afgelopen jaar is in Leiden met de bouw van 1320 woningen begonnen. In vergelijking met 1971, toen men met „slechts" 486 huizen aanving, is dit dus een gigantische vooruitgang. Wat het aantal gereed gekomen woningen vorig jaar betreft is de stad er echter niet zo goed vanaf gekomen. In 1971 werden namelijk 232 huizen meer afgeleverd dan in 1972; 736 tegen 504. Dit blijkt uit de kerncijfers van het Leidse bureau statistiek voor het jaar 1972. Uit deze cijfers komt verder naar voren, dat het aantal inwoners ook in 1972 weer dalende was. i Telde Leiden in 1971 nog 99.396, eind 1972 waren het er 98.059, een teruggang van 1.337 perso nen. In het rapport van het bu reau statistiek staat verder on- Niet brood alleen Bakker beboet wegens botsing LEIDEN/DEN HAAG Twee weken gevangenisstraf, waar van acht dagen voorwaardelijk en intrekking van het rijbewijs voor de duur van zes maan den, waarvan vier voorwaar delijk, benevens een geld boete van 300 Dat was de straf die een bakker uit Nieuwe Wetering werd opgelegd wegens het „onder invloed" rijden in een auto. ;De bakker reed naar huis terug na een bespreking rond de bak- kersvakantie. Tijdens die discus sie had hij tussen vijf en tien glazen jenever gedronken. Op het Westeinde te Roelof trends- veen had dat kwaad zichzelf ge straft. De bakker ramde drie auto's waardoor hij een schade van circa 3.000 aanrichtte. Ook zijn eigen wagèn was zwaar gehavend. Verdachte erkende zijn fout: hij drinkt anders nooit teveel. De verdediger voerde aan dat ver dachte lange werktijden maakt en medicijnen moet gebruiken, die het gebruik van drank in verdachtes nadeel beïnvloeden. Ie officier die er rekening mee wilde houden dat verdachte zijn rijbewijs moeilijk kan missen voor zijn bedrijf, had twee we ken gevangenisstraf waarvan acht dagen voorwaardelijk en Intrekking van het rijbewijs voor de duur van tien maanden waarvan vier maanden voor waardelijk geëist. Universiteits penning voor dr. Verheijden LEIDEN Op voorstel van het College van Decanen heeft het College van Bestuur van de Leidse universiteit besloten de universiteitspenning in zilver toe te kennen aan dr. C. Ver- heyden, baron De Lancey. Hij heeft het Leidsche Universi teitsfonds financieel in staat ge steld bij de faculteiten rechtsge leerdheid en de geneeskunde van de Leidse universiteit een bijzondere leerstoel in te stellen in het gezondheidsrecht. Prof. Dr. J. F. Rang, die door het fonds op deze leerstoel is be noemd en die daarmede de eer ste Nederlandse hoogleraar ip het gezondheidsrecht is, heeft gisteren zijn ambt. aanvaardt, •e 83-jarige Engelse baron De Lancey, die op het kanaal-ei land Jersey woont is van Neder landse afkomst. Hij heeft aan de Leidse universiteit genees kunde gestudeerd. 5e penning zal hem op een nader te bepalen tijdstip worden uitge reikt. Avery Product blijft in Sassenheim ASSENHEIM „Avery Pro duct" (Europe) NV gaat niet uit Nederland verdwijnen. Eind oktober vorig jaar was er spra ke van dat het bedrijf overge- plaats zou worden naar Enge land. e produktiehal in Sassenheim zal daarentegen met ongeveer 500 m2 worden uitgebreid. Dit werd mogelijk gemaakt door de Verhuizing van de naast de hui dige produktiehal gelegen ma- chinehandel. et is nog niet bekend of deze uitbreiding, die in maart gerea liseerd wordt, gepaard zal gaan met een personeelsuitbreiding. Het personeel van de machine- handel, die naar Den Haag ver huist, gaat in zijn geheel met het bedrijf mee. Bezoekt zondagmiddag de KNVB-bukerwejstrijd RIJPWETERING (4e klas) tegen HERMES D.V.S. (Ie klas) Aanvang 14.00 uur terrein „Rijpwetering". der andere te lezen: 1242 ge boorten tegen in 1971 1434; 898 sterfgevallen tegen 906 in het jaar daarvoor; 779 huwelijken in 1972 tegen 891 in 1971. Het aantal woningzoekenden daalde van 3651 naar 2501. Er werden in 1972, 3370 misdrijven ge pleegd, geregistreerde misdrij ven wel ,te verstaan. Dat waren er in het jaar daarvoor 3265. In totaal werden verder 23.591 bon nen uitgeschreven door de poli tie, hetgeen betekent, dat ruim vijfduizend mensen meer zich geërgerd hebben dan in 1971, 18 doden (in 1971, 9) en 653 min of meer gewonden (in 1971, 749) vielen in het Leidse verkeer. Afrekening in klinkende munt LEIDEN/DEN HAAG De afre kening in een café in Alphen a/d Rijn, was nogal radicaal. Een 21-jarige chauffeur uit Al phen, voelde zich zwaar bele digd door een van de andere gasten. De chauffeur wilde hem dat inprenten. De ander hield daar een blauw oog aan over en raakte twee tanden kwijt. De officier van Justitie vond dit geen zaak voor een geldboete. Hij eiste een week gevangenisstraf, hetgeen een reeks klachten bij verdach te opriep. Hij zou er zijn werk door kwijtraken en ook zijn ver loofde. „Dat was het risico dat u nam" vond de politierechter die de chauffeur veroordeelde tot 200 boete en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee Voor brand rukte de brandweer het afgelopen jaar 276 keer uit tegen in 1971, 344 keer. brandweer verleende verder 478 keer hulp (1971, 284). De geregi streerde arbeidsreserve eind 1972 gestegen tot 2815. Eind 1971 was de reserve 1930. Het aantal overgebleven aanvragen van werkgevers bedroeg eind vorig jaar 450 (in 1971, 642). LEIDERDORP De vierde klas van de openbare lagere school de Springschans heeft gisteren kunnen ervaren wat 't is om In de geme raad te zitten. Zelfs een publieke tribune was aanwezig. Onder voorzitterschap van burgemeester Van der Have werd er hevig gediscus sieerd over de in een speciale raadsagenda aangegeven punten. Bij de rondvraag kwamen de jongens en meisjes met allerlei zelf bedachte vragen zoals over een trimbaan en de hondenaffaire. P.v.d.A. Leiden vraagt fractie advies over werkgelegenheid LEIDEN Op de jaarvergade ring van de PvdA Afdeling Lei den werden een aantal moties aangenomen. De eerste motie betrof een advies aan de tweede kamerfractie van de Partij over de zorgelijke toestand van de werkgelegenheidssituatie in de Leidse regio. Gevraagd wordt aan de fractie om dit probleem onder de aan dacht te brengen en eventuele extra maatregelen ter bevorde ring van de werkgelegenheid aan de regering voor te leggen. Voort sprak de vergadering zich uit voor de vorming van het Gewest Leiden. Ook dit heeft men aan de fractie voor gelegd. Op de jaarvergadering werd een nieuw afdelingsbe stuur gekozen. Het bestuur be staat uit de volgende personen: Bordewijk, voorzitter; Bezemer, secretaris; Kessen, penning meester; Greep, Groos, Molle? man en Barten, leden. ALPHEN A3D RIJN In een de secundaire weg nr 6 (oost- dringende brief aan de leden west verbinding), van de Provinciale Staten heb- Als een van deze wegen niet op ben b. en w. van Leiden hun be- het secundaire resp. tertiaire zorgdheid uitgesproken over het wegenplan van de provincie ontwerp secundair wegenplan wordt geplaatst, zal een even dat GS hun ter goedkeuring wichtige ontwikkeling van Al- hebben toegezonden. In de zesti- phen aan den Rijn ernstig in ge- ger jaren is voor Alphen een pe- vaar komen, menen b. en w. riode van sterke groei begonnen Zij constateren, met bezorgdheid die de overloopfuncite van de dat de aanleg van rijksweg 3 ui- genieente in de Randstad tot terst onzeker is geworden, oorsprong had. Deze functie werd o.m. aangegeven in het streekplan Rijn en Gouwe dat de Staten in 1967 vaststelden. In dat verband werd rond de ge meente en wegenquadrant ge projecteerd, bestaande uit Rijksweg 3 (nieuw) in het oos ten, de westelijke randweg Gou- westreek (noord-zuidverbin ding), rijksweg 11 (nieuw) en het tracé van deze weg nog slechts gedeeltelijk in de plan nen voorkomt en wel voor het gedeelte ten zuiden van rijks weg 12. Door het niet opnemen in de nieu- plannen van de westelijke quentie van het provinciaal be stuur, dat de noodzaak heeft erkend van een door b. en w. voorgestane tij dige aanleg van het stuk rand weg tussen rijksweg 11 en de tertiaire weg nr. 34 en nu me nen, dat bedoeld weggedeelte op zichzelf niet kan worden aange merkt als een regionale verbin ding voor doorgaand verkeer. Deze houding bevreemdt b. en w. omdat ook GS het belang van dit weggedeelte baseren op de overloopfunctie van Alphen. Een duidelijker motief voor de regio nale functie van dit wegvak is naar de mening van b. en w. be zwaarlijk aan te voeren. Gouwestreek dreigt ook de Het vooralsnog niet tot stand ko- tweede noord-zuidverbinding van het voorgenomen wegen quadrant geen doorgang te vin den. Dat betekent een inconse- LEIDEN In het kader van de landelijke actie wordt in de ko mende weken aandacht ge schonken aan de bestrijding van ratten in Leiden. Vooral in onze waterrijke gemeente en omge ving wordt dit onaangename, schadelijke beest nog dagelijks teveel gesignaleerd. De bestrij ding van de ratten is geconcen treerd bij de gemeentereini gingsdienst. Dit orgaan contro- leerd sloten, vuilnishopen etc. Maar de gemeente wil alle be woners nog eens attent maken op de 'plaats des onheils' gif- dienst in te schakelen bij de be strijding van door u geziene rat ten. Een telefoontje is genoeg 46741 en er komt iemand om op de plaats des onheils' vergif tig lokaas te deponeren. Dit wordt net zo lang herhaald tot dat er geen rat meer te zien is. Bijgaand affiche toont u wat er gebeurt als er teveel beestjes komen. Gemeente Zoeterwoude Het gemeentebestuur van Zoeterwoude maakt bekend, dat met ingang van 1 februari 1973 een ambtenaar van de gemeentesecretarie iedere donderdag van 16.00 tot 17.00 uur zitting zal houden in het bijkantoor van de Coöp. Raiffeisenbank, Hoge Rijndijk 169a. Voor ontvangsten en betalingen aldaar is de laatste donderdag van iedere maand aange wezen. De zitting op iedere dinsdag komt per genoemde datum te vervallen. WOUBRUGGE Burgemeester D. Brouwer de Koning heeft gisteren het vierde lokaal van de open bare basisschool officieel geopend. Om een feestelijk tintje aan het geheel te geven was er een gooche laar uitgenodigd, die de jeugd meer dan een uur vermaakte, 's Avonds kregen ouders en genodigden de gelegenheid de school en het tentoongestelde werk van de leerlingen te bezichtigen. Namens het ouder comité boden mevrouw Hoek-van der Hoeven en de heer Boksem het hoofd van de school, de heer Boersma een grote foto van Woubrugge aan (zie foto). het bijzonder rijks weg 3 heeft voorts belangrijke consequenties voo:r de nu al overbelaste secundaire nr 7 (die bestemd is sec. weg 6 ten noor den van Alphen te kruisen). Daarom kan niet worden vol staan met de bescheiden func tie, die nu aan deze weg wordt toegedacht, Een aanpassing aan zijn werkelijke verkeersfunctie is zeer urgent. Tenslotte vragen b. en w. de aan dacht van Provinciale Staten voor het in oostelijke richting doortrekken van het tracé van de secundaire weg G tot aan de rijksweg 3, die op zijn beurt in het zuiden de nieuwe rijksweg 11 (Leiden Utrecht) kruist. B. en w. van Alphen spreken de wens uit dat GS hun verzoek ho noreren en ter zake een con crete toezegging doen. ALPHEN Wegens joyri ding zijn W.K. en H, de D. uit Alphen aangehouden. Zij bekenden enkele auto's te hebben gestolen. Ook worden zij beschuldigd van het ple gen van enkele inbraken. LEIDEN Adri van Pola- nen kan vanavond niet mee doen aan het negenlanden- toernooi voor judoka's in Pa rijs. Hij heeft gisteren bij het trainen de pezen van zijn knieën verrekt. BODEGRAVEN Dankzij een flink batig saldo is de Bodegraafse Hengelsport- vereniging van plan om dit seizoen grote plannen te gaan uitwerken. Zo zal onder meer in een aantal vijvers en grachten in Zuid een gro te hoeveelheid vis worden uitgezet. Op 12 maart wordt in hotel Van Haaften een contactavond gehouden. BODEGRAVEN Aan de Kon. PBNA slaagde de heer P. J, Jacobi voor het diplo ma Hoger Technisch Basis examen Werktuigkunde. BODEGRAVEN ESTO speelt zondag op eigen ter rein tegen EDS, dat even eens de eerste bekerronde overleefde. Aanvang 14.30 LISSE Mej. Nelleke Nieuwenhuis uit Lisse is ge slaagd voor de schriftelijke NTI-cursus kinderverzorging. LEIDEN Na afloop van de hoogmis om 10 uur aan staande zondag in de oud-ka tholieke kerk aan de Zoeter- woudsesingel, kan afscheid genomen worden van pastoor Goudkamp. De pastoor ver trekt binnenkort naar Aus tralië. ƒ60.030.- krediet voor woningbouw WARMOND In de raadsverga dering van a.s. dinsdag zal een krediet verlening van 60.030 ter sprake komen voor de wo ningbouw in Endepoel en de openluchtrecreatie in de Zwan- burgcrpolder. Het bedrag zal uit de „opbrengsten" van de zand winning in Zwanburg moeten worden teruggehaald. Bovendien zal de raad een krcditc van 4.452,19 worden gevraagd. Dit in verband met het aandeel dat Warmond heeft in de kosten van d« streekcommissie Plas- sengebied. Het benodigde be drag voor de commissie is 44.256,35. LEIDSCHENDAM Er is met man en macht gewerkt om de sporthal van het sportcomplex „De Fluit" vandaag weer in ge bruik te krijgen. Wethouder Bunnik zei gistermiddag dat er zo hard is gewerkt, om het competitieschema van de hand bal- en volleybalverenigingen niet In de war te brengen Wegens bloembollencultuur DE ZILK Op uitnodiging van LTB en KVOB* heeft de lieer A. J. van Heusden voorlichtings ambtenaar RTV een lezing gehouden over de waterhuishou ding in de Bollenstreek. Omdat bloembollen voor het over grote deel uit water bestaan is een goede waterhuishouding Voorschoten De Voorschotense raad had gisteravond weinig moeite met de korte agenda. Het belangrijkste voorstel van B. en W over de bouw van een zwembad werd ingetrokken op verzoek van de Stichting Re- creatiebad Voorschoten. Deze Stichting zal binnenkort met een voorstel komen dat meer kans aan voorstellen die van een be langengroep komen. De heer Marcelis (KVP) stelde dat iede re burger en iedere organisatie grondwettelijk het recht heeft om verzoeken en brieven te richten tot de gemeenteraad. Hij vroeg de wethouder de in houd van de brief te behandelen in een commissievergadering. van aanneming door de meenteraad heeft dan het huidi- Wethouder Pels (PvdA) deelde mede thans in overleg te De Industriebond N.K.V. afdeling Voorschoten heeft de raad een brief geschreven over de instel ling van een ombudsman in Voorschoten. De heer Ooster- baan (VVD) meende dat de raad niet veel behoefte heeft t de drie vakcentrales en het resultaat van dit gesprek zal in de commissie voor Maatschap pelijk Werk besproken worden. Ir. Franken (KVP) vroeg naar aanleiding van een brief van een bewoner van het Vernède- park of er spoedig een beslis sing te verwachten valt. Wet houder Koetser (VVD) gaf de verzekering dat het normale on derhoud verricht wordt. De be slissing van de Nationale Wo ningraad en het Ministerie van Volkshuisvesting kan thans heel snel verwacht worden. Het voorstel tot verkoop van 980 m2 grond tegen een prijs van 100,— inclusief BTW in het complex Boschgeest aan de he- ren H. Landman en A van der Valk uit Voorschoten kreeg vier stemmen van raadsleden tegen. Het voorstel draagt de datum van 20 november 1972 en de te genstemmers zagen o.a. moei lijkheden met de verhoogde BTW-tarieven per 1 januari 1973. voor de bollencultuur van het allergrootste belang, aldus de spreker. Zowel de kwantiteit als de kwaliteit van het water baart zorgen. Als gevolg van het aan voeren van water uit de rivie ren, loopt het zoutgehalte op en dat is, wat men in de bollen streek juist niet moet hebben. Met waardering sprak de heer Van Heusden over het Hoog heemraadschap van Rijnland dat zich finunciële offers ge troost om te lozen. Lozing heeft spoeling tot gevolg, waardoor het zoutgehalte minder wordt. Een ander gevaar dreigt van de waterleidingmaatschappijen, die veel water uit de onder grond wegzuigen. De spreker trachtte er het auditorium van te doordringen dat zij door drai nage en dan het liefst met de „ouderwetse" aarden buisjes de waterhuishouding op hun lan den op peil moeten houden. Hij raadde deze methode ook aan voor kassencultuur omdat door drainage een spoeling ontstaat die ook overmatige zoutgehalten uit het sproeiwater kan af voeren. WASSENAAR Drumban Irene" is een van de drumbands die genoemd worden in de onlangs uitge- j komen cultuurnota van de gemeente Wassenaar. De nota staat in het kader van een bevordering van actieve kunstbeoefening vandaar dat er gepleit wordt voor het verlenen van meer subsidie voor de bands. Hierdoor zou het mogelijk worden om een beroepsdirigent aan te trekken. "Gra p pen ni aker' meldde een roofoverval '.EIDEN Een „grappenma ker" heeft gistermiddag een vijftiental politiemannen in ac tie gebracht door telefonisch te melden dat er een roofoverval werd gepleegd op de Boeren leenbank aan het Diamantplein, i oen ook nog bleek, dat de tele foon van de bank langdurig in gesprek was, werd de zaak grootscheeps door de politie aangepakt. Bij aankomst aan het Diamantplein bleek echter al snel dat het loos alarm was.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3