Vakantiespreiding voorlopig nog een fraaie fictie Winterweekend Sauerland J 1^/," FILM! NS-Minitrips in eigen land ZATERDAG 27 JANUARI 1973 Een droevig, maar keihard feit: ondanks alle optimisti sche verhalen, pogingen tot verantwoorde vakantiesprei ding en prognoses van ex perts die 't kunnen weten, blijkt dat 't gros der Neder landers nog steeds de opge spaarde duiten verbrast in 't stampvolle hoogseizoen. Een marktpsychologisch onder zoek van enkele Nederlandse touroperators en luchtvaart maatschappijen heeft uitge wezen, dat 71 procent van de vaderlanders, die ooit een vliegvakantie hebben ge maakt, zonder enig bezwaar in de stille vakantiemaanden op de vlucht zouden kunnen slaan. In de praktijk blijkt echter, dat 65 procent toch hardnekkig blijft vasthouden aan de schouder-aan-schou- der en lip-op-lip-recreatie in de maanden juni, juli en au gustus. Ook de brave huisvaders en moeders, die niet gebonden zijn aan schoolvakanties en collectieve sluitingen van be drijven, voelen er helaas bit ter weinig voor om vóór de grote volksverhuizing of in de luwte daarvan een vakantie- stek uit te zoeken. Liever trekken ze de honderdduizend uit de vrije-tijdspot dan het exclusieve eigen geldje, dat hun buiten de vakantiepiek door reisbureaus en lucht vaartmaatschappijen van harte wordt aangeboden. En dat ondanks de sterk ver laagde prijzen, de superlatie- ve kortingen en de romige beloftes, dat ze het vakantie- rijk alleen hebben, als ze maar van die vermaledijde drie zomermaanden afstap pen. Topmaanden Feit blijft ondertussen, dat vorig jaar reeds anderhalf miljoen meer Nederlanders op vakantie zijn gegaan dan in 1968. Wat tot bijna on oplosbare problemen leidt, juist in de topmaanden van de op volle toeren draaiende vakantiefabriek. Als men daarbij dan ook nog bedenkt, dat tot nu toe 55 procent van de Nederlanders tijdens de vakantie in eigen land blijft, kan men zich moeiteloos voorstellen, welke chaos ons wacht, als de onstuitbare trek naar de zon zich in het zelfde tempo blijft voltrekken als de laatste jaren. Drs. J. Engelen, vanouds kri tisch directeur toeristische le denservice van de ANWB. spreekt in de Toeristen-kam pioen van 12 januari onder tussen de hoop uit, dat er in de toekomst minder reisorga nisatoren zullen zijn. Hij noemt het aanbod van com pleet verzorgde reizen abso Nederlander blijft in vrije tijd hutje bij mutje doen luut te groot en te ondoor zichtig. „Vanuit de consu ment gezien", zegt hij, „zal het terwille van het inzicht in de mogelijkheden belangrijk zijn als er minder reisorgani satoren in de markt optre den. Voor de consument zou het even belangrijk zijn, als er meer specialisatie was naar het land van bestem ming of aard van de reis. Maar ook de reisbureaus zou den daarmee gediend zijn. Met de groei van de reis- markt en ook met de stijging van de kosten voor de orga nisatie wordt concentratie steeds belangrijker." 75 pet. in 2000 Schattingen van drs. Enge len: „In 1975 zullen ongeveer 7,5 miljoen Nederlanders, wat neerkomt op meer dan 55 procent, met zomervakan tie gaan. In 1980 zullen dat er reeds 9 miljoen zijn ofwel 63 procent en voor het magi sche jaar 2000 ziet hij een vakantiestroom van meer dan 75 procent van de bevol king." Wat het vervoer betreft: 65 procent van de Nederlanders prefereert nog steeds de ei gen of gehuurde auto als ver voermiddel. Een opinie-pel ling onder 2300 Nederlanders heeft overigens uitgewezen, dat het vliegtuig snel aan po pulariteit wint. Slechts 5 pro cent had de buik vol van vliegen en verklaarde „eens maar nooit weer". Door 70 procent werd het vliegtuig daarentegen als het „ideale" vervoermiddel opgegeven. hadden gezeten. Van de groep die tot nog toe met beide benen op de grond is blijven staan, zei een nage noeg even groot percentage, dat ze er sterk over dachten om zichzelf op één van de eerstkomende vakanties een vliegende start te geven. Dat ook het vertrouwen in de vliegvakanties toeneemt, blijkt uit de stijging van het aantal mensen, dat van het vliegvervoer profiteerde. Van degenen, die reeds eerder per vliegtuig op vakantie gin gen, steeg het percentage van 30 in 1968 naar 55 in 1970. Alle Reizen C E B U T O DOEZASTRAAT 30 TEL. 43612 - 25971 LEIDEN PORTRET VAN GODEN-EILAND RODOS •In de reeks van reisgidsen van uitgeverij J. H. Gottmer in Haarlem is een nieuw deel verschenen „Portret van Rodos" door de gebrevetteerde globetrotter J. Dominicus. De portret-reeks van deze schrijver, die reeds eerder de vellen op zijn bureau vol schreef over tien Europese vakantie-stekken, is niet gemaakt voor de zo-maar zonzoeker, die neerploft op het dichtsbijzijnde strandje, zich in vet en vervolgens de tijd doodt met het kanen braden uit de koperen ploert. Do minicus mikt doelbewust op de groep, die iets wil zien en wat meer wil weten en begrijpen van volk en land, waar hij zijn vakantietent opslaat. Hij heeft dan ook veel plaats ingeruimd voor beschrijvingen van tochten door de steden en het landschap van dit godeneiland in de Egeïsche zee. Eén en ander gaat vergezeld van plattegronden en routekaarten. Ook zijn in dit goed uitgegeven reisboek hoofdstukken opgenomen over algemene zaken als geografische ligging, land schap, klimaat, het vervoer naar en het verkeer op het eiland, de hotels, eet- en drinkgewoontes, de folklore, de historie en de kunst. Naar de smaak van Domi nicus is Rodos, het groene eiland in de eeuwig blauwe zee, één van de mooiste van de vele Griekse eilanden. Ook een interessant eiland door de sporen, die de oudheid en de middeleeuwen kwistig hebben achtergelaten. Op 126 pagina's heeft Dominious een schat aan bruikbare gegevens voor de gelegenheids-ontdekkings reiziger verzameld. Van harte aanbevolen voor Rodos-reizigers. Prijs van de gids is tien gulden. VOOR HALF GELD OP ZUID-VELUWE Tot 1 april 1973 kunt u voor half geld terecht in 15 hotels aan de Zuid-Veluwe, die samen beschikken over rond 1250 bedden. Zij bieden gedurende de weekends (vrijdag tot maandag) deze kamers met ontbijt aan voor 50 procent van de nor male prijs. Er is geen verplichting om de andere maaltijden in het hotel van uw keuze te gebruiken. Om van deze unieke faciliteiten te kunnen profiteren dient men te beschikken over een paspoortje dat verkrijgbaar is bij alle ANWB-kantoren of bij het WV-verkeershuis in Arnhem. Dit pasje geeft tevens 50 procent reduktie op de prijzen van Ouwehands-dierenpark, Burgers' Dieren park en het Arnhemse Safari-park. Ook worden de pashouders uitgenodigd een bezoek te brengen aan Pierre Janssen in zijn Arnhems Gemeentemuseum. Hij houdt voor hen dan speciaal een „kunstgrepen-causerie", gevolgd door een rond leiding en ter afsluiting een rondetafel-kunstgesprek bij de thee. Tenslotte krijgt men bij bezoek van de Arnhemse Schouwburg ook forse kortingen. Alle inlicitin- gen bij VW Arnhem, Stationsplein 45, telefoon 085452921. De prijs van de pas, rechtgevend op vijf weekends logeren voor half geld is 4 gulden voor twee perso nen. MAN EN PAARD IN ANDALUSIË Sinds enkele jaren organiseert de bloedserieuze en levensechte Spaanse markies Antonio de Llomelini de Ta- barca speciale ruitersportvakanties vanuit zijn landgoed Alondra ten noord-westen van Malaga. De Spaan se luchtvaartmaatschappij Iberia en Wagon-Lits/Cook bieden nu ook Ne derlanders de mogelijkheid om bij het gevolg van de markies in te ha ken Het 17e eeuwse huis van de markies (met bar, zwembad en dol- romantische tuin) fungeert als thuis haven voor de tochten, die u door telkens wisselende Spaanse land schappen maakt. De paarden, die u krijgt, zijn tredvaste, in de bergen gefokte hispano-arabieren, die zich op de rotsachtige bodem van Andalu- sië thuisvoelen als vissen in zeewa ter. De prijs voor dit uitje met blauw bloed is niet gering. Maar wat wilt u met zo'n exclusief uitje. Er is bij Een uitje met blauw bloed. voorbeeld een zomertour voor 1473 gulden per persoon. U trekt dan 14 dagen door het Spaanse landschap, langs muilezelpaden, oude smokke laarswegen, door rivierbeddingen en langs oleanders. WEGWEZER NAAR LONDEN Een splinternieuw Londens wegwezertje: Britain Tours in Rotterdam, postbus 990, telefoon 010—130090, heeft in zijn programmaa een ambi tieus en goedkoop uitvluchtje naar de Engelse hoofdstad opgenomen. Het enige, wat goedkoop is aan dit week- etfdtripje is de prijs: vanaf 155 gulden, bent u twee da gen onder de pannen met een retourtje per Caledonianlijn- dienst Zestienhoven-Gattwick en eeen vorstelijk nachtje sla pen in het onlangs geopende first classhotel Royal Scot, dat strategisch is gelegen aan de King's Cross Road.. U krijgt daar een kamer met eigen bad, toilet, airconditio ning, radio, televisie en' een installatie om zelf koffie en thee te maken. Ook is in uw kamer een eigen, rijk gevul de bar geïnstalleerd. Een druk op de knop is voldoende om uw favoriete hapsnap te voorschijn! te toveren. Royal Scot is een klassehuis met een goed restaurant en twee jofele bars, waar u de brak ke ochtend van de volgende dag rustig kunt afwachten. Wat de reis zelf betreft: U vliegt met Caledonian, een Schotse maatschappij, die een excellente service biedt iri een moderne jet. Londens Wegwezertje. Britain Piccadilly: nieuwe mammoeth Pé-Bé-Tours in Alkmaar en luchtagenturen Astrea N.V. in Rotterdam zijn kortgele den een vergaande samen werking aangegaan. Dit heeft onmiddellijk geresulteerd in een kostelijk en uitgebreid pakket aanbiedingen met rei zen naar Engeland en Frank rijk. Beide reisorganisaties, bij uitstek deskundig op het gebied van toerisme naar Frankrijk en Engeland heb ben voor 1973 voor elck wat wils: vliegreizen, tours per razendsnelle Hovercraft, tou- ringcarreizen, autotochten naar hotels, boten, caravans, landhuisjes, vakantiekampen etc. Zonder meer kan men stellen, dat Britain Piccadil ly Tours op de Nederlandse reismarkt de onverbiddelijke en beste specialisten zijn voor vakantiereizen naar beide EEG-partners. Om enkele voorbeelden te noe men: er zijn 5-daagse hover- craft/touringcarreizen vanaf 280 gulden, vliegtochten naar Londen vanaf 156 gulden, 8- daagse luxe vlieg/busreizen naar de Midlands, Schotland en Lake-district vanaf 625 gulden, 8-daagse hover Alle Reizen C E B U T O DOEZASTRAAT 30 TEL. 43612 - 25971 LEIDEN craft/busreizen naar Zuid-En- geland vanaf 535 gulden, 10 dagen Schotland per vliegtuig en bus vanaf f 548 gulden en een 8- en 15-daagse vliegreis met excursies naar het ei land Man vanaf 505 gulden De mogelijkheden voor Enge' landreizen zijn dankzij Bri tain Piccadilly in 1973 vrijwel onbeperkt. Datzelfde geldt voor de Bastille Tours van dezelfde twee eendrachtig sa menwerkende organisaties Er is al een vier-daagse in troductie-trip naar Parijs vanaf 139 gulden. Verder rei zen naar de Vogezen vanaf 310 gulden, naar Bretagne varïaf 480 gulden, naar Au- vergne en de Dordogne vanaf 945 gulden, een Tour de France (15 dagen vanaf 1075 gulden) en 8- en 15-daagse zwerftochten per eigen auto naar Midden-Frankrijk en de Pyreneeën vanaf 330 gulden. Alle bij de ANVR aangeslo ten reisagenten hebben beide programma's voor u klaar liggen. Zwitsers allerlei per telefoon Het Nationaal Zwitsers Ver keersbureau in Amsterdam heeft een telefoonantwoord apparaat in gebruik geno men. Wanneer men 020-253089 draait, hoort mer gedurende 1 minuut actueel toeristisch rtieuws uit Zwitserland. In het wintersportseizoen zal dit nieuws uiteraard bestaan uit mededelingen over de sneeuwtoestand in de Zwit serse wintersportplaatsen. Daarna krijgt men uit de eerste, betrouwbare hand in lichtingen over alle mogelijke excursiemogelijkheden etc. Naar de verte met Long Range Travel Vier Nederlandse touropera tors (Centouri/Sunliner, Eu rotours, FIT en de Magneet) hebben hun aktiviteiten op het gebied van vliegvakanties naar intercontinentale be stemmingen gebundeld in de nieuwe onderneming Long Range Travel. Door dit geza menlijk optreden kan men nu voordelig inkopen en een re latief beter en goedkoper pro- dukt op de Nederlandse reis markt brengen. Voordeel van deze samenwerking is ook, dat de Nederlandse reiziger voor zijn trip naar de verte niet meer eerst naar een bui tenlandse luchthaven zal be hoeven te gaan, maar van Schiphol kan vertrekken. Be halve naar landen als India, Indonesië, OostAfrika en Mexico is het aantal bestem mingen voor de pakketreizen van Long Range Travel uit gebreid met vliegtochten naar onder meer Zuid-Ameri- ka, de Verenigde Staten, Ca nada. Thailand en Senegal. Long Range Travel heeft een eigen kantoor in Amsterdam (Olvmpiaplein 111, telefoon 020-76555). Om u alvast een idee te ge ven van de uitgekookte prij zen. Er zijn reeds retours naar Amerika vanaf 564 gul den, reizen naar Kenia en Tanzania vanaf 998 gulden, cruises in de Caribbean vanaf 269S gulden', Indonesiëreizen vanaf 1198 gulden en reizen naar India vanaf 1596 gulden. Adder onder het gras: Ook Long Range Travel heeft zich te houden aan de stringente bepalingen van de Rijks Luchtvaart Dienst en moet dan ook in vele gevallen een hogere prijs berekenen dan in het programma staat ver meld. Het verschil tussen mi nimum RLD-tarief en de prijs van Long Range Travel wordt goed gemaakt met waarde bonnen van excursies, auto huur etc. Overheerlijk in Overijssel De provinciale VW Overijs sel (Marktplein 3f in Almelo, telefoon 05490-10266) heeft een hrandnieuwe folder uitgege ven met tien uitgelezen mo gelijkheden voor vakantie of •long-weekend met het gezin. Naast toppers van toen zijn er ook nieuwe arrangemen ten, zoals 'n weekend met huifkartocht in Ommen (74 gulden), 'n weekarrangement aktief kamperen in Holten en Dalfsen 57,50 per gezin, ongeacht de grootte), een vierdaagse vogelsafari in West-Overijssel 119,50), een 8-daags vakantie-plan 01- denzaal 229) en een auto weekend-zwerftocht door Twente 45). Gehandhaafd bleven „acht dagen Twente" 199) tweelanden autoweek end 59,50) het ruiterweek- end in Delden 102) en het weekje wandelen en fietsen in Twente 155). Boeken kan men rechtstreeks bij de Provinciale VW in Almelo en bij alle ANWB-kantoren. Nieuwe tarieven Zwitserse tunnels Dit jaar zijn nieuwe tarieven van kracht geworden voor het vervoer van auto's door de Zwitserse Alpentuntiels Gotthard, Lötschberg en Sim- plon. Om een snelle afhande ling te bevorderen gelden voortaan voor personenwa gens, caravans en aanhang wagens ongeacht de lengte, uniforme tarieven. Deze zijn voor de Gotthard fr. 26, voor de Lötschberg fr. 25 en voor de Simplon fr. 32. Een pittoresk stukje Engeland. Ontdek zelf wat het winterse Sauerland voor u kan betekenen. Proef de sfeer en geniet van het prachtige Heuvellandschap met zijn witbesneeuwde wouden. Volledig verzorgd, dus incL logies, maaltijden en reis: JL 1 van elk Vertrek op de vrijdagen 12,19 en 26 januari, 2,9,16 en 23 februari en 2 maart Alle informatie in de brochure „Toeren met NS" op de stations. voordelig uit met NS W&M Een blijvende, levende vakantieherinnering? Voor 10,per 14 dagen huurt u bij ons een VOLAUTOMATISCHE FILMCAMERA. Bespreek nu voor uw komende vakantie. Bij aankoop van films. Breestraat 141 Haarlemmerstraat 102 Volledig verzorgd, du,s incl. reis van ieder station, logies en maaltijden. 2 dagen Amsterdam v.a. f 45.-* Den Haag/Scheveningen v.a. f 46.-* 3 dagen Zuid-Limburg v.a. f 55.» Twente v.a. f 56.- Drente v.a. f 59.- Montferland v.a. f 61.- Bergen (N.H.) v.a. f 62.-* Zeeland v.a. f 64.- Friesland v.a. f 71.- Brabant v.a. f 73.- Giethoorn v.a. f 78.- 5 dagen Terschelling v.a. f 97.- Schiermonnikoog v.a. f 102.- Ameland v.a. f 105.- Vertrek dagelijks t/m 10 mei 1973/ t/m 30 maart 1973. Alle informatie in de brochure.ToerenmetNS" op het station. voordelig uit met NS 'J'É2 Alle Reizen C E B U T O DOEZASTRAAT 30 TEL. 43612 - 25971 LEIDEN

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18