ch In reiswereld zijn de kaarten weer danig geschud {Ta V IjiiflfV) JNRV U BETAALT DIT JAAR AANZIENLIJK MEER VOOR UW Z0NNETR2P DAN IN 1972 Boek reeds NU uw zomer ZONVAKANTIE \A IDDELHOEK'S OHRISTOFFEL Ek ZATERDAG 1973 IHWHi Nederlandse Reis Vereniging De Haagse N.R.V. (oude ver trouwde op de reismarkt met I nog altijd zo'n honderdduizend J leden) heeft de dikste gids op de reiskermis tentoongesteld. Een j dijk van eert doordrukker, waar- in samensteller Casper de Groot een troepensdhouw heeft georga- I niseerd van vliegreizen, tripjes naar eigen NRV-hotels, treinrei zen, clubreizen, auto-tours en bungalow- en appartemen'tsrei- zen. Nieuw is het eigen NRV-ho- tel aan het Vierwoudstedenmeer in Zwitserland, nieuw zijn de vertrekhavens Eelde en Twente rtaast het vertrouwde Schiphol. Het aanbod van de NRV is over tuigend en de prijzen zijn, in vergelijking met 1X2, bij deze organisatie nauwelijks gestegen. CENTOURI* SUNUNER Centouri-Sunliner Centouri-Sunliner vraagt specia le aanacht voor haar eigen ob jecten in Spanje en Frankrijk en voor het hotel Sin Nombre in Gubeilas, dat speciaal is inge richt voor ouderen en minder validen. Centouri heeft dit jaar ook Tsjedho-Slowakije weer in zijn programma opgenomen. 688 gulden voor 15 dagen in het hoogseizoen. Bij de Griekse aan biedingen ook hier het onbekeri- de eiland Kos. Neckermann Neckermann heeft een formida bele primeur: mensen, die h la minute boeken kunnfen volgens het nieuwe „inpakken en weg wezen" systeem kortingen krijgen tot twintig procent van' de reissom. Het aantal directe vluchten vanaf Beek in Limburg is uitgebreid. Oojc wordt een Is- raël-reis aangeboden voor de on gekende lage prijs vanaf 789 gulden. Neokermaim heeft vorig jaar 60 procent meer passagiers vervoerd dan in het ope rrings- jaar van deze organisatie en mikt nu duidelijk met een uitge kiend programma op nog meer aanhang. Wel zijn bij Necker mann, everials bij alle andere touroperators, de prijzen in ver- i gelijking met 1972 licht geste gen. Eurotours Vliegreizen Nieuw bij Eurotours zdjrf dit jaar reizen naar Cyprus, Kussa- dasi In Turkije, rechtstreekse vliegreizen naar Kos in de Egeï- se zee en naar Agadir in Marok- fco. Eurotours heeft ook de yet- I club voor jongeren met aange- I j paste prijzen (en accommodatie, dat spreekt). Opvallend is een l J uitgekiende Corsicareis vanaf j 330 gulden voor 1 week op een j camping. Ook in deze gids veel informatie en een handvol ITE- I j Ideetjes. Albert Heijn Albert Heijn offreert naar eigen zeggen 64 pagina's eerlijke in - formatie over zorgvuldig gese lecteerde vakantiebestemmin gen1. Uniek is in elk geval de in- gebouwde verzekering plus de forse korting voor kinderen. 8® j Nieuw: reizen naar schitterende j bungalows in Noorwegen en i Transtrek-reizen voor avontu- i riers. Albert Heijn heeft ook een aantal fijne rondreizen per bus iaa door Engeland, Italië, Scandlna- vië en Frankrijk. Speciafiteitje -'! is een werkelijk razend goedko- pe safari-reis naar Kenia, die honderden guldens minder kost dan bij de gemiddelde concur- rent. FIT -23 Ook FIT heeft het Griekse ei land Kos geadopteerd. Daar naast zijn er rondreizen door Egypte (een specialiteit van deze touroperator), door Marok ko, Bulgarije en Ro emenië. Nieuw is ook de reis naar Israël Voor 1084 gulden voor 15 dagen op basis van' half pension. FIT heeft daarnaast een overvloedig aanbod van standplaatsen in de bekende zonne-landen. De prij zen zijn redelijk. Alle Reizen C E B U T O DOEZASTRAAT 30 TEL. 43612 - 25971 LEIDEN En ja hoor, ze liggen weer te dringen op uw deurmat, de hartelijke reisgidsen met hun in pakkers en wegwezers Zc staan ook in slagorde gereed in de droomwinkels der touroperators met hun palmbomen in de aanslag. Geef acht, negenhonderd pietermannen en u zit straks als een vorst in het warmste zandkasteel op dit ondermaanse. „Doe het vlug", roepen ze nog met een kamer brede glimlach op hun ingevette, houtvrij-papie ren gezichten, „doek uw winterzorgen op en boek bij ons, want wij hebben het helemaal. W.; zijn zo verrekte amicaal, zo volledig ingesneden op zeden en gewoonten van al die zuideliji: rakkers, dat u waarlijk een dwarligger moet zijn om straks aan dat pittoreske strandje een buil te vallen". En allen spelen ze vol verve weer het aloude gezelschapsspel „wie komt er in mijn hokje?". Dat moeten ze wel, want die hokjes zijn peper duur geworden en vertonen hier en daar al be denkelijke scheuren. De tijd, dat iedere slimme vogel een reiswinkeltje kon beginnen, als hij tot tien kon tellen en het boekje „hoe leer ik Spaans in drie dagen" had doorgeploegd, is al lang voltooid verleden tijd. De dreumesen, de kabouters met hun reisverhalen, die zo'n baard hadden, zijn verdrongen door de reuzen en gi ganten, die de hotels en gros opkopen en pas van een redelijk jaar durven spreken, als ze uit de vleespotten van .fan de Witt tenminste dr honderdduizend bleekgezichten hebben opgevist ter stoffering van hun chartervloten. Reizen organiseren is anno 1973 keiharde busi ness geworden, die alleen is weggelegd voor commerciële „die-hards", die echt geen zweet druppels op hun bovenlip krijgen, ais de tonnen over tafel vliegen. Albert Heijn, de Zaanse grut ter, die vorig jaar met groot tam-tam op de reismarkt verscheen, heeft dit jaar in allerijl een topfiguur uit de soepsector in zijn toertoko gezet met de opdracht om de geheel verzorgde snoepreisjes er even krachtig door te drukken als de blikken kapucijners met veel spek. Ook daar gaat de voedzame kost vó<5r de baat uit. Ondertussen is nieuwkomer Neckermann er on danks zijn germaanse longva] aardig in ge slaagd om Nederland plat te praten voor zijn produkt. In het eerste jaar vervoerde Necker mann Vliegre zen 30.000 vaderlanders; vorig jaar was dat aantal al opgeklommen tot 53.000 en in 1973 m kt big boss Fritz Aronson op zo'n 70.000 participanten. Zijn opmerkelijk succes „een buitenlander krijgt nooit een poot aan onze drassige grond", horen we de mensen, die het weten konden nog zeggen heeft de Belgische gigant Sunair geïn spireerd om bij Wuustwezel de grens over te wippen en in ons land wat goedkope reisfuiken uit te zetten. Sunair is in België verreweg de grootste touroperator en wil nu ook binnen de kortste keren via uitgekookte aanbiedingen hier zijn prijzenslag slaan. Beide infiltraties hebben de Nederlandse touro perators gedwongen om de tussenmuren in hun eigen winkels uil te breken en door gezellig sa menhokken de dikke vinger in de reispap te Al deze reizen kunt u boeken bij Het adres voor al uw boot trein vlieg toeringcar privé en zakenreizen I R REIS- EN PASSAGEBUREAU TEL. 01710-40641 KOORNBRUGSTEG 3 (stadhuisplein) TEL. 01710-32222 LEIDEN 32422 HAVEN 21 a houden. Magneet, Fit, Eurotours, Silverjct en Centouri-Sunliner hebben elkaar gevonden in het Toeristfonds en werken vandaaruit eendrachtig samen bij de inkoop van vliegtuigstoelen en ho telbedden. De kleinere reisorganisatoren hebben daarop prompt hun eigen vuistje gebald en creëerden De Vliegunie, die al meteen met zijn Zonnevlugjes voor een opmerkelijk, zij het niet financieel rooskleurig, succes zorgde. In deze Vliegunie werken onder meer samen N.R.V., Arke, Sterreizen, Europa-express en Christoffcl. Ook Neckermann heeft verbindingen met de Vliegunie, waar het de inkoop van chartercapa citeit betreft. Los van deze reisclubs staan mo menteel alleen nog de Zwitserse Hotelplanorga nisatie en Airtouropa, de organisatie, die Is voortgekomen uit het oude Airtour-Nespanda Airtouropa werkt weer nauw samen met de Duitse T.U.U. De toeristische kaarten lijken nu voorlopig te zijn geschud en verdeeld. Toeristfonds heeft do KLM en Martinair aan de borst gedrukt evenals Airtouropa. De Vliegunie krijgt voor zijn reizen straks een vliegende start van Transavia, de glimlachende derde, die onlangs grotendeels is opgeslokt door de KNSM, 48 procent van de Transavia-aandelen zijn momenteel in handen van deze scheepvaartmaatschappij, die zijn heil steeds minder zoekt in zilte avonturen en liever met Van Speyk de lucht Ingaat. Gevolg is dat driehonderd KNSM'ers een briefje hebben ge kregen waarin hun met klem werd aangeraden naar een andere betrekking uit te kijken. Do KNSM-vloot is drastisch uitgedund do passa giersschepen zijn zojuist aan Cuba verkocht en de oudgedienden hebben weinig waarde meer voor een baas, die zijn vleugels uitslaat. De reiziger in spé zal er overigens rekening mee moeten houden, dat hij dit jaar aanzienlijk meer zal moeten betalen voor zijn chartertripje naar zonnige oorden. Vergelijkingen met de reisgidsen van 1972 leerden de Weg-Wezen-re- dactie, dat deze verschillen kunnen oplopen met meer dan honderd gulden per persoon voor pre cies dezelfde reis. De inflatie heeft dus ook de reiswereld danig in de wurggreep. Om U het eindeloze zoeken in do kleurige berg van reisgidsen te vergemakkelijken biedt WEG WEZEN op deze pagina alvast een snelle sight seeing via diverse mogelijkheden. Verwacht geen volledige opsomming, want daarvoor is hel reispakket te omvangrijk (alleen de NRV heefl het volk dit jaar al verblijd met een gidsje van 244 pagina's. We kunnen i" hooguit een inzicht geven en on derweg wat tips doorseinen. Voor het zelfrij zend bakmeel zult u toch echt zelf moeten zor gen. TEKST: LEO THl RING FOTO: MILAN KONVALINKA Christoffel- Reizen B.V. Ohristoffel (Korte Lijnbaan 25 in.l Rotterdam) heeft vriend en vij- J and verbijsterd door een gigan- tische reclame-campagne, waar- in onder meer het volledige reis programma werd afgedrukt in de Nederlandse damesbladen, in Televisier en enkele omroepbla--. den. Deze grimmige grap, die naar schatting zo'n half miljoen gulden kostte, moet Ohristoffel dit jaar een srtelle start geven. Ohristoffel, die tussen deze be drijven door ook nog de reisaf- deling van Sporthuis-Centrum heefl opgeslokt, vliegt dit jaar vanaf Schiphol, Rotterdam, Eel de, Twente en Beek. Voordeel- aanbieding: een 13-daagse voor jaarsreis naar Spanje voor 299 gulden. Geert geld. Specialiteiten van Ohristoffel zijn de Lourdes- reizen (vanaf 379 gulden), Rome en Israël (801 gulden, maar dan moet u wel voor uw eigen on derdak zorgen bij familie of vrienden.) airtouropa Airtouropa De oude organisatie met de nieuwe rtaam heeft onder meer een goedkope Joegoslavië-reis voor 380 gulden voor twee we ken. Nieuwe bestemmingen zijn Aguadulce aan de Spaanse Costa de Almeria en Sorrento. Voorts zijn er reizen naar de Portugese Aigarve, de Engelse kanaa lei- landen en Oostenrijk. Airtouropa is ook de enige Nederlandse tour operator, die speciale reizen voor naturisten organiseert. Een speciale folder vertelt u er open en bloot over. magneet reizen Magneet Magneet bestaat 25 jaar en viert dat feit met een speciale prijs vraag. Nieuwe bestemmingen zijn Rovinj in Joegoslavië, Snns Grund in Zwitserland en Gei- lo/Voss/Bergen in Noorwegen. Magneet organiseert ook jonge ren-reizen en kroostreizen. spe ciaal voor gezrtnen met jonge kinderen. Magneet heeft niet de meest opwindende gids, maar zoekt het meer in ouderwetse Noordhollandse betrouwbaar heid. De Zuid-Europa Stichting 1973 Het programma van de Zuid-Eu ropa Stichting is zoals deze or gartisatie zelf: rustig, welover wogen en prijzenswaardig. Vele aanbiedingen van reizen naar Griekenland, Rhodos en Kreta. Daarnaast de bekende Spanje- aanbiedirtgen, Portugal, Joegos- slavië, Ierland, Marokko, Ethio pië, Turkije, Perziö en de droombestemmingen in het Ver re Oosten. Opvallend in dit pro- gramma zijn de voortreffelijke foto's en de schat aan Informa tie. Een schoolvoorbeeld van een goed programma. Hotelplan Hotelplan heeft dit jaar Roeme nië uit zijn programmu ge schrapt en daar de Sowjet Unie voor in de plaats gezet. Regcn- drup-werk als u het ons vraagt. Een in het programmu voorko- mertde budget-meter leert, dat een vliegreis naar Spanje hot goedkoopst is (zo'n 250 gulden). Nieuw in de populaire Hotel plan-trein Is een slaapwagen, die tot Innsbruck meerijdt. Hotel plan heeft van alle reisorganisa ties ook de meeste Zwltserland- aartbicdingen voor plezierige prijzen. Europa-Express Europa-Express heeft als pri meur een korting van 50 pro cent gedurende het gehele sei zoen voor kinderen van 2 tot 9 jaar, die met de 'ouders meerei zen. Onder de 2 geheel gratis. IJzersterk troefje zijn de snoep- reizen, onder andere 7 dagen Mallorca vanaf 182 gulden. Om dat dit bedrag niet voldoet aan de minimum-eisen, die de Rijks Luchtvaart Dienst aan de kosten stelt, krijgt men het verschil te rug in waardebonnen, gratis auto of excursies. Alle Reizen C E B U T O DOEZASTRAAT 30 TEL. 43612 - 25971 LEIDEN

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17