Vader heeft het weer gelapt Ad van Ommen .LANGS DE WEG STAAN ALTIJD MOOIE VROUWEN MET GLANZENDE OGEN NAAR JE TE KIJKEN, JE HOORT ZE ZEGGEN: DAAR GAAT PAS EEN KEREL...! DE DRIE SPORTDROMEN VAN KLM-GEZAGVOERDER DE RENNENDE HOLLANDER ATHENE KLM-gezagvoerder Ad van Ommen is 46 jaar oud. Hij heeft 15.000 vlieguren op zijn naam staan, hetgeen niet gering is. Hij heeft ook 60.000 kilometer hardgelopen en dat verdient nog méér naam. Anderhalve keer de aarbol rond is hij gegaan. Waar ter wereld zijn DC-8 of Boeing 747 hem ook bracht, trok hij het trai ningspak aan en begon hij te draven. Totdat hij zich sterk genoeg voelde voor het verwezenlijken van zijn dagdroom: het lopen van de enige, echte, Historische Marathon. En nu heeft hij zijn doel bereikt. Wij waren erbij. Wij hebben hem op een leeftijd waarop het hartinfarct begint toe te slaan, de 42 kilometer en 195 meter zien afleggen die liggen tussen de vlakte van Marathon waar de Grieken in het jaar 490 voor Christus de Perzen versloegen, en de Agora van Athene waar de bood schapper Diomedon dood neerstortte nadat hij de verschrikkelijke afstand non-stop in looppas had afgelegd en de verzamelde burgerij had toege schreeuwd: „Nenikékamen - wij heb ben overwonnen". In het voetspoor van deze Griekse held wiens presta tie nog steeds de moderne Olympi sche Spelen overschaduwt, liet KLM-gezagvoerder Ad van Ommen zijn benen 35.860 maal op en neer gaan en zijn hart met 26.400 slagen 2500 liter bloed rondpompen. Toen hij de top van de Agriliki passeerde, de 567 meter hoge berg in de histori sche route, zwoegde zijn borst zo dat het geluid van zijn adem op twintig meter afstand het klingelen van de bellen overstemde die de schapen op de hellingen om hun hals droegen. Twee kilo was hij afgevallen toen hij 3 uur en 49 minuten na zijn vertrek met geheven armen op de Agora, de oude markt van Athene stond - de eerste atleet ter wereld die de ech te, de enige Marathon had gelopen. „Dat zit zo", zei hij later toen hij op een terrasje in de Plaka, de tierige uitgaanswijk van Athene, met ettelijke glazen pils het verloren vocht probeerde aan te vullen. ,,Toen de Olympi sche Spelen in 1896 weer in ere werden hersteld, wilden de Grie ken wel eens zien of een moder ne, getrainde atleet het huza renstuk van de klassieke Mara thonloper kon nadoen. Ze zetten een parcours uit van Marathon naar Athene dat precies 42 kilo meter en 195 meter lang was. De weg liep dpor de vlakte van Marathon via Nea Makri langs de kust en verder met een bocht landinwaarts over Pallini naar het stadion in Athene. Het is deze route die de eerste Olympi sche lopers in 1896 hebben afge legd en die sindsdien altijd als de authentieke Marathon heeft gegolden. Maar dat is onjuist. Voordat ik begon heb ik mr. Henrik Scholte geraadpleegd, onze grote Griekenlandkenner, en volgens hem heeft de oor spronkelijke held van Marathon iets heel anders gedaan. Die sloeg na een kilometer of vijf rechtsaf en nam de weg over de berg Agriliki. Daar moet je niet te min over denken. Het kreng Is 567 meter hoog, met hellings percentages van 15 en meer. De Cauberg bij Valkenburg is nog geen 200 meter en heeft "een maximale helling van 12 per cent. Toch is hij de'schrik van de wielrenners en die hebben een gesmeerd mechaniek tussen de benen - die kunnen spelen met hun verzet terwijl ik het louter met mijn lichaam moest doen. Maar ik wilde geen histo rische ketterij plegen. Ik wilde per se de echte Marathon lopen. Daarom heb ik niet de gemak kelijke weg langs de kust geno men, maar ben ik, net als des- tijds Diomedon, dwars door de bergen gegaan". De televisie heeft de prestatie van KLM-gezagvoerder Van Ommen belangwekkend genoeg gevonden om er een reportage aan te wijden van 25 minuten. Óp woensdag 14 februari zendt de NCRV hem uit. En de uitge verij Unieboek heeft er een compleet boek in gezien dat „De Rennende Hollander" gaat he ten. Het verschijnt dezer dagen. Maar moest het allemaal zo no dig? Als gezagvoerder op de Boeing 747 heeft captain Van Ommen een welvarend en rijk gevarieerd bestaan. Waarom dan die uitsloverij om tegen alle adviezen in over een berg heen te sjouwen waar geen getrainde Marathonloper een voet op zou willen zetten? „Zal ik eens één van de geheimen van een Mara thonloper openbaren?" zegt hij. „Langs een weg van 42 kilome ter en 195 meter is plaats voor eéi boel mooie vrouwen. En die staan er ook altijd wel. Je ziet ze, En zij zien jou. De ogen gaan glanzen als ze naar je kij ken. De ogen worden dof wan neer ze vervolgens de blik rich ten op de buik van de hun ver gezellende echtgenoot. Je bent er nooit bij, want je bent inmid dels tientallen meters verder. Maar je hóórt het ze zeggen. Daar gaat pas een kerel". Dan nog. Een Marathon lopen is geen ommetje. Het is zo'n beu lende bezigheid dat atleten die weinig minder zijn dan orofes- sionals, er aan bezwijken. Wat drijft een KLM-gezagvoerder met comfortabel cockpitzitvlees? Zijn antwoord: „Sport hoort er voor mij nu eenmaal bij. Vroe ger op school leerden ze ons te investeren in aandelen, obliga ties en grond, maar mijn eigen ervaring heeft me geleerd dat het net zo belangrijk is om door sport te investeren in je eigen li chaam". Ad van Ommen werd in 1926 ge boren in het Overijsselse dorp Goor. Als jongen was hij beze ten van voetballen. Hij zat op de Rijksluchtvaartschool in Gilze Rijen, maar ging iedere zondag per trein naar de plaats waar hij moest spelen. Op de weilan den die voorbijflitsten, legde hij in gedachten de zuiverste combi naties neer en overpeinsde hij wat je allemaal met een bal kunt doen. Dat bracht hij later Ik heb er wel meer gehad. Ik zou het Kanaal over hebben wil len zwemmen. Ik wist dat ik er mentaal sterk genoeg voor zou zijn. En de Elfstedentocht Inderdaad werd het voor Ad van Ommen schaatsen. Nu hij niet meer kon voetballen, begon hij zich op de ijsbanen in de Ach terhoek zo te onderschelden dat zijn trainer hem In de winter van 1948—1949 adviseerde om in Noorwegen te gaan oefenen met de Nederlandse schaatsploeg. Daar in Hamar trainden in die dagen kampioenen als Anton Huiskes, Kees Broekman en Ge rard Maarse. Klaas Schenk, de vader van Ard, trad op als coach. Van Ommen kon aardig mee. Op de 100 meter, de flit sende start, was hij buiten kijf de snelste Nederlander. Sneller dan Gerard Maarse, de super sprinter. Maar zijn loopbaan bij de KLM eiste hem op. In 1951 werd hij gedetacheerd op Curacao. „Daar heb ik verder getraind op de kunstijsbaan", zegt hij. „Ik dacht: ik zit hier drie jaar. Als ik terugkom in Nederland, ben ik midden in de twintig. Dan kan ik nog bij de top komen. Inderdaad ben ik na drie jaar, toen ik groot verlof had, een week in Hamar terug geweest. Maar ik wist al dat de KLM me voor nog eens drie jaar ging uitzenden. Ik had het gevoel: daarna ben je te oud voor het schaatsen". Zo moest Van Ommen voor de tweede maal een sportieve droom laten schieten. Maar in middels had zich een derde* aan gediend. „Die begon op een zon dagmiddag in 1948 met een kaartje van 30 cent voor de Ci neac", herinnert hij zich. „Ik zal het nooit vergeten. Daar Gezagvoerder Van Ommen in zijn dagelijkse omgeving: de cockpit werd een filmjournaal vertoond van de Olympische Spelen in Londen en met name van de Marathon. Ik zag de Belg Gailly in de slotfase zijn krachten overschatten. Hij wankelde als eerste het stadion binnen, maar werd op de laatste 100 meter nog geklopt door de Argentijn Cabrera. Wat een sensatie vond ik dat. Wat een dramatiek. Het trok me enorm aan. Na afloop zat ik achter een kopje koffie en dacht: hier heb je het; er is iets op je lijstje bijgekomen waar van je zegt - dit wil ik doen". i vliegtuig. Vijftigste Hij deed het. In 1949 voor het eerst en wel bij de tweede Ma rathon van Enschede, het sport evenement dat sindsdien inter nationaal zo'n grote reputatie heeft gekregen. In zijn riante bungalow in Alphen aan den Rijn hangt nog het certificaat van de Koninklijke Nederlandse Athle- tiek Unie. „Geëindigd als vijftig ste van de honderd". Ad van Ommen zegt: „Ach, vanaf die 30 cent voor de Cineac tot die Marathon had ik alles bij elkaar misschien 500 kilometer hardge lopen. Veel te weinig. Ik had maar half geweten waar ik mee bezig was. Anderzijds was ik ge woon erg tevreden. Ik had het hem gelapt. Ondanks blessures onderweg, ondanks de te korte en slechte voorbereiding. Dat heb je toch maar mooi met dit lichaam van je geflikt, zei ik te gen mezelf. Je hebt het bewijs 'an de ploeg van Alphen c Spel zonder grenzen i i den Rijn ging Ad van Omme tijdens de televisie-spelen nigmaal op de schouders. Vermoeid maar met de handen ten hemel in vreugde eindigt Ad van Ommen zijn marathon in Agora. tijdens de training in praktijk. „Kijk", zegt hij achteraf over deze periode in zijn leven, „de bal is rond, maar daarmee is niet alles gezegd. Hij vliegt door |de lucht en dat brengt je met een op het terrein van de aëro dynamica, een terrein waarvan deze jongen toevallig een hele boel wist. Als kind van vijf jaar had ik al duiven gehad en de manier bestudeerd waarop ze zichzelf lift geven door de in valshoek van hun vleugels te veranderen. De luchtstromings- leer heeft er bij mij van jongs- af aan ingezeten en op de Rijksluchtvaartschool leerde ik er ook het nodige over. Dé top- spins en dropshots van het mo derne voetbal hebben alles met aërodynamica te maken. Hoe gedraagt een voorwerp zich in de lucht? Iedereen juicht over de kromme ballen van Cruyff, Keizer en Van Hanegem, maar in feite doen ze niets anders dan zijspinnen geven - de stromings leer van de lucht toepassen. In mijn tijd kenden ze die kunstjes nog niet; het was punteren ge blazen, bang, recht op de slof. Beroepsvoetballers Maar ik had door hoe het moest, dankzij dat piekeren in de trein. Al was ik een amateur, ik pakte de zaken aardig professio neel aan". Was hij 20 jaar later geboren - KLM-gezagvoerder Ad van Om men zou ongetwijfeld beroeps voetballer zijn geworden. En zelfs in zijn naoorlogse jeugd zou hij zich tot een grote ont wikkeld hebben als hij die voet balknie niet had gekregen. Toen was het uit met de hartstocht die hem op school tot zo'n spij belaar had gemaakt dat hij nooit meer dan 5 klassen HBS heeft gehaald. heeft me van kindsbeen af aan getrokken", zegt hij terugblik kend. 's Avonds in bed lag ik te dromen van de Tour de France. In gedachten joeg ik tegen de Tourmalet op achter Fausto Coppi en Gino Bartali aan. En klopte ik ze met de handjes los op het stuur. Jongensdromen geleverd dat je een hoop kunt". In de jaren die volgden, reisde gezagvoerder Van Ommen de hele wereld door, maar waar hij kwam, bleef hij zich fit houden door te trainen. Iedere dag even vijftien of twintig kilometer hol len. In New York gebruikte hij er Central Park voor, in Chica go de dierentuin, in Lissabon en Caracas de heuvels. Toen werd hij gekozen tot voorzitter van de Vereniging van Neder landse Verkeersvliegers en voor drie jaar van vliegen vrijge steld. „Als een monnik, een ver oordeelde zat ik opgesloten tus sen vier kantoormuren", zegt hij. „Mensenkinderen, wat had ik een behoefte aan hardlopen toen die periode erop zot. In april 1969 was ik uit het bestuur gestapt en in juli deed ik al mee aan wedstrijden over 25 kilome ter. Dat jaar was er toevallig weer een Marathon in Enschede. Ik voerde mijn training op tot 100 kilometer in de week". Olympische groet Zijn vier kinderen lachten hem uit, hetgeen gezagvoerder Van Ommen danig hinderde. „Ik weet dat de jaren aan me ge knaagd hebben", zei hij. „Ik weet dat ik niet zal eindigen op een eervolle plaats. Maar als die ouwe. zoals jullie je vader believen te noemen, nu eens na de start als eerste onder de Ma rathonpoort doorging? Jullie we ten het. Er moet eerst 400 meter gelopen worden op de sintelbaan van het stadion. De atleet die voor alle anderen de Marathon poort bereikt, heeft het recht om de Olympische groet te brengen aan de tienduizenden toeschou wers. Het is een eer waarom de atleten vechten. Als ik die nu eens in de wacht sleepte - zou den jullie dan nog lachen?" De Marathon begon. Een uiterst sterk lopersveld dromde in zijn hoogste versnelling naar de uit gang van het 6tadion. De Japan ner Matsubara was erbij die la ter de wedstrijd zou winnen, en voorts azen als de Pool Wojcik, de Turk Hamza Canavar, de Tsjech Mladek, de Engelsman Mcintosh en onze eigen kam pioen Aad Steylen. Maar captain van Ommen deed zijn woord ge stand. Hij vloog ze voorbij, pas seerde als eerste de Marathon poort en mocht de duizendkoppi ge, laaiend enthousiaste menigte de Olympische groet brengen. ploeg waarmee Alphen aan den Rijn meedeed aan de televisie spelen Zeskamp en Spel Zonder Grenzen, boekte hij - vooral ook weer door zijn professionele aanpak - triomf na triomf. Veel hoofdstukken in „De Rennende Hollander" zullen aan die episo de gewijd zijn. Maar ondertus sen bleef een wens aan hem knagen. Hij wilde iets presteren dat nog nooit was gepresteerd. Hij wilde bewijzen dat een man van 46 Jaar met een zittend be roep en een welvarend leven in staat is om de historische Mara thon te lopen. Daarom bleef hij trainen totdat hij er alles bij el kaar 60.000 kilometer op had zit ten. Totdat hij zich mentaal en lichamelijk rijp voelde voor het waagstuk. Aangeslagen Het lukte hem. Ondanks een dui delijk zichtbare inzinking in de straten van de voorstad Kephis- sia, 15 kilometer van het eind punt vandaan, wanr hij waggel de als een aangeslagen bokser". De frustratie van mijn spieren begon door te werken op mijn geest", vertelde hij later. Mijn hersenen werkten nog scherp, maar protesterend. Het was het eerste stadium van de vermoeid heid die Marathonlopers kan veranderen in wrakken en zelfs letterlijke lijken. Toen heb ik mezelf onderhanden genomen. Als je eruit stapt, zei lk tegen mezelf, is alles waar je 25 jaar naar toe hebt 'geleefd, naar de knoppen. Dat zag ik heel rede lijk, heel duidelijk voor me. Het gaf me geen vleugels, maar juist dat vleugje moed om door te gaan". KLM-gezagvoerder Ad van Om men leeft nu met de tevreden gedachte dat hij een belangrijk hoofdstuk van zijn leven voltooid heeft. „Het begon kort dag te worden", zegt hij. „Wie de 45 is gepasseerd, kan niet zoveel meer eisen. Het is op het nip pertje geweest. Maar nu heb ik mijn vier zonen - en wie weet hoeveel andere jonge mensen - tenminste iets van een bood schap mee te geven. Vader heeft het weer gelapt. Alles kan in het leven, als je er maar be wust naar toe werkt. Waar een wil is .is niet alleen een weg, maar desnoods de enige, echte Marathon". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13