BELGIE HEEFT NIEUW KABINET Nederland heeft Amelands gas nodig fiets per Smokkel van 11.500 papegaaien £eidóa6omcvnt Hoofddirecteur Gasunie: Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin Tere kleurtjes en zachte weefsels in 1973 giro 34 36 OO VRIJDAG 26 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT (ADVERTENTIE) KOOTHCT ZIEN OPDEBEURS,KARWEI' UTRECHT 27 t/m 31 JAN. Om een idee te geven: Houtrot {herstellen. Kleren afdichten tussen Ikozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af tochten, ook rondom cv-pijpen. ;loer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- jeklamel Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop- L—f bijwerken. Betonnen ramen zen. Dunne plek in goot repa- Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn lieter STOPPEN, AFDICHTEN, TOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORION. de in Zwitserland ontwikkelde één-com- droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, iet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. Universitairnieuws EINDHOVEN Aan de TH Eind hoven is gesl. voor het doet. ex. van de afd. der scheik. techn. A. W. Vriend, Den Haag. DEN HAAG „De Nederlandse Gasunie is m»t stoffer en blik bezig al het gas bij elkaar te brengen, dat zij maar te pakken kan krijgen. Dit is om aan de stijgende vraar naar aardgas in Nederland te kHnnen voldoen. Ook het aardgas, dat zich onder Ameland bevindt, is daarvoor nodig en dat gas moet niet blijven zitten, tot het Slochte- rense veld uitgeput is." De hoofddirecteur van de Gasu nie, dr. C. Krijgsman, heeft dit gezegd in het personeelsblad van de Nederlandse Aardolie Maatschappij. Het verschil tus sen vraag en aanbod van aard gas in 1975— 1976 zal volgens hem groter zijn dan minister Langman nu denkt. De vraag zal geen 7,5 maar 10 miljard kubieke meter groter zijn dan het aanbod. Dit zal aangevuld moeten worden met gasvond- sten in het noorden van het land en in de omgeving van Den Haag en aankoop van Noordzeegas.De reserves op Ameland bedragen „meerdere miljarden kubieke meters, ge lijk aan de vraag van de drie grote steden gedurende tiental len jaren. „Dit gas is nodig om met vele andere zogenaamde kleintjes één grote t® maken." aldus de heer Krijgsman. De NAM heeft haar plannen voor Ameland op een aantal punten gewijzigd. Ondermeer zal vanaf een platform in zee geboord worden. De gemeenteraad van Ameland staat voor een moeilij ke beslissing tussen gaswinning en natuurbehoud. Een werkelijk nuchtere beoordeling door en gezond overleg met de raad lijkt echter niet mogelijk., aldus het NAM-blad. Vijftien Ha'itianen, te weten twaalf politieke gevangenen en drie guerrilla's bij hun aankomst in Mexico, waar zij politiek asiel vroegen. De drie guerrilla's hadden de Amerikaanse ambassadeur in Port au Prince in diens ambassade gegijzeld. Zij vroegen en kregen, in ruil voor de vrijheid van de ambassa deur 70.000 dollar en de vrijheid van de twaalf gevangenen benevens een vrijgeleide voor henzelf. Goud voor Nederlandse bloemen BERLIJN (ANP) De Interna tionale jury heeft gisteren aan de Nederlandse bloemeninzen- ding op de landbouwtentoonstel ling de Griine Woche in Berlijn de hoogste prijs toegekend van wege „het uitgebreide winter- sortement en de directe pu- bliekswerking" D prijs is de gouden medaille van het Duitse ministerie van landbouw. Bovendien werd aan de inzending een grote ereprijs toegekend. BRUSSEL Na een kabinetscrisis van 64 dagen heeft Bel gië een nieuwe regering samengesteld uit de drie grote partijen: socialisten, liberalen en christendemocraten. Premier is de Waalse socialist Edmond Leburton. Ais mi nister van buitenlandse zaken treedt voor het eerst een Vlaming op: Van Elslande. Er zijn voorts twee vrouwe lijke ministers. Een netelig probleem behoeft het nieuwe kabinet al niet meer op te lossen, namelijk dat van de Belgische oliestaking, die van morgen geëindigd is. Waarnemers verwachten niet dat het kabinet veel langer dan een jaar aan zal blijven. Van Vlaamse zijde is er nogal wat oppositie tegen de premier, om dat deze het Nederlands niet voldoende beheerst. Om die re den zijn waarschijnlijk twee Ne derlandstalige vice-premiers be noemd namelijk de liberaal Wil ly Declerq (financiën) en de CVP'er Leo Tindemans (begro tingen). Andere belangrijke pos ten zijn: Paul vanden Boey- nants (CVP, defensie), Josef de Saeger (CVP, volksgezondheid). Guy Cudell (soc., Brusselse za ken), Joseph Chabert CCVP, Vlaamse zaken) en Willy Calle- waert (soc. Vlaams onderwijs), j De vroegere Amerikaanse presi dent Lyndon Johnson is gisteren begraven op de familiebcgraaf- plaats nabfj zijn ranch in Stone wall, Texas. De grafrede werd uitgesproken door de evangelist Billy Graham. (Van een onzer verslaggevers) SITTARD Samen met zijn oom heeft een nu 18-jarige Limburg se scholier, Leo Geilkens uit Doenrade, in de afgelopen zes jaar zeker 11.500 papegaaien per fiets over de grens naar Duitsland gesmokkeld en daar mee naar schatting 2,7 miljoen gulden verdiend. en daarna illegaal naar Duits land gebracht via de grenspost tussen de bijna aan elkaar ge groeide dorpen Doenrade en Hil- lensberg. Op afgesproken tijden kwamen Westduitse opkopers de gesmokkelde dieren ophalen. Met de smokkel werden de kos- had met papegaaien. Een Duit se douanier kreeg argwaan en toen de smokkelaars dat in de gaten kregen, gingen zij er van door, met achterlating van de kist. Toen was de zaak snel be keken, want Leo was bepaald geen onbekende bij het douane personeel. Zijn vader had een kruidenierszaak tegenover het douanekantoortje. Leo is evenals zijn oom voorlopig op vrije voeten gesteld. De jon gen heeft sinds zijn twaalfde jaar iedere maand zeker vier smokkelfietstochtjes gemaakt. i quarantaine voor pape- Wat het smokkelende familieduo ten gaaien (drie maanden) omzeild. Wat talloze malen goed ging, mis lukte deze keer. Eerst kwam Leo over de grens fietsen om te zien of de kust veilig was, even later gevolgd door zijn oom die op de bagagedrager een kist met het verdiende geld gedaan heeft is niet bekend De 18 pa pegaaien die de laatste smok- keltocht meemaakten werden afgemaakt omdat ze niet meer in Nederland teruggebracht kon den worden. (Van onze mode-redactrice) PARIJS Het wordt steeds dui delijker dat Parijs en daarmee de rest van de vrouwelijke we reld de komende zomer in het teken dient te staan van de tere kleurtjes en de zachte weefsels. Mode-ontwerpers die vorig jaar met wilde kleuren en combina ties van kleuren tevoorschijn kwamen, zijn dat geheel en al vergeten. Van de prachtige pan talons met sportmantels, waar mee Ungaro vorig jaar verraste is niets terug te vinden in zijn huidige collectie. Paarlemoer, zachtroze, gebroken wit, dat zijn zijn troeven voor de vrouw van 1973. De typische Ungaro-kraagjes zijn vervangen door strikken en sjaalkraagjes. Plooien en schuine verwerkin gen zijn schering en inslag. Mantels, vesten en tuniekblou ses zijn gevat in een passende heupband. Ook bij Ungaro een teruggrijpen naar oma's tijd met draperingen, gepijpte bef jes, crinolines en breedgerande hoeden vol camelia's. Bij Hubert de Givenchy krijgt de zon de kans deze zomer. Hij speelt met volledig geplisseerde modellen. Mouwen komen nau welijks voor in zijn collectie. Ook hij stoeit met wit en mari neblauw. Ook bij Madame Gres krijgt de zon de kans bij heuprokken en - broeken en shorts. Dit gecom- pleerd met middenrif-korte blousjes of buisjes waarvan de zijdelen weggeknipt zijn .Mada me Gres mag de keizerin van draperingen in jersey en mous seline genoemd worden en klas sieke modellen komen in over vloed uit haar salons. Mademoiselle Carven liet zich tenslotte inspireren door Kreool- se borduursels in blauw en groen. Verder plooitjes ge streepte weefsels en lampion- Barones en fotomodel Fiona von Thyssen (38) legt met smar telijk vertrokken gelaat bloe men op de doodskist van haar bij een vliegtuigongeluk om gekomen vriend, Alexandros Onassis. KUNST ZOEKT ALTERNATIEVE WEG In de toneelwereld heerst een spanning als bij de top van een nog ac tieve vulkaan. Doorlopend hangt er rook boven de krater en af en toe komt de gloeiende lava naar beneden. Vermaarde gezelschap pen spatten uit elkaar; er woedt een heftige discussie over de maat schappelijke functie van het toneel waarbij woorden als „establish ment" en „politisering" schering en inslag zijn. Andere sectoren van het culturele bedrijf lijken wat minder aan span ning onderhevig, maar voor een deel is dat „lijken". Het concert- wezen kent ook van tijd tot tijd zijn grot® of kleine conflicten; bij het cabaret dito. Literatuur en beeldende kunsten komen hierbij wat minder op de voorgrond, omdat daar het proces naar alterna tieve wegen waarschijnlijk al veel eerder begonnen is en tot een zekere evaluatie heeft geleid. Eindhoven. Rotterdam en Amsterdam zijn de centra waar het afgel» pen halfjaar de vulkaan tot grote of middelgrote uitbarstingen is gekomen; voorspeld wordt dat er ook elders binnenkort wel eeni rook zou kunnen opstijgen. Ook het orkestwereldje is niet zonde! wrijving en dreigende conflicten. Breken Bijna in alle gevallen gaat het om het afbreken van een oude en hel scheppen van een nieuwe cultuurpraktijk. Verschillende kunstenaars willen af van de traditie dat concertzaal en schouwburg plaatsen zijn waar de élite zich thuis voelt. Jeugdvoorstellingen en jeugdcon- certen hebben zeker hun betekenis, maar ze zouden in de breedte toch te weinig mensen bereiken en niet meer passen in het cultuur patroon van de toekomst. Zoals vaak wordt ook hier door partijen gechargeerd; de groep Ne derlanders die alleen maar bij traditie concerten van het Concertge bouworkest als society-gebeurtenis bezoekt is evenmin representa tief voor de liefhebbers van goede muziek en goed toneel als voos geëngageerde kunst zij die aan all® cultuuruitingen de voorwaarde van een stuk politisering stellen. Bovendien wordt nog al eens over het hoofd gezien dat kunst zówet voorbestemd is om actief beoefend te worden en om tot verrijking van anderen die kennis ervan nemen te dienerr Om een enkel voor beeld hiervan te noemen: in de moderne muziek is een deel dat hel eigentijdse hoofdstuk in het aloud® concertbedrijf gaat vormen, maar een ander deel dat zich alleen voor actieve muziekbeoefening leent. De eigentijdse vormen moeten zeker hun kans krijgen. Maar evenmin als vroeger kan men nu anderen dwingen erin te geloven. Het be kende gezegde „pluriformiteit is het beste middel om ieder aan zijn trekken te laten komen" gaat o,i. ook hier op. Dan moeten vernieu wers zich ervoor hoeden hun streven op totale afbraak van de tradi tie te richten. T ijd-gebonden Dit te meer, omdat ook dc cultuur zoals die nu gepleegd en beleden wordt, onherroepelijk tijd-gebonden zal blijken te zijn. De tijd mag steeds veranderen, ze behoudt steeds onherroepelijk de functie van zeef en de tijd moet nog komen waarin actuele uitspraken en beoor delingen betrouwbaar blijken te zijn. Elk vemieuwingsstreven dat in de praktijk leidt tot pogingen om mensen te vervreemden van wat in vorige eeuwen geijkt waardevol bevonden is, betekent uiteindelijk verlies. Het beste vemieuwings streven is dat, waarbij om een eigentijdse onderwijsterm te gebrui ken de aanpak „multimediaal" is. En dan het liefst zo dat eigen creativiteit van zo veel mogelijk mensen bevorderd wordt. Wat mu ziek en toneel betreft, zijn hier zeker lacunes als men méér zoekt dan louter licht amusement. Vietnam: geen tijd voor verdeeldheid Naast een verdeeld Vietnam zien wij ons nu ook geplaatst voor ver deeldheid in ons land over de organisatie van de particuliere hulp verlening. Hulp verlenende organisaties vliegen elkaar in de ha ren, politieke partijen bemoeien er zich mee, sommigen vinden dat van de hulp teveel via kerkelijke kanalen wordt gedirigeerd en et zijn groeperingen die betogen, dat Noord Vietnam meer steun ver dient dan het overigens veel zwaarder getroffen Zuid Vietnam, waar teveel aan de regeringsstrijkstok zou blijven hangen. Wat een nationale manifestatie van menselijke bewogenheid met een geteisterde volk en een verwoest land had kunnen worden, los van geloof en politiek, dreigt te verzanden in politiek. Een nationale ac tie, waarvan de opbrengst bijvoorbeeld zou zijn gevoegd bij het be drag dat de regering in het kader van de wederopbouw van Viet nam beschikbaar wil stellen, zou ons liever zijn geweest. De gescheiden optredende particuliere hulporganisaties zullen nog ge legenheid genoeg krijgen om in eigen kring bijval voor hun doel te vinden: Vietnam zal immers nog lang hulp nodig hebben. De vraag is of ze bijtijds kans zullen zien een oplossing te vinden voor hun onderlinge meningsverschillen, want bij dc hulpverlening aan Viet nam is geen tijd voor verdeeldheid. Dit alles mag niemand verhin deren nu een actie te steunen. En Nederland zal ongetwijfeld gul over de brug komen: er is keuze genoeg. Vitaal, dynamisch, internationaal! Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant, geni^t zoveel meer! Jongste der wereldmerken. leprajaar 1973 "het jubileum van een schandvlek" 100 laar geleden werd de leprabacterie ontdekt 25 laar geleden vond men hèt geneesmiddel ertegen: dds en toch: de wereld kent nog zeker ruim ISmiljoen leprapatiënten (zaterdag 27 januari 1973 nerv-tv) wereldlepradag 1973 kan men met recht "het jubileum van een schandvlek" daarom: giro 34 36 OO Ln.v. stichting wereldlepradag nederland. voor 2,50 redt u een kind. voor 11,— geneest u een slachtoffer. giro 34 36 OO wereldlepradag den haag stop lepral bij het „jubileum". H. Groeneveld kring bestuurder KVP-Leiden Van een onzer verslaggevers GOUDA Om tot propagandalei der van de kring Leiden van de KVP gekozen te kunnen worden heeft Hulb Groeneveld Jr. zich gisteravond moeten distantiëren van het veelbesproken Manifest, waarvan hij een der honderd ondertekenaren was. Ik heb het Manifest ondertekend omdat ik dat een bijdrage vond om te komen tot een nieuwe partij, een bundeling van de drie confessionele partijen. Ik sta niet achter de ontwikkeling van het Manifest, zoals dat nu gebeurt, in de richting van een eigen partij van Jac Huijscn en Harry Zelissen", aldus de heer Groeneveld. Huib Groeneveld kwam vorig jaar in het nieuws, toen hij op het hoogtepunt van dc moeilijkhe den rond de subdiëring van de Werkende Jeugd overstapte van de CHU naar de KVP. In de kringen van de werkende jonge ren is de heer Groeneveld een bekende persoonlijkheid. HIJ maakt o.m. deel uit van een staatscommissie, die zich met de problematiek van de werken de jeugd bezig houdt. De kringvergadering benoemde ook ir. Voorn uit Bodegraven in het krlngbestuur. Hij wordt 2e penningmeester naast de heer C. Meershoek, die meedeelde, dat het stemmenverlies niet merkbaar was in een vermin- - derd aantal leden of verminder de contributie-inkomsten. Nobelprijs kandidaat WASHINGTON (AP) Senator Peter Dominick, een republikein uit Colorado, heeft meegedeeld dat hij president Nixon heeft voorgedragen bij het Noorse Nobel-comlté als kandidaat voor de Vredesprijs 1973. Bejaarde vrouw beroofd van dure sieraden BRF.DA (ANP) Twee mannen hebben gisternacht de 84-jarlge mevrouw Van de Hurk in Breda in haar slaapkamer overvallen. Zij gingen er van door met ju welen ter waarde van 40.000. Eén van de mannen greep de vrouw vast, waardoor zij schrammen, blauwe plekken en stijve splerer opliep. Zij is op genomen in bet Laurenszleken- huis te Breda. Voordat de daders de slaapkamer van de vrouw binnendrongen, maakten zij de telefoon en do lichtvoorziening onklaar. Het slachtoffer werd gevonden door een dochter, die 's nachts van haar werk thuis kwam. Serie aanslagen in Ulster (Van onze correspondent) BELFAST In Belfast zijn giste- ren weer drie bommen ontploft. De eerste explosie deed zich voor ln het pand van een firma voor gasverwarming, waar de bom achtergelaten was door twee jongelui. Niemand werd gewond. Een half uur later stichtte eed tweede explosie brand in ecu groothandelsfirma van elektri sche apparaten. De naastliggen de gebouwen moeten ontruimd worden. Drie gewapende man nen deponeerden de derde boni in een coöperatieve winkel. Di zaak, in het centrum van Bel fast, werd ontruimd vóór hö springtuig tot ontploffing kwam ln Portadown vloog een café ii de lucht- De huizen rond he vernielde café liepen zwan schade op. In een van die wo nlngen lag een baby van dri. maanden eenzaam te huilen Het verlaten jongetje werd pa vijf uur later door zijn mocdo afgehaald bij de politie.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9