Koster wil houding militairen verbeteren BOEKJE: WAT KOST STUDIE? Hartinfarct oorzaak van luchtramp Hardere aanpak te hoge prijzen VVDM: Wat bedoelt hij precies Afbreuk aan dialoog met Zuid-Afrika Meer processen-verbaal RAND- KRANT Bli. VRIJDAG 26 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT DEN HAAG (ANP) Minister De Koster van Defensie heeft gisteren in een brief over persoonlijke verantwoordelijkheid en discipline aan het militaire personeel een ernstig beroep gedaan op diegener „die er thans in gedrag en uiterlijk voorkomen blijk van geven de noodzakelijke discipline te missen, zelf hun houding te verbeteren". Vrijwillig aanvaarde innerlijke discipline is voor een ieder beter dan opgelegde uiterlijke discipline, aldus de minister, die meent dat, door onkrijgstuchtelijk optreden en onverzorgd uiterlijk als gevolg van een verminderde discipline, de geloofwaardigheid van de krijgs macht en haar aanzien in binnen- en buitenland worden geschaad. is uitgeroepen tot beste Finse persfoto van het jaar 1972. en opname van bliksem boven het olympische dorp in De foto is gekozen vanwege zijn symbolische kwaliteiten. De minister herinnert aan de in grijpende veranderingen die in de krijgsmacht zijn opgetreden. „Tal van verplichtingen en re gels die het bestaan van de mi litair vijf jaar geleden nog in sterke mate bepaalden, zijn sindsdien vervallen". „Dit alles betekent dat meer dan voorheen een beroep wordt ge daan op de persoonlijke verant woordelijkheid van de individue le militair en hem een grotere vrijheid wordt toegestaan om zijn bestaan nar eigen inzicht in te richten en vorm te geven". De minister merkt op dat hij daarvan al bij zijn ambtsaan vaarding als bewindsman van defensie voorstander was en dat zijn standpunt sindsdien niet is veranderd. „Toch zijn de ervaringen met een grotere persoonlijke vrijheid van de militair tot dusver niet on verdeeld gunstig. Een aantal militairen geeft er blijk van de ruimere verantwoordelijkheid die hun is gegeven, onvoldoende aan te kunnen. Een verminder de discipline is hiervan het ge volg". De voorzitter van de Ver. van Dienstplichtige Militairen (VVDM), de heer C. Beemster- boer, begrijpt niet precies wat de minister met zijn brief beoogt. „Als er sprake is van een slechter uiterlijk voorko men, is dit veelal te wijten aan de weinige en slechte accommo datie", aldus de heer Beemster- boer. Hij herinnerde in dit ver band aan recente uitlatingen van het Tweede Kamerlid Van Eisen, die na het bijwonen een legeroefening constateerde, dat het haar wel wat langer is dan vroeger, maar dat de ge vechtsdiscipline hierbij niet had ingeboet. Wat het onkrijgstuchtelijke optre den betreft, vroeg de VVDM- voorzitter zich af waarbij de vrijheid van meningsuiting in het geding is geweest. „In dat geval zullen er betere waarbor gen voor de vrijheid van me ningsuiting moeten komen het zou dus beter zijn in plaats van aan te dringen op disciplinever betering de oorzaken van on krijgstuchtelijk optreden te be strijden- Met instemming citeerde de heer Beemsterboer tenslotte uit het rapport van de Stuurgroep Maatschappelijke Invloeden in de Krijgsmacht, dat het begrip discipline discutabel is en dat men zoekt naar een compromis tussen verouderde kadaverdisci pline en de ruimte die nodig is voor vrij initiatief in een mo dern leger. Het pleidooi voor inhoudsloze kreet, vindt de meer discipline is daarom een WDM. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Ouders zijn meest al bereid mee te betalen voor de studie van dochter of zoon. En als zoon of dochter, die deze zomer examen havo, atheneum of gymnasium doet en verder wil studeren op universiteit, ho geschool of een school voor ho ger beroepsonderwijs, dan zul len vader en moeder wel zonder meer „goed" zeggen. Maar dan rijst met een zucht de vraag: Wie zal dat betalen? Natuurlijk, er zijn rijksstudietoe lagen. Tussen haakjes: Die moeten vóór 31 januari (aan staande woensdag) aangevraagd worden met een formulier of kaart die op school verkrijgbaar zijn. Het ministerie van onder wijs wil die formulieren beslist op tijd binnen hebben, want al les wordt automatisch verwerkt. Te late aanvragen worden niet meer aanvaard. Laat uw kind gewoon zo'n toelage aanvragen, ook al weet het nog niet zeker of en zo ja wat het gaat studeren, en of het zal slagen voor het examen. Het is simpel om een aanvraag te laten annuleren, maar het is onmogelijk na vol gende week nog een aanvraag in te dienen. Maar nu de vraag: Hoeveel toela ge komt er, en hoeveel moeten de ouders dan nog bijbetalen? Het antwoord vindt u in een boekje van 60 pagina's dat deze week in de boekhandel ligt. „Wat kost studeren. en wie zal dat betalen?" (uitg. Gouda Quint/Brouwer en Zn, Arnhem, f 4,95). Als bij voorbeeld, uw kind aan een universiteit natuurkunde gaat studeren, en er zijn in het gezin nog twee andere fiscale kinderen, uw belastbaar inko men was vorig jaar 22.000 gul den, dan gaat die studie u ko mend schooljaar plm. 1850 gulden kosten. Voor elke andere gezinssituatie staat het gepaste antwoord in tabellen in het boekje, ook voor studeren bij het hoger beroepsonderwijs. In bovengenoemd bedrag is ver werkt de eventuele rijksstudie toelage, de kinderbijslag, de kinderaftrek en eventuele belas tingaftrek van studiekosten als „buitengewone last". Voor ge noemde toelagen en aftrekken bestaan afzonderlijke vaak inge wikkelde regelingen. Maar bo vendien staan die regelingen niet naast elkaar. Er is sprake van wederzijdse beïnvloeding. Het boekje maakt hun samen spel zichtbaar. Schrijver is drs. R. Gilijamse. Hij werkt op de afdeling financiële zaken wetenschappelijk onder wijs van het ministerie van O en W. Ruim 6 jaar geleden was Gilijamse als student voorzitter, van de Ned. Studenten Raad en schreef hij al een nota over stu- dietoelagenbeleid. Het boekje is beknopt en duide lijk. Regeringscommissaris voor de omroep DEN HAAG (ANP) De heer B. P. Kortland uit Hilversum is met ingang van 1 februari be noemd tot adjunct-regerings commissaris voor de omroep in vaste dienst. Hij volgt de heer J. B. Kooy op, die als zodanig eervol ontslag heeft gekregen. De vulkaan op het IJslandse eiland Heymaey werkt nog steeds. Boven het eiland zijn dan ook enorme wolken met vulkanische as en rook te zien. Een aantal huizen zijn al onder lava bedolven. De wind draaide gisteren echter in een gunstige richting, zodat voorlopig erger wordt voorkomen. Van onze correspondent LONDEN Het gerechtelijk on derzoek naar de oorzaak van de ramp met het Trident lijnvlieg- tuig Londen-Brussel van de BEA dat in juni van vorig jaar kort na zijn vertrek neerstortte bij het vliegveld Heathrow-Lon- den, is nu afgerond. De 118 per sonen, die zich aan boord van de Trident bevonden, kwamen bij dit ongeval om het leven. Het onderzoek heeft negen weken in beslag genomen. Tientallen getuigen verschenen voor een speciale rechtbank, die zetelde in een Londens hotel. Deze rechtbank zal over een maand haar rapport voorleggen aan het Britse ministerie van lucht vaart. De getuigenissen hebben aan het licht gebracht, dat de ramp te wijten was aan een hartinfarct, waardoor de gezagvoerder werd uitgeschakeld op het ogenblik dat het vliegtuig nauwelijks van de grond was en snel hoogte moest winnen om een veilig ni veau te kunnen bereiken. Tijdens het onderzoek werd de BEA beschuldigd van een ern stige nalatigheid. Ofschoon BEA wist. dat in het re cente verleden de vleugelklep pen van twee Tridents te vroeg ingetrokken waien. had deze maatschappij verzuimd de nodi ge maatregelen te nemen om te voorkomen, dat de piloten zich nogmaals zouden vergissen op een dergelijke gevaarlijke ma nier. De Trident, die naar Brus sel moest vliegen, is neergestort als gevolg van dezelfde verkeer de manoeuvre. Geen visum dr. Klompé DEN HAAG (ANP) De twee de kamerleden Wierenga (PvdA) en K»«isterlee (KVP) hebben ministei Schmelzer van Buitenlandse Zaken gevraagd of hij het niet noodzakelijk vindt de Zuidafrikaanse regering er op te wijzen, dat de weigering drs. Marga Klompé een visum te verstrekken niet bijdraagt tot het voeren ven een politiek van dialoog, zoals die door de Ne derlandse regering wordt voor gestaan. Ook vragen zij of de be windsman of de regering bereid is een beroep te doen op Zuid- Afrika, mevrouw Klompé alsnog een visum te verlenen. Verbod reklame voor alcohol en tabak gevraagd O c* STRAATSBURG (ANP) Een aantal leden van de assemblee van de Raad van Europa heeft het ministerscomité, waarin ze ventien landen zijn vertegen woordigd, gevraagd adverten ties voor alcohol en tabak in de pers, op radio en televisie te verbieden. Niet alleen zouden voor de sa menstelling van sigaren, siga retten, en alcoholhoudende dranken zodanige normen moe ten worden uitgevaardigd dat zij minder schadelijk zijn voor de gezondheid, ook zou de pu blieke opinie, in het bijzonder de jeugd, meer moeten worden doordrongen van de gevaren van roken en drinken. Alcohol en tabak, aldus de resolu tie tasten de gezondheid van een steeds groter aantal men sen in Europa aan. AFLEVERING 28 De volgende dag kreeg Michael gelegenheid Margaret te bezoeken. Ze zag er veel beter uit en hij kon einde lijk met haar praten. Hij had een tijdstip gekozen waar op haar familie er niet was. „Geen bombardementen geweest, vannacht?" vroeg Margaret. „Nee, geen bombardementen". „Misschien vinden ze dat we genoeg hebben gehad". „Ja, misschien wel". Michael sprak langzaam, alsof hij naar de juiste woor den zocht. „Ik wou je iets zeggen", zei hij. Margaret keek hem vragend aan. Ze verwachtte dat hij zou zeggen dat hij in. dienst ging. In de huidige situatie leek het haar een keerpunt. Als hij nu van haar wilde wegg..„n, v.vs het voor hem het moeilijkste tijdstip en voor haar het moeilijkst te verdragen. Er waren nu zo veel dingen, zoveel verantwoordelijkheden die ze samen moesten dragen. De moeilijkste tijd was altijd de juiste, dacht ze. „Je weet wel...over mijn dienstneming, waartoe ik me J verplicht voelde", zei hij. Margaret bereidde zich op het ergste voor. „Ik doe het niet". Ze wilde huilen van blijdschap, hem omhelzen en zich tegen hem aandrukken. Hem tonen hoeveel dit voor haar betekende. Maar ze beheerste zich. „Om mij?" vroeg ze. „Gedeeltelijk. Of liever, grotendeels en om het kind na tuurlijk", antwoordde hij rustig, „ik zal pacifist moeten blijven, maar alleen wat minder bewust. Het maakt het alleen wat moeilijker. Maar waarom zou ik het gemak kelijker moeten hebben?" „Jé bent een rare", zei ze. Zij had hem ook iets te zeggen en ze vond het daar nu het juiste moment voor. „Met het kind is het goed. Ik raak het niet kwijt". Ze keek hem strak aan, in afwachting van zijn reactie. Het was nu tijd om oprecht te zijn. „Het zou een uitweg voor je zijn geweest, hè?" vroeg ze, eindelijk uitsprekend wat iedereen dacht en wat ze al die tijd op de gezichten om haar heen had gelezen en wat niemand haar had durven zeggen. „Waarom zou ik een uitweg willen?" vroeg hij, „ik wil geen uitweg. Jij wel??" Het moment van oprechtheid was als een meteoor ge passeerd en had hen slechts even geraakt. Het was voorbij, maar het had zijn merk achtergelaten. Het had iets tussen hen doen ontstaan, waarop ze nu verder moesten bouwen. Ze waren als twee mensen die op het punt staan samen op reis te gaan. Ze moesten weer hun weg naar elkaar tasten, zich afvragend wat de ander voelde en in angst voor wat de volgende stap zou bren gen. Prikkel, liefde, alles, zelfs afwijzing. „Er is nu geen uitweg, hè?" zei ze. „Voor geen van ons beiden". De manier waarop hij zijn blik afwendde en zij haar hart voelde beven zei haar dat het niet gemakkelijk zou zijn. Niets tussen hen zou ooit gemakkelijk zijn, nie zou eenvoudig zijn, nooit. Ze wist dat er voor hen beiden een toekomst was en dat ze moesten afwachten wat die zou brengen. Maar eens •ouden ze weten wat het was. wat het geweest was. Margaret dacht even aan de dood en vroeg zich af waarop ze op haar sterfbed zou kunnen terugzien. Ze legde de hand op haar buik en voelde het kind. Ze hoopte, dat wat ze hadden, wat ze hadden doorge maakt, wat ze voor elkaar voelden, tenminste iets zou achterlaten, geluk. Buiten scheen de zon en het traliewerk van het venster wierp schaduwen op de vloer. Ergens ver, ver weg blafte een hond, klonken flarden van muziek en huilde een kind. Ze was in het park en speelde met haar man, John en hun kind John George. Michael keek naar Margaret en gedurende een ogenblik was ze zijn vrouw, stervend, verblekend. Ze speelde in het mark met haar man Michael en hun kind. Hij keek naar haar als naar zijn vrouw, Margaret, her stellend. Ze maakten een reis door de tijd, telkens weer heen en terug. Zoekend. Hij legde zijn hand op de hare en drukte er op, om te voelen dat ze er nog werkelijk was Ze waren in het heden. En daarna? Oktober 1941 Oktober was begonnen. Dat vreemde mengsel van zo mer en winter, wanneer de bladeren van de bomen val- en en de verblekende zomerzon door de kaal wordende takken schijnt. Tegen eind juni was Margaret uit het ziekenhuis geko men en had haar intrek genomen in het ouderlijk huis. De gevolgen van haar verwondingen bleken ernstiger te zijn dan men had verwacht en ze moest in bed blijven tot na de bevalling. Voor het gemak had Edwin de voorkamer van het huis als haar slaapkamer ingericht. Dat bespaarde hun veel last. Edwin deed zachtjes de deur dicht. Het was vroeg in de avond en Margaret deed een dutje in afwachting van de komst van Michael. De vader van haar kind kwam haar trouw bijna elke avond opzoeken. Hij zat dan naast haar, naar haar gezicht te kijken en met haar hand in de zijne met haar te praten. Ze wachtten allemaal en er was een stilte over het huis gedaald. Verwachting sprak alles uit wat ze deden, als of de geboorte van Margarets kind hun wereld zou ver anderen. In zeker opzicht zou dat ook gebeuren, maar niemand kon zeggen in welk opzicht. Edwin keek uit het raam van de huiskamer. Er viel een blad van een boom achterin de tuin. Het dwarrel de langzaam, aarzelend omlaag, alsof het bang was de grond te raken. Het leek liever op de wind te blijven zweven. Eindelijk bleef het op de grond liggen. Het gras hield het gevangen. Het lag heel stil. (wordt vervolgd) Het totaal uitgebrande wrak van het Jordaanse vliegtuig, dat maandag neerstortte op het vliegveld van Kano in Nigeria. Bij deze grootste vliegtuigramp in de geschiedenis van de burgerluchtvaart verloren 192 mensen het leven. isz mensen nei ieven. F.N HAAG fANPt De Econo- wordt overstroomd nldus DEN HAAG (ANP) De Econo mische Controledienst is begon nen meer processen-verbaal op te maken tegen bedrijven en personen die hun prijzen teveel hebben verhoogd. De directeur van de ECD, de heer L. M. Bruins, heeft dit meegedeeld. De aanloopperiode, die na het van kracht worden van de cal culatiebeschikking het bedrijfsle ven werd gegund om zich op de nieuwe situatie in te spelen, is nu wel ongeveer voorbij en de Economische Controledienst zal niet langer volstaan met een waarschuwing als een te grote prijsverhoging wordt geconsta teerd. Er zullen nu wel flink wat processen-verbaal afkomen. De klachten over te grote prijs verhogingen, die bij de ECD binnenkomen zijn sedert 1 ja nuari op welke datum de verho ging van het btw-tarief van kracht werd en loonsverhogin gen ingingen die tot kostenstij gingen en tot doorberekening in de prijzen leidden, zijn wel wat toegenomen, maar er Is geen sprake van dat de ECD ermee wordt overstroomd, aldus de heer Bruins. Hij heeft in het algemeen de in druk, dat het bedrijfsleven het wat de prijzen betreft rustig aandoet en dat het bedrijfsleven terdege het belang van de prlja- matiging inziet. Toch komen er dagelijks nog zo'n 50 k 60 klach ten binnen. Daarvan was tot nu toe ongeveer tien procent ge rechtvaardigd, maar de ECD constateert dat het percentage gegronde klachten aan het da len is. De klachten hebben meest betrek king op die sectoren, waar het voor het publiek gemakkelijk is de prijzen te vergelijken. Dat zijn de sectoren van de dage lijkse levensbehoeften. Minister Langman van Economi sche Zaken zal bij de controles op ongeoorloofde prijsstijgingen ook laten nagaan of er prijsver lagingen zijn doorgevoerd als gevolg van diverse belasting maatregelen, zoals wijziging van verschillende accijnzen en vrijstelling motorrijtuigenbelas ting voor taxi's. Wraak Gemeentebestuurders van het Engelse plaatsje Crieff ruk ken zich nu waarschijnlijk de haren uit het hoofd omdat zij de enige kapper in het dorp een aanvraag voor een andere woning hebben gewei gerd. De kapper, in het besef van zijn monopolie, weigert nu consequent de schaar op ambtelijke hoofden te hante ren. Hij staat sterk in zijn wraak, want hij is de enige haarsnijder in een straal van 27 km. Gerucht Laatste gerucht uit Den Haag: het nieuwe kabinet is ai lang samengesteld. Men beraadt zich nu nog over de vraag waarom men h«t eigenlijk gedaan heeft. Carnaval De KRO die nog steeds niets wil leren van de mislukking der carnavalsuitzendingen, gaat dit jaar het feest vanuit Maastricht op de beeldbuis brengen. Terecht naar ons gevoel, want de KRO maakt alle carnavalssteden die zij aandoet voor Jaren gelukkig. Het eerste jaar is zo'n stad blij omdat de KRO komt; in de reeks jaren die volgen, verheugt zij zich. omdat de KRO wegblijft. En zo heeft alles zijn (on)zin. Definities Examentijd: de tijd waarin de ene helft van Nederland de andere helft examineert. Vakantietijd: de tijd waarin de ene helft van Nederland rei zen organiseert voor de an dere helft. Werktijd: de tijd waarin de ene helft van Nederland voor de andere helft werk uit denkt. Verkiezingstijd: de tijd waarin beide helften van Nederland zich afvragen of het niet hoog tijd wordt, deze ver deeldheid veel groter te ma ken Etenstijd: de tijd waarin de ene helft van Nederland (veel te snel) naar binnen werkt wat de andere helft (met veel zorg en moeite) heeft klaargemaakt. Bedtijd: de tijd waarop de ene helft van Nederland bij de andere helft in bed stapt. Slaaptijd: de tijd waarin beide helften van Nederland niet meer weten dat beide helften bestaan. Tijd van opstaan: de tijd waarin de ene helft van Ne derland moeilijk met de an dere helft overweg kan. Citaat Citaatje uit een krant: „De zaal was geestelijk ver sierd",. Een feestrijke ge dachte. Berend Berend Boudewijn moet een voortreffelijk mens zijn, die vriend en vijand het beste gunt. Zijn vrienden gunt hij de geschenken met zakken vol; zijn vijanden mogen er wat hem betreft evengoed balen van krijgen. Alcoholist Mevrouw Wheeler uit West Ardsley in Engeland had de gewoonte zelf wijn te maken. Daar is ze nu mee opgehou den. De reden: haar terriër Suzy was er teveel van gaan houden. Toen het diertje ziek werd en de dierenarts ge raadpleegd werd, constateer de deze een alcoholvergiftl- ging. Bevel is bevel Het legerbevei luidde: „Laat Je vooral niet door de vijand verschalken". Soldaat Daniel Barbour gehoorzaamde. HIJ wist tijdens een militaire oe fening de hele dag 100 solda ten n politiemensen, gehol pen door speurhonden, in de besneeuwde bergen van Wa les van zich af te houden. Pas tegen het vallen van de avond kwam hij uit zijn schuilplaats tevoorschijn. Toen pas hoorde hij. dat hij de avond tevoren officieel als vermist was geregi streerd en dat de vijand die hij zo bekwaam van zich had weten af te houden reddings ploegen waren geweest. Antiek Sommige verzamelaars van antiek en andere oude zaken staan voor niets. In ieder ge val de man die in Amster dam op een avond de dienst doende oude straatlantaarn uit de grond rukte, deze op een vrachtwagen laadde en in Je duisternis verdween. Voor het gemeentelijk ener giebedrijf bleef er niets an ders over dan de draden die uit de grond staken te bevei ligen. Advertentie Gelezen in zuivelblad de vol gende advertentie: zwb. volbl. fokstier geb 16-4-1972 V. Pan 92 Gp. W Pan 50 GP. M. Ks. E B 82 AB melktekens Mv Steven pref. 2 prod. M 2,1-6347-4. 26-434- Pr; 3.5-5305-4, 27-284-3. 38 PE; 4,4-5794-4.25-306-3.53 PE; 5.4-6156-4, 27-298-3. 42 PE. MM KS B-f81, V SJors GP. Geen luxe prijs. En toch zijn er mensen die precies weten wat hier staat!

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7