Patiënt heeft recht op bescherming tegen medisch gemanipuleer Professor Rang sprak oratie uit: Waslijst klachten buurtbewoners Schaars gebruik van verdelgings middelen door plantsoenendienst Met been water Met beide benen op de grond 191 6GINA 3 VRIJDAG 26 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT Stad 11 'Hl tm EIDEN „We kunnen ons afvra gen, of het niet hoog tijd wordt af te stappen van de idee, dat als patiënt omdat hij kwetsbaar is alleen maar beschermd moet worden, nu deze overigens goed bedoelde bescherming de vorm heeft aan genomen van bevoogding door overheid en hen die gezond heidszorg verlenen. Dit is In strijd met de persoonlijkheids rechten van de mens, zoals bijv. het recht op leven en het recht op erkenning en eerbiedi- de lichamelijke en geestelijke integriteit Het be lang van deze rechten neemt naarmate de mens in een meer kwetsbare positie verkeert. Patiëntenrecht moet derhalve mede op de persoonlijkheids rechten worden gebaseerd. Het icht op sterven betekent dan, als onderdeel van het patiënten recht, dat de zieke mens recht heeft op bescherming tegen niet door hem gewild gemanipuleer tijdens het stervensproces." prof. dr. Jacob Folkert Rang (41) in zijn oratie, heden middag uitgesproken bij de aan aarding van het ambt van bij- ïder hoogleraar vanwege het pa Leidsch Universiteitsfonds in de sinds anderhalf jaar bestaande Baron Cornelius Ver Heyden de Lancey leerstoel in Gezond heidsrecht aan de Rijksuniversi teit te Leiden. Patiëntenrecht is dat deel van het gezondheids recht dat zich speciaal bezig houdt met de rechten en plich ten van de mens die enige vorm van gezondheidsrecht ontvangt of moet ontvangen omdat hij ziek is, of om te voorkomen dat hij ziek wordt. Prof. Rang is nu van mening, dat met de visie van de patiënt tot nog toe wei nig of geen rekening wordt ge houden. „Voor een medische in greep moet toestemming wor den gegeven. Daartoe moet de patiënt worden geiinformeerd. Het is een onjuist uitgangspunt dat de arts moet beslissen over informatie aan de patiënt. In het wetboek oud en der da gen zat zal een behandelings contract dienen te worden gere geld, zo vindt prof. Rang In de rede wordt voorts gesteld dat in de huidige gezondheids wetgeving de mens als patiënt niet of nauwelijks voorkomt. Het beroep van de arts e.a. staat centraal in de wetgeving, alsmede de rechten, plichten en bevoegdheden. Inzake de orga nisatie gaat het primair om de mens als consument, om de ver- pleegprijs, de financiële bereik baarheid, het bed e.d. Plichten heeft de patiënt wel, echter rau welijks rechten, omdat ziek zijn of worden in de wetgeving niet voorkomt. Volgens prof. Rang kan collectief patiëntenrecht ontstaan uit ac ties van en voor patiënten als gevolg van een gevoel van machteloosheid over de als rechteloos aangevoelde positie van de individuele patiënt. „Het kan worden geconcretiseerd door de patiënten inspraak te geven zowel in de beleidsvoe ring als bij de behandeling zelf. Uiteraard speelt hierin de mon- Gewijzigde bezoektijden AZ na 1 maart EIDEN De bezoektijden van het Leidse Academische Zieken huis worden per 1 maart gewij zigd en daarmee gelijk vereen voudigd. Er wordt namelijk één uniform bezoektijdregeling inge voerd voor alle afdelingen, met uitzondering van de kinderafde lingen. Nijet middagbezoek zal per 1 maart plaatshebben van 15 tot 16 uur en het avondbezoek van 18.30 tot 20 uur. Alleen voor de kinderafdeling is de bezoektijd s-'s avonds een uur korter, name lijk tot 19 uur. Voor de prema- turen afdeling (te vroeg gebore nen) zijn de bezoektijden van maandag tot en met vrijdag van J8.30 tot 18.45 en zaterdag en zondag van 15.30 tot 15.45 uur. De invoering van de nieu we regeling is vooral bedoeld als dienstverlening aan de pa tiënt. LEIDEN —Op 1 februari houdt prof. dr. J. J .Groen een lezing over het onder werp „Angst". Iedereen, die interesse heeft om te komen, is welko min de Modderman straat 49, Leiden om 20 uur. digheid van de patiënt een rol Om dit te bereiken heeft de gezondheidsjurist een taak bij o.m. het vaststellen van rechten en plichten van de individuele patiënt". Ofschoon volgens de letter van de wet iedere medische handeling juridische mishandeling wordt het strafrecht pas teerbaar als aan bepaalde voor waarden niet is voldaan, bijv. het behandelen tegen de wil van de patiënt. Het zou volgens de hoogleraar goed zijn de medi sche handeling uitdrukkelijk van het strafrecht uit te sluiten indien aan bepaalde voorwaar den is voldaan Een van deze voorwaarden zou dan moeten zijn, dat de patiënt toestemming heeft gegeven. Ongetwijfeld staan de abortus provocatus en de euthanasie in het middelpunt der belangstel ling („vreemd genoeg is men in Nederland vrij 6impel heenge stapt over de ingreep der steri lisatie", aldus prof. Rang). De wet verbiedt deze handelingen, maar in de praktijk worden deze verbodsbepalingen telkens overtreden. „Op zich behoeft dat juridisch niet onjuist te zijn, omdat uit de in Nederland alge meen geaccepteerde strafrechts theorie voortvloeit, dat al voldoet een handeling formeel aan delictsomschrijving, dit nog niet per se met zich hoeft te bren gen, dat deze handeling in dat geval ook wederrechtelijk of on rechtmatig is. De rechter moet dat vaststellen aan de hand van o.a. de ethische en religieuze normen welke op dat punt in de samenleving bestaan. Deze theorie is bij de abortus provo catus toegepast en het valt niet in te zien waarom dezelfde theo rie niet in het geval van eutha nasie zou gelden". Prof. Rang stelt, dat de norma- tiek ten aanzien van beide han delingen duidelijk aan het ver anderen is, zodat ook de wets toepassing een andere moet worden. „Een stringente en let terlijke toepassing van de ver bodsbepalingen leidt dan ook tot grote problemen. In feite gaat het hier om de vraag of het Ne derlandse strafrechtsstelsel wel geschikt is om dergelijke hande lingen te reguleren. Toch ligt de uiteindelijke oplossing niet in een ad hoe wijziging van de wet telijke bepalingen. Eerst moet worden nagegaan, of de per soonlijkheidsrechten van de mens wel op de juiste wijze in het strafrecht bescherming vin den. Pas als het strafrecht door trokken is met de sfeer van deze rechten, kan een verant woorde oplossing worden be reikt", aldus prof. dr. Rang in zijn oratie, waarvan de tekst in de handel verschijnt. Jo.t: Jx -plaatfjsrhxm» zo sndHl? «leell TTa-n en Steeli-ên- 4: lBa»a?*t^i©02itlfc -Aa-j?3L^enras alen. een. otj'I.Ilooo'IIb jlveoQ-1 Xim.'lrXaniiijtfitknon ian anJer iii.-wJIuËJS«®<U3oOT-Tcev«il. Hxwëlcuven'ig1 aHfiL ooit -v©(mL JDaxL't^èexiL ®xis os^gTiier siet, aiaut J^ajdetrinDiyCJije. Ooael LEIDERDORP „Dit heerlijk plaatje door natuur zo mild bedeeld" is in Leiderdorp min of meer als visitekaartje ingevoerd. Vreemdelingen, die op de een of andere manier met deze gemeente in contact komen, krijgen een dergelijke prent. Een aardige geste, die - zo vinden wij - navolging verdiend. LEIDEN Twee disputen uit het Leidse Studentencorps hadden de bedoeling, door een open discussieavond vooral de Leidse studenten te betrekken bij de problemen van de Leidse be volking. Achter in de zaal hing een lijst, waarop meevoelende studenten konden intekenen voor een van de werkgroepen maar aan het eind van de avond was de lijst nog blanco. De organisatoren hadden op het verkeerde paard gewed. LEIDEN Door een onzorgvul digheid van het Pielerswijkse buurtcomité is het verkeersplan, zoals dat woensdag in onze krant stond, niet compleet. Hier volgt het ontbrekende deel. Komende vanaf de Nieuwsteeg- hrug een inrijverbod voor de Nieuwsteeg. Alle verkeer rechts af. Het verkeer dat in de Pie- terswijk moet zijn kan via de Steenschuur de Lange Brug in rijden. In de Lange Brug geko men kan men uit 2 routes kie zen. I. De Lange Brug uitrijden naar de Pieterskerkgracht. Pa pengracht. Gerecht en de wijk verlaten via Rapenburg en Brcestraat. 2. Linksaf de Zonne veldstraat in en rechtsaf de Nieuwsteeg in. of linksaf Nieuw steeg in. Het verkeer dat van de tweede route gebruik maakt kan ook via de Pieterskerkstraat op de Pieterskerkgracht komen. Vanaf dit gedeelte kan men niet meer terug rijden richting kerk. om dat de Muskadelsteeg is afgeslo ten en de Pieterskerkstraat een richting verkeer heeft vanaf het Pieterskerkhof. Na openstelling van het Rapenburg moet er eveneens een inrijverbod komen voor Kloksteeg, Herensteeg en Scheepmakersteeg. De Hout straat moet open blijven. Het inrijden van de Papengracht vanuit de Breestraat moet ook vervallen. miMmm LEIDEN „Ach meneer, het is voorgekomen, dat ze cement aanma ken in de huiskamer. Dat is toch te gek. Bij mij zouden ze zoiets niet moeten uithalen, ik zet ze zo op straat met hun emmertje, daar lunnen ze op rekenen". Het grote ongenoegen van de bewoners uit Leiden-noord over de slechte herstelwerkzaamheden aan hun huizen werd gisteravond duidelijk naar voren gebracht, zoals uit het hier boven door een buurtbewoonster genoemde voorval mag blijken. En dat was ook de bedoeling. De noord-mensen waren namelijk door de leden van de commissie voor volkshuisvesting uitgenodigd om nou eens precies te vertellen wat er allemaal niet klopte van het de laatste tijd uitgevoerde „lap"-werk. Zoals te vrezen was. bleek er in derdaad veel aangerommeld te zijn aan de huizen, heel veel zelfs. Onder het motto „het is oud. het is rot. dat fiksen we wel even vlug", zijn klussen uitge voerd door aannemers, die de si tuatie in sommige gevallen niet verbeterd maar eerder ver slechterd hebben. Hele waslijs ten van lachten werden gis teravond door de bewoners voor de voeten van de commissiele den neergeworpen. Stank uit kasten en uit riolen. LEIDEN Het gebruik van kruidverdelgingsmiddelen wordt door de gemeente Leiden tot het absolute minimum beperkt. De middelen, die gebruikt worden, zijn dan ook nog van die sa menstelling, dat ze nooit scha delijk kunnen zijn". Dit zei gisteren de heer Gaastra, chef van de gemeentelijke plantsoenendienst. Naar aanleiding van publikaties, dat verdelgingsmiddelen in som mige gevallen kankerverwek kend zouden zijn, reageerde de heer Gaastra, dat men zich in Leiden niet ongerust over hoeft te maken. Onkruidverdelgings- middelen worden in zeer be perkte hoeveelheden gebruikt. Ook zout voor de bestrijding van gladheid zal maar mondjesmaat worden gebruikt om zodoende de schade aan beplanting binnen de perken te houden. dclljk. Prijzen (ln Kulden* per 100 stuks): eieren van 50-58 Krom 9.10- lO.Hfi. kK-prlJs 1.82-1,87 59-64 «ram 11.10-12.65. kc-prij* 1.88-1.98 65-69 Kri.m 12.80-18.40, k«-prljs 1.97-1.94: wille eieren 0.50-1.50 per 100 stuk* per kK tot 4,72. Hand Velling Katwijk t p, kist: vocht overal in huizen, scheuren in plafonds, tis zo langzamer hand iedereen wel bekend met welke problemen de bewoners uit noord zitten. Daar komt nu dus nog eens bij, dat als er be paalde reparaties worden ver richt, ze in vele gevallen zeer slecht worden gedaan. In ver band hiermee is de aan handen en voeten gebonden gemeente Leiden tot een bescheiden actie overgegaan. Per advertentie werd deze week namelijk gehengeld naar een extra man voor de Gemeentelij ke Woningstichting. Deze nieu we kracht zal straks de nacon- trole op de door de aannemers verrichte werkzaamheden moe ten verrichten. Volgens de heer Cavé uit Leiden- noord moeten nu absoluut rigou reuze mnntregelen genomen worden. Hij sprak over de meest elementaire mensenrech ten, zoals die zijn vastgelegd in het akkoord van Genëvc. „Er moeten gewoon grote subsidies komen, die aan de krepeerge- vallen een einde maken", aldus de heer Cavé. Volgens het com missielid Cornelissens van de KVP is het zaak, dat de bewo ners van noord een urgentielijst samenstellen, waarop bovenaan de ergste noodsituaties staan. Duidelijk kwam nog naar voren, dat in het blok tussen dc Bern- hardkade en de Sophiastraat, de slechtste woontoestanden heer- J Verliefd De aap uit de mouw Tot tweemaal toe woedde er, nog kort geleden, brand in De Kaag. Verzekering dekte de schade enzo. Maar voorkomen blijft nog altijd beter dan genezen. Dat heeft ook het ge meentebestuur van Alkemade begrepen, blijkens een voorstel aan de raad om 16.000,- krediet te geven voor de aanschaffing van een nieuw brandweeralarmeringssy steem. Het voorstel begint met de achteraf gezien bijna dramatische zin: „De thans bij de blusgroep Kaag van de gemeentelijke vrijwillige brandweer in gebruik zijnde alarminstallatie, welke dezelfde is als de installa ties, die voorheen in Roelofarendsveen en Rijpwetering in gebruik waren, verkeert in een zodanig slechte staat, dat daarop niet langer vertrouwd kan worden". Als automobilist heb je geen le ven meer. Vooral niet, wanneer je bezwaard wordt door de ge dachte dat je deel uitmaakt van dat teveel aan auto's dat met te weinig mensen er in de ver keersknooppunten (en niet de wegen!doen volstromen en daarbij met z'n allen de samen leving de dodelijke dampen in jagen. Maar het wordt bijna teveel voor je hart als je in het drukke stadsverkeer tot tweemaal toe hetzelfde juffie voor de bumper krijgt, dat zonder richting aan te geven van hot naar haar door de straten fietst. Het einde is dicht nabij als je dan stopt en vriendelijk vraagt: „Juf frouw bent u misschien verliefd ofzo?" en het schatje, argeloos antwoordt: „Sorry, ik zag u he lemaal niet... Ik was dus ook niet verliefd". Zoiets is dode lijk voor je ijdelheid. Oplossing In de Leiderdorpse Houtkamp wordt eind februari een eilandje ter beschikking gesteld voor honden, die daar los kunnen lo pen en hun behoeften kunnen doen, zonder dat de overige be woners van Leiderdorp het risi co lopen voortdurend een Ba rend Servet-act te moeten op voeren. Dat besluit is door de gemeente genomen, omdat de honden tot nu 10e kinder zandbakken en speelplaatsen op zochten om hun natuurlijke ge dragingen een kans te geven. Het gevolg was, dat de kinderen van hun ouders daar niet meer mochten spelen en dat dan maar op straat gingen doen, waar ze de auto's in de weg lie pen. De gemeente heeft voor bo ven beschreven oplossing geko zen. Maar was het nu niet veel eenvoudiger geweest om de kin deren hun straat te laten, de honden hun zandbakken en alle auto's op een eiland te zetten? Leefklimaat Marnixstraat verbeterd LEIDEN In de loop van dit voorjaar zal de verbetering van het leefklimaat ln de Leidse Marnixstraat worden aangevat. Het wachten is momenteel al leen nog op de toestemming van het ministerie van CRM. Drie dames en een heer uit de be treffende struat, die gisteren aanwezig waren bij de vergade ring van de commissie voor Volkshuisvesting en Openbare Werken hoorden dit uit de mond van wethouder Ham. Een van de bewoonsters opperde tijdens de vergadering het plan om scholieren in te schakelen bij het schoonhouden van de huurt. Dit idee zal worden hekeken. Over de tong Stadsmuzikant Hans van Wouw: uitgeluid. Mocht u zich soms hebben geergerd aan zetfouten in deze krant, dan moet u wel begrijpen, dat het allemaal menzewrk is, en vmtksyeh, tkpfootllsk, en nrjkeijs n Longman op zijn smalst? Barend Servies Wie die Super Europa Cup ziet, zal hem niet eens meer willen winnen. Daar komen de schutters Officiële opening Na veel wikken en wegen werd eindelijk bekend gemaakt dat prins Claus Boskoops nieuwe tuinbouwschool zal openen. Daar is vee! over te doen ge weest. Meerdere malen zijn de leerlingen op „het matje" ge weest bij de schooldirectie, op dat zij in hun jeugdig enthou siasme hun mond niet voorbj zouden spreken. De rijksvoor lichtingsdienst doet helemaal geheimzinnig, alsof Boskoop we melt van de Russische spion nen- Er is een keurig draaiboek samengesteld, waarin het hele gebeuren is vastgelegd. Sponta niteit kan er kennelijk niet af. Enfin, in Boskoop zullen de straatjes waar de prins langs komt. k?urig geveegd worden en wie weet gaat men de sloten nog even stofzuigen. Jammer dat men nog geen kans ziet ook in een boomkwekersdorp niet de bladeren aan de win terse bomen te toveren. De hef- brug moet zolang de prins in het dorp is worden vastgetim- merd, want Zijne Koninklijke Hoogheid moet over de brug kunnen. Jazeker, de dorpsscho- nen gaan allemaal naar de kap per. Of Claus nu echt naar de opgetutte hoofden zal kijken, is een andere zaak. Het openbaar vervoer wordt door de komst van de prins aanmerkelijk ver beterd. Er is z°lfs een extra busdienst ingezet voor de par keerders bij de Beurshal van de A. van Neslaan tot de nieuwe school aan de Azalealaan. Zijn komst zal met gouden letters in de analen ven de Tuinbouw- school vermeld worden. Maar is Prins Claus niet gewoon een aardige man, die ook zonder al die poespas in staat is een school te openen? V'.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3