Uit de Kunst door tempo en afwisseling beter uit de verf Op zoek naar de bronnen van de Nijl 0 TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND m RADIO MORGEN TERUGBLIK LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 JANUARI 19/t „Voor kunst bestaat nog steeds drempelvrees. Veel mensen vin den het moeilijke, zwaarwichtige kost. Daarom beginnen we het programma „Uit de Kunst" meest al met iets luchtigs, een shot van Juliette Gréco, een stukje film. 'n Lekkere binnekomer, waarmee we de mensen, die naar het vooraf gaande programma hebben geke ken, willen verleiden om naar „Uit de Kunst" te kijken. We richten ons bewust op deze groep. De echt geïnteresseerden spellen in hun dag- en weekbladen de artikelen over de kunst toch wel uit. We hechten veel waarde wel uit. We hechten veel waarde aan duidelijke informatie. Om moeilijke woorden te vermij- Onze grootste voldoening is als haald, heel „Uit de Kunst" uitkij ken". Zegt Peter Berger (36), eindre dacteur van het NOS-programma Uit de Kunst, dat iedere vrijdag wordt uitgezonden. Samen met re gisseur Cor van Leeuwen (46) wil hij in het domein van Uit de Kunst, op de zolder van een' NOS-villa aan de Bmmastraat te Hilversum, best praten over' de nieuwe formule, waarmee in het tweede jaar van Uit de Kunst ge werkt wordt. „Het verschil is niet zó groot", nuanceert Cor van Leeuwen. „Vo rig jaar moesten' we verplicht vijftien minuten aan "filmnieuws besteden. Voor de rest blleef maar een kwartier over. Een oneven wichtige verdeling. Dit jaar zijn we van die verplichting ontslagen. De opzet, die ook het vorige sei- zoen gehanteerd werd, kon nu meer uitgebouwd worden". ,,Een verschil is wel de presenta tie. Vorig jaar was Ageeth Scherphuis onze vaste medewerk, ster, die de interviews verzorg de. Dat systeem is losgelaten. In de plaats daarvan introduceren we in het programma een VIP, een vrij bekend kunstenaar, een Muldsch bijvoorbeeld, Sonja Gas- kell, Erik Vos en in de komende uitzendingen Hans Tiemeyer, Lu cebert, Jan Cremer, die hun ideeën over kunst, over ide samen hang van kunst met de maat- iscbappij dn televisiebeelden verta len. Een heel creatief proces". „Uit de Kunst is op de eerste plaats journalistiek", zegt Peter Berger. „Het informeert de kijker over die nieuwste films, premières ivan toneel en cabaret, actuele tentoonstellingen, muziek, litera tuur. Maar het is meer dan alleen' maar een kaartje omhoog houden onet de mededeling dat daar een expositie wordt gehouden. Door een korte impressie, een 'interview willen we de mensen nieuwsgierig maken'. Een beetje prikkelen, zo dat ze wellicht zelf gaan kijken". „Daarnaast diepen we ook de ver schijnselen uit, die met kunst te maken hebben. Kunst staat niet los van de maatschappij. Die ten- Idens van het ogenblik, die hang naar romantiek, de pluche gordij nen, de lampetkan, komt heus niet uit de lucht vallen. Kunst moet je niet in een hokje stoppen, als iets extra's, een luxe. Ze is nauw met de dingen van alle dag verweven". „We hebben onze eigen nieuwsga ring". Peter Berger, een pijpro ker met volle baard, reageert snel: „We wachten niet op de be richtgeving in de kranten. Boven dien, als in de dag- en weekbla den een onderwerp uitvoerig is behandeld, de film „Bij de bees ten af" van Haanstra bijvoor beeld, komen' wij er niet meer op terug. Zo is er op dit ogenblik niets toe te voegen aan de artike len, die over de toneelgroep Pro loog in de pers verschenen zijn. Dan blijft het even rusten', tot er nieuwe ontwikkelingen zijn, die om een reactie vragen". „Iedere maandagmorgen houden we met het team van Uit de Kunst, dat uit twaalf redacteuren' en regisseurs bestaat, een verga dering, waarin de details van de eerstvolgende uitzending worden vastgelegd. Dinsdag en Fragmenten van de film „New Centurions" vanavond in „Uit de Kunst". wordt 'gefilmd, de donderdag is voor montage. Voor actualiteiten houden we geen ruimte open, dat zou technisch gezien een te groot risico met zich meebrengen, maar we kunnen wed onderwerpen ver wisselen. Gaat er kort voor de uitzending een bekend kunstenaar dood, Picasso bijvoorbeeld dan wordt er zeker aandacht aan be steed. Ook kunnen we vanuit de studio een' onderdeel live uitzen den, zodat we tot de laatste mi nuut actueel zijn". „Een moeilijk punt", legt Peter Berger uit, „is de juiste dosering van de programma-onderdelen. „Een hoog tempo en een speelse afwisseling zijn voor Uit de Kunst een vereiste, wil de aandacht van de kijker niet verslappen". „Aan de andere kant mag je hem ook niet tekort doen. Zou je uit een staitisoh toneelstuk alleen! het frag ment uitzenden, waarin wel flinke actie zit, dan geef je foute infor matie. Die keuze, hoe en wat je uitzendt, wordt vaak pas na lange debatten in het team gemaakt. En ook achteraf wordt flinke kritiek geleverd". „Juist door die kritische samen werking komt Uit de Kunst dat seizoen beter uit de verf. Een op merking, die we van meer kanten' horen. Veel respons is er overi gens niiet. Uit kijkonderzoeken we ten we ongeveer welke mensen er naar ons programma kijken. Dat zijn er veel van boven de vijftig, bejaarden vooral. Nee, geen plak kers, denk ik, mensen, die uit verveling naar alles op de tv kij ken, maar kijkers, die voor hun hobby ook iets aan kunst doen. Wellicht spreekt het feit dat wij ze niet infantiel benaderen, maar juist een appèl doen op hun ver stand en waardigheid de bejaar den aan". „Onder de 25 wordt weinig geke ken. In de groep tussen de 25 en de 50 zijn het voornamelijk de meer geschoolden, die kritische belangstelling tonen". Uit de Kunst" is de pianist Ton Peter Berger reageert zeer be slist: „Toch prikkelen we de poppen, een korte impressie van haar tentoonstelling in de Haagse Kunstkring in „Uit de Kunst". nieuwsgierigheid. Als we van een museumdirecteur of een galerie houder horen, dat na de uitzen ding van Uit 'de Kunst 60 procent méér njensen zijn komen kijken, dat zegt toch iets. Kijkcijfers zijn onzin. Alleen programma's, die emotioneel iets losweken, een ac tie als Open het dorp, een Barend Servetshow, halen hoge kijkge- middelden". Peter lachend: „Van die gevoelserupties zou trouwens een aatfJig onderwerp voor Uit de Kunst te maken zijn". HANNEKE WIJGH. Kenneth Haigh speelt de ontdekkingsreiziger Richard Burton. Met dezelfde voortvarendheid, waarmee in 1de 20e eeuw de Mount Everest werd beklommen en het heelal verkend, is in het Victoriaanse tijdperk naar de oor sprong van de Nijl gezocht. Veel grote ontdekkingreizigers hebben aan hun obsessie toegegeven en zijn onder de onmogelijkste om standigheden op zoek gegaan naar de bronnen van de Nijl. Sommi gen hebben hun speurzin met do dood moeten kopen, andere had den meer succes. De BBC heeft in 1970 over deze ontdekkingsreizigers met bekende namen1 als Burton. Baker, Living stone en Stanley een documentai re gemaakt, in zes afleveringen, die vrij getrouw de barre toestan den, waarin de Nijlzoekers ver zeild raakten, weergeeft. Do TROS zendt vanavond de twee eerste delen van de serie uit. Ned. I: 21.30 uur. Op losse groeven Chiel Montaigne presenteert de va derlandse top-vijf met tussen de bedrijven door de rubrieken Top hits van Toen, op verzoek, een raadselachtige gast en het kirider- koor van da maand. Ned. I: 20.31 uur. Mik Vanuit de stadsschouwburg to Den Hekier zetten vanavond Gait Jan Kruutmoes, Dri'ka, Boer Voorthüizen, het Cocktail Trio. Ensemble Folkioriek, Sjakie Schram, Les Capresses, het trio Jose Marcello en de Boertjes van Buuten hun' beste beentjes voor. Ned. II: 20.31 uur. Citroentje met suiker Akkie, de schoonvader van café baas Mees, as plotseling verdwe nen. Sjeenie, de assistente van Manie, heeft hem voor het laatst gezien in de Amsterdamse Ferdi nand Bolstraat, wegsuizend in een dure auto. Het leek wel, alsof hij geboeid was. Inspekteur Vendrig, door Mees en Mande van de ver dwijning in kennis gesteld, is moeilijk tot actie te bewegen. Hij zdt meer in over de gezondheid van zijn vrouw, die haar eerste baby verwacht. Manie heeft ook nog andere zorgen dan zijn vader. Hij is verliefd op Sjeenie, maar komt tot de ontdekking, dat zij woedend op hem ls. In zijn' agen da treft zij namelijk regelmatig het woord „Ans" aan. Ned. II: 22.10 uur. Jackson Heights Van onze showredactie AMSTERDAM De Engelse groep Jackson Heights maakt van 1 tot en met 4 februari een toernee door ons land. De groep zal, naar promotor Peter Kuys meedeelt, concerten geven in achtereenvolgens Oudenbosch, Breda, Tilburg, Den Haag en Schiedam. Sticker actie Rien van Nunen geen succes AMSTERDAM - Terwijl de giro-inzameling, georga niseerd door de stichting Vrienden van Rien van Nu nen - met een opbrengst van anderhalve ton een suc ces werd, is de poster-actie voor dit doel van de han delsonderneming Azaret to taal mislukt. Dit Amsterdamse, bedrijf liet zich bij de poster-actie niet uitsluitend door liefda dige motieven leiden. „Wij wilden uit de actie tevens reclame voor ons bedrijf putten", zo vertelde een der organisatoren. „We verdien den er zelf haast niets mee, maar nu blijkt dat we er een grote strop aan over houden". Van de 25.000 gedrukte pos ters, waarop Rien van Nu nen stond afgebeeld, zijn er door middel van colpor teurs, die er langs de hui zen mee leurden, ongeveer 2000 ad 3 per stuk ver kocht. „Maar die colpor teurs moeten ook worden betaald", aldus het bedrijf. „Na aftrek van de drukkos ten en onze kleine winst bleef er 1000 gulden over, die we hebben overgemaakt aan de curator". Colporteren langs de huizen is niet zo eenvoudig in ons land. Het regende klachten en nadat er een bericht was gelanceerd over colpor teurs, die de opbrengst in eigen zak zouden hebben willen steken, begon in di verse plaatsen de politie in te grijpen. „Toch hadden we toestemming van de NCRV en van de curator voor deze colportage-actie", aldus de teleurgestelde zegsman, die de curator thans in een brief heeft la ten weten dat de actie is stopgezet. „Door de tegen werking van allerlei instan ties is het ons namelijk on mogelijk gebleken om zon der onze firma in discrediet te brengen de actie tot een goed einde te brengen", al dus de brief. Froets vier weken later in Kijkkast HILVERSUM Het nieuwe kinderprogramma in kleur Froets, een onderdeel van het NCRV-kinderprogram- ma Kijkkast, is vier weken uitgesteld. De eerste uitzen ding vindt nu 14 februari plaats, in plaats van 17 ja nuari, zoals aanvankelijk was aangekondigd. De opnamen zin door een fout in de apparatuur mis lukt. Froets is een schep ping van Lex Overeijnder, die ook de poppen ontwierp. Voor dit poppenspel is voor een bijzondere techniek ge kozen. Spelers, geheel in het blauw gekleed, bewegen de poppen voor een blauwe achtergrond. Later wordt de kleur blauw wegge draaid, zodat het lijkt of de poppen zelfstandig spelen. Froets en zijn maker, Lex Overeijnder Kijkkast NEDERLAND I 21.10 Brandpunt i 22.00 Citroentje met suiker 22.50 Uit de kunst 23.20 Journaal TROS 1 19.05 Calimero 1 19.10 Flipper 19.30 Zorro 1 20.00 Journaal 20.21 Op losse groeven, muziek 1 21.20 Het geheim van de Nijl» documentaire 22.50 Journaal BELGIë NEDERLANDS NEDERLAND II KRO 19.05 Mik, amusement 20.00 Journaal 20.21 Alias Smith en Jones, 14.00 Schooltelevisie 17.25 Schooltelevisie 18.00 De Fabeltjeskrant 18.05 Korte film 18.15 Verkeersveiligheid 18.20 Technisch en wetensc^j pelijk Engels 18.50 Ziet u er wat in? 19.03 Luceat 19.33 Zoeklicht 19.38 Mededelingen en de weerman 19.45 Nieuwsberichten 1 20.10 Oorlog en vrede, tv-serie 20.55 Panorama 21.40 Zomer in de stad film 23.10 Nieuwsberichten NEDERLAND I NEDERLAND II Piraten verschijnen vanavond in „Op losse groeven" NOS 10.00 Van revolutie tot koude oorlog (Teleac) 1 10.30 Engels (Teleac) 11.00 Hoe word ik de computer de baas? (Teleac) 11.30 Milieubescherming (Teleac) 1 12.00 Technisch Engels (Teleac) 15.30 Europese schaatskampioen schappen voor amateurs 16.00 Journaal NCRV 16.02 Kijkkast 16.35 Orimoa, tv-serie 17.10 Follyfoot NOS 17.35 Europese schaatskampioen schappen voor amateurs 18.15 Sport (Teleac) 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Zwerven met S\yiebertje 20.00 Journaal 20.21 Zeskamp sport 21.35 Farce Majeure 22.00 Mensen met een schand vlek, reportage 22.25 Hier en nu 23.05 Journaal VARA 19.05 Coronation Street 20.00 Journaal 20.21 Maigret 21.35 Een lach en een traan, liedjes 22.10 De Ombudsman 22.35 Journaal BELGIë Nederlands EIDEf gen, o af te 12.55 Skiën, reportage 14.00 Firefly, film 16.00 U en uw gemeente 16.30 Technisch Engels 17.30 Milieubescherming 18.00 De Fabeltjeskrant 18.05 Jeugdfilm 19.35 Zoeklicht 19.40 Mededelingen 19.45 Nieuwsberichten 20.10 Sentimental journey, amusement 21.20 De vrolijke dokters, tv-serie 21.45 Echo 22.15 Mannix 23.05 Nieuwsberichten kenning: nieuw: deze beschi genorr overh< heidsz strijd rechte bijv. 1 recht ging geeste Patiër. mede rechte heeft aehli $den: DS'70. KRO: 19.00 (S) Springplank Jonge artiesten. 19.30 En toch kerk een serie" gesprek- tljd. 19.45 Zingende kerk: muziek ln de liturgie. 20.00 Echo: reportage van het Landelijk Pastoraal Overleg ln Noordwijkerhout 20.30 In antwoord op uw schrijven: verzoekplatenpro- gramma. 22.00 Voetlicht op kabaret, show en musical. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.40 Echo. 22.45 (S) Goal een sportprogramma met veel muziek. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM 2 Show. VPRO: 21.00 Niev VPRO-VriJdagavond-shcn muziekprogram 18.00 (S) Licht orkest HILVERSUM I Een uitzending van het minister!' van Volksgezondheid en milleu-hj 12.26 Mededelingen t.b.r er. 10.30 (S) Zaterdag Informatie: muziek en Informatie show. (11.00—11.03 Nieuws). 13.00 Nieuws. 13.11 Dingen van de dag. 13.23 tS) Dit ls het begin Jon gerenprogramma. 14.43 VARA-Varla. NOS: 14.45 Frans-Duits-Engels een luisterprogramma. 15.30 (S) In ternationaal Spectrum: moderne muziek (opn,). 16.00 Nieuws. 16.03 (S) NOS-Jazz. 16.45 Inzet een programma over amateuristische muziekbeoefening. 17.15 Vakbewe ging en ontwikkelingssamenwerking, discussie. VARA: 17-55 Mededelin gen. land- en tuinbol 12.42 (S) Tross-( Stelger-B: 7igd voudi unifoi HILVERSUM 2 TROS: 7.00 Nieuws. T.02 (S> Ontbijt (Soos) gavarleerd programma populalr-klassleke muziek. (7.30 12.30 Nleuwi 13.30 •show. 16.30 Niei (S) Luister uit én th erzoekplatenprog) nilitalren. 17.30 Nieuws. 17.32 ua. 17.45 (S) Café-chantant: lledjl n muziek uit de goede oude tijd..J HILVERSUM 3 NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Zing, zing!lichte vokale mu (8.00 Nieuws) 9.00 Nieuws. 9.03 P«jj vers. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek F de koffie. (11.00 Nlei Nieuws. 12.03 Elpee Pop. 13J Nieuws. 13.03 Pop Station. (14.0 Nieuws). 14.63 (NOSi Europf Kampioenschap Hardrijden op f Sportshow Isport A muziek met om 17.00 Nieuws, e Hoogoven Schaaktoernooi Babar, het kleine olifantje spuit vanmiddag zijn verhaaltjes voor de kleintjes, De Fluitertjes en Oum, de dolfijn, zijn ook present. Qor witschge Pipo speelt vanavond een gastrol in Citroentje met Zaterdag Ned. I: 16.02 uur. Suiker (op de foto rechts). Terugblikkend zouden we eigen lijk moeten stilstaan bij de even uitvoerige als eenzijdige kantte kening die de VPRO plaatste bij het eindelijk bereikte Vletnam- akkoord. We zouden iets kunnen zeggen van de Duitse Polanski- documentaire of over het op zijn minst merkwaardige EO-pro- gramma „U schrijft ons". We moeten het allemaal achter wege laten omdat we er niet omheen kunnen: belangrijkst gisteren was de Barend Servet show van die kleine VPRO die met dit programma doende is op wetenschappelijk niveau het normbesef van de Nederlandse kijkers te testen. We zijn oprecht verheugd dat de VPRO ons de doelstellingen van het programma heeft willen ont hullen. Het was ons anders wel licht niet geheel duidelijk ge weest. Dan zouden we de ver schrikkelijke vergissing hebben gemaakt in onze zeer blanke onschuld overigens dat hier sprake was van een nogal slecht uitvallend amusementsprogram- Dat was helemaal niet het ge val. De VPRO testte onze nor men. De norm van amusement bleek goed te zijn: BS was in hoge mate onamusant. De norri van goede smaak klopte e zeer: BS was in hoge mate s keloos. Zo kwamen er nog tal van men onder de loep: de bloi norm, de poep-norm, de schut- tingtaal-norm, de vervelings norm. De VPRO tastte ze alle maal af en wist telkenmale de grens te vinden tussen wat nog wél en echt-niet-meer kan. Gezegend het land dat zo'n om roep in stand houdt, ben je dan geneigd te zeggen. Of in sand houdt? Nu de VPRO zijn onder zoek op zo'n schitterende wijze heeft verricht kan men ongeveer stellen dat het werk gereed is, dat het gewone t.v.-werk derhal ve kan worden overgenomen door echte omroepen. Dankzij het wetenschappelijke werk dat de VPRO heeft willen verrichten kunnen zij de fouten vermijden die tijdens dit onder zoek als „normvervalsend" aan het licht zijn gekomen. Zonder VPRO zou Nederland een land kunnen worden waar het goed t.v.-kijken is. Dankzij het werk van een min-omroep de zch- zelf bewust wide wegcjferen! Vg De Tot t Ka: blij

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2