WEGWIJS ZELF DOEN In de tuin Chrysler 2 liter met automatische versnellingsbak VERHOGING AUTOPRIJZEN VALT MEE 25 jaar ANWB technokeuringen RAI verwacht stabilisering automarkt HET AARDIGE VAN DE WETENSCHAP Vrouwen trouwen vrouwen om kinderen te krijgen LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 JANUARI 1973 Onder redaktie van Guido Halleen Op de komende RAI-tentoonstelling voor personenwagens zal Chrysler Nederland aanwezig zijn met een primeur in de vorm van een Chrysler 2 liter. Behalve de grotere motor, de cilinder inhoud is van 1812 cc op 1918 cc gebracht, is de meest opvallen de eigenschap van deze wagen de volledige automatische trans missie die tot de standaarduitrusting behoort. Het is, volgens Chrysler, voor het eerst dat een personenwagen met een 2 L. motor wordt ontworpen met een automatische ver snellingsbak. Tot de standaarduitrusting behoort ook een zwart vinyldak en twee voor da grille aangebacht ronde halogeenver- stralers. De topsnelheid van de nieuwe 2 L. Chrysler is gelijk aan die van het 180 model, namelijk 179 km. Omtrent de prijs is nog niets bekend. Die zal waarschijnlijk in de buurt liggen van de 14.000. Voor het vaststellen van dit be drag zijn wij uitgegaan van hetgeen er voor een 180 met auto maat en vinyldak moet worden betaald. Dat bedrag is thans 13.223. Uit een vergelijkend overzicht van de prijzen van een aantal po pulaire autotypen blijkt dat de prijzen na 1 januari j.l. over het algemeen minder sterk zijn verhoogd dan aanvankelijk werd ver ondersteld. De meeste importeurs hebben alleen de verhoogde btw (van 14 naar 16 procent) en de gestegen bijzondere ver bruiksbelasting (van 15,5 naar 16 procent) doorberekend aldus blijkt uit een door de RAI ingesteld onderzoek. De RAI noteerde de volgende verhogingen: Opel Kadett XL 7165 7360 2.7 pet Vauxhall Viva 7484 7685 2,9 Chrysler 160 10.495 10.765 2,5 Simca 1100 7595 7782 2.5 Mercedes 200 diesel 20.087 20-439 1,8 Mazda 1000 7199 7229 1.4 DAF 44 7195 7370 2,4 Fiat 127 6726 6902 2.0 Renault R 4 6130 6275 2,4 Mini 850 5990 6170 3,0 Volvo 142 14.650 14.990 2,3 Peugeot 504 13.495 13.795 2,2 Ford Escort 11 6.886 7.053 2,4 Hierbij kan worden aangetekend dat in de laatste maanden van vorig jaar de prijzen van verschillende modellen al zijn verhoogd in verband met hogere fabrieksprijzen. In vergelijking met ja nuari van het vorig jaar is do gemiddelde prijsstijging van 2,4 procent welke nu wordt genoteerd, in feite dus hoger en komt men uit op 4 tot 4,5 procent. Minder last bij voorwiel aandrijving De Duitse automobielclub ADAC heeft een onderzoek verricht naar de zijwindgevoe ligheid van personenauto's. Het minst zijwindgevoelig ble ken de Fiat 128, Fiat 127, Opel Ascona 16S en Renault 16. Het meest zljwlndgevoelige de Sim ca 1000 Rallve 1, de VW 1302 en de NSU 1200. Uit de testresultaten Is ook ge bleken, dat een personenauto met voorwielaandrijving en de motor voorin geen al te grote hinder heeft van sterke zij wind. Auto's met de motor voorin en aandrijving achter zijn wat meer gevoelig voor zijwind, terwijl auto's met de motor achterin het meest zij- windgevoelig zijn. Bepalend voor de zijwindge voeligheid van een auto is het zwaartepunt, dat zo ver moge lijk naar voren moet liggen. Daarom is het van belang het gewicht zo gunstig mogelijk te verdelen. Bij personenauto's met de motor achterin kunnen de bagagestukken het best in de voorste kofferruimte gebor gen worden. DE Z'JWINDGEVOELIGHEID VAN AUTO's Alleen mef beshjurder De ANWB-technodienst bestaat deze maand 25 jaar. In die pe riode steeg het aantal keurin gen per jaar van 600 naar 80.000. Aanvankelijk werden de technokeuringen aan huis ver richt met de zogenaamde tech- nomobielen. Geleidelijk werd deze aktiviteit echter verlegd naar de technostations. De ANWB beschikt nu over 19 technostations, verspreid over het gehele land. Akties tegen malafide praktij ken in de autohandel hebben mede tot gevolg gehad dat de goedwillende handel in ge bruikte auto's steeds meer ge bruik gaat maken van de mo gelijkheid tot het objectief la ten keuren van hun auto's. De snel toenemende belang stelling voor autokeuringen van de zijde van de autohandel heeft de ANWB doen besluiten ook auto's te keuren bij de be drijven. Dit gebeurt door keur meesters. die mede gebruik maken van de technische outil lage van de betreffende bedrij- Op zaterdag 20 januari wordt door de ANWB alleen voor le den een speciale „jubileum veiligheidskeuring" gehouden tegen verlaagd tarief. Gekeurd 'j worden: stuurinrichting, rem men, chassis, verlichting en banden. In het interieur van de nieuwe Chrysler 2 Litres brede voor- stoelen van een nieuw type; de rugleuningen geven meer zijdelingse steun. Op het mid denconsole de selectiehendel van de automatische trans- Per 1 februari zal van de luxe Saab 99 L een eenvoudi ger uitvoering verkrijgbaar zijn. Deze Saab 99 XL heeft een simpeler dashboard, rub- bermatten i.p.v. tapijt, roest vrijstalen i.p.v. schokabsorbe- rende bumpers en eenvoudiger voorstoelen. De prijs is 13.990 gulden. KORTWEG Stelling bij een proefschrift van drs. J. E. Schelling: Een verhoging van de accijnzen op tabaksartikelen ten behoeve van verbetering en beveiliging van het Nederlandse wegennet, zou de gemiddelde levensduur van de Nederlandse bevolking kunnen verhogen. Buitenlanders vinden de fiets zo typisch Nederlands, dat ze er ook erg romantische dingen over kunnen schrijven. Zo geeft de Amerikaan John Whitman in zijn onlangs ver schenen Special Guide to Euro pe in alle ernst het advies bij een bezoek aan een Neder lands restaurant je fiets mee naar binnen te nemen, omdat hij anders gestolen wordt. Een andere Amerikaan, Pe ter Lawlor, schrijft in „The clear Creek bike book", dat in Amsterdam het gemeentebe stuur witte fietsen voor ieder een vrij ter beschikking heeft en dat je ze overal ziet staan; er zijn speciale schilders in dienst, die de fietsen hagelwit houden. Hij schrijft ook ont dekt te hebben dat er naast witte ook groene fietsen zijn, maar die mogen alleen door militairen worden gebruikt. In verschillende buitenland se publikaties wordt er met verwondering op gewezen dat je in Nederland verliefde pa ren hand in hand kunt zien fietsen, of daarbij zelfs de ar men Om eikaars schouders ge slagen hebben en niet nalaten elkaar al fietsend te kussen. Ook kun je lezen dat er in ons land deftige heren zijn, die met opgestoken paraplu over straat fietsen, of dat Nederlan ders er in het weekend graag op de fiets op uit trekken en dan baby of hond in mandjes meenemen. Snellere Fiat 600 Van de Fiat 600 is een nieuwe versie verschenen, de Fiat 600 L, die vier DIN pk meer mo torvermogen heeft meegekre gen dan zijn broertje, de Fiat 600 (24 DIN pk). De auto heeft voorts een snel lere acceleratie gekregen door uitlaatsysteem en carburateur te moderniseren. De cilinderin houd bedraagt 767 kubieke cen timeter. Door deze voorzienin gen is de topsnelheid 120 km per uur- Ter verhoging van de veilig heid is een zwarte schokabsor- berende bekleding op het dash board aangebracht. Verder zijn de stoelen wat verbreed en fungeert de aan de onderzij de van de stuurkolom aange brachte contactschakelaar te vens als stuurslot. De wagen gaat (incl. btw) 5.127,- kos ten. De vooruitzichten voor de Europese automarkt zijn niet ongun stig. Van een grote groei, zoals de markt die sinds de oorlog heeft gekend, zal in de toekomst geen sprake meer zijn, aldus de RAI. Er wordt op gewezen dat naarmate steeds meer mnsen over een auto beschikken, de automarkt gaandeweg een vervangings- markt wordt. De groepen, die nog geen auto hebben, zijn niet zo groot meer. Velen die in een auto rijden doen dat in een tweede hands wagen en de overstap naar een nieuwe wagen is voor deze mensen nog te groot. De RAI verwacht, dat de afzet dit jaar ongeveer op hetzelfde ni veau zal komen te liggen als in 1972, circa 435.000 nieuwe perso nenauto's. Voor de automobielindustrie Ziet de RAI alleen nog maar grote groeimogelijkheden in landen welke aan het begin van het indus trialisatieproces staan, zoals Spanje, Portugal en Griekenland. Geen mooier gereedschap dan de menselijke hand, en geen gereedschap dat de meest uit eenlopende karweien zo snel en doeltreffend kan uitvoeren- Maar toch ook aan beperkin gen gebonden, zodat hulpwerk tuigen er aan te pas moeten komen. Daarom zal handigheid gepaard moeten gaan aan eni ge kennis van materialen en gereedschappen. Goede boeken zijn tegenwoor dig ruimschoots voorhanden. Het afgelopen jaar heeft er weer verscheidene zien ver schijnen, waaronder een voor treffelijke heruitgave: ooit door het Spectrum uitgegeven en nu door Vroom en Drees- mann in een grote, gebonden editie: Knaurs handboek „Ik doe het zelf", geschreven door G. Voss en E. Reese. En om duidelijk aan te geven waarom het gaat: „onderhoud, repara tie en verfraaiing van uw wo ning." Een dergelijk boek is in een tijd, waarin het zo op het zelf doen aankomt, een bijna nood zakelijk bezit. De grote varia tie van karweien die thuis moeten worden verricht en de ingewikkeldheid en de kost prijs van de gereedschappen en materialen maken duidelij ke voorlichting noodzakelijk, wil men tenminste niet met kostbare brokken blijven zit ten. Het nieuw uitgegeven hand boek is een voortreffelijke vraagbaak op allerlei terrein. Grondig als van een van oor sprong Duitse uitgave mag worden verwacht, maar zeer Het boek is beperkter van omvang omdat een aantal on derwerpen in volgende delen wordt behandeld en ook wel omdat de tekst soberder, ook feitelijker is gehouden staan nogal wat berekeningen vermeld, die veel gevorderde doe-het-zelvers zullen interes seren (maten van schroeven, hout, etc.), terwijl het geheel! toch uiterst helder is gebleven. 'I De behandelde onderwerpen zijn: houtbewerking, spijkers en schroeven, kleur in ning, deuren en ramen, beton, herstel van meubelen, electri- citeit en werkplaats en uitrus-' ting. Eveneens een register aanwezig in deze uitstekende uitgave. Ook in de veelgeprezen Casa- reeks, een uitgave van Kluwer in samenwerking met Bouwcentrum, is na boeken over het kopen en financieren van huizen, over problemen van vocht en gehorigheid, over de mogelijkheden van keuken, zolder en vloerbedekking, nu een deel verschenen over derhoud, geschreven door Stef Leidekker. In de betrekkelijk beknopte vorm van deze uitga ven zit een massa voorlichting verwerkt: hier betreffende het ,.huis-an-sich", dus muren, dak. vloeren, wanden, ramen en deuren, het hout van de ning met noodzakelijk schilder werk, verwarming en wa watervoorziening, sanitair afvoer. Voor al degenen die hun woning ter harte gaan en wie zijn dat niet? een zeer praktische uitgave. De bekende tuinarchitecte pio helder en plezierig vertellend beschreven, behandelt het het hele scala van „klussen" waarvoor de huisgenoten ko men te staan. Daarbij wordt materiaalkennis gegeven, de verkrijgbare sortering en de noodzakelijke voorwaarden voor een juiste behandeling. Naast deze materiaalkennis en de daarbij behandelde gereed schappen krijgen de huishoude lijke „onderdelen" die onder houden of hersteld moeten worden een beurt: de muren, klemmende of tochtende deu ren en ramen, inclusief de slo ten, waterleiding en afvoeren, de verwarmingsinstallatie, al les over de electriciteit in clusief voorschriften trap pen, vloeren, dak, vloerbedek king, muurbekleding alles in kleur de kameraankleding, kleine karweitjes, de werk plaats en tenslotte wat in de praktijk vaak vooraf gelezen moet worden het materiaal: hout, lijm, metaal, steen en het electrische gereedschap. Voor zover de ruim 400 pagi na's nog onduidelijkheden overlaten, bieden de grote voorraad veelkleurige tekenin gen uitkomst. Behalve de aan gegeven indeling maakt een uitstekend register dit boek tot een snelle gids. De prijs is voor een dergelijke uitgave bijzonder laag: 14,95. Wat anders van opzet is het eerste deel van „Alles zelf doen in huis" door M. Vermee- ren, J. Platteeuw en I. Navez (Standaard uitgeverij). Mien Ruys heeft een ni uitgave verzorgd van haar „Toepassing en verzorging vaste planten" (Uitg. Kos- bos). Vaste planten, dat ge deelte van de flora dat elk jaar op dezelfde plaats terug komt, vormen met bomen heesters de basis van de tuin. De schijfster, die haar vak beheerst als weinig anderen behandelt het onderwerp uit puttend: de bedoelingen bij de aanleg, de wijze van schikken, eisen bij de sa stelling, borders .kleur, plaats, grondbewerking en onderhoud. Vervolgens lijsten gerangschikt naar kleur en standplaats, kort om een volledig boekje zijn beknoptheid, en een boek je waaruit niets dan liefde voor de natuur spreekt, ook voor dat gedeelte dat wij nog ten onrechte met „onkruid" bestempelen. Bij dezelfde uitgeverij ook een heel ander onderwerp: „Tui nieren met hamer en troffel", door Peter en Adrienne Oldale. En deze titel geeft eigenlijk een heel werkterrein aan tuin dat zich niet beperkt tot van schop en hark. Met i dan 500 foto's en een duidelijke tekst worden ideeën gegeven over t gazon, beton en te gels, schuttingen en gaa: lerlei hekwerken en muren, plantenbakken en rekken, per gola's en zaaikistjes en natuur lijk tuinmeubelen. Onderwer pen die de „normale tuinboe- ken" vaak nauwelijks behande- len. Een boek vol tuinplezier. In tenminste twintig Afrikaan se gemeenschappen komt een unieke vorm van huwelijk voor: een vrouw mag met een andere vrouw in het huwelijk treden volgens de regels en ce remonieën van de stem en ze kan de wettige en sociale rol van man en vader op zich ne men. In zulke gevallen kiest de vader-vrouw mannelijke partners (soms worden die toe gewezen) die het vrouwelijke stel van nakomelingschap moe ten voorzien, zonder evenwel vader in wettelijke en sociale zin te kunnen zijn; ze worden alleen maar biologisch inge schakeld. Een dergelijke vrouw-vrouw verbintenis heeft niets met ho- mofiliteit te maken, maar wel met maatschappelijke en eco nomische achtergronden. De onderzoeker O'Brien heeft acht van zulke gemeenschappen geanalyseerd en twee typen van vrouwelijke „mannen" geïsoleerd. In een geval han delt de vrouw volgens oud recht als vervanger voor een mannelijke bloedverwant; ze neemt dan de plaats in van een overleden vader of broer en wordt „vader" van zijn kin deren en „echtgenoot" van zijn vrouw of vrouwen. In een ander geval neemt een vrouw, die zelf geen kinderen kan krijgen, een „echtgenote" om toch nakomelingschap te krij gen. Dit alles legt de vrouwe lijke echtgenoot geen windeie ren, want zij ontvangt bruids schatten van de dochters die op die manier geboren worden en betaling van de mannen die optreden als de biologische partners van haar vrouw of Als gevolg van de enorme vlucht die de autoindustrie overal ter wereld heeft geno men, neemt ook de hoeveel heid oude autobanden schrik barend toe. In de VS is 't al een ernstig probleem. De ban den kunnen niet zomaar wor den verbrand, omdat dan nog meer vuiligheid de lucht in wordt geblazen. Begraven heeft evenmin zin en er nieuwe banden van maken is in de praktijk niet doenlijk. Deskun digen van het Rutgers Institute of Microbiology hebben nu ont dekt dat heel wat zwam- en gistsoorten op bandenafval wil len groeien. Zij zijn in staat uit dat materiaal de voor hen zo onontbeerlijke koolstof te ha len. Het gevolg is dat de ban den afgebroken worden tot een poeder. Met dit poeder kan men weer onproduktief land voor landbouw geschikt ma ken. Vermengd met zand blijkt het produkt goed water te kun nen vasthouden. Vermengt men het met klei, dan vloeit het water beter door de klei- massa. Tenslotte gedijen pronk- en slaboontjes uitste kend op een voedingsbodem van zand en poeder. In zijn proefschrift „Foetale echo-cephalometrie" beschrijft de onlangs in Utrecht gepro moveerde dr. T. M. Hameet- man een methode om met be hulp van echo's van ultrage luid (geluid met zeer hoge fre quentie) gedurende de zwan gerschap de breedte van de schedel van het ongeboren kind te meten. Op die manier is het niet alleen mogelijk om de groei van het kind te vol gen. maar ook om tijdig aller lei afwijkingen vast te stellen. Dr. Hameetman heeft voor de tweede helft van de zwanger schap een groeicurve opge steld. Het vroegtijdig vaststel len van groeiafwijkingen is zeer belangrijk, omdat er dan in veel gevallen maatregelen kunnen worden genomen om te voorkomen dat het kind over lijdt of bij voorbeeld hersenbe schadigingen oploopt. Onder ontwikkeling kan het gevolg zijn van het slechte functione ren va nd eplacenta. Met bed- rust en zoutloos dieet kan men ernstige gevolgen voor de baby voorkomen. Anderzijds kan bij voorbeeld suikerziekte bij de moeder er toe leiden dat zij een te groot kind krijgt. Ook daar kan iets aan gedaan wor den, als men er tijdig bij is. Dank zij de geluidsmetingen van de schedel kan men ook het tijdstip vaststellen waarop het verantwoord is een onder ontwikkelde baby geboren te laten worden: het moment na melijk waarop hij in de cou veuse meer overlevingskansen heeft dan bij de moeder. Ten slotte kan men door middel van de meetmethode ook de duur van de zwangerschap vrij betrouwbaar vaststellen. Oude autobanden: smakelijk hapje voor zwam- en gistsoorten

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14