Ziekte van Hansen' moet tot uitsterven gedwongen worden Paus: help Vietnam bij wederopbouw Invloed van islam groeit in Oeganda Onafhankelijke kerk in China Korte metten Franse bisschoppen verdeeld over gehuwde priester Kerk en Wereld ZATERDAG: WERELDLEPRADAG VRIJDAG 26 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 10 Gedurende de laatste twee jaar is de invloed van de islam in Oeganda, van oudsher het land, waar het christendom een grote toekomst werd toege dacht, sterk toegenomen, on danks het feit dat minder dan tien procent van de bevolking moslim is. President Amin is zelf een moslim en een hadji, iemand die een bedevaarttocht naar Mekka heeft gemaakt. Het overgrote deel van het offi cierskorps is nu moslim ge worden. De president heeft het leger dezer dagen van aalmoe zeniers voorzien. Voor de drie belangrijkste godsdiensten be noemde hij drie officier-aal moezeniers, die echter onder het bevel van een moslim val len. Amin wil nog meer aal moezeniers gaan recruteren, ze een militaire opleiding ge ven en ze bij de verschillende onderdelen inlijven. Hij zegt veel belang aan God en gods dienst te hechten De soldaten zullen van de aalmoezeniers de tien geboden moeten leren, zoals ze in de bijbel en koran staan vermeld. De kerk van de islam heeft van president Amin het mooi ste stuk grond op de heuvel van Kampala gekregen. De Oegandese r*dio, zo meldt een correspondent van The Guar dian, zendt nu uit in het Ara bisch en de koran wordt op be vel van president Amin in het Oegandees vertaald voor een massale verspreiding. De Arabische staten zijn Amin's beste vrienden gewor den sinds hij de Israëliërs an derhalf jaar geleden heeft ver bannen. Er ging nauwelijks een dag voorbij zander dat er een aanval kwam van president Amin op de zionisten. Enige tijd geleden werd aange kondigd dat Lidië driehonderd militaire instructeurs zou zen den. Egypte heeft inmiddels zo'n vijfentwintig artsen ge stuurd en een groot aantal technici. Boven alles sterkt de relatie met de Arabische we reld Amin in zijn overtuiging over zichzelf. Hij voelt zich de eerste echte Afrikaanse staats man, een zwarte moslim, die het noorden en het zuiden van het Afrikaanse continent met elkaar verbindt. Amin verwelkomt overigens hulp en steun van wie ook, zo lang de helpers niet gaan over heersen. Zijn voorkeur voor moslims heeft men in Oeganda inmiddels bovendien reeds af kunnen leiden uit het feit dat ongeveer vijftig procent van de ondernemingen, die tot voor kort in handen waren van Aziaten, nu in handen zijn van mensen die moslim zijn. Slechts twintig procent werd toegewezen aan niet-moslims. De rest kwam in handen van de staat. Paus Paulus heeft er zijn vreugde en voldoening over uitgesproken, dat er een ak koord is bereikt voor een be stand in Vietnam. „Wij willen allen, die zich onvermoeibaar hebben ingezet voor de beëin diging van dit eindeloze en moorddadige conflict vun hanfc danken", aldus de paus tijdens een audiëntie van binnen- en buitenlandse journalisten. De paus riep alle mensen van goede wil op om de bevolking van Vietnam zoveel als moge lijk te helpen bij de opbouw van het land. Het mag er daarbij volgens de paus niet alleen om gaan de verwoestin gen te herstellen, maar ook dat men opnieuw gaat geloven, in het goede, in de menselijke solidariteit en de vrijheid in de hele beschaafde wereld. De paus beloofde dat ook hij van zijn kant al het mogelijke zal doen om deze wederop bouw te laten slagen. Na het bekend worden van het Vietnam-vredesakkoord heeft de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Philip Potter, aangedrongen op vrijlating van alle politieke ge vangenen als een belangrijke bijdrage tot verzoening onder het volk van Vietnam. Dr. Potter zegde namens alle bij de raad aangesloten kerken steun toe bij de wederopbouw en ontwikkeling van Vietnam. „De internationale hulp voor de wederopbouw, zoals die door de Vietnamezen zelf zal worden aangewezen, zal tevens een hulpmiddel zijn bij het ze ker stellen van een veiliger en leefbaarder toekomst voor het land", aldus dr. Potter. De Chinese geestelijke Shi Yu Kuan heeft tegenover twee cor respondenten van het katholieke Italiaanse persbureau Asca, ge wezen op het bestaan van een van Rome onafhankelijke kerk in de Chinese volksrepubliek. Volgens de geestelijke, die verbonden is aan de Nan-Tangkerk in Peking, heeft het Vaticaan laten weten dat op dit moment geen samenwerking mogelijk is met de Chinese kerk. De Chinese kerk, zo vertelde pater Shi Yu Kuan, probeert volgens het evan gelie te leven. De correspondenten van Asca hebben niet kunnen nagaan in hoe verre de uitlatingen van de pater in overeenstemming zijn met het officiële standpunt van de kerk in China. Ook uit contacten met anderen is weinig duidelijk geworden over de houding van China ten opzichte van het Vaticaan. Op de vraag aan een redacteur van het Chinese blad „Dagblad van het volk" dat de laatste tijd geen uitvallen meer doet aan het adres van de katholieke kerk wat deze veranderde houding te betekenen heeft, kreeg men slechts te horen: „Niets". Met veel succes is in Span je het rozekransgebed in cas- settevorrr. op de markt ge bracht. Volgens de „Vrienden van de rozenkrans", die het initiatief hiertoe namen, gaan de cassettes vlot van de hand, zowel bij particulieren als bij ziekenhuizen en verpleeginrich tingen. De cassette wordt ook veel gebruikt voor de bandre corder van bussen en auto's. Elk van de vijftien geheimen van de rozenkrans wordt toe gelicht door een bekend predi kant, die zijn commentaar uit spreekt tegen muzikale achter grond. In Utrecht is op 73-jarige leeftijd overleden dr. J. A. de Koning, emeritus predikant van de Remonstrantse Broe derschap in Utrecht. Dr. De Koning is onder meer voorzit ter geweest van de V.P.R.O. en van dr Nederlandse Protes tantenbond, secretaris van de centrale commissie voor Vrij zinnig protestantisme, voorzit ter en mede-oprichter van de Nederlandse Jeugdgemeen schap en voorzitter van het Nederlands Cultuur Contact. republiek Malawi (Z.O. Afrika) heeft samen met het Amster damse Instituut voor Tropen hygiëne een proteïne-rijk voe dingsmiddel ontwikkeld, dat een belangrijke bijdrage kan leveren voor de bestrijding van honger en ondervoeding. Het gaat om krachtvoedsel, dat bestant uit mais, een Afri kaanse boonsoort en aardno- tenmeel. Momenteel worden er proeven mee genomen in het ziekenhuis van de katholieke missie te Lukuni. De hoofdredacteur van het in Oeganda verschijnende eni ge Afrikaar.se katholieke dag blad „Munr.c", de veertigjari ge katholieke geestelijke Cle ment Kiggundu is vermoord. Onbekenden overvielen hem op het redactiebureau en namen hem mee naar een plaats op vijftien kilometer van de hoofdstad Kampala. Daar werd hij gedood. De auto met het lichaam werd overgoten met benzinp en chemicaliën en vervolgens in brand gestoken. Men vermoedt dat aan de moord politieke of religieuze I motieven ter grondslag liggen. Nog voor het verspreiden is het januarinummer van het christendemocratische tijd schrift „Cuademos para ei dia- logi" in beslag genomen door het Madrileense ministerie van voorlichting. Reden was de pu- blikatie van de volledige tekst van de jongste verklaring van de nationale commissie voor „Gerechtigheid en Vrede" met scherpe kritiek op de regering. Belgisch episcopaat blijft arbortus afwijzen Door te herinneren aan hun vroegere veroordeling van abortus hebben ook de Belgi sche bisschoppen zich gemengd in de discussie rond de arres tatie van de Namense vrou wenarts dr. W. Peers, die er van wordt beschuldigd de laat ste acht maanden dertig vruchtafdrijvingen te hebben uitgevoerd. Gevraagd naar 't standpunt inzake abortus verwees het se cretariaat van de Belgische bis schoppenconferentie naar het document van december 1970. Daarin hadden de Belgische bisschoppen onderstreept dat het een eerste plicht is „het menselijk leven te eerbiedigen en te beschermen in alle sta dia van zijn ontwikkeling. Het radicale verbod van elke vorm van moord vormt de grondslag van onze maatschappij". De bisschoppen achten het on juist te veronderstellen dat een wettelijk toelaten van abortus een oplossing betekent. Met vele andere episcopaten menen zij dat abortus niet nodig is, indien de maatschappij zodani ge garanties biedt, dat de moe der het kind gemakkelijker kan aanvaarden. De bisschop van het Franse Carccasonne, mgr. P. Puech is het niet eens met de opvatting |die zijn collega van Orleans, mgr. Riobe, heeft over het ge huwde priesterschap. Mgr. Riobe had onlangs in een interview verklaard: „Als een plaatselijke geloofsgemeen schap sterk bij mij zou aan dringen om een van zijn leden tot priester te wijden, dan zou ik bereid zijn om dit voorstel aan de H. Vader voor te leg gen, mits het aan een duidelij ke behoefte en verwachting beantwoordt". Mgr. Puech denkt daar duide lijk anders over. In zijn bis domblad schrijft hij: „De priesterwijding is niet alleen maar eert zending door de bis schop in antwoord op een be hoefte van de geloofsgemeen schap". Volgens hem is het wel juist dat de kerkgemeen schap steeds meer wordt ge raadpleegd voor een wijding, maar zij roept niet tot het priesterschap. „Het is de bis schop als gezagdrager van de kerk, die roept". Mgr. Puech vroeg zich af wanneer men nu eindelijk eens zal ophouden om het leven van de kerk te ver lammen met problemen, die al door de paus en de synode ge regeld zijn. DEN HAAG Lepra of melaats heid is in de loop van de ge schiedenis altijd een gesel van de mensheid geweest, omdat deze zenuwdodende infectueuze huidziekte de meest afschuwelij ke verminkingen veroorzaakt en maakt dat de lijder uit de gemeenschap gestoten wordt om in alle eenzaamheid of in gezel schap van lotgenoten zijn ver der tragisch leven te slijten. Heden ten dage weet men, dat de lepra, ook wel eufemistisch ziekte van Hansen genoemd naar de Noorse ontdekker van de bacil, heel wat minder be smettelijk is dat men altijd aan genomen heeft; men weet ook, dat de ziekte gemakkelijk en goedkoop te voorkomen en te genezen is, al zijn eenmaal aan gerichte verminkingen natuur lijk niet meer te herstellen. De kwestie is namelijk dat de le prabacil (mycobacterium le prae; in 1876 door Hansen ont dekt) een misbaksel in de na tuur is en dientengevolge weinig weerstand heeft; hij komt dan vooral voor de lepra. Onder ook alleen bij mensen voor. De leprabacil kan zich om zo te zeggen maar nèt handhaven en er is maar weinig voor nodig om de balans naar de andere kant, namelijk naar de totale uitsterving, te doen overslaan. Dat weinige kost in ieder geval toch miljoenen en om deze ge heel of gedeeltelijk bij elkaar te krijgen is het komende zater dag Wereldlepradag. Zoals altijd: voorkomen is beter genezen. Dat geldt eens en voorkomen wordt in ruimere zin verstaan: voorkomen dat zich verminkingen gaan voordoen. Verminkingen die doorgaans ontstaan omdat de lepra de ze nuwen ongevoelig maakt en de lijder niet voelt of hij zich ge stoten heeft, iets heets aanpakt of in spijkers of glas loopt. Er bestaat een heel arsenaal doel treffende middelen tegen de le pra en er is er een bij dat min der kost dan een aspirientje. Dat is het befaamde DDS. Er is één maar aan verbonden: er zijn vage aanwijzingen dat de leprabacil op den duur weer stand kan vormen tegen de DDS. Dat betekent dat men snel te werk moet gaan, vóór men werkelijk resistente stammen krijgt. De leprabacil moet als het ware het slachtoffer worden van zijn eigen beperkingen. Deze zijn: hij is uitsluitend ge bonden aan één gastheer, name lijk de mens, hij kan alleen rechtstreeks van mens op mens worden overgebracht als regel zonder tussenkomst van water, voedsel, bodem, lucht of insect. De kansen een nieuwe gastheer te bereiken zijn zeer beperkt; slechts een zeer klein deel van de mensheid (plm vijf pet) is een goede gastheer. De meesze mensen zijn in staat de binnen gedrongen bacil snel te doden en tenslotte vermenigvuldigt de leprabacil zich maar zeer lang zaam, zodat het jaren kan du ren voor de ziekte zich open baart en de zieke een besmet tingsbron wordt. Het besmet tingsgevaar is niet zo bijzonder groot en staat zeer zeker niet in verhouding met de geweldige angst, die vooral in de christe lijk getinte landen voor de le pra bestaat. Dat heeft waar schijnlijk bijbelse achtergron den. De melaatsheid doorkruist de bijbel als een spookbeeld, maar het is zeer de vraag of met het oude hebreeuwse „za- ra'ath" uitsluitend lepra be doeld werd. Waarschijnlijker dat daarmee een groep van huidziekten werd verstaan, waaronder misschien ook lepra. Feit is in ieder geval, dat de lij der aan lepra in vergevorderd stadium in bijna alle maat schappijen uitgestoten wordt, Ook aan dit schrikbeeld kan een einde worden gemaakt: een pa tiënt die behandeld wordt is geen bron van besmetting meer. Een tweede afschuwelijk gevolg zijn de in de laatste stadia op tredende verminkingen, vooral van de ledematen. Deze gevol gen kunnen alleen opgevangen worden door prothesen en dat is een aanmerkelijk duurdere zaak, zeker in de ontwikkelings landen dan het eenvoudig, in tij dig stadium toedienen van DDS of andere geneesmiddelen. De Wereldlepradag heeft ten doel in al deze gevallen de grootst mogelijke hulp te bieden en wel op wereldniveau. (Stichting We reldlepradag Nederland, Den Haag postgiro 343600). T. van Grinsven

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10